Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Recütszake n. Verkoopingen en aanbestedingen. Mocht men van onze tusschenkomst tet overmaking gebruik willen maken, onze watersnood- en schipbreukelingenbus wordt bij deze gepromoveerd tot Transvaalbus. Uit de portefeuille van het genootschap Pulchri studioin de vorige week hier tentoongesteld, zijn door stadgenooten aangekocht: Landschap van Doeleman; Witte goudsbloemvan mej. Roo- zeboom, en Weide met koeien, van Van der Weele. Amsterdam, 28 Februari. Heden werd alhier eene vergadering gehouden van obligatie houders der 4J pet. gewaarborgde leening ten laste der stoomvaartmaatschappij Zeeland. De commissie uit de obligatiehouders deelde de rege ling mede, welke met de erfgenamen van wijlen Z. K. H. prins Hendrik was getroffen, en waar de vergadering hare goedkeuring aan hechtte. Die regeling behelst, dat ter vervanging der zakelijke zekerheid, in de akte van borgtocht voor het geval van overlijden van den borg vermeld, de nalatenschap van den prins zal blijven onder beheer der daartoe benoemde commissie van drie leden, totdat de bedoelde leening geheel zal zijn afgelost. Daarentegen zien de obligitiehouders af van het recht om de leening als opeisch baai- te boschouwen, tengevolge van het niet stellen der zakelijke zekerheid binnen 60 dagen na het overlijden van den borg. Aan de obligatiehouders zal tot 31 Maart e. k. de gelegenheid gegeven worden, door het doen stempelen nunner obliga- tiën van hun toetreding te doen blijken. De niet aangeboden obligatiën zullen pari afgelost worden. De zesde aflevering van het Nederlandsch Rund' vee-stamboek is verschenen. Daaruit blijkt dat zijn ingeschreven 453 koeien en 110 stieren van in- landsch ras en 8 koeien en 2 stieren van gekruist ras. Yoor het eerst komen in het Stamboek, onder n«a. 451 en 452, runderen voor van Walchersche veehouders. Gisteren middag heeft te Arnhem de begrafenis van wijlen den heer Dullert plaats gehad. Dui zenden belangstellenden waren langs den weg geschaard. De stoet bestond uit 35 volgkoetsen en deputatiën te voet achter den lijkwagen; 18 ingezetenen, geboren in de Ketelstraat, even als de heer Dullert, droegen de slippen van het lijk kleed. De prins van Oranje werd door een adjudant vertegenwoordigd. De ministers Van Lijnden, Six en Van Goltstein waren tegenwoordig, alsmede de president der eerste kamer, vele leden der kamers, het bureau der tweede kamer, de commissaris des konings in Gelderland, de wethouders van Arnhem en vele vrienden. De eerste rede was van den heer Henny, die in hem den mensch en den vriend herdacht. Na den heer Henny sprak de minister Van Lijnden over Dullert als voorzitter der kamer. Ook de heer Cremers herdacht in hem den hoogst ver dienstelijken vaderlander en zijn trouw, zijn onpartijdigheid. De burgemeester van Arnhem sprak over zijn verdiensten als raadslid en ook over zijn voor Arnhem zoo gewichtige testamentaire beschikkingen. Hierna sprak de heer G. Everts P.Pz" als deken der balie, terwijl eindelijk de heer Henny dankte voor de eer den overledene bewezen. De heer Abr. de Heer, te Rotterdam, verzoekt in de N. Rott. Ct alle dagblad-redactien „wien Neerlandsch bloed door d' adren vloeit, van vreemde smetten vrij", den volke te herinneren aan den belangrijken nationalen gedenkdag van den 26en Juli a., toen vóór drie eeuwen Philips II als heer der Nederlandsche gewesten plechtig werd afgezworen. Hij wil dien dag feestelijk herdenken. Aangezien wij niet gaarne aan de smetteloosheid van ons bloed willen doen twijfelen, haasten wij ons aan dit verzoek te voldoen. Zonder conse quentie echter voor het overige. Want het her denken van den 80jarigen oorlog moet éénmaal ophouden. Naar men verneemt moet de nieuwbenoemde gouverneur-generaal, de heer 's Jacob, zijn bijzon dere ingenomenheid met het plan tot het houden eener internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam hebben