N». 63. 124e Jaargang. 1881. W oensdag Advertentiën: 20 Cent per regeï. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 5,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hoofdagenten voor het Middelburg, 15 Maart. l: de Compagnie générale de Publicité G. L. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Benoemingen en besluiten. Onder wys. Kerknieuws. Marine en leger. Z. M. de koning heeft Zondag avond, terstond nadat het bericht van den dood van den keizer van Rusland ten hove ontvangen was, den Rus- sischen gezant ontboden en hem zijn deelneming betuigd. Verder heeft Z. M. zijn adj.-gen., den vice-admiraal jhr. Van Capellen, in buitengewone zending naar Petersburg gezonden om 's konings rouwbeklag over te brengen en Z. M. by de begrafenis van den keizer te vertegenwoordigen. Tengevolge van den dood van den keizer van Rusland is bet feest ten hove, dat gisteren avond zou plaats hebben, afgezegd. De receptie ten huize van den minister van buiteniandscbe zaken zal om dezelfde reden beden avond niet plaats bebben. Het buis van den gezant van Rusland by ons hof werd gisteren, kort na de verspreiding van bet bericht gesloten. Gedurende den middag hebben de verschillende leden van het corps diplomatique en vele hooggeplaatste personen rouwbezoeken afgelegd by den vertegenwoordiger van bet Russische rijk. Ingevolge de bevelen des konings heeft het bof voor den tyd van zes weken den rouw aangeno men, wegens het overlijden van Z. M. den keizer van Rusland, t. w.: drie weken middelbaren, en drie weken lichten ronw. De St. Ct bevat een kon. besluit waarby het tijdstip van de in werking treding van de wet tot instelling eener rijks-postspaarbank bepaald is op 1 April 1881. Met dien datum worden buiten werking gesteld de besluiten betreffende de me dewerking der postadministratie tot inbreng van gelden in spaarbanken. Ais overgangsmaatregel wordt bepaald dat voor hen, die, op den voet van het bij die besluiten bepaalde, gelden in spaar banken belegden, nog tot 1 Juli 1881 gelegenheid zal bestaan, door tusschenkomst der daarvoor aangewezen post- en hulpkantoren, die gelden terug te vorderen. De ziekte, waaraan mr. F. J. Bachiene, lid van den raad van statesedert eenige dagen lijdende was, heeft eene ongunstige wending genomen. Gisteren middag te 4 uren is by overleden. De beer Bachiene behoorde mede onder de mannen, die tot het in stand komen onzer staats regeling vóór 1848 de hand hebben geleend en haar in de eerste jaren daarna hebben helpen Uitvoeren. Hij werd in 1848, by de eerste ver kiezing van leden der tweede kamer, voor het derde kiesdistrict van Zeeland tot afgevaardigde verkozen en bet volgende jaar in het kiesdistrict Goes herkozen. Na de kamer-ontbinding tenge volge der April-bewegiog in 1853 bleef hy met 318 stemmen in de minderheid tegenover mr. J. J. van Deinse, op wien 508 stemmen werden uitgebracht. Sedert dien tyd heeft de heer Bachiene geen deel meer uitgemaakt van de tweede kamer, doch Steeds door schrift en daad aan de ontwikkeling onzer staatsinstellingen medegearbeid. Van 1852 tot 1856 was by rentmeester van het kroondo mein in het district Halst en daarna directeur van de registratie en domeinen voor de provin ciën Noord-Holland en Utrecht. In 1862 by de reorganisatie van den raad van state tot lid daarvan benoemd, bekleedde hy in dat staats lichaam, op het oogenblik van zijn overiyden, het voorzitterschap der afdeeling financiën en buiten- landtehe zaken. In de vorige week brak de tongblaar uit in de gemeente Milligen, op een stal met dertig run deren, die thans bijna alle zijn aangetast. Vol gens mededeeling van den eigenaar werden drie runderen, die hij voor eenige dagen op de markt te Deventer had gekocht, het eerst ziek. Het karakter der ziekte blyft zeer goedaardig. Men vleit zich met de hoop, dat