N«. 58, 124e Jaargang. 1881. Donderdag 10 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen." Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 9 Maart. Teere, 9 Maart. Bij de opening der giste ren ingeleverde stembriefjes ter verkiezing van een gemeenteraadslid bleek dat van de 38 uitge brachte stemmen de heer J. de Nood Az. 16 stemmen, de heer C. van Assendelft 14 stemmen en de heer L. F. Geili drie stemmen op zich vereenigd hadden. Er moet dus herstemming plaats hebben. Wemeldlnge, 8 Maart. Gisteren is op de slikken binnen de dukdalven, in de buitenhaven alhier, lek ten anker gekomen de Belgische kof* Benoemingen en besluiten. Onderwys. Marine en leger, MIDDELBIRGSCHE te# W Het Nieuws van den Dag wil, ter herinnering aan de afzwering van Philips, in 1581, een ge- denkteeken oprichten te Amsterdam, aan prins Willem I en zijne zonen, de grondleggers onzer nationale onafhankelijkheid, gewijd. Het denkbeeld zelf heelt onze sympathie. Geen schooner gedenkteeken aan den tachtig jarigen strijd onzer voorvaderen, dan een monument voor den Zwijger en zijne zonen, den veldheer van Nienwpoort en den stedenbedwinger van 's Her togenbosch. Had men dat, als éenige uiting van de dankbare herinnering der natie, tot stand willen brengen, dan ware 1879, het herinnerings jaar der Unie, of 1881, dat der afzwering, daartoe gelijkelijk geschikt geweest. Maar nu wij reeds sedert 1868 bezig zijn onze krachten te versnipperen in eene reeks van ge denkfeesten, nu te Heiligerlee een groep, te Brielle een nimf en een zeemans-asyl, te Alk maar een Victoria verrezen is, nu wij nog bezig zijn het geld voor Van der Werf's monument te laten „kapitaliseeren" en dat voor de Unie-zuil bij elkaar te brengen, en geen kans zien dat voor de behoorlijke versiering van deu Willemstoreu te Dillenburg bijeen te krijgen, nu gelooven wij dat het beter is, het monument voor Willem van Oranje en zijne zonen tot een volgend eeuwfeest te laten wachten. Er is geen haast bij. Hun roem duurt eeuwen. In onze Transvaal-bus werd heden weder f 25 ontvangente zemen f 57.48. Het hoofdbestuur van het Boode Kruis ontving eergisteren het eerste schrijven van den heer G. Mijburgh, Nederlandsoh consul-generaal aan de Kaap, waarin hij de oprichting van een comité van het Boode Kruis aldaar mededeelt. Dat comité bestond voorloopig uit de heeren: G. Mij burgh, voorzitter, J. G. Steytler, Dormer, adv. Maasdorp, ïredgold, Du Preez, Goldschmidt, adv. Jones, dr. Van Oordt, hon. P. Marais, J. H. Hof- meyer, De Waal, Centlivres, dr. Manikus, dr. Aber- crombie, revd. Rabinowitz, revd. Steyt'er, dr. Mudie, revd. Thompson, Bishop Leonard, W. E. Moore, M. Ledger, revd. A. D. Luckhoff, dr. Kotze, P. J. Kotze, hon. J. H. Hofmeyer. Verder deelt de heer M. mede, dat hij toen onmiddellijk telegrafeerde naar de consuls te Natal, te Bloemfontein en andere plaatsen, met de vraag of artsen beschikbaar waren voor bet tooneel van den oorlog, en tevens dat hij naar sir G. Colley te Natal seinde, of hij eenige hulp Verlangde, en of hij aan artsen en verplegers vrij passen doorzijn commandement naar de Transvaal wilde geven, waarop het volgende antwoord werd ontvangen: „Ik ben zeer dankbaar aan het Boode Kruis in Den Haag voor de aangeboden hulp voor de gewonden. Wij zijn goed voorzien, maar ik zal met genoegen passen geven voor verplegers en geneesheeren naar de Transvaal. Ik hoop even wel van harte, dat de krijgsverrichtingen van korten duur zullen zijn." Ten slotte deelt het hoofdoomité naar aanleiding van vele aanbiedingen van materieel nog mede, dat, met het oog op de groote kosten van ver zending, besloten is geen ander materieel naar de Kaap te zenden, dan hetgeen van daar gevraagd wordt. Bij herhaling is langs telegrafiscben weg gevraagd, aan welk soort van verplegingsmaterieel behoefte bestaat. Tot dusver