Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Becütszake n. Algemeen Overzicht. Ï3ene collecte voor den watersnood, gehouden in de gemeente Hontenisse, heeft ƒ291.00* opgebracht. Uit de bijlagen, door de regeering overgelegd bij hare memorie van antwoord op het drank- ontwerp, blijkt o. a. het volgende: Het aantal aanslagen in het patent van slijters, tappers en koffiehuishouders is van 1851 tot 1879 vermeerderd van *38,663 tot 45,154 en het bedrag der aanslagen van 231,200 tot 367,000; het aantal tappers, wijnhuishouders enz. alleen is vermeerderd van 20,072 tot 35,090 dat der kof fiehuishouders van 404 tot 1027. Er zijn 7 kantongerechten gevestigd in loge menten, namelijk te Geldermalsen, Ridderkerk, Woerden, Berlicum, Zuidhorn, Onderdendam en Zuidbroek. Van de 1127 gemeenten des rijks bestaan in slechts 38 noch preventieve, noch repressieve maatregelen tegen drankmisbruikdaarentegen bestaan beide soorten in 754 gemeenten. In 1066 gemeenten zijn de uren van tappen beperkt, in 7 zijn tapperijen tot bepaalde buurten beperkt, in 410 be staan strafbepalingen tegen openbare dronken schap, in 693 is tappen verboden aan weezen en andere personen. In 287 worden de zittingen van het gemeentebestuur iu tapperijen gehouden, in 253 wordt door den burgemeester, een of meer wethouders,den secretaris of den ontvanger het beroep van tapper of slijter uitgeoefende Te Algiers wordt 5 Maart e. k. verwacht een Nederlandsch eskader, bestaande uit Z.M. schepen Van Galen, Leeuwarden en Marnix, onder het opperbevel van'den kapitein ter zee J. W. Bin- kes. Volgens een Fransch blad is dit de eerste maal sedert de verovering van Algiers door de Franschen, dat Nederlandsche ooilogschepen de haven aandoen. De vreemdelingen-kolonie aldaar heeft het voornemen den Hollandschen officieren een feest aan te bieden. In de gemeente Wilnis is het aantal kiesge rechtigden voor leden van den gemeenteraad be langrijk vermeerderd, doordien eenige katholieken bij inteekenlijst gelden verzameld hebben en daarmede patenten betalen voor personen, die volstrekt het opgegeven beroep niet uitoefenen. In Juli, wanneer 3 raadsleden aftreden, zal deze partij haar slag slaan. Deze kiesmanoeuvre, blij kende uit een inge zonden stuk in het D., wordt door dat blad, na gedaan onderzoek, bevestigd. De geschillen tusschen de landschappen Gighen en Pedir zijn in Atjeh door generaal v. d. Heyden persoonlijk bijgelegd. Hij heeft, vergezeld door enkele officieren van 't leger en van de marine, in een bamboeloodsje, waaromheen 75 man kolo nialen onder 't bevel van 2 officieren waren opge steld, de hoofden ontvangen en den vrede doen teekenen. Om de benting was het bezaaid met Atjehers, tot de tanden gewapend. Er waren er zeker wel 1000 uit elk rijkje, die netjes tegen elkander stonden opgesteld. Zij waren verre van vriendschappelijk gezind jegens elkander maar 'tis toch alles uitstekend afgeloopen, en 'tis te hopen, dat de vrede tusschen hen nn lang zal duren. U. D.) De oorlog in de Transvaal doet zien, dat de kracht van een leger niet zoo uitsluitend te vin den is in de goede organisatie, maar dat de geoefend heid van den soldaat als schutter van overwe genden invloed is. Onzinnig zou het beweren zijn, dat een volk genoeg deed voor zijne verdediging, wanneer het zich maar in het schieten oefende, maar eene hoofdzaak is het toch. Het denkbeeld, vroeger wel eens geopperd, om reeds de knapen in den wapenhandel, met name in het schijfschieten, te oefenen, gelijk in Zwit serland, vindt in de gebeurtenissen welke den krijg der Boeren kenmerken een sterk argument. Als onze boeren het recht hadden om hun erf te verdedigen tegen het wild, zouden ook zij zeker betere schutters worden; maar de wildstand moet worden gespaard voor het vermaak en de plattelands-bevolking is zoo overtuigd, dat dit een vermaak is van de groote heeren, dat slechts weinig dorpelingen een akte hebben of bet geweer kunnen hantseren. Arnh Ct.) In het verslag der Rctterdamsche Handelsveree- niging over 1880 schrijven commissarissen dier inrichting, na mededeeling van het weigerend antwoord der