N«: is: 124e Jaargangé 1881. Zaterdag 26 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daobb <fc Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 25 Februari. IDDELBII Met betrekking tot het bij de tweede kamer ingekomen gewijzigd ontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank vernemen wij nader, dat de regeering, teneinde aan verschil lende bezwaren, in het voorloopig verslag ontwik keld, tegemoet te komen, aan de voordracht een meer beperkte strekking heeft gegeven. Terwijl volgens het oorspronkelijk ontwerp de beperkende bepalingen van toepassing zouden zijn op allen verkoop van sterken drank bi) hoeveelheden van minder dan vijf liter, is dat cijfer thans tot twee liter teruggebracht. Ook op logementen zullen de beperkende bepalingen niet van toepassing zijn. Aan den anderen kant echter zijn de bepalingen nog verscherpt. Artikel 2, waarbij aan de ge meentebesturen de bevoegdheid werd gegeven om het aantal verkoopplaatsen niet te beperken, is in dien zin gewijzigd, dat in de wet zelf bet maximum van het aantal verkoopplaatsen in de gemeenten naar het zielental wordt voorgeschreven, terwijl aan de 'gemeentebesturen de bevoegdheid wordt gegeven beneden dat maximum te gaan. Ook wordt aan de vereenigiDg van drankverkoop met winkelnering op meer afdoende wijze een einde gemaakt dan in de oorspronkelijke voordracht. (Fad.) Omtrent het leven en de laatste ziekte van mr. W. H. Dullert, deelt de Arnh. Ct de volgende bijzonderheden mede: Reeds sedert eecige jaren leed hij aan eene aleepende ziekte, die hem echter niet belette zich aan zijne veelzijdige werkzaamheden te wijden en aan de samenleving deel te nemen. Vrijdag nacht echter nam eene kleine wond, welke hij aan den voet had, plotseling een zeer ernstig karakter aan, wat men in verband brengt met zijne ziekte, en hij werd door hevige koortsen aangetast. De krankheid nam zoo snel toe, dat men reeds Zon dag namiddag het einde nog vöor den avond verwachtte. Eerst gisteren morgen te vijf uren ontsliep hij in tegenwoordigheid van een drietal vrienden. Ondanks de bijna dagelijksche ervaring van zijn Invloed, bleef Dullert eenvoudig en geheel zich zelf. Hij leefde op burgerlij keu voet, niettegen staande zijn zeer aanzienlijk vermogen hem in staat had kunnen stellen zich van luister eu weelde te omringen. Hg had meer neiging voor den kalmen omgang dan voor de schitterende wereld, en zijne eenige uitspanning was de jacht. Zijn tijd gaf hg bgna onvoorwaardelgk aan de zaken des lands, die weinigen zoo door en door kenden als hij. Aan onze stad ontvalt een der meest invloed rijke en vermogende burgers, die door welwillend heid en humaniteit een voorbeeld was voor allen, an zgne vele vrienden missen in hem een trouwen, bartel ij ken vriend, wiens herinnering nog lang bg ben in aandenken zal big ven. Sinds vele jaren was hg lid van den gemeen teraad, waar zijn woord van groot gezag was. ,€>ok bekleedde hg de betrekking van commissaris der Nederlandsehe Bank. -Omtrent eene vergadering, door eenige leden der afgescheiden kerk te Utrecht met het doel saam geroepen om een eigen centraal-comité op te lichten, dat in Juni candidaten tegenover de antirevolutionaire zou stellen, verneemt de Stan daard dat er p. m. 20 personen warendat de oproeping was uitgegaan van den heer Wiersma, boekhandelaar en uitgever te Brielle; dat de aamenkomst geleid werd door ds. Lindeboom van Zaandam; maar vooralsnog niet het gewenschte iresultaat had. Aangenomen dat dit bericht juist is, blgkt er toch uit hoe het thans reeds met de eensgezindheid geschapen staat onder hen, die tijdens den school strijd onder de antirevolutionaire vaan broederlgk heetten samen te