lUITENLAfSr Laatste Berichten. Gemengde Berichten. De Transvaal. Weerkundige waarnemingen. 9 Maart des morgens te 8 uren. wzw z w zw zw w w w z 4- 3 Algemeen Overzicht. bij de prinsen van 'skonings huis dienst doende 20 de generaal-majoors, bevelhebbers in de mil. afdeelingen; en 3o de generaal-majoor, inspecteur van het militair onderwijs,.en de hem toegevoegde officieren. Aan Z. M. worden toegevoegd, in ge wonen dienst: 6 adjudanten en 6 ordonnance- officieren; den prins van Oranje worden in gewonen dienst 2 adjudanten, prins Frederik mede 2 adjudanten toegevoegd. Het getal beloopt alzoo 21 officieren en 36 paarden. De generale staf wordt samengesteld uit1 luit.- gen. of geu.-majoor, chef; 1 kolonel7 luit,- kolonels of majoors en 12 kapiteins. In elke provincie, met uitzondering van Drente, is een provinoiale adjudant. De prov. adjudanten zijn gevestigd in de hoofdplaatsen der provinciën. Er zullen zijnplaatselijke kommandanten, kolonels 2, luitenant-kolonels 2, majoors 2, en plaatselijke adjudanten, kapiteins 8 en le of 2e luitenants 10; te zamen 24. Het personeel der militaire administratie bestaat uit: 1 generaal-majoor of kolonel-hoofdintendant, 1 kolonel-intendant, 6 luit.-kol. of majoors-inten dant, en 12 kapiteins-intendant. Voorts 91 kwar tiermeesters, 3 directeurs van 's rijks centrale magazijnen van kleeding, uitrusting enz., 3 maga zijnmeesters bij idem en 13 administrateurs van kleeding; te zamen 110. Het wapen der cavalerie bestaat uit den staf, 3 regimenten huzaren, een escadron ordonnancen en de rij- en hoefsmidschool. Het wapen der infanterie bestaat uit den staf van het wapen, het reg. grenadiers en jagers, acht reg. inf., het instructie-bataljon, twee hoofdcursus compagnieën en het algemeen depot van discipline. De organisatie der pupillenschool wordt gewijzigd; er zijn daarbij 2 officieren en 277 onderofficieren en manschappen. Het wapen der artillerie zal bestaan uit den staf van het wapen drie reg. veld-art., het korps rijd. art.; vier reg. vest.-art.de instructie-comp. het korps pontonniers; het korps torpedisten; de compagnie werklieden en tot 1 Oct. 1884 de cursus-compagnie. Van de hoofdofficieren bij het wapen kunnen zijn 7 kolonels en 11 luit.-kol. Het wapen der genie bestaat uit den staf van het wapen en het korps genie-troepen. het vorig jaar te bepalen op 9 pet. Wordt dit voorstel goedgekeurd, dan ontvangen de leden van elke f 100, in den winkel besteed, f 9 terug. Met de werkzaamheden aan 't etablissement Feijenoord gaat het in den laatsten tijd aanmer kelijk vooruit. Werden in het begin van dit jaar een vijftigtal werklieden aangenomen, thans kun nen er weder geplaatst worden. Dezer dagen zal een Duitsche vertaling van Ten Kate's gedicht De Scheppingdoor J. Koppel- mann, bij C. Ed. Müller te Bremen worden uit gegeven. In 't museum-Boymans, te Rotterdam, is de »aa +nnnrtr non nyn onnoi^no, af V» geen bezoeker toestaat de zalen te bezichti gen in eene andere volgorde dan die in de instructie voorgeschreven schijnt te zijn. Iemand die dezer dagen in het museum kwam om in de zaal voor moderne kunst eenige nieuwe aankoopen te zien, moest eerst, tegen wil en dank, de vijf zalen met oude kunst doorloopen. 't Baatte niet of hij al verzekerde dat die hem op 't oogenblik niets konden schelen: de onverbiddelijke Cerberus verkoos geen anderen weg naar de nieuwe kunst te ontsluiten dan door de oude heen 1 De Köln. Mindener en Rheinische Eistnbahnen zullen op 1 April a. herdoopt worden en den naam dragen van Linksrheinisohe en Rechlsrhei- nische Eisenbahnen. Van Hamm af echter zal de Koln Mind. Bahn genoemd worden Hanoverisch* Eisenbahn. Als een protest tegen de wijze waarop het Transvaal-comité te Sloten zou willen werken, blijkbaar uit 't gesprokene op de meeting te Am sterdam door den secretaris Janson Jr. en den voorzitter Leenmans Sr., heeft de heer J. v. d. Laarse ontslag genomen als lid van bovengenoemd «omité. De stoomboot Koningin Emma is Vrijdag op hare terugreis van Leeuwarden naar Drachten in het ijs bekneld geraakt. De passagiers, ten ge tale van ruim 60, moesten den geheelen nacht aan boord