N°. 53. 1881. Vrijdag 4 Maart. Rijks-belastingen. BRANDWEER. 124® Jaargang Kostelooze Koepokinenting en Her-inenting. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco o,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer 0/20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité 0. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 3 Maart. - MIDDELB11RGSCHE EOIIHVMT. De burgemeester van Middelburg maakt bekend..: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 26 Februari 1881invorderbaar verklaarde kohier no. 6 van het patentrecht over het 3e kwartaal voor het dienstjaar 1880/81, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijneD aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinne ring tevens, dat de bezwaren, we.ke dienaan gaande mochten bestaanbinnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den len Maart 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de verordening nopens de brandweer voor deze gemeente, maken bekend: lo. dat het contingent van het voor dit jaar te benoemen personeel bij de brandweer zal be staan uit 69 personee; 2o. dat de loting voor hen, die dit jaar dienst plichtig bij de brandweer worden, alsmede de nalotiug voor diegenen, welke, vallende in de termen van dienstplichtigheid bij de brandweer, sedert de laatste inschrijving van elders in deze gemeente zijn komen wonen, zal plaats hebben ten raadhnize, Dinsdag den 22 Maart 1881, des voormiddags te 10 uren; 3o. dat niemand tot die loting zal worden toegelaten dan de ingeschrevenen zelve of hnnne gevolmachtigden, ten welken einde zij voorzien zullen moeten zijn van bet hun van wege het gemeentebestuur uit te reiken oproipingsbiljet; 4o. dat voor hen, die bij de loting afwezig bijven, door een dei ltden van het bestuur over de brandweer een nummer zal worden getrokken; 5o. dat zij, die voor den dienst bij de brand weer benoemd worden, zich daarvan door plaats vervanging of afkoop kunnen ontslaan, mits van dat voornemen alvorens aan het bestuur over de brandweer kennis gevende, terwijl zij, die vermee- nen redenen van vrijstelling te hebben, die, bin nen 14 dagen na den ontvang der akte van aanstelling, aan burgemeester en wethouders zullen moeten indienen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 28 Februari 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De Secretaris, J. W. DE RAAD, s. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat het bureau van vaccinatie, te beginnen met Vrijdag 18 Maart a., zitting zal houden in het lokaal van het burgerlijk armbestuur, in de Oude Kerkstraat, wijk B no. 83, icderea Vrjdag, 's namiddags te half 4 uur, tot het kosteloos inenten en her-inenten van koepokstof. Burgemeester en wethouders noodigen een ieder ten dnngendste uit, om vau dat heilzaam middel, ter voorkoming van de pokziekte, zooveel moge lijk gebruik te maken. Middelburg, den 25en Februari 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd) P I O K De secretaris, J. W. DE RAAD, l. s. Twee giften werden heden bij ons ontvangen, een inet het bijschrift „Voor de Transvaalsche hand havers van oud-Hollandsehe dapperheid," ten be drage van ƒ1.98 en een andere, met hetzelfde doel, van B, groot ƒ2.50. Heden namiddag had in de gebouwen der rijks kweekschool voor onderwijzers alhier eene plech tigheid plaats van welke wij, door den weinigen tijd die ons overblijft gedrongen, ons verslag tot eenige hoofdtrekken moeten bepalen. Op uitnoodiging van den directeur der school, den heer W. J. Wendel, hadden zich namelijk een aanzienlijk getal genoodigden vereenigd, van welke wij alleen noemen den commissaris des konings, den burgemeester van Middelburg en de andere vertegenwoordigers van het gewestelijk en gemeentelijk bestuur; den heer A. Moens, inspec teur van het lager onderwijs, met de verdere autoriteiten van het onderwijs in zijue verschil lende takken, benevens vele andere personen, uit