Laatste Berichten. ti BUITENLAND. Proces-W. M. de Jongh. Weerkundige waarnemingen. 10 14 Maart des morgens te 8 uren. f BurgernjKe stand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. —Zaterdag morgen heeft de koffiehuishouder A. v. B., te Amsterdam, ia eeu vlaag van waanzin, een moord op een welgestelde weduwe, zijne tante, gepleegd. De man, die reeds vroeger blijk van waanzin gegeven had, is naar het gasthuis vervoerd en heeit zonder eenige aarzeling bekend de misdaad gepleegd te hebben. Vele landbouwers in den Tielerwaard hebben geen gelegenheid gehad contracten met suikerfa brikanten te sluiten. In andere jaren liepen de agenten der fabrieken de landbouwers na; nu heeft het omgekeerde plaats. Men verneemt dat een paar fabrieken, wegens slechten stand van zaken, dit jaar niet zullen werken. Mr. J. E. Banck, te 's Gravenhage, heeft aan de Tooneelschool ten geschenke gegeven een portret van den tooneelspeler J. H. Albregt, ge schilderd door den heer Springer. Te Haarlem worden door dr E. H. von Baumhauer pogingen aangewend tot het bouwen van een nieuwen schouwburg waaraan een hotel, een koffiehuis en verscheiden winkels verbonden zullen worden, op het terrein van het oude mannenhuis aan de Groote Houtstraat. Op 22 Juni e. k. zal het veertig jaar gele den zijn, dat prol. P. J. Veth, thans te Leiden, tot het hoogleeraarsambt te Amsterdam geroepen werd. Het geslechte terrein westwaarts van de voormalige Steenbergsche poort te Bergen op Zoom is aangewezen om te worden ingericht tot artillerie-park voor de met April a. daar in garni, zoen komende veld-artillerie. Te Zandvoort zijn op het strand aangespoeld twee lijken, het een van een man naar gissing tnsschen 26 a 28jarigen leeftijd, het ander van een naar gissing 17 a l8jarigen jongeling. Hoogst waarschijnlijk behoorden de ongelukkigen tot de bemanning van het eergisteren nacht bij Noord- wijk gestrande en verbrijzelde schip Commerce. Op de visscherij-tentoonstelling te Greitswald (aan de Oostzee) is aan de firma Van Oterendorp en Slis, vischhandelaars te Nieuwediep, door de jury een eerste (zilveren) medaille toegekend. De feesten, te Amsterdam te houden bij gelegenheid van den 300en geboortedag van den dichter P. Cz. Hooft, bestaan in het volgende. Woensdag 16 Maart des middags te éen uur, letterkundige bijeenkomst in Felix Meritis, feest rede door dr. W. Doorenbos, voordrachten van Hooft's werken; daarna onthulling van een ge denksteen in des dichters huis, op de Keizersgracht bij de Brouwersgracht. Donderdag 17 Maart Tocht per stoomboot naar het slot te Muideu, atvaart aan het Damrak, des morgens te 12 uren. Na afloop daarvan diner bij Couturier op de Kei zersgracht. De toegangkaart tot een en ander kost f 10, en bovendien f 8 voor deelneming aan het diner. De kabel, waarlangs thans dagelijks aan de Engelsche bladen uitvoerige berichten over den strijd der Transvaalsche Boeren worden geseind, is nog vrij jong. Tijdens den Zoeloe-oorlog was het minimum van tijd voor een bericht van de Kaap naar Engeland nog drie weken, terwijl men thans bericht en antwoord seinen kan in een paar uren. In dien tijd werd het ongerief van het gebrek aan telegraphische ver binding door de regeering levendig besett. Do Eastern Extension Telegraph Company had toen juist een kabel onderweg om als tweeden kabel tusschen Java en Australië te dienen, en de heer Pender, voorzitter dier maatschappij, bood dezen kabel aan de regeering aan. Men werd het eens over de voorwaarden en met buitengewone snel heid werd in drie maanden de kabel gelegd, waarbij men nog oponthoud had door het ont moeten van een onderzeeschen valkaan, die een grooten omweg noodzakelijk maakte. De kabel ligt van Aden naar Durham en heett verbinding met de kust te Zanzibar, Mozambique en Lorenzo Marques. Navraag naar doode en gewonde