N°. 68. 124e Jaargang. 1881. Dinsdag 22 Maart. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: '20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Pnblicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- BERICHT. Zij die zich vóór 1 April 1881 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg, 21 Maart. Benoemingen en besluiten, Onderwijs. Rechtszaken. Een zeer belangrijk stuk is in ons bijvoegsel van heden opgenomen. Het is de Petitie voor rechten," door het driemanschap der Transvaalsche republiek den 7en Februari jl. aan den volksraad van den Oranje-Vrijstaat gericht. Van dit merkwaardig betoog, dat een his torisch overzicht bevat van de meer dan zestig jarige worsteling tusschen het Engelsche en het Hollandsche ras in Zuid Afrika, henevens eene uiteenzetting van het goed recht der Boeren en van de onmiddellijke aanleiding tot hun gewapend verzet,' wordt door de zorg van het Utrechtsche Transvaal-comité eene Fransche vertaling in alle landen van Europa en Amerika verspreid. Wij hebben gemeend de petitie in haar geheel onder de oogen onzer lezers te moeten brengen. Voor verkorting is zij niet vatbaar dewijl slechts uit de aaneenschakeling van het geheel/historisch overzicht, staatsrechtelijk betoog en detail-voorstelling, de indruk ontstaan kan, dien het stuk bestemd is te weeg te brengen. Die indruk kan naar ?t ons voor komt, geen andere zyn dan deze, dat het op vatten van de wapens door 'de Boeren een nog gewichtiger feit in de wereldgeschiedenis belooft te wezen, dan tot dusver door ons, en misschien ook-door een deel onzer lezers, werd verondersteld. Wij hebben nooit aan het goed recht van hun strijd getwijfeld, evenmin als aan den moed en de vastberadenheid, waarmede zij hun worsteling tegen de over macht aanvaardden. Maar uit hun aan de zuster-republiek gerichte petitie spreekt, stel liger dan 't ons tot dusver voorkwam, het besef dat hun zaak die is van geheel de Hollandsche bevolking in de Kaapkolonie, Natal, den Oranje-Vrijstaat en de Transvaal. Dit besef, thans door heldendaden bezegeld, door een blij-moedig doch niet o ver-moedig ver trouwen in Hooger bijstand gesteund, en uitge sproken in bewoordingen vol opgewekte, doch heraden geestdrift, brengt ieder Nederlandsch hart aan 't kloppen en zou licht weerklank kunnen vinden bij de stamverwante broeders in Zuid-Afrika. Werd dit bewaarheid, dan zou de Boeren-oorlog eene beteekenis kunnen krijgen, die wij hem tot dusver slechts aarze lend toeschreven. Niet zonder grond zouden de Boeren dan in hun petitie de inneming van Den Briel door de Watergeuzen, de belasting weigering door John Hampden, het te water werpen der Engelsche theekisten door de inwoners Van Boston in herinnering gebracht hebben. Even als ieder dier op zichzelf on- beteekenende gebeurtenissen het begin was van een geweldigen strijd, waarin ten slotte het recht zegevierde, zqo zou dan de Boeren-oorlog de aanvang zijn eener beweging, waarvan de strijdleus, welke zij aan 't slot hunner petitie den Engelschen fier in 't aangezicht werpen, het einddoel aan zou wijzen„Van Zambesi tot aan dé Simonsbaai, Afrika voor den Afri kaner 1" Ons verslag van het Zaterdag te Vlissingen gevierd Hobein-feest kan nog met het volgende aangerold wo(dm} Des avonds baadde de woning van den heer Hobein, staande tegenover de Hoofdwacht, in eene zee van licht, dat verspreid werd door eene fraaie gas-illuminatie, welke de met eikenloof om kranste naamcijfers van den jubilaris, naast een reusachtig anker, voorstelde. Tegen acht uren vereenigden de leden van het gemeentebestuur, de feestcommissie