Gemengde Berichten. t 10 BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Generaal. Weerkundige waarnemingen. 10 Maart des morgens te 8 uren. wzw zo w z 2 Algemeen Overzicht. dronkenschap aldaar, tot eene boete van f5 of een dag gevangenisstraf. De pleidooien, die gisteren voor het gerechts hof te 's Gravenhage gevoerd werden, liepen over een incident, gedurende een proces voor de Middel- hurgsche rechtbank ontstaan. In dit proces werd bij conventioneele en reconventioneele vordering door de heeren A. en D. betaling van elkaar gevor derd. Ten einde het noodige bewijs te kunnen leveren, had de heer D. verzocht, dat zijn tegen partij, die in België woonde, op vraagpunten zou worden gehoord. Tegen dit verzoek had die partg zieh verzet en de rechtbank wees het van de hand. Namens den heer D. werd deze beslissing voor het hof by pleidooi breedvoerig bestreden door den advocaat mr. G. J. A. Faber vanEotterdam, die op gronden van volkenrecht en internationaal privaat-recht betoogde, dat de Nederlandsche rechter het verhoor zeer goed had kunnen toestaan en dit aan den Belgischen rechter- opdragen. Daarentegen betoogde de advocaat mr. Van Hoek uit Middelburg namens den geïntimeerde, den heer A., dat voorzoover het hof mocht oordeelen dat hooger beroep tegen deze beslissing in het vonnis a quo, die aan pleiter préparatoir voor komt, reeds nu, en niet eerst bij appel van het eindvonnis, ontvankelijk is op grond der be staande wet in verband met de jurisprudentie, de Nederlandsche rechter het verhoor niet aan eene buitenlaudsche rechtbank kan opdragen. De uitspraak is bepaald op den llen April a. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden uitspraak gedaan in de bekende strafzaak tegen Abraham D'Oliveyra, Izaak Mendes, Eebecca en Sophie D'Oliveyra, beschuldigd van ontvoering van een minderjarige, in vereéniging met elkander, met geweldgepleegd. Het hof heeft de feiten bewezen verklaard en voorts beslist, dat artikel 354 van den Cocle Pénal voor de strafbaarheid niet vordert dat er geweld gepleegd is tegen een minderjarige, maar dat daartoe het bewijs vol doende is van het plegen van geweld in het al gemeen. Dat bewgs nu is geleverd o. a. door het intrappen der deur van het schoollokaal, waarin de 3fjarige Joseph D'Oliveyra door zijn moeder onder de hoede eener onderwyzeres was gesteld. Het hof heeft, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, alle beschuldigden schuldig ver klaard en de beide eerste veroordeeld tot een celstraf van 2 maanden, de beide laatste tot een dito van 45 dagen. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg van 6 Maart 1881 is A. E., oud 70 jaren, geboren te Kleef, laatstelijk ontvanger der registratie en domeinen en bewaarder van de hypotheken en van het kadaster te Goes, verwezen naar den procureur-generaal, ter zake van de volgende feiten: dat hij, A als ontvanger der registratie voornoemd heeft ontvangen de volgende sommen, in voldoening voor rechten verschuldigd wegens overgang van hier te lande gelegen vaste goederen aan vreem delingen toebehoorende en wel ontstaan door het overlijden van lo J. A. Eisen, gewoond hebbende te Ant werpen, ontvangen 1209.20£ in 1872; 2o H. Lensen, gewoond hebbende te Wam- berclues, by Eijssel, ontvangen 2228.70 op 18 Mei 1872; 3o A. F. J. Wavrin, gewoond hebbende aldaar, ontvangen f3374.10 op 22 Juni 1872; 4o O. M. H. Ghislaine baronesse van der Linden d'Hoogvorst, gewoond hebbende te St. Josse ten Noode, bij Brussel, ontvangen 2482.94j