„U Chalet" émttmmtfUn. MIDDELBURGSCHE COURANT BIJVOEGSEL Dinsdag 7 Maart 1881. N° 55. Middelburg 5 Maart. FBUIIjLBTOIQ-. Een vertelling uit de leerjaren van Adolphe Adam, Gemeenteraad van Middelburg. VAN DE VAN Aan het 15e jaarverslag der Werktnansvereeni- ging te Middelburg ontleenen wij het volgende. Het aantal leden bedroeg 140, tegen 152 in 't vorige jaar; dat der begunstigers 91, tegen 85 een jaar te voren. Aan het gebouw zijn eenige verbeteringen gemaakt, waarvan de kosten door de entrée-gelden bij de uitvoeringen gedekt wer den. Het bezoek der vergaderingen was vrij ongeregeld en wisselde van 16 tot 34 leden af. Voor de leden die daartoe door het storten eener wekelijksche contributie hadden bijgedragen, wer den steenkolen aangeschaft bij de minste inschrij vers, gebr. Goote, tegen 9.76 per hoed (16 mud). Eenige jongelieden oefenden zich in den wapen handel onder leiding van een onderofficier der infanterie; des Zondags middags werd vaak met de kamerbuksen geschoten. Een tiental liefheb bers namen deel aan den dit jaar voor het eerst geopenden reken-cursusdaarentegen mislukten de pogingen om een zang-cursus in 't leven te roepen voor kinderen van de leden. Van de sociëteit werd geregeld gebruik gemaakt. In de bibliotheek werden 185 boeken aan 56 personen ter lezing gegeven. Voor de uitbreiding daarvan beveelt het bestuur zich in de welwillendheid van alle belangstellenden aan. De zangoefeningen hadden, onder leiding van den heer C. J. Witte, zeer geregeld plaats; de cursus telt tbans 27 leden. Verschillende uitvoeringen werden door de rederij kerskamer en de zangvereeniging te zamen gegeven. Op eene daarvan, den 12en December, werd het 15jarig bestaan der Vereeniging feeste lijk gevierd. Eene uitvoering werd gegeven ten voordeele der weduwe Westdorp, die haar man door een ongelukkigen val verloor. Deze bracht f 120 op. Eene andere uitvoering ten behoeve der weduwen van de verongelukte Arnemuidsehe visschers bracht 77.60 op, benevens 6.43 als opbrengst eener collecte voor den eenig in 't leven geblevene. Geneeskundige behandeling werd verstrekt aan 73 patiëntengeldelijke ondersteuning bij ziekte aan 23 leden, gedurende 81 weken en 5 dagen ondersteuning bij overlijden werd uitgekeerd tot een bedrag van f 90. De flnancieele toestand der Vereeniging kan, tengevolge van veel ziekte en daaruit gevolgde ondersteuning, waarbij kwam het achterstallig blijven van enkele contribution, niet gunstig ge noemd worden. Tot verbetering daarvan is een voorstel van den voorzitter aangenomen, om de contributie der familieleden te verhoogen en ge lijk te stellen met die van het Middelburgsch Ziekenfondof den familieleden met uit». December hun lidmaatschap op te zeggen, op grond dat de Vereeniging gemiddeld ieder jaar ongeveer f 130 op die leden meer uitgeeft dan hun contributie bedraagt. Ten slotte laten wij hier de woorden volgen waarmede het bestuurde Vereeniging in den steun van alle weidenkenden aanbeveelt DOOB Ernst Pasqué. II. De zaak, die zulk een dreigend aanzien had ge kregenwas hiermede geheel opgehelderd eu de schout drukte den ten onrechte beschuldigden jongeling hartelijk de hand; daarna zocht zijn oog met een onbeilspellendde itrnukking naar den valschen beschuldiger, maar die had het veilig geacht zich heimelijk uit de voeten te maken en was nergens meer te vinden, hoe ijverig de schout en de veldwachters ook naar hem zochten. Weldra was het vertrek gezuiverd van onge- noode gasten en nu trachtten de heeren hun jongen landgenoot door vriendelijkheid en voorkomend heid schadeloos te stellen voor de onaangenaam heden, die hij tengevolge eener goede daad had ondervonden. Toen zij zijn naam hoorden werden