gemeente op het bekende leenings- plan, dat hun nu niets overblijft dan voor te stellen om over te gaan tot uitgifte van priori- teits-aandeelen, of, zoo dit niet gelukt, tot liquidatie. Die prioriteits-aandeelen zouden worden uitge geven op de volgende voorwaarden a. Er wordt uitgegeven een bedrag van f 7,000,000 in prioriteits- aandeelente verdeelen in stukken van 250, volgestort. I. Het verlies, dat zal blijken te bestaan, volgens balans, op te maken per 31 Mei 1881, wordt afgeschre ven op het kapitaal der oude aandeelhoudersde oude aandeelen worden proportioneel verminderd. c. De prioriteits-aandeelen genieten elk jaar voor alles 5 pet., voorzoover de winst dit toelaat. Wat daarna van de winst overblijft, wordt verdeeld in twee geljjke déelen, waarvan de eene helft wordt uitgekeerd aan de oude en de andere helft aan de prioriteits-aandeelen. (f. Hetgeen door verkoop van gronden of van andere bezittingen in kas komt, zal in de eerste plaats strekken tot afbetaling van de crediteuren, zoo die er zijn. Wat dan nog over js en wat naar bet oordeel van de alge- meene vergadering van aandeelhouders niet noodig is tot uitbreiding der zaak, zal gebruikt worden tot aflossing van prioriteits-aandeelen. De aflossing zal geschieden bij uitloting. e. Het stemrecht wordt zoo geregeld, dat de priori teits-aandeelen minstens een dubbel getal stemmen hebben van de oude aandeelen. Bij volteekening van bet uit te geven prioriteits- aandeelen-kapitaal wordt door de oude aandeelhouders binnen een maand eene vergadering gehouden, waarin de statuten veranderd worden in den boven omschreyen geest. Het doet commissarissen leed, dat zij die voor stellen moeten doen, temeer daar zij vertrouwen blijven koesteren in de zaak en zij de meening toegedaan zijn, dat de inrichtingen op Fijenoord onontbeerlijk zijn voor den handel en de scheep vaart. Zij zijn vast overtuigd, dat de zaak op den duur voordeelig zal worden voor hem, die haar bezit. Maar voor de ontwikkeling is tijd noodig en de noodige tijd is hun ontnomen door de vorige directie, die de zaak belast heeft met opeischbare schulden, waaraan het onmogelijk is te voldoen. De St. Ct bevat een kon. besluit betreffende classificatie van vestingwerken. Het in ons gisteren opgenomen verslag der vergadering van de afd. Heinkenszand der Zeeuw- sche Landbouw Mij. vermelde geval van mond en klauwzeer in Zuid-Beveland, wordt in de G. Ct. aldus medegedeeld. De heer Oele nam deze gelegenheid waar om uit voerig die treurige zaak uiteen te zetten, en aan te toonen hoezeer hij onschuldig erin is geloopen. Bij hem in den stal en ongelukkig niet meer bij hem alleen is mond- en klauwzeer uitge broken. Uit Groningen is door hem een stier aangevoerd, dien hij den 8en Januari zelf gekocht heeft van den heer D. Sickema te Zuidhorn. Hij heeft dien heer en den burgemeester van Zuidhorn gevraagd, of er in de laatste jaren gevallen van besmettelijke ziekte onder het vee waren voorge komen? Dit is ten stellligste ontkend; er was geen quaestje geweest in de laatste twee jaren van dergelijke ziektegevallen. Woensdag 3 Febr. is de stier ingeladen en direct tot Rotterdam vervoerd. Daar heeft hij van Zondag op Maandag gestald bij den heer Meijer Pool, waarna hij weer is ingeladen en Maandagmorgen te Kapelle is aangekomen. De veearts V an Mervennée heeft toen een verklaring afgegeven, dat het beest gezond was. Tot Vrijdag is dit zoo gebleven. Toen open baarde zich een lichte ongesteldheid. De heer Oele vermoedde dat dit eene verkoudheid was, een gevolg van de reis. Maandagmorgen daarna was het dier weer geheel beter, toen Woensdag avond daarop de driejarige stier, bij hem op stal, ongesteld werd. Op dien avond kwam spreker een geleider met een rund uit Kattendijke, van de hofstede van den heer Frausen van de Putte, tegen, op weg naar zijn stal en naar den bewasten stier. Spreker raadde, juist met het oog op die ongesteldheid, af om het rund bij den stier toe te laten. Toch is dit geschied. Donderdag morgen was de driejarige stier weer ziek en werd door den heer Oele vermoed dat het beest leed aan mond- en