Gemengde Berichten. BUITENLAND. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Staten-GreneraaL Algemeen Overzicht. eener geldboete van f 200 of tot een subsidiaire gevangenisstraf van 14 dagen. De na het verschrikkelijke weder in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Amsterdam vermiste personen zijn terecht. De agent van politie werd op straat met gebroken been ge vonden. Bij kerkvoogden der Ned. herv. gemeente te 'sHage is een gift van 3500 ingekomen voor de herstelling van de regeeringsbanken in de groote kerk. Vrijdag heeft de heer Henry Havard, namens de vereenigiug Het Nederlandseh Tooneel, aan Victor Hugo een lauwerkrans aangeboden, hem mededeelende dat de vereeniging op zijn feestdag te zijner eere een zijner stukken had gespeeld, Angelotiran van Padua. De dichter antwoordde met een hartelijk woord en zei de o. a.„Hij (de krans) is mij dubbel dierbaar, want dubbel heb ik het land lief, dat mij hem zendt. Ik heb het zoo lief, wijl ik het dubbel heb leeren kennen, eerst door het te zien en dan door al wat gij (Havard) ons ervan verteld hebt." Twee soldaten van het garnizoen te 's Her togenbosch, die tijdens de overstrooming te Nieuwkuyk aldaar zijn gedetacheerd geweest, zijn aan zware koortsen overleden. De operazanger Lhérie heeft aan den bur gemeester van Den Haag voor de armen dier gemeente geschonken 646, zijnde de opbrengst zijner benefice-voorstelling, benevens nog ƒ500, welke door een onbekende daaraan was toege voegd. Zondag avond is te Tilburg brand in eene herberg ontstaan. Nadat het vuur gebluscht was zijn, onder 't puin bedolven, de lijken van twee personen gevonden, die in de vlammen waren omgekomen. Een derde is met gebroken been en verbrande vingers nog levend te voorschijn gehaald. Bedoelde mannen hadden zich tot red ding van den inboedel in het brandende gebouw begeven. In het theater der Folies-Bergères te Parijs, (een soort van café-chantant) is dezer dagen eén Zeeuwsch dwergje, een meisje, opgetreden, dat door haar moeder in provinciale kleederdracht werd voorgesteld. Te gelijk met haar verscheen een Russische reus van meer dan 2 meter lengte ten tooneele. reg. dat ongeteekende rekeningen, facturen enz. moeten blijven vrijgesteld. Van alle exemplaren van een wissel moet bet recht worden geëischt; anders toch zou de handel algemeen het gevaar der boete ontgaan door enkel (ongezegelde) secunda's uit te geven en slechts bij protest de dan te zegelen prima. Verhooging van de hoofdsom zou werkelijk te drukkend zijn. De regeering raamt het verlies, door de af schaffing of vermindering van verschillende regi stratierechten te lijden, op 1.675.880. Daarte genover schat zij de meerdere opbrengst van verschillende andere reg.-rechten op 792.586, die van de zegelrechten op 775.000, te zamen 1.567.586; dus een saldo-verlies voor de schat kist van 108.294. vrachtrecht in verschillende landen voortspruit, tot groot nadeel van vervoermiddelen, afzenders en ontvangers, eindelijk door het aannemen van een internationaal spoorwegvrachtrecht opgeheven zal worden. Dat recht zal zich uitstrekken tot alle goederenzendingen, die op een doorgaanden vrachtbrief uit eenig gebied der contracteerende staten naar een ander worden vervoerd, met uitzondering van goud- en zilverstaven, platina, geld, geldswaardige munten en papieren, docu menten, edelgesteenten, echte paarlen, kostbaar heden enz., schildergen en andere kunstvoort brengselen, lijken en voorwerpen, die door hun gewicht of omvang of om eenige andere reden onder bijzondere bepalingen gebracht worden. (Ebl.) HH. MM. de koning en de koningin interesseeren zich dezer dagen bijzonder voor het Haagsche tooneel. Als blijk van tevredenheid voor het spel van mej. Tonia Poolman in Sardou's blijspel Amerikaansch of niet?, heeft deze actrice van het koninklijk echtpaar een gouden armband, met edelgesteenten omzet, ten geschenke ontvangen. Heden avond wonen de koning en zijne gemalin weder de voorstelling van Het Kattebelletje bij. Den 14en dezer wordt eene uitvoering ten hove