Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. De Transvaal. Benoemingen en besluiten, Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 4 Maart des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. igke scharnieren en beslag, van knnstigen handen arbeid in ieder opzicht, welke men trouwens in 't geheele gebouw terugvindt, buiten eenigen twijfel. Of de doelmatigheid en de duurzaamheid van het geheel aau deze kostbaarheid beant woorden zullen, moet de tijd leeren. Het zon niet voor de eerste maal wezen, indien het mooi en kunstig bouwen daaraan in den weg stond. In dit geval zou, bij voorbeeld, het bezit van zonneblinden aan de naar den zonkant ge keerde vensters der leerlokalen, alsmede een overdekte gang van het hoofdgebouw naar de gebouwen der leerschool, geen overbodige weelde geweest zijn. Dezen konden er echter, na al de offers die aan den oud-Hollandschen stijl gebracht waren, niet op overschieten. Wat hiervan zij, dit kleine onderdeel der Middel- burgsche rijks-kweekschool bewijst, naar onze meening, dat met volkomen recht onlangs in de eerste kamer ernstige bezwaren gemaakt zijn tegen sommige beweegredenen, welke bij het stichten van rijks-gebouwen, voor het onderwijs zoowel als voor andere diensten, op den voorgrond schijnen te treden. Voor het uitvoeren van bouwkundige caprices is het geld der Nederlandsche belasting schuldigen inderdaad te kostbaar. In de heden namiddag ge houden zitting van den gemeenteraad, waarvan wij in een volgend nommer het gewone verslag geven, werd mede- deeling gedaan van een kon. besluitwaarbij opnieuw aan de gemeente Middelburg tot 1 Januari 1883 ontheffing verleend wordt van de ver plichting tot het oprichten van een burger-dag school. Voorts werd tot assistent bij de lessen in de natuur-, schei-, plant- en dierkunde aan de mid- delb. meisjesschool benoemd H. Koolwijk. De adressen van de heeren Faro en Dhont en Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leye, hou dende aanvrage om gronden aan het kanaal door Walcheren, zullen om advies worden verzonden naar de kamer van koophandel. Door den directeur der rijks-kweekschool voor onderwijzers alhier werd gisteren, onder het zingen van een lied Aan den Koning t door de kweekelingen, een telegram van hulde-betoon aan Z. M. den koning gezonden. Heden morgen werd hiervoor door den adjudant van dienst, baron Van Heerdt, namens den koning per telegraaf dank betuigd, onder bijvoeging van 's konings „beste wenschen voor den voortdurenden bloei der inrichting." De heer A. A. Mes Gz., fabrikant van likeuren, bessenwijn en limonades alhier, heeft vergunning bekomen tot het voeren van het wapen van hunne majesteiten den koning en de koningin der Ne derlanden. Het diploma is hem heden in de ver gadering van burg. en weth. door den burge meester overhandigd. (Soes, 3 Maart. Eenige „jongelui" van de hoogere burgerscholen er waren ook meisjes bij hebben heden avond eene voorstelling ten behoeve van de gewonden in de Transvaal gege ven, die 170 opgebracht heeft. Een zeer talrijk publiek was tegenwoordig. De beide tooneelstukjes De laatste rit van een oud postillon en De ideeën van papa werden, vooral het laatste, vlug en niet onverdienstelijk gespeeld. Da gymnastische toeren en het schermen door de jongelieden verricht, doet ons vertrouwen dat deze, als zij ook eens een Spitskop te veroveren hebben, even flink als de Boeren zich kannen en zullen weren. Wellicht komen zij met onze Afrikaansche stamgenooten ook nog hierin over een, namelijk dat zij zijn, wat de Times goed vindt rebelliouste noemen want in weerwil, dat hun streven tegenwerking ondervond, hebben zij den jongen man