Laatste Berichten. BUITENLAND. Gemengde Berichten. De Transvaal. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen, 2 Maart des morgens te 8 uren. w zo zzw zzo w zzo Algemeen Overzicht. De slag van Majaba. diende eergisteren in hooger beroep voor het gerechtshot aldaar. Volgens den adv.-gen. mr. Op ten Nooit, zijn alle gegevens aanwezig tot het aannemen der strafbaarheid. Alleen op grond van het vroeger zeer gunstig gedrag van beklaagde en om zijn carrière niet geheel te breken, wil spre ker verzachtende omstandigheden in acht nemen. Vanwege het ernstige van het feit moet de geldboete echter hooger zijn dan door den officier van justitie is geëischt. Spreker requi- reerde veroordeeling tot een geldboete van twee honderd gulden, subBidair een gevangenisstraf van 14 dagen. De uitspraak is bepaald op Maandag 7 Maart e. k. Door den burgemeester van Wanueperveen is in de afgeloopen week tegen een 20 tal perso nen proces-verbaal opgemaakt, wegens verblijf in de herberg na sluitingstijd. Onder de bekeurden bëhooren ook de twee gemeente-veld wachters. De heer Q. Wennekers te 's Hage wenscht op eigen kosten voor den stichter van het Wil lemspark aldaar, wijlen koning Willem II, en voor diens opvolger, onze tegenwoordige koning, een monument op te richten, door het bouwen van een villa met een monumentalen voorgevel, die versierd zal worden met de meer dau ievens- groote standbeelden van beide vorsten. Te Zand voort is de eerste steen gelegd voor het nieuwe hotel en de passage, welke werken, io verband met de nieuwe spoor weglijn, Zaudvoort tot een badplaats van den eersten rang moeten maken. De beide Amsterdamsehe gymnastiek- vereenigingen AcMles en Lycurgus hebben zich vereenigd onder den naam Lycurgus-Achilles, met 110 werkende en 240 andere ledeu. Met recht wordt van deze vereeniging iets buitengewoon goeds op het gebied der gymnastiek in Neder land verwacht. Met Nieuws van den Dag bevat nu weder een buitengewoon gunstig bericht over de nieuwe kolonisatie-plannen van den markies De Rays op Nieuw-Ierlaud, in Australië. Het schip Geniimet proviand en werktuigen en ingenieurs, was omstreeks October of Novem- nog in een baai van Nieuw-Ierland, en tevens is er een ander schip, de Indian, aangekomen, met driehonderd landverhuizers, waaronder vrouwen en kinderen. Zij hadden zich nu echter niet weer aau de Lilikin-baai gevestigd, maar verder op aan een kleine door bergen ingesloten baai, waar twee rivieren in uitloopen. Inboorlingen woonden daar bijna niet, en de weinige die er waren, hielpen reeds mede bouwgrond schoonmaken. Er was geen gebrek aan iets en overvloed van landbouw werktuigen een kerkje was men bezig te bouwen de landverhuizers logeerden voorloopig nog aau boord, en van koorts waren nog slechts twee gevallen voorgekomen. Er wordt een ander schip met werktuigen en materiaal verwacht, en zoodra dit er is, gaat de Genil een lading vee uit Sydney halen. In den toestand van mejuffrouw Beersmans is eenige beterschap te bespeuren, ofschoon zij zeer zwak is. De voorstelling vau het treurspel Angelo, de tiran van Padua, in den schouwburg te 's Graven- hage door het Ned. Tooneel, werd gisteren avond door Z. M. den koning en de koningin van 't* begin tot het einde bijgewoond. Het stuk werd zonder pauzen gespeeld, zoodat de voorstelling te 7 uren aanving en reeds te 9 uren afgeloopen was. Vooral mej. Jos. de Groot, die er eene hoofdrol in vervult, mocht herhaaldelijk de teeke nen der koninklijke goedkeuring verwerven. De prins van Oranje bracht eergisteren weder een bezoek aan den koninklijken graf kelder te Delft. In Leicestershire, Engeland, lijden de boeren 'groote verliezen door eene leverziekte van de schapen, zoodat er niet veel gezonde schapen meer zijn in deze provincie, waar de schapenteelt eene groote bron van inkomsten is voor den landbou wenden stand. De ziekte heeft zich ook overge plant op paarden, runderen, hazen, konijnen, ja zelfs op gevogelte. De grootste sterfte is onder de ooien, die wekelijks bij honderden sterven. Aan éen groot