Gemengde Berichten. Laatste BUITENLAND. De Transvaal. Handelsberichten. Benoemingen en besluiten. Onder wijs. R e c li t s z a k e n Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van Etl'ecten. wijl laatstgenoemde daarbij voegde dat zij, ter eere van Hobein, heden in Den Haag de vlag laat wapperen. Te laat om in ons blad van gisteren te worden opgenomen, ontvingen wij het volgende belangrijke bericht, dat in de Staatscourant van heden ge plaatst is: „Van den gonverneur-generaal van Nederlandsch Indië is het telegrafisch bericht ontvangen dat, ingevolge de koninklijke machtiging, verleend in October 1879, het burgerlijk bestuur in Atjeh is ingevoerddat onder nadere goedkeuring van het opperbestuur eene volledige gewestelijke organi satie en eene regeling van het rechtswezen zijn vastgesteld, en dat tot gouverneur van Atjeh en ondevhoorigheden is benoemd de heer Pruys van der Hoeven." Dit bericht is voor ons slechts in zoo verre eene verrassing, dat wij er nooit aan getwijfeld hebben of aan het bestuur van generaal Van der Heijden moest eenmaal een einde komen. Ook het toevertrouwen van het gezag in het veroverde gewest aan de hand van een burgerlijk ambtenaar ontmoet bij ons, in 't vertrouwen dat die hand krachtig zal blijken, instemming. Wij zijn echter zeer belangstellend om te weten of de vervanging van de militaire door eene burgerlijke organisatie op zoodanige wijze heeft plaats gehad, dat daardoor in goen enkel opzicht het gevoel of de belangen gekrenkt kunnen zijn van den dapperen generaal, die door zijn persoon lijken moed, zijn beleid als krijgsbevelhebber en zijne geestkracht als bestuurder de grondlegger is van Nederlandsch gezag in het met zooveel moeite veroverde Atjeh. Wij vertrouwen dat de minister van koloniën, al dan niet door eene interpellatie daartoe uitge- noodigd, aan de op het oogenblik vergaderde tweede kamer alle gewenschte inlichtingen ten aanzien van dit punt zal geven. Het moet boven twijfel verheven zijn, dat de verdienstelijkste mannen van ons land bij de regeering hier en in de koloniën de waardeering ondervinden, op welke hun diensten hun aanspraak geven. Worden deze ophelderingen in den door ons gehoopten geest gegeven, dan zullen wij ons van harte in de door het invoeren der nieuwe orga nisatie eerst voltooide verovering van Atjeh ver heugen. Daarna rust op het Nederlandsche volk en zijn regeering de plicht, aan Van der Heijden te toonen hoe dankbaar het hem is voor de kost bare parel, welke hij aan de kroon van ons lasulinde geheoht heeft. De kamer van k oophandel alhier, zal op Maan dag den 21 dezer des voormiddags te 8 uren precies een openbare vergadering houden. Tot candidaat voor de betrekking van alge meen Becretaris der Mij tot Nut van 't algemeen is gekozen te Groede, Blokzijl, Deemster, Kampen, Voorburg, Schiermonnikoog, Overmaassche dor pen, Vollenhoven, Dokkum, Ilpendam, Deventer, Oldenzaal, Oostwoud, Sliedrecht, Klaas wijk, en Noord-Beveland, Mr. A. Kerdijk. Te Kralingen, Hellevoetsluis, Neede, 's Graven deel, Baarn, Mid woud, P. Bruijn. Met 1 April a. zal een nieuw tarief in werking treden voor het vervoer van militairen en mili taire goederen op de spoorwegen, dat door de permanente militaire spoorwegcommissie in overleg met de verschillende spoorwegbesturen is vastge steld. Alle Nederlandsche spoorweglijnen zijn in dit tarief opgenomen, behalve voor alsnog de Rijn spoorwegmaatschappij, die echter mede onlangs tot de overeenkomst is toegetreden. Door den gemeenteraad van Leiden is een com missie benoemd, om een onderzoek