N®. 62. 124® Jaargang. 1881. Dinsdag 15 Maart. Gemengde Berichten. Dit blad ver schijnt da gelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën:20 Cent per regeL Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 0. L. Daubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 14 Maart. Benoemingen en besluiten. Onder wijs. Kerknieuws. De jongeling, die onlangs op de werf van de Schelde, te VlissiDgen, gevallen is, is Donderdag aan de gevolgen overleden. MDDELBIJRGSCHE (lOllïUT. Met ingenomenheid vernemen wij dat door de rederij kers-vereeniging Ons Genoegen alhier be sloten is eene tooneelvoorstelling te geven ten voordeele van de gekwetsten en de nagelaten betrekkingen van gesneuvelden in de Transvaal. De inteekening-lijsten daarvoor zullen eerstdaags rondgezonden worden. Het doet ons genoegen eindelijk op een fei te 1 ij k teeken van sympathie voor de zaak der Boeren in onze onmiddellijke omgeving te mogen wijzen. Wij hopen dat Ons Genoegen met deze onderneming geen minder goed gevolg moge hebben dan onlangs met hare welgeslaagde uitvoering ten voordeele der slachtoffers van den watersnood. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om te vermelden dat onze Transvaalbus Zaterdag nog met een bankbiljet van /25 verrijkt werd. Zij bevat nu f 92.48. Ons kunstlievend publiek, dat onlangs op de jongste uitvoering der zangvereeniging Tot oefe ning en uitspanning, met de talentvolle dochter van mevrouw Schneider kennis maakte, zal deze week de kennismaking met hare moeder kunnen vernieuwen. Mevrouw Lina Schneider komt een paar dagen bij hare Middelburgsche vrienden doorbrengen en zal Donderdag avond eene letter kundige voordracht, in denzelfden trant als die waarmede zij hier in 1877 zooveel opgang maakte, houden. Wie haar toen gehoord hebben, zullen niet verzuimen haar weder te gaan hooren. Wie hare voordracht niet bijwoonden, kunnen wij aan bevelen de gelegenheid niet te verzuimen om eene vrouw te zien optreden, die zich ten opzichte der Nederlandsche letterkunde buitengewone verdien sten verworven heeft, door de meesterwerken onzer dichters in Duitschland te doen waardeeren, en die aan hare buitengewone letterkundige be kwaamheid een niet minder groot talent van voordragen paart. Tot bewaarder in het huis van arrest alhier is benoemd P. P. L. Bouwman, klerk bij de directe belastingen te Bergen op Zoom. 40 sollicitanten hadden zich voor deze betrekking aangemeld. Zaterdag en Zondag hebben zich bij de com missie van de vereeniging Vit het volle-voor het volk alhier, voor de kweeking van bloemen door den arbeidenden stand, 606 personen aangemeld, tot het verkrijgen van jonge plantjes. In 1880 bedroeg het aantal aanvragers 608, in 1879 466, in 1878 305, in 1877 242 en in 1876 256. Bergen op Zoom, 13 Maart. Een assaut ten voordeele van het Boode Kruis in de Trans vaal, door de onderofficieren van het 3e regiment, alhier in garnizoen, gegeven, heeft na aftrek der kosten ongeveer ƒ140 opgebracht. Üit het onder onze Laatste Berichten opgenomen telegram uit Den Haag bliikt, dat de hoogeraad de straf van De Jongh, den moordenaar van Ma- rius Boogaardt, veranderd heeft, van levenslange, in 25jarige tuchthuisstraf. Het hoogste rechts college heeft namelijk aangenomen dat de voor bedachte raad om te dooden, welke volgens de wet, waarbij in 1870 de doodstraf werd afgeschaft, voor de qualiffcatie van moord vereischt wordt, niet aanwezig is geweest. Met volkomen eerbied voor de uitspraak van den hoogen raad, durven wij echter beweren dat het nu gewezen arrest in strijd is met het alge meen rechtsgevoel, of wil men liever, rechts-in- stinct. Dit zal niet zonder moeite de rechtskun dige onderscheiding vatten tusschen den moordenaar, die heengaat met het bepaalde overleg om een zeker persoon te dooden, en den doodslager, die heengaat met het