Gemengde Berichten. Laatste BUITENLAND. De Transvaal. Benoemingen en besluiten. Onder wy s. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. 16 Maart des morgens te 8 uren. z Algemeen Overzicht. thans bewijst dat het de verkiezingen aan dien kant niet aan levendigheid ontbreken zal, pikken wij dit nieuws op, dat den 5en Mei a. te Utrecht gehouden zal worden wat de Standaard noemt „de deputaten-vergadering." De liberale kiezers en kiezersvereenigingen weten dus nu dat de vijand gereed zal zijn en reeds krijgsraad belegd heeft. Rilland-Bath, 5 Maart. Eindelijk zijn de voorjaarswerkzaaroheden in vollen gang. Zoowel in den tuin als op den akker wordt de grond ge schikt geacht ter bewerking. Boonen en erwten hebben vele landlieden reeds gezaaid, terwijl in de tuinen de vroege aardappelen worden gepoot. Volgens ontvangen bericht, is gisteren te Napels aangekomen het stoomschip Koning der Neder landen, kapt. Bruyns, van Amsterdam. Aan boord van dien bodem heeft zich aldaar ingescheept de nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned.- Indië, de beer F. 's Jacob, met gevolghet schip heeft dadelijk de reis voortgezet. Door burg. en weth. van Den Haag worden de door de heeren Vaillant c. s. gedane voorstellen omtrent het gemeente-badhuis ontraden, om de groote financieele gevolgen en omdat het Casino naar hunne meening in de behoeften zal voorzien. Alleen wenscht het dag. bestuur in 1882 een nieuwe muziektent te bouwen en het terras at te sluiten, zoodat dit sleohts tegen betaling toe gankelijk zijn zal, een en ander uitgaande van de stelling dat alles zal verpacht worden voor 5 jaren, terwijl de muziek alleen voor rekening der gemeente blijft. Goes, 16 Maart. De heer Joh. Dyserinck hield gisteren avond hier een zeer boeiende voor dracht over Kunst en Kunstzin. Spreker stelde het veredelend vermogen van de kunst ia het licht en wees erop, dat de Grieken en Bomeinen reeds daarvan doordrongen waren. Alexander Gottlieb Baumgarter was echter de stichter van de aesthetiek als wetenschap, wier beginselen spreker in het licht stelde. Hij betreurde het dat zoo weinig gedaan werd ter bevordering van het schoonheidsgevoel bij het volk. Kunst is geen regeeringszaak is nog de leus, Ten slotte trok spreker een paralel tusschen idealisme en realisme in de kunst. In verband met de lezing, weid door den heer Dyserinck eene zeer fraaie verza meling photographieën ter bezichtiging gesteld. Tot candidaat voor de betrekking van alge meen secretaris der M. tot Nut van H Algemeen is gekozen te Tessel, Drachten, Terborgh, Lands meer en Surhuisterveen mr. A. Kerdijk. Te Gorredijk P. Bruijn. De opbrengst der rijksmiddelen in de maand Februari was, wat zy gewoonlijk in die maand is, ver beneden de raming. Het geraamd bedrag voor tien twaalfde van het jaar is 8,336,499; de opbrengst was slechts 6,670,092. Van dit tekort komt 6 ton op rekening der directe belas tingen; 2 ton op die der successierechten. Doch ook bijna alle andere middelen bleven, zij het dan ook in veel minder mate, onder het geraamd bedrag. D einvoerrechten echter niet; deze overschreden de raming met ruim één ton en brachten zelfs aanzienlijk meer op dan in Fe bruari 1830. In de registratierechten valt al hoewel zy onder de raming bleven in verge- lyking van het vorige jaar een verbetering waar te nemen. Evenzoo in de accijnsen op het ge slacht en het zout. Trouwens ook thans was het weder vooral de suikeraccijns, die oorzaak was dat het bedrag van belastingen aanmerkelijk beneden de raming bleef. De beide eerste maanden van dit jaar brachten op 12,607,000 dat is ruim 4 millioen minder dan het geraamd bedrag over 2 maanden. In 1880 hadden de middelen in de eerste twee maanden f 12,970,000 opgebracht. Vad Tot