voor, dat hij zijn plicht moest doen en hem voorloopig in arrest houden, totdat het onderzoek zijn schuld of onschuld aan den dag zou brengen. Doodsbleek van schrik, toorn en schaamte kon Adam geen woord uitbrengen, zelfs geen smeekend gebaar tegen zijn rechter maken, die reeds bevel gaf dat de veldwachters hem zouden wegvoeren, terwijl de boer zijn ongelukkig, onschuldig slacht offer met een smalenden lach toevoegde „Dat hebt gij er nu voor dat gij mij mijn fooi hebt willen onthouden. Wel mag het u bekomen J" Reeds vatten develdwachters Adam bij den arm en hij zou zich weerloos alles hebben laten welgevallen, toen op eens drie nieuwe perso- naadjes ten tooneele verschenen. Het waren de heeren uit het rijtuig, die met een kreet van verlossing door Adam begroet werden. Maar het kwam niet tot een nadere verklaring zijnerzijds; want eensklaps riep een der heeren op luiden toon, vol blijde verrassing: „Onze portefeuille Hoe komt die hier Wat is daarmede gebeurd Nu trad Adam naar voren en verhaalde waar en hoe hij haar gevonden had, wat hij er mede voor had gehad en welke vreèselijke aanklacht men nu tegen hem inbracht. Ook herkende hij thans een der drie heeren en noemde hem bij den naam, hetgeen diens belangstelling in den jongen man niet weinig scheen te verhoogen. volhard. Met een kort maar krachtig woord dankte de heer S. Fransen van de Putte hen dan ook voor wat zij ten behoeve van de Boeren hadden gedaan. Een opgewekt bal besloot dezen avond, die zeker bij iederen bezoeker een aangenamen indruk zal achterlaten. Als general Wood ook geslagen wordt, geven wij een tweede bal De vijf geneeskundigen, die zich beschikbaar hebben gesteld voor het Nederlandsche Boode Kruis in Zuid-Afrika, hebben den ln dezer met het stoomschip Balmoral Castle Eonden verlaten, met voorloópige bestemming naar de Kaapstad. De chef der expeditie, dr. Zeeman, roemt zeer de welwil lendheid, waarmede de leden vau het Nederlandsche Boode Kruis op reis werden ontvangen en voort geholpen. Z. M de koning heeft het strafwetboek bekrach tigd. De wet zal in de verzameling van Neder landsche wetten bekend zijn als de wet van 3 Maart (St. bl. no. 35.) De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren met algemeene stemmen op twee na het voorstel aangenomen om ook meisjes tot de lessen van het gymnasium toe te laten. Een der tegenstanders, dr. Sleurs, erkende, dat de toegang tot bet gym nasium aan meisjes moeilijk geweigerd kon worden, maar wenscbte, dat het onderwijs in afzonderlijke lokalen zou worden gegevendaartegen werd de opmerking gemaakt dat dan een dubbel gymna sium noodig zon zijn. Door den minister van binnenlandsche zaken wordt in de St.Ct. bekend gemaakt dat de pok ken in de gemeente Ameide epidemisch verbreid zijn. onderwijs. Vergunning verleend tot het gevep van middelbaar onderwijs in den kolonialen land en boschbouw aan de rijkslandbouwschool te Wageningen aan K. W. van Gorkom, oud hoofd inspecteur der culturen in Ned. Indië, te Baarn. registratie. Op verzoek eervol ontslag ver leend uit 's rijks dienst aan A. K. Daneels van Wijkhuyse, inspect, der reg. en dom. Ie kl. in de divisie van inspectie 'sGravenhage (2e afd.) De adelborst 3e kl., 4e afd., bij het Kon. instituut voor de marine te Willemsoord J. C. Matthes, wordt, wegens lichaamsgebreken, eervol uit den zeedienst ontslagen. In de maand Mei zal bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen plaats hebben van jongelingen, die als machinist leerling 2e kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der te plaatsen jongelingen zal zich tot 20 bepalen. