Gemengde Berichten. Laatste BericMen. BUITENLAND. De Transvaal. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Kecütszake n. In Engeland is eene commissie yau enquête Weerkundige waarnemingen. 25 Februari des morgens te 8 uren. wzw H Algemeen Overzicht. consuls. Vergunning verleend aan den heer W. T. Lundgrenvice-consul der Nederlanden te Strömstad, tot het aannemen der betrekking van vice-consul van Groot-Brittannië en Ierland aldaar. belastingen. Verplaatst de volgende contro leurs der. bel., invoerr. en acc.P. H. W. Lig- tenberg, van 's Hertogenbosch, le afd., naar Amsterdam, dir. bel., 3e afd.; A. O. J. Schindler, van Roosendaal naar Leiden, le afd.; F. H. P_ Ligtenberg, van Sneek naar Leeuwarden G. L. Blaauboer, van Ommen naar Sneek J. H. A. Bouman, van Sittard naar OmmenF. H. Thor- becke, van Delfzijl naar HellevoetsluisJ. Het- tink, van Dragten naar Delfzijl; K. W. Ver schoof!, van Groningen, le afd., naar Arnhem, le afd. Benoemd tot controleur der dir. bel., invoerr. en acc.: te Dragten, M. Blonker Herny, adj. contr. te Schiedam; te Sittard, C. A. M. Bevers, adj. contr. te Roosendaal; Verplaatst: de adj.-contr. E. Franken, van Maastricht naar Schiedam. Benoemd: tot adj.-contr. te Maastricht, R. van der Feen, adj.-comm. bij het dep. van financiën te Roosendaal, P. P. E. Hoefnagels, ontv. der dir. bel. en acc. te Amsterdam. ministebieele departementen. Benoemd bij het dep. van financiën tot adj.-comm. G. P. Zon- nevylle, thans le klerk. geneeskundige dienst. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den met verlof hier te lande aanwezigen paarden arts le kl. van het leger in Ned.-Indië D. Minlot, met toekenning van pensioen. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam zijn tot predikanten beroepenin de vacature-Brumund, bij tweede stemming, W. Krayenbelt, van Putten, met 147 stemmen; inde vacature-Hoedemaker, bij derde of herstemming, P. Deetman, van Kampen, met 144 stemmen. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke, de heer J. L. de Heer, kand. te 's Hage. De rechtbank alhier deed heden uitspraak in de zaak van R., die de vorige week terechtstond, beklaagd van bij verschillende personen te Middel burg en te Goes te hebben gebedeld. De rechtbank nam de aan den beklaagde te laste gelegde feiten als wettig en overtuigend bewezen aan, en veroordeelde hem tot eene cel lulaire gevangenisstraf van 2 maanden en in de kosten der procedure. Te Maastricht hebben de zangers van O. L. V.-kerk, ten getale van veertig, strike gemaakt. Aanleiding daartoe gaf de overdracht van het directeurschap aan een der kapelaans. In den dienst wordt voorloopig door de koorknapen en twee kapelaans voorzien. Door Engelsche paardenkoopers wordt tegen woordig in Gelderland en Overijsel f 800 a 900 per stuk voor paarden van weelde gegeven. Voor zoover er op Sarah Bernhardt, die nog al grillig is, te rekenen valt, is haar komst in Nederland in Mei zeker. De contraeten zyn reeds door den heer Van Hamme, directeur der Haag- sche opera, geteekend naar Amerika gezonden. Een geacht ingezetene van Scheveningen vierde dezer dagen zijn zilveren huwelijksfeest en als blijk van belangstelling in zyn geluk, ver sierden de bewoners van een paar hofjes, waar van de jubilaris eigenaar is, de gevels van hun huisjes met groen, wimpels en vlaggedoek. Za terdag werd dit eigenaardig bewijs van deelne ming beantwoordelk der zes en tachtig gezinnen ontving 's middags een flinke rollade. De heer Wattez, uitBussum,de aanlegger van 't Volkspark te Enschedé en adviseur voor 't Haagscbe Bosch, is door Burg. en Weth. van Zwolle uitgenoodigd, het plantsoen om de stad en in het nieuwe werk te inspecteeren en zijne mee ning omtrent daarin aan te brengen verbeteringen en verfraaiingen mede te deelen. Bij het bezoek van den hoofdingenieur Dirks onlangs