op 9 September 1873; 5o F. C. Spruijt, gewoond hebbende te Antwer pen, ontvangen f2620.45 op 29 December 1873 6o C. P. de Bruijn, overleden te Bergen op Zoom, wegens vruchtgebruik bij opvolging uit den boedel van A. E. de Bruijn, gewoond heb bende te Brussel, ontvangen f622.35 op 10 De cember 1875; alle welke gelden door hem niet zgn verantwoord, maar verduisterd en ten eigen bate aangewend. B als ontvanger der domeinen voornoemd van de navolgende personen voor koopsomkosten en intressen van door den staat op 14 en 15 Juli 1875 en 26 April 1878 verkochte onroerende goederen, gelegen in den Schengepolder, gemeente 's Heer Arendskerke en Wolfaartsdijk, heeft ont vangen op verschillende tijdstippen van 1875 tot 1830: 1°. van Gilles de Jager, te Wolfaartsdijk, de som van f9149.80 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termijn is ontvangen op 6 November 1877 en van welke gelden hg niet heeft verantwoord een bedrag van f3019.95; 2°. van Samuel Wisse, landbouwer teKapelle, de som van f2725.32 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termgn is ontvangen op 26 April 1879, en van welke gelden hij niet heeft verantwoord een bedrag van f 1816.88; 3°. van M. De Jager en S. Wisse, te Kapelle, de som van f2545.20 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termgn is ontvangen op 26 April 1879, en van welke gelden hg niet beeft verantwoord een bedrag van f 1696.80; 4°. van M. de Jager, te Kappelle, de som van f 2168.53 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termijn is ontvangen op 26 April 1879, en van welke gelden hg niet heeft verantwoord een bedrag van f 1445.68; 5°. van G. de Jager, te Wolfaartsdijk de som van 3011.65 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termgn is ontvangen op 10 September 1878, en van welke gelden hij niet heeft verantwoord een bedrag van /2007.76- 6». van F. Crockaert c. s., te Brussel, en'zijne opvolgers eene som van f 184959.96 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termgnen voor verschillende perceelen zijn ontvangen on 14 .Juli 1877, 30 Juli 1878 ên 14 Juli 1880, en van welke gelden hij niet heeft verantwoord een bedrag van f52291.625 7°. van H. J. Van den Berge, te Koudekerke, eene som van f35365.38 met de kosten en intres sen, en waarvan de laatste termgn is ontvangen op 9 September 1879, en van welke gelden hij niet heeft verantwoord een bedrag van f4626.66; 8°. van J. H. Gerlach, te Middelburg, de som van f31668.01 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termijn is ontvangen in 1877, en van welke gelden hij niet heeft verantwoord een bedrag van 10561.20; alle welke hiervoren genoemde niet verantwoorde gelden door hem zgn verduisterd en ten eigen bate aangewend. C. dat hy, als bewaarder der hypotheken voor noemd, valschelgk, in strgd met de waarheid, we tende dat die goederen nog met hypotheek waren bezwaard en om daardoor te trachten de ontdek king van de verduistering der gelden hiervoren sub B, 6°. voor een gedeelte en 7». en 8<>. voor het geheel te voorkomen, heeft vervaardigd en afgegeven bewijzen van onbezwaardheid, als: 1". op 8 November 1877 een bewijs van onbe zwaardheid van het perceel nummer 400, sectie E der gemeente 's Heer Arendskerke, aan of ten behoeve van J. H. Gerlach, te Middelburg; 2o. op 25 October 1878 een bewijs van onbe zwaardheid der perceelen sectie I nummers 226 en 227 der gemeente Wolfaartsdgk, aan of ten behoeve van E. Van der Meerchen en Crockaert, te Brussel; 3o. op dienzelfden