Zij, en vooral Scribe, nog vriendelijker, want zijn vader, Johan Ludwig Adam, de beroemde piano leeraar aan het conservatoire te Parijs, was hun wel bekend en zij wisten ook van den tweeden PrÜs zijn zoon Adolf bij de laatste prijsvraag behaald had. Scribe noodigde dea jeugdigen kunstenaar uit „De verstandige werkman en de onbevooroor deelde patroon kan zich, ter wille van de vele goede en nuttige instellingen, aan onze Vereeni ging verbonden, veilig aansluiten, en ieder op zijne wijze een steen helpen aandragen tot hare verdere volmaking. Nooit of nimmer wordt in de Werkmansvereeniging de sociale quaestie ter sprake gebrachtnimmer wordt daar de werkman tegen zijn patroon, evenmin als niet-bezitters tegen wei-bezitters in het harnas gejaagd. Er worden geen sociale vraagstukken behandeldmen wenscht slechts nuttig voor elkander te zijn. Zulk een Vereeniging mag ten volle aanspraak maken op algemeene deelneming en ondersteuning. Waar men toch, met eigen krachten, gesteund door weidenkenden, het verschaffen van nut, onderstand, genoegen en ontspanning beoogt, daar kan men op geen redelijken grond grieven tegen het be staan van een dergelijke Vereeniging te berde brengen." Volgens een telegram aan een der Eugelsche bladen, wordt in de fabriek van Krupp dag en nacht gewerkt aan buitenlandscbe orders. Rumenië zou 100, Griekenland 700, Zweden 50, Nederland 120 en Italië 400 kanonnen besteld hebben. Men meldt uit Montreal (Canada) dat de White-Cross line den volgenden zomer eene dienst tnsschen die plaats en Antwerpen zal openen. Pater flyacinthe beeft een nieuw lokaal gevonden voor zijn eeredienst. Morgen wijdt hij zijne nieuwe kerk in, die in de rue d'Arras te Parijs is gelegen. Onze lezers zullen zich herinneren dat te Kolapore in Britsch-Indië onlangs eene samen zwering tegen het Britsch gezag werd ontdekt, over welker omvang de officieele berichten zeer licht oordeelden, terwijl de particuliere telegrammen en de gerechtelijke instructie aantoonden dat de zaak vrij onrustbarend was. Deze laatste opvat ting wordt bevestigd door de Donderdag gevelde vonnissen. Acht der beschuldigden werden tot deportatie voor het leven, drie tot deportatie voor zeven jaren, vier voor vijf jaren en twee voor drie jaren veroordeeld. In Pesth gaat men krachtig om met de Jodenhaters. Een tal van studenten wilde eene anti-semitische meeting houden, maar de politie verbood het honden der vergadering en de minis ter Tisza bekrachtigde het verbod. Zekere heer Istoczy interpelleerde den minister over deze schending der vrijheid van vergaderen, waarop Tisza hem antwoordde dat hij geen drijven kon toelaten tegen bepaalde nationaliteiten of gods dienstige vereenigingeD. Wij zouden in het alge meen geene vrienden zijn van het verbieden van vergaderingen, maar zeker bestaat daartoe aan leiding, als zij belegd zijn met het doel om nit bekrompen naijver burgertwist en godsdiensthaat te kweeken. Men geeft te Londen den strijd nog niet op tegen het monument, dat op de plaats der oude Temple-poort in het Strand is opgericht. Onder de bestaande wetgeving heeft de regeering niets te zeggen over dergelijke versperringen op het gebied der city, ea daarom beeft het parlements lid Firth eergisteren in het lagerhuis kennis ge geven van zijn plan om eene wet voor te stellen, waardoor de bepalingen der wetgeving op de standbeelden in Londen ook op de city zal toe passelijk zijn, zoodat de administratie van open bare werken de macht zal hebben om alle hin derlijke en leelijke monumenten weg te nemen. den avond met hem en zijne reisgenooten door te brengen en stelde hem nu ook aan hen voor. Het waren eveneens welbekende tooneeldichters en Adam begroette hen met