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St.Ct. Blijkens een bij het dep. van marine ont vangen telegram, i3 Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlandenonder bevel van Zr. Ms. adj. in buit. dienst, den kap. t/zjhr. M. W. van Rensselaar Bowier en bestemd naar Japan via Java, den 1 dezer te Rio Janeiro aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Voor het gerechtshof te 's Hage stond gisteren terecht J. F., oud 29 jaren, slachter te Baarland» die op slinksche wijze een bouwman, die voor zijn broeder bij hem het bedrag van een schuldbeken tenis, groot 200, kwam ontvangen, zelf een schuldbekentenis liet teekenen, na belofte dan de ƒ200 te zullen voldoen, maar hem toen zonder Degeen die tot nog toe alleen het woord had gevoerd, terwijl de beide anderen zorgvuldig de papieren in de portefeuille nakeken en sorteerden en ook hun bediende erbij geroepen hadden, was niemand anders dan de beroemde opera- en blij speldichter, Eugéne Scribe. Hij verklaarde den schout, dat men zgn landsman belasterde, daar er volstrekt geen geld in de portefeuille was ge weest alleen papieren, reisaanteekeningen en vluchtige schetsen en dat de gelukkige vinder zich reeds zeer verdienstelijk maakte door hun die terug te geven, ofschoon hij zich volstrekt niet kon begrijpen hoe de portefeuille had kannen verloren worden. Maar daaromtrent kon de bediende voldoende opheldering geven. Hij was op het roepen van zijn heer met een beklagelijk berouwvol ge zicht verschenen; doch bij het zien van de por tefeuille had hij een kreet van blijdschap geslaakt. Hij bekende beschaamd zijn achteloosheid; daar hij, op het achterbankje gezeten, de portefeuille met eenige boeken in bewaring had en even voor Brienz gewaar was geworden, dat die gladde» lederen portefeuille er tusschen uit was gegleden; sedert had hij in grooten angst te vergeefs overal ernaar gezocht. (Wordt vervolgd.) iets wegzond. Door het O. M. werd voor besch. 5 jaren tuchthuisstraf en 2 boeten van ƒ50 geëischt, (Zie laatste berichten van gisteren.) De dader van den diefstal met inbraak in het kraampje bij den Stationsweg alhier, een 16jarig knaap, is door de politie opgespoord. Axel, 2 Maart. Een jongeling van on geveer 14 jaren, die des morgens eerst op de hofstede van den landbouwer P. B. in dienst was gekomen en de paarden bestuurde die den cirkel gang in de dorschmachine liepen, heeft de onvoor zichtigheid gehad zich in den verboden kring te wagen, met het ongelukkig gevolg dat zijn lin kervoet tusschen de raderen verbrijzeld werd. De voet werd denzelfden avond door de genees- heeren De Fouw eu Van Pienbroek afgezet. DeZutf. Court, bevat de volgende lezing van het voorgevallene in den spoortrein tusschen Apeldoorn enZutfen. De ontvanger B. te Apeldoorn, gewoon een re volver bij zich te steken, wanneer hij hier gaat storten, deed dit ook gisteren, maar nam er een mee van zijn zoon, niet denbende of hij geladen was of niet. In den trein zittende speelt hij met het helsche ding. Niet minder tot zijn eigen schrik, dan tot dien van zijn medepassagiers gaat eensklsps een schot af en vliegt een kogel langs de ooren van zijn medereiziger. Deze grijpt den ander bij i de keel, maar verneemt spoedig de ware toedracht der zaak. Te Zutfen gekomen stelt hij evenwel de politie ermee in kennis, die het corpus delicti dat nog 5 kogels bevatte, in bewaring nam; van een inhechtenisneming van den dader was geen sprake. De Times ontvangt uit Parijs het bericht dat de Fransche regeering den 24en Maart 1030 n<illioen franken aflosbare 3 percents rente zal uitgeven, tegen den koers van fr. 87.50. Heden treedt generaal Garfield, de twintigste president der Vereenigde Staten, in functie. Tweede Kamer. De heer Mirandolle aan vaardde het voorzitterschap met eene rede waarin hij verklaarde voor deze zitting de betrekking te aanvaarden, in vertrouwen op de medewerking der leden en hopende dat bij krachtige samen werking nog veel dit jaar tot stand gebracht zal worden. De heer Dirks werd beëedigd. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen de heeren, Gleichman, Wijbenga, Brouwers, Cremers en Van Rees. Na discussie werd met 52 tegen 16 stemmen den heer Lenting verlof verleend om aanstaanden Maandag eene interpellatie over de Transvaal te doen. *ftonstantinopel. De Porte heeft gedele geerden benoemd voor de onderhandeling over de Griek sche quaestie. ^Londen. Generaal Wood is te Mount-Prospect aangekomen. Het Engelsche Transvaal-comité zal in verschil lende plaatsen meetings honden ten gunste van den onvoorwaardelijken vrede. Iu het lagerhuis ontwikkelde de minister Childers een plan van leger organisatie. Volgens een telegram uit Kandahar in de Indi sche Times hebben de Russen Merv bezet of zullen zij.dat doen krachtens eene overeenkomst met de inlandscho hoofden. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wil richt. ad- kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cele. Delfzijl j- 4.0 ZO 4 betr 4 Groningen - 3.2 O 4 betr. 5 Helder - 0.1 O 4 betr. 3 Vlissingen. - 6.1 OZO 4 regen 1 Maastricht. - 5.5 O 2 4- 2 Sylt 9.1 OZO 5 betr. - 6 4.8 ZO 9 - 1 Valentia. -20.4 ZZW 5 betr. - - 9 Hamburg L 8.1 O 4 betr. - 6 Swinemunde. - 9.2 NNO 5 z. bew. - 4 Leipzig 6.9 O 4 betr. - 7 Carlsruhe - 2.8 O 2 betr. b 1 Grisnez -10.0 ZO 5 regen - 3 Parijs 9.4 Z 2 regen - 7 St Mathieu -17.0 ONO 5 regen - 10 Biarritz - 8.9 ZZW 6 z. bew. - 15 Perpignan helder Cbristiaansund j- 16.0 NNO 4 4 Stockholm. - 21.6 NO 2 1. bew. 16 Koppenhagen -11.7 NO 2 helder 12 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 10.1 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 3 Maart. 'sav. 11 u. 34 gr. 4 's morg. 8 u. 33 gr. 'smidd. 1 n. 35 gr. 's av. 5 u. 35 gr. F. Scrutin de liste of scrutin d' arrondissement is het parool van den dag in de politieke kringen te Parijs. De commissie van voorbereiding voor het ontwerp-Bardoux telt acht tegénstanders en drie voorstanders van de groote kiesdistricten. Zij vergaderde eergisteren en beraadslaagde twee uren, beide partgen zonder eenige kans om de andere te overtuigen, de oude argumenten aan voerende. De minderheid wilde maar aanstonds voortgang met de zaak maken en een rapporteur benoemen, doch de meerderheid was erop gesteld deu gewonen vorm in acht te nemen en den minister-president uit te noodigen in de commissie zijn gevoelen te komen zeggen. Niets dan een vorm, want de heer Ferry zal- verklaren dat de regeering over de quaestie geene meening wenscht uit te drukken. In verband met dit vraagstuk is door vier leden der kamer eene motie voorgesteld, verklarende dat de kamer geen recht heeft het kiesrecht te hervormen, vóór men de kiezers zelve heeft in de gelegenheid gesteld daarover eeu oordeel te vellen. Ook dit voorstel is in eene commissie behandeld, die tot verwerping heeft moeten adviseeren, wijl ontegenzeggelijk het kiesrecht in Frankrijk een onderwerp is van organieke, niet van constitutio neel wetgeving. Behalve op de duidelijke woorden der wet, kan men op precedenten wijzen. Onder anderen besliste de kamer twee j >ren geleden, dat de nog niet vertegenwoordigde koloniën Senegal en Guyana voortaan ieder een lid naar de kamer zonden zenden. In de kamers gebeurde gisteren niet veel bij zonders. De senaat hoorde eene interpellatie van den onvermoeiden heer De Gavardie, waarin hij ditmaal al de ministers aanviel en daarenboven nog een uitval