gehouden, waarop zich zullen doen hooren, be halve mej. Poolman, de dames Verhulst en Bom en de violist Kes. De koorts-epidemie in de Preanger Regentschap pen (Javal is volgens sommige correspondenten niet minder erg dan die in Bantam gewoed heeft. In de afdeeling Bandong waren van 20 tot 30 December 17,472 koortslijders op een bevolking van 252,402 zielen. Ook in de afdeelingen Meester Cornelis en Buitenzorg en in enkele districten van Samarang wordt de bevolking zeer door koortsen geteisterd. Volgens de officieele rapporten over den stand der veeziekte was de toestand in Bantam over het algemeen veel gunstiger dan de vorige weken. Te Probolingo is een gewezen administrateur eener suikerfabriek begonnen eenige honderde bouws grond te hnren en die met suiker te be planten, met contract om die later aan fabrikanten te leveren. Deze scheiding tusschen teelt en fa bricage wordt als een welkom verschijnsel be schouwd; vooral omdat een veel grooter aantal Europeanen daardoor een zelfstandige positie kunnen verwerven. Naar men zegt zal de Voorwaarts de eerste stoomboot zijn, die in de haven van Tandjong Priok (Batavia) zal lossen. In de binnenhaven lagen nu reeds twee driemasters, een met pitch- pine-hout voor de havenwerken en een met Australische paarden. Groote schepen kunnen in de binnenhaven nog niet aan den wal komen. De paarden zwommen behoorlijk naar den wal. De vragen door den heer Lenting gisteren be trekkelijk de Transvaal tot den minister van buitenlandsche zaken gericht, waarvan wij slechts in een gedeelte der oplaag van ons nr. van gis teren onder Laatste Berichten melding konden maken, luiden lo. Heeft de regeering, dooi' haar officiëele gedachten- wisseling met het Engelsch gouvernement over de ïïans- vaal, de waarborgen verkregen voor een welwillende bejegening van de gewonde Boeren door de Britsche mi litaire autoriteiten en dat de Nederlandsche afdeeling van het Po ode Kruis kunne optreden ten behoeve van de Boeren 2o. Zijn er al mededeelingen ontvangen, dat de Neder landsche ambulance niet geheel aan de willekeur van de militaire autoriteiten is overgeleverd, maar dat de Engel- sche regeering aan die autoriteiten hevelen heeft gegeven dat de Nederlandsche ambulance de bescherming van het Nederlandseh gouvernement kunne erlangen 3o. Draagt het gouvernement kennis van die bevelen en zal het voortdurend op de hoogte blijven En is mede- deeling ontvangen, dat in dien geest door het Engelsch gouvernement wordt gehandeld 4o. Bestaat bij de regeering het voornemen hij de staten- generaal aanvraag te doen om geld te geven aan het Roode Kruis De heer Van Lijnden antwoordde, volgens het kamerverslag in de dagbladen, het volgende: Op 2 Februari kreeg de minister van het hoofdbestuur van het Pooda Kruis een bezoek met de vraag, zich bij hot kabinet van Londen te willen vergewissen of het Roode Kruis ongehinderd in de Transvaal kon werkzaam zijn op den voet der conventie van Genève, onder bijvoe ging dat hulp zou worden verleend aan alle geblesseerden zonder onderscheid van nationaliteit. Denzelfden dag nog heeft de minister hij depêche aan onzen gezant zijn ingenomenheid te kennen gegeven met betrekking tot de verklaring van den heer Childers op 31 Januari, waarbij die heer recht heeft doen wedervaren aan de welwillende wijze waarop de Boeren hun gevange nen hebben behandeld. De minister heeft daarbij gevoegd, dat de mededeeling van den heer Childers met groote ingenomheid was ver nomen en den wenseh van het Poode Kruis overgebracht. De depêche was vervat in een vorm, die toeliet haar aan de Engelsche regeering mede te deelen. Teneinde zeker te zijn van toestemming te krijgen tot wat men vroeg, heeft het departement van buitenlandsche zaken de zaak ook gerenvoyeerd naar koloniën, en daarop heeft lord Kimherley geantwoord dat er geen bezwaar bestond, het gevraagd verlof te verleenen. En op 7 Febr. ontving de minister het officieel ant woord van het Foreign office, waarbij werd medegedeeld dat het Poode Kruis geheel zon worden behandeld over eenkomstig