n«: 4t 124* JaargangJ 1881.' 25 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco f 3,50, Afeonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 24 Februari. Benoemingen en besluiten. Marine en leger, Mr. Willem Hendrik Dullert ia heden morgen vroeg, op 64jarigen leeftijd, te Arnhem overleden. In hem wordt veel verloren. Ons vaderland lijdt in hem een verlies dat, naar wij vreezen, zich in 't vervolg meer zal doen gevoelen dan op 't oogenblik door velen vermoed wordt. Want wie in Dullert slechts den hoogst bekwamen voorzitter der tweede kamer waardeert, den man, door het deel, dat hij sedert 1849 aan onze staatkundige geschiedenis nam, meer dan iemand met antecedenten vertrouwd, den zeldzaam scherpzinnigen leider van het debat, die in den verwardsten doolhof van amendementen en tegenstrijdige bewijsvoeringen den draad steeds hield, den bjjna altijd bezadigden en onpartijdigen toehoorder, den onvermoeid werkzamen chef van het bureel der kamer, den deftigen, miuzamen en taetvollen waardigheidsbekleder, die schiet met zijne erkenning van al deze, toch reeds zeldzame eigenschappen, niettemin in waardeering der politieke figuur, die ons verlaat, te kort. Dullert had zijne beteekenis als zoodanig inde eerste plaats te danken aan zijne persoonlijke eigenschappen, maar voorts ook aan eene eigen aardigheid zijner omgeving. Onze tweede kamer heeft, sedert misschien een twintigtal jaren, vele mannen van uitstekende verdienste, op verschil lend gebied, verloren. Het was niet mogelijk hun plaatsen altijd op gelijke wijze weder te bezetten en op 't gehalte harer beraadslagingen en handelin gen zijn de ontstane leemten niet zonder invloed ge bleven. Zoolang zij echter haar overleden voorzitter jbezat, maakte het stijgend prestige van haar hoofd goed, wat zij als lichaam misschien begon te derven. Dit niet langer aangevuld gemis zal zich niet onmiddellijk doen voelen. Het laat zich moeilijk rechtstreeks, uit feiten, aantoonen. Maar het zal, wordt onze vrees bewaarheid, niet uitblijven. Dullert was nooit minister. Maar zijn raad, door zijne kunde, zijne bezadigdheid en zijn persoonlijk aanzien gerugsteund, heeft in menige ministerieele crisis en tg vele andere gebeurtenissen, welke een toekomstig geschiedschrijver als belangrijk zal te hoek stellen, een overwegenden invloed uitgeoefend. Hij werd den 27 Juni 1817 geboren in de stad waar hij Btierf. De dissertatie, waarmede hij in 1840 te Leiden in de rechten promoveerde, droeg tot titel: De Pollicitationibus. Hij was verscheiden Jaren advocaat te Arnhem. Hij werd in 1849 ter tweede kamer afgevaardigd door 't district Zutfen en buitengewone onderscheiding voor den 35jarige reeds in 1852 als eerste candi- daat op de voordracht voor 't presidium gebracht ten tot die betrekking benoemd. De kameront binding na de April-beweging in 1853 deed hem korten tgd zijn zetel verliezen, doch reeds in 1854 IVaardigde Zutfen hem weder af en bleef dat doen, tot na de ontbinding in '66 het district woningen en na die in '67 Arnhem hem overnam. jDeze laatste keuze nam hij aan, en hij en zjjn district bleven elkander sedert getrouw. Hg werd ïn 1869 weder tot voorzitter voorgedragen en benoemd, en in de uitoefening dier hooge waar digheid eerst door den dood gestoord. Als voorzitter slechts bij uitzondering tot spre ken geroepen, nam hij als afgevaardigde een ijverig en vooral werkzaam deel aan de beraad slagingen. Hij behoorde, gedurende zijn 20jarig lidmaatschap, tot de rapporteurs over de provin ciale en de gemeentewet, de rechterlgke organisa- 4iën, de ministerieele verantwoordelijkheid, de afschaffing der slaverng en andere van de belang rijkste wetsvoordrachten. Vele dier verslagen «telde hij persoonlijk. Ook is aan hem te danken bet verslag der in 1861 gehouden