den aard hunner betrekking tot bijwoning dezer plechtigheid geroepen. De ontvangst had plaats in de voor deze gelegenheid met groen, vlaggen en beelden versierde nieuwe gymnastiek-zaal, alwaar zich reeds de kweekelingen en hunne leer meesters met den directeur aan hun hoofd be vonden. Nadat de genoodigden hadden plaats genomen, werd door de kweekelingen een koorzang aange heven. Toen de laatste tonen daarvan weerklon ken hadden, hield de directeur eene feestrede, van welke dankbaarheid de grondtoon was. Dank baarheid voor de mildheid en de goede zorgen der regeering in het schenken der inrichtingen, noodig om de kweekschool aan haar bestemming te doen beantwoorden. Dankbaarheid aan allen, die sedert de opening der kweekschool, op den 6n Februari 1877, aan hare stichting en ontwikkeling hadden medegewerkt. Toen, op den dag harer opening in de tijdelijk voor haar ingerichte lokalen van het voor malig gerechtshof, bestond er geen gelegen heid voor eenige plechtigheid. Daarom was het thans nu door de toevoeging der leerschool, welke voor de practische opleiding der kweekelingen even noodzakelijk is, als zij voor het opkomend ge slacht van Middelburg tot zegen belooft te zijn, de stichting voltooid is geworden, de meest ge schikte aanleiding om deze voltooiing met eenige feestelijkheid te gedenken. Onder de velen wien de redenaar zijn dank bracht, willen wij alleen noemen de heeren inge nieurs Van Diesen en De Bruijn, ouder wier toe zicht, en de heeren aannemers W. van Utje J.Jz° en J. A. Frederiks, leden der firma W. van Utje en Zonen, door wie de gebouwen der leerschool zijn opgericht. Door hun werk, zeide spreker, was het bewijs geleverd dat oud Hollaudsche degelijkheid en goede trouw aan den ar beid onzer bouwmeesters nog geenszins vreemd zij a geworden. Met eene treffende toespraak tot de kweekeliugen werd deze réde, waarin alle aanwezigen, vooral ook de leeraren der school, achtereenvolgens toe gesproken werden, geëindigd. De redenaar wees de kweekelingen op de zware verantwoordelijk heid, door de dankbaarheid, welke deze dag hen tot plicht maakt, hun opgelegd. Hoevele voorrecü- ten worden niet door hen, boven anderen, genoten i Hoe getuigt alies wat zij om zich heen zien, van de hooge waarde en beteekenis, door de regee ring gehecht aan de opleiding der onderwijzers, die later de kinderen des volks zuilen voorgaan en leeren in die lagere school, welke voor de groote meerderheid de eenige, voor allen de eerste school is, welke zij doorloopen. Aan het gewicht hunner roeping als zoodanig herin nerde de spreker hen met hoogen ernst. Even als hij voor zichzelf, bij het aanvaarden van zijn werkkring alhier, de beteekenis gevoeld had der woorden van den Leekediehter Meer dan zilver en goud Hebt ge uw dienstknecht vertrouwd, O genadige Heer der talenten zoo hebben zij, zijne leerlingen, die woorden hun leven lang te gedenken en er de beteekenis van te beseffen. De kracht daartoe moeten zij zoeken in den diepen ernst van hun plichtbesef, - en voorts Daar, waar alleen steun te vinden is bij het te kort schieten van menschenkrachten. Meer dan zilver en gond, dat zijn de harten en verstanden van de kinderen des volks, het op komend geslacht, dat eenmaal aan hun handen toevertrouwd zal worden en dat zij zullen op te leiden hebben in den eerbied en de betrachting van alles wat rein en liefelijk is en welluidt. Plechtig viel nu het koor weder in met het tweede gedeelte van den feestzang en hierna nam de heer Moens het woord om in eene bezielde improvisatie de kroon te zetten op den ernstigen indruk, door deze plechtigheid reeds teweeg ge bracht. Hij wensebte den heer Wendel geluk met de voltooide leerschool; de kweekschool met het voorrecht, een man aan haar hoofd te hebben als deze directeur, dien hij sedert lang in zijn werkkring gekend heeft en wiens ernst spreekt uit ieder zijner woorden en daden. Zulk een man is noodig voor de