grondeigenaar hebben al zijne pachters de pacht opgezegd, wijl hij geweigerd heeft hun bij te staan in het bekampen van dezen algemeenen nood. Van de werf der heeren Thomson, aan de Clyde, is gisteren te water gelaten de stalen stoomboot Servia, het grootste bestaande schip, buiten de Great Eastern. Het schip is 530 Eng. voet (161.5 meter) lang en meet 8.500 ton het Stoomvermogen bedraagt 10.500 paardekracht. De bediening van schip en machine eiseht eene equi page van 200 man. De boot is bestemd voor de Cunard-line. Naar ouden trant werden de huwelijks feesten te Berlijn door den fakkeldans der ministers besloteD. Men kan zich, zegt de Kölnisehe over dezen dans, van zulk een dozijn met lichtjes dansende excellenties allerlei voorstellingen maken, evenals het eens den paus verwonderde te hcoren dat ia den Dom van Sevilla bij het feest Corpus dei voor het allerheiligste werd ge danst. Doch het springen onzer ministers bestaat Slechts in den figuurlijken zin, wat zulke zwaar wichtige waardigheidsbekleeders ook uitnemend te pas kouat. Deze fakkeldans is, evenals die der koorknapen in Sevilla, slechts een plechiige wan deling op de maat der muziek. De twaalf fakkel dragers gaan, op rijen van twee, het bruidspaar voor eeu rondgang afhalen. Dan scheidt het bruidspaar zichde bruid noodigt den keizer, de bruidegom de keizerin ten rondgang en zoo ver volgens het gansche personeel der vorstelijke gasten, zoodat de plechtigheid heel wat tijd in beslag neemt. De excellenties zagen er niet heel vrooiijk uit. Von Kameke (oorlog) hieid den fakkel bij het kristallen handvat als een slagzwaard, Von Puttkammer (onderwijs en eeredienst) als den fakkel der wetenschap, graaf Euienburg als iemand die slechts op hoog bevel meêdeed. De jonge echtgenoot scheen, naar zijn uitzicht te oordeelen, bezig te zijn een stomme critiek vau dezen lang-> durigen huwelijksdans te maken. Zijn vrouwtje echter was opgewekt en vrooiijk en wisselde met iederen nieuwen danser vriendelijke woorden. Den dag na het huwelijk deed het jonge paar zijn plechtigen kerkgang, had des middags een gala-diner plaats van 400 personen en des avonds gala-voorstelling in de opera. Gisteren werd alhier in het openbaar aanbe steed de levering van 22000 heet. Eng. gaskolen ten dienste der gemeente-gasfabriek. Ingekomen waren zes iuschrijvingsbiljetten van de heeren: Visser en van der Sande te Dordrecht, West Pelaw Main 73 6/10 ctW. Hoven en Zoon te Rotterdam, New Pelton Main 68 ct; Wibaut en Zoon te Vlissingen New Pelton Main 66 4/10 en West Pelaw Main 646/10 ct; Van Nieveld en co te Rotterdam, West Pelaw Main 65 42/100 ct; B. Hagedoorn en Zoon te Amsterdam, New Pelton Main 64 9/10 en West Pelaw Main 62 9/10 ct; H. A. Kampers te Amsterdam, New Pelton Main 62 45/100 en West Pelaw Main 59 70/100 ct. per hectoliter. Bij de aanbesteding der magazijngoederen was voor het le perceel minste inschrijver de heer W. J. Stokvis te Arnhem voor ƒ471.62; 2e per ceel G-ebs Boude wij nse te Middelburg voor f 236.40; 3e perc. Boddaert en co alhier voor ƒ175.10, 4e perc. Gebr. Boudewijnse alhier voor f 69.70 5e perc. Erven H. Trip te Rotterdam voor f 526.15; 6e peic. J. Fourdraine te Middelburg voor 156 7e perc. Frederiks te Middelburg voor 31.10. Voor het 8e en 9e perceel waren geene in schrijvingen aangeboden. Gisteren werd te O. en W.-Souburg in het openbaar te koop aangeboden een nuis en erf aldaar, no ƒ1821. 15, groot, 2 a. 15 ca., verkocht voor Amsterdam. De uitslag der stemming voor do betrekking van algemeen secretaris der Mig. tot nut van V algemeen is als volgt. Gestemd hebben 321, zich onthouden 2 depar tementen. Aantal uitgebrachte stemmen 998, waarvan op mr. A. Kerdijk 460, P. Bruijn 345, W. J. van Gorkom 193. Tussehen de beide eerst- genoemdeu moet dus herstemming plaats hebben, dat in de departementen vöor den len April a. moet geschieden. De geopende stoomvaartdienst op New York begint morgen onder gunstige omstandigheden. Het stoomschip Pollux vertrekt met 250 landver huizers aan boord, alle andere passagiersplaatsen