betuigd. Ook zou de ge meenteraad gaarne zijn steun verleenen, onder voorwaarde echter, dat de waarborgen voor de Boliditeit der onderneming voldoende blijken te zijn. N.R. Ct). Door het comité voor de Transvaal te Amster dam, wordt onderstaande oproeping gedaan „Het comité, overtuigd dat voor het Nederland sche volk het geschikte oogenblik gekomen is om in zijn hoofdstad zijne sympathie voor den Transvaalschen vrijheidsoorlog uit te spreken, noodigt een ieder, die den dapperen Boeren een warm hart toedraagt, uit, op te komen in Frascati, op Zaterdag 5 Maart e. k., des avonds te 8 uren." Zr. Ms. stoomschip Atjeh, kommandant J. A. Greve, is van zijn reis naar Australië ter reede Batavia aangekomen. Bestemd om by de opening der tentoonstelling te Melbourne tegenwoordig te »jjn, kwam de Atjeh vijf dagen te laat aldaar aan. Het schip voldeed evenals de vorige reis wei nig; men hoopt dat er na het dokken meer vaart uit te halen zal zgn. De coöperatieve arbeidersvereeniging te Cats telt thans 123 leden, die 10 cent per week inleg gen. Deze inlagen dienen tot aankoop van steen kolen, turf enz. en worden, na 4 jaren als bedrijfs-kapitaal te hebben gediend, terugbetaald, waardoor deze vereeniging tevens als spaarbank werkt. Zoo ontvingen op 1 Jan. '81 52 leden ieder 20.80 aan ingebrachte contributiën terug en alle leden per hoofd 70 cent winst voor het jaar '80. De ontvangsten over het laatste halfjaar van 1880 bedroegen 3196.41J, de uitgaven f 2584.74, zoodat het saldo der kas bleek te zgn f 611.67|. Te Colijnsplaat is op eene uitvoering ten voor- deele der armen, door de zangvereeniging Concordia en het muziekgezelschap Crescendo, na de voor dracht van het laatste nommer, getiteld De Transvaalsche Boerendoor den heer C. H. Eek man een krachtig woord tot aanbeveling van de zaak ODzer stamgenooten gesproken. Een daarna voor hen gehouden inzameling bracht 19.77 op, welk bedrag, met nog eenige andere giften, aan het Roode Kruis overgemaakt zal worden. De benoeming van een candidaat voor de be trekking van algemeen secretaris heeft in ver- sohillende Vwfa-departementen plaats gehad als volgt: Voor mr. A. Kerdgk: te Middelie e. a. Voor P. Bruijn: te Grootebroek-Bovencarspel, Edam en Twisk. Door het hoofdcomité van het Roode Kruis is sedert de opgave in de St. Ct. van 22 Februari nog ontvangen 11.110.52J, benevens fr. 5000 van het centraal-comuó in Duitschland. De St. Ct. bevat een kon. besluit houdende nadere bepalingen betreflende den algemeenen dienst van den waterstaat. Daarin wordt bepaald dat 36 ingenieurs, verdeeld in drie klassen, kunnen worden benoemd. De jaarlijksche bezoldiging bedraagt: voor den hoofdinspecteur f 6.500, voor een inspecteur 5.500, voor een hoofding. Ie kl. f 5.000, voor een hoofding. 2e kl. f 4.500, voor een ingenieur le kl. f 3.600, voor een ingenieur 2e kl. ƒ2.800, voor een ingenieur 3e kl. 2.000, voor een asp.- ing. f 1.200. De Haagsche correspondent der Zutf. Ct. deelt uit het private leven van den heer Dullert eenige bij zonderheden mede, welke, dewijl ze niet onbeschei den zgn en een hooggeplaatst man betreffen als bijdragen tot de histoire intime van onzen tijd beschouwd mogen worden. „Familieleven heeft Dullert niet gekend. En dat is wel de schaduwzijde in zijn leven geweest. Schatrijk, gevoelde hij zich toch betrekkelijk arm. Zonder gierig te zijn, had hij er toch een kinderlijk genoegen in zijn vermogen te zien aan groeien. Liberaal in de politiekwas hg behou dend op het punt van zijn beurs. Voor zich zelf had hij zeer weinig behoeften en ofschoon in de residentie nederig geïnstalleerd, was hij het nooit met zich zelf eens of hg het wel verantwoorden kon er twee residenties op na te houden. Wel gaf hij nu en dan gelden voor nuttige doeleinden, maar toch niet in verhouding tot zgn groot fortuin. „Hij was milliouair zonder hot te weten. Het eene oogenblik beklaagde hij zich, dat hg zgn neven en zgn nichtjes, die van