de conventie van Genève. De minister zegt dat hij de vraag dus toestemmend kan beantwoorden en vertrouwt dat de spreker nu geeD ant. woord zal verlangen op zijn vraag of wij inzage hebben genomen van de Engelsche instructie. Dat kwam niet te pas. De Engelsche regeering heeft officiëel verklaard, dat het Poode Kruis geheel naar de conventie van Genève zal worden behandeld ea daardoor is zij gebonden. De minister heeft de officiëele verklaring van lord Granville voor zich. Vermoedende dat de heer Lenting met dit antwoord te vreden zal zijn, dankt de minister voor de gedane vragen, omdat de geachte afgevaardigde door zijn interpellatie be wijst dat hij in tegenstelling van anderen, die meenen dat de regeering in Zuid-Afrika alles kan doen eu het haar euvel namen alsof zij met den hoed in de hand toelating voor het Roode Kruis had gevraagd, het weet te waardeeren dat door de Nederlandsche regeering de noodige waarborgen zijn gevraagd en verkregen, dat het Roode Kruis niet in zijn werkzaamheden zal worden gestoord. Wat de laatste vraag betreft, op het oogenblik bestaat hij de regeeriug geenszins het voornemen, voor het Roode Kruis gelden aan te vragen. De vraag is hem vreemd en nieuw, omdat er geen precedent van is; tot op dit oogen blik werd die vereeniging niet anders dan door particuliere bijdragen gesteund, zelfs bij haar verrichtingen op hreede schaal. Naar aanleiding van een paar opmerkingen door den heer Lenting gemaakt zeide de minister nog: De interpellant heeft in zijn toelichting erop gewezen, dat het meest voorname punt was de conventie der Zand- rivier van 1852. Dat is juist, maar men moet ook niet voorbijzien dat die conventie ook in aanmerking komt hij de beoordeeiing der positie, die andere mogendheden inne men ten aanzien van de Transvaal. De interpellant meende dat de onafhankelijkheid door Engeland was gewaarborgd. Beter ware het te zeggen erkend. De Transvaalsche Boeren, vroeger ingezetenen der Kaapkolonie en staande onder 't gezag van het Britsche gouvernement, zijn uitgetrokken naar de Transvaal, en strijd voerende voor hunne onafhankelijkheid, hebben zij na jaren strijd de erkenning van Engeland verkregen van hunne onafhankelijkheid, eene erkenning door geene ande re mogendheid gewaarborgd. Eene andere opmerking van den interpellant betrof het gezegde van Gladstone van 17 Januari. Na 's ministers mededeeling in de le kamer en die gebleken is in de pers goed begrepen te zijn, kan op dit punt geen twijfel overblijven. De interpellant, aannemende dat het aanbod tot mediatie door Engeland niet is aange nomen, betreurt dat de regeering niet vroeger een aanbod tot mediatie heeft gedaan, in plaats van zich te vergewis sen welk onthaal dit aanbod casu quo zou ondervinden. Maar in welken toestand zon Nederland dan zijn gebracht? Dan zou voorgoed alle mogelijkheid van bemiddeling zijn afgebroken, als eenmaal 't aanbod zou zijn afgeslagen. En bemiddeling kan toch niet geschieden zonder goedvinden der belanghebbende partijen Hauteville zeide reeds: TJne nation étrangère et paci- fique, dont Vintention est de rester neutre, ne peut pas s'interposer. Intussehen kan de interpellant verzekerd zijn dat de regeering te dezen aanzien diligent is. V EKBETEBIHG. In het bericht uit Goes, voorkomende in ons nr van gisteren, is bij vergissing gemeld dat de uitvoering der zangvereeniging Dinsdag plaats zal hebben. Dit moet zijn Woensdag, en die van Aurora den daarop volgenden avond. Eene andere schrijffout is gemaakt in bet uit treksel der circulaire van het hoofdbestuur der Mij tot Nut van 'f algemeen betreffende het alge meen secretariaat. Dit stuk was door de heeren Kist en Perk onderteekend namens het hoofd bestuur niet, zooals er stond, namens den vo or zit ter. