Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. De Transvaal. De dood van den Czaar. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. K e r k n i e u ws. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 18 Maart des morgens te 8 uren. 3 wzw wzw w 4 w wzw 3 wzw 3 w 1 zw 3 z zo 2 zw zw Algemeen Overzicht. hen te bewegen bij hun regeering op te komen voor de Transvaal en aan te dringen op de on afhankelijkheid der Boeren onder de redelijke voorwaarden, die zij getoond hebben te willen aannemen. Gedurende de eerste zes dagen der tentoonstel ling van schildergen van oude meesters te 'sHage (van Maandag tot en met Zaterdag) zal de beeltenis van H. M. de koningin en van de jeugdige prin ses, door mej. Schwartze geschilderd, aldaar ter bezichtiging zijn gestold. Ware het niet om het edele doel, dan zouden de koning en de koningin geen toestemming gegeven hebben om dit kunstwerk, dat een geheel intiem karakter draagt, in het openbaar ter aanschou wing te geven. Des te meer mag men die dus waardeeren. Vad De Staatscourant bevat een kon. besluit waar bij een rijks-subsidie wordt verleend van hoogstens 12000, voor het loslaten van zalmen salmo salar) in de bovenrivieren. Belanghebbenden moeten zich vóór 1 April a. tot het ministerie van water staat wenden met een gezegeld verzoekschrift, be vattende de opgaven in de St. Ct. vermeld. De St. Ct. bevat een kon. besluit waarbij de onteigening ten algemeenen nutte en ten name van den staat wordt gelast van de perceelen, benoodigd voor den aanleg van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Hertogenboseh. Benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuto G. A. de Pont, laatstelijk secretaris van het Fransen gezantschap té 's Gravenhage. Door het gemeentebestuur van Goes is: lo het onderwijs in de nuttige handwerken op school A opgedragen aan mej. A. M. Hartman, tegen eene jaarwedde van ƒ150; 2o de jaarwedde van de hoofdonderwijzeres der bewaarschool bepaald op 450 en /100 huishuur; 3o het onderwijs in de nuttige handwerken op de scholen B, C en D opgedragen aan mej. De S»uvave, tegen eene jaarwedde van 300 als hoofdonderwijzeres en tot hare assistentie benoemd mej. A. Risseeuw en M. Ross, ieder op eene jaarwedde van 125. Viissingen, 17 Maart. Beroepen tot pre dikant bij de Nederd. Herv. gemeente te Sneek de heer N. A. de Gaay Fortman, predikant alhier. De bisschop van Haarlem heett de reis aanvaard naar Rome, om zijn bisschoppelijk be zoek aan de graven der Apostelen at te leggen. Hij is voornemens in de week vóór Palmzondag in zjjn bisdom terug te keeren. L. J. Hit Scherpenisse, die zich in 1873 aan valscbheid in geschriften en misbruik van vertrou wen schuldig maakte, maar zich gedurende zeven jaren wist schuil te houden, werd gisteren door het gerechtshof te 's Gravenhage alleen ter zake van valschheid in zeven onderhandsche geschriften en het gebruik maken daarvan veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting en 14 boeten van 50. De beschuldiging van misbruik van vertrouwen werd, als zijnde verjaard, vervallen verklaard. De directie van het Nieuws van den Dag heeft voor 10 cent, ten voordeele der Transvaal sche Boeren, verkrijgbaar gesteld eene kaart van het hoofdtooneel des oorlogs op bijzonder grooto schaal en zoo duidelijk mogelijk geschetst door den majoor der genie L J. H. Gijsberü Hodenpijl, te Haarlem. De exploitatie van de gemeentereiniging te Meppel, waar ook het tonnenstelsel wordt toege past, heeft over 1880 een voordeel opgeleverd van 1340. Gistereu is een nieuw tarief voor het vervoer van ijl- en vrachtgoed op den Keulen-Mindener spoorweg in werking getreden, doch alléén geldig voor Amsterdam, den Haag en Leiden, met de stations aan die baan gelegen. Den 29n Januari jL kwam