dag een bewijs van onbe zwaardheid van het perceel sectie I nummer 223 der gemeente Wolfaartsdgk, aan of ten behoeve van E. Van der Meerchen en F. Crockaert, te Brussel 4o. op dienzelfden dag een bewgs van onbe zwaardheid der perceelen sectie E nummers 425 eu 429 der gemeente 's-Heer Arendskerke en sec tie I nummer 230 der gemeente Wolfaartsdgk, aau of ten behoeve van E. Van der Meerchen en F. Crockaert, te Brussel; 5o. op 10 September 1879 een bewijs van on bezwaardheid der perceelen nummer 235, sectie I der gemeente Wolfaartsdijk en nummer 396, 411 en 412, sectie E der gemeente 's-Heer Arendskerke, aan of ten behoeve van H. J. Van den Berge, te Koudekerke, alle welke goederen nog met Hypo theek ten behoeve van den staat waren bezwaard. D dat hg in een door hem, als ontvanger der registratie en domeinen voornoemd, op 1 Januari 1880 opgemaakten staat over dienstjaar 1879 van de verschuldigde, ontvangen en op 31 December schuldig gebleven koopprijzen van domeinen en afkoopprgzen, die hg te zgner verantwoording moest opmaken en dan ook op 7 Februari 1880 of omstreeks dien tijd dat valsehestuk, te zgner verantwoording, heeft gebezigd en overgelegd aan den met de inspectie van zgn kantoor beiasten inspecteur der registratie Van Goudoever, door wien het voor gezien is geteekend, valschelgk, in strgd met de waarheid en om daardoor te trach ten de ontdekking te voorkomen van de verduis tering der gelden hiervoren sub B genoemd, heeft vermeid in kolom 16 als nog verschuldigd onder no. 6 een bedrag van f 8085,495 onder no. 7 een bedrag van 3019,95 onder no. 9 een bedrag van 10561,20 onder no. 10 een bedrag van 5321,50 onder no. 19 een bedrag van 7734,98 onder no. 20 een bedrag van 8374,06 onder no. 21 een bedrag van 7640,50 onder no. 22 een bedrag van 8547, onder no. 23 een bedrag van 10155,46 onder no. 25 een bedrag van 4626,66 onder no. 26 een bedrag van 5783,86 onder no. 28 een bedrag van 2271,10 onder no. 29 een bedrag van 2121, onder no. 30 een bedrag van 1807,10 onder no. 31 een bedrag van 2509,70 terwgl al deze geiden door hem reeds vóór 1 Januari 1880 waren ontvangen met uitzondering van f 9351,23, welke gelden nog verschuldigd waren gebleven op de posten sub nummers 22 en 23 voornoemd. E. dat hg, als ontvanger der registratie en do meinen voornoemd, nog heeft verduisterd en ten eigen bate aangewend een bedrag, van f 464,70£ als zgnde dit bedrag, ook na latere aanzuiveringen, te weinig in kas bevonden bij de kasopneming op 20 en 21 Juli 11. Zlerikzee, 9 Maart. Alhier zal uitvoering worden gegeven aan een sinds jaren bestaand plan en in de nabgheid van den Grachtweg een begraafplaats voor Koomsch-kathoiieken aangelegd worden. De bezwaren, die vroeger hiertegen be stonden, schijnen thans uit deu weg geruimd te zgn. De volgende advertentie leest men in't N. v. d. D- „Artillerie- of marine officieren. Officieren van bovengenoemde wapens, die op goede voor waarden, een volk, dat voor zgn onaf hankelgkheid vecht, willen behulpzaam zijn, worden verzocht, onder motto hulp, hun adres te willen opgeven, Bureau N. v. d. D. Strikte geheimhouding wordt toegezegd." Gisteren morgen zijn van den goederentrein van Breda naar Vlissingen een zevental voertui gen ontspoord, hiervan was slechts beschadiging en tijdelijke versperring van het hoofdspoor naar Eoosendaal liet gevolg. Uit Maastricht wordt onder dagteekening van 8 Maart geschreven. Nog zgn de sporen van de jongste overstrooming niet uitgewischt of op nieuw wordt onze provinoie