buitenlandT Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Kerkn ieuws. Weerkundige waarnemingen, 25 Februari des morgens te 8 uren. 18.0 21.8 11.5 zw zo Algemeen Overzicht. De Transvaal. aflevering dan de termijn van 30 dagen eene premie van 800, voor eiken dag te late afleve ring f 200 boete. Den 17 Januari werd het werk aangenomen. Den 18 Januari woedde de bekende sneeuw storm, die met de aanneming als het ware den spot dreef. Toeh werd op 18 Januari met honderden polderwerkers het werk aangevangen. Wat dit zeggen wilde, zal ieder begrijpen, als wij mede- deelen dat een 20tal smeden dag en nacht bezig waren om het gereedschap te herstellen en te vernieuwen, dat in de ijzerharde aardkorst afbrak en verbrijzelde. Groote massa's bevroren grond werden in het dijkproflel gevoerd en opgestapeld. Met boven- mensehelijke krachten werd, trots weer en wind, sneeuwjacht en storm, gewerkt. De dooi viel in en met den dooi bleek het den kundigen aannemers ras, dat een tweede door braak niet te keeren zou zijn. Hoewel de dijk van beide zijden goed was voorzien, zijpelde het water door de bevroren klompen grond, waarmede de dijk als gemetseld was, en nu was het kloeke besluit hier: „pompen of verdrinken." De aannemers verzochten het dijkcollege onmid dellijk bijeen te komen en deden het voorstelom den dijk aan de binnenzijde 3 meter te verbreeden en dus van 4 op 7 meter kruinbreedte te brengen. Tijd van beraad was er niet; uitstel ware vrij zeker oorzaak geweest van een tweede doorbraak. En het dijkcollege toonde nu zeer terecht, dat bij zulk gevaar alle andere overwegingen, ook finan- oieele bezwaren, moesten zwichten en het werk werd, zooals het voorgesteld was, opgedragen. De berekeningen der kosten zouden nader wor den gemaaktde aannemers verbonden zich echter ook dat werk, ruim een derde van het werk dat zij aangenomen hadden, op dezelfde voorwaarden, ook wat tijd, premie en boeten betrof, als het leggen van den ringdijk, te voltooien. Op Woensdag 16 Februari jl. werd het werk met de grootste nauwkeurigheid bezichtigd door den commissaris des koning3 te 's Bosch, die niet kon nalaten, de aannemers met het voortreffelijk geslaagde werk in de hartelijkste bewoordingen geluk te wensohen. Op 18 Februari, dus dertig dagen na de aan neming, is het werk opgeleverd ten genoege van het provinciaal toezicht en het dijkcollege. Ruim een derde werk meer geleverd in denzelfden tijd van 30 dagengeeft een voordeel van 10 dagen in den tijd van aflevering voor de aannemers, die dan ook eene premie van f 8000 ontvingen. Het dijkcollege heeft zich voortdurend bij het werk opgehouden, vooral de wakkere heemraad Antoine Verhoeven, aan wien een woord van lof niet mag ontbonden worden. Ten slotte dient nog vermeld, dat de aannemers krachtig ondersteund werden door den 1 luite nant der infanterie Chappuis, die met zijne man schappen het mogelijk maakte om, in die barre winternachten, rust en orde onder het talrijke korps polderwerkers te handhaven. Zelfs wordt verzekerd dat in moeielijke oogen- blikken, die zich, wat zeer te begrijpen is, voorde den, alleen de fiksche houding van dien verdien stelijken officier het doorwerken mogelijk gemaakt heeft. Bij al het treurige dat de watersnood ons te lezen gegeven heeft, moge het bovenstaande, als een lichtpunt, wel voor het nageslacht bewaard blijven. -De beruchte veile liberale Pennyliner van het schend blaadje uit de Wijnstraat, heeft weder eens de onbe schaamdheid gehad, een door ons opgenomen nieuws bericht omtrent zekere uitnoodiging en daarop gevolgde vergadering van de kiesvereeniging Orde c. s. op zijne beschaafde wijze te analyseeren. Wij zijn zeer nieuws gierig- te vernemen, welk loon hem hiervoor is uitbe taald." Deze aanhaling is ontleend, niet aan een of ander Amerikaansch partij-blaadje, maar aan de (oude) Botterdamsche courantbet orgaan der con servatieven te Botterdam. huizen van arrest. Benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Zierikzee jhr. mr. W. A. de Jonge, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Zierikzee. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Helmond G. de Raad; van Huisseling G. J. F. van den Oevervan Middelharnis L. A. van Weel. geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2e kl. bij de zeemacht W. J. Meek, arts. belastingen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als ontv. der dir. bel. en acc. te Etten en Leur, aan den heer A. G. J. Hamming, behoudens aanspraak op pensioen. leger. Op verzoek, eervol uit Z. M, militairen dienst ontslagen de met verlof hier te lande aan wezige kapitein der inf. van het leger in N. I. H. A, Wijnmalen, met toekenning van pensioen. Zierikzee, 22 Febr. Bij de verkiezing van 14 leden voor het kiescollege der N. H. gemeente zijn ingeleverd 282 geldige stembriefjes. By de opening op heden bleek dat waren uit gebracht op de candidaten van Vrijheid en Ge weten als hoogste cijfer 208 en als laagste cijfer 130 stemmen, zoodat 13 hunner waren gekozen en er herstemming mbet plaats hebben tusschen dén candidaat van Vrijheid en Geweten, die 130 stemmen, en den candidaat der orthodoxe partij, gie bet hoogste getal stemmen, 64, verkreeg. Met groote meerderheid van stemmen is het voortbestaan van het kiescollege gehandhaafd. Terwijl de moeder voor eenige oogenblikken afwezig was, is gisteren avond, op de Bree alhier, een tweejarigknaapje, dat bg den brandenden kachel zat te spelen, in brand geraakt, tenge volge waarvan het op verschillende plaatsen brandwonden bekwam. De toestand van het kind is echter niet zorgwekkend. In de afgeloopen week werd uit de Touw- baanlaan alhier, eene aanzienlijke party oud touw ontvreemd. Heden gelukte het de politie den vermoedeiyken dader op te sporen, die, hoewel hij den diefstal ontkent, voorloopig naar het hnis van arrest alhier is overgebracht. Naar het U. D. verneemt is de hoogleeraar F. C. Donders benoemd tot officier van het Legioen van Eer. Door het openbaar ministerie by de recht bank te Utrecht is tegen den jongeling, die in December jl., door onvoorzichtigheid, bij het lossen van een vreugdeschot, een medescholier dood schoot, eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en f 25 boete geëischt. Naar de Amst. Ct. verhaalt, hebben drie stenografen, ouder leiding van den heer Werst, uit Leiden, vier zittingen van den raad van Am sterdam bggewoond, en proeven van een steno grafisch verslag van het verhandelde geleverd. Van de jongste zitting, waarin een ha'f uur ge discussieerd werd, is, in overleg met den secre taris, een proef gemaakt, die ter stadsdrukkerij is gedruKt en waarvan den leden van den raad des avonds te 8J- uur een afdrnk kon worden gege ven. Deze proef moet echter niet bijzonder gelukt zijn, zoodat er voorshands nog weinig kans bestaat op stenografische verslagen van den gemeenteraad. Het versje, dat onlangs aan den prins van Oranje werd toegeschreven, was in het Feestblad van de Amsterdamsche fancy-fair alleen onder- teekend mot den voornaam Alexander. Eenë of andere onbeteugelde verbeelding heeft daar, zonder de minste aanleiding, het woordje „prins" bij gedacht. Het Nieuws v. d. Dag verklaart nu den wezeniyken Alexander te hebben leeren kennen, die zijn voornaam gebrnikt heeft, weinig denkende dat daaruit zulke gevolgtrekkingen gemaakt zouden worden. De gemeenteraad van Den Haag heeft be sloten, dat ter eere van den heer jhr. H. C. A.Ver- Hüell iu de ScheveniDgsche boschjes een bank van wit marmer zal worden opgericht aan de zijde van het Kanaal, op het punt waar men het fraaiste uitzicht heeft op de waterparty. Er zou bijna een boekje vol aardigheden te schrijven zijn onder den titel„De Nederlandsche olifanten in Atjeh." Men herinnert zich misschien nog de moeite, waarmede het legerbestuur deze geweldige dieren indertijd aan wal heeft gekregen. Enkele ervan zijn na dien tijd reeds, uit heimwee ot lusteloosheid, gestorven. En nu leest men weder in den Locomotief: De olifanten zijn met rijst, 600 KG. ieder, naar Katapan Doea en Oleh-Karang geweest, aanvan kelijk echter niet met goed gevolg. Een toch beviel het maar volstrekt niet bij den eersten tocht, en, nog niet ver