te Soerabaya de van verlof uit Nederland teruggekeerde pastoor De Bruyn aan. Hoe geliefd en geacht die geeste lijke en menschenvriend is, getuigt de eenvoudige maar hartelijke wijze, waarop hij werd verwel komd. Aan het begin van de marinewerf was de Nederlandsche vlag over de breedte van den weg gespannen en las men aan de eene zijde de woorden„Pastoor De Bruyn, welkom te Soera baya!", terwijl aan de andere zijde de volgende ontboezeming te lezen was„Pastoor de Bruyn edele menschenvriend, weldoener van Atjeh, wel kom te Soerabaya door land- en zeemacht 1" Op eene verkooping vpn schilderijen uit het kabinet van den heer Wilson, vroeger te Haarlem thans te Parijs woonachtig, is o. a. besteed voor een mans-en een vrouwenportret (éen stuk) van Frans Hals 80000 franken, voor een ander mansportret van dien meester 78.100 franken. Voor een A. Cuijp, hemzelf voorstellende, naar de natuur schilderende 73000 fr. Een mythologisch stuk van Rubens bracht 48000 franken, een ander portret van Hals 43.100 franken, een dansende vrouw van Codde 34.500 fr,, een landschap van Ruijsdaal 32000 fr. op. Bewijzen deze sommen dat de oude Hollandschc meesters hun prijs big ven houden, sommige nieuwe JTransche ataan nog hooger aangeteekead. Voor een Angelus van Millet werd 160.000, voor een ruiterstuk van Meissonnier is 125.000 fr. gegeven. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten gedurende 40 jaren de rente, tot een maximum van 4000, te waarborgen van het benoodigde kapitaal voor de oprichting van een schouwburg, waarvoor de grond bovendien kosteloos verstrekt zal worden. De opbrengst van de voorstelling van heden avond in het circus-Carré te Amsterdam is be stemd ten behoeve der Transvaalsche Boeren. De heer Oscar Carré bewijst daardoor alweer zijne groote hulpvaardigheid. De directie der Botterdamsche Handelsveree' niging maakt bekend, dat op de aandeelen van de Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap, aan eerstgenoemde vereeniging in eigendom behoorende en door haar bij inschrijving te koop aangeboden, is ingeschreven voor 137tot 160 pet. De directie heeft den koers van toewijzing vastgesteld op 147§ pet. Onlangs is gemeld dat in de gevangenis te 's Hertogenbosch een gevangene door het open laten eener gaskraan gestikt is. Later is zijn overlijden aan een beroerte toegeschreven. De berichtgever der N. B. Ct meldt nu daaromtrent het volgende: Daags na het voorgevallene, op Woensdag den 9 Maart, des namiddags te 2 uren, werd het geheele bestuur over de gevangenis bijeengeroepen, teneinde over het gebeurde te beraadslagen; de geheele commissie deed een plaatselijk onderzoek, en hieruit bleek, dat de gevangenbewaarder G. de gaskraan in de cel, wa«r de overledene zich bevond, eerst uitgedraaid, en zeer waarschijnlijk bij ongeluk te ver door gedraaid heeft, tengevolge waarvan deze weder open was, zoodat van des avonds 9 tot des moreens 6 uren het gas in de cel is ontsnapt, en wel op zoodanige wijze, dat zelfs in de gangen naar de cel zich de gasontsnapping in groote mate openbaarde. De man is om 6 uren des morgens in geheel bewusteloozen toestand gevon den en te 4 uren des namiddags overleden. Wil men het nu aan eene beroerte toeschrijven dat hij overleden is, dit moeten de deskundigen weten. Ook is het zeker, dat de officier van justitie dadelijk een gerechtelijk onderzoek heeft ingesteld. Het Journal de Oenève bevat eene vertaling van het volkslied der Transvaalsche Boeren, „Een ieder nasie heeft zijn land." De vertaler heeft de regels van het schoone lied letterlijk overgezet zonder de altijd eenigszins gewaagde proef te nemen om de gedachten te dringen in het keurs lijf der versmaat in eene vreemde taal. Volgens een Amerikaansch blad is kapitein Boyton, de bekende