blijven. Des morgens gelukte het den meesten over het ijs den wal te bereiken. Honger was niet geleden, daar men de vrijheid had genomen zich te bedienen van de als bestel- goed aanwezige levensmiddelen, zooals brood, haring, boter enz. Door den ingevallen dooi verwachtte men, dat de boot gisteren uit haar be nauwde positie zou kunnen verlost worden. De heer D. J. Nonhebei, geneeskundige te Brussel, besloot de opbrengst zijner praktijk op 5 dezer voor onze stamgenooten in de Transvaal te bestemmen. Hij zeide dit vooraf aan zijne patiënten en verzocht voor dien dag contante betaling. Ondanks een felle koorts volbracht hij zijn voornemen, en verschillende van zijne Vlaam- sche patiepten hadden er zooveel sympathie voor dat zij dubbel betaalden. Ook een Engelsch pa tient kwam onder handen. Hij werd duchtig ge masseerd en gefrictioneerd en had ten slotte, om het bijzondere van dezen dag, een half pond con tant te betalen. Hij lachte, gaf een pond en zeide „ook ik heb respect voor moed en kracht." De geheele opbrengst was 150 franken. N.v. d. D.) Op eene soirée ten hove, Maandag avond gegeven, maakten een prachtig schilderij van Alma Tadema en een uitgelezen verzameling tee- keningen de kunstbeschouwing uit, door den heer Van Gogh uit Amsterdam gegeven. Aan de mu zikale afdeeling werkten mede, do dames Verhulst, Born, Josephine en Jeanne de Groot en de heer Stortenbeker. De heer Hollman is namens Z. M. uitgenoodigd, zich op de a. soirée, Maandag 14 dezer, te laten hooren. De opera Carmen wordt thans te 'sGraven- hage met nieuwen luister opgevoerd. Er werken namelijk in de 4e acte, in den stoet van den toreador, vijf paarden mede. Het bestuur der coöperatieve winkel veree- niging van Eigen Hulp te 's Gravenhage heeft voorgesteld het dividend van het verbruik over Wij hebben onlangs het afloopen bericht van de Serviaeen nieuwe boot van de Cunard line, op éen na het grootste schip dat ooit'voor den handel is gebouwd. Zij is 8.500 ton groot, 530 Eng. voeten lang en heeft in hare drie machines een stcomvermogen van 10.500 ton. De Engelsche scheepsbouwmeesters meenen dat hiermede de grootste kracht is bereikt, welke men aan éene schroef kan geven, zoodat, als men nog grooter booten wil bouwen, men er twee schroeven zal moeten aanbrengen. Men berekent dat het schip 18 knoopen in het uur zal loopeu. Spoedig zal de Servia een mededinger krijgen. De Inman-line bouwt te Barrow eene boot die City of Rome zal heeten, die wei 500 ton kleiner zal zijn dan de Servia, maar daarentegen 70 voet langer, zoodat de lengte 200 yards of ruim 180 meter zal be dragen. Ook de machines van deze boot zijn berekend op eene snelheid van 18 knoopen, doch wijl het schip door zijne buitengewone lengte beter lijnen heeft voor eene snelle vaart, meent men dat zjj het van de Servia winnen zal. De Transatlantische maatschappijeu in Engeland bouwen veel, wijl zij gebruik willen maken van de gunstige prijzen van ijzer, staal en arbeid om hunne vloten te vernieuwen. De pas afgeloopen en nog op stapel staande schepen voegen ongeveer 120.000 ton scheepsruimte bij de Transatlantische handelsvloot. Alleen de Cunard-line komt in deze lijst voor met 31.400 ton. Casamicciola, dat bijna geheel door eene aard beving is verwoest, is heerlijk gelegen op het eiland Ischia, dat aan den noordelijken rand der golf van Napels ligt. Het eiland is bekend en wordt druk bezocht wegens zijne geneeskrachtige bronnen. Meer dan 200 huizen van de stad zijn ingestort en vele andere zijn zoozeer beschadigd, dat zij onbewoonbaar zijn. Men bericht dat nu reeds 120 lijken uit de bouwvallen zijn opgegra ven, terwijl nog vele personen vermist worden. Twee schokken werden gevoeldde eerste Vrijdag middag om half een, de tweede anderhalt uur later. In de straten vertoonen zich spleten van een halven meter breedte. De bewoners zijn de stad ontvlucht en kampeeren in het open veld. Uit Napels is dadelijk kracht'ge hulp naar Ischia gezonden. Eerst schreef men de ramp toe aan eene ge deeltelijke uitbarsting van den Vesuvius, welke den vorigen dag had plaats gehad, maar profes sor Palmieri, de bekende observator