en de officieren van het garnizoen en der schutterij zich ten huize van den heer Hobein, terwijl het plein ervoor door een ontelbare menigte bezet was. Spoedig daarop deden de tonen der muziek zich weder hooren en bracht het muziekgezelschap Ons Genoegen den held van den dag eene luister rijke serenade met fakkellicht. Nog menig hartelijk woord werd binnen 's kamers gesproken en nog menig daverend hoera door de buitenstaande menigte aangeheven en eindelijk de feestelijkheid met een wandeling door het grootste deel der stad besloten. Van de vele blijken van belangstelling die den wakkeren grijsaard op zijn feestdag ten deel vielen, vermelden wij nog dat de burgersociëteit Amicitia eene zeer fraaie, geëncadreerde photo- grafie, al de leden der vereeniging voorstellende, aanbood. Wanneer wij een verzuim herstellen door de mededeeling dat ook de vereeniging Set metalen kruis bij de feestelijkheden tegenwoordig was, verdient ook vermelding dat zich daarbij nog drie personen bevonden, dié met Hobein gediend hebben, waarvan een zijn heldendaad tegen woordig was. Hunne namen zijn C. F. Snoep, J. C. Eekman en J. Hoffman. Aardenburg, 19 Maart. Tegen een hier doortrekkend handelsreiziger is proces-verbaai opgemaakt wegens het uiten van zeer ongepaste en beleedigende uitdrukkingen tegen den persoon des konings. De verpachting van de landerijen dezer gemeente heeft dit jaar voor ongeveer f 1500 minder plaats gehad dan vóór 9 jaren. Tholen, 20 Maart, 't Is een verblijdend gezicht de paarden, die dit voorjaar zoo lang ge rust hebben, weer in 't veld te zien. De natuur schijnt zich tot deugd te willen zet ten, en al gaat het overtollige water niet zoo gauw weg als noodig is en als velen wenschen, de laatste dagen hebben weer gelegenheid gegeven tot het begin van veldarbeid. „Er zit veel groei in de lucht," zegt men, en zoo af en toe een klein buitje om den broeigrond te bevochtigen, kan geen kwaad, 't Is niet on mogelijk, dat zoodoende de uitkomst de weinig hooge verwachting van den landbouwer zaj overtreffen. Tot candidaat voor de betrekking van alge meen secretaris der Mij. tot Nut van 't algemeen is gekozen te Botterdam, Hillegersberg, Lekker- kerk, Domburg, Hoogkerk, Kossum, Arnhem, Brouwershaven, Hien en Doodewaard en Breda, mr. A. Kerdijk. Te 's Gravesande, Monster, Emmen, De Rijp, Gieten en Hoorn, P. Bruijn. Het departement Zevenbergen heeft tegen de herstemming geprotesteerd, op grond dat mr. A. Kerdijk ingevolge de artt. 63®, 23, 93 en 94 der algemeene Wet wettig verkozen is en het hoofd bestuur niet bevoegd is uitbreiding aan de be palingen der Wet te geven. De heer W. H. Pieter, directeur van het Rijks telegraafkantoor te IJzendijke, is mede benoemd tot directeur van het op 1 April a. alaaar te openen postkantoor. Sluis, 19 Maart. De indertijd door eenige heeren, in vereeniging met den hoofdonderwijzer, den heer Brevée, alhier opgerichte teekenschool is met ultimo dezer opgeheven, tengevolge van het raadsbesluit om van gemeentewege teeken- onderwijs te doen geven. De heer L. Noest, gemeente-bouwmeester, die sedert het vertrek van den heer Van Balgooynaar Indië met het onderwijs aan de school belast was, is door den gemeente raad benoemd tot leeraar aan de gemeente- teekenschool. Uit de gemeenten Zaamslag, Axel en Hoek zijn Zaterdag 5 gezinnen, te zamen 31 personen, naar ^Amsterdam vertrokken om met de stoomboot Stellavan de K. N. Stoombootmij., de reis naar Amerika te aanvaarden. Aanstaanden Zaterdag gaan weder 5 gezinnen, uit 24 leden bestaande, per stoomboot Rhijnland, over Antwerpen naar de Nieuwe Wereld. De