stellige voornemen om, wanneer zulks voor de uitvoering zijner plannen noodig is, niet tegen een moord op te zien, en die al zijne toebereidselen in verband daarmede gereed maakt. Het nieuwe strafwetboek is in dit opzicht meer in overeenstemming met het algemeen rechtsbe wustzijn. Het bepaalt in art. 288: „Doodslag gevolgd, vergezeld, of voorafgegaan yan een strafbaar feit en gepleegd met bet oog merk om de uitvoering van dat feit voor te be reiden of gemakkelijk te maken, of om, bij be trapping op heeter daad, aan zich zeiven of andere deelnemers aan dat feit hetzij straffeloos heid, hetzij het bezit van het wederrechtelijk verkregene te verzekeren, wordt gestraft met levenslange gevangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste twintig jaren." Aangezien de rechter voor De Jongh's misdrijf wel niet beneden het maximum zou zijn gegaan, zou deze, indien het nieuwe wetboek reeds van kracht was, vermoedelijk de levenslange gevan genisstraf niet hebben kunnen ontloopen. Het Nederlandsch eskader, bestaande uit Z. M. stoomschepen Van GalenLeeuwarden en Marnixt onder bevel van den kapitein ter zee J. W> Binkes, kwam Vrijdag avond te 11 uren ter reede van Algiers aan. Den volgenden morgen werd het verwelkomd door den Franschen admi raal en den Nederlandschen consul, bi) wien zich aangesloten had onze landgenoot mr. W. C. M. de Jonge van Eilemeet en zijne dochter, die zich tijdelijk te Algiers bevinden. Een ruiker van roode anjelieren, witte madeliefjes en blauwe viooltjes gaven, evenals de driekleur aan de ven sters van hun hotel, uitdrukking aan de gevoelens waarmede het verschijnen der Nederlandsche vlag in deze wateren, waar zij eenmaal met zooveel roem wapperde, door onze landgenooten begroet werd. De heer De Jonge van Eilemeet heeft het Al- giersche publiek op de komst van het Nederlandsch eskader voorbereid, door in het dagblad AMhar eene vertaling mede te deelen van een brief, hem dezer dagen geschreven door den oud-zeeofficier jbr. P. Damas van Oitters, oud-lid van gedep. staten van Zeeland. De heer Van Citters was namely k een der officieren van het eskader onder bevel van den vice-admiraal Van der Capellen, dat, vereenigd met de Engelsche vloot onder lord Exmouth, den 27en Augustus 1816 de stad Al giers bombardeerde. De Engelsche vloot telde 10 linieschepen, 6 fregatten en eenige andere vaartuigen; het Nederlandsche eskader de fregat ten Melampus, Diana, Frederika, Dageraad en IJssel, van 46 stukken en de korvet Eendragt, van 24 stukken. Na het bombardement, dat den trots der onverbeterlijke zeeroovers fnuikte, werd de adelborst Van Citters met den luitenant ter zee Gevers belast met de taak om de Nederland- sche gevangenen, die zich in het roovernest be vonden, in vrijheid te stellen. {In een gedeelte der oplaag van ons vorig nom- mer onder Laatste Berichten vermeld.) De redactie van de Standaard heeft eene eigen aardige manier om zich te verheugen in het goede dat haren vrienden overkomt. Onlangs, bij het veertigjarig ambtsfeest van prof. Oosterzee, diende het dezen een gelukwensch toe, die veel bad van het aaien van een kat, met uitgestoken nagels. Thans weder, na de leden der staten-generaal, die _hebben medegewerkt tot het gereed komen van het nieuwe strafwetboek, benoemd zijn tot ridders van den Ned. Letww, verklaart de Standaard dat haar dit „hartelijk genoegen doet voor de perso nen die geridderd werden, vooral ook omdat een harer eigen vrienden erbij is". Maar, - laat ze erop volgen, het systeem is verkeerd, want het zoü voortaan de commissiën kunnen doen denkenV a 11 de wet, dan krij gen we nietsh e 1 p e n we de wet erdoor, dan krijgen we een ridderkruis. Dan volgt natuurlijk weer onmiddellijk de be tuiging dat de nu benoemden „aan zoo iets vau verre niet hebben kunnen denken." Maar in tusschen, het is te verstaan