Laatste Berichten. Z a schillende 2f«i8-departementen plaats gehad als volgt -r „Wie zonden die heeren geweest zijn?" Benoemingen en besluiten. Gemengde Berichten. •Newcastle. Generaal Colley is gesneuveld, vele Engelsche officieren, waaronder van hoo gen rang, zijn gedood of gekwetst. De Boeren liepen viermaal storm. Weerkundige waarnami ng en 27 Februari des morgens te 8 uren. zzw 10 28 Februari des morgens te 8 uren. zw z I Burgerlijke stand. Voor mr. A. Kerdijk: te Lekkcrkerk, Bever wijk, Monnikendam, Aalten en Ter Borgh. Voor W. J. van Gorkom: te Puttershoek. Voor P. Bruijn: te Pekel A. Over de tentoonstelling van schilderijen ten voordeele van den watersnood, die op 'skonings aansporing te 'sGravenbage gehouden sal wor den, schrijft de Haagsche kroniekschrijver van 't Handeltblad het volgende Ieder weet, dat bij tal van oude geslachten in binnenkamers en zalen Dog menig kostbaar stuk uit de 16e, 17e of 18e eeuw prijkt. Van ouder tot ouder zijn die familieportretten van Maes, Bol, Flinck, Moreelse en anderen overgegaan; bijna op dezelfde plaats zijn zij blijven hangen en zouden er altijd gebleven zijn, indien niet de roepstem des konings hen nu nasr de Gothische zaal lokte. De artisten der commissie, die in de residentie rondtrekken, vinden dan ook wijd ge opende deuren. Bet is een ware ontdekkingsreis, die zij doen, een tocht vol verrassingen. Zij wis ten, dat verscheidene fairiliën enkele zeer goede werken van oude meesters bezaten, maar dat men binnen enkele dagen een driehonderdtal doeken zou vinden, die alle, hetzij om het voortreffelijk kunstgehalte, hetzij om de afbeelding van histo rische personen, hoogst merkwaardig zijn, had niemand durven vermoeden. Tot heden heelt men nog uitsluitend in de residentie gezocht en gevonden; daar buiten zal men niet behoeven te gaan om een salon te zaam te brengen, dat de meeste namen onzer oud-Hol- landsche school zal bevatten en den waren kunst vriend een bron van studie aanbieden. Deze tijdelijke galerij zal daarom vooral zoo merkwaardig zijn, omdat zij bijna uitsluitend uit kunstwerken zal bestaan, die voor de wereld om zoo te zeggen onbekend waren. Het artistiek succès is nü reeds verzekerd. Nu omtrent 50 eigenaars, met den koning en prins Frederik aan het hoofd, ongeveer een driehon derdtal doeken, door bevoegde kunstenaren uitgezocht, hebben afgestaan, mag men aannemen dat de tentoonstelling in het Gothische paleis eene waardige voortzetting wezen zal van hare voor gangster in Arti et Amicitiae. Omtrent het spoorweg-ongeval te Woerden ontvingen wij Zaterdag twee berichten, in een waarvan sprake was van drie dooden. Te Utrecht werden des avonds zelfs de namen der dooden in 't openbaar genoemd. De spoorwegdirectie wei gerde Zaterdag, zoo te Amsterdam als te Utrecht alle inlichtingen. Gisteren heeft zij echter in het ütr. Dbl. het volgende officieele bericht doen plaatsen. „Gisteren had op den Rijnspoorweg te Woerden een ongeval rdaats. dat hetrekkeliik goed is afgeloopen. „De sneltrein (14) te 10.40 van Utrecht ver trekkende, liep te Woerden door verkeerden wisselstand op het zijspoor, dat op de woning van den stationschef uitloopt. De trein rijdt te Woerden door, zoodat geen gelegenheid was den trein in tijds te stoppen. Wel werd zooveel doenlijk geremd, maar dit