van honk, schudde het wgf je zich precies zooals uw hond, mijnheer, nadat ge hem door uw jongen hebt laten wasschen, en wel vier, vijf el vloog de kornak van haar kop, en de zakken iyst van haar rug. Wat nog in de draagbakken bleef hangen, werd er door energiek acbternit schoppen uitgeschud. De kornak was op zijn rug te recht gekomen en gevoelde zich niet heel lekker. Bg den tocht naar Oleh-Karang kwam het monster bgna onder de locomotief. Het heeft zich echter in zgn lot leeren schikken. Een eigenaardige optocht bewoog zich Za terdag over den Arnhemschen tramweg. Door de maatschappg werden namelijk de invaliden van Bronbeek met vgf tramwagens naar het Velper- plein gebracht, waar het korps zon deelnemen aan de parade bg gelegenheid van 's konings verjaar dag. In het midden prijkte op een der wagens de vlag van Waldeck Pyrmont, omgeven van de Nederlandsche kleuren. Op 's konings verjaardag is door een onbe kende aan het voetstuk van het standbeeld van graaf Adolf van Nassau te Heiligerlee een lauwer krans gelegd, met begeleidend schryven van den volgenden inhoud: „Uw dankbaar nageslacht handhaaft uwen onsterfelijken roem in zgnen strgd voor vrgheid en recht in de velden der Transvaal. Myn fancy- fair op 's konings verjaardag." Alle bijzonderheden welke aan het licht komeu, wijzen erop dat de brand in de synagoge te Neustettin met moedwil is gesticht. Als eene bgdrage tot de hedendaagsche Duitsche zeden in de kriDgen, welke zich laten beheerschen door het onedele drijven van een Stöcker en consorten, is de houding eener in het plaatsje verschijnende courant niet onbelangrijk. Het blaadje geeft onbewimpeld aan de boeren den raad om de Jo den af te ranselen en ze hun geld te ontnemen. Een man, die wegens verduistering door een Jood werd aangeklaagd en vier maanden gevangenis straf had ondergaan, kwam dezer dagen in het huis van dien Jood, sloeg hem bgna, en de dienst meid geheel dood en verwondde de vrouw des huizes. „Deze daad, zegt de Norddeutsche Pr esse, het blaadje waarvan wg spreken, deze daad geeft het bewijs hoe hevig het menschelijk gemoed tegen het Jodendom moet opstaan, wanneer het zijn toevlucht neemt tot zulk eene haast waan zinnige wraak". En aan het slot van dat bericht, waarin de moordenaar van drie menscben wordt verontschuldigd, staat te lezen„Nu. Jodenpartg, vivat sequens(leve de volgende!). Wat dat vivat sequens! beduidt, is niet recht helder; mo- riatur sequens l (sterve de volgendeware meer volgens de bedoeling geweest. En speelt dit Btukje Duitsche Kulturgeschichte nu in eenig af gelegen gehucht, niet ontwassen aan middeleeuw- sche invloeden O, neenNeustettin is een plaatsje van 7000 zielen, kruispunt van twee spoorwegen, hoofdplaats van een Kreis, zetel van een Amtsgericht; het heeft kerken van een aantal gezindten, een gymnasium, een agentschap van de rijksbank, een ijzergieterij, eene machinefabriek, een stoomzaagmolen en het had eene synagoge. Er zal eene lotery worden opgezet om mid delen te verkrijgen tot herstelling van den Dom te Aken, waarvan een deel, de Keizerkapel, door Udo van Metz ten tijde van Karei den Groote werd gebouwd. Iu deze kapel werd de groote keizer begraven» Zierikzee, 23 Febr. Bij de verkiezing van een raadslid werden uitgebracht 195 geldige stemmen, waarvan op den heer S. J. Ochtman 97 en op den heer Van Kinschot 86. Er moet alzoo herstemming tusschen beiden plaats hebben. namen der flaatsen. Ba- rom. afwyk. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs. St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 5.0 4.7 5.4 3.9 3.0 7.4 7.9 7.4 11.2 7.2 3.1 4.1 1.3 1.8 Wind- richt. Z Z NNO ZW ZO N ZO ZO NO NO ZZO O NO ZZO kracht Toe stand lucht. 1 0 0 1 1 3 3 2 3 1 2 4 0 5 2 2 2 bew. mist. mist. mist. bew. z. bew, betr 1. bew. helder helder betr regen betr. regen kelder betr. bew. Tem pera tuur. Cele. 3 4 2 4 4 1 1 0 4 1 0 2 1 4 0 8 3 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 2.4 M. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 22 Febr. 'sav. 11 u. 39 gr. 23 'smorg. 8 u. 40 gr. 'smidd. 