in te stellen of, in het algemeen, de verzekering van alle ge meente-eigendommen wel in het financieel belang der gemeente kan worden geacht, en of niet on derscheidene dier eigendommen voor een te laag bedrag zijn verzekerd. Bij de regeering is in onderzoek een aanvraag van de Huil. spoorwegmaatschappij om concessie tot het aanleggen en exploiteereu van een stoom tram van het station in Den Haag naar Scheve- ningen en het badhuis. De maatschappij rekent erop dien weg in den zomer van 1882 te kunnen exploiteer en. politie. Ontslagen uit zijne betrekking van Commissaris van politie te Zaltbommel A. A. J. C. Cremer. waterstaat. Benoemd, tot hoofdingenieur van den waterstaat 2e kl. J. van der Vegt, A. J. Brevet en J. M. F. Wellan, thans ing. Ie kl., eerstgenoemde met handhaving van het onbepaald verlof hem verleend; tot ing. Ie kl. C. F. M. H. Schnebbelie, thans ing. 2e kl.; tot ing. 3e kl. N. A. M. van den Thoorn en H. F. Beijerman thans asp.-ing. kolonie». Eervol ontslag verleend, met pen sioen, aan den off. van gez. 2e kl. bij het leger in N. I. dr. M. Rutgers van der Loeff, ter zake van lichaamsgebreken. Bij res. van den min. van koloniën is de zeil maker le kl. op 's rijks werf te Willemsoord' F. W. Badart; gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van N. I., om te worden geplaatst als baas-zeilmaker bij een der marine-etablisse menten daar te lande. ministerieels departementen. Benoemd tot kamerbewaarder bij het dep. van koloniën de concierge A. van Egmond; en tot concierge de kamerbewaarder J. P. de Gee. Voor tweeden leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. met 3jarigen cursus te Rotterdam, is eene voordracht opgemaakt op welke geplaatst zijn de heeren S. van Aken te Schoonhoven en P. B. Oost Lievense te Middelburg. Woensdag namiddag had in de openbare school te Kloetinge de uitreiking plaats van premiën en getuigschriften voor getrouw schoolbezoek. Er waren 57 kinderen die minder dan 10 keeren verzuimd hadden en dus een getuigschrift ontvin gen, 21 van hen hadden 0 verzuim. 27 leerlingen, die tot den minder gegoeden stand behooren, ont vingen bovendien een premie, 5 ieder een van f 2 50, die door de provincie waren verstrekt, en de overige 21 ieder f 1 van wege de gemeente. De uitreiking had plaats in tegenwoordigheid der districts- en arrondissements-schoolopzieners, na een korte toespraak van den eerstgenoemde. Ook waren burgemeester en wethouders aanwezig. Aan de kinderen in de laagste afdeeling werden bovendien fraaie prenten geschonken. (G. Cl). Prof. Pijnacker Hordijck, te Amsterdam, heeft de benoeming aan de hoogeschool te Utrecht aangenomen. Hij zal aldaar het burgerlijk recht en de Nederlandsche rechtsgeschiedenis onderwijzen. Kerknieuws. Aan den keikeraad der Waalsohe gemeente te Middelburg is door stemgerechtigden voor tien jaren opgedragen het beroepen van predikanten en de benoeming van kerkeraadsleden. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft G. W. S., oud-klerk ter griifie van dat hot, veroor deeld tot 8 maanden celstraf, wegens het plegen van twee diefstallen in een bewoond huis (het paleis van justitie). Het door ons aangekondigde viool concert van den heer W. Kooy, uit Antwerpen, heeft wegens plotsinge ongesteldheid van den virtuoos gisteren niet kunnen plaats hebben. Te Vlissingen moest het opgegeven worden wegens gemis van een accompagnateur. Te Goes werd deze gevon den, doch het'opgekomen publiek was te weinig talrijk om over het succes te kunnen oordeelen. Een niet alledaagsch gezicht levert heden het Middelburgsche