gaan. Want ds. Lindeboom, de woordvoerder der Zaandamsehe schutters, wier z.g. n. „geloofsvervolging" de liberale partij opbaar geweten heeft, is volstrekt niet le premier venu pnder de antirevolutionairen. Gisteren was het drie en dertig jaren geleden, dat te Pargs de Februari-omwenteling uitbrak. Van allen die eene groote rol in dat drama vervuld hebben, Lamartine, Cremieux,Ledru Eollin, Odilon Barrot, enz, is geen enkele meer in leven van Proudhon, Cabet, Louis Blanc en andere ontwerpers van nieuwe grondslagen voor de maatschappg is de naam nog wel niet vergeten, maar aan de verwezenlgking hunner plannen, phulanstères, nationale werkplaatsen enz. gelooft geen verstandig man meer. Eeeds na het derde eener eenw is die gebeur tenis, welke toen op de geheele beschaafde wereld zulk een diepen indruk maakte, nagenoeg verge ten. Alleen de gevolgen zijn gebleven en de voorrechten der staatsregeling van 1848 worden nog gevoeld. Ofschoon velen van hen, die toen onder de libe ralen zich schaardenieder was plotseling liberaal geworden in meer of minder mate zgn terug getreden, big ven allen toch de grondslagen onzer nienwe constitutie als de beste erkennen. (Arnh. Ct). De tentoonstelling der portefeuille aquarellen van Pule Kr i Studio is heden alhier geopend, maar werd nog niet druk bezocht. Gemengd als eene dergelgke verzameling steeds is, valt er naast het minder uitstekende, veel schoons te zien. Een vluchtig bezoek deed ons oog vooral vallen op twee stranden van E. Verveer, een landschap van J. H. Weissenbruch, op Apols's Kruisenland, Mes- ker's Bouquet, Melis' Vóór den Maaltijd, mej. Rooseboom's Goudsbloem, landschappen van Doe- leman, Gppenoorth, mej. Prugs van der Hoeven en anderen. Ter Neuzen, 24 Febr. Jl. Maandag heeft aan den Nieuwen Neuzenpolder, bg den zooge- naamden Koepel, aan den Brakman, weder eene atschuiving van den oever plaats gehad, omstreeks ter lengte van 80 en ter breedte van 19 meters. Deze afschuiving is tot bgna 60 meters den teen van den zeedgk genaderd, en door de vele ongevallen van dien aard, welke daar sedert 1878 .plaats vonden, schijnt dat oevervak thans in zeer zorgwekkenden toestand te verkeeren. Arnemulden, 25 Febr. Tot gemeente-veld wachter alhier is benoemd J. Dronkers. Door burg. en weth. van Rotterdam is, naar aanleiding van een verzoekschrift van I. Hooikaas en twee andere ingezetenen, aan den raad voorge steld, door verandering van het woord j o n g e- lingen in leerlingen, in een der artikelen van de verordening, het stedelgk gymnasium ook voor meisjes toegankelgk te stellen. De rector van het gymnasinm heeft zich met dat voorstel vereenigd. De inspecteur der gymnasia schrijft, in zgn ondersteunend advies, o. a. het volgende: «Aan enkele gymnasia heeft men reeds de proef geno men met de toelating van meisjes en tot heden heb ik nimmer vernomen, dat deze tot moeieljjkheden aanleiding had gegeven. Heerscht er aan een gymnasium goede tucht en oefenen de leeraren streng toezicht uit, dan behoeft men niet te vreezen voor verkeefde praktijken gedurende de schooluren. Dit acht ik alleen mogelijk in scholen, waar men de leerlingen voor den aanvang der lesuren of in den tusschentijd zonder toezicht laat. «De vraag,- of de aanwezigheid der vrouwelijke leerlin gen nadeelig zal werken op het gehalte van het onderwijs, meen ik ontkennend te mogen beantwoorden. De gymnasiale opleiding draagt in de eerste plaats een letterkundig karakter en men zal bezwaarlijk kunnen ontkennen, dat de aanleg van meisjes voor het aanleeren van talen zeker niet minder goed is dan die der jongens. Toch wil en mag ik niet verzwijgen, dat volgens het oordeel van zeer velen de aanleg der meisjes