sol- daten met het antwoord werden in de laatste weken door de maatschappij om niet overgeseind. Men bericht dat Mohammed Jan, de bekende generaal van Ayoeb Khan, zou vermoord zijn door een bloedverwant van een soldaat, welken hij doodgeschoten had. Door den dood van zekeren heer Goring is er een mooie post ledig, die van bewaarder van het goud en zilver op Windsor Castle. Naar ruwe taxatie zijn de gouden en zilveren serviezen op het kasteel f 36,000,000 waard. Toen de koningin, kort na het huwelijk van den hertog van Edinburgh, den Bussischen czaar ten eten had, schatte men het gouden servies, dat gebruikt werd, op ƒ24,000,000. Lord Kimberley, de Engelsche minister van koloniën, houdt van zijne nachtrust. Nadat men hem onlangs midden in den nacht bad wakker gemaakt met het onaangename nieuws van den Majuba-heuvel, heeft hij strenge orders gegeven om hem niet met staatsstukken lastig te vallen tusschen middernacht en acht uren des ochtends. De hooge raad heeft het arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage vernietigd dewijl daarin, op grond van als bewezen aangenomen feiten, ten onrechte de misdaad als moord is gequalifieeerd. De raad heeft De Jongh voorts veroordeeld tot 25 jaren tuchthuisstraf. Amsterdam. Het stoomschip Madura is heden nacht te IJmuiden aangekomen, heden morgen te 7 uren opgestoomd en te 11 uren in de Bietlanden aangekomen. St Petersburg. De beide bedrijvers van den moord op den Czaar {zie Overzicht) zijn gevat. Zij hadden zich onder de menigte der wandelaars gemengd en droegen de bommen in witte zak doeken. Londeu. De hertog en de hertogin van Edinburg en grootvorst Alexis zijn gisteren avond in allerijl naar St Petersburg vertrokken. 13 Maart des morgens te 8 uren. namen Ba- Wind- Toe Tem der plaatsen. rom. afwijk. riebt. kracht stand lucht. pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissiugen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs. St Mathieu Biarritz Perpignan Chnstiaansund Stockholm. Koppenhageu Portsmouth Yarmouth 7.1 6.8 5.8 3.3 2.0 9.1 2.2 12.7 7.7 6.7 5.0 0.7 1.3 2.0 5.8 6.0 8.6 14 9 10.1 ZO O O ZZO O ZZO Z ZZO ONO N N NO O NNO Z ZZO ZZO N NO 1 2 2 4 2 2 5 7 2 6 3 4 3 1 4 3 3 4 2 z. bew. betr. z. bew, z. bew. helder betr. betr. regen betr z. bew. betr. betr. z. bew helder regen bew. z. bew. helder betr. 1 1 0 2 2 2 3 1 2 1 3 3 6 10 -- 10 -11 13 6 Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansum Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. -f- 6.0 ZO 3 1. bew. 5.7 ZZO 3 helder t- 3.6 ZZO 3 l. bew. 0.2 O 3 1. bew. .4- 1.1 O 2 heldex 9.4 ZO 3 helder - 1.7 Z 3 betr. - 6.9 Z 5 betr U 9.0 ZZO 5 helder -12.1 O 2 betr. - 8.6 ZZO 3 z. bew. - 0.4 O 5 helder - 3.8 zo 4 bew. - 5.6 O 2 z. bew. -10.2 w 2 betr. 4.i 0 3 z. bew. i- -18.6 zw 2 betr. 0 -12.6 zo 4 betr. 1 0 0 3 5 5 1 3 1 0 2 3 14 2 6 5 Zondag. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenD. 5.1 M. des namiddags: G. 7.4 M. Maandag. Grootste verschil in Nederland; 'sochtends 8 uren: D. 6.2 V. des namiddags; Thermometerstand te Middelburg. 12 Maart. 'sav. 11 u. gr. 13 'smorg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 'sav. 5 u. 44 gr. 'sav. 11 u. 39 gr. 14 's morg. 8 u. 36 gr. 'smidd. 1 u. 47 gr. 's av. 5 u. 47 gr. F. Van 6 tot 13 Maart 1881. Middelburg. Ondertrouwd: J. Ingelse, jm. 20 j. met W. Danielse, jd. 24 j. J. P. deu Boer, jm. 24 j. met J. C. Rommaet, jd. 21 j. J. F. van de Velde, jm. 30 j. met C. J. de Wolff, jd 27 j. Bevallen: C. A. J. Rodemaker, geb. Kok, d. M. S. M. Arnoldus, geb. Boon, z. J. M. van Agten, geb. Fens, d. J. J. Brakman, geb. Brakman, d. J. B. Geijp, geb. Beckers, d. J. C. Hendrikse, geb. Hoogenboom, d. J. P. Verhagen, geb. van der Smissen, z. T. Tisserand, geb. Hamer, d. M. Timmerman, geb. de Voogd, d. M. Hoveijn, geb. Guilloto, z. C. E. Einders, geb. Roest, z. Overleden