t Laatste Berichten. t EUITEHLAfpr De Transvaal. Weerkundige waarnemingen, 22 Februari des morgens te 8 uren. zo z Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Fry zen van Etlecten. Eene Deensche maatschappij heeft met de Chineesche regeering eene overeenkomst gesloten om een telegraaflijn aan te leggen van Shangai naar Tientsin, aan het groote Keizerkanaal. De ijn zal ongeveer 1000 Eng. mijlen lang zijn en negen of tien stations hebben op de belangrijkste plaatsen. Door den heer A. C. Schipper, 0.1. ambte naar, is een concessie-aanvraag aan burg. en weth. van Utrecht ingediend voor het aanleggen eener tweede tramlijn aldaar. Het plan zou wezen, die lijnen zoo mogelijk niet door paarden, maar door electrische kracht te bedienen, naar 't stelsel van Siemens en Halske te Berlijn, die de lijn BerlijnLichtenfels exploi- teeren. Te Batavia en ook te Samarang worden in den laatsten tijd, in en om de stad, gedurig lijken van inlanders gevonden. Bijna altijd kan men zien dat zij aan uitputting gestorven zijn. Ook treft men meermalen uitgeputte personen op den weg aan, die dan ter verpleging naar het stads verband worden gezonden. Blijkens de officieele lijst der bekroningen van de 35* sectie (Bieren) aanwezig op de wereldten toonstelling te Melbourne, heeft de firma Van Vollenhoven en Co., bierbrouwerij en azijnmakerij De gekroonde Valkte Amsterdam, voor hare Export-bieren één eersten en één tweeden prijs behaald. De school voor kosteloos onderwijs te Dok- kum werd verleden Zaterdag bezocht door een vroegeren leerling, S. Viersen genaamd, thans matroos bij de marine. Erkentelijk voor het goede in vroeger jaren op die school genoten, stelde hij aan den hoofdonderwijzer 3 rijksdaal ders ter hand, om daarvoor op 's konings ver jaardag de schoolkinderen op een flink stuk koe te onthalen. Dat de school van een herhaald hoezee weergalmde, is gemakkelijk te denken. Te Steen wijk zal a. s. Woensdag het ontzet der stad op 23 Februari 1581, feestelijk herdacht worden. Bij deze gelegenheid zal een historische optocht worden gehouden, waarin o. a. zullen worden voorgesteld het garnizoen met Johan van den Kórnput, bevelhebber der stad, Aart van Groningen, die de gracht overzwom en den brand aan de poort bluschte, en Bouke Willems, die den vloekenden Spanjaard in den gapenden mond trof. Een ander gedeelte van den optocht zal den dapperen Engelschman, John Norris, die de stad hielp ontzetten, met zijn staf voorstellen. Voorts zullen op het marktplein tableaux vivants op voorvallen uit de belegering betrekking heb bende, vertoond worden. Een klerk der Holl. IJz. Spoorwegmijstation Nieuwe Vaart, van geboorte een Duitscher, is met circa ƒ1900 spoorloos verdwenen. Zondag, den 13endezer maand, kwam te Neu- Stettin de bekende Jodenhater Henriei aan, om tegen de Joden te prediken. Hij werd door het Antisemieten-comité met veel ophef ingehaald. Des middags werd eene zitting v»n het comité gehouden, en toen men daar naar hartelust had gescholden op de Joden, stelde de voorzitter voor om met muziek en onder het smaakvolle gezang Schmeiszt ihn raus den Juden Itzig, de stad door te trekken. Er waren echter lieden bij, die kalmer van aard Waren en het plan ging niet door. Des avonds om 10 uren hield Henriei weder eene bijeenkomst in de koffiekamer van een logement, waar men de tafeltjes aan eene lange rij schoof en verklaarde dat dit nu de antisemieten-tafel was, waaraan geen Joden mochten aanzitten. De post bode bracht Henriei een pakket, dat hij met geestdrift aanvatte, uitroepende: „Hier zijn de dynamietpatronen voor IsraelHet waren anti- semietische vlugschriften en dagbladen, waarop hij de aanwezigen verzocht in te teekenen. De bier glazen werdeu nog eens gevuld, en met ieder glas steeg het succes van Henriei. Eene courant van Neu-Stettin zwaaide de volgende dagen dezen apostel hoogen lof toe. Vier dagen daarna brak in de synagoge, die dagen lang gesloten was geweest, in den nacht brand uit, zoo hevig dat er aan geen blusscben viel te denken. Het gansche gebouw met al de meubelen en den toestel voor den eeredienst werd eene prooi der vlammen. Er was in geen dagen vuur of licht in het gebouw geweest, zoodat het voor de hand ligt dat men te doen heeft met moedwillige brandstichting en het geeue gevaar lijke veronderstelling schijnt, dat