blijde verrassing, toen hij hunne namen Mélesville en Van Leuven, ver nam. Zijn nieuw avontuur, dat zich zoo dreigend had laten aanzien, nam een schooner en be langrijker einde dan de jeugdige componist had durven droomen en het zou zelfs gevolgen dragen, die voor zijn geheele leven ea voor zijn kunste naarsloopbaan beslissend werden. Op het ruime houten balkon, van het hotel nZum Baren" gezeten met zijne nieuwe beschermers verlustigde hij zich aan het prachtige uitzicht op het meer, aan de smakelijke spy zen en de heerlijke wijnen, maar vooral aan de gesprekken zijner begaafde landgenooten. Toen het eten afgeloopen en de zon ondergegaan was en de plechtige stille, welke zich over het geheele landschap uitstrekte, slechts nu en dan werd afgebroken door een ver verwij derd hoorngeschal, of het eigenaardig gezang van een visscher op het meer, toen voelde hij zich reeds geheel op zijn gemak met zijne andere dischgenooten. Zij kenden reeds zijn heimelijk verlaDgen, zijn stille hoop om eenmaal, gelijk zijn groote meester Boieldieu, voor wien Scribe juist „la dame Blanche" geschreven had, met zijne com posities op bet tooneel te mogen verschijnen. Hij sprak zoo opgewonden over zijn schoone kunst dat de drie vorsten in het rijk der opera-dicht kunst met welgevallen naar hem luisterden. „Wij moesten iets voor onzen jeugdigen werkzamen vriend doen," zei Scribe ten laatste, „het heilige vuur der kunst gloeit in hem, maar het moet een weinig getemperd worden, op» WIJ berichtten gisteren in ons Overzicht dat de heer De Gavardie weder in den Franschen senaat aan het interpelleeren is geweest. De man sprak eergisteren van twee tot zes uren, was erg brutaal en onvormelijk en werd door een aantal interrupties nu en dan op zijn plaats gezet. Het ergst echter door dit antwoord van den heer Jules Ferry: „Indien eenig gezaghebbend lid van gindsch deel van den senaat (op de rechterzijde ivijzende) ons zal ondervragen, hetzij over alge meene onderwerpen, hetzij over bijzondere feiten van ons beheer, dan znllen wij bereid gevonden worden hem te antwoorden; doch in dit geval meenen wij niet voor eene wettige uitoefening van het reeht van interpellatie te staan, en wij weigeren te antwoorden op een weefsel van anec dotes, die niet te rechtvaardigen, waardeloos en bezijden de waarheid zijn, kwaadwillige en lasterlijke insinuaties". Attrapez, mijnheer De Gavardie Victor Hugo ontving Woensdag avond nog eene eigenaardige hulde. De vereeniging van Pro- vengaalsche dichters, La Cigalebracht hem een door Barbédienne geboetseerden krekel met een aantal verzen der leden. Jean Aicard, wiens in de zuiderzon gekoesterde verzen ook hier-nog niet uit de herinneriug zullen zijn van wie hem een paar jaar geleden hoorden, sprak een vers uit bij het overhandigen van het geschenk, waarin hij den krekel tot Hugo laat spreken. Andere verzen waren in het Provenqaalsch en werden door een der Gigaliers vertaald. Zitting van Vrijdag 4 Maart. Voorzitter de heer Pické. Waarnemend secretaris de heer J. W. de Raad. Afwezig met kennisgeving de heeren mrs. J. A. van Hoek, W. A. van Hoek, Van Teylingen en dr. Dobbeiaer de Wind. Onder de ingekomen stukken komt voor een schrijven van ged. staten, houdende bericht dat aan den heer W. G. van Swers, oud-onderwijzer te Middelburg, een pensioen is verleend van f 734 's jaars. Voorts een brief van den secreta ris van den raad van state, waarbij het gemeen tebestuur wordt opgeroepen om, in zake zijn beroep op een besluit van ged. staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan bet raadsbesluit tot opheffing eener openbare lagere school, zoo noodig, nadere memoriën of bewijsstukken vóór den 12en Maart in te zenden. De