gunstige berichten, van vroeger vertrokken familieleden ontvangen, gepaard aan de tegen woordige lage dagloonen der arbeiders, geven tot deze verhuizingeh aanleiding. Vijf en veertig Franachen hebben een adres aan den heer Bright gezonden, gericht aan hunne „vrienden in Engeland." Men vindt onder de onderteekeningen leden van den senaat, van de kamer, "van de Académie, het Institut enz., o. a. Corbon, Garnier, Legouvé, Henri Martin, Mar mottan, Laurent-Pichat, Renan, Albert Róville, Schoeleher, Victor Hugo. Zij vragen hunne vrienden om de regeering te steunen in hare pogingefl om vrede te sluiten met de Transvaal en aan het volk der Trans valere de zelfregeering te schenken, voor welke het bereid is te sterven. De motieven tot dit verzoek luiden: Gij zult zonder moeite de diepe sympathie bevroeden, welke de Boeren ons inboezemenzij is tegelijk natuur lijk en redelijk. Zij zit ons zoowel in bet bloed als in bet verstand. De Boeren zijn niet alleen de zonen van dat Holland, dat land van vrijheid, dat de bondgenoot was van het oude Frankrijk in de roemrijksteT®gen van ons verleden en slechts ophield dat te zijn toen de ver volgingswoede van een- despoot heerschte over ons vader land maar een groot deel der Boeren zijn onze broeders van afkomst. Zij stammen af van die Fransche protestanten, welke de herroeping van het edict van Nantes ver van Frankrijk verjaagde. Doch al bestond ook tusschen hen en ons niet die broederschap des bloeda, - dan zon er toch broederschap in denkwijze bestaan. Zij vertegenwoordigen vergun ons het te zeggen het- heilige beginsel van het nieuwe reeht, het recht dat de volkeren hebben om over hun eigen lot te beschikken en geen overheersching te dulden, waarin zij niet zelve hebben toegestemd. Wij hebben zelf te wreed geleden onder de schending van dit beginsel, om ons niet moreel getroffen te achten, overal waar wij het miskend zien. Tot directeur der Tooneelschool is benoemd de heer S. J. Bouberg Wilson, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam. Het bestaan der Duitsehe opera te Rotterdam is, door het volteekenen van het daarvoor benoodigd waarborgkapitaal van f 95,000, voor het volgende jaar weder verzekerd. De St. Ct bevat een kon. besluit houdende nadere bepalingen omtrent het vervoer eo de nederlagen van zout in het terrein van toezicht langs de grenzen. Den 18en Maart 1881 heeft ta Weenen de uit wisseling plaats gehad van de akten van bekrach tiging der overeenkomst tusschen Nederland én Oostenrijk tot wederkeerige uitlevering van mis dadigers, den 24en Nov. 1880 aldaar gesloten. De audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag, den 24en Maart, niet plaatshebben. gezantschappenBenoemd tot minister-resident te Madrid, jhr. mr. A. L. E. de Stuers, raad van legatie bij het gezantschap te Parijs. Benoemd tot raad van legatie en overgeplaatst bij het gezantschap te Parijs mr. A. L. P. baron de Constant Rebecque, secretaris van legatie bij het gezantschap te Berlijn. Zie Laatste Berich ten van Zaterdag.) belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. te Nijmegen, jhr. F. J. J. van Rijckevorsel van Kessel, ontvanger te Waalwijk c, a. leger. Voor den tijd van vijf jaren gedeta cheerd bij het leger in N. I., de 2e luitenants K. R. L. Koene van het le en E. P. van Thiel, van het 2e reg. inf.bij het leger hier te lande bij het le reg. int., de le luit. J» A. Vorst; by het 2e reg. inf., de le luit. D. la Feber, beide van het wapen der inf. van het N. I. leger. ministerieele departementen. Benoemd tct commies bij, het dep. van oorlog, de adj.