leiding eeaer inrichting, in welke theorie en praktijk in de hoogste har monie vereenigd behooren te wezen. Hoe meer men haar als zoodanig zal leeren kennen, hoe meer zij rijzen zal in de schatting van allen, wier hart warm klopt voor het geluk des volks. Men legt den vrienden van het volksonderwijs wel eens te laste dat zij alles wachten van het onderwijs Spreker onderschrijft die bewering niet, maar gaarne erkent hij dat zij warm zjjn, warm met den gloed eener innige overtuiging, voor de ver betering en volmaking der volksschool. Als werktuig daartoe, al3 de beste gelegenheid, zonder daarmede iets te zeggen tot nadeel van andere inrichtingen van opleiding verdient de kweekschool dat men beter kennis met haar ma ken en dan zal de waardeering zeker volgen. Ook de inspecteur wees, ten slotte, de leeraren en vooral de kweekelingen der school op hun toekomstige bestemming. Deze school, waar zij huu opvoeding ontvangen als menseh en als onderwijzer, blijft hiermaar zij, zij verspreiden zich overal in den lande. Laat ieder hunner dan zorgen dat, waar hij zich bevinden moge, er goed van hun ge sproken worde, opdat het overal bekend worde dat deze kweekschool wedijvert met alle anderen in het streven naar de middelen om het volk wijzer, en daardoor gelukkiger te maken in Middelburg reden moge hebben om trotsch te zijn op zijne kweekschool. Nadat deze toespraken gehouden waren, ver spreidde het gezelschap zich door de verschillende lokalen om die te bezichtigen en vereenigde zich daarna weder in het gymnastieklokaal, waar de zang-nitvoering hervat werd. Onze verslaggever moest zich echter, tot verdere vervulling zijner taak, verwijderen en hoopt nader daarop terug te komen. Goes, 2 Maart. Heden avond had eene vergadering der leden van de Coöperatieve Voor- schotvereeniging plaats, die door 37 van de 160 leden bijgewoond en waarin het verslag over 1880 uitgebracht en tevens de rekening over dat dienst jaar gedaan werd. Deze sluit met een winstcijfer van ƒ1885 77, dat verdeeld zal worden als volgt: reservefonds ƒ338.42, belooning hoofdbestuur ƒ1100, dividend voor de aandeelhouders 447.35. Daarna besloot de vergadering de machtiging, om hoogstens ƒ50.000 op te nemen, aan 't bestuur te doen behouden. Vervolgens had de benoeming plaats van 2 aftredende commissarissen. De heer J. M. Kake beeke, die schriftelijk bericht had dat 'hij, als zoodanig, niet meer verlangde in aanmerking te komen, werd bij herstemming herkozen. De heer Z. D. v. d. Bilt Limotthe werd herbenoemd met 32 van de 36 uitgebrachte stemmen, terwijl daarna de leden van het hoofdbestuur, de heeren A. Schraver, voorzitter, mr. C. de Witt Hamer, kassier, G. J. Besseling, controleur, respectievelijk met 32, 35 en 33 stemmen, herkozen werden. Voor de vereeniging, die sedert hare oprichting zeer veel aan den ijver van den heer Kakebeeke heeft te danken, is het te wensehen, dat deze zich zijn herbenoeming zal laten welgevallen. De nieuw benoemde burgemeester van Hoofd plaat, de heer P. J. K. P. van Sloten, is Dinsdag op de grens der gemeente plechtig ontvangen door een feest-comité, eene eerewacht te paard en eenige ingezetenen in rijtuigen. Door het met eerebogen versierde dorp, langs de op het school plein geschaarde schooljeugd, trok de stoet met muziek naar het raadhuis, waar de installatie plaats had, die door eon feestmaal, vuurwerk en illuminatie gevolgd werd. Bergen op Zoom, 2 Maart. De uitslag van de alhier gehouden verkiezing voor een lid van de provinciale staten van Noord-Brabant is als volgtC. J. Verheijen te Roosendaal, 771 stemmen, A. J. L. de Roock te Bergen op Zoom 189 stemmen. Sedert eenige dagen is een stoombaggermolen met sleepboot en verder materieel bezig met het uitbaggeren der vaargeul in de buitenhaven te Hans weert. De heeren J. van der Velde en C° te Papendreoht zijn aannemers van dit werk, dat in eene dringende behoefte der drukke scheepvaart zal