124e Donderdag 3 Maart. Dit blad, verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco f 5,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weënen, Zurich enz. Middelburg, 2 Maart, Benoemingen en besluiten! Marine en leger, Rechtszaken. 1DDËLBL GEMEENTERAAD. De burgemeester v..n Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 4 Maart 1881., des namid dags te 2$ uur een opeubare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 28 Februari 1881. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De verklaring van den minister van buitenland- sche zaken betreffende de gedragslija onzer regee ring ten opzichte van den Transvaal-oorlog, is, terecht, met zooveel belangstelling te gemoet ge zien, dat wij niet willen wachten tot het Verslag ons zijne woorden in hun geheel mededeelt, maar reeds dadelijk aan het zitting-verslag van 't Haag- sche Dagblad het volgende uittreksel ontleenen. Ka een kort geschiedkundig overzicht van de gebeurtenissen in Zuid-Afrika sedert 1835, herin nerde de minister aan de erkenning van de onaf hankelijkheid der republiek door de Engelsche regeering bij het tractaat van de Zand-rivier van 18 Febr. 1852. Die erkenning is in 1869 ook geschied door Nederland, dat vóór dien tijd geen betrekkingen met de republiek onderhouden had. Ook na dien tijd werden echter geen betrek kingen tusschen de beide staten aangeknoopt, tot in 1876 president Burgers in Europa kwam om met verschillende staten tractaten te sluiten. Het eerst geschiedde dit met Portugal, nl. een handelstrac- taat en een tractaat betreffende den Deiagoa- spoorweg. Toen werd ook een tractaat met Nederland gesloten, dat aan de goedkeuring der tweede kamer onderworpen werd, doch buiten behandeling bleef, totdat onze regeering het, na de inlijving der republiek, weder introk. Na de terugkomst van Burgers ontstonden de bekende moeilijkheden der republiek, eerst met Secoeoeni en later met de Zoeloes. «Zulks heeft medegewerkt om Engeland, uit zelfbehoud, aanleiding te geren zich meer direct met de Transvaal bezig te houden. «Wat toen gebeurd is met de zending van sir Thomas Shepstone is bekender ontstond in de Transvaal een annexatie-partij en ten slotte heeft de annexatie plaats ge grepen zonder verzetmen bepaalde zich tot een protest. «Wanneer de minister gemeend heeft deze mededeelingen aan de aandacht der kamer te moeten onderwerpen, dan is dit niet om een poging te wagen om de begrijpelijke sympathie voor de Transvaal in het minst te verminderen, maar alleen om wel te doen begrijpen, dat ook in deze quaestie Nederland er rechtstreeks buiten staat en dat zijn positie is, gelijk die van alle andere mogendheuen, de positie van een derde, dat Wil zeggeneen buiten de zaak staande partij. «De minister heeft dit ook willen zeggen, omdat niet alleen in publieke organen, maar ook in meetings en tal van brieven op de Nederlandsche regeering drang is uit geoefend om onmiddellijk en werkdadig tusschenbeide te komen. In sommige dier brieven werd betoogd, dat de noodzakelijkheid daartoe onbetwistbaar vast stond. De Verantwoordelijkheid van den minister van buitenlandsche zaken braebt echter mede, niet onmiddellijk op te treden. Wel heeft hij gemeend van alle zijden inlichtingen te moeten vragen, die hem van vele zijden zijn toegekomen. «Maar de ontvangen inlichtingen hebben de regeering er in het allerminst niet toe geleid, zich de belangen van de Transvaal niet aan te trekken, maar veeleer om in het belang van de beëindiging van den strijd en in 't belang der Boeren te doen, wat zij met het oog op haar internationale verplichtingen mocht doen. .Niet eerst toen er langzamerhand meer stemmen op gingen voor de Transvaal, maar reeds van den aanvang af, heeft de regeering zich met de zaak bezig gehoudsn. De eerste depêche van hier naar Londen dateert van De cember 1880, toen prof. Harting de bekende oproeping deed tot zijn landgenooten en toen bleek, dat deze zoo groote sympathie mocht ondervinden. «Onmiddellijk beijverde zich de minister de Engelsche regeering van het gevoelen van het Ned. gouvernement te doen blijken. In zijn depêche herinnerde de minister, dat de tegenwoordige ministers van Engeland zich in der» tijd hebben doen kennen al9 de warmste tegenstanders van de annexatie, zoodat men meende niet ten onrechte op hun medewerking te mogen rekenen om zooveel mo gelijk aan de wenschen van de Boeren te gemoet te komen. «Intusschen nam in Engeland zelf do beweging ten gunste van de Transvalere hand oyer hand toej zy vond haar orgaan in het Engelsch parlement en he! 