bezot en eene vrij aanzienlijke lading. Voor de Stelladie over drie weken vertrekt, zijn reeds 500 landverhuizers aangeboden. Eerste kamer. Nadat nog over verschil lende onderwerpen van gedachten gewisseld was, werd het geheele ontwerp-wet boek van strafrecht aangenomen met eenparige (31) stemmen. De minister van justitie deed in den loop der dis cussie uitkomen, dat hij niet alle aangenomen bepalingen wil verdedigen, maar dat het nieuwe wetboek in elk geval veel beter is dan het be staande, terwijl hij overigens verschillende wijzi gingen toezegde. De heer De Raadt betuigde, na de eindstemming, zijn dank aan de commissie van rapporteurs voor haar arbeid. Tweede Hamer. Bjj het opmaken der nominatie voor het voorzitterschap der ksmer werd tot eersten candidaat bij tweede stemming gekozen de heer Mirandolle met 41 stemmen, tegen 32 op den heer Gleichman; tot tweeden candidaat de heer Cremers met 47 van de 76, en tot derden candidaat de heer Van Nispen met 38 van de 74 stemmen. Tot toelating van den heer Dirks werd besloten. Eoitdeu. De correspondent van de Standard had ln het kamp der Boeren een gesprek met Joubert, Deze beklaagde zich dat Colley door zijn aanval de vredesonderhandeling had afgt« broken. De Transvaal was bereid vrede te sluiten, doeh alleen met erkenning van de vrij heid des lands. Ook was men bereid tot eene confederatie toe te treden als onafhankelijke staat| Volgens Joubert bedroeg het verlies der Boeren op den 27 en 28 Februari éen doode en vijf ge kwetsten. De Times zegt dat Engelands gezag moet hersteld worden en dus van onderhandeling alleen na onderwerping sprake zijn kan. De regeering zal dan niet gestreng of wraakzuchtig zijn. ÏTAMEN DER PLAATSE». Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs. St Mathieu Ëiarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 3.6 3.7 5.5 6.2 7.0 2.2 7.6 1.3 4.3 7.3 7.8 6.3 5.9 7.0 2.7 1.5 -j-10.5 5.8 W W NW ZW O NW ZO ZW ZW stil stil O 1 1 2 2 2 1 2 1 5 1 1 0 3 0 4 3 1. bew. 1. bew. bew. helder betr i. bew. z. bew. helder l. bew. helder helder z. bew. helder betr. Tem pera tuur. Cels. 0 0 1 2 1 3 7 7 2 10 6 5 2 5 3 5 t 16 10 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 3.4 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 1 Maart. 'sav. 11 u. 32 gr. 2 's morg. 8 u. 35 gr. 'smidd. 1 u. 49 gr. 'sav. 5 u. 37 gr. F. Maandag is in de zitting der Grieksche kamer de regeering geïnterpelleerd over hetgeen Zaterdag was omgegaan tussehen den premier en de ambassadeurs der mogendheden, van welk onder houd wij gisteren de lezing mededeelden van een der Engelsche dagblad-correspondenten. De heer Coumoundouros antwoordde dat de Porie, nadat zij vernomen had dat de ambassa deurs te Konstantiuopel beraadslaagden over de Grieksche quaestie, aan hen had te kennen ge geven dat zij niet van plan was eene vijandelijke beweging tegen de Grieksche grens te maken, en dat zij verzocht dat ook Griekenland zich van vijandelijkheden zou onthouden. Nu zou, zeidede minister, de Grieksche regeering, in overeenstem ming met de wenschen van Europa, geene vijan delijkheden beginnen; maar dan hoopte hij ook dat de beslissingen der conferentie van Berlijn zouden worden uitgevoerd. Om duidelijk den geest weer te geven, welke in de Grieksche kamer heerscht, moeten wij ook den leider der oppositie hooren, den heer Tricoupis. Deze verklaarde dat de kamer alleen het ant woord van den heer Coumoundouros kan goed keuren, onder de voorwaarde dat men van de ambassadeurs de zekerheid zou verkrijgen dat do thans te Konstantinopel gevoerde onderhandelingen voor cl en duur van welke de Grieksche regee ring heeft beloofd geene vijandelijkheden te zullen plegen ten doel hebben de beslissing der Ber- lijnsche conferentie te verwezenlijken, overeen komstig de letter der collectieve nota, door de mogendheden den 28n Augustus 1880 aan de Porte gericht, en dat er geen plan bestaat om ia die beslissing eenige verandering te brengen. De heer Tricoupis voegde erbij dat, hoezeer hij de oorlogstoebereidsélen der