daarmede bedreigd. De peilschaal teekent reeds 3.70 M. boven nul en bij een stand van 3.85 M. treedt de rivier buiten hare oevers. De uitkomsten der onlangs te Groningen gehouden fancy-fair zijn thans bekend. De op brengst is ƒ6700, van welke toegekend is aan de commissie van onderstand ƒ4000, de vrouwen- vereeniging f1000, Hulp in Nood en Patrimonium (twee vereenigingen van werklieden, die zich het lot van ongelukkigen iü hun kring aantrekken) elk f800 en het Boode Kruis 100. Bij het bestuur van de Ned. Amtrikaamche Stoomvaart Maaisjhapij te Botterdam bestaat het voornemen aan de aandeelhouders voor te stellen eene uitbreiding van kapitaal, ten einde het materieel te kunnen vermeerderen. Door 24 aandeelhouders der Amsterdamsehe Verbruiks-vereeniging is het voorstel gedaan om die onderneming, wegens het weinige gebruik dat ervan gemaakt wordt, te ontbinden. Van eene nieuwe Engelsche bgbelvertaling zgn reeds 500.000 exemplaren gedrukt, waarvan er 100.000 in New-York zgn, die zullen verkocht worden tegen 10 dollars het stuk, zoodra uit Engeland verlof wordt ontvangen om met den verkoop te beginnen. Eene Amerikaansche firma wacht maar tot zij een exemplaar kan machtig worden om het met ongehoorde» spoed na t drukken. Zij heeft hare voorbereidselen zoo gemaakt, dat het gansche boek binnen 24 uren zal gezet en gecorrigeerd zijn, en dat binnen drie dagen 10.000 exemplaren gebonden gereed zullen zijn om afgeleverd te worden, terwijl verder dagelgks minstens 5000 exemplaren zullen gereed komen, totdat de vraag is uitgeput. Deze bijbel, een deel van 500 pagina's, met groote, mooie letter gedrukt, netjes en sterk in linnen gebondeD, zal 0.75 kosten, eene editie in half Eussisch leer f 1.50, en eene prachtuitgave in marokijn, verguld op sneê 3,12j. Het bekende magazgn Le Printemps te Parijs is gisteren morgen vroeg afgebrand. De brandweer kon de naburige perceelen beschermen, maar aan het gebouw zelf was niets te doen. De levering van gaskolen voor de gemeente gasfabriek, waarvan de aanbesteding de vorige week alhier heeft plaats gehad, is niet gegund aan den laagsten inschrg ver, den heer H. A. Kam pers, te Amsterdam, voor 62ls/lll0, per heet., maar aan de daarop volgende inschrijvers de heeren B. Hagedoorn en Zoon, te Amsterdam, voor 64s7,oo cent. Zeevisscherijen. In haar mem. v. antwoord stelt de reg. voorop, met genoegen te hebben opgemerkt dat de dege lijke werkzaamheid van het college voor de zeevisschergen op prgs wordt gesteld. Wat de regeling betreft, deze is, blijkens de overge legde stukken, dezelfde als in Engeland, Frankrgk en Duitschland bestaat. De min. zet uitvoerig uiteen dat, hoewel er ernstige bezwaren zijn tegen de beperking van de visscherg op de Zuiderzee, deze toch door de overgroote meerderheid der betrokken visschers verlangd wordt; voor een meer afgesloten visch- water als die zee kunnen dan ook andere maat regelen gelden dan voor de open zee, en de reg. acht nu het door haar voorgestelde, na ernstige overweging, nog noodig. Toen een strenge winter de visscherg lang belette, was daarna de vangst rgk; men mag dus van wettelijke beperkingen gelgke uitkomsten verwachten als nu in 1880 van toevallige omstandigheden. Nochtans heeft de reg. art. 8 van haar wetsontwerp zoodanig gewyzigd, dat daaraan een tijdelgk karakter worde gegeven, uiterlgk tot 1885. Overigens heeft de reg. hier en daar, ter ver duidelijking van haar bedoeling, de redactie eenigszins gewgzigd. By de artt. merkt de min. voorts nog het vol gende op: lo Een visschersvaartuig behoort thuis ter plaatse waar de boekhouder woont. 