te Brugge gebracht, trok het veler aandacht en wekte het bij niet weinigen verontwaardiging dat de Nederlandsche vice-consul, de heer Van den Brande Roels, de Nederlandsche vlag niet uitgestoken had. Hiervoor bestond echter eene alleszins billijke reden van verschooningde consul was zijn vlag kwijt. De directeur van den schouwburg had hem de Nederlandsche driekleur te leen gevraagd om in do gala-voorstelling des avonds te gebruiken. Om niet te laat te komen, had de directeur de vlag des morgens vroeg reeds laten halen en de meid van den consul, van den priDS geen kwaad weten de, had het kostbare dundoek medegegeven. Toen nu de optocht, die de heer Dirks bege leiden zou, zich gereed maakte om naar 't station te trekken, gaf de consul last zijn vlag uit te steken. Maar de vlag was er niet. Naar den schouwburg werd gezonden, doch daar was nie mand thuis. Aan 't huis van den directeur kreeg men de boodschap dat deze zich, even als de geheele bevolking, op straat bevond en de sleu tels van het decoratie-magazijn bij zich had. JEcn tweede Nederlandsche vlag, die nog niet wapperde, was in heel Brugge niet meer te vinden. Zoo gebeurde het, dat de Nederlandsche vice- consul bij den luisterrijken intocht van zijn land genoot, niet anders dan met de Belgische vlag aan de „betooging" mede kon doen. Door de directie der Rijnspoorwegmaatschappij is, bij gelegenheid van hun 25jarigen trouwen dienst, aan den conducteur W. Goossens, den sein- wachter W. Jansen, en de wegwachters H. Nelis- sen, G. Geissler, J. Massing, J. Veis, N. Polman, J. Krüse, A. C. Hag en D. J. van Kuijk een diploma en ljjst, met een geschenk in geld uitge reikt. Op het terrein aan het Oudmunsterkerkhof te Utrecht is bij de werkzaamheden voor de fun deering van een huis, bijna aan de oppervlakte van den grond, gevonden een beeld in gothieken stijl. Het beeld, waaraau het hoofd ontbreekt, doch dat overigens uitnemend bewaard is en nog geheel bedekt met de oude kleuren en het ver guldsel, stelt een bisschop voor, denkelijk. St Eligius, den patroon dér goudsmeden, daar bijinde rech terhand een hamer schijnt gehouden te hebben. Het is hoog 0.93 M. en uitnemend gedrapeerd. De stijl is van bet begin der 15de eeuw. De eigenaar van het terrein, de heer P. A. Serton, heeft het merkwaardige stuk aan het stedelijk museum van oudheden te Utrecht geschonken. Gisteren waren de Haagsche aristocratie, vele leden van het corps diplomatique en andere hoog geplaatste personen vereenigd op het tweede bal door het Casino te 's Gravenhage dezen winter in Ben ouclen Doelen gegeven. Prins Frederik, die er van tienen tot half een vertoefde, vierde by deze gelegenheid het 65" jaar van zijn lidmaatschap dezer vereeniging. Acht ramen in de Sint Pancras- of Hoogland- sche kerk te Leiden zullen op gezamenlijke kos ten van het rijk en de N. H. gemeente gerestau reerd worden. Het aandeel der gemeente bedraagt f 19000, dat van het ryk, te verdeden over drie jaren, f 10.500. Het plan omvat het vernieuwen der acht ramen met venstertraceering van zandsteen en het herstel len der wanden en muurberen. In Delfzijl wordt het raadhuis gehouden in eene herberg, in dezelfde herberg is het kantoor van den gemeente-ontvanger en daar moet ook het havengeld betaald worden. De kastelein zelf is ontvanger der gemeente en der havengelden. In de winkel en bakkerij van de coöpera tieve winkel-vereeniging Des Werkmans Vriend te Haarlem, welke ongeveer 100 leden telt, is gedu rende het 4e kwartaal 1880, bij een ontvangst in winkel en bakkerij van f 8,943.90, waarvan de helft door leden is besteed, een winst behaald van ruim 17 percent van den inkoop. Na aftrek van alle kosten, renten en aandeelen in de winst, kan van de zuivere winst op de boekjes der leden 3 2/3 percent worden bijgeschre ven, gerekend \an de door hen blijkens