op den Vesuvius, bericht dat zijn seismograptiische (schok- metende) werktuigen geene beweging van den bodem aanwezen. Hij wil in de ramp een louter plaatselijk verschijnsel zien, misschien eene plot selinge verzakking van den grond tengevolge van onderaardsche invreting door het voortdurend werken der bronnen. Deze kookten kort vóór men den eersten schok van aardbeving waarnam. *Zlerikzee. Bij de herstemming voor de verkiezing van een li l van den gemeenteraad werden uitgebracht op de heeren S. J. Ochtman Jz. na en mr. a.. Jtt. r. van ivmscuot ijli stemmen, zoodat eerstgenoemde verkozen is. Dublin. De heer Boyton, een van de voornaamste oprichters der Land-league en een ander' lid daarvan, ziju gearresteerd. Boyton protesteerde in naam der Amerikaansche republiek kamen der plaatsen. rom. afwijk. Wind- richt. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. 8ylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde, Leipzig. Carisruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaausund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 3.4 3.4 1.9 0.1 6.3 11.1 2.2 4.6 o.8 2.f 2.8 0.9 5.1 6.2 9.4 10.7 5.4 7.5 WNW WZW WZW wzw WZW ZW ZW WZW NNW NW kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. 1 1 4 2 3 5 6 5 5 4 9 6 2 7 2 2 2 2 bew. betr. regen regen helder betr. betr. mist. betr betr. betr. regen regen L bew. z. bew. z. bew. 3 6 6 1 9 10 2 3 4 7 8 5 9 12 1 9 1 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M, 3.5 G. D. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 8 Maart. 'sav. 11 u. 44 gr. 9 's morg. 8 u. 43 gr. 'amidd. 1 u. 48 gr. 's av. 5 u. 47 gr. F. Het Engelsche ministerie blijft ongeschokt door de groote meerderheid waarmede het hoogerhuis lord Lytton's Kandahar-motie aannam, mits daarop een votum in tegenovergestelden zin volge van het lagerhuis. Dit zal spoedig plaats hebben en uitgelokt worden door de oppositie zelve. De heer Stanhope, die in het vorig ministerie onder secretaris vau staat was voor Indië, heeft eene motie aangekondigd, „dat 'het terugtrekken der Britsche troepen uit zuidelijk Afghanistan in den tegenwoordigen kritieken staat van zaken in dat land niet bevorderlijk zou zijn aan de ware en voortdurende belangen van Indië." De regeering zal er waarschijnlijk in toestemmen dat voor de behandeling dezer motie een dag wordt ingeruimd tusschen de behandeling der aanhangige ontwerpen, waarschijnlijk de eerstvolgende Maandag of Dins dag. Intusschen ontstaat in de City eene uitge breide beweging tegen de ontruiming onder de voorname kooplieden en bankiers, en zegt men dat aan den lord mayor verlof zal gevraagd worden om de zaak te behandelen in eene monster-meeting in Guildhall, waar een aantal parlementsleden zullen spreken. Eén onderwerp schijnt men temogen schrappen van de lijst der bezwaren, welke in Engeland in dezen tijd het regeeren niet gemakkelijk maken. Het is de strijd met den koning van Ashanti. De Ashantijnsehe kooplieden kwamen, volgens be richten van het begin van Februari, even onge hinderd handel drijven aan de Kust, als vóór 's konings boodschapper met de noodlottige gouden bijl den weggeloopen prins kwam opvorderen. Zij lachten om het denkbeeld dat de koning, met al de oneenigheden in zijn land, de kansen van een oorlog met de blanken zou willen loopen. De paniek aan de Kust was dan ook grootendeels reeds bedaard. Binnenlandsche oneenigheden zijn een zeergroot bezwaar tegen buitenslands te voeren oorlogen. Niemand ondervindt dit meer dan de Engelschen in Ierland, waar het zich spoedig moet beslissen of het tot eene criBis zal komen. De „wet tot betere bescherming van leven en eigendom" is n een zeker aantal graafschappen afgekondigd en gisteren morgen begon men in Kerry lieden onder het nieuwe recht te arresteeren. Zij worden onder sterk geleide naar Dublin gevoerd, waar eene gevangenis, Kilmainham Goal, voor hen is in gereedheid gebracht en door eene sterke macht wordt bewaakt. Voor het parlementslid Dillon, die enkele dagen geleden nog in eene openbare ver gadering de methode van Boycotting aanprees, ligt een bevel tot inhechtenisneming gereed, maar