voor wiskunde geringer is dan die der jongens, doch ik meen zulks niet gaaf te mogen toestemmen en hare geringere kennis te moeten toeschrij ven aan het gebrekkig onderwjjs, dat zij daarin maar al te vaak ontvingen. Streng toezicht bjj de toelating van meisjes bljjft echter op dit punt zeer aanbevelenswaardig." Te Heerenveen bestaat een vereeniging tot op leiding van jongelieden van aanleg uit den min vermogenden stand, welke 100 leden telt. Haar batig saldo over 't afgeloopen jaar is /540. Twee jongelieden hebben met gunstig gevolg examen afgelegd als hulponderwijzer en als hulponderwij zeres. De derde zal tot boekdrukker worden opgeleid. Door de vereeniging zal aan den minis ter worden gevraagd, bij wetswijziging ook min vermogenden gratis middelbaar onderwijs te doen genieten. De benoeming van een candidaat voor de be trekking van algemeen secretaris heeft in ver schillende Nwfs-departementen plaats gehad als volgt Voor mr A. Kerdijk: te Grauw, Zuidhorn, Midwoud, Oostwoud en Texel. Voor W. J. van Gorkomte Znidlaren en Ten Boor. Voor P. Bruijn te 's Gravendeel. In een gezin té Ameide, waarvan onlangs eene dochter aan de pokken stierf, zijn thans ook an dere volwassen kinderen door dezelfde ziekte aan getast. De oudera hadden steeds gemoedsbezwaar tegen de inenting. Dit voorbehoedmiddel werd dus niet op hunne kinderen aangewend. N. v. d. D. In de vorige week zijn door het Engelsche mi nisterie van oorlog eene dïreetrice en drie geoe fende verpleegsters met de mailboot afgezonden, om dienst te doen in den oorlog tegen de Trans- vaalsche Boeren. In deze week wordt ook een aantal geneeskun digen en hospitaal-soldaten, met een grooten voorraad geneeamid delenheelkundige instrumenten, brancards enz. naar Durban ingescheept, tegelijk met de nieuwe troepen, die derwaarts worden gezonden. Het Boode Kruis moge, vooral door dit laatste bericht, geprikkeld worden tot krachtige voort zetting van zijne uitrustingen. Vooral houde de strikte onzijdigheid de bestaande ongelijkheid van hulpmiddelen der Engelschen en Boeren in 'toog. N. v. d. D. Het heeft Z. M. den koning behaagd aan den adj.- gen., den luit.-gen. G. M. Verspyck, op te dragen H. D. te vertegenwoordigen bij het huwelijk, dat den 27en Februari 1881 te Berlijn zal gesloten worden tusachen prins Willem van Pruisen, oud sten zoon van den kroonprins van het Duitsche rijk, en prinses Augusta Victoria van Sleeswijk-* Holstein-Sonderburg-Augustenburg. De luit.-gen. Verspyck zal vergezeld worden door 's konings ordonnance-oificier, den len luit G. J. A. A. baron van Heemstra. (St. Ct.) (Zie laatste berichten van gisteren.) In het tijdperk van 23 Januari tot 19 Februari 1881 zgn geene ambtsberichten omtrent het voor komen van longziekte onder het rundvee inge komen. In het daaraan voorafgaand tijdvak van vier weken was éen rund in Noord-Brabant door ziekte aangetast. De afd. Amsterdam der M. t. b. d. Nijverheid heeft besloten, ter algemeene vergadering deze vraag aanhangig te maken „Wat kan tot verlevendiging van de speel- kaarten-vervaardiging hier te lande worden ge- daan liet feest te Steenwijk ter herinnering aan 't ontzet der stad in 1581is den 23n dezer met goed gevolg gevierd. Den vorigen avond werd de feestviering door eene godsdienstoefening ingeleid* Op den feestdag zeiven werd een historische op tocht in vijf groepen, des middags en 's avonds bjj fakkellicht, gehouden. Ook vertoonde men des avonds op de markt tableaux vivants, voorstel lende 1. v. d. Kornput, en zijne dapperen zweren den eed; 2. Aart van Groningen ontvangt eene belooniug uit de hand van v. d. Kornput; 3. v. d. Kornput en de slaohter, benevens andere onte vreden burgers; 