uitvinder van een zwemtoe- stel, waarschijnlijk omgekomen in den oorlog tus- schen Chili en Peru. Boyton was door het Peruaansch gouvernement belast met het organi- seeren van een torpedo-dienst, tegen eene aan zienlijke belooning. De laatste brief die hij aan een zijner vrienden schreef, bevatte zijn testament, want hij dacht niet dat hij den oorlog zou overleven. Zijne taak schijnt geweest te zijn zelf in zijn zwempak te water te gaan en de torpedo's tegen de vijandelijke schepen te richten. De heer Saint Saëns, de bekende Fvansehe componist, schrijft de muziek voor eene opera, welke den titel I,:es de Ousiro zal dragen. Tweede kamer. Rentebelasting. Een voor stel van den heer De Bruijn om het wetsontwerp, tengevolge van de daarin door de regeering ge brachte wijzigingen, weder in de afdeelingeu te doen onderzoeken, wordt met 34 tegen 29 stem men verworpen. Bij de voortgezette beraadslaging wordt het ontwerp bestreden door de heeren Van der Hoeven en Van Nispen. De directe belastingen hebben haar uiterste grens bereikt. Eene tabaks belasting is zeer wel mogelijk. Het grootste bezwaar tegen de rentebalasting ligt in de wijze van heflfiug, waardoor valsche aangiften uitgelokt worden, zoodat de godsdienstige lieden worden benadeeld, de schatkist te kort gedaan en de eerbied voor den godsdienst ondermijnd wordt. Dit laatste bezwaar is overwegend voor den heer Van Nispen, die anders geen principieel tegen stander der belasting is. De heer Lambrechts heeft overwegende bezwaren tegen de heffing van liefdadige instellingen en tegen de regeling van den eed. De heer Gleich- man zal, ondanks zijne bezwaren vooral tegen den maatstaf en de wijze der heffing, toch het ont werp aannemen omdat er geld noodig is en omdat dit het begin is eener belastinghervorming, ook omdat hierdoor eindelijk de bevoorrechting van het kapitaal zal ophouden. De heer Van der Hoop bestrijdt het ontwerp als een eerste stap tot schadelijke horvorming, en tot overdrijving van het vrijhandel-stelsel, en als eene carricatuur van een belasting-stelsel. Maandag zullen de aangekondigde interpellatiën plaats hebben. JLonden. Uit Mount-Prospect wordt gemeld dat de wapenstilstand verlengd zal worden, ten einde de vredesonderhandelingen tot een einde te brengen. De ontruiming van Kandahar is uitgesteld op verzoek van Abdurrhaman, die met zijne maat regelen voor de bezetting niet gereed is. Heden werd aan het gebouw van het gewes telijk bestuur alhier aanbesteed: het verhoogen van den Westhavendam te Hans- weert, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuidbeveland, geraamd op ƒ4250. Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren: P. J. van Remortel te Hontenisse, voer ƒ4630, D. Boüer te Rilland-Bath, voor 4773, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke, voor ƒ4694, C. de Wilde te Kattendijke, voor ƒ4680, J. Bertou te Biervliet, voor /4646, P. J. Visser te Hansweert, voor 4590 en Jacob de Witte te Viissingen, voor /4551. Gisteren is alhier in het openbaar verkocht een huis en erf met tuin, staande en liggende te Middelburg aan den Veerschen singel, gemerkt S no 42 groot 4 aren 37 centiaren, verkocht voor ƒ1801. Ter Keuzen, 17 Maart. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het uitvoeren van werken tot oeververdediging van den calamiteusen Nieuwen Neuzenpolder, waarvoor het minst is in geschreven door den heer D. de Jong, alhier, voor 8542, terwijl de begrooting beliep ƒ9193.50. NAMEN SUR PLAATSEN, Ba- rom. afwijk, Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen Helder Viissingen Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carisruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 11.1 --11.2 11.8 -14.1 14.0 7.3 7.7 4- 9.0 5.8 10.0 -13.0 -- 13.8 - 14.6 -14.1 15.7 18.3 3.2 14.4 WNW 1 bew. W 1 z. bew. ZW z. bew. 1 1. bew. 1 betr helder 6 betr. betr. mist. mist. betr. 1 mist. stil 0 mist. 1 1. bew. NW helder 4 regen 4 betr. WNW 4 mist. 7 7 7 7 7 3 9 6 4 5 4 7 1 8 9 7 1 4 Grootste verschil in Nederland: 'aochtends 8 uren: V. 3.0 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 17 Maart. 