enquête betref fende de zeemacht. Hij behoorde tot de negen kamerleden, die reeds in 1857 voorstelden den accijns op 't geslacht af te schaffen. Leerling, vriend en geestverwant van Thorbecke, gaf hij tien stoot tot de oprichting van diens standbeeld «n daarna tot de stichting van het Thorbecke- fonds. Hij bekleedde nog vele openbare en bij zondere betrekkingen en behoorde in alle opzichten, behalve dat hij een van de hoogste plaatsen innam oncjéjf de leider* onzer staatkunde, tot de kundigste en achtenswaardigste leden der Neder» landsche maatschappij. Naar wij nader vernemen zal de van de ver- eeniging Uit het volkVoor het volk alhier uit gaande tentoonstelling van teekeningen, niet alleen Zaterdag en Zondag, maar ook morgen, Vrijdag, reeds voor 't publiek geopend zijn. Vllgsingen, 24 Febr. Eene inzameling ten behoeve der slachtoffers van den watersnood, gehouden op het militair assaut dat Maandag avond alhier gegeven werd door het 4e Bat. 3e Reg. infanterie, met medewerking van eenige onderofficieren en korporaals van het algemeen depot van discipline, heeft met inbegrip van eenige reeds ontvangen giften van de militairen, f 77.27 opgebracht. Dit militaire feest, dat door de opvoering vaD twee kluchtspelen: Een Huwelijksadvertentie en Een half uur bij den kappergevolgd en met een bal besloten werd, mag uitstekend geslaagd ge noemd worden. De belangstelling was groot. De zaal van Kuijpers was stampvol. Voor een groot deel was dat het gevolg van de milde opvatting der hoogere autoriteiten van het garnizoen, om aan de uitnoodigingen groote uitbreiding te geven, en o. a. alle leden van de sociëteit daarin te begrijpen. Het stelsel om slechts militairen en eenige autoriteiten uit te noodigen, schijnt dus verlaten te zijn. Wij achten dit een goed verschijnsel. De goede verstandhouding tnsschen militairen en burgers wordt erdoor bevorderd; de belangstelling en waardeering der wapenkunde, welke in ons land wel wat geminacht wordt, vindt daarin aanmoediging, hetgeen niet anders dan in aller belang kan zijn. Door den gemeenteraad van 's Heer Abtskerke is, in de plaats van den heer J. de Jager, die de gemeente metterwoon verlaat, tot wethouder be noemd de heer M. van Iwaarden. Zierlkzee, 28 Februari. De Schouwen- Duiveland, de derde stoomboot die zich voorneemt tusscheu Zierikzee en Rotterdam te varen, tot vervoer van reizigers en goederen, kwam heden namiddag alhier aan en doet morgen haar eerste reis. Op de kaai wachtte een breede schare belang stellenden dezen derden isolement-verdrijver op. Tot nog toe weet onze gemeenteraad geen raad om ze alle drie een behoorlijke ligplaats te geven, zonder dat het te veel kost en zonder het kren ken van bijzondere, algemeene en andere belan gen, die in de vorige week, als gloeiende kogels uit een zwermpot, te voorscnijn kwamen. Rilland, 23 Febr. Ook uit ons dorp ver trekt binnen kort een gezin naar Amerika. Men zegt dat andere personen zullen volgen. Aan de openbare school te Bath ontvingen Woensdag 32 leerlingen een provinciaal getuig schrift voor getrouw schoolbezoek over het jaar 1879. Groede, 23 Febr. De uitslag der gisteren gehouden stemming voor 5 leden van den gemeen teraad is als volgt. Uitgebracht 118 stemmen. Bood briefjeM. Mazure (aftr. lid) 65 stemmen, Iz. Tromp 55, Adr. Salomé 45, P. B. Geeraert (aftr. lid) 45. (Volstrekte meerderheid 69 stemmen.) Groen briefje: H. G. Hammacher 55 stemmen, J. de Vlieger (aftr. lid) 55, L. H. Leunis (aftr. lid) 52, A. J. Luteijn 46. (Volstrekte meerderheid 59 stemmen). Wit briefjeAbr. Risseeuw Pz. 59 stemmen, P. R. van den Hemel 40. (Volstrekte meerderheid 58 stemmen). Gekozen zijn dus M. Mazure en Abr. Risseeuw Pz. (antirevolutionair). HerstemmingBood briefje tusschen Tromp, Salomé en Geeraert; Groen briefje tusschen