4. Tweegevecht tusschen een Spanjaard en een Engelschman; 5. Verzoening tusschen de beide kampioenen; 6. Vreugde over 't ontzet der stad7. Hulde aan v. d. Kornput. Aan behoeftige ingezetenen werden warme spijzen verstrekt en bons voor brandstoffen afge geven. De geheele stad had een feestelijk aanzien. Aan de ingangen waren eerepoorten opgericht; bezijden het stadhuis was een tropee voor Korn put geplaatst en verscheiden huizen waren met groen en bloemen versierd. Onder het opschrift: Hoenders houden is een goede geldbeleggingdeelt de heer Vft» Ogte» in de Landb. Ct het volgende verslag mede van mej. Emma Schlumberger, te Cernay. Het heeft zijn nut, jaarlijks een overzicht te hebben, welke voor- en nadeelen een hoenderpark oplevert, en wij zijn ervan overtuigd, dat, wan neer spaarzaam en oordeelkundig de zorgen voor het pluimgedierte worden geleid, groote voordee- len onbetwistbaar zijn. Ik heb de voldoening een voordeelig saldo van 367.60 francs in mijn boek te kunnen schrijven, hetgeen voorzeker een goed resultaat is te noemen, voor iemand die alléén voor haar genoegen hoen ders houdt. Wij laten hieronder een overzicht volgen van de ontvangsten en uitgaven. In den loop van het jaar heb ik uitgegeven aan: a voor verschillende granen 360 francs b dierlijk voedsel 70 o aardappelen72 d diversen28 Totaal 530 francs. Ik bezit 70 hoenders, die mij in de opvolgende maanden het onderstaand aantal eieren geleverd hebben Januari560 eieren Februari842 Maart 1008 April 1214 Mei 1518 Juni940 Juli835 Augustus818 September.504 October. 112 November. 27 December288 Totaal 8666 eieren. Ik verkoop deze eieren door elkander voor 5 cent (10 centimes) en dikwijls duurder, want in de maanden December, Januari en Februari liet ik voor twee stuks 12f cents (25 centimes) be talen. In April, Mei en Juni, wanneer de eieren minder duur zijn, verkoop ik ze niet, daar er voor het broeden te veel noodig zijn, en de overigen worden kunstmatig bewaard, om ze voordeeliger in Augustus en September van de band te doen. Op den eierenverkoop heb ik dus 8666 X 10 centimes 866.60 francs. gaat af: voeder der 70 hoenders 530.— Blijft eene winst van 336.60 franes. En nu komt de meer voordeelige rekening der kuikens Na aftrek van de kuikens, die hetzij door dood, ziekte of andere oorzaken niet kunnen worden mcdegerekend, heb ik 518 gezonde kuikens over gehouden. Aan voeder heb ik voor hen besteed: Boekweitgrutten 90 francs. Brood180 8 Gekookte eieren 60 s Rijst 60 Diversen. 15 Totaal 405 franes. Deze kuikens heb ik voor den lagen prijs van /I (2 francs) per stuk verkocht; zij hebben dus opgebracht 1036.francs, gaaf af aan voeder 405. Blijft 631.— hierbij nog het saldo der eieren 336.60 967.60 francs. gaat nog af aan witkalk voor het reinigen der hokken enz. 15.— Blijft netto winst 952.60 francs, of ruim 457, een resultaat dat zeker goed is te noemen voor iemand die 70 hoenders voor lief hebberij houdt. Hier moet ik nog bijvoegen1" dat ik vee! met de broedmachine heb gebroed, 2e dat mijne boenders vrij door weiland en bosch rondloopen, waar zij gezond blijven en dierlijk voedsel vinden, en 3» dat ik geen uitgaven voor oppassing heb uitgetrokken, daar ik mijne dieren zelve verzorg. Behalve den bovenstaanden uitslag heb ik mijn hoenderhof met 30 kuikens vermeerderd, die echter niet in het aantal der bovengenoemde 518 verkochte kuikens begrepen zijn. (Vervolg binnenland eie het bijvoegsel, waarin verslag eener voordracht van den heer Domein Nieuwenhuis, te Goes, over het socialismeid. van den heer Lion Cachet over de Transvaal, en een opstel over de internationale rechtbanken in Egyptt ,-..J

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1