-comm. bij dat dep. W. D. de Jager en G. P. Dietz, en totj adj .-commies by gemeld dep.; de le klerken bij het dep. W. A. van Heel en A. F. van Tien hoven. polderbesturen. Op verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van het bestuur van het waterschap Schouwen, aan mr. B. C. Cau. (Zie Laatste Berichten van Zaterdag.) Benoemd tot dijkgraaf ven den Emmanuel- polder, J. Oudshoorn. Tot het afleggen van een examen volgens art. 60 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) hebben zich in Zeeland aangemeld 49 candidaten voor een akte als onderwijzer en 10 candidaten voor een akte als onderwijzeres. St Kruis, 19 Maart. Tot onderwijzeres in do nuttige handwerken aan de openbare school alhier is benoemd mejuffrouw M. Capon. De school voor huisvlijt te Dordrecht wordt reeds door 83 betalende en 135 niet betalende leerlingen bezocht. Een derde onderwijzer is aangesteld snoeten worden. Voor het gerechtshof te 's Hage werd Zaterdag behandeld de zaak van B. R., wegens bedelarij door de rechtbank te Middelburg bij vonnis van 22 Febr. 11. tot 2 maanden celstraf veroordeeld. Bij had een bezoek gebracht bij diakenen van onderscheiden kerkgenootschappen, by ieder hun ner beweerd tot hun kerkgenootschap te behooren en zoodoende zich kleine sommen gelds doen af geven. Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis. Uitspraak a. Donderdag. Heden ochtend heeft aan f oord van het hier ia het droge dok liggende driemasischip Burgemeester Schorer een zeer treurig ongeluk plaats gehad. Een achtjarig knaapje, dat voor een der bij zijne moeder woonachtige kostgangers, die aan boord werkzaam was, het ontbijt bracht, is, na zijne boodschap verricht te hebben, tusschendeks blijven rondloopen en door de in het voorschip heerschende duisternis misleid, door het open staande voorluik in het ruim gevallen. Na bij een der omwonenden in huis gebracht te zijn en daar van dr. De Jongh de eerste geneeskundige hulp ontvangen 'te hebben, is het knaapje, da^ door den val schedelbreuk en tengevolge daarvan herBendrukking had bekomen, naar de woning zijner moeder, de wed. W., vervoerd.. De toestand van den knaap was dadelijk zoige wekkend, en heden middag is hij overleden! Gisteren avond is een bejaard persoon, die eén weinig te diep in het glas schijnt gekeken te hebben, nabij de Koningsbrug alhier te watef geraakt. Een viertal personen, die zich in de nabijheid bevonden, hebben den drenkeling weder op het droge gebracht. Heden middag heeft de justitie van hier eefl onderzoek ingesteld naar een op het Zand, onder de gemeente Koudekerke, plaats gehad hebbende binnenbrand. Te Yerseke moest Donderdag een huwelijk voltrokken worden. De burgemeester, ambtenaar van den burgerlijken stand, laat gewooniijk, om= dat hij niet zeer bespraakt is, den secretaris in zijn bijzijn het woord doen. Ditmaal was echter ook de secretaris niet in staat om aan de trouw lustigen de formulieren voor le lezen. Zijn plaats werd daarop ingenomen door een veldwachter, en aldus had de huwelijksvoltrekking plaats. (N. R. Ct.) Onder de gemeente Groede is de volgende misdaad gepleegd. Nadat den 18en dezer, in eene sloot nabij dé hofstede van den landbouwer v. H. aldaar, het drijvende lijkje van een pasgeboren kind was ontdekt, viel op de 19jarige dienstbode C, D. het vermoeden dat zij de moeder van het kind was; Hoewel eerst ontkennende, legde zij later eene volledige bekentenis af, in hoofdzaak op het volgende neêrkomende. In den nacht van 25 op 26 Februari heeft zj) op de hofstede, waar zij diende, een meisje teg

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1