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, recht sprekende naar aanleiding van het door 31 lid maten der Middelbargsche gemeente ingediende adres, heeft in zijne zitting van 4 Maart beslist, „dat de heeren L. J. de Kok en A. Gideonse, als wederstrevers tegen kerkelijke verordeningen onbevoegd zijn om als ouderlingen op te treden, en dat mitsdien de op hen uitgebrachte benoe ming is nietig en ongeldig." Schoondijke, 7 Maart. De heer J. Visser, predikant bij de hervormde gemeente alhier, is als zoodanig beroepen te Tholen. Beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Ooltgensplaat de heer F. Fortuin, te Bruinisse. Blijkens een bij bet dep. van marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein t/z J. W. Binkes en bestaande uit Zr. Ms. sehroefstoomschepen Van Galen, Leeuwar den en Marnix, laatstleden Zaterdag te Gibraltar aangekomen en zou den 7en dezer weder van daar vertrekken, tot voortzetting van den oefe- ningstocht. De off. van gezondh. le kl. W. T. Clous, geplaatst bij het hospitaal dor marine te Willems oord, wordt op nonactiviteit gesteld. Z. M. ramechip Guinea ondergaat de noo dige herstellingen aan do wert Concordia, van de heeren Huijgens en Van Gelder te Amsterdam, terwijl het nazien der machines en ketels is op gedragen aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen. De rechtbank alhier deed heden uitspraak in de zaak van den ontrouwen diaken uit Hoek, die verleden week terecht stond, en veroordeelde hem tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maan den, benevens in de kosten van het geding. Het bekende vonnis der Amsterdamsche rechtbank in de zaak tegen den inspecteur van politie Geselschap is door het gerechtshof te Am sterdam vernietigd. Dat hof heeft, opnieuw rechtdoende, den beklaagde schuldig verklaard aan het als openbaar ambtenaar willekeurig inbreuk maken op de vrijheid van een burger en hem te dier zake, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot betaling Thermometer stand te Middelburg. 7 Maart. 'sav. 11 u. 49 gr. 8 's morg. 8 u. 46 gr. 'amidd. 1 u. 47 gr. 'sav. 5 u. 45 gr. F. TWEEDE KAMEE. Een nader ontwerp tot wijziging van de zegelwet is door de reg. ingediend. Zij stelt daarbij voorop, niet te kunnen over gaan tot het hooger stellen van eenige zegelrechten, daar dan, door te zwaren druk, ontduiking zou worden bevorderd. Evenmin kan zij toegeven dat een algemeene herziening de voorkeur zou verdienen, daar dit tot vertraging zou aanleiding geven. Dat ook nu ontduiking zal kunnen plaats hebben, ontkent de reg. niet; maar zij rekent op het gezond verstand der natieopdat deze, door voldoening van de zegelrechten, helpe om de invoering van andere veel meer drukkende belas tingen tegen te houden. Na ernstige overweging heeft de reg., ten aanzien der ontduiking, uithoofde der practische bezwaren het denkbeeld moeten ver werpen, van aan verschillende personen bevoegdheid te geven tot hot opmaken van proces-verbaal wegens overtredingen; de meeste van de daartoe aan te wijzen ambtenaren zouden niet voldoende met de zegelwet bekend zijn. Het zou te drukkend en te omslachtig zijn, ook quitantiën van ƒ5—10 aan zegelrecht te onder werpen; men zou het ook ontduiken. Van de voorgestelde verlaging met 28 pet. van het recht op lang papier verwacht de reg. goede resultaten; thans wordt het veelal niet gezegeld. Aan het verlangen om het kort papier, binnen land op binnenland en buitenland op binnenland (op zicht, 3 dagen na zicht of 8 dagen na dato) aan een vast recht van 5 ets te onderwerpen, is gevolg gegeven. Vrijstelling van wissels, buitenland op buiten land zou, blijkens waarschuwing van vertrouwde deskundigen, tot ontduiking aanleiding geven; bovendien staat endosseeren, naar het wisselrecht, met trekken geheel geljjk. Onkiesche middelen tot ontdekking van over tredingen zullen niet mogen worden gebezigd, maar wel strenger toezicht. Of de reg. een der twee ontwerpen (zegel, registratie) ter bekrachtiging zou voordragen als het andere verworpen werd, behoeft b. i. thans niet te worden beslist. De klachten over het zegelpapier acht de reg. ongegrond. Voor het papier zal niet afzonderlijk behoeven te worden betaald. Alleen de briefjes, op kassiers afgegeven, (art. 221 W. v. K.) blijven vrijgesteld. Comptabiliteits- en andere bezwaren beletten, het zegelrecht