de inge leverde penningen bestede bedragen. Te Groningen is de nieuwe drinkwaterleiding geopend. Voornamelijk voor de meer verwijderde gedeelten der stad is dit eene groote verbetering. Het water is daar nu op verschillende plaatsen aan standpijpen verkrijgbaar gesteld, voor éen cent de emmer. Op verlangen van Z. M. den koning zal het onlangs voltooide portret van de koningin met het jonge prinsesje gedurende de eerste acht dagen op de schilderyen-tentoonstelling in de Gothische zaal te 's Gravenhage ter bezichtiging worden gesteld. Hoe kwam de Justice toch aan die twee kleine depêches van den Engelschen gezant te Athene, die zulk een groot lawaai in pers en kamer hebben veroorzaakt? Zy stonden verloren in de massa van het Engelsche blauwboek, waarin zeker slechts zeer weinige Fransche journalisten een oog slaan. De Gaulois geeft eene oplossing. De heer Parnell heeft ze overgezonden, in de hoop om Gambetta eene gevoelige les te geven, wylhy veroorloofd had dat de République Frangaise min achtend sprak van de home-rulers. De stoot is echter vrij goed gepareerd. Uit Lissabon wordt geseind dat op San Migueleen der Azorenzesendertig schokken van aardbeving achter elkander zijn gevoeld. De kerk en 200 huizen zijn ingestort, en een aantal personen werden gedood. Een vulcanisch eiland heeft zich in de zee verheven. Om den toorn der elementen te bezweren had men, met den gou verneur aan het hoofd, eene groote processie ge houden. De gemeenteraad van Norwich, eene stad van 80.000 zielen, heeft besloten eene proef te nemen tot verlichting der gansche stad door electrisch licht. Eene groote vergader- en concertzaal zal op dezelfde wijze verlicht worden, terwijl een aantal groote firma's zich bereid hebben verklaard electrisch licht in hunne winkels te nemen. Toen de heer Gladstone Woensdag avond thuis komende uit zijn rijtuig wilde stappen, gleed hij uit op de ontdooiende sneeuw en viel hij achterover tegen de stoep en verwondde zich het achterhoofd. Zyn geneesheer ziet volstrekt geen bezwaar in de wond en heeft alleen een paar dagen volkomen rust in bed voorgeschreven. De heer Gladstone schynt aan de straatzijde van zyne offioieele woning te slapen, want ter wille zijner rust is het verkeer met rijtuigen door de Downing-street verboden» benoemd om een onderzoek in te stellen naar de vrachtpryzen, welke op de spoorwegen worden geheven voor goederen en vee. De Standard gelooft dat er merkwaardige getuigenissen zullen afgelegd worden omtrent buitensporig hooge tarieven. De quaestie hoe Londen moet bevrijd wor den van den rook der kolen, welke zich met de vochtige lucht vermengt en den beruchten Lon- denschen mist veroorzaakt, zal bestudeerd worden op eene in October te houden speciale tentoon stelling van stooktoestellen en brandstoffen. IJ mul den Het stoomschip Prinses Marie kwam heden van Batavia alhier binnen, en stoomt nog heden naar Amsterdam. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwyk. Wii richt. ad- kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl L 4.2 NNO 1 z. bew. i. r 1 Groningen 4.2 N 0 regen - I Helder 6.0 N 0 z. bew. - 1 Vlissingen. .4.0 NNO 1 betr - 2 Maastricht. - 2.4 N 2 betr - 2 Sylt - 4.9 NNW 2 betr. - 1 Shields - 5.7 2 z. bew. i Valentia. - 9.8 stil 0 i. bew. 1 Hamburg - 2.6 NW 4 mist. 2 Swinemnnde. 0.4 WZW 1 mist. - 4 Leipzig - 2.0 WZW 2 mist. 0 Carlsruhe - 0.3 OZO 1 mist. f- 1 Grisnez - 3.8 NO 1 betr. - 2 Parijs - 0.5 NO 2 betr. - 4 St Mathieu - 0.6 O 5 betr. - 5 Biarritz 5.7 OZO 3 bew. - 8 Perpignan WZW Ghristiaansund h 7.0 3 regen 1 Stockholm. - - 2.1 NNW 2 mist. 5 Koppenhagen - - 0.9 NW 2 betr. - 3 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 3.6 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 24 Febr. 's av. 11 u. 40 gr. 25 's morg. 8 u. 38 gr. 'smidd. 