het schijnt nog niet zeker of dit Damocles- zwaard zal neervallen op zijn hoofd. Intusschen leest men weer meer en meer van misdrijven; Na den moord in Westmeath berichtte men gisteren een brutale plundering van een tot kazerne ingericht, doch niet betrokken huis te King Williamstown in Cork. By het dorp Kilti- magh moest een deurwaarder, die exploiten aan nalatige pachters te beteekenen had, door 140 man politie beschermd worden tegen de woede der menigte. In Sligo had de heer Ashley eenige vriendschapsdiensten bewezen aan eene onderwij zeres, op welke Boycotting was toegepast, en tot ïwuu kregen iwee getrouwe pacüters van hem eergisteren avond een salvo van geweervuur door hunne vensters. Hoe zal nu de staat van beleg, met welken wij de nieuwe wetgeving mogen vergelijken, op de ontevreden Ieren werken Hunne leiders, de parlementsleden, zeggen dat zij enkel tot passieven weerstand aanmoedigen, maar zullen de deels rechtmatig, deels kunstmatig geprikkelde Ieren zich kunnen inhouden? In Parijs komen de gemoederen der ultra-repu- blikeinsche dagbladredacteurs eenigszins tot rust. Het blijkt dat de heer Gambetta in zijn langdurig gesprek met den heer Grévy toch werkelijk geen plan heeft beraamd om samen de republiek te slachten, te braden en op te eten. De president der kamer had slechts zijne meening over de wenschelijkheid der groote kiesdistricten uiteenge zet, waartegen de heer Grévy eenige voorzichtige bedenkingen had gemaakt, vooral erop wijzende dat de tegenwoordige kamer, door de enkele districten voortgebracht, toch heel wat goeds had gedaan. Eerstdaags hopen beide heeren het gesprek voort te zetten. De heer Gambetta zal dan een staat medebrengen van de vermoedelijke uitkomsten van den scrutin de liste. Eergisteren werd in den ministerraad de uitgifte der leening van 1.000.000.000 franken vastgesteld. De uitgifte zal geschieden tegen 3 percent tot een koers van 831, en de inschrijving is slechts éen dag, den 17en Maart, geopend. Bij voltee- kening, waaraan wel niet valt te twijfelen, leent de staat dus geld tegen 3"/100 percent. De leening is bestemd tot uitvoering van een gedeelte van het groote plan voor kanalen, spoorwegen en havenwerken, door den heer De Freycinet ont worpen, toen hij nog minister voor openbare werken was in het kabinet Waddington. In den Duitschen rijksdag is het lang verwachte ontwerp ingediend, waardoor de aittingstijd van iederen gekozen rijksdag van drie tot vier jaren wordt verlengd en bepaald wordt dat de rijks- begrooting, in plaats van ieder jaar, om de twee jaren zal worden vastgesteld. Men wil daarmede geen politiek doel bereiken, zegt de regeering; maar de rijksdag zou toch een machtig middel tot contröle uit zijne handen geven. Zooals wij gisteren nog in een deel onzer oplage konden vermelden, nam de Belgische kamer de begrooting van justitie aan, met 68 tegen 50 stemmen, linker- tegen rechterzijde. Het amende ment, door den heer Goblet d'Alviella namens de geavanceerd-liberalen ingediend, om de trakte menten der bisschoppen te verminderen, werd met 95 tegen 26 stemmen verworpen. Daarentegen werden aangenomen de vermindering van den post voor onderwijzers aan de seminariën, het weglaten van den post voor beurzen aan die inrichtingen en het schrappen der traktementen godsdienstleeraars: lo die eenig ambacht, van handel of nijverheid uitoefenen, en 2o die vreem delingen zijn en hun ambt zonder verlof der regeering uitoefenen. Zondag avond zijn uit het kamp wagens met leeftocht gezonden naar Potchefstroom, Wessel- stroom en Standerton, waaruit tevens blijkt dat het bericht omtrent het kapituleeren van dit laatste fort onjuist is geweest. De zendingen hadden het volgende geleide-biljet: „Ik verzoek u te laten passeeren wagens met levensmiddelen, geneesmiddelen en brandhout, voor acht dagen, voor de manschappen als is aangewezen op bijgaanden vrachtbrief, geteekend door den eerst aanwezenden officier van administratie, die op zijn woord van eer verklaart dat er niet meer levensmiddelen zijn dan is aangegeven. De gelei ders, bedienden en trekdieren neutraal te beschou wen, tot zij weder binnen