werd de behoefte nog niet kenbaar gemaakt. Zoodra dit het geval mocht zijn, zullen wij de aanvragen ter algemeene kennis brengen. a tjalk de Need, semper J. B. van Geenhove, met stukgoederen bestemd van Schiedam naar Ant werpen, hebbende bij het invallen eener zware bui, na het scheuren harer zeilen, aan den grond gestaoten. Op de vergadering van aandeelhouders der Botterdamsche Handelsvereeniging is het voorstel behandeld van directie en commissarissen, om te besluiten of tot uitgifte van prioriteitsaandeelen óf tot liquidatie. Er waren 4058 aandeelen ver tegenwoordigd, recht gevende op 282 stemmen. Tot commissarissen werden herkozen de heeren A. Plate FJzn. en F. Graubner (Frankfort). De vergadering besloot op initiatief van den heer W. S. Burger Wzn., het voorstel ruimer te stellen en niet terstond tot liquidatie over te gaan, als de 7 millioen prioriteitsaandeelen niet geplaatst kunnen worden, maar de directie en commissarissen ook te machtigen al het overige te doen in het belang der zaak, o. a. ook het hervormen der vereeniging in een andere combinatie. Daartoe werd met 256 tegen 10 stemmen besloten. Het gemeentebestuur van 's Hertogenbosch is voornemens, de werken tot vrij making der stad van het water eerlang met kracht te doen her vatten. In verband hiermede zal op 17 dezer worden aanbesteed: a het bouwen eener keersluis aan een mond der haven en h het bouwen eener uitwateringssluis met doorlaatbrug, en het ver leggen der rivier de Dommel nabij de Vughter- poort. De kosten dezer werken zijn geraamd op f 164.200. - Door de algemeene watersnood-commissie is in overleg met de commissie in Limburg besloten: lo schadevergoeding toe te kennen aan de door overstrooming geteisterden in Limburg naar den maatstaf als in andere provinciën; 2o dat die maatstaf zal zijnvergoeding der geheele schade aan hen, wier inkomen minder dan f 400, van 2/3 aan hen, wier inkomen van f 400600, en van 1/3 aan hen, wier inkomen van f 600—800 be draagt; terwijl aan hén, wier inkomen grooter dan f 800 is, geen schadevergoeding zal worden uitgekeerd. 3o De schade te doen opnemen door de sub-commissie en, waar die niet bestaat, door burg. en weth. van iedere gemeente, zullende voorts drié leden als commissie van controle aan gewezen worden. In eene gisteren avond te Arnhem gehouden vergadering der Arnhemsche Kiezersvereeniging, waar mede enkele invloedrijke kiezers uit de buitengemeenten tegenwoordig waren, is met al gemeene stemmen tot voorloopig candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen mr. W. Thorbecke, advocaat te 's Gravenhage. Aanstaanden Vrijdag komt de vereeniging nader bijeen tot verkiezing van een definitief candidaat. In eene vergadering van stemgerechtigde inge landen van den Grooten Zonzeelschen polder (Hooge Zwaluwe), ter grootte van circa 2200 hectaren, is met algemeene stemmen besloten tot de oprichting van een stoomgemaal. Opmerking verdient dit besluit, daar nog geen jaar geleden een dergelijk voorstel met groote meerderheid van stemmen werd verworpen. In de N. B. Ct. brengt de heer C. A. Vogel, te Hooge Zwaluwe, den tegenwoordigen achteruit- gaanden, schier onhoudbaren toestand van den landbouw ter sprake. Den toenemenden invoer uit Amerika telt hij niet onder de oorzaken daar van, want vrijen handel beschouwt hij als een der eerste vereischten tot welvaart en ontwikkeling vooralle volken. Maar, zegt hij: „tasten wij in eigen boezem. Is bij ons alles zoo uitnemend ingericht dat er niets meer te verbeteren jralt Bittere ironie. Oneindig veel kan en moet er nog verbeterd wordenwant voor een groot gedeelte is de achteruitgang te wijten aan onzen grootsten vijand: het water, en dat ware te verhelpen. „Water is het veelhoofdig monster, dat zoo dikwerf de gegronde hoop van den landman vernietigt; het is water dat onze oogsten