kon niet voorkomen, dat de locomotief in de woniug van den stations chef terecht kwam. De bagagewagen werd ge deeltelijk verbrijzeld evenals, de eerste twee coupés van het eerstvolgende rijtuig. Gelukkig bevonden zich daar geene reizigers in. In de 3e coupé was een dame gezeten, die er wonderdadig goed is afgekomen met een zeer kleine wonde aan het hoofd, gelukkig niet van ernstigen aard. De machinist is in geringe mate bezeerdalleen de stoker heeft een been gebroken en ook het andere is gekwetst. Beiden bleven trouw op de locomotief op hun post, ofschoon zij als het ware het teBriegz gehoord had, en zonder in het minst te vermoeden welk een nieuw en merkwaardig avon tuur hem hier wachtte. Vóór de laatste hoogte van den Brünigpas ligt in een kom der hooge vallei, een dorpje, Lungern genaamd. Het was middag toen Adam hier zeer vermoeid aankwam en trachtte zich door eenige uren rust en de noodige spijs en drank te sterken voor zijn verderen, vermoeienden tocht; want hij moest nog wandelen tot Brienz, waar hij tegen den avond hoopte aan te komen en te overnachten. Toen hij daar zoo in de eenvoudige herberg zat en naar buiten keek, zag hij een groot, gemak kelijk, sierlijk reisrijtuig, door drie sterke post paarden getrokken, denzelfden weg afkomen, dien hij met zooveel inspanning had afgelegd. „Ach als gij het toch ook eens zoo goed hadt en zoo gemakkelijk de wereld kondt doortrekken I Gij zoudt reeds tevreden zijn met een plaatsje op den bok, naast den postillon," dacht hij zuchtend en wierp een naijverigen blik op het snel naderende rijtuig. Er zaten drieheerea in, die druk met elkaar zatep te redeneeren. Hij kon zelfs enkele woorden van hnn gesprek opvangen, want zij spraken Fransch; maar zij bemerkten hun jeugdigen, vermoeiden landgenoot niet en het rijtuig reed voorbij. Met een tweeden, nog dieperen zucht keerde Adam zich van het venster af en zette zijn eenvoudig maal voort. gevaar in den mond liepen. Eén conducteur kwam uit de remkast op den nok van het stationsgebouw te zitten. Verdere persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. Het overige deel van den trein werd door een reserve machine naar zijn bestemming vervoerd, waar de reizigers met ruim een uur vertraging aankwamen. Doordien het ongeval op een zijspoor plaats vond, werd de loop der overige treinen niet gestoord. pensioenen. Pensioen toegekend, ad 441 's jaars, aan den eervol ontslagen opzichter van politie bij 's rijks werf te Amsterdam J. H. Hol, uithoofde van meer dan 65jarigen ouderdom. Op pensioen gesteldde gen.-maj. J. F. Beek man, komm. der 3e div. inf., tot een bedrag van f2700, onder dankbetuiging; de kolonel G. T. W. Vijgb, pl. komm. te Amsterdam, ad f 2100; de kolonel C. L. Hermsen, komm. van het le reg. huz., ad 2100; de lnit.-kol. W. J. H. G. Keetell, pl. komm. te Utrecht, ad f 1800; de kapitein J. van der Lugt, pl. adj. te Nijmegen, ad 1507 's jaars. leger. Weder in actieven dienst geplaatst de le luit. der inf. K. F. A. van de Wall, thans op nonact., en ingedeeld bij het reg. gren. en jagers, tot welk korps hij laatstelijk behoorde. Benoemd: bij het wapen der inf., tot komm. der 2e div., de gen.-maj. C. M. H. Pel, thans komm. der 4e div.; tot komm. der 3e div., de gen.