J. C. Welle, man van E. J. Vaane, 67 j. J. J. van de Walle, vrouw van P. Pieters van Wijck, 68 j. M. Adriaanse, wedc. van E. J. Burghart, C. P. van Maldegem, d. 3 m. A. P. Boogaert, z. 3 m. M. Emans, man van C. J. Le Fever, 57 j. Van 5 tot 12 Maart 1881. Vlissingen. Bevallen: R. Paasse, geb. Spon- selé, d. W. C. Melis, geb. van de Velde, d. S. D. Polij, geb. Meier, z. en d. (tweel. levenl.) C. S. van Outrijve, geb. Dewachtere, z. (levenl.) S. Ma- belus, geb. de Jager, z. M. C. Broer, geb. Borrie, d. Overleden: J. J. Kloeg, Wede. van J. Kleiaeeder, 67 j. F. Antheunissen, z. 4 d. J. F. Broek, jm. 55 j. W. Stroo, z. 6 m. C. J. Schoysman, z. 16 d. N. Schot, jm. 19 j. L. Ludenberg, d. 11 m. J. M. A. de la Fonteijne, d. 7 w. C. flendriksen, man van P. C. de Wit, 76 j. Goes. Gehuwd: B. J. Elsman, jm. 24 j. met S. J. C. de Hond, jd. 19 j. Geboren: J. de Pree, geb. Glerum, z. P. Kor- stanje, geb. Evertse, d. W. P. Schrijver, geb. Bal, z. J. van Kalmthout, geb. van Ockstee, z. M. van der Weele, geb. de Jonge, z. J. van Sprang, geb. van Liere, d. K. Cooman, geb. Weezepoel, d. E. Hoek, geb. Biersteker, z. L. J. Moeliker, geb. Leempoel, z. J. B. Fouw, geb. den Boer, z. W. E. Wijting, geb. de Graaff, d. J. M. Pelie, geb. van Melle, d. C. Duvekot, geb. de Schipper, z. Overleden: C. E verse, wedr. van J. den Hol lander, 66 j. K. Rijk, d. 1 j. P. Holleman, vrouw van L. Korstanje, 36 j. J. Allaert, z. 3 w. P. Blendel, z. 5 j. F. Martein, z. 11 j. (te Delft). Ziebikzee. Bevallen: M. C. Lunenberg, geb. Pieterse, d. J. van Duin, geb. Ribbens, d. C. M. Verton, geb. Everwijn, d. N. A. Risseenw, geb. Snouck, d. C. van den Berge,geb. Hogerheijde, d. M. Moelker, geb. Cappelle, z. Overleden: C. A. de Munck, z. 10 m. M. Ver- kaart, d. 2 w. A. de Graaff, wed®, van J. van den Berg, 83 j. J. Adriaanse, z. 18 j. N. van der Have, wede. A. Quintus, 91 j. B. Simmer, jm. 78 j. tweede kamer. Rente-toelasti gr De heer De Bruijn Kops heeft vier wijzigingen voorgesteld in de rentewet, alsmede om het laatste art. te lezen: „Deze wet treedt in werking op het door ons te bepalen tijdstip. Alsdan vervallen de wetten enz. op het recht van patent." De strekking dier vier amendementen is, ze als éen geheel te beschouwen en als zoodanig niet een gedeelten der renten aan deze belasting te ont trekken om ze in het patentrecht terug te vinden. De voorsteller acht het nl. geen goede regeling, de dividend-coupons eener vennootschap door de patentbelasting, de o bligatie-coupons door de rentebelasting te treffen, daargelaten de onge lijkheid, nl. resp. 2 en 2J pet. Vooreerst is het voor de ingezetenen moeilijk, die splitsing te maken. Verzwijging van inkomsten wordt er dus door in de hand gewerkt, en tevens de controle bemoeilijkt. Daarbij onttrekt die splitsing ook een deel der belasting aan de gemeente-opcenten, die op het patent niet zijn toegelaten. Daar nu regeering en kamer de patent- door een bedrijfsbelasting willen vervangen, teneinde daar door voort te werken aan een beter stelsel van belasting op de verschillende inkomsten, schijnt het hier de geschikte plaats voor deu wetgever om een uitspraak te doen en óf die bedrijfsbelas ting óf althans de afschaffing van de patentbe lasting, die vooral op den nij veren middelstand drukt, te verkrijgen. Door loutere aanneming, daarentegen, van de rentebelasting, zou men slechts de schatkist versterken, maar den drang tot de economisch noodige herziening verzwakken, en zon voor langen tijd deze eerste schrede de laatste blijven. Te minder bezwaar bestaat er om bovenbedoeld verband aan te brengen, nu de reg. herhaaldelijk de vervanging van het patentrecht door een be drijfsbelasting aankondigde. Een buitengewoon nommer der officieele courant van de Russische regeering, gisteren avond om 10 uren uitgekomen, bevatte het volgende: Gods wil is geschied. Heden te drie uren vijfendertig minuten heeft de Allerhoogste den grootmachtigen keizer Alexander Nikolajewitsch tot zich ge roepen, Eenige minuten voor zijn dood heeft de keizer de laatste sacramenten ontvangen. Eindelijk is een moordende hand erin geslaagd den dikwerf bedreigden man het leven te benemen. Toen czaar Alexander II gisteren van een bezoek in de kazerne der genie naar zijn paleis terug keerde, werd een ontplofbare granaat onder zijn rijtuig geworpen. Zij ontplofte en verbrijzelde een deel van zijn rijtuig. De keizer was echter nog niet gewondhij stapte uit het rijtuig, maar werd dadelijk getroffen door een tweede granaat, die hem aan de beenen en het onderlijf doodelijk verwondde. Kort daarna stierf de czaar. Dit is de zesde aauslag op het leven van Alexander II. Sedert Karakasow in 1866 en Berezewski in 1867 hunne pistolen losten op den czaar, verliep er een lange tijd tot Solovieff den arm tegen hem ophief. Dit gebeurde den 14en April 1879. Nog in hetzelfde jaar, den 2en De cember, ontsnapte de keizerlijke trein nabij Moskou slechts even aan vernietiging, en twee en een halve maand later wankelde de grond onder zijne voeten in zijn eigen woning; het Winter paleis zelf was niet veilig geweest tegen de werk tuigen der blinde vernielingstheorie. Deze hebben niet gerust vóór zij hun doel bereikten. Keizer Alexander was tweeënzestig jaren oud. In 1855 was hij zijn vader, keizer Nikolaas, op gevolgd. Hij was een liberaal man, in Russischen zin. We) heeft hij eens aan de vereeniging van Moskousche edellieden, welke hem om de instelling eener volksvertegenwoordiging vroeg, geantwoord dat het recht van initiatief van alle hervormingen uitsluitend aan hem zeiven toekwam en onaf scheidelijk verbonden was met de hem door God verleende autocratische macht; maar deze leer gaf hem geene aanleiding om stil te zitten en de natie te laten wachten op een initiatief dat werkeloos bleef. Jarenlang hield hij zich getrouw aan het pro gramma van vrede, door hem te Moskou verkon digd kort na den Parijschen vrede. Rusland werd overspannen door een netwerk van spoor wegen, dat wel nog breede mazen heeft, maar de economische en strategische kracht des lands reeds grootelijks heeft verhoogd. Met de afschaffing der lijfeigenen en den daaraan verbonden strijd tegen eigenbelang en vooroordeel deed Alexander II zijn rijk den voet vooruit- zetten, waarmede het nog waa geplant in de Middeleeuwen, en de maatregel werd met znlk eene kracht doorgezet dat acht jaren na de afkondiging der ukase er geen lijfeigene meer was in het groote rijk. De instelling der provinciale vergaderingen, welke over de materieele belangen der provinciën de kroon van advies dienen moesten, was de eerste Btap op den weg naar locaal zelfbestuur en toonde aan dat czaar Alexander niet wars was van het denkbeeld om ziju volk geleidelijk op te voeden tot eene zekere mate van zelfregeering. Geene groote verandering in het leven van een volk komt echter tot stand zonder strijd, zonder crisis, eu door zijne hervormingen zelve heeft czaar Alexander die crisis uitgelokt. In het licht der vrijzinnige veranderingen teekende zich des te donkerder de inlijving van Polen en het onderdrukken van den Poolschen opstand af. De opheffing der lijfeigenschap vestigde dubbele aan dacht op het lijdeu van den onder zware belasting gebukten Russischen boer. De provinciale zemstvo's openbaarden rapporten hieromtrent, die de haren te berge deden rijzen. Zij ook en ten deele de Russische pers waren het, die deden uitkomen hoe het lagere en hoogere ambtenaarspersoneel van deu staat zich bijna zonder uitzondering, dikwerf in overleg met aannemers, ten koste van den staat verrijkte. De rechtsspraak veroorloofde dat soms, door bevelschrift van administratieve ambtenaren, menscben voor langen