gegeven en ae heer Lohman kan er het zijne bij denken.'' De vorige directeur van de Tooneelschool te Amsterdam was een oud-majoor van het Indische leger en heeft slechts korten tijd die betrekking bekleed. Thans zijn door het be stuur voorgedragen een oud-zeeoffioier, de heer Van den Broek, te Middelharnis woonachtig, en de heer Bouberg Wilson, leeraar in de Ned, let terkunde aan de Handelsschool te Amsterdam- Eerstgenoemde heeft wel eens een tooneelstukje en wat tooneelcritiek geschreven; de ander geeft sinds eenigen tijd de leerlingen der Tooneelschool les in de taal- en letterkunde. Zonder iets op de mogelijke bekwaamheden dezer candidaten af te dingen, zouden wij toch het bestuur wel in overweging willen geven of men niet beter zou slagen indien men eens zocht onder onze beste tooneelspelers. Stelde men een daarvan, die aan zijne beroepskennis tevens de meeste algemeene kunde en ontwikkeling paarde, in de gelegenheid om gedurende zekeren tijd de lessen aan eene hoogeschool te volgen, in die vakken welke aan zijne toekomstige bestemming het meest dienstbaar konden wezen, en liet men hem daarna eenige buitenlandsche tooneelscbolen of conservatoires bezoeken, wie weet of men niet beter zou slagen dan onder de oud-officieren van ons leger en onze vloot en onder de leeraars in letterkunde. De Amsterdamsche politie schijnt nog meer lessen noodig te hebben in den trant van het haar pas door het gerechtshof toegediende „Gesel schap-lesje." Een geneeskundige, die den patient behandeld heeft, verhaalt namelijk in het Hbl. het volgende Onlangs stortte een jongmensch, in de Marnix- straat, in een fundeeringput, die door hem niet bemerkt was. Met veel moeite gelakte het twee voorbijgangers den knaap op den beganen grond te brengen, en ontsteld van den deerniswaardige» toestand, waarin hij zich bevond, zochten zij hulp aan het nabij zijnde politiebureau. Toen een bood schapper daar afgescheept werd met de woorden: „wat moeten wij ermeê doen," brachten zij zelf den ongelukkige naar het politiebureau. Daar aangekomen werd bet jongmensch, of schoon hij zich het gebeurde volkomen bewust was en zelfs nauwkeurig zijne woonplaats opgaf, door de politieagenten voor dronken verklaard en op zeer ruwe wijze bejegend. In plaats hem onmiddellijk naar zijne woning te begeleiden, behield men hem circa drie uren, waarna bij, ongeveer te 12 uren, werd getransporteerd naar het politiebureel op het Leidscheplein. Een agent bracht hem vervolgens naar zijn huis, waar hij ongeveer 2 uren 's nachts arriveerde, nadat de wanhopige ouders den geheelen avond in den grootsten angst allerwegen hadden rondgezocht. Denzelfden nacht zijn nog drie personen in dien put gevallen. Toen eerst begreep men, dat het terrein gevaarlijk was voor den voorbijganger en plaatste men daar een wachter met een licht. Tot candidaat voor de betrekking van algemeen secretaris der Mij. Tot Nut van 't Algemeen is gekozen te WageniDgen, Monnikendam, Winsum, Oud-Beierland, Menaldumadeel, Rijswijk, Sloter- dijk en Alblasserdam mr. A. Kerdijk. Te Aven- horn—Grosthuizen en Haastrecht P. Bruijn. De met 1 April benoemde inspecteurs van den waterstaat, de beeren Rose en Conrad, zullen, naar wij vernemen, beiden 'sGravenhage tot standplaats hebben, alwaar ook de nieuwbenoemde hoofdinspecteur Caland gevestigd zal blijven. Omtrent de verder te verwachten bevorderingen en daarmede in verband staande verplaatsingen der waterstaats-ambtenaren, kan binnen weinige dagen eene beslissing worden te gemoet gezien» die slechts wacht op de voorstellen, welke door de drie genoemde hoofdambtenaren gezamenlijk zullen worden ingediend; D.) Het internationale adres, ten gunste van de Transvaal, dat gericht zal worden aan den minister Bright, is reeds geteekend door H. Taine, Littró» Victor Hugo, in FrankrijkLaveleye in Belgie; Mancini