regeering onvoldoende achtte, hij geene ministerieele crisis wilde uit lokken. Want hij was wel overtuigd dat de oppo sitie sterk genoeg was om deze regeering omver te werpen, maar niet dat zij de kracht had zelve een nieuw kabinet te vormen. Nog kort geleden sprak de heer Coumoundouros op denzelfden toon als thans de heer Tricoupis. Het is gemakkelijk te verklaren dat hun toon thans eenigszins uiteenloopt, en dat de krasse taal, welke den aanvoerder der oppositie vrijstaat, niet meer kan gevoerd worden door den minister, die met meer bezwaren rekening moet houden, aan grooter verantwoordelijkheid gebonden is dan het kamerlid. Het protocol der Berlijnsche conferentie van ver leden zomer was in vorm en wezen een vonnis, gewezen door degevolmachtigdeb der mogendheden, en niemand heeft eraan gedacht zijne beteekenis te verdraaien, vóór men bespeurd had dat het werk der conferentie aanleiding zou geven tot een gewapend conflict tussehen Griekenland en Turkije. De, zoolang zij het eens zijn, toongevende machten in Europa, Frankrijk en het Duitsch Oostenrijksch verbond, wenschten het uitbreken dei- vijandelijkheden te vermijden, en eerst toen werd pour le bi tuin de la cause in eene sophistische circulaire van den Franschen minister van bui- tenlandsche zaken de slotsom der conferentie, het executoir schijnende vonnis, gestempeld tot eene vriendschappelijke raadgeving aan de Porte. De Duitsche bladen, ook alweer ten behoeve van den soms zoo gretig verlangden, andere keeren zoo licht verstoorden vrede, hemelden de circu laire op als den eindelijk gevonden steen der staatsmanswijsheid in de Grieksche quaestie. Tegenover dezen staat van zaken kan de Grieksche regeering wel pleiten voor haar recht, maar ten slotte zal zij rekening moeten houden met de feiten, welker gang in het leven der volken zich niet altijd stoort aan recht. Zij staat voor de keuze tussehen toegeven aan een door de Porte voor te stellen vergelijk, dat hare grens zwak en die der Porte sterk zal maken, en aau de andere zijde het voeren van een ongelij ken oorlog, waarin Griekenland eerst de tusschenkomst der mogend heden zal erlangen, als het van zijn machtiger vijand eene duchtige les heeft gehad, welke het land voor jaren zou aehteruitzetten. Met bet oog op dit alles is de toestand van den heer Coumoundouros buitengewoon moeilijk en pleit het voor zijn beleid dat hij een toontje lager is gestemd, al is het volkomen begrijpelijk dat het gekrenkte rechtsgevoel der Grieken opstaat tegen het sollen der mogendheden met hunne belangen. Niemand echter kan dit aan den minister wijten. In Athene werd Maandag het bericht ontvangen dat de Albaneezen in vollen opstand zijn en Prizrend en Dibra, beide Turksche plaatsen, hebben bezet. Eene macht van 4.000 man Turksche troepen met zes kanonnen is in haast opgemarcheerd van Janina om de opstandelingen aan tp tasten. Het is moeilijk om de beteekenis van dit bericht juist aan te geven. De woelingen der Albaneezen duren reeds zoo lang, en een ernstig uitbreken der onlusten is reeds zoo dik wijls voorspeld, dat het in deze zaak gaat als met den jongen die het dorp in angst bracht door den alleen in zijne verbeelding bestaauden wolf. Daar staat echter tegenover dat er onder de Albaneezen groote gisting heerscht, evenals in Macedonië, en dat iedere aanleiding het vuur van den burgeroorlog in het Balkanland kau doen outbranden. Voor de schatting van het gewicht dezer tijding dienen dus verdere berichten te worden afgewacht. De wet op het dragen en verkoopen van wapens in Ierland is in het Engelsche lagerhuis ingediend. Het ontwerp luidt dat het dragen en bezitten van wapens zonder daartoe bekomen verlof, in de provinciën waar de staat van beleg is afge kondigd, wordt verboden. Met het oog op de uitvoering wordt de politie gemachtigd - onder zekere voorwaarden huiszoeking te doen. De invoer en de verkoop mag belet worden, van wapens, dynamiet en nitro-glycerine. De stad houder zal de overtredingen dezer wet met ge vangenisstraf tot drie maanden mogen straffen, ep