'liet zich aanzien dat de zoo sterk zich uitsprekende "publieke meening, ondersteund door den aandrang van buitenland sche mogendheden, de aanleiding zou knnnen worden voor de Engelsche regeering om een oplossing van de moeie- lijkheden te verkrijgen, mits en hierop was de En gelsche regeering op haar standpunt zeer pertinent er geen directe oföcieele aandrang van eenige mogend heid op Engeland zon plaats hebben, hetgeen dan ook niet is geschied, ook niet door Duitschland en Amerika. «Toen kwam er een wijziging in de publieke opinie en den min. werd een schrijven medegedeeld, hier te lande ontvangen, van een Engelsch parlementslid, waarhij niet onduidelijk werd te kennen gegeven dat de Engelsche regeering welker leden zeiven zich indertijd zoo sterk tegen de annexatie hebben verklaard het niet ongaarne zou zien dat van de zijde van een der mogendheden een meer directe inmenging plaats had, die de regeering van Engeland aanleiding kon geven op voor haar en voor het land eervolle wijze aan den strijd een einde te maken. «De minister heeft zich echter vergewist dat dit o n j u i s t was en dat de Engelsche regeering dit niet alleen niet wenscht, maar dat een direct aanbod om tus schen beide te treden, eene interventie of mediatie, door Engeland zeer pertinent zou worden van de hand gewezen en dat zelfs zulk een intervenlie niet buiten invloed zou blijven op de besluiten der Engelsche regeering nopens de Transvaal. «Sedert hebben er tusschen de Nederlandsche en de Engelsche regeeringen omtrent deze zaak voortdurende gedachtenwisselingen plaats gehad en al is er onzerzijds geen direct aanbod tot interventie gedaan, zoo weet de Engelsche regeering toch, dat de zaak van de Transvaal niet alleen hij de Nederlandsehe natie sympathie viödt, maar dat ook de Ned. regeering in die sympathie deelt, en zich beijvert ter tegemoetkoming daaraan te doeu, wat zij, zonder haar eigen belangen in de waagschaal te stel len, zou willen doen, «Wanneer dus de interpellant hij den aanvang zijner rede verlangde te vernemen welke de houding is der Ned. regeering met betrekking tot den tusschen Engeland en de Transvaal uitgebroken strijd, dan kan de min, daarop antwoorden «lo. dat de regeering in de eerste plaats en in haar eigen belang heeft rekening te houden met de eischen der neutraliteit, met de eischen eener mogelijke bemidde ling, die intusschen zal zij doel treffen zou moeten geschieden met toestemming, met medewerking van de strijdende partijen »2o. dat de regeering niet ophoudt hij de Engelsche regeering haar invloed aan te wenden, om zooveel mogelijk tot het einde van den strijd te geraken «3o. dat de Engelsche regeering zich bewust is, dat de Nederlandsche regeering bereid zou wezen in deze zaak in gunstigen zin tusschenbeide te komen." De gemeenteraad van Middelburg, zal op Vrij dag, den 4 Maart a., des namiddags ten 2j uur, «en openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zaken ingekomen stukkenmissi ves ged. st. goedkeuring raadsbesluitenvoor stellen van burg. en weth.; a tot uitgifte in erf pacht, verkoop en verpachting vaD gronden buiten de voormalige Dampoort; b tot verkoop en ver huring van gronden in het Armeniaansch schuit- vlot; e tot aanstelling van een assistent bij de natuurkundige lessen aan de middelbare meisjes school d tot het in orde brengen van het school lokaal op de Wal; e betrekkelijk de teruggaaf eener pohtieboete aan het rijk rapport der comm. van fabricage op een brief van P. Wondergem. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middel burg, gedurende de 2e helft der maand Januari 1881. J. Grijspaard?, J. S. Miermanse, Amsterdam, mej, Bruggink, Dinxperlo, J. Pigo, Rotterdam, J. L. Hamelink, Velzen, Van Sprink, Vlissingen, G. Schroezers, Feyenoord. does, 1 Maart. Iu de heden namiddag ge houden vergadering van de afdeeling Heinkens- zand der Mij. t. b. v. landbouw en veeteelt in Zeelanddie door een 60 tal leden bijgewoond werd, deed de voorzitter jhr. mr. C. van Citters mededeeling, dat de koninklijke machtiging tot het houden van een verloting bij de aanstaande tentoonstelling is verkregen en dat van burg. en wetb. van Goes bericht is ontvangen dat de raad een subsidie van 100 voor die tentoonstel ling heeft toegestaan. Do rekening over 18:0 werd ter fine van onderzoek in handen eener commissie, bestaande uit de heereu Risseeuv, v. d. Pauwert en Oele, gesteld. Het voorstel dezer commissie, om de rekeniDg goed te keuren, in ontvang op f 807.95$, in uitgaaf op f 610.26 en dus met een goed slot van 187.69$, werd goedgekeurd. Nadat de voorzitter heeft medegedeeld, dat nog als prijzen zullen worden toegekend, voor wolvliezen 10 en f 5 en voor de beste verzameling pluim gedierte dezelfde sommenterwijl de secretaris der afdeeling, de heer E. van den Bosch, een prijs van f 5 voor de vijf grootste, zwaarste enkele kippeneieren heeft uitgeloofd, wordt overgegaan tot de benoeming van de leden in de verschillende, met de tentoonstelling in verband staande com- missiën. Gekozen werden in de commissiea voor de inrichting van het terrein, loodsen, en d8 plaatsing van hekken en buffetten enz. de beeren: D. de Koning, jhr. C. A. J. v. Citters, I. H. Overman, L, M. v. Campen en E. van den Bosch; b voor de karnwerktuigen de heeren: D. de Koning, J. C. Q. Peman Kakebeeke, W. L. Kakebeeke en I. Oele; c voor de ontvangst van de melkkoeien de heerenI. M. Kakebeeke, jhr. C. A. J. v. Citters, C. I. Labrijn d voor de ontvangst van het overige rundvee de heerenJob van den Dries, C. Zuidweg, W. L. Kakebeeke, I. A. van Heel; e als boven van paarden de heeren: Jan Kakebeeke, J. H. Overman, A. Nijsse, en M. de Jager f ala boven vsn schapen, varkens, pluim gedierte enz. de heerenC. J. Labrijn, H. Minnaard, en S. de Meulemeester; g tot regeling van den gemeenschappeiijken maaltijd de heeren L. K. Breker, L. G. Kakebeeke, J. L. van der Pauwert, H. J. Baning, G. H. van der Meer Mohrh tot regeling van den te houden rijtoer de heeren J. Vermet, J. J. van Weel, L. Woutersen, C. Kaboort, en jhr. mr. C. van Citters; i voor de inning der entiéegelden de heeren J. A. van Heel, A. J. van Heel, G. H. van der Meer Mohr, L. K. Breker, H. J. Baning, H. Keursehot, M. W. Hildernisse, S. de Meulemeester, J. W. Fransen van de Putte, W. A. de Laat de Kanter, J. C. Massee, J. Mul der, A. P. L. Spuijbroek, en L. H. Hallungius. Ten Blotte vraagt de heer C. J. A. v. Citters of het gerucht, dat op Zuid-Beveland tongblaar bij bet rundvee voorkomt, al of niet juist is. De heer Oele deelt mede, dar een door hem van den landbouwer Sikkema te Zuidhorn (prov. Groningen) aangekochte stier, eeuige dagen na aankomst te Kapelle, tongblaar gekregen heeft, ofschoon deze ziekte in Groningen niet hoerscht, waarvan hij certificaten had ontvangen. De vergadering is na deze mededeeling gesloten* Naar wij vernemen heerscht op eene hofstede te Krabbendijke ook tongblaar. Met het oog op het ontstaan van het mondzeer in deze provincie, doet de verslaggever der Middelburgsche courant wellicht de landbouwers geen ondienst met en parenthese te herinneren aan de bepalingen van artikel 13 en 14 der wet van 5 Augustus 1870 (SM. no. 131) in verhand met art. 1 van het kon. besluit van 4 Decem ber van hetzelfde jaar (Stil. no 190). Aardenfourg, 1 Maart. Door den gemeen teraad is heden tot hulponderwijzer aan de open bare school alhier benoemd de heer J. de Meijer, thans hulponderwijzer te Arnemuiden. Gisteren mocht onze burgemeester, de heer P. L. Reepmaker, zijn 75eu jaardag vieren. De leden van den raad boden hem hunne gelukwensehen aan, terwijl ook de burgerij niet achterbleef in het geven van big ken harer gehechtheid aan den waardigen man. De werkende- leden der maat schappij Aardenburgsche fanfaren brachten hem des avonds eene serenade. Sint MaartensdiJK, 1 Maart. De waar nemende directeur van het post- en telegraaf kan toor alhier, de heer J. D. Kelder, is heden op zQn verzoek vervangen door den heer A. Klok, telegrafist 2e klasse te Rotterdam. Voor de betrekking van bewaarschoolhouderes