Ham macher, De Vlieger, Leunis en Luteijn. De uitslag is voor de liberalen niet naar wenscb; de coalitie tusschen de partij-Mazure met de antirevolutionairen heeft gedeeltelijk de zege behaald. Breskens, 24 Febr. Eene muziek-uitvoering werd hier gisteren gegeven door de leerlingen der zangschool De mueikale kweekhof, bij gele genheid van haar vierjarig bestaan. De zang stukjes werden zeer net voorgedragen en legden voor den ijver en den tact van den direeteur, den heer P. van Santen, een gunstig getuigenis af. Het publiek keerde dan ook zeer tevreden huiswaarts. Uit alle oorden des lands ontvingen de vrienden van den heer Dullert telegrammen en brieven, waarin berichten omtrent diens toestand werden gevraagd. Ook de prins van Oranje vroeg die, met opdracht, zoo daartoe gelegenheid bestond» den zieke zijne deelneming te betuigen. Verscheidene vrienden van elders zijn in de laatste dagen nog bij hem toegelaten. Naar wij vernemen, heeft de Belgische regeering aan de Nederlandsche voorgesteld eene internati onale commissie te benoemen voor de droogleg ging van moerasgronden in bet noorden van de provincie Antwerpen en den afvoer van water, onder anderen naar de rivier de Zoem. In verband met de verbetering van de rivier de Zoom, waarvoor het rijk nog onlangs eene bijdrage weigerde, is het voorstel der Belgische regeering voor Bergen op-Zoom van groot belang. [N. B. Ct.) De benoeming van een candidaat voor de be trekking van algemeen secretaris heeft in ver schillende jV«ifs-departementen plaats gehad als volgt Voor mr. A. Kerdijkte Marrum, Holwerd, de drie Egmonden, Rhenen, Wieterp, Winterswijk, Maassluis en Tholen. Voor W. J. van Gorkom te Eringe, Eindhoven, Borculo, Venhuizen en Baarn. Voor P. Brnynte Onderdendam, Eenrum, Oosterhesselen, Emmen, Nieuw Niedorp, Zoutkamp, Zwammerdam, Moordrecht, Gouderak en Vianen. Te Enschedé, wel ke gemeente in den laatsten tijd bekend is geworden door hare uitmuntende arm verzorging en door de samenwerking welke er tusschen alle klassen der bevolking in 't algemeen belang bestaat, is de hoofdelijke omslag verdeeld in niet minder dan 31 klassen. In iedere hoogere klasse wordt 1/8 pet. meer van het belastbaar inkomen geheven. Zoo in de 2e klasse, met een gemiddeld belastbaar inkomen van 37,000, a 3 7/8 pet.is f 1707. In de 20e kl., gemiddeld belast baar inkomen f 2050, slechts 15/8 pet., wordt f 39.67. In de laagste klasse, gemiddeld belast baar inkomen /350, niet meer dan 1/4pet.: wordt f 1.04. Van kapitalen en dergelijken is het ge- heele inkomeD, van verdiensten uit arbeid en bedrijf slechts 3/4 belastbaar. Het regeeriugsantwoord op het voorloopig ver slag der tweede kamer omtrent het wetsontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank is ingekomen. De wetsvoordracht heeft bij het departement van justitie belangrijke aanvullingen ondergaan, waaronder ook de invoering van een license-recht voor het beroep van tapper enz. Na ontvangst van lord Tenterden's gisteren door ons medegedeeld briefje, beeft het Purme- render comité zich met den volgenden brief ge wend tot lord Kimberley, den minister van koloniën. 22 Februari. Mylord. Ongeveer eene week geleden kwam ik, vergezeld door twee mijner landgenooten, naar dit land, om aan de koningin een verzoekschrift aan te bieden, geteekend door 11.000 Nederland sche burgers en vragende om aan de Transvaalsche Boeren de onafhankelijkheid te verleenen. Eerst werd ik door sir E. Ponsonby verwezen naar Harer Majesteit secretaris van staat voor buiten- laniisebe zaken. Gisteren ontving ik een brief van lord Tenterden, onder-secretaris van staat voor buitenlandsche zaken, in antwoord op eene missive welke ik over deze zelfde zaak tot hem had gericht, dat het verzoekschrift naar uw Lordschap zou verzonden worden. Ik