zij in de andere be smette gemeenten vau Gelderland zich niet verder zal uitbreiden. Andere besmettelijke veeziekten kwamen niet voor. De by de Floralia-Commme alhier aangevraagde 3266 planten sijn verdeeld als volgtuitsluitend voor binnenshuis 1179; naar verkiezing voor binnen- en buiten 1408 en uitsluitend voor bniten 679. Blijkens een by bet Belgisch consulaat te Hansweert ontvangen regeeringstelegram is de doorvaart Liefkenshoek naar do Belgische sluis opgeheven voor zeeschepen. Dezen zullen voor taan bun vaarwater moeten nemen langs Lillo. Binnenschepen d. i. de riviervaart welke te Lillo stoppen of ankeren ter inklaring, moeten ten anker komen beneden het inklaringsvaartuig der douane. Een en ander is een gevolg van het verondiepen van den Scheldestroom op Belgisch gebied. Deze door de dagbladen reeds vermelde en voor de scheepvaart zeer ernstige catastrophe,- is in betrekkelijk zeer korten tijd ontstaan en beeft reeds zulk een groote verhouding aangeno men, dat tot bovenbedoelden maatregel is moe ten worden overgegaan. Ct.) Het Nieuws van den Dag bevatte dezer dagen de volgende waarschuwing »De aanvoer van melk uit Nederland te Londen is door sommigen tijdelijk gestaakt moeten worden, omdat deze melk, zooals zij daar aankwam, onverkoopbaar was. De smelkmaakte naar lijnolie, waarschijnlijk een gevolg van het voederen der koeien met lijnkoeken. Bovendien schijnt niet genoegzaam gelet te zijn op het vereischte om melk, die zulk een lange reis moet maken, goed te verkoelen, en ook om de melk, die op verschillende tijden van den dag verkregen wordt, telkens afzonderlijk te houden. Het Cowkeeper and Dairgmans journal, op een en ander opmerkzaam makende, wijst erop dat, willen de Hollandsche boeren zich van de Engelsche markt verze keren, zij wel degelijk eraan moeten denken dat de Britten niet minder fijn van smaak zijn dan wij Hollanders. Er mag wel bijgevoegd worden, dat zij niet spoedig weder een artikel zullen koopen, dat soms in bedorven staat werd aangebracht, al let men later ook beter op. Men zij dus gewaarschuwd." Wij knnnen tot ons genoegen hierbij voegen dat bij den aanvoer van melk over de lyn Vlis- singenQneenboro', door tusschenkomst der Export-maatschappij voor Zeeland, waarvan wy vóór eenige dagen melding gemaakt hebben, tot dusver nog niet de minste moeilykheid onder vonden is. De Zeeuwsche melk vindt op de markt te Londen steeds goeden aftrek en van klachten, zooals in 't Nieuws v. d. D. vermeld worden, heeft men, voor zooveel dit artikel be treft, niets vernomen. Door het hoofd-comité van het Boode Kruis is sedert de opgave in de St. Ct van 8 Maart 2774,93 ontvangen. In do St. Ct zyn opgenomen de statuten van de naamlooze vennootschapMaatschappij tot exploitatie van het Administratiekantoor te IJzen- djke, te IJzendijke. De vennootschap heeft ten doel: het beheeren, huren en verhuren, aankoopen, ruilen, beleenenf bezwaren of verkoopen van alle soort roerende en onroerende goederen, zoo voor eigen rekening als voor rekening van derden, het beleggen van gelden onder borgtocht of onder hypothecair ver band met of zonder garantie van de zijde der vennootschap het opnemen van gelden in bewa ring met of zonder interest, het afgeven, diseon- teeren en incasseeren van wissel- en orderbriefjes, het wisselen van geldswaarden en wat meer tot het kassiers- en bankiers vak behoort; het be heeren van openbare verkoopingeu en het behan delen van alle zaken, die tot het vak van rent meester of administrateur kunnen worden gere kend te behooren. Het maatschappelyk kapitaal is bepaald op 70,000. Tot gevolmachtigde directeuren zijn benoemd de heeren J F. Carpreau en C. A. Carpreau, civiel ingenieur en wethouder der gemeente IJzendijke en tot commissaris de heer F, F. Carpreau. Van de naamteekeningen onder het interna* tionale