klauwzeer, hetgeen door den veearts Van der Wall, daarbij geroepen, werd bevestigd. Donderdag namiddag is daarvan direct bij den burgemeester aangifte gedaan. De veearts Van Mervennée uit Goes heeft Vrij dag namiddag geconstateerd, dat de stier leed aan mond- en klauwzeer. De districtsveearts uit Barendrecht heeft Zaterdag morgen dit bevestigd eu den geheelen stal verdacht verklaard. Eerst Maandag middag is een bord op de schuur aangeplakt. Acht dagen later heeft de besmetting zich ook te Kattendijke geopenbaard en zijn er nu twee runderen op de hofstede van den heer Fransen van de Putte aangetast. (Ook op den stal van den beer H. A. van Weel, te Krabbendijke, aan wien de heer Oele Maandag 14 Feb. een koe had ver kocht, die Woensdag 16 Feb. in den morgen is geleverd, is, volgens ingewonnen bericht, dezelfde ziekte heerschende.) Volgens den heer Oele heeft de stier de besmet ting op reis opgedaan. Hij haalt verder nog een voorbeeld aan uit het land van Schouwen, waar ook de ziekte dezer dagen is overgebracht. Verder verzekert hij, dat hij alles deed en nog doet om de strengste af zondering te bevorderen. Niemand wordt bij hem toegelaten. Het werk volk is verboden Koopdagen bij te wonen en op andere erven te komen. Dat het stil gehouden wordt, is niet zijn schuld; bü hem toch is alles gedaan wat de wet voorschrijft. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam, mr. H. N, Teding van Berkhout, thans subst.-off. van justitie bij gemelde rechtbank; tot subst.-off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Amsterdam, mr. D. N. van Hoijtema, thans subst.-off. van justitie bij de arr.- rechtbank te Groningen. universiteiten. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijke Universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in het oud-vaderlandsch recht en zijne geschiedenis, mr. C. Pijnacker Hordijk. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Lierop G. Kooienvan Princenhage A. Wer- menbol; van Mook F. G. O. Cooymans, secretaris dier gemeente, en van Onstwedde J. H. Reynders, secretaris dier gemeente. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is de oefeningadivisie, onder bevel van den kapitein t/z. J. W. Binkes en bestaande uit Zr. Ms. schroefstoomschepeu Van Galen, Leeuwarden en Marnix, den len dezer, van Lissabon vertrokken, ter voortzetting der reis naar de Middellandsche Zee. Gisteren stond voor het gerechtshof te Amster dam een vader wegens de ontvoering van zijn eigen minderjarig kind terecht. De 26jarige diamantslijper Abraham d'Oliveyra, was van tafel en bed gescheiden verklaard van zijn huisvrouw Sophia Kool. Zijn drie kinderen waren bij het vonnis aan de zorgen der moeder toevertrouwd. Nu stond gemelde d'Oliveyra met zijn zesters Rebecca en Sophia en den 18)arigen diamantslijper Isaac Mendes terecht, ter zake dat zij, op 19 Nov. 11., bet 31jarig zoontje van eerstgenoemde met geweld hadden weggevoerd uit het schoollokaal van M.S. Muntz op de Nleuwmarkt, aan wie dat kind door de moeder was toevertrouwd. Volgens de akte van beschuldiging zouden zij met geweld in de school zijn binnengedrongen, zou genoemde Mendes zelfs een deur hebben ingetrapt, en zouten zij hét kind met een blauwen doek over het hoofd in een gereed staand rijtuig hebben getild. Op het geschreeuw der onderwijzeres schoten echter een aantal menschen toe en werd bet paard, op last der politie, bij den tengel gegrepen en bet rijtuig naar het politiebureau gebracht. 8 ge tuigen tl charge en 2 J décharge werden gehoord. Beschuldigden gaven op dat zij alleeu in het lokaal zijn gekomen om het kind te zien, hetgeen de onderwijzeres had toegestaan. Toen echter aan die belofte gevolg moest worden gegeven, zou zij het hebben geweigerd, en de twist daar over zou tot het wegleiden van het kind, alleen om het eens te zien, hebben geleid. De uitspraak is bepaald op 9 dezer. Gisteren avond is in een aan den Stationsweg alhier staand kraampje ingebroken en zijn enkele kleinigheden (snoepergen) ontvreemd. De daders zijn nog niet opgespoord. De heer P. A. Janssen te Middelburg, die ook dit jaar weder Z. M. den koning naar aan leiding van zijn verjaardag een heilwensch in dichtmaat aanbood, ontving voor die nieuwe hulde een hartelijke dankbetuiging. Vad Maandag nacht jl. zijn te Graanw twee schuren van den landbouwer B. afgebrand. Het vee werd, op drie kalven na, gered. Het verbrande was tegen brandschade verzekerd. Door de vereeniging: Het Nederlandsch Too- neel, werd 1. 