voorzien. Eene andere klacht der schippers betreft den onvoldoenden staat der koersmerken en der beton ning in het Krammer, het Hellegat, het Volkerak, het Mastgat en Keeten. Vele in den laatsten tijd voorgekomen scheepsrampen worden daaraan toe geschreven. Door het ijs en andere oorzaken is de verf van de tonnen afgegaan, zoodat de witte over dag, bij helder weer zeer moeielijk en bij nevel achtig weer en des nachts in 't geheel niet van de zwarte zijn te onderscheiden; bovendien zijn enkele tonnen verkeerd geplaatst of zoo dicht bij (zelfs op) ondiepten gelegd dat, wanneer een eenigszins diepgaand schip erbij komt, het dade lijk vast zit. Het Krammer voornamelijk de vlakte onder Oude Tonge is het gevaarlijkst te passeeren en daar blijft dan ook menig schip. Verbetering in dien onhoudbaren toestand is dringend noodzakelijk en zeer gewenscht. Daar toe zijn dan ook drie adressen ingediend een aan den minister van marine, eene aan de kamer van koophandel te Rotterdam en een aan de vereeniging Schutüvaar. Ct.) Niettegenstaande door drie van de vier liberale kiesvereenigiugen te Rotterdam thans dezelfde candidaat voor het lidmaatschap van den ge meenteraad gesteld isblijkt de eendracht onder de liberalen aldaar toch nog niet genoeg hersteld om tegen verrassingen gewaarborgd te zijn. Bij de opening der stembussen bleek gisteren dat slechts 1347 kiezers waren opgekomen. Daarvan brachten 654 hun stemmen uit op den gemeenschappelijken candidaat, den heer Philippi. De andere liberale candidaat, de heer Edm. van Hoboken, op wien ook de katholieken zich vereenigd hebben met het doel om het vuur der tweedracht levendig te houden, kreeg 485 en de candidaat der antire volutionairen, de heer V. Altona, nog 206 stemmen. Er moet dus eene herstemming plaats hebben, waarvan de uitslag, als de liberalen niet eendrach tig opkomen, onzeker kan zijn. Bovendien is de beer Van Hoboken, door het gebeurde, voor 't vervolg een onmogelijk candidaat voor de liberalen geworden en zijn al zijne vrienden en medestanders misschien voor geruimen tijd van de party vervreemd. De uitslag is dus ieitelijk eene overwinning voor de beide anti-liberale partijen» De stoomtram van Breda naar Oosterhout loopt door de geheeie drukke gemeente Oosterhout, doorsnijdt alle hoofdstraten en geeft met het minste letsel aan de beweging van paarden en rijtuigen; het spreekt wel van zelf, dat de paarden er al lengs aan gewoon raken. De stoomtram is bijna tot den grond met een houten schoeiing bedekt, zoodat de voorwerpen niet onder de wielen kunnen raken. Op den rijweg van Breda naar Oosterhont, alwaar het verkeer van paarden en wagens tamelijk druk is en de tram zich met vollen spoed beweegt, is niet het minste gevaar voor schrikken, en sedert October is die tram voor het verkeer open en hebben er, naar men verzekert, geen ongelukken plaats gehad. ïn de jongste vergadering van het Kon. instituut van taal- land en volkenkunde van Ned. Indië werd o. a. gewezen op de vele onderwerpen voor de studie onzer koloniën, welke tot dusver nog onaangeroerd zijn gebleven. Hieronder behooren een ernstig onderzoek van de oudste documenten der Islarn-periodehet vervaardigen eener kaart van Java, waarop alle plaatsen der bekende Hindoe-monumenten ziju aangegeven een bewerkt verslag over de bestaande verzamelingen, te Leiden, Batavia en elders, van steenen werktuigen en wapenen uit den Indischen Aichipel. Op het gebied der historie werd gewezen op den tijd van Daendels, den veldtocht van 1811 en den oorlog op Java in 18251830. Bovendien wat kostbare, nog geheel onontgonnen bouwstoffen op het rijksarchief aanwezig zijn, bewijst het onschatbare werk des heeren De Jouge, neven» zoo menige studie van andere geleerden. Tot leden van het instituut zijn o. a benoemd de heeren mr. W. C. Bersius, te Middelburg en J. A. Kruijt, consul te Djeddah.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1