1 u. 44 gr, 'sav. 5 u. 42 gr. F. Het incident in het politieke leven in Frankrijk, waarvan wg gisteren spraken, heeft een snel ver loop gehad en heeft van den heer Gambetta verklaringen uitgelokt, welke het noodig maken er nog op terug te komen. In het laatste Engelsche blauwboek staan een paar telegrammen door den Engelschen gezant te Athene, den heer Edwin Corbett, den 7en en den 19en Augustus 1880 aan lord Granville verzonden, waaruit blijkt dat de Fransehe regeering verleden zomer aan de Grieksche eenige officieren om het leger te organiseeren en den verkoop van 30.000 geweren had beloofd, doch later hare belofte niet was nagekomen. Een Pargscb blad had die depêches uit den overvloed der diplomatieke stukken opge diept en ze wereldkundig gemaakt, zoodat de heer Devès, president der gematigde linkerzyde, er Zondag middag van kennis nam. Hij besloot aanstonds de regeering over deze zaak te inter- pelleeren en gaf daarvan nog denzelfden avond kennis aan de ministers van buitenlandsche zaken en oorlog, waarna hy de leden van het bestuur zijner groep liet bijeenroepen. Deze vergadering bad Maandag ochtend om tien uren plaats en daar werden de volgende drie vragen vastge steld, welke men aan de regeering zon richten. lo. Is het waar dat door den minister van oorlog aan de Grieksche regeering de levering van 30.000 geweren is beloofd 2o. Indien dit waar is, is dan over deze zaak eene diplomatieke briefwisseling gevoerd, en, zoo ja, waarom bevatten de aan de kamer overgelegde stukken daarvan geen spoor 3o. Zijn er tot vervulling dezer beloften wape nen uit de arsenalen geleverd, en wordt deze levering niet door tusschenpersonen voortgezet? Inmiddels was ook de ministerraad vergaderd en stelde men bet antwoord vast dat door den president van den raad op deze vragen zou gege ven worden. Reeds dadelijk Maandag middag verklaarde de heer Ferry zich bereid onmiddellgk op de interpellatie te antwoorden. Hg antwoordde dat de Grieksche regeering ver leden zomer aan de regeering der republiek heeft gevraagd om zes hoofdofficieren, welke het Grieksche leger zonden organiseeren, en om eene zekere boeveelheid oorlogsmaterieel. Na overwe ging besloot de regeering om noch de officieren (de bekende missie-Thomassin) naar Griekenland te zenden, noch materieel te verkoopen. Over deze zaak is verder geene diplomatieke ge dachten wisseling gevoerd. De derde vraag, of op dit oogenblik door tusschenpersonen aan Griekenland wapens worden verkocht, betreft den aankoop van afgekeurde wapenen, van de directies der tuighuizen, welke tot den verkoop be voegd zijn, door zekeren G. gekocht. Zoo werden 50,000 geweren, model 1866, met daarbij behoo- rende patronen verkocht; doch zoodra de regee ring wist dat zy voor Griekonland bestemd waren, heeft zij de verzending belet en het con tract verbroken, zich liever wagende aan eene actie tot schadevergoeding, dan aan eenig gevaar voor Frankrgks neutraliteit. Do vragen schenen hiermede tameiyk voldoende beantwoord, toen de heer Pascal Duprat de tribune beklom en, na een vrjj onbeduidend woord over de interpellatie, den heer Gambetta ronduit verweet buiten alle verantwoording groote regeeringsmacht uit te oefenen. De heer Gam betta gaf het presidium over en hield eene schitterende rede, volgens aanwezigen een der grootste proeven van welsprekendheid, welke hij immer gaf. Langen tyd heeft men op mijn hoofd, zoo zouden wij zyn gedachtengang in korte woorden willen weergeven, fabelen op legenden, onwaar heden op kinderachtige en dwaze beschuldigingen gestapeld. Nu brengt men die rol, die ik spelen zou, over op het gebied der buitenlandsche politiek en nu moet ik my tien ambtgenooten en Frankryk de waarheid zeggen. Ik verzeker dat nimmer, op geen enkel tgdstip, ik van verre of van naby ben tusscbenbeide gekomen' om bevelen, of ook maar raad te geven, of om invloed uit te oefenen op de meening der regeering. Ik daag iederen mi nister, iederen diplomaat, iederen ambtenaar nit om te beweren dat ik hem eenige instructie heb gegeven, dat er naast de wettige regeering der republiek een pouvoir occulte bestaat. Ik