1. Zondag aan Victor Hugo een prachtige krans gezonden, bestaande uit lauwer-, eiken- en klimopbladen, doorvlochten met viooltjes, theerozen en vergeet-mg-nietjes. Aan den krans waren zware zijden linten bevestigd (do nationale kleuren), waarop met gouden letters een toepas selijk opschrift was aangebracht. Dezer dagen zien wij de planeten Venus, Jupiter en Saturnus, in Zuidwestelijke richting, zoo nabij onze aarde, als geen der thans levende menschen ooit weer zal aanschouwen. Indien heden (Donderdag) avond de lucht onbewolkt is, zal, onder het cirkeldeel der jonge maan, Venus iu haar verblindenden glans prijken en rechts van haar Saturnus, in zijn eigenaardig kwijnend licht, vervolgens Jupiter, met zijne diepe schittering; het zal bij helder weder een prachtig schouwspel zijn. Bierikzee, 2 Maart. Gisteren had iemand alhier het verdriet twee Amerikaansche spoorweg- obligatiën, ten bedrage van ƒ1000, te verliezon, en spoedig daarna het genoegen ze van de politie terug te krijgen, die ze van eene eerlijke vrouw, welke de stukken op de Oude Haven gevonden had, na het omroepen ontvangen had. Te Venloo is op Vastenavond een luisterrijke gecostumeerde optocht gehouden. Aan prachtige cosiumes en zinnebeeldige vertooningen ontbrak het niet, waarvan éen aller aandacht trok en waarlijk goed gelukt mag genoemd worden. Het was een opgesmukte wagen, beladen Met rookende Limburgsetie boeren, boerinnen en kinderen, met het groote opschrift„Transport naar Amerika", waarachter de bagagewagens, met pakken, kisten, huisraad enz. beladen, volgden. Met het oog op de aanstaande landverhuizing, was deze voorstel ling zeer aardig gekozen. Heden avond heeft in het studenten-gezel schap Panta Noêta te Utrecht eene vergadering met dames plaats, waarin Murad Effendi, de Turksche gezant te 's Gravenhage, eene voordracht zal houden. Aan de firma Jan Prince O, te Gouda, is op de tentoonstelling te Melbourne een second order of merit, voor hare Goudsche pijpen toe gekend. Een passagier eerste klasse uit Apeldoorn beeft gisteren morgen in den trein, die ongeveer te 11 uren te Zutfen aaDkomt, een revolverschot gelost op een Amsterdamsch medereiziger. Het slachtoffer is gelukkig niet doodelijk gewondde dader bevindt zich in handen der justitie. De drijfveer tot deze daad is nog niet bekend. Iu eene Maandag gehouden vergadering van het technisch comité der internationale tentoon stelling Van electriciteit, in het no jaar te Parijs te houden, heelt de heer Berger mededeeling ge daan van het gesloten contract voor de verlichtiug van de gebouwen en terreinen der tentoonstelling en voor de levering der beweegkracht voor de tentoon te stellen werktuigen van allerlei aard. De verlichting zal tooveraebtig zijnalle bestaande systemen zullen in werking zijn. Zij eisckt 800 paardekracht aan beweegkracht en 50 kilometer geleiddraad. De tentoonstelling zal verdeeld zijn in zes groepen1° Voortbrenging der electriciteit2° Overbrenging der electriciteit; 3° Electrometrie; 4® Toepassing der electriciteit; 5° Algemeene werktuigkunde (in hare toepassing op de electrische nijverheid); 6° Bibliographic en geschiedenis van het vak. Terwijl de Engelsche bladen volkomen over tuigd zijn dat hunne landgenooten in Natal zoo dapper vechten, dat hun moed bij niets anders te vergelijken schijnt dan bij de wijze waarop zij herhaaldelijk slaag kregen, werd Dinsdag te Bom bay de krijgsraad geopend over den slag bij Maiwand of Kusbk-i-Nakhud, waar Ayoeb kban het Engelsche leger de les gaf, vroeger door Ce- tewayo bij Islandlana en later door Joubert in den Langnek-pas gegeven. Majoor Carrie staat terecht wegens wangedrag voor den vijand door betoonde lafhartigheid in den strijd. Bij het terugtrekken in