verzoek daarom dat uw Lordschap de bede vau het ver zoekschrift in overweging moge nemen en mij ten minste in staat moge stellen om aan de onder teekenaars van het verzoekschrift een antwoord van bevoegde zijde terug te brengen, dat bun verzoeksobrift is ontvangen en een punt va» overweging bij H. M, ministers zal uitmaken. In afwachting enz. John Sttttt, President van het Ned. Transvaal-Comiti. De Economist van Februari behelst: De tariefs herziening in Frankrijk, door mr. A. M. Maas Geesteranus; Het landbouwverslag over 1878; De kon. besluiten in zake levensverzekering, door Henriquez Pimentel; De Nederlandsche postspaar bank; Overzichten van de fondsenmarkt, van do rijksmiddelen, van den handel enz. De Indische Gids van Maart behelst o. a. de officieele litteratuur over de opium op Java, I, door mr. W. K. B. van Dedem; Conversie vaa communaal in erfelijk individueel bezit, door C. Bosscher; Veepest en Staatsspoorwegen op Java, door X.; Des heeren C.B.'s beschuldigingen tegen mr. I. weerlegd door mr. A. J. Immiuk; koloniale litteratuur; De Oostkust van Sumatra, III, door J. S. G. Gramberg; Spelen en vermaken in Neder- landsch Oost-Indië, 3e vervolg, door R. van Eek; De villa Slamat Tinggal, IH, door Julia. Ingevolge machtiging des konings zijn de heerea dr. J. Bosscha, J. M. Collette en J. J. van Kerk wijk aangewezen als gedelegeerden der Neder landsche regeering op het internationaal congres van electriciteit, dat in den loop des jaars te Parijs zal gehouden worden, en is de heer G. Oijens te Parijs mede vanwege de regeering aangewezen als commissaris ter behartiging van de belangen van Nederlandsche inzenders op de aan dat oon- gres verbonden tentoonstelling. {Zie laatste berichten van gisteren.) Het portret van H. M. de koningin en prinses Wilhelmine, geschilderd door mej. Therèse Schwart- ze, is 19 dezer in de koninklijke vertrekken ge plaatst. Z. M. de koning betuigde herhaaldelijk zijne bijzondere ingenomenheid met dit schoone doek. De gelijkenis is voortreffelijk. De kunstenares heeft de moeder in eene aller- bevalligste houding afgebeeld. Zij treedt den toeschouwer als 't ware te gemoet, met baar kindje op den arm. Deze levensgroote portretten behooren onge twijfeld tot het beste, wat de kunst der laatste jaren op dit gebied beeft voortgebracht. Hbl entbei'OTs. Benoemd tot oommissaris vau het entrepotdok te Amsterdam, de heer P. N. Muller aldaar. belastingen. Na afgelegd examen benoemd tot surnumerair bij de adm. der dir. bel. en van het kadaster: H. C. L. Wenning, te Roosendaal; J. G. ten Bokkel, aspirant-landmeter van bet kadaster te Amsterdam; S. Posthumus, teLeeuwr arden; en V. J. de Krnyff, te Maastricht. koloniën. Bij min. beschikking zijn de heeren G. J. P. J. Bolland en M. van Wes- trienenleeraar aan de Kon. H. B. S. Prins Hendrik der Nederlanden te Apeldoornge steld ter beschikking van den Gouv.-Gen. vau Ned.-I., om te worden benoemd de eerstge noemde tot leeraar in de Engelsche en Hoog- duitsche talen en letterkunde bij de afdeeling H. B. S. met vijfjarigen cursus van het gymna sium Willem III te Batavia, en de tweede tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde bij de H. B. S. met vijfjarigen cursus te Barna» rang. De heer J. W. Hofman, arts, 2e geneesheer en plaatsvervangend directeur aan het geneeskundig gesticht voor kraukzinnigen te Delft, is ter be schikking gesteld vau den gouv.-gen. van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot arts voor de krankzinnigen-verpleging daar te lande. De off. van gezoudh. Ie kl. dr. J. D. de Boer, dienende aan boord van Zr. Ms. rammonitor Panterwordt, onder intrekking zijner op nonac» tiviteitstelling, geplaatst bij het hospitaal deF marine te Willemsoord.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1