zeg dat met warmte, wgl ik reeds lang gevoelig ben wegens dien laster, maar ik zeg het niet om eene persoonlijke verdediging voor te dragen. Alleen de regeering leidt de buitenlandsche politiek, en ik vertrouw de politiek der regeering, al heb ik mgn eigen opinie, welke ik thans niet behoef te zeggenwant ik kan wachten. In al myne woorden, in hetgeen vrienden of bekenden schreven of zeiden, zocht men de politiek van Gambetta, en men zeide: „Zie, de heer Gambetta voert ons naar een oorlog 1" Dat is I eene verkiezingsmanoeuvre, die ik als zoodanig aan de kaak stel. In myne redevoering te Cher bourg heeft men acht dagen lang niets gezien onder den invloed van buitenlandsche oordeelvel lingen, heeft men later daarover in Frankrgk eene algemeene opinie willen vestigen, en een aantal lieden die nooit een letter van die rede hadden gelezen, verklaarden haar op goed geloof voor oorlogznchtig. Ik was daar met het hoofd van den staat, en voor niets ter wereld zou ik de vreedzame bedoelingen zguer woorden onder een verkeerd licht geplaatst hebben. Ik heb daar alleen gesproken van den plicht om te beschermen hetgeen er nog over is van het ver minkte vaderland. Ook van de ontworpen en weer opgegeven zending van generaal Thomassen kreeg ik de schuld, en hoe ben ik daarvan iets te weten gekomen? De generaal zeide mij zelf„Het schijnt dat ik naar Griekenland had moeten gaan, en dat ik nu weer moet thuis blijven." Eveneens was het met de demonstratie ter zee. Had ik vloten ter mijner beschikking, het zou niet naar Dulcigno zgn, dat ik ze zenden zon. Ik werp dus alle verantwoordelijkheid voor regeeringsdaden van my af. Ik heb mijne opinie over het bnitenlandsch beleid, en ik heb het recht die te hebben. Doch ik heb die meening haden voor het eerst op de tribune geuit. En deze reserve zal ik mg zeiven opleggen tot het mgn land zal welgevallen om mij duidelgk (nettement) tot andere plichten te roepen. De tegen mg ingebrachte beschuldigingen zijn eene exploitatie van de hartstochten des lands tegen de politiek der republikeinsche party. Men zeide aan het volk„Daar is een man die n tot avonturen zal voeren, een man die met miskenning van uwe belangen en van uwen wil den oorlog wil". Dooh ik ben gerust. Het land zal weten te kiezen en te oordeelen. Het is de groote woorden moede. Eens heeft men het, onder voor geven dat de stembns over vrede of oorlog be sliste, een votum ontrukt, en men wil dat spel weder beginnen. Maar het volk zal die berekening doen falen en weten te onderscheiden tusschen hen die het bedriegen en op een dwaalweg willen leiden, en hen die het liefhebben tot in den dood. Dat was in grove omtrekken de gedachtengang dezer merkwaardige rede, welke grooten invloed zal uitoefenen op de verkiezingen van dit jaar. „Ik ben niet wat men van mij zegt, en ik zal in eene verantwoordelyke positie optreden, zoodra men my die aanbiedt." Op deze verzekeringen moet de lang verwachte working majority met een ministerie-Gambetta optreden in den herfst van dit jaar, als alles naar wensch gaat. Graaf Eulenburg heeft zijne aanvraag om ont slag nog niet ingetrokken, boewei de kroonprins namens den keizer hem een bezoek heeft gebracht. Terwijl in de Italiaansche kamer de beraadsla ging over de opheffing van den gedwongen koers der bankbiljetten is afgeloopen en al de artikelen zijn aangenomen, is de Belgische kamer nog druk bezig zich te worstelen uit de impasse, waarin het amendement tot verlaging der traktementen van de bisschoppen haar dreef. De heer Go biet was gisteren aan het woord om het amendement te verdedigen. Geen bijzonder nieuws heden. De Londeüsche bladen bevatten eene lijst van den toestand der gewonden, waaruit wy alleen aanteekenen dat nog 23 gewonden van het gevecht bg Langnek in levensgevaar verkeeren. Uit fort Amiël, bij Newcastle, werd Maandag middag geseind: Alles rustig hiér; wegen en te legraaf open. Wood heeft een verkenningstocht gedaan (zie ons nommer van gisteren) en keert heden naar Maritzburg terug om het oog te botti

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2