droge dok weder op. Twee drie masters, de bark Enigma en het fregat Burge meester Schorer liggen achter elkander, hoog en droog, op de blokken en nog is de geweldige ruimte niet geheel gevuld. De koning van Zweden is ernstig ziekmen vreest voor longtering. Koning Oscar II is 52 jaren oud. Te Wormerveer heeft men het plan opgevat tot vorming van een algemeenen bond van kan toorbedienden in ons land, die zich hoofdzakelijk ten doel zal stellen de ondersteuning van bedienden, die buiten schuld hunne betrekking verloren hebben. Het bestuur voor de te 's Hertogen bosch op te richten school voor huisarbeid is samengesteld uit de heeren: Th. Hoijer, directeur van het postkantoor, jhr. L. Ridder de van der Schueren, wethouuer en dr. T. B. Trosée, directeur van 's rijkskweekschool te 's Bosch. De te Meppel bestaande zangvereeniging Orpheus zal a. s. Maandag eene openbare uitvoe ring geven voor de slachtoffers van den watersnood en de gewonden in de transvaal. Zij heeft daar voor aan bijdragen en voor plaatskaarten rteds f 548 ontvangen. Eene collecte, te Schoonhoven gehouden door een achttal jonge juffrouwen, ten vourdeele der slachtoffers in de Transvaal, bracht 73.34 op. De beer A. H. J. Diemont heeft het voor nemen opgevat om te Amsterdam eene stoomfa briek tot bereiding van Sulphas Chinini op te richten. Voor zooverre bekend, bestaan er in Amerika drie, in Duitschlaud eveneens drie en in f rankrijk, Engeland en Italië ieder slechts één dezer fabrieken van dien aard. De nieuw te bouwen fabriek zal dus in Nederland de éérste, in Europa de zevende zijn. Op een der havenbootjes, die Donderdag de feestgenooten naar Huiden brachten, schijnen de opvarenden het hard te verantwoorden te hebben gehad. Aan het strand te Wieringen is een Ohampagneflesch aangespoeld met een stukje pa pier erin, waarop blijkbaar met bevende handde volgende noodkreet was geschreven: „A/b. der stoomboot no. 6 van de A. H. S. D., breedte lengte ter hoogte van den vuurtoren van Durgerdam „Aan boord een vijftigtal der P. Cz. Hooft- vereerders. „Wij zijn in gevaar, ledige flesschen gaan reeds over boord. „Twee andere booten in zicht. «Holland, uit zijn asch herrezen, Zal opnieuw ons Holland wezen, Stervend heb ik 't u vermeld!" Het veiZtKk om stoom te gebruiken als trek kracht op den tramweg van Heerenveen naar Veenwouden, is toegestaan door de gemeenten Smatlingerland en Opsterland. Te Tietjcrkstera- deel was men echter nog te beuauwd voor de paarden en werd het verzoek afgewezen. Op de veiling Wilson te Parijs wilden twee lietheboers geen van beiden een schilderij van Millet, Angelus genaamd, loslaten. Zij boden tegen elkander op tot 160.000 franken en spraken toen af de schilderij te laten toewijzen en later door loting uit te maken wie de kooper zou zijn. De opbrengst der veiling wordt op nagenoeg drie millioen franken geschat. Men rekent dat bij den brand van de maga zijnen Le Printemps voor eene waarde van onge veer een millioen is gespaard gebleven. Amsterdam telde, volgens de volkstelling op 31 Dec. 1879, onder zijne 317011 inwoners, 205262 gereformeerden van verschillende gezindten, 69610 katholieken, oud-roomschen en Grieken, 40111 Joden en 2028 zonder opgegeven belijdenis. Aan de heeren J. C. Veltkamp Helbach en dr. M. C. Mensing is door het bestuur van het Wwte-departement te Rotterdam een op kosten van 't bestuur op den stempel der maatschappij ge slagen gedenkpenning aangeboden, bij gelegenheid dat beiden gedurende 25 jaren de functie hadden waargenomen, eerstgenoemde van secretaris en de tweede