1 u. 43 gr 'sav. 5 u. 40 gr. F. Graaf zu Eulenburg handhaaft zyn ontslag. Het is niet de eerste de beste, welke prins Bismarck door een onbegrypelyke fout van zich heeft ver vreemd. Na met veel handigheid en geluk han- delstractaten met China en Japan te hebben ge sloten, werd hij in 1862 minister van binnenlandsche zaken in hêt gewijzigde minsterie BismarckVon Roon. Het was midden in den conflictentijd, de oorlog met Denemarken volgde, en de vrede tusschen de regeering en het parlement kon eerst door het groote succes van 1866 worden hersteld. De annexatie vanSleeswijk-Holstein, van Hannover, Hessen en Nassau brachten den minister gewichtig werk op administratief gebied en leidden hem tot eene volkomen hervorming der wetgeving op de Kreisede provinciën en op de administratieve rechtspraak. De wijze waarop hij deze groote zaken in moeilijke tijden tot stand bracht, bezorg de hem de hooge waardeering, zelfs van zijne tegenstanders. In het beslissend oogenblik van 1870 was hij, naast Von Bismarck, de raadgever van zyn vorst. Deze carrière laat zich niet ongestraft breken door een onvormelgk en onbeleefd démentials prins Von Bismarck door een zijner ambtenaren zijnen ambtgenoot Zaterdag liet geven. „Liet geven" is echter misschien onjuist uitgedrukt. De geschiedenis schijnt zich aldus te hebben toege dragen. Verleden Vrijdag werd nog ministerraad gehouden, maar in eene koude kamer, zoodat de kanselier zelfs zijn overjas liet halen. Over de wet die den volgenden dag in het heerenhuis zou behandeld worden, werd slechts terloops gesproken, geene stemming gehouden. Zelfs werd over de bepaling waarover het standje is ontstaan, geen woord gesproken. Graaf Eulenburg gevoelde zich dus vrij. Maar prins Bismarck, van plan om zelf in het heerenhuis te komen, was den volgenden morgen ongesteld, misschien tengevolge der koude vergaderkamer, en schreef het bekende briefje aan Rommel, dat niet ter voorlezing bestemd schijnt geweest te zijn. Maar de ambtenaar dacht niet dat hij met het eigenhandig geschreven woord van zijn meester kwaad kon doen en las den brief voor, waardoor de teerling was geworpen, zoodat zelfs het verzoenend optreden van den kanselier de uitkomst van den worp niet kon wijzigen. Volgens de Reichsbote zal graaf Stolberg, de vice-kanselier, zijn vriend Eulenburg volgen, en men houdt het voor waarschijnlijk dat de tegen woordige minister voor eeredienst, Von Puttkam- mer, het departement van binnenlandsche zaken zal overnemen en opgevolgd worden door den onlangs tot president yau den rijksdag benoemden heer Von Gossler. Al wie onafhankelijk staat in de omgeving van Von Bismarck stoot hij af, en aan het einde zijner loopbaan zal hij alleen staan om den ganschen last der regeering te torschen. Want hij gaat niet heen. Hoor slechts hoe hij gisteren in den rijksdag sprak, midden in deze crisis. De begrootingsdiscusaie werd geopend, en Eugen Richter opende het debat met de stel ling dat er geen evenwicht in de financiën mogelgk is, wanneer ailes afhangt van eene gril van den rijkskanselier, terwijl de onvastheid eener persoon lijke regeering verwarring sticht onder de politieke partijen. Prins Bismarck antwoordde dat men op zijn leeftijd niet meer verandert. „Ik ben 66 jaren oud, en men zal mij moeten verslijten zooals ik ben, of my op zijde moeten zetten." De staats regeling noemt den kanselier eenvoudig verant woordelijk; doch vóór hij dat is tegenover het parlement, is hij het tegenover den keizer. Een beschroomd kanselier, die rekening zou houden met iederen wenk van het parlement en die geen eigen meening zou hebben, zou overtollig zijn. Voor die rol is hij niet geschikt. Verre wierp hy het verwqt van zich, dat hy dikwijls van meening is veranderdzijn eenig doel is het welzijn des vaderlands, de roem des volks, zijne onaf hankelijkheid naar buiten, zijne welvaart