-maj. F. J. Pfeiffer, thans komm. der 2e div.; bij het wapen der oavalerie, tot komm. van het le reg. huz., de kol. C. L. S. List, thans komm. van het 4e reg. huz.bij het wapen der art., tot komm.: van bet le reg. veld-art., de luit.-kol. J. G. C. van Dijk, thans belast met het bevel over dat reg.van het 3e reg. veld-art., de luit.-kol. J. J. C. baron Taets van Amerongen, thans komm. van het reg. rijd. art.; van het le reg. vest.-art., de kol. J. H. Kretzer, thans komm. der Ie afd. vest.-art.van het 2e reg. vest.-art., de kol. W. C. van Haeften, thans komm. van de He afd. vest.-art.van het 3e reg. vest.-art., de kol. K. A. Wimmer, thans komm. van de 111e afd. vest.-art.van het 4e reg. vest. art., de luit.- kol. G. G. C. F. Ising, thans komm. van de Vile afd. vest.-art.; van het korps rijd. art., de maj. jhr. W. F. G. A. von Pestel, van het reg. rijd. art.; van het korps torpedisten, de kap. J. G. F. van Houtum, thans komm. der tor.-comp. Van hun tegenwoordig bevel eervol ont heven de gen.-maj. Pel en Pfeiffer, de kol. List, Kretzer, Van Haeften en Wimmer, de luit.-kol. baron Taets van Amerongen en Ising, als ook de kap. Van Houtum, allen voornoemd, mitsgaders de luit.-kol. L. E. F. Bolomey, R. C. van Onselen en F. M. Collard, benevens de maj J. W. Bergansius, {Zie laatste berichten van gisteren.) komm. respectievelijk van de 6e, de 7e, de 5e en de 4e afd. vest.-art.. blijvend* kaioigouocmdon gehandhaafd in zijne betrekking van directeur der art. schietschool Iu rang en betrekking verplaatst: naar Am sterdam, de luit.-kol. W. Schuurman, pl. koinm. te 's Hertogenboschnaar Utrecht, de luit.-kol H. F. Scharp, pl. komm. te Helder; naar 's Her- togeuboscb, de maj. jhr. H. L. P. Hovy, pl. komm. te Zutfen. Voorts is: in afwachting van nadere beschik king, op non-actieviteit gesteld de kap. F. R. van Naerssen, pl. adj. te Gorinchem; en bepaald, dat de maj. D. G. T. G. van der Voort Maarschalk, van de 5e afd. vest.-art., in afwachting van nadere beschikking, zal worden gevoerd d la suite van het 4de reg. vest.-art. De tooneelvoorstelling door de rederij kers-ver- eeniging Oefening en genoegen gisteren in het Sobuttershof alhier gegeven, heeft den bezoekers een genoeglijken avond bezorgd. Ofschoon de meeste leden, die in Het geheim van Mevrouw en Het be drogen drietal medewerkten, voor het eerst in het publiek optraden, hebben zij zich, vooral in het laatste blijspel, goed van hunne taak gekweten. Met een bal, waarop zich veie meer en minder fraaie maskers vertoonden, werd de avond besloten. Naar wij vernemen is het huis waarin Vrijdag te Vlissingen brand is ontstaan n iet, de inboedel wel tegen brandschade verzekerd. vroeg hij zich zelf af, „het gezicht van den eenen kwam mij bekend voor; maar het werd te schie lijk aan mijn oog onttrokken. Zij spraken over het tooneel, dat heb ik duidelijk gehoord. Wie zouden het geweest zijn Hij kon geen antwoord op die vraag vinden en liet haar dan ook weldra rusten; toen hij zijn maaltijd geëindigd had hing hij zijn reiatasch weer om en stapte voort. De weg tot aan het Lungernermeer en het dorpje met zijne bevallige houten huizen was eigenlijk het ver moeiendste gedeelte van den Brünigpas geweest en thans voêrde hem een straatweg met velerlei kronkelingen, door groene bosschen, over de laatste hoogte. Eindelijk had hij ook deze bereikt en nu