doet verrotten, onzen mest, de ziel van den landbouw, krachteloos maakt, onze paarden bederft, onzen veestapel misvormt en ziekten bezorgt, en onze medemenschen vóór hun tijd doet oud worden en sterven. „Ik bedoel hier niet het water dat bij hoogen rivierstand overstroomingen veroorzaakt. Neen, ik spreek van die jaarlijks terugkeerende plaag, die successievelijk onze wei-, bouw-, tuinlanden en eindelijk onze woningen binnentreedt, om daar weken en maanden te vertoeven, totdat, wind en weer dienende, omstreeks Mei het water verdwijnt om ons uitgemergeld, onhandelbaar land weerom te geven, dat een bitter schralen oogst belooft, die meestal nog slecht gewonnen wordt. Immers die oogst heeft de beste groeikracht in het voor jaar gemist, en de September- en Octoberbuien hernieuwen reeds hun aanval. „Die toestand nu is te -verbeteren en zal ook verbeterd worden; maar hoevele jaren zullen er nog overheen gaan, eer allerwege doelmatige en voldoende Btoomgemalen zijn verrezen „De reden hiervan is dat er zoo menig water schapsbestuur is, dat, regeerende over eene streek land van zeer ongelijke hoogteligging, de oogen sluit voor de belangen der lage ingelanden, en, gedreven soms door eigenbelang, soms door mis plaatste zuinigheid, de nuttige verbeteringen te genhoudt, gesteund door de hooge gelanden. Geen macht ter wereld is dan in staat hen te-dwingen tot hetgeen nuttig en noodig is; zij misbruiken het hemelwater, die bron van alle leven, en ma ken het tot een daemon. „Komaan HH. polderbestuursleden, de tijd van droomen is voorbij. Zegt niet: in vroeger jaren hadden wij eene voldoende lossing door sluizen en windmolens; houdt toch rekening met de rijzing der rivierbeddingen, denkt aan de door ge durige inpoldering van land ontstane vernauwing der uitstroomingskanalen, waardoor de natuur lijke lossing door sluizen volgens de wetten der hydranliek nnvoldoend» nrnnU W..u doet de onvoldoende windmolens met hunne kostbare boezems sloopen, en brengt stoom in de plaats. Vraagt niet wat het kost; daar waar het noodig is, noem ik het een uitzetten van kapitaal dat honderdvoudige renten opbrengt en dat gaarne en gemakkelijk door iDgelanden wordt betaald." Het Vad, verneemt dat met 1 Mei a. een brigade van 35 maréchaussées onder bevel van een officier in Den Haag zal gevestigd worden. De voormalige koninklijke stallen op het Valken hof zullen waarschijnlijk voorloopig ajs kazerne voor die brigade worden aangewezen. Met primo April a. zullen de stationschefs bij de staatsspoorwegen mr. H. Jacometti te Nijmegen en A. A. Just de la Paisières te Bergen op Zoom met elkander van standplaats verwisselen. Met leedwezen moeten wij de treurige tijding bekend maken, dat dr. Kan, vroeger te Deventer, die vóór eenigen tijd naar den Oranje-Vrij staat vertrok, het offer geworden is van, zijn mensch- lievendheid. Onder de banier van het Boode Kruis geschaard, trof hem ongelukkigerwijze een kogel, die oogenblikkelijk een einde maakte aan zijn werkzaam leven. [Dev. Zondbl.) Bij het hoofdbestuur der vereeniging Eigen Hulp is een adres ingekomen van 110 officieren der zee- en landmacht te Amsterdam, houdende be tuiging van instemming met de oprichting eener marine- en legerafdeeling dier vereeniging. De minister van binnenlandsche zaken heeft op een verzoek van het gemeentebestuur van Dok- kum, ondersteund door de Friesche Mij. van Landbouwom oprichting eener rijks hoogere burgerschool, tevens inrichting voor landbouw onderwijs aldaar, geantwoord dat de tijd nog niet gekomen is voor de oprichting eener tweede rijks-inrichting voor landbouw-onderwijs. Ook tot het geven van subsidie verklaarde.de minister zich niet bereid. Getrouw aan zijne taak om van het stoffelijk en geestelijk leven onzer natie een doorloopend beeld te geven, heeft Eigen Haard ook, in ver schillende zijner