van penningmeester van het departement. Gisteren nacht zonk een zandscheepje in den Amstel te Amsterdam. De opvarenden, man, vrouw en kinderen werden, door het water over vallen, dood in hunne slaapplaatsen gevonden. Met het aanmunten van centen is men aan 's rijks munt voor 't oogenblik gereed. Thans is men bezig met het maken van dubbeltjes in grooten getale. In Bradford, waar men groote wolspinnerijen en weverijen heeft, was in den laatsten tijd weinig vraag naar wol van lichte kleurea, wat terug werkte op de schapenfokkers in de buurt, welke de soort schapen hebben, die deze wol voortbrengen. Deze boeren zijn samengekomen en hebben besloten zich tot de prinses van Wales te wenden en haar te vragen of zij door haar voorbeeld de mode ten gunste der Bradford-wol wil wijzigen. De prinses heeft het verzoek ontvangen en dadelijk stalen van Bradfordsche wol laten komen. Eergisteren stelde de heer Laroche-Joubert, een Bonapartist, in de Fransche kamer voor om titels voor het leven te verkoopen tegen geld, zoodat men voor den hertogstitel jaarlijks fr. 10.000, voor markies fr. 5.000, voor graaf fr. 4.000, voor baron fr. 3.000 en voor het een voudige voorzetsel De fr. 2.000 zou betalen. Slew-ïork, 18 Maart. Het stoomschip Pollux, het eeiste van de lijn Amsterdam—New York, van de Kon. Necl. Stoombootmij., is gisteren mor gen alhier aangekomen. Alles wel aan boord. Newcastle. Ondanks de onderhandelingen over den vrede duren de troepenbewegingen der Engelschen voort en blijven de Boeren aan de versterking hunner positie arbeiden. De voorname voorwaarde der Engelschen schijnt te zijn dat de Transvaal door hunne militaire macht zal bezet blijven. Men gelooft niet dat de Boeren daarin zullen toestemmen. De nieuwe keizer van Rusland heeft zijne entree gemaakt in Europa. De heer De Giers, minister van buitenlandsche zaken, heeft de volgende circulaire aan de Russische gezanten bij vreemde hoven gericht: Zijne Majesteit de keizer, den troon zijner voorvaderen beklimmende, neemt als erfenis aan de overleveringen, welke zijn geheiligd door den tijd, door de handelingen zijner voorouders en door den arbeid en de opofferingen van vorige geslachten, welke den Russischen staat hebben opgebouwd. Bij de volledige aanvaarding dezer erfenis stelt Zijne Majesteit bet zich tot een heiligen plicht haar ongeschonden aan zijne opvolgers over te leveren. Gelijk alle andere staten, heeft Rusland, om zijn bestaan te vestigen, een strijd moeten verduren, waarin zijn kracht en zijn nationale geest zich hebben ontwikkeld. Rusland heeft nu zijne volle ontwikkeling bereikt en gevoelens van ijverzucht of ontevredenheid zijn het rijk vreemd. Het heeft alleen de taak nog te verrichten om zijne positie te bevestigen, om zich tegen aanvallen van buiten te bescher men en om zijne kracht, zijn rijkdom en de welvaart van zijn volk te vermeerderen. Dit is het doel dat onze verheven vorst zich heeft voorgesteld, met het vaste voor nemen het zonder ophouden na te streven. De keizer zal eerst zijn aandacht vestigen op de binnenlandsche ontwik keling van den staat, eene vraag die nauw verbonden is met de bevordering der beschaving en met de maatschap pelijke en economische vraagstukken, welke het onderwerp der bijzondere studie van alle regeeringen vormen. De buitenlandsche politiek des keizers 2al volkomen vreedzaam zijn. Rusland zal getrouw blijven aan zijne vrienden en, zonder wijziging, de door de overlevering gewijde traditiën behouden. Het rijk zal eene aan zijne omvang passende stelling onder de andere mogendheden innemen