'sav. 11 u. 43 gr, 18 's morg. 8n. 46 gr. 'smidd. 1 u. 56 gr. 'sav. 5 u. 53 gr. F. „Ondervinding is de beste leermeesteres," is het spreekwoord der practische volkeren, dus ook van de Engelsche natie, en zij wenscht dat te toonen in eene hervorming van haar leger, hare „roóbaat- jes" en „blanwbaatjes," die in de laatste jaren zulke harde lessen te verduren hadden van vroeger licht geachte vijanden, van Zoeloes, van Afghanen en van het vreedzame volk der Transvaalsche Boe ren. Het ligt in den aard der zaak dat de En- gelsche regeering wel eens aan de mogelijkheid heett gedacht dat haar leger, iu plaats van te vechten tegen niet aan krijgstucht gewende troe pen met zeer gebrekkig of geheel zonder geschut, mettertijd eens zou staan tegenover een leger met getrokken kanonnen, geoefende infanterie en al omtegenwoordige éclaireurs te paard. En als men nu in de koloniale oorlogen maar altijd succes had gehad, dan zou men zich nog kunnen wiegen in het vertrouwen dat troepen die niet verslagen waren, het ook wel tegen een sterkeren vijand zouden uithouden. Maar de ondervinding verbiedt dat geloof en heeft de militaire autoriteiten in Engeland gedwongen tot de overtuiging dat er een en ander aan hun leger mankeert. Toen generaal Roberts nu ettelijke weken gele den het burgerrecht der city erlangde en hem een maaltijd werd aangeboden, waarop, aan het dessert, eene eenigszins uitgewerkte redevoering van hem verwacht werd, ontwikkelde hij de stelling dat de korte diensttijd der soldaten een groote kwaal was van het Engelsche leger. Engeland moest ieder oogenblik kunnen beschikken over geoefende, oudgediende soldaten, om ze naar een of ander bedreigd punt van zijn uitgestrekte koloniën te kunnen zenden. Soldaten van 20 jaren oud zijn evenmin physiek als moreel in staat de vermoeie nissen van den dienst in Indie of in Afrika te dragen. De generaal voerde daarbij voorbeelden aan en vertelde ook hoe zijn beroemde marsch van Kaboel naar Kandahar enkel mogelijk was geweest, wijl hij oudgediende soldaten tot zijn beschikking had, o. a. ook het 60o regiment (fu seliers) en het 92e (Hooglanders). Ook deze re gimenten zijn echter later gebleken niet onover winnelijk te zijn; want beide waren, ieder door twee compagnieënvertegenwoordigd op den Spitskop of Majuba-heuvel. Hoe dit ook zij, generaal Roberts wil den leeftijd voor het aannemen der vrijwilligers van 18 op 19 jaren brengen en den actie ven diensttijd van 6 op 8 jaren. Of men zich met dit lapwerk zal vergenoegen en of men niet liever tot eene geheele reorganisatie en versterking van het leger zal besluiten, moet in de parlementszitting van dit jaar blijken, wanneer de door den heer Chil- ders in generaal Roberts' geest ingediende wets- voordracht aan de orde zal komen. Inmiddels is in het lagerhuis de getalsterkte van het leger vastgesteld op 134.060 man, een gering getal, als men de cijfers der legers op het vasteland van Europa ernaast stelt. Zuiver is echter zulk een vergelijking niet, want Engeland dient zich door zijne ligging in de eerste plaats te water te besehermen, en daar laat zijne kracht niet veel te wenschen over. Ook da Grieksohe kamer heeft eene leger wet aangenomen. De grootte van het leger werd be paald op 82.000 man, buiten de voorloopig vrij gestelden. Worden ook deze opgeroepen, dan zal het leger 100.000 man tellen. De Fransche leening was, volgens een telegram uit Parijs, gistereu middag om