afleveringen, de Transvaal in woord en teekening op het papier gebracht. Die afbeeldingen zijn thans in een Transvaal- album vereenigd, dat op den dag der uitgifte geheel werd uitverkocht. Thans is een tweede druk ter perse. Het portret van prof. P. Harting prijkt tegen over het titelblad, eene verdiende hulde aan den man, die met het hoofd van een grijze doch met het hart eens jongelings tot onze nationale Transvaal-beweging den stoot gegeven heeft. Dan volgt het portret van Kruger, „oom Paul," den president der herboren republiek, en dat van Joubert, den opperbevelhebber harer troepen, die zich méér dan „portuur" getoond hebben voor de geduchtsten uit Engelands legermacht. De vijf volgende teekeningen geven Krugers huis in Rustenburg, een overzetveer over de Vaal, de markt te Potchefstroom, een gezicht op Pretoria en een buffeljacht in de Transvaal te zien. Een kaartje van Zuid-Afrika besluit het album. Als eene herinnering aan het in dit opzicht merkwaardige jaar dat wij beleven, en als een levend teeken tevens van den band die ons aan de Transvalers hecht, verdient dit album zeer de aandacht. »Met betrekking tot de telegrafische verbindingen is er heden met Amsterdam nog totale storing; met Rotterdam, Utrecht, Den Haag nog al wat vertraging, en met het noorden nog zoo goed als geen gemeenschap." Dit bericht ontleenen wij, gemakshalve, aan da Zwolsche Ct. Het kan even goed uit Middelburg gedagteekend worden. De audiëntie van den minister van binnenland- sohe zaken zal op Zaterdag, 12 Maart, niet plaats hebben. Blijkens mededeeling in de St. Ct. kunnen bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië tijdelijk dat wil zeggen, voor den tijd van éen jaar worden geplaatst zes veeartsen. De voordeelen aan deze betrekking verbonden ■ran vto»»*»OU do De St. Ct. bevat de statuten der Vereeniging tot verspreiding des Evangelies in Betranchement. consuls. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van consul der Nederlanden te Bangkok aan den heer J. Salmon. ridderorden. Agreatie verleend: lo aan de onderlinge opklimmingen van de leden van het kapittel der Duitsche Orde, Balye van Utrecht; 2o aan de admissie van den eersten kapittelridder J. F. W. A. baron van Spaen, tot jongsten kom- mandeur, en van den oudsten edel-expectant T. M. W. baron Collót d'Esoury tot tweeden kapittel-ridder. loodswezen. Bevorderd tot commissaris der loodsen te Willemsoord, de adj. comm. der lood sen te IJmuiden D. H. Dietz; en benoemd tot adj.-comm. der loodsen te IJmuiden, de opper stuurman in het vaste korps dek- en onderoffi cieren der marine P. Smit. suoorwegen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als rijksopziener 3e kl. op de spoorweg* diensten, aan D. A. M. Doublet. leger. Benoemd bij het kol. milit. invaliden huis op Bronbeek, tot betaalmeester, tevens ad ministrateur van kleeding, de gepens. Ie luit. der inf. van *het leger in N.-I. H. G. Consemulder. marine. Benoemd tot klerk bij de directie der marine, respectievelijk te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis, A. H. de Hart, L, Boon en Jó Ph. Poelman. Benoemd tot leeraar in de Nederlandschë taai en letterkunde aan de H. B.1 school te Apeldoorn de heer W. Moerdijk, te Medemblik. Verschillende koninklijke besluiten zijn genomen, bevattende eene reorganisatie van den grooten, den generalen, den provincialen en deu plaatse* lijken staf, de mil. administratie, de oavalerie, de infanterie, de artillerie, de genie en de territoriale indeeling des rijks, alles in tijd van vrede. Het rijk wordt verdeeld in drie mil. afdeelingen, waarvan de eerste tot standplaats heeft Amster dam, de tweede Utrecht, de derde's Hertogenbosch. De groote staf bestaat uit: lo de adjudanten en ordonnance-offloieren, zoo bij den koning als

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1