2o Het groote kwaad der moordvisscherg ligt in het vangen van jonge visch voor mesthet meest practische middel is dus, het doel weg te nemen, ni. bet koopen en verkoopen enz. van te kleine visch te verbieden, beter dan een mini mum te bepalen voor de wijdte van de mazen der netten, hetgeen onuitvoerbaar en drukkend zou zijn. Bg de maat der verboden visch komen ook kop en staart in aanmerking. 3o Het onderzoek leerde dat de Zuiderzee zeer geschikt is voor oester- en mosselteelt; deze zal dan ook door een regeling worden bevorderd. Voor de Schelde en de Zeeuwsche stroomen acht de min. de bestaande bepaling doelmatig, ofschoon zoo noodig wijziging kan plaats hebben. 4o De handhaving van de bepalingen betref fende de Zuiderzee wordt opgedragen aan 1 hoofdopzichter, 2 of meer opzichters en verdere beambten, te benoemen op voordracht van het college voor de zeevisscherijen. 5o De strafbepalingen zgn gewyzigd naar het beginsel van het strafwetboek. 6o Opmaken van proces-verbaal is ook opge dragen aan de ambtenaren der invoerrechten en accijnsen, met uame die der recherche-vaartuigen. 7o Er bestaat eer3t overtreding als minstens 1/20 der visch te klein wordt bevonden. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwyk. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig Garlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Cbristiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 5.7 5.5 0.1 8.5 3.5 8.4 9.0 7.2 1.0 0.5 4.4 7.0 7.5 8.3 1.5 7.1 Wind- richt. WNW WNW ZZW stil WNW W stil ZZW ZW W W ZW ZW kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. 2 4 0 7 4 0 6 9 6 2 3 8 4 2 2 betr. betr. betr. mist. 1. bew. regen betr. regen regen betr. betr, betr. helder regen z. bew. mist. 4- 7 4 2 8 8 8 9 9 8 12 1 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 5.6 D. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 9 Maart. 'sav. 11 u. 47 gr. 10 's morg. 8 u. 47 gr. 'smidd. 1 u. 53 gr. 'sav. 5 u. 51 gr. F. Eene jaarlijks terugkeerende moeilijkheid in het Duitsche staatsbestuur is het samenvallen der zittingen van den rgksdag met die der verschil lende landdagen van de afzonderlijke staten. Vele leden van den rgksdag zgn tevens leden van den landdag in hun land in meer beperkten zin, zoo dat zij dubbele plichten te vervullen hebben, en aan de ministeriën vooral te Berlgn is het werk niet by te houden, als beide vergaderingen gë- lgktijdig moeten bediend worden. Prins Bismarck heeft er eene remedie tegen gevonden, die hem tevens in andere opzichten niet onwelkom zou zgn. Kom, stelt hy den rgksdag voor, slechts om de twee jaren bgeen om de rgksbe- grooting te behandelen, en gij zult een zee van tijd winnen. De rijksdag moet dan voortaan, in plaats van drie jaren, vier jaren zitting hebben, dan kan iedere gekozen rgksdag twee begroo tingen behandelen. De heer Bickert, de hoofd man der 28 nationaal-liberalen welke zich van de party hebben afgescheiden, stelde als amende ment voor om alles by het oude te houden, maar eenvoudig in het najaar eerst rijksdag te houden en de landdagen uit te stellen tot de rijksdag met zijn arbeid gereed is. Thans is die volgorde juist omgekeerd. Men had Dinsdag prins Bismarck zeiven in den rgksdag gewacht om zijne voordracht toe te lichten, vooral daar hg tegenwoordig zich nog al eens kat hooren. Hij heette echter verkouden en de zitting liep dus zonder heftige tooneelen af. De heer Von Bennigsen