vertoonde zich aan zijn oog het heerlijke schouwspel van het Berner-Oberland, met zijne gletschers en merenmaar dit verrukkelijke verge zicht boeide Adam minder dan iets wat er vlak in zijn nabijheid voorviel. {Wordt vervolgd.) Te Vlissingen is Vrijdag een jongen op de werf van een hoogen zolder gevallen, waarbij hij met het hoofd op een stoomketel terecht kwam. Ernstig gekneusd is hij naar zijne woning ver voerd. Naar aanleiding van de bewering dat de Vrije Universitdt slechts 3 studenten telt, zegt de Heraut dat er „bijna eens (lees tweemaal) zooveel zijn." Waarschijnlijk zijn er dan 5. Naar wij met deelneming hooren, heeft me juffrouw Catharina Beersmans eene vrij ernstige bloedspuwing gehad, die zich Zaterdag morgen herbaalde. Ofschoon de dokter hoop koestert op herstel, ziet hij den toestand toch niet zonder bezorgdheid in. RottNbl.) Eerstdaags zullen te Bolsward de drie barges, de twee jaagschuiten en de tien beste paarden verkocht worden, die sinds jaren behooren aan de maatschappij, genaamdDe Leeuwarder Schippers. Daarmede zal de jaagperiode tot het verledene behooren. De schippers zijn kapiteins geworden; zij hebben de booten, verleden jaar tusschen Leeuwarden en Bolsward in de vaart gebracht, aangekocht en zullen nu driemalen daags een boot naar en van Leeuwarden doen vertrekken. Mon herinnert zich de reis van de Chander- nagordie landverhuizers heeft overgebracht naar Port Breton. Van de 84 ongelukkigen, die op dit dorre, door menscheneters bewoonde eilaud aanland zijn gezet, waren er 64 gestorven, toen de overigen op 27 Augustus door een Engelsch vaartuig werden gered. Tien zijn thans te Dieppe aangekomen. Toch zijn er nog menschen gevon den, dwaas genoeg om aan de roepstem van den markies De Rays gehoor te geven, en een tweeden tocht te ondernemen. Twee en tachtig personen werden weer aangenomen onder de heerlijkste beloften; na 5 jaren zouden zij grondbezitters zijn met huis en ert, een terrein van 15 bunders beslaande, en inmiddels zon het hun aan niets ontbreken. Doch weder verhinderde de Fran- sche regeering het uitzeilen en thans wilde de menschlievende markies het in Spanje beproeven. Te Gerona zou men zich inschepen, maar toen de Spaansche overheid vorderde dat de heer De Rays zijn beloften schriftelijk zou bevestigen, weigerde hij, en 't gevolg was, dat men zijn landverhuizers niet üet vertrekken. De minst armen keerden naar Frankrijk terug, maar 70 kolonisten zwer ven, van alles ontbloot, nog te Barcelona rond. {N. R. Ct.) E.et Rotterdamsoh Leeskabinetzich sedert zoovele jaren iu ongestoorden vooruitgang mocht verheugen, ondervindt in de laatste twee jaren den druk der tijden. Het ledental verminderde in 1880 andermaal van 1567 tot 1520. Onder hen die bedankt hebben, zijn velen die zelf van de bibliotheek geen gebruik maakten, doch de in richting, ter wille van haar uitstekend doel, tot dusver door hun contributie bleven steunen. In het afgeloopen jaar werden aangekocht 465 nieuw verschenen en op boekverkoopingen 47 werken, te zamen voor ƒ2172. De bibliotheek bestoud den 31 Januari uit 13742 boekwerken, uitmakende 28504 deelen. In het geheel werden 6293 boekwerken aan huis ter lezing gevraagd. Tot de geregeld circu- leerende leotuur behoorden 22144 boekdeelen. Voor 1881 zijn aangeschaft: 44 