deed op den heer Gambetta en zijn pouvoir occulte. De ministers verklaarden niet te zullen antwoorden op de onjuiste voorstellingen van den achtbaren senator, die dns niet veel eer van zijne moeite behaalde. In de kamer kon digde de heer Clémenceau eene interpellatie aan over het zenden van wapens naar Griekenland. Zaterdag zal de kamer den eerzuchtigen medicns hooren. Het is zeer opmerkelijk dat die aanvallen zoo gelijktijdig van de rechterzijde en van de uiterste linkerzijde komen. Beide partgen werken elkander dikwijls in de hand, en toch, welk een afstand tnssehen hare beginselen Het Engelsche hoogerhnis hield gisteren eene zeer belangrijke zitting. Het hoorde een uitge werkt betoog van lord Lytton, den vorigen onder koning van Indië, waarom hij meent dat Kan dahar door de Engelschen moet bezet blijven. Zijne rede zal natuurlijk niet onbeantwoord blyven, zoodat er een zeer belangrijk debat is te wachten over deze gewichtige zaak; want het hoogerhuis telt uitnemende Indische specialiteiten. De motie van lord Lytton kan echter niet meer zijn dan eene veroordeeling van een voldongen feit, want de regeering heeft reeds verklaard dat het hare politiek is om de bezetting nit Kandahar en Pishiu terug te trekken, en waarschijnlijk zal dit Dinnen eene maand eene gebeurde zaak zijn. Wordt de motie aangenomen, dan blijft zij toch enkel Pla tonisch in hare uitwerkingvoor eene motie der lords treedt geen minister af. Daarom behoeft men echter nog niet zoo ver te gaan als de Daily Newsdie zegt dat geen mensch in Engeland op zulk een motie van afkeuring letten zal. De toon van dit blad tegenover de lords, nadat zij den vorigen zomer de compensatie-wet hebben ver worpen, is merkwaardig. Haar oordeel over dit Kandabar-debat is aldus samen te vatten: „Hoewei het debat en de stemming in hef hoogerhnis in Engeland geene uitwerking kan hebben, behalve misschien om de onbeduidendheid dier eens zoo machtige vergadering in het licht te stellen, welke nu een schaduw is barer vroeger© grootheid, kannen zij eenige nawerking in het buitenland hebben. Zij zouden den indruk kunoen geven dat de regeering niet den oprechten steun geniet van het parlement eu het laud. Maar dat komt er niet veel op aan. Alleen zon het noodig worden voor onze diplomaten in Europa en ambtenaren in het Oosten om eens uiteen te zetten wat het huis der lords werkelijk is, wat nulliteiten zijne moties van afkeuring en vertrouwen zijn en hoe weinig acht daarop wordt geslagen. Het is misschien te betrenren dat znike explicaties moeten gegeven worden, maar dat is de zaak van de lords zelve." De heer Von Bismarck heeft weer deel genomen aan het debat van den rijksdag. Gisteren was een voorstel aanhaDgig van den heer Mendel, om aan de commissie tot onderzoek der geloo fsbrieven voor den rijksdag op te dragen een onderzoek in te stellen naar de verschillende knoeierijen bjj de verkiezingen. Volgens een kort telegram, vond de kanselier daarin gelegenheid om eene krachtige verklaring af te leggen tegen alle inmenging van ambtenaren in de verkiezingen. Men zon in den laatsten tijd niet vermoed hebben dat er den prins-kanselier veel aan gele gen is hoe eene vergadering tot stand komt, voor welker invloed op de staatsregeering hij zoo weinig waardeering gevoelt. Dood van Colley. Joubert aan Brand. Verliezen der Boeren. PretoriaBasuto In Engeland. Met kleine giften blijven de telegrammen liet nieuws van het gevecht van Zondag nog aanvul len, doch het Wordt allengs minder belangrijk. Colley schijnt flink den soldatendood gestorven te zijn, geen stap wijkende voor den aanstormenden

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2