voorzitter deelt mede dat dit schrijven is gesteld in handen van mr. W. A. van Hoek, met de vraag of hij de inzending van memoriën noo dig vindt, welke vraag door mr. Van Hoek ont kennend is beantwoord. Op grond hiervan stelt de voorzitter voor aan den raad van state te berichten, dat de gemeenteraad niet wenscht nadere bewijsstukken in te zenden, met welk voorstel de vergadering zich vereenigt. Een adres van D. Tuynman, eigenaar en be woner van het perceel wijk Q no 17, houdende mededeeling van eenige bij hem gerezen bezwaren tengevolge van de verlaging der Seisbrug en Seisstraat, wordt om advies gesteld in handen van burg. en weth. Voor kennisgeving worden aangenomen de mededeelingen van dea voorzitter dat bet oprui men van sneeuw f 533.55 heeft gekost, dat de abdijtoren weder geassureerd is en dat ook de oudheidskamer voor f 63,000, tegen eeue premie van 1 per mille, op doorloopende polis tegen brandschade verzekerd is. dat het niet, in plaats van weldadig en bezielend te werken, verzengend worde. Ieder onzer is klein begonnen, zooals ook onze hedendaagsche beroemde componisten, en dus zal ik myn jongen vriend hier vooreerst de compositie van een blij spel opdragen, waarvoor de stof mij bij onze vaart op het meer, door de tonen onzer schoone roeister, als bet waren toegewaaid is. Daaraan kan hij voorloopig zijn krachten voor het tooneel meten. Hoort slechts 1" riep by eensklaps uit en Adam, die reeds een warme dankbetuiging op de lippen had, verstomde en luisterde met de anderen naar een wonderschoon geluid, dat van verre over het meer klonk. Hat was een frissche, kristalheldere vrouwe- stem, die een lied zong en het met zulke buiten gewone loopen en sprongen, zulk stoute, oorspron kelijke trillers versierde, dat zelfs de Parijzenaars, die aan de schitterendste kunstvaardigheid gewoon waren, er verbaasd van stonden. „Dat is zij 1" riep Scribe verheugd uit, „en mijn nieuw blijspel, met muziek van Adolf Adam, zal heeten la Biitelière de Brienxen zal het eerst opgevoerd worden op het theatre du Gym- nase te Parijs. „Dan zal ik voor den componist van la Biitelière een mooie opera, in éen bedrijf schrijven," zei Melesville, „altijd op den voorgrond zettende, dat Adam voor de liederen van mijn vriend Scribe muziek levert die furore maakt en populair moet worden. Daarvoor behoeft hij bij het oorspronkelijke beeld van het nog te schrijven blijspel, bij onze schoone roeister slechts een paar uur in de leer te gaan." „En als gij beiden woord hebt gehouden en Op voorstel van burg. en weth. wordt daarna zonder beraadslaging óf hoofdelijke stemming, besloten tot uitgifte in erfpacht, verkoop en verpachting van gronden buiten de voormalige Dampoort en van een stuk gemeentegrond in het Armeniaansch schuitvlot. Naar aanleiding van een daartoe gedaan ver zoek van de leeraren in de natuur- schei- plant en dierkunde aan de middelbare meisjesschool, stellen burg. en wJth. vervolgens voor om H. Koolwijk alhier aau te stellen tot assistent by dat onderwijs, tegen eene bezoldiging van ƒ100 's jaars, welke benoeming iügaat 1 Januari 1881 en tevens om hem voor de 4 maanden gedurende welke hij in 1880 zijne diensten betoonde, eene gratificatie van f 33 te verleenen. Ook dit voor stel wordt zonder discussie aangenomon. Nadat het huis op de Wal, waarin de leerschool verbonden aau de rijks-kweekschool is gehouden, weder aan het gemeentebestuur is teruggegeven zal daarin, ingevolge vroegere besluiten, de school D gevestigd worden. Alvorens echter behooren aan bedoeld gebouw eenige herstellingen te geschieden, waarvan de kosten op ongeveer ƒ170 worden begroot. Een voorstel van burg. en weth., om die her stellingen te doen