beëindiging der tusschen de staatjes Pedir en Gighen bestaande oneenigheden begaf de gou verneur van Atjeh en onderhoorigheden zich den 29en December jl. met de Valk naar Segli, ter Noordkust van Atjeh. Nadat met beide partyen langdurige onderhan delingen gevoerd waren geworden en de zeker heid verkregen was, dat de door den gouverneur te nemen beslissing aangenomen en opgevolgd zou worden, werd die beslissing den 8en Januari plechtig aan de radja's vau Pedir en Gighen medegedeeld. In eene versierde loods nabij de benting ont ving de gouverneur, in tegenwoordigheid der officieren, de beide radja's, die vergezeld waren door hunne hoeloebalanga en een groot aantal zwaar gewapende volgelingen. Hun werden daarop door den gouverneur de beslissiDgen bekend gemaakt, waaraan zij zich, zouden hebben te onderwerpen. Nadat de overeenkomst voorgelezen en door de beide radja's bezegeld was, richtte de gouverneur andermaal het woord tot hen, ten einde hen op het hart te drukken voortaan in vrede met elkander te leven en alleen het geluk en den voorspoed van hun land te beoogen, er ten slotte bijvoegende, dat alsnu de afsluiting der Gighen- sche kust en het verbod op de vischvangst zouden worden opgeheven. Gedurende de plechtigheid werd geen oogenblik de orde verstoord, niettegenstaande 1100 a 1200 personen, zoo uit Pedir als uit Gighen, daarbij tegenwoordig waren. De heer J. van der Minne, te Zevenbergen, heeft voor de benoeming tot lid van het bewind der Vereeniging v. e. v. Nederlandsehe Industrieê'len, wegens verschil van economische richting, bedankt. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch Indiö, door middel van het stoomschip ütrecht, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 19 Maart a. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang ver zonden. De brieven en verdere stukken behooren uiterlijk op 19 dezer, 's morgens vóór 12 uren, te Rotter dam aangekomen te zijn. Een paar belangrijke werken, welke wij inder tijd bij het verschynen der eerste aflevering hebben aangekondigd, zijn thans voltooid. Het eene is het Handboek voor den ambtenaar van den burgerlijken stand (Den Haag bij Gebr. Beünfante) door G. L. van den Helm, onder toe zicht van mr. E. L. van Emden. Dit werk bevat de wetgeving op den persoonlijken staat, toege licht uit de litteratuur en de jurisprudentie. Het is verdeeld in zes afdeelingen: a van den ambte naar van den burg. stand en zijne registers; b woonplaats of domicilie; c het huwelijk; d ont binding des huwelijks en scheidiug van tafel en bed; e geboorte en hare gevolgenf overlijden, voorts modellen van akten, aanhangsel over het buitenlandsch huwelijksrecht, alphabetische blad wijzer en register. De schrijver heeft bedoeld nuttig te zijn voor de ambtenaren van den burgerlijken stand en voor allen die zich op de studie van dit deel onzer burgerlijke wetgeving toeleggen, en tevens tot hare verbetering mede te werken door te wijzen op hare gebreken. Bij het einde van zijn omvangrijken arbeid mag de wensch hem wel toegevoegd worden, dat die bij alle beoefenaars onzer wet geving de verdiende waardeering moge vinden. Het andere wtrk is de achtste druk van Frylink's Hand-Atlas der aarde, bcwerkt door A. van Otterloo (Amsterdam bij D. Noothoven van Goor.) Deze atlas bevat 32 kaarten, naar de laatste ontdekkingen der tegenwoordig zoo snel vooruitgaande aardrijkskundige wetenschap bij gewerkt. kadaster. Op verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter le kl. van het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen, aan C. Broedelet. leger. Verlengd met een jaar de duur der detacheering by het wapen der inf. van het leger in N. I., van den sedert tot len luit. bevorderden 2en luit. J. J. P. Buhlman, van dat wapen van het leger hier te lande. Voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in N. I. de 2e luit.