te kunnen laten voldoen door op plakking van postzegels. Ofschoon het tegendeel ia overwogen, meent de Bij zijn memorie van antwoord heeft de min. van financiën een gewijzigd registratie-ontwerp ingediend, dat nu wordt voorgesteld op 1 Jan. a. in werking te treden. De min. verzet zich tegen het denkbeeld, om een algemeene herziening te verlangen; deze zou nog lang op zich laten wachten, terwijl nu het meest drukkende wordt gewijzigd, zonder dat dit echter de algemeene herziening zal vertragen. Tot dit laatste kan echter geen termijn worden voorgeschreven; eerst toch moet over het voort bestaan der mutatierechtea zijn beslist, eu deze hangen af van de herziening der gebouwde eigen dommen. Rechten af te schaffen zonder aequivalent laat de staat der geldmiddelen niet toe. Aan het verlangen om de rechten van appèl en cassatie op de vonnissen van echtscheiding en curateele te verminderen tot de gewone vaste rechten, is voldaan. Een belangrijke vermindering (tot 25 ets. per ƒ100 verkoopwaarde) is voorgedragen voor het recht op ruilingen van onroerende goederen. De opoffering is voor de schatkist zeer gering. Onmogelijk kan gevolg worden gegeven aan het verlangen om het evenredig recht op de minuut van vonnissen te vervangen door een vast recht. De min, kan niet toegeven, dat het recht, het welk voor dat op de overbedeeling in de plaats zou treden, een dubbele successiebelasting zou zijn. Het recht op de akten van huwelijksche voor waarden is van f 24 op 15 verlaagd, en tot 5 als een der echtgenooten reeds vroeger ge huwd was. Dat op de akteu tot toekenning van rechten van meerderjarigheid verminderde de min. tot ƒ10. Van de formaliteit van registratie zijn ook vrijgesteld „kassiersbriefjes en ander handelspapier aan toonder" (art. 4). De statistieken betreffende de drankwet zijn iu druk verschenen. A. wijst, provinciesgewijze, het aantal aange- slagenen in het patentrecht wegens het beroep van tapper enz. aan over 1850, 1860 en 1878. In eerstgenoemd jaar waren er in Nederland 33663, voor f 231,235 hoofdsomin 1860 35909 voor ƒ262,418, en in 1878: 45154 voor 367,043. In Zeeland waren in 1850 aangeslagen 1669 tappers enz. voor 9245, in 1878 waren er 2294 voor f 15,758daarin begrepen resp. 7 en 40 koffiehuishouders. B. geeft aan, hoeveel buitenlandsch gedestilleerd voor verbruik werd ingevoerd; dit steeg van 11103 hectoliters in 1870 voortdurend tot 16316 heet. in 1879; in 1874—5 is de toename ruim 2000 heet. C. Acht rechtsgebouwen (kantongerechten) zijn met tapperijen vereenigd, allen logementen. D. Van de 1127 gemeenten zjjn er 38, waar geen maatregelen tegen drankmisbruik zijn ge nomen 754 waar preventieve en repressieve maat regelen zijn verordend; 1066 waar sluitingsuren voor de tapperijen zijn vastgesteld, 7 waar tap perijen uit bepaalde buurten worden geweerd 274 waar boete, 1 waar gevangenis en 135 waar boete of gevangenis tegen openbare dronkenschap is bedreigd; 287 waar gemeenteraad of burg. en weth. zittiug houden in een tapperij, en 253 waar de burgemeester, een wethouder, de secretaris, of de ontvanger tevens tapper of slijter is. In Zeeland doen 3 gemeenten (Noordwelle, Vlissingen en Serooskerke) niets tegen de dron kenschap; 55 harer vestigden haar gemeentebe stuur in een logement of herberg, en 22 vallen in de laatstvermelde termen hierbovente Krab- bendijke en Kruiningen heeft de burgemeester patent als wijnhandelaar; secretarissen of ontvan gers te Boschkapelle, Hulst, Koewacht, Koude- kerke, Ossenisse, Schore, Sint Jansteen, Sint Kruis, Stoppeldijk, IJzendijke en Zoutelandewethouders- slijters vindt men te Baarland, Burgh, Cortgeue, Hontenisse, Hulst, Philippine ('2), St Annaland, Sluis, Tholen (grossier) en Veere. De Agence Havas zond eergisteren aan de Pa- rijsche couranten de volgende mededeeling: „De president der republiek en de president der kamer hebben heden namiddag eene bijeenkomst gehad in het Elysée, die van half twee tot kwart vóór vieren duurde. Het gesprek werd op har-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2