hem zouden erven, zelfs niet bij name kende en het andere oogen blik gevoelde hij zich ongelukkig, dat hg voor zooveel moest betalen. „Toch was Dullert geen gierigaard in den ge wonen zin. Zgne dienstboden droegen hem op de handen; zgn vrienden vonden steeds bij hem een gulle ontvangst. Gezellig van aard, kon men hem geen grooter genoegen doen dan eens bij hem aan te kloppen. Zijn grootste gebrek was, dat hij niet in de wieg was gelegd voor millionair, maar voor een eenvoudig burgerman. Hg was dan ook van zeer burgerlijke afkomst. Zijn vader was reeds zeer rgk, maar zijn grootvader moet als klein koopman begonnen zijn. Dullert Sr. is nog slechts enkele jaren dood. Maar al was de zoon, toen zgn vader stierf, reeds bg de 60 jaren en sinds lang voorzitter van het parlement, in huis bleef hij tot aan den dood van zijn papa „de jonge heer". 't Is nu circa acht jaar geleden, dat ik den zoon voor het eerst een bezoek bracht. Moet gij den jongenheer spreken werd mij ge vraagd. En toen ik antwoorddeNeen, den ouden heer, kwam er een stokoude grijsaard aanstrompelen, die al schielijk begreep, dat het toch eigenlijk om „den jongenheer" te doen was. „Jong van hart en levenslustig bleeft Dullert tot het einde toe. Voor leed bleef hij anders niet gevrgwaard. Al zgn naaste bloedverwanten ontvielen hem. Nu* voor een paar jaar ook zgn neef, de heer Putman Cramer, de eenig overgebleven zoon van zgn zuster, op wien hij al zijn hoop had gevestigd. Ook van zgn vrienden bleven er ten slotte slechts weinige over. Den dood van Heemskerk Bz., die 25 jaar achtereen met hem stamgast was aan de tafel van Paulez, trok hij zich zeer aan. Nu is het ook schielijk mijn beurt moet hg gezegd hebben; maar dat hij zoo schielijk zijn vriend zou moeten volgen, kon hij toch niet den ken." leger. In hunnen rang overgeplaatst de ka piteins F. C. P. Donnadieu en J. H. Vrancken, van den generalen staf, eerstgenoemde bij bet wapen der inf., en wel bij het 6e reg.laatstge noemde bij het wapen der art., en wel bij het op te richten 3e reg. veld-art. PENSioEKEir. Op pensioen gesteld de le luit. der iDf. J. de Blom, d la suite van het kol. werf- depöt, ad 1795 's jaars. Eervol ontslag verleend uit den dienst, wegens lichaamsgebreken, aan den met verlof in Europa aanwezigen off. van gezondh. 2e kl. van het leger in Ned.-I. J. P. G. Johansen, met toekenning van pensioen. Gevoelt men somtgds medelijden met hen die, door armoede gedrongen, de hand uitsteken naar iets wat hun niet toebehoort en hun misdrgt in de gevangenis moeten boeten, afschuwen veront waardiging wekt de schgnheilige bedrieger, die het in hem gestelde vertrouwen misbruikende, bovendien de armen nog ontsteelt wat hun toe komt. Een zoodanig persoon, een „diaken" der Ned. herv. gemeente te Hoek, stond heden voor de rechtbank alhier terecht, beklaagd van op den 17 Oct. en den 28 Nov. 11., de eerste maal twee rijksdaalders en de tweede maal twee frankstuk- keu uit de voor de armeu gehouden coliecte ont vreemd te hebben. Uit de verklaringen van de getuigen bleek dat reeds eenigen tgd vermoed werd dat van de collecte geld veidween, welk vermoeden op 17 Oct. tot zekerheid werd, toen men in de consis toriekamer de opbrengst tellende, 26 rgksdaalders vond, die, nadat ze in een bus waren gedaan, later tot 24 verminderd bleken. Om den dief te ont dekken werd bg de morgen-godsdienstoefening van 28 Nov. een gemerkt frankstuk in de collecte gegeven, dat bg het tellen niet meer aanwezig bleek, evenzoo 'a middags. De beklaagde de H., een der collectanten, werd in het bezit van beide geldstukken bevonden en bekende de dief te zgn, zoowel van deze stukken ais van de vroeger gemiste rgksdaalders. Ook op de zitting erkende beklaagde, die zich het verachtelijke van zgn daad niet veel scheen aan te trekken, den diefstal. Het openbaar ministerie requireerde zijne schul digverklaring aan eenvoudigen diefstal en veroor deeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden benevens in de kosten der proce dure. De uitspraak deelen wij later mede. Ter terechtzitting van het gerechtshof te 's Hage zal op 17 Maart a. worden behandeld de zaak tegen: lo M. G., 39 j., koopman en 2o C. V., 23 j., dienstmeid, beiden wonende te Ovezande en thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat zg, te Ovezande, zonder bevel der gestelde mach ten en zonder daartoe volgens de wet bevoegd te zijn, boosaardig te zamen en in vereeniging de huisvrouw van den eersten beklaagde, sedert de laatste dagen van December 1879 tot 10 Novem ber 1880, in eene achterkamer der woning van voornoemden M. G. voortdurend hebben opgesloten gehouden, zonder haar de meest noodige kiee- dingstukken, oppassing en verzorging te ver strekken, tengevolge waarvan zg ücbameigk door koude, ongedierte en georek is gekweld geworden, zonder haar te vergunnen dat vortrek te verlaten, waarom zg dit dan ook niet alleen aan de binuen- maar ook aan de buitenzgde zoodanig afsloten, dat het door haar Diet kon geopend worden. Bij een twist- en vechtpartij tusschen een paar schooljongens te Amsterdam, heeft een hunner zich zoo opgewonden, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden om zgne woede te doen bedaren. Het mocht echter niet baten ondanks de aangewende pogingen is het kind aan de gevolgen van zgn drift gestorven. Aan het Soer. Hbl. wordt uit Blitar ge schreven, dat het nieuwe jaar voor eenige heeren in het Kedirische al zeer slecht begonnen is, daar een Rotterdamsche firma bericht heeft gezonden, dat haar drie tabaksondernemiDgen in Kediri dit jaar niet zullen werken, tengevolge waarvan drie administrateurs en vier beambten hun betrekking hebben verloren. Zondag werd het groote feest van Victor Hugo te Parijs gevierd. De feestviering had reeds voorloopers gehad. Vrgdag avond kwam de heer Ferry, minister-president, bij den dichter en bood hem namens de regeering een prachtig porceleinen vaas aan uit de fabriek van Sèvres. „De nationale fabrieken, zeide hij, zgn opgericht om geschenken aan souvereinen te geven. De republiek biedt deze vaas aan, aan een souverein van den geest." En verder bracht de heer Ferry den grijzen dichter zijn eigen geschenk, de gave van den minister van onderwijs. Hij deelde Hugo mede dat hg alle loopende straffen op alle scholen van Frankrgk en Algerië had doen schrappen. „Gij zijt uw gansche leven de apostel der lank moedigheid geweest: ik heb lankmoedig willen zgn in uwen naam," voegde hij erbg. Men zal erkennen dat de heer Ferry getoond heeft een man van zeldzaam fijnen smaak te zgn. De keuze van deze hulde is buitengewoon gelukkig. Toen Victor Hugo Zaterdag thuis kwam uit den senaat, vond hij een prachtigen bloemruiker van den heer Grévy en een grooten krans van witte leliën en theerozen van de Comédie Francaise Zaterdag avond werd in het Théatre de la Gaité weder opgevoerd deLucréee Borgia, een treurspel vanVictor Hugo, dat in 1833 voor het eerst op gevoerd werd. Zondag kwamen van den vroegen morgen af deputaties uit de departementen den dichter bloemen en kransen brengen, welke zij op de voor het huis opgerichte estrade legden of aaii de punten van het ijzeren hek ophingen. Binnen en buiten het huis alles groen en bloemen. Het eerste bezoek ontving Victor Hugo van de school kinderen, die hem met een allerliefst versje en en weer met bouquetten begroetten. De deputatie van de stad Parijs werd door den dichter begeoet met eene dier bewgsvoeringen dat Parijs gelijk staat met de gansche wereld, welke thans ook het verrassende der nieuwheid missen en ons aan de juistheid der stelling her inneren dat er een bitter kleine afstand is tusschen het verhevene en het belachelijke. Een optocht die uren duurde, trok voorbij den dichter om hem de hulde te bieden van ontelbare vereenigingen van verschillenden aard. De letter zetters onder anderen met een wagen, waarop de handpers stond, op welke Hugo's eerste verzen zijn gedruRt. Des middags feest in het Trocadéro. Louis Blanc sprak een woord, kort en schoon, Coquelin een gelegenheidsvers van De Banville, en de voor naamste andere altisten van Molière's huis verzen van den feestvierenden dichter. Des avonds werden in haast alle schouwburgen verzen op het feest uitgesproken, meesc van de jongere, opkomende dichters, welke zich met meer of minder geluk op de gladde baan van het jubelvers hadden begeven. 