alhier hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. Vele der bijna dagelijks voorkomende berichten van vervalsching van levensmiddelen in het buitenland worden, voor zooveel ons land betreft, als sprookjes beschouwd. Deze opvatting wordt eenigszins bevestigd door de herhaaldelijk mode- gedeelde verklaringen van gezuudheids- of andere commissiën van onderzoek in Nederland, dat bet haar niet gelukt eenige vervalscbing te ontdek ken. Aangenomen dus dat het vermengen van theebladen met ijzervijlsel, van kofïïeboonen met klompjes gebrande klei, van suiker met zand, van chocolade met rood krijt en wat dies meer zij, in den regel de Nederlandsche grenzen niet overschrijdt, dan is het van zooveel te grooter belang de aandacht te vestigen op bet volgende feit, dat in het bl. wordt medegedeeld. Vele grootere of kleinere partijen zoogenaamde thee worden nameiijk van Londen in Nederland ingevoerd, die met dat artikel niets dan den naam gemeen hebben. Ais siftings of teadust worden zij daar tot lage prijzen aangeboden en vinden ter wille dier lage prijzen nemers, die alleen op de onkunde hunner debitanten speculeeren of op de zucht om steeds lager dan anderen te kunnen aanbieden. Dat die producten geen theebladen zijn, zal door ieder theekenner worden erkend, maar of ze voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevatten, dat zou de gezondheidscommissie moeten onderzoeken. Dergelijke producten zijn nimmer alhier direct aangevoerd, noch van China noch van Java. Te Vuren breiden de pokken zich langzamer hand uit; het aantal lijders bedraagt thans 9, waarvan echter slechts twee met echte pokken. De anderen vertoonen den ge wijzigden vorm, hetgeen aan de plaats gehad hebbende inenting toe te schrijven is. Nu de ziekte zich verspreidt, laten velen zich her-inenten. Op de groote meetingwelke tegen den 15en dezer dcor het te Amsterdam gevestigde Trans- vaal-comitó is uitgeschreven, zijn als sprekers uitgenoodigd de heeren professoren Harting, Fruin en De Louter. Vorder de heer Van Gorkom, schoolopziener te Leiden, voormalig super-inten dant van het onderwijs in Transvaal, en ds. Lion Cachet, voormalig predikant in Transvaal. De -verkiezing die tengevolge van het overlijden van mr. W. H. Dullert, voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistriet Arnhem is bepaald op Dinsdag 22 Maart a. terwijl zoo her stemming noodzakelijk is, die zal geschieden Dins dag 5 April d. a. v. (Zie laatste berichten van gisteren.) Door den minister van oorlog is aan alle autoriteiten eene circulaire gericht, waarbij hun te kennen gegeven wordt, dat de heer v. B. te Breda, de leverancier die den ongelukkigen inval gehad heeft om een bankje van ƒ100 te zenden aan een lid van de keuringscommissie, voor altijd uitgesloten wordt van het deelnemen aan leveranciën ten dienste van het departement van oorlog, of om daarbij als borg voor anderen toegelaten te worden. ministerieels departementen. Op Verzoek, aan mr. A. C. van Heusde, eervol ontslag verleend als raad-adviseur bij het dep. van binnenl. zaken, met dankbetuiging. belastingen. Op verzoek, aan B. Jonkman eervol ontslag verleend als ontvaDger der dir. belast, en acc. te Dalfsen, behoudens aanspraak op pensioen, pensioenen. Op pensioen gesteld de kap. L. W. Muller, van het 5de reg. infanterie, ten bedrage van f 1300 's jaars en de majoor F. ErmerinSj van het korps ingen., min. en sapp., ten bedrage van 1600 's jaars. De luita t/z 2de kl. W. A'iirol en A. L. Boeten, respectively dienende a/b. van Zr. Ms. iustructie- brik Zeehond en wachtschip te Hellevootsluis, zullen onderling van bodem verwisselen. Blijkens een bij het dep. van marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Suriname, onder bevel van den luit. t/z le kl. jhr. H. M. van der Wijck, in den namiddag van den len dezer, van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestem ming naar de Middellandsche Zee, tot het rejoignee- ren der oefeningsdivisie, onder bevel van den kap. t/z J. W. Binkes. De zaak van den inspecteur van politie Gesel schap, beschuldigd van misbruik van gezag, doch door de Amsterdamsche rechtbank vrijgesproken,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1