éen uur reeds volgeteekend. In de kamer is eerstdaags weder eene onver kwikkelijke interpellatie te wachten. Er is, zooals wij reeds zeideD, tegen een paar anarchistische dagbladen eene vervolging ingesteld wegens apologie de faits qualifiés crime. De Intransigeant en de Citoyen hadden den moord op den Russi- schen czaar gepleegd, vergoelijkt en baast verde digd. Nu zal men de regeering interpelleeren, omdat die vervolgingen niet in den geest zijn der nieuwe perswet die, nota bene, nog niet door den senaat is aangenomen. De rechtspraak heeft toch niet te letten op ontwerpen van wetmaar aan zulke kleine consideratiën stoort een puur repu- plikein zich niet. Als de kamer maar een wenk heeft gegeven, dan moet ieder dien wenk volgen, al heeft hij ook al de phasen der wetgevende macht nog niet doorloopen. Zoo tiranniseeren die heeren op hun manier. In den senaat had deze week weder een debat plaats over de uitvoering der decreten tegen de geestelijke orden, dat veel aanbood, dat den geur der nieuwheid ontbeerde, maar in éen opzicht een zeer merkwaardig karakter droeg. Vroeger werd altijd in deze debatten de wettigheid der decreten in twijfel getrekken, maar thans heeft de hoer Bocher, een der krachtigste redenaars van de rechterzijde, dit element geheel buiten het debat gelaten, terwijl hij bijna uitsluitend heeft uitgeweid over de nadeelige gevolgen der ontbin ding van de congregaties. Het wettelijk argument was dan ook op den duur moeilijk vol te honden. De oude wetten, welke weer in gebruik genomen zijn, waren werkelijk nooit ingetrokken, al waren ze in langen tijd niet toegepast, en, formeel, zou de regeering zelfs geen ongelijk hebben gehad, als zij ze had toegepast, ook zonder waarschu wing. In elk geval is het opmerkenswaardig dat de rechterzijde een wapen laat slippen. Het nieuws van het oorlogstooneel blijft natuur lijk sober in deze dagen van wapenstilstand. Reuter deed de menschen schrikken door een bericht dat de vjjandelijkheden hervat waren, maar moest zelf spoedig telegrafeeren dat het toch niet zoo was. Er waren alleen wagens met proviand naar de forten gezonden, volgens de voorwaarden van den wapenstilstand. De Times deelde gisteren mede dat de meeste vredesvoorstellen van de Eugelsehen door de Boeren waren aangenomen en dat zij zich slechts hadden voorbehouden om enkele punten in beraad te houden, maar de heer Gladstone heeft in het parlement gezegd d?t de berichten omtrent eene schikking voorbarig waren. Jnist de punten tegen welke de Boeren bezwaar maken, schijnen do essentieele voorwaarden voor de toekomst der Transvaal te bevatten, en daarop zijn de Boeren niet van plan toe te geven, naar al wat wij van Kruger en Joubert hebben gelezen. Zouden dan de Engelschen toegeven? Of zouden ze de onderhandelingen sleepende honden, tot generaal Roberts met zijne troepenmacht is aan gekomen Als de Boeren zich in 's hemelsnaam maar niet laten bedotten. Toen men, schrijft men uit St. Petersburg,— den ongelukkigen vorst op tapijten naar zijne werkkamer had gedragen, stortte vorstin Dolgo- rouki, bleek en hevig ontroerd in de kamer en wierp zich snikkend naast het hoofd des keizers neder. De ongelukkige vrouw jammerde en klaagde eu riep den keizer met de teederste namen; in een oogenblik van bewustzijn keerde de keizer het hoofd naar haar en zag zijne ge liefde echtgenoote met pijnlijken blik aan; hij knikte een paar malen en werd toen weder be wusteloos. Het bloed stroomde voortdurend uit de vreeselijke wonden aan de beenen. Hoezeer de toestand hopeloos was, namen de geneesheeren toch het besluit de beenen te amputeerener was toch niets meer te verliezen. Dr. Botkin obser veerde gespannen de bartwerking, terwijl boven

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2