't Was, alles samengenomen een merkwaardige feestdag. Bg de aanbesteding van onderhoudswerken aan de Oost-Indische kamer te Middelburg, gedurende de jaren 1881 en 1882, werd ingeschreven door de heeren: P. J. van Puffelen en Zoon, voor f 2277; P. Krgger, voor 2794; M. K. Jeras en Zonen voor f 2800 en C. A. Goethals voor ƒ2900. De aannemingssom is over de 2 jaren. Eerste kamer. De heer Schimmelpenninck van der Oge deed heden, op daartoe gisteren bekomen verlof, aan den minister van buitenland- sche zaken de volgende vraag: „Heeft de oor logstoestand in de Transvaal aan de regeering aanleiding gegeven om te trachten tot herstel van den vrede mede te werken, of bestaat daar toe het voornemen De minister Van Lijnden gaf een zeer breed voerig antwoord, waaruit big kt dat de regeering, ofschoon Nederland geheel buiten den strijd staat, reeds in December jl. van haar sympathie voor de Boeren bg Engeland heeft doen big ken. Het is echter gebleken dat Engeland pertinent geen rechtstreeksch optreden van derden verkiest. Onze regeering blijft rekening honden met de eischen harer onzijdigheid en met die eener later mogelijke bemiddeling en raad, welke intusschen, om doel te treffen, zullen moeten geschieden met medewerking der beide strgdende partgen. De regeering hondt niet op bij de Britsche haar invloed aan te wenden om zoo mogeljk tot een einde van den strijd te geraken. Het Engelsche gouvernement weet dat het onze bereid is om in deze zaak in gunstigen zin tusschenbeide te komen. De oorlogstoestand in de Transvaal heeft alzoo reeds aanleiding gegeven tot stappen onzer regeering en deze blijft op dit punt diligent. Daarna werd de discussie over het ontwerp- wetboek van strafrecht aangevangen. Bg de algemeene beschouwingen prezen de heeren Borsius en De Sitter het nieuwe wetboek, waarvan de voordeelea boven het bestaande Code, werden uiteengezet. Bg de discussie over het eerste hoofdstuk werd door enkele sprek,ers over het strafstelsel en de voorwaardelgke invrgheidstelling in verschillenden zin besproken. Morgen voort zetting. Amsterdam. Z. K. H. prins Frederik heeft bij gelegenheid van zijn 84en verjaardag, eene gift van f 3000 aan de algemeene commissie voor den watersnood doen toekomen. Het gerechtshof alhier heeft den matroos Mar tens schuldig verklaard aan poging tot moord op zijn meisje en hem veroordeeld tot een jaar cel straf. Londen. Generaal sir Frederik Roberts, gewezen opperbevelhebber in Afghanistan, is tot opperbevelhebber in de Transvaal en tot gouverneur van Natal benoemd. Nieuwe verster kingen uilen uit de koloniën naar de Transvaal gezonden worden. Uit Ierland wordt weder een agrarische moord gemeld. Berlijn. Met het Vatikaan wordt onderhan deld over eenige afzonderfijke quaestien. Tweede kamer. De heer Mirandolle, die de plaats van den voorzitter innam, bracht eene treffende hulde aan de nagedachtenis van den heer Dullert, diens vaderlandsliefde en onpartijdigheid. Het land verliest in hem een goed burger, de koning een trouw onderdaan en de kamer een voorzitter die met eer en waardigheid die betrek king vervulde. Ingekomen zijn, behalve de laatstelijk rond gedeelde wetsontwerpen, de geloofsbrieven van den heer Dirks. Morgen zal eene voordracht voor het voorzitterschap worden opgemaakt, waarna beslist zal worden over eene vraag van den heer Lenting om over den Transvaal-oorlog de regee ring te interpelleeren.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2