en zorg dragen voor het behoud van het politiek evenwicht. In overeenstemming met zijne belangen zal Rusland niet afwijken van zijne roeping, die bestaat in het, in overeenstemming met andere mogendheden, be schermen van den algemeenen vrede, gegrondvest op den eerbied voor het recht en de tractaten. Voor alles moet Rusland zich met zich zelf bezig hou den, en alleen de plicht om zijne eer en zijne veiligheid te waarborgen, zal het van dien binnenlandschen arbeid kunnen afhouden. Onze verheven monarch zal zich beijveren Ruslands macht te bevestigen en zijn welvaart te vermeerderen zonder andere staten nadeel te berokkenen. Zoo zijn de beginselen welke onveranderlijk de politiek des keizers zullen besturen. Dat is een goed programma, en hoewel men over het algemeen bi) het lezen van dergelijke stukken niet al te lichtgeloovig mag zijn, heeft men niet het geringste recht deze eerste uiting van den nieuwen czaar te wantrouwen, vooral ook omdat de stem der rede uit zijne woorden spreekt, welke aan iederen Russischen heerscher gebiedt den blik naar zijn land te richten, veeleer dan te azen op vergrooting van macht. In den Duitschen rijksdag werd Donderdag slag geleverd op het gebied van het tabaksmono polie. Niet wijl een voorstel tot invoering van dit monopolie reeds in behandeling is: dat kan nog lang duren. Maar bij de behandeling der begrooting kwam de post der tabaksbelasting aan de orde, en toen verhief zich menige stem tegen de concurrentie welke de staat met zijne tabaks- en sigarenfabriek te Straatsburg den par ticulieren fabrikanten aandoet. De aanwezige miuisterieele ambtenaren hadden het zwaar te verdurenwant de tegenstanders van het zoo lang besproken monopolie zijn fel gebeten op deze fabriek, welke met Elzas-Lotharingen gean nexeerd is en naar hunne meening het monopolie tot een der lievelingsdenkbeelden van den kan selier heeft gemaakt. Het gaat niet aan, was het thema der bestrijding, dat de staat met den keizerlijken adelaar op de etiquetten concurreert met de fabrikanten. De staatssecretaris Von Mayr trachtte zich met eene aardigheid te redden en zeide dat het doel der staatsfabriek niet was om concurrentie, maar om sigaren te maken. De heer Richter, altijd met een antwoord gereed, meende dat ieder moest gewaarschuwd worden tegen het koopen van sigaren nit de fabriek, als deze niet beter waren dan de grappen van den heer Von Mayr. En zoo eindigde het warme debat onder het schaterend gelach van den gan- schen rijksdag. Volgens de laatste telegrammen is in de Fran sche leening voor 15,000,000,000 franken inge schreven. De bureelen werden des ochtends om negen uren geopend en des avonds om vjjf uren weder gesloten, zoowel aan het ministerie van financiën als aan de 20 mairieën van Parijs. Reeds Woensdag avond begon de queue zich te vormen. Men liet er door menschen die een duitje wilden verdienen, zijne plaats houden, en er waren er ook, die op speculatie eene goede plaats innamen, welke zij den volgenden morgen voor grof geld verkochten. Het is een mooi succes voor de regeering van Frankrijk, dat men zich verdringt en er haast om vecht om haar tegen zulke lage rente geld te mogen leenen. De groote meerderheid der inschrijvingen kwam uit Frankrijk. Voor Engeische rekening was anderhalf milliard ingeschreven. Woensdag had de onderhandeling plaats van generaal Wood met de hoofden der Boeren. Zij duurde bijna den ganschen dag, en men kwam nog niet tot een resultaat, behalve waarschijnlijk de verlenging van den wapenstilstand. De Standard- correspondent meent te weten