naar binnen, en het komt er niet veel op aan hoe hy dat doel bereikt, langs liberalen, conservatieven of dictatorialen weg: dat is van ondergeschikt belaag. De middelen bezigt by, naarmate hy voor het oogenblik denkt dat zy geschikt zijn om hem nader tot zyn doel te brengen. Indien dit korte, teiegraphisch verzonden uit treksel van des kanseliers redevoering juist is, dan is zeker wel nimmer meer onbewimpeld aan eene parlementaire vergadering gezegd, dat zij in 's lands zaken eene zeer onbeduidende rol speelt. De eenigezins onbehouwen openhartigheid van den kanselier, waardoor hy reeds zoo menigwerf de wereld verbaasde, komt hier in hare volle kracht uit, en menig volksvertegenwoordiger, die des morgens in het volle bewustzijn van zijne gewichtige positie naar den rijksdag was gewan deld, moet by het naar huis gaan eenigen twijfel bij zich hebben voelen opwellen, of zyne rol eigen- lijk wel zoo gewichtig is als zy schynt. De Fransche senaat hoorde gisteren eene inter pellatie van den heer De Broglie over de Grieksche-geweren-quaestie. Zij schijqt rustig verloopen te zyn, en wat ons vooral verwondert, is dat de heer De Freycinet, die eigenlijk de ver antwoordelijke persoon in deze zaak is, het woord niet heeft genomen voor de werkelijk niet uioeilyke taak om zyne houding als minister in het vorige jaar te verdedigen. In overmaat van angst zal het ministerie na het decreet van 1872, waar by de administraties der tuighuizen werden gemachiigd zonder nadere sanctie afgekeurd mate rieel te verkoopen, herroepen. i De correspondent van de Standard geeft hst volgende verslag van een verkenningstocht, Woensdag in den Langnek-pas door de Engelschen gedaan. Het front der Boeren beslaat de lengte van een uur gaans. De linkervleugel wordt beschermd door de kloof der Buffelrivier, de rechter door de steile hoogten van het Drakengebergte. De rij hoogten tusschen deze beide punten is versterkt door eene linie van verschansingen, die waar- schynlijk bestreken wordt door eene tweede der gelijke linie. De positie is ongetwijfeld zeer sterk en zou geducht zyn, indien zij door eene voldoende macht beschermd werd. De macht van den vyand is echter onvoldoende om haar be- hooriyk tegen een krachtigen aanval te verdedigen. Woensdag middag is de witte vlag gezien, en de Boeren hehben het aanbod van het Roode Kruis te Durban aangenomen om hun ambulances en geneesmiddelen te zenden. Aan deze laatste heb ben zy groot gebrek, evenals aan verbanden. Dezelfde correspondent geeft ook een verslag van de stelling der Engelsche troepen. De uitgerukte kolonne is gekampeerd te Ingogo. Troepjes Boeren vertoonden zich in den namid dag (dit telegram is van Dinsdag avond), de sterkste ongeveer 100 man groot. Het 92' rege- ment en een escadron huzaren blyven in het fort op Prospect Hillde overige troepen keeren terug naar Newcastle. Een onderzoek van het terrein boven de Ingogo- rivier,waar het 60e regiment den aanval te verduren had, toont dat onze positie zoo slecht was, als men er maar eene kiezen kon. De Boeren hadden eene prachtige bedekking en konden volkomen veilig tot op 80 a 90 meter naderen. Onze man schappen hadden daarentegen geenerlei beschutting het plateau waar zij lagen, werd van alle zijden door hoogten bestreken. Het is inderdaad een buitengewoon geluk geweest dat er nog zyn ont komen om te vertellen wat er gebeurd is. (Dit alles betreft de nederlaag bij de Ingogo van 8 Februari, die in het eerste telegram van Oolley eene zegepraal heette.) In het kamp der Engelschen werd verteld dat onder de Boeren groote oneenigheid heerscht en dat de hooiden heftig worden aangevallen, omdat zy geen krachtigen tegenstand aan de voortruk- kende versterkingen hebben geboden op het gunstig terrein van den Biggarsberg.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2