-kwartierm. C. Broeksma, van het 6e reg. inf. ministeriekle departementen. Benoemd bij het dep. van koloniën tot 2en klerk W. J. P. J. Schalker. Wegens aanhoudende ziekte, eervol ontslagen als 2e klerk bij het dep. van koloniën F. J. M. van Ghert. Benoemd tot leeraar in de scheikunde en na tuurlijke historie aan de H. B. S. te Apeldoorn de heer dr. J. Lorié. De luit. t/z. 2e kl. J. G. Snethlage, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonacti viteit gesteld. De 2e luit. der mariniers J. A. van Tooren- burg, belast met het bevel over het aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord ingescheepte detachement mariniers, wordt ter beschikking gesteld van den kommandant van het korps. Aan het station te Leiden heeft een vecht partij plaats gehad tusschen een aantal studenten en het personeel van den spoorweg. De oorzaak was dat door den stationschef aan een drietal studenten de toegang tot het perron ontzegd werd, omdat zij hinderlijk waren voor de reizigers en het personeel. Tegen de studenten is proces verbaal opgemaakt. Door een herhaalde doorbraak van een paar dijken in de gemeente Ambt Almelo zijn vele landerijen rondom de stad Almelo weder onder water gezet. De waterstand is nog hooger dan half Februari, en ook nu staan eenige woningen geheel te midden van het water en loopt het over de Borneike en Bornebroeksche wegen. In de gemeente Wierden is het nog veel erger gesteld. Daar is by na alles door het water bedekt. In 't algemeen bemerkt men een verhooging van den normalen waterstand gedurende de laatste jaren, waardoor sommige gedeelten niet weder droog worden. Verschillende beschouwing. Volgens het Nieuws v. d. Dag is er ten huize van prof. Kuijper brand geweest en is de brand weer „de vlammen" spoedig meester geweest. Volgens de Statidanrd heeft alleen een schoor steen wat hard gerookt, zoo weinig hard „dat zelfs sommige der buisgenooten er niets van ge merkt hebben," Wie der twee berichtgevers van een onder hun oogen gebeurde zaak, heeft gelyk? Of is ook hier, feitelijk zoowei als figuurlijk, waar qu'il n'y a pas de fumée sans feu Te Rotterdam zijn twee politie-agenten in hechtenis genomen onder beschuldiging van aan een Duitsch landverhuizer, dien zij in arrest ge bracht hadden, geld te hebben ontvreemd. De zaak De Jongh zal nog een vervolg krijgen. De Locomotief zegt, dat de heer van der Smissen, te Batavia, bij den officier van justitie aldaar een aanklacht ingediend heeft tegen den persoon van Bouwman, te 's Gravenhage, wegens het afleggen van valsch getuigenis. Als dividend van de maatschappy Nederland voor 1880, wordt gemeld 8§ pet., van den Haven- stoombootdienst 6 pet. (N. v. d. D.) Het gerucht dat ia de gevangenis te 's Her togenbosch een man door verstikking den dood zou hehben gevonden, is onjuist gebleken. De lij kbeschouwing heeft aangetoond dat de man is bezweken aan de gevolgen eener beroerte. Te Amsterdam is eene Nieuwe Begrafenis- Vereeniging opgericht door een aantal parti culiere aansprekers, die een deel der te maken winsten zal afzonderen ten behoeve van de in stelling Liefdadigheid naar vermogen. Tweede Kamer. Voortzetting van het debat over de motie-Van Houten. De heeren Brouwers en Nijst bestrijden bet uitstellen van de rentewet, omdat de Limburgers eene heffing op de inkomsten uit renten rechtmatig achten. Deze zaak moet geheel op zichzelve behandeld worden. Uitstel is nu vooral onraadzaam omdat de politieke quaestie gesteld is. Dit wordt echter bestreden door de heeren Schaepman, Van Baar Keuchenius en Heydenrijck. De zaak is los van de politiek en, volgens den heer Schaepman, ligt in de