Nederlandsche, 7 Engelsche, 14 Duitscbe en 7 Fransche tijd schriften. Het aantal dag- en weekbladen bedraagt40 Nederlandsche, 13 Engelsche, 11 Daitsche, 8 Franschen 1 Italiaansch. De Fancu fairjl. Dinsdag in den schouw burg te 's Hage gehouden door de leden van het Ned. Tooneel, heeft voor de watersnoodlijdenden on geveer ƒ1300 opgebracht. Daaronder is begrepen eene belangrijke bijdrage van mevr. Albani, die verhinderd was tegenwoordig te zijn. Een officier van administratie te 's Hage, als lid der keuringscommissie belast met het toe zicht op de waren die een leverancier had aange nomen te leveren, heeft van dezen een som geld ontvangen. De officier heeft daarvan terstond aan den minister van oorlog kennis gegeven en de leverancier is nn, als dank voor zijn overgroote vriendelijkheid, voorgoed uitgesloten van leveringen ten behoeve der soldaten-menages. Edwin Booth, de Amerikaansche Shake- speare-speler, heeft zich verbonden aan het Lyceum, den schouwburg van Irving, den grooten Engel- schen acteur van deze dagen. Zij zuilen in de season, die langzamerhand gaat beginnen, Othello opvoeren, met Booth en Irving betfrtelings in de rollen van Othello en Jago, en Ellen Terry als Desdémona. De huwelijksfeesten van prins Wilhelm van Pruisen met prinses Augusta Victoria van Slees wij k flolstein-Sonderbnrg-Augustenburg worden door de Berlijnsche bevolking met groote harte lijkheid gevierd. Zaterdag middag hield de prinses, in een schoon vergulden wagen met hare aanstaande schoonmoeder gezeten, baren intocht in Berlijn. Aan de Brandenburgsche poort werd zij met har telijke woorden verwelkomd door dea Oberbiirger- meister Von Forckenbeck, wien zij met eenige woorden van dank antwoordde. Op het slot wachtte haar de gansche keizerlijke familie en werd het huwelijkscontract geteekend. Des avonds was gansch Berlijn geïllumineerd. Gisteren avond om zeven uren werd het huwelijk voltrokken waarna in de Witte zaal, de zaal der groote fees telijkheden, eene receptie en een diner plaats had. Londen. Tusschen Zaterdag en Zondag, te middernacht, deed generaal Colley een uit val. Hij veroverde den Spitskop, doch werd daarop teruggeslagen. De ammunitie der Engelschen geraakte uitgeput, waarop eene vreeselijke slachting volgde. De Engelschen waagden een wanhopigen aanval met de bajo net, doch vruchteloos. Het vuur der Boeren was moorddadigeen Engelsch regiment is totaal vernield, slechts zeven man bleven ervan over. Het 60e regiment sloeg zich er door heen en volbracht zijn aftocht. Het is een compleete nederlaag voor de Engelschen. Londen. Daily News meldt dat Kandahar op het laatst van Maart ontruimd zal worden. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Delfzijl Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields Valentia Hamburg Swinemuude. Leipzig Carlaruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 0.8 0.1 0.1 4.1 5.4 4- 3.0 -f 2.6 -(- 0.8 0.8 1.7 7.4 5.7 7.4 9.0 14.5 -j- 7.7 -- 5.9 -- 2.3 O ONO ONO NO NO NO stil NNO NO NNO NO NO N Z NW NW NNO 1 1 2 2 2 2 0 2 1 2 2 1 1 2 2 4 2 2 Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. 