tijd naar Siberië werden verbannen. Het leven van het misschien te groote rijk werd geteisterd door een aantal kwalen welke het van zijne beste sappen beroofden, en het oordeel over Rusland iu het overig Europa voud eenigszins zijne uitdrukking in het vonnis der Parijsche jury, welke in 1867 voor Berezewski verzachtende omstandigheden aannam. In zulk een tijd van beroering kweekte eenzij dig onderwijs, geholpen door de ontmoedigende leer eener Duitsche wijsgeerige school, bij een deel der Russische jeugd eene beschouwing van de kwalen der maatschappij, welke in de laatste jaren tot zoo treurige verschijnselen aanleiding heeft gegeven. In plaats van Rusland te be schouwen als verkeerende in een toestand van langzamen overgang, achtten deze jongelieden den toestand zoo volkomen, zoo absolunt slecht en onverbeterlijk, dat alleen uit eene volledige om verwerping van het bestaande heil was te wachten. Wat er voor in de plaats moest komen... daar over bekommert zich deze school niet, in welke het verstand wordt gedoofd door een overspannen gevoelsleven. Deze beweging plengde, na herhaalde vergeef- sche pogingen, thans het bloed van Alexander II op het brooze stelsel, waarin zij baar altaar des vaderlands vindt, 's Keizers laatste jaren moeten treurig geweest zijn. Man van gebleken goeden wil en liefde voor zijn volk, moest by, na de Russische natie een paar krachtige schreden voor uit te hebben geholpen, ervaren dat hem daarvoor in zijn leven meer ondank dan dank was wegge legd. Moordtuig van eiken aard werd op hem gericht door lieden die ook beweren ware vader landers te zijn en welke zich inbeelden dat zij in zijn persoon een stelsel zouden omverwer pen. Immers wat beteekent anders een politieke moord De kracht van het nihilisme is dikwerf geschat; terwijl sommigen het getal der aanhangers als zeer groot en m alle rangen en standen verspreid voorstellen, weten anderen wederom te beweren dat het zijne kracht meer ontleent aan de inten siteit waarmede de leer door de adepten wordt aangehangen. Volkomen vertrouwbaar licht werd daarover nog niet verspreid. Wellicht is daarvoor thans het oogenblik aangebroken. Indien de nihilis ten krachtig genoeg zijn eene revolutie in het rijk der czaren te beproeven, schijnt het nu het oogenblik om voor den dag te komenindien zij wat wij veeleer denken dit niet zuilen kunueu doen, dan zal toch de uit deze nieuwe gruweldaad voortspringende reactie bij regeering en volk meer van hunne samenstelling, van hun doen en laten doen bekend worden dan vroeger mogelij k was. Het schijnt echter de tijd nog niet om zich te verdiepen in de gevolgen van den moord. Het beleedigde rechtsgevoel eischt eerst eene pooze om zijne verontwaardiging te luchten het gemoed eischt zijne oogenblikken van medelijden en van droefheid. Bij dit overweldigende nieuws toonen de gewo ne berichten uit het leven der staten een flauwe kleur. Wij resumeeren ze kortelijk. De Iersche wapenwet werd Vrijdag avoud door het lagerhuis aangenomen. De plannen van den heer Gladstone om ook de suppletoire begrootingen onder het stelsel van urgentie te doen behandelen, zullen waarschijnlijk schipbreuk lijden. De voornaamste leden der conservatieve partij kwamen Zatnrdag middag in Carlton club bij oen en besloten er zich ten sterkste tegen te verzetten. Het Grieksche geschil begint meer scherp om schreven vormen aan te nemen. Reuter seint reeds een door de Porte gedaan voorstel, om een groot deel van Thessalië af te staan, onder meer ook Trikala en Larissa doch wij behouden ons voor dit „in commissie" gezegd te hebben. Als er wer kelijk eene grenslinie is voorgesteld, zal dit be richt het publiek veeleer door een der groote Duitsohe, Engelsche of Fransche bladen bereiken dan door Renter's nieuwskantoor.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2