motie juist eene betuiging van vertrouwen in de regeering om de belasting-hervorming voor te bereiden. Intusschen, bij den loop dien de zaak genomen heeft, raadt de heer Heijdenrijck intrek king der motie aan om eene onzuivere stemming te voorkomen. De heer Van Houten verklaart oprechte bedoe lingen tot een goede belastingregeling te hebben, en acht daartoe de medewerking der regeering noodig. Daarom meent hij, met behoud zijner argumenten, die nu tegen de rentewet zelve terug keeren, zijne motie te moeten intrekken, omdat de regeering de portefeuille-quaestie gesteld heeft. De heer Schimmelpenninck van der Oije neemt daarop de motie dadelijk op. Eene politieke quaestie meent hij mag niet de beslissing over een beginsel tegenhouden. De minister handhaaft zyne verklaringen van gister. Hij wil niet dreigen en zich ook niet onttrekken aan verdere hervormingen, die deels gereed zijn, maar de ren tewet gedoogt geen uitstel. De motie wordt ver volgens verworpen met 51 tegen 30 stemmen. Morgen komt alzoo de rentewet in behandeling. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht., Tem pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaaosund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth -1-13.6 - -13.5 --12.8 - -12.0 - -12.0 - -15.1 - -10.7 - -11.4 - - 15.5 - - 16.7 - -15.4 - -11.2 -- 9.7 -- 8.5: -- 7.9 4.6 4-15.5 -j-16.1 ZZW Z ZO OZO O stil ZW ZO ZO ZO NO ZO NO ZO ZW WZW ZW 1 1 1 1 1 2 0 1 3 1 2 3 2 1 2 4 1. bew, i. bew. I. bew. 1. bew. helder helder mist. betr l. bew. i. bew helder kelder helder 1. bew betr. betr. I. bew. mist. 2 2 2 4 4 2 0 2. 1 1 4 1 5 11 6 1 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 1.6 V. M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 15 Maart. 'sav. 11 u. 41 gr. 16 's morg. 8 u. 39gr. 'smidd. Id. 53gr 'sav. 5 u. 50 gr. F. Welke gevolgen zal het optreden van den nieuwen czaar hebben voor de algemeen-Europe- sche politiek is eene vraag welke door velen wordt gesteld en in verschillenden zin beantwoord. Alexander III, zeggen de pessimisten, is lang het erkende hoofd geweest van de anti-Duitsche partij in zijn land, en evenzeer als bij Duitscbland haatte, droeg hij Frankrijk op de handen; terwijl hy voor Oostenrijk zeer koel was. Daarenboven is hij een groot voorstander der Slavische bewe ging. Men schrijft reeds in een der groote dag bladen, dat, indien de tegenwoordige czaar de gevoelens heeft behouden, welke met zeer ve waarschijnlijkheid aan den czarewitsch werden toegeschreven, een verbond met Engeland en Frankrijk tegen Duitschland, Oostenrijk en Turkije hem zeer aangenaam zou ziju. Anderen weder zijn overtuigd dat Alexander III zijn volk eene constitutie zal geven, en dat deze by den tegen- woordigen staat van het Russische volk eene schromelijke verwarring zal stichten, welke het door socialistische elementen onderwoelde Dnit- sche rijk hoogst onaangenaam zoude zijn. De Standard geeft zelfs den ruwen vorm dezer nieuwe constitutie, aan. Er zou eene centrale ver gadering van afgevaardigden der provinciale zemstvo's worden ingesteld, die te St. Petersburg hare zittingen zou houden en schijnbaar 's lands zaken zou besturen. Zal de czaar het daarbij kunnen laten vraagt het conservatieve blad angstig. En zoo niet, hoeveel verder zal men hem dan dringen? De czaar is een Russisch patriot van het oorlogzuchtig type en staat grootendeels ouder den invloed van de militaire partij. En dan maakt de Standard zich reeds angstig over Merv en Herat. Elders heerschen vroolijker opvattingen van de toekomst. De nieuwe czaar, zegt de Kölnisvhe, is vroeger altijd gehouden voor een Panslavist en een vijand der Duitschersmaar het Panslavisme heeft Rusland in de laatste jaren in zoovele on gelegenheden gebracht, dat deze