1. bew. z. bew. z. bew. z. bew betr. helder helder mist. betr. betr. mist. betr mist. heidei z. bew. kelder bew. z. bew. 1 0 1 0 1 5 1 3 1 1 2 0 2 14 1 Delfzijl. Groningen Helder Vlissiugen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemuude. Leipzig. Carlaruhe Grisnez Parijs. St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 7.5 7.5 6.4 8.2 9.7 2.0 0.6 0.3 4.8 0.4 6.4 9.8 7.9 9.7 8.0 14.0 4.8 1.6 O NNO NNO NNW O NNW NNO NNO O NO ZW NNO N ZW ZW OZO 3 2 2 1 0 3 3 4 4 5 3 2 3 2 2 4 betr. betr betr. z. bew. z. bew. helder z. bew, betr. mist. z. bew betr. bew. regen 1 1 1 1 1 6 2 5 0 3 2 1 1 12 betr, z. bew. 12 6 Zondag. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenM. 5.3 G. H. des namiddagsG. 6.2 M. Maandag. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 3.3 H. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 26 Febr. 'sav. 11 u. 34 gr. 27 's morg. 8 u. 33 gr. 's midd. 1 u. 36 gr. 's av. 5 u. 36 gr. 's av. 11 u. 34 gr. 28 's morg. 8 u. 36 gr. 'smidd. 1 u. 40 gr. 'sav. 5 u. 38 gr. F. Van 20 tot 27 Februari 1881. Middelburg. OndertrouwdB. E. van der Sloot, jm. 24 j, met P. Widmer, jd. 21 j. BevallenH. H. Carmejoole, geb. Jansen, z. J. A. van der Koorde, geb. Petersen, d. J. Wou- terse, geb. Heijman, d. J. E. van der Horst, geb. Castenmiller, d. S. Klap, geb. de Klerk, d. C. P. Casteleijn, geb. Lugte, d. C. Duburg, geb. Wal- rave, d. G. Meerman, geb. Joosse, z. P. H. Seijbel, geb. van Flierenburg, il. (levenl.) Overleden: M. Iügelse, d. 26 j. F. Pagé, z. ld. J. de Bree, man van S. de Roos, 41 j. C. J. Emond, d. 1 j. J. Scbut, vrcuw van W. Stoof, 41 j. G. Leenhouts, man van P. Meertens, 68 j. N. Kop- pejan, d. 80 j. D. K. van Aartaen, wed», van A. J. Lang, 54 j. M. M. Israël, d. 9 m. W. Groe nendijk, man van L. P. van de Poel, 53 j. E. C. Rommens, d. 2 m. Van 19 tot 26 Februari 1881. Vlissingen. Bevallen: M. Mommaas, geb. le Mabieu, z. P. H. Sytor, geb. Everaert,d. M.L. Schoysman, geb, Laforce, z. A. Noest, geb. Bus- quei, d. S. M. Jonkes, geb. Ardaen, z. L. M. de Groof, geb. Braij, d. E. de Nooijer, geb. Dingemanse, d. (leveul.) P. Braun, geb. Schreuder, z. (levenl.) R. Gosterua, geb. Scboute, d. F. do Ridder, geb. de Gruiter, z. Overleden: A. D. Raff, man van C. H. Leen- dertseu, 80 j. K. F. Donsen, d. 6 d. J. F. J. Termijn, wed'. Van M. de Kok, 71 j. E. Ballast, jm. 27 j. L. J. Piekart, z. 16 m. G. K. Lichten berg, z. 17 m. L. E. van Breen, d. 15 j. Goes. Bevallen: N. Melieste, geb. van Veen, d. H. de Wolf, geb. Schrijver, z. H. M. den Boer, geb. Verheuie, z. P. Siepinau, geb. Watiel, d. Overleden: C. M. den Boer, d. 6 w. M. C. Hoeks, vrouw van J. Molhoek, 76 j. L. Corstanje, z. 8 w. J. v. d. Boogaart, wed', van N. Kopmels, 74 j. A. Korstanje, z. 4 j. M. J. de Leeuw, jd. 82 j. C. O. de Jong, man van A. R. Talsma, (te Schoterland) 67 j. S. G. Hazewindus, z. 8 d. N. N. de Jonge, vrouw van J. van Liere, 39 j. Zierikzee. Gehuwd: W. G. Leinsou, jm. 24j. met W. Tuinman, jd. 20 j. B. Schoei, jm. 21 j. met J. C. Lij baart, jd. 20 j. BevallenJ. de Oude, geb. van Westenbrugge, d. G, J. Yerkaart, geb. Gilde, d. J. Lemson, geb. van Popering, z. Th. Bolle, geb. Fluijt, d. F. Straub, geb. Verburg, z. C. D. Jongmaus, geb. Breugelmans, z. H. Put, geb. Wiltenburg, z. (levenl.) K. Bakker, geb. Karremao, z. (levenl.) 1 Overleden: Th. Botbijl, man van J. Alattron, 47 j. C. Prommel, d. 5 j. J. C. Kloppenburg, jd. 75 j. C. Uukel, wed'. 74 j.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2