de Britsche liniën in Natal zijn gekomen." Het is uitdrukkelijk bepaald dat geene krijgsbehoeften zullen mogen vervoerd worden. De Boeren verbinden zich om den leeftocht de garnizoenen te laten bereiken en, eveneens als de daarin gelegerde troepen, gedurende acht dagen na de aankomst der wagens alle vijandelijkheden te zullen schorsen. De wapen stilstand, die in den Langnek-pas Zondag begon, kan eerst by de forten beginnen, als men er kennis van kan dragen, wat de bevelhebbers van beide zijden besloten hebben. De bijeenkomst van sir Evelyn Wood met Joubert en zyn staf duurde anderhalf uur de Boeren spraken weinig en sir Evelyn praatte het grootste deel van dien tyd om zijne zaak te bepleiten. Nadat de afspraken waren gemaakt gebruikte men te zamen eenige ververschingen. Toen de bepalingen omtrent het zenden van den le.eftocht naar de forten waren vastgesteld, stelden de Boeren den eisch dat de Engelsche verster kingen halt zouden maken op den weg naar den Langnek-pas, een volkomen logischen eisch, zoo als wij reeds gisteren deden uitkomen, onbewust dat hy werkeiyk was gesteld. Sir Evelyn echter verklaarde daarin niet te kunnen treden. Hij voerde aan dat bij reeds al zijne infanterie by zich had, dat nog slechts cavalerie en geschut onderweg was, welker aankomst toch maar eene quaestie was van twee of drie dagen, en dat hy in dien tijd alle soldaten rond zich zou hebben met welke hg van plan was te vechten. Toen drongen de Boeren niet verder hierop aan en stemden zg toe in de voorstellen van den Engel schen generaal. Het is jammer dat zij niet volhielden, want de Engelschen schynen den wapenstilstand nóodig te hebben. De correspondent van de Standard op Prospect Hill seint: „De wapenstilstand is hoogst welkom op dezen post, want de troepen zijn uit geput door het vele werken des nachts (aan de verschansingen waarschijnlijk) en door het gure weêr. Acht dagen rust zullen hun veel goed doen en ze weer geheel de ouden maken." Dezelfde berichtgever deelt geruchten mede uit het kamp der Boeren. Het is natuurlijk geheel onzeker welke waarde men daaraan te hechten heeft. De opinie zou onder de Transvalers sterk verdeeld zgn. „Sommigen koesteren de overtuiging dat het voortzetten van den strgd nutteloos zou zyn, nu Engeland, te oordeelen naar de uit te zenden versterkingen, zijne oppermacht toont te willen handhaven. Anderen, en dit is de sterk ste partij, dringen aan op onverzwakt verzet, vol te houden tot gansch Zuid-Afrika vrg zal zg n van de Engelsche overheeraching." Wat men doen zal, moet beslist worden in eene samenkomst van de hoofden der Boeren, waar- schgnlgk in den betwisten bergpas te houden. Volgens Daily News zou president Brand deze ook bijwonen, en zou Wood aan de Boeren ge zegd hebben dat hij, als men na den wapenstil stand geen vrede wilde sluiten, onmiddeiUjk den bergpas zou bestormen. De heer Ritchie vroeg Maandag in het lager huis aan de regeering wie om den wapenstilstand had gevraagd, sir E. Wood of Joubert. De heer Gladstone weigerde daarop een antwoord te geven, totdat de regeering alle stukken zou kunnen overleggen. Iedereen maakt daaruit op dat de Engelschen den wapenstilstand hebben gevraagd. Laten we nu eens zeer kortelijk de gansche zaak recapituleeren. In de vorige lente komt in Engeland een ministerie aan het roer, welks voor naamste leden de annexatie der Transvaal voor gansch Engeland hebben uitgekreten als een der grootste schurkenstreken, welke ooit door eene regeering zgn begaan. De Boeren in dit op zicht naief denken dat de woorden van den heer Gladstone en zyne vrienden goed zouden blijken voor daden. Hierin teleurgesteld, besluiten zy zich zelve te helpen. Na den 20en December een Engelsch regiment in het binnenland te hebben geslagen, begrgpeu de Boeren dat zij den ingang van hun land, den grilligen Langnek-pas, moeten sluiten voor het Engelsche geschut, hun gevaar- lij ksten vijand, wijl zij zelf geene kanonnen hebben. Zij bezetten den bergpas en verslaan daar den vyand driemalen op zijn eigen grondgebied; want al de verschansingen der

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2