Transvaal-adres aan John Bright noemen wy nog de volgende uit Duitschland Professor Blüntschli, de bekende autoriteit op het gebied van internationaal recht, de dichter Bodenstedt, prof. Ludwig Buckler, dr. ErnBt Haeckel, dr. Georg Ebers, prof. Knno Fischer, dr. Fabri, superintendent der zendingsgenootschap pen, dr. Hermann, voorganger van dr. Falk iu Daubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort het Pruisische ministerie, de dichter EmilRitters- haus, de publicist dr. H. Schultze, dr. Schultze- Delitsch, prof. Windscheid en consul Ernst von Weber. Dr. Hasse teekende voor het Leipziger Geographisch Genootschap, en uit Marburg zond prof. Reni resoluties ten gunste van de Trans- vaalsche onafhankelijkheid, aangenomen in eene openbare vergadering aan welke 22 professoren deelnamen. Tot candidaat voor de betrekking van algemeen secretaris der Mij. Tot Nut van 't Algemeen is gekozen te Assen, Monnikendam, Hoogeveen en Buitenpost mr. A. Kerdyk. Te Zwartsluis en Hoogearspel P. Bruijn. De Vereeniging v. e. v. Industrieelen neelt tot den minister van waterstaat een adres gericht, met verzoek dat binnen korten tyd de hand worde gelegd aan de inrichting van onderaardsche telegraafverbindingen tnsschen de hoofdstad des ryks met de provinciale hoofdsteden en Rotterdam. „Nu de ervaring heeft aangetoond wordt in het adres gezegd hoe de kracht der elementen kan teweegbrengen dat de geleidingen langs palen enz. bezwyken, en, daargelaten de onveilig heid voor het verkeer langs spoor- en andere wegen, den publieken dienst en met name ook handel en ny verheid verstekeu van een middel van correspondentie, waarop de tegenwoordige maatschappij, in al hare vertakkingen, is gewoon geworden zich te verlaten, nu behoort zoo danige stoornis tot die diep ingrijpende schokken, welker herhaling, zooveel in het bereik van menschelyke vermogens ligt, dient te worden voorkomen. „Het is eene zaak waarmede kosten van aanleg gepaard gaan, doch tevens eene die een groot bedrag van kosten van onderhoud en vernieuwing overbodig maakt. Het is eene zaak, die in het buitenland, met name in het Dnitsche rijk, tusschen Berlyn en Straatsburg, Keulen, Frankfort en Metz in betrekkelijk weinig tyd tot algemeen gerief en voldoening werd tot stand gebrachten die ook bier te lande, na de ondervinding der jongstver- loopen dagen, op onverdeelde toejuiching zal knnnen rekenen." Het toenemend sterftecijfer onder de werklieden in de loodwit- en chemicaliënfabrieken heeft aan de afdeeling Utrecht der Vereeniging t. b. v. Fabriek- en handwerksnjverhcid aanleiding ge geven, een onderzoek te doen instellen of de wetenschap geen middelen zou weten aan te wyzen (zooals b. v. het gebruiken van melk, het dragen van respirators van boomwol, enz.) om dat sterf tecijfer te verminderen en om, in het toestemmend geval, bij de regeering stappen te doem, om het gebrnik van die middelen in dergelyke fabrieken by de wet verplichtend te maken. De afdeeling Utrecht heeft dit onderzoek opge dragen aan een commissie en als leden daartoe uitgenoodigd de heeren H. C. Bosscha, ingenieur werktuigkundige; J. Duijvis, fabrikant, dr. J. C van Eeten, dr. L. C. van Goudoever, hoogleeraar in de geneeskunde, B. A. Verheul, apotheker, allen te Utrecht. Het verkeer op den spoorweg ZevenaarKleef is weder gestremd, doordien de overtocht over den Rijn bij Griethausen door den hoogen water stand belet wordt. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Universiteit van Amsterdam is gisteren met gunstig gevolg het theoretisch apothekers-examen afgelegd door mej. Chr. Jacobs, studente in de wis- en natuurkunde. De begrooting der gemeente Oudelande is door de gedeputeerde staten niet goedgekeurd, o. a., omdat het traktement van den hoofdonderwijzer niet voldoende was. 1 fÜ De jongste aflevering van Éigen Haard is geheel aan het morgen gevierd wordeade derde eeuwfeest van P. 0. Hooft gewyd. Behalve eene fraaie reproductie van Hooft's portret door Saudrart, bevat het afbeeldingen van zijn huis op de Kei zersgracht te Amsterdam, van het slot te Muiden in 1617, van de groote zaal in dat slot en van de titelprent by een der eerste uitgaven van den Warenar. De tekst is van Hofdijk, D. C. Meyer Jr, dr. Jan ten Brink, xnr. A. D, de Vries Az., mr. N. de Roever, prof. M. de Vries, W. Dorenbos, H. de Veer en F. van der Goes. De Economist over Maart bevat opstellen over: gemeentebelastingen, door F. v. d. L., het toela tingsexamen tot do militaire academie, door dr. Steyn Parvó; het herstel der munt-circulatie in Italië; ter nagedachtenis van O. G. Heldring; de rijks-postspaarbank; den zont-accijns; koloniale kroniek, berichten enz. In De Aarde en haar Volken worden de Schet sen en Beelden uit Zwitserland alsmede het in een vroegere aflevering begonnen opstel over Egypte voortgezet. De Globe bevat: De advertentiewoede onzer dagen; een idiotengesticht; reizen en lotgevallen der planeten; Duitschland's eerste natuuronder zoekster. De min. van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het examen om als leer ing aaa 's ryks veeartsenyschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben in den loop der maand Juli a., en dat belanghebbenden zich in persoon of schriftelyk, mits portvry, voor of op 20 Juni e. k. by den directeur der school moeten aanmelden. Voor de over te leggen stukken en de vereischte kundigheden verwijzen wy naar de St. Ct. consuls. Erkend en toegelaten als consul- generaal van Monaco te 's Gravenhage, de heer G. H. A, N. Rietstap. buegemeestees. Benoemd tot burgemeester van Eersel F. Aarts; van Aarlanderveen A. P. Zaalberg; en van Krimpen a/d Lek J. G. van Mierop, secretaris dier gemeente. kiddeeobden. Benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw A. Verwey, majoor-kom- mandant van de d. d. schutterij te Zutfen. sxaatsbaden. Benoemd tot staatsraad in bui- tengewonen dienst J. A. A. Waldorp, hoofdinge nieur van 'sryks waterstaat. bekenkameb. Benoemd bij de algemeene reken kamer: tot commies J.Sehlater, thans adj.-commies, tot adj.-commies A. L. Gerretsen, thans le klerk. Tot hoofdonderwijzer aan de Chr. school té Sluis is benoemd de heer C. Lievense te Middel burg, thans eerste hulponderwijzer aan de Chr; burgerschool alhier. Tot onderwijzer aau de openbare school te Heiukenszand, is benoemd de heer J. N. Elenbaas, thans onderwijzer te Wolfaartsdijk. Na herhaalde vergeefsche oproeping vau eene hulponderwijzeres met akte voor nuttige handwerken, heeft het gemeentebestuur van Yerseke besloten een ongeëxamineerd meisje tot wederopzeggens toe aan te stellen op eene jaar wedde van 250. (G. Gt.) De beer Armaiid Sassen, leeraar in dé staats- en handelswetenschappen aan de H. B, S: te Breda, heeft zijn eervol ontslag als zóódanig aangevraagd en verkregen. Benoemd tot leeraar in de Ned. taai eu letterkunde en tijdelijk in het Duitsch, aan da H. B. S. te Apeldoorn, W. Moerdijk, te Medemblik. Door het classikaal bestuur van Middelbtirg besloten een bezwaarschrift in te dienen aan de algemeene synodale commissie der N. H. kerk tegen de laatstelijk door het provinciaal kerk bestuur genomen beslissing, in zake de verkiezing der heeren Gideonse en Kok tot ouderlingen dei Ned. herv. gemeente te Middelburg. Het classikaal bestuur meent, dat het prov. bestuur zyoe bevoegdheid te buiten gegaan is door het vernietigen eener uitspraak, waar tegen# in casu, geen hooger beroep is toegelaten, en acht daardoor de reglementaire bepalingen ge- Bchonden en verkeerd toegepast. Blijkens by het dep. vau marine ontvangen telegrammenie de oefeningsdivisie onder be vet

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1