in Italië; de oud-ministers Herbst en Rechbauer in Oostenrijk; Berthold Auerbach, Paul Lindan, Lasker, Richter, Forckenbeck, in Duitschland. Het herstel van de gestoorde rijkstelegraafdraden tusschen Utrecht en Amsterdam vordert goed. De draden aan de eene zijde van den Rijnspoorweg zijn weder bruikbaar, die aan de andere zijde zullen, vooral daar het weder gunstig is gewor den, zeer spoedig volgen. De kantoren in het binnen- en buitenland zijn weder bereikbaar; de vertraging is belangrijk verminderd. Hat bestuur der vereeniging Algemeen Kies-en btemrecht te Amsterdam heeft in een uitvoerig schryven do vak- en werkliedenvereenigiugen in de hoofdstad nitgenoodigd, deel te nemen aan een plaatselijke manifestatie ten gunste van het algemeen stemrecht, tegen de op handen zijnde periodieke verkiezingen van een deel der tweede kamer. Omtrent het onderzoek, dat de ingenieurs Mi- chaelis en A. C. Broekman te Nieuwkuik instelden, in zake het bij de jongste waterramp op de akkers aldaar geschoten zand, deelt men ons mede, dat beide heeren voornemens zijn te adviseeren, dat men het zand voor den spoorweg zal gebruiken, mits zorg gedragen worde dat het in de nabijheid der aan te leggen spoorlijn worde gebracht. Voor zooverre dit niet uit eigen middelen der bewoners van Nieuwkuik kan geschieden, zal, vertrouwt men, de Algemeene Watersnood-commissie wel tusRchenbeide willen komen. (Dbl.) De minister van oorlog heeft, in overleg met de ministers van marine en koloniën, goedgevon den te bepalen: lo. de militaire studenten verder zelf hunne studiën te doen regelen, alle toezicht daarop, zoowel als repetitiën, te doen vervallen, en 2o. de studenten te ontheffen van het bestaande toezicht op hun gedrag en hunne levenswijze. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden is besloten, aan de tweede kamer in te dienen een adresmet verzoek niet eerder over te gaan tot eene wijziging der zegel wet, waardoor den handel nieuwe lasten zullen worden opgelegd, dau nadat de reeds sinds vele jaren in het vooruitzicht gestelde wijziging der patentwet zal zijn tot stand gekomen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland jhr. mr. B. W. Th. Falck; van Gorinchem C. van Aldel; en van Soest mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe. marine. Op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen de luit. t./z. 2e kl. R. A. Eekhout. geneeskundige dienst. Benoemd tot apo theker 2e kl. bij den mil. geneesk. dienst van de landmacht in West-Indie, de apotheker 3e kl. by dien dienst dr. C. T. Epp. Sint Maartensdijk, 13 Maart. Tot hoofd van de bewaarschool alhier is benoemd mejuffr. Meier te Zutfen. Waterlandkerkje, 13 Maart. De heer Van der Scheer, predikant bij de N. H. gemeente alhier, heeft bedankt voor de toezegging van be roep naar Oosterdijk (N.-H.) *Axel, 13 Maart. De heer A. Renier, predi kant te Berg-Ambacht, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Naar wij vernemen zijn drie klerken bij de Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoor wegen hier en te Vlissingen uit hunne betrekking ontslagen, ten gevolge van gezamenlijk gepleegde oneerlijke handelingen. De zaak is in handen der justitie. In de bussen voor den watersnood aan de kiosken te Amsterdam is in het geheel gestort f 2731.86J. Waren er betrekkelijk vele aanzieniyke giften onder, de groote hoeveelheid centen en dubbeltjes hebben bewezen, dat ook de mindere man gaarne naar zijne krachten bijdraagt. Onlangs kwam aan een der kiosken een oogenschijnlijk arm man voorbij met zijne vrouw. De vrouw las: bussen voor den watersnood, tastte in haar zak en gaf eenige centen. De man bleef niet achter, entoen hun daarvoor een bravo werd toegevoegd, luidde het antwoord„ik kan morg en zelf in 't donker zitten."

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1