dat er onder de Boeren verschil van meening heerscht. Eene partij nu reeds partijenaan welker hoofd Pretorius staat, zou met niets minder tevreden zijn dan met onmiddellijke erkenning der onaf hankelijkheid van de Transvaal en het terug trekken van alle Engelsche troepen van het Transvaalsche grondgebied. Anderen zouden meer genegen zijn in eene schikking te treden. Wij geven trouwens deze berichten voor hetgeen ze waard mogen zijn. Waarschijnlijk zullen beide partijen de onderhandelingen wel geheimhouden, zoolang ze nog niet tot een resultaat hebben geleid. De Boeren hebben veroorloofd dat de Engel schen berichten uit de forten zouden ontvangen. Uit Heidelberg rapporteerde kolonel Stewart dat hij daar met 8 officieren en 49 man gevangen was, en dat zij buitengewoon goed door de Boeren waren behandeld. Buiten hunne rant soenen werden hun versnaperingen toegediend. Ook uit Standerton was bericht ontvangen, uit de verderaf gelegen forten nog niet. Omtrent de denkwijze der Boeren vinden wij nog een lezenswaardig getuigenis in een telegram, aan de Standard gericht. „Sedert het begin van den wapenstilstand, seint de correspondent, had ik menige ge legenheid om mét de Boeren te praten. In welke voorwaarden hunne hoofden ten slotte ook mogen toestemmen, het blijft duidelijk dat de groote massa der Boeren als eene eerste voorwaarde van den 'vrede verwacht dat de Engelsche troepen onmiddellijk zullen worden verwijderd uit de Transvaal, dat de republiek zal worden onafhan kelijk verklaard en dat Engeland zal toegeven dat zij geene rebellen zijn geweest, vermits zij van den aanvang af tegen de inlijving hebben geprotesteerd. „Indien Engeland dit alles toegeeft, willen zjj getrouwe naburen zijn. Want zij verklaren dat zij vriendschappelijk jegens ons gezind zijn en dat zij veel eerbied voor, en vertrouwen in Enge- lands koningin en volk hebben. Hoezeer na den vrede wel eenige Engelsche bewoners der republiek tengevolge der omstandigheden het land zouden moeten ruimen, zon de rest in vriendschap met de bevolking kunnen blijven leven. „Zjj erkennen de dapperheid der Britsche troepen en schrijven huu eigen overwinning alleen toe aan de tuaschenkomst der Voorzienig heid ten hunnen behoeve. Wel heeft het hun gehinderd dat men hun vóór den oorlog aanwreef dat zij lafaards waren, maar nu zij voldoende blijken van moed hadden gegeven, gaven ze daar niet meer om. „Toen ik hun vroeg, wat eigenlijk de voor naamste reden was geweest, waarom zij de wapens hadden opgevat, antwoordden zij, dat de hoofd reden was geweest het bij de annexatie gepleegde verraad. Ook maakten zij bezwaar tegen de staatkunde der Engelschen tegenover de Kaffers, zooals die geworden was onder den invloed van het zendelinggenootschap, en welke zij volkomen ongeschikt achtten voor de verhouding tusschen zwarten en blanken in Zuid-Afnka. „Mocht de oorlog worden voortgezet en zij ten slotte worden verslagen, dan zal, verklaren zij, een volgend geslacht den strijd hervatten." Bergen op Zoom, 19 Maart. Boter per stuk 1.2£, halve f 0.82eieren per 26 stuks 0.85. Amsterdam STAATSEEEKINGEK. Nederl. Cert. N. W. Sch. 2§ dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 dito Obl. 1878 f 1000. 4 België. Certificaten2J Frankrj|k. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 dito Goudleenning5 dito dito fl. 500 6 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. dito Febr.-Aug.. pet. v 18 19 Maart. Maart. 65* 65* 77 102102* 102* 102* 91* 74* 74* 96f 97 62* 62* 62* 62*

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2