verrichten, wordt aangenomen. Van den ontvanger der registratie alhier is een schrijven ingekomen met verzoek om teruggave van eene som van ƒ1.90 voor eene in 1874 te veel betaalde politie-boete. Aangezien het burg. en weth. twijfelachtig voorkomt of die vordering nog behoort ingewilligd te worden, stellen zjj voor het onderzoek daarnaar aan eene rechtskundige commissie op te dragen. De heer Tak, van meening zijnde dat het hier geen prineipieele quaestie geldt, en dewijl, zooals men weet, de post te veel ontvangen is, wenscht het verzoek in te willigen. Nadat de voorzitter eenige inlichtingen heeft gegeven, wordt het voor stel van burg. en weth. met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. De heeren Tak en Van Berlekom stemden tegen. Tot leden der rechtsgeleerde commissie worden vervolgens door den voorzitter benoemd de hee ren mrs. W. A. van Hoek, Snouck Hurgronje en J. A. van Hoek. Daarna wordt voorlezing gedaan van het advies der commissie van fabricage omtrent het verzoek van P. Wondergem, aannemer van het werk tot uitbreiding van de gemeente-begraaf plaats, om eenige vergoeding voor de door hem geleden schade. De commissie adviseert het verzoek niet toe te staan, dewijl daarvoor geene gronden aangevoerd worden en buitendien de geleden schade voor een groot gedeelte aan gebrek aan beleid van den aannemer is toe te schrijven. Bovendien zou de commissie inwilliging van het verzoek eene onbillijkheid achten tegenover de hoogere inschrijvers, waardoor tevens een gevaar lijk antecedent zou gesteld worden, terwijl zij eindelijk van meening is dat, doordien eene beloo- pen boete van 90 niet toegepast is, reeds zoo veel mogelijk ten gunste van den verzoeker gedaan is. Aangezien het verzoek niet op zegel geschreven en derhalve niet voor behandeling vatbaar is, stelt de voorzitter voor over te gaan tot de orde van den dag. Alzoo is besloten. Nadat eene mededeeling van den voorzitter, dat door de gas-commissie hare begrooting voor 1881 ingezonden en die in banden der flnancieele commissie gesteld is, voor kennisgeving is aange nomen, wordt de vergadering gesloten. de jonge musicus aan uwe voorwaarden beant woord heeft, zal ik een grootere opera in drie bedrijven maken, die zijn roem voorgoed zal vestigen." Zoo besloot de derde, mynheer Van Leuven, op vroolijken, ietwat overmoedigen toon, de rij der veelbelovende toezeggingen zonder te vermoeden dat hij met zijne zeker slechts in scherts gesproken woorden, de volle waarheid voorspelde. Adam stoorde zich niet aan het lachen zijner invloedrijke, zoo gemakkelijk verworven beschermers; maar vatte al wat hij hoorde vol geestdrift, in vollen ernst op, dankte Scribe voor zijn edelmoedig aanbod en zei stoutweg tot Méles ville, dat hij reeds een heerlijke, geschikte stof voor een allerliefste opera in éen bedrijf ge vonden had, die hij hem terstond wilde meêdeelen. Daarover keken de heeren zeer verbaasdmaar het verminderde hun vroolijkheid geenszins, inte- geudeel! Het was ook iets heel ongewoons dat een jong menseh, zonder eenige ondervinding, aan die beproefde, knappe schrijvers „een heerlijke, geschikte stof' zou aanwijzen. Zij verzochten hem echter nu te vertellen wat het was en Adam liet zich door hun vroolijkheid niet in de war bren gen, maar begon zijn verhaal, zeker van de overwinning. Met klimmende geestdrift verhaalde hij wat hij in Brieg van den waard in de „Taube" vernomen had, haalde de oude uitgaaf der zangspelen van Goethe, met „Jeri en Bateli" te voorschijn en ontvouwde, terwijl hij het Mélesville overhandigde met een opgewondenheid, welke hij volstrekt niet trachtte te bedwingen, zijn denkbeeld om

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 5