opende het vuur meteen dier lange, uitgewerkte redevoeringen, die zeer worden gewaardeerd, maar onder vier oogen nogal eens saai worden genoemd. Het was een acade misch betoog over Duitsch staatsrecht, zonder eenigen persoonlijken uitval, noch tegen den kanselier, noch tegen eenige politieke partydat zakelgk en volledig als het is den hoeksteen van dit debat vormt. Op gronden, aan de belan gen van het Duitsche nationaliteitsgevoel ont leend, verklaarde hij zich tegen eene wgziging, welke het aanzien van den rijksdag zou aantasten door de vermindering zgner bevoegdheden. Daaren boven verzetten zgne vrgzinnige politieke gevoe lens zich ook tegen het ontwerp. Wanneer de rijksdag slechts om de twee jaren bgeengeroepen werd en de bondsraad voortdurend bgeenbleef dan zou de volksvertegenwoordiging tegenover de landsregeeringen eene ondergeschikte stelling aannemen, ook naar buiten, welke in geenen deele strookt met den door prins Bismarck zeiven door het algemeen stemrecht op haar gedrukten democratischen stempel. Nadat een conservatief gezegd had dat hij voor het rgk het grootste heil zag in zoo weinig mogelgk verkiezingen, debatten en zittingen, ver klaarde de heer Eeichensperger namens het cen trum zich tegen het regeeringsvoorstel en voor het amendement Bickert, waarbij hg liet door schemeren dat zijne partij wel zou kunnen instem men met eene tweejaarlgkscbe begrooting, mits de rijksdag toch ieder jaar zou worden by eengeroepen. Deze mogelgkheid werd sterk bestreden door den heer Lasker die, al was prins Bismarck er niet bgwat levendiger tinten in het debat bracht. Aan het regeeringsontwerp schijnt men geen gunstig lot te mogen voorspellenhoe bet met de pogingen tot een vergelijk zal afloopen, is nog niet te zeggen. In de middagzitting van het Engelsche lagerhuis deed de heer Gladstone gisteren het voorstel „dat zoodra het drie uren was geslagen, de dan nog overschietende artikelen der Iersche wapenwet en de amendementen daarop zonder debat zullen worden in stemming gebracht." Het voorstel ver kreeg de vereischte meerderheid van drie vierden der stemmen, en het gevolg daarvan was dat om kwart vóór zessen de behandeling der artikelen was afgeloopen, zoodat heden de eindstemming kan gehouden worden. De kamer zal dan eenige dagen wijden aan de oorlogsbegrooting, aan de Kandahar-motie van den heer Stanhope en andere zaken, waarna de agrarische wet voor Ierland in behandeling zal komen. Men noemt als vermoe- delijken datum voor de indiening den 24n Maart. De wet is gereed, maar omtrent den inhoud lekt nog niets uit. De Ieren maakten Dinsdag avond weder eene scène in het lagerhuis, die met het wegzenden van O'Donnell eindigde. Zij zijn natuurlijk dezer dagen zeer opgewonden. De arrestaties volgens de in vele graafschappen van kracht verklaarde dwang- wet, gaan geregeld voort. Onder anderen ia Boyton gevangen genomen, de voornaamste op richter der Land League. Evenals Tarquinins Superbus met de papavers leerde, bemoeit men zich niet met de volgers, maar kiest men de hoofden der beweging uit om ze onschadeiyk te maken. De gevangenen worden allen onmiddellijk onder behoorlijk geleide naar Dublin gevoerd. De gunstige berichten omtrent het geschil met den koning van Ashanti zgn gisteren bevestigd door een bericht van 18 Februari, dat over Madera Londen heeft bereikt. De koning zou verklaard hebben dat hij geenerlei plan koesterde om zijne vrienden, de Engelschen, te beoorlogen.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2