les voor Alex ander III niet zal zijn verloren gegaan. De praatjes over zijn haat tegen de Duitschers zijn overdrevenanders zou hij in den laatsten tijd niet zoovele zonen van het groote vaderland in zijne omgeving hebben aangesteld. Ieder weet dat hij in de laatste maanden grooten invloed op de politiek heeft uitgeoefend, en juist toen was Ruslands houding beslist vredelievend en gericht op de vermindering der uitgaven voor oorlog. Wat de keuze moet zijn tusschen deze voor spellingen, waarin de politieke rienting en de hoop van hen die ze neerschreven, voor een deel hare rol speelden, valt moeielijk te bepalen. Juist komt het ons voor wat de Daily News zegt. Of Alexander III zal eene aanvallende politiek voe ren, zoowel in Azië als in het zuidoosten van Europamaar dan zal hij binnenlandsche hervor mingen laten rusten. Of hij zal willen arbeiden aan de opleiding van zijn volk, en dan zal hy genoodzaakt zyn daaraan al zyn ty«1 te wyden, evenals zyn vader deed, twintig jaren lang Rus land buiten iederen oorlog houdende. Eene laatste opinie welke wy hierbij willen aan halen is die der bears. Een der fondsen waaraan men het best het vertrouwen in de Russische financiën kan beoordeelen, is de vyfpercents leening van 1873. Deze stonden Zaterdag by het sluiten der benrs te Londen 92$; terwyi Maandag, nadat de moord op den czaar was bekend geworden, zij slechts daalden tot 90$ en bij het slniten der beurs reeds weder 91$ a 91f hadden bereikt. Verre van eenige paniek te veroorzaken bracht de groote gebeurtenis van den dag alleen eene lichte golving in dit fonds. En dat het bij werkelijk gevaar voor gevoelige depreciatie vatbaar is, be wees de daling tot 69, in den laatsten Russisch- Turkschen oorlog. Alles samengenomen, behoeven wy dus geen vrees vóór den tijd te koesteren dat het op zichzelf zoo treurige feit nog droeviger gevolgen zal na zich sleepen. De behandeling van het Lorenzo Marques-trac- taat heeft in Lissabon eenige opschudding veroor zaakt. De ultra-liberale partij verklaarde op eene meeting dat de zaak eene schande voor het volk was en gaf daarvan bij adres kennis aan de kamer. Naar aanleiding van dat adres vielen er van beide zijden in de vergadering harde woorden zoodat de president de zitting moest schorsen, want de openbare tribunes debatteerden mede. De oppositie organiseerde toen optochten en verga deringen op de openbare straat, die de ontwik keling van eenige politiemacht noodzakelijk maakten. De kamer nam echter het tractaat aan. Daarmede is aan de agitatie geen einde gekomen. Maandag hadden weder twee volks vergaderingen plaats, waar de zaak sterk werd afgekeurd. Toen er „leve de republiek 1" geroepen werd, jaagde de politie de menachen uiteen. Men hoopt door deze demonstraties invloed uit te oe fenen op de eerste kamer, welke het tractaat nog behandelen moet. De heer Bradlaugh is in appel gekomen van het vonnis waar by hij werd veroordeeld om aan den heer Clarke ƒ6000 te betalen, wijl hij in het parlement had gezeten en gestemd. Wijl deze boete kan geëischt worden wegens iedere daad als parlementslid gepleegd, zon men volgens deze rechtspraak nu reeds ƒ1.620.000 van hem kunnen eischen. De voorzitter vau het lagerhuis handhaafde Maandag uitdrukkelijk Bradlangh'i recht om zyne fnnctiën als parlementslid uit te oefenen, zoolang het vonnis niet in laatste ressort was gewezen. Bevestigt de hoogere rechter het, dan is uitgemaakt dat het lagerhuis door het toe laten van den heer B. tegen de wet heeft gehan deld, en dan ban het parlement zijn waardigheid niet anders handhaven dan door de wet te ver anderen. De wapenstilstand is nu eindelijk verlengd. Maandag avond om 10 nren 55 kon de correspon»

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2