den slag van Maiwand, werd hem bevolen de infanterie te ontzetten door met zijn ruiterkorps eene charge op de hoofdmacht der Ghazi's te doen, doch bij chargeerde slechts een klein troepje. Toen hij later weer bevel kreeg te chargeeren en zoo eene volkomen nederlaag te voorkomen, maakte hij geene beweging. Nog wordt hij beschuldigd van met zijne troepen in de nabijheid van generaal Burrows gebleven te zijn, in plaats van den vijand ia het gezicht te zien en den aftocht te dekken. Eindelijk van gebrek aan den krijgshaftigen geest waardoor een officier de manschappen tot plichtsbetrachting moet opwekken. Londen. In de vergadering van het Groot- Oosten der vrijmetselaars deelde de voorzitter mede dat de petitie van de Nederlandsche vrij metselaars in handen van den prins van Wales was gesteld. Door den prins is geantwoord dat het adres niet in overweging kan komen, wijl politieke quaestiën bij de vrijmetselaars buiten behandeling dienen te blijven. Het vertrek van generaal Roberts is tot Zater dag uitgesteld. Berichten uit Petroria luiden gunstig en spreken van overvloed van levensmiddelen. Het Nederlandsch-Transvaal-comité heeft een manifest aan de Engelsche natie gericht, waarin deze wordt aangemaand te big ven protesteeren tegen den onrechtmatigen oorlog tegen de Trans vaal. De Ierscbe wapenwet, zooals de spraakmakende gemeente haar reeds noemt, heet officieel„wet tot verbetering der wetgeving betreffende het dragen en het bezit van wapenen en voor het behoud van den openbare vrede in Ierland." De wetgever gevoelt het minder practiscbe van dezen langen naam en geeft in artikel zeven verlof de wet aan te halen als Peace Preservation Ireland Act 1881. In districten, zoo is de korte inhoud van het ontwerp, waar de wet is afgekondigd, zal ieder die, zonder verlof, wapens of ammunitie bg zich draagt, aanstonds mogen worden in hechtenis genomen en zai ieder politieagent een onderzoek mogen instellen of iemand de verboden waar bg zich draagt. De stadhouder kau bevelen uitvaar digen, krachtens welke bg in het bevelschrift genoemde personen, des noods met den sterken arm, overdag huiszoeking kan worden gedaan. Deze bevelschriften verliezen hunne kracht na 21 dagen. Met goedkeuring van den Privy Council in Ierland mag de stadhouder de wet voor be paalde oorden des lands afkondigen. Met dezelfde goedkeuring mag hij verordeningen maken om den verkoop of den invoer van wapenen te verbieden of aan beperkingen te onderwerpen. Door de bg het ontwerp aangewezen rechters zal, met uitsluiting van alle beroep, tegen overtreders dezer wet eene straf mogen worden uitgesproken van hoogstens drie maanden gevangenis ot 20 pond boete. Onder wapens wordt in de wet verstaan kanonnen, geweren, revolvers, pistolen en alle vuurwapens, zwaarden, hartsvangers, pieken en bajonetten, of gedeelten van deze wapens. Onder ammunitie: kogels, kruit,nitroglycerine, dynamiet, schietkatoen en iedere ontplofbare zelfstandigheid al dan niet voor gebruik in de wapens gereed gemaakt. De wet zal van kracht zgn tot 1 Juni 1886. De wet werd Dinsdag avond voorgesteld door sir William Harcourt, den minister voor binnen- landsche zaken. Uit woorden, door den heer Dillon in Augustus in Ierland in het openbaar gesproken, leidde hg af dat, zoolang Ierland's volk gewapend bleef als thans, de tegenwoordige staat van zaken ook zou voortduren en gaf daarop een overzicht van hare bepalingen, die toen nog niet waren openbaar gemaakt. Het parlement hield zich toen bezig met het eerste stadium van elke Engelsche wet: de vraag of het huis verlof geeft dat eene wet van zus oi zoo omschreven strekking zal worden voorgesteld. Hierover sprak slechts éen Ier, en toen eene tweede voorstelde het debat te verdagen en dit was verworpen, sneed de speaker verder debat at door, volgens de nieuwe parle mentaire regelen, de opmerking te maken „dat het hem voorkwam dat het huis algemeen van oordeel was dat nu over de aanhangige vraag moest beslist worden." Als drie vierden der tegen woordige leden zich met deze opmerking vereeni-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2