van deze vonnissen zal geen appel zijn. De duur der wet wordt op vjjf jaren bepaald. Deze opgaven zijn aan een telegram ontleend, zoodat er, als wij het ontwerp hebben gelezen, wel iets zal te wijzigen en aan te vullen zijn. Kapitein Cameron, de correspondent van de Standardis niet gesneuveld, ms ar door de Boeren in het gevecht van Zondag gevangen genomen en later weder losgelaten, opdat hij naar het Britsche kamp zou kunnen terugkeeren om hulp voor de gewonden te halen. Hij seinde aan zijn blad eene zeer uitvoerige beschrijving van het gebeurde, waaraan wij het volgende ontleenen. De sterkte der kolonne was ongeveer 600 man, alles medegerekend, van het 58e, 60e, 92e regi ment en de marine-brigade. De nacht, toen wij uitrukten, was donker en de marsch langs onbe kend terrein, zeer vermoeiend. Sommige hellingen waren zeer steil en waar ze te beklimmen waren, zag men ze bedekt met groote rotsblokken en losse steenen, die naar beneden rolden als men er den voet op zette. Voor een man zonder vracht was de marsch al vermoeiend genoeg, maar voor troepen met hunne wapens, tachtig patronen, waterflesschen en proviand voor drie dagen was het zeer moeilijk. De dag brak aan, toen wij den heuvel naderden, die het doel der expeditie was. Wij waren 's avonds om tieu uren uitgerukt en hadden zes uren besteed aan een afstand in rechte lijn van weinig meer dan een uur gaans. Op een voor uitstekend punt van den heuvel lieten wij 200 man om de signalen met het kamp te onderhou den. Zij kregen den last dadelijk aan het werk te gaan om zich te verschansen. Toen wij op den top des heuvels kwamen, hadden wij het oog op de lange linie der verschansingen van de Boeren, die zich, van een punt onmiddellijk be neden ons, uitstrekten tot de Buffelrivier. Tot zoover was onze tocht volkomen geslaagd. Het was duidelijk dat onze bezetting van den heuvel de positie der Boeren volkomen onhoudbaar maakte, wijl wij hunne verschansingen van de achterzijde bestreken. Ons eigen kamp, op een uur afstand, geleek vlak nabij, want wij waren 2.500 voet hooger. Het voornaamste kamp laagerj van den vijand was ongeveer 1800 meter verwij derd. De door de onzen veroverde stelling was door de natuurlijke ligging bijzonder sterk. De top vau den heuvel was vlak, zoodat al de troepen die Diet bezig zouden zijn een aanval af te weren, er volkomen veilig konden zijn voor vuur van beneden. Een uur lang rustten de troepen, althans het grootste deel, want een deel der eoldaten hielpen de matrozen, die er nog niet iu geslaagd waren het medegenomen Gatling- kanon den heuvel op te krijgen. (Het Gatling- kanon is een revolver-kanon van Amerikaansche vinding met zes loopen, waarmede men bijzonder snel vuren kan). Toen de zon was opgekomen, zag men bewe ging in de liniën der Boerendoch eerst een uur later zag men een troepje te paard naar den heuvel draven, waarop zij waarschijnlijk post wilden vatten. Toen zij naderden, vuurden onze voorposten op hen en werd onze tegenwoordigheid het eerst ontdekt. Onze geweerschoten werden in het Hollandsohe kamp gehoord, en het gansehe tooneel veranderde als door een tooverslag. Ia plaats van enkele verstrooide gedaanten, zag men zwermen menschen heen en weer loopen, sommi gen naar hunne paarden, anderen naar de wagens, en men begon de ossen in te spannen om zich voor den aftocht gereed te maken. Nadat de eerste schrik voorbij was, kon men zien dat een man van gezag het commando voerde. Het grootste deel van de Boeren begon zich voorwaarts te bewegen met het blijkbare doel om ons aan te vallen doch men ging tevens voort met de voorbereidselen voor een mogelijk noodi- gen aftocht, totdat alle wagens waren ingespannen. Enkele reden zelfs weg. Ongeveer te zeven uren openden de Boeren het vuur en eeu dichte kogelregen floot over het plateau van den heuvel. Onze manschappen waren volkomen koel en vol zelfvertrouwen, en ik geloof niet dat bij óen hunner de mogelijkheid opkwam, dat onze positie door bestorming zou kunnen

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2