Henrici's woord van den Zondag avond tot de misdaad heeft opgewekt. Nog slechts een kleine stap verder, en men zal in Duitschland onder beschutting der Christenvaan den moord der Joden prediken. De Kölnische Zeitung zegt naar aanleiding van dit bericht* „Wij willen geene verdere beschou wingen maken, eer wij weten of hier werkelijk eene misdaad heeft plaats gehad, of slechts een ongeluk. Doch reeds thans mag men zeggende heeren Stöcker en consorten zullen, indien door gewetenlooze lieden misdaden begaan worden, welke door hen niet zijn aanbevolen of goedge keurd, uit een zedelijk oogpunt al is het dan ook dat de strafrechter hen niet kan treffen nimmer kunnen loochenen dat zij zulke daden hebben uitgelokt. Zij integendeel zijn de eigenlijke schuldigen, want zij moeten weten dat men alleen tegenover hoogbeschaafde lieden een ras kan smaden en verguizen, zonder de personen welke deel van dit ras uitmaken, aan den haat der hoorders over te leveren; dat echter de massa des volks slechts tot de slotsom komt dat dit vervloekte geslacht moet worden uitgeroeid. En Stöcker heeft waarlijk geen geleerde betoogen over de Jodenquaestie gehouden voor een acade misch publiek; doch hij heeft voor de massa, en ten deele voor de heffe des volks, in de witbier- localen, opruiende toespraken gehouden, waar bij hij zich meer toelegde op de bedoeling om den toorn des volks te wekken, dan op trouw vast houden aan de waarheid." In de berichten der Duitsche consuls over den uitvoerhandel van het Duitsche rijk worden veelvuldig klachten aangeheven, wtlke in vele opzichten overeenstemmen met het mismoedige verslag, door prov. Eeuleaux indertijd over de Duitsche nijverheid op de wereld-tentoonstelling te Philadelphia uitgebracht. Zoo schrijven drie consuls, wier rapporten tegelijk bekend gemaakt worden, te Belgrado, te Messina en te Jeruzalem, in bijna dezelfde woor den „dat de uitvoerhandel van Duitsche huizen wel van grooten omvang is, doch nog altijd door dien uit Frankrijk en Engeland overtroffen wordt, dewijl de Duitsche artikelen niet alleen lager staati in smaak en sierlijkheid, maar ook uit Dnitschland goederen gezonden worden, welke men in het land zelf wegens onbruikbaarheid niet heeft knoneu verkoopen. Ook wordt met recht over de slordige verpakking geklaagd en schijnt het reeds zoo dikwijls gehoorde verwijt van min dere soliditeit niet ongegrond. Voorts zijn de Duitsche handelsreizigers ongeschikte personen en adverteeren de Duitschers niet genoeg." In Ser vië klaagt men dat de Duitsche huizen geen moeite doen om op de plaats zelve met de goede firma's betrekkingen aan te knoopen en te Jeru zalem doen zij zelfs geen moeite om door middel van prijscouranten en dergelijke middelen hun waren bekend te maken. Tout comme chez nous 1 zijn wij geneigd, bij't doorlezen dezer Duitsche consulaatberichten, her haaldelijk te denken. Konstantinopel. De gezanten hebben aan de regeeriug identieke nota's gericht, waarin de overtuiging wordt uitgedrukt dat Turkije's concessies verder zullen gaan dan die in October zijn aangeboden. De mogendheden hebben van Griekenland verlangd onthouding van vijandelijk heden tijdens den duur der onderhandelingen. kamen des plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth -i. 6.5 5.3 5.9 3.9 3.5 -1-12.7 --1L.2 6.4 4-lLl 7.4 3.0 3.6 1.5 1.7 4.2 23.8 22.2 13.3 ZO O NO NW WNW ONO NO O ZO O N O ZO OZO NNO OZO kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. 1 1 0 1 1 6 3 2 5 1 2 1 2 3 3 3 2 4 betr. mist. mist. betr. betr. betr. betr. betr. bew. betr. z. bew. betr. betr. betr betr. helder betr. betr. 0 4 0 3 2 3 4 11 4 11 2 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 3.0 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 21 Febr. 'sav. 11 u. 38 gr. 22 's morg. 8 u. 39 gr. 'smidd. 1 u. 43 gr, 'sav. 5 u. 40 gr. F. Het Pruisische Heerenhuis was gisteren getuige van eene terugtrekkende beweging van prins Von Bismarck, een schouwspel dat tot de hooge zeldzaamheden behoort. De aanhangige vraag kent men uit ons Overzicht van gisteren. Nadat de minister van binnenlandse he zaken, graaf Eulen burg over een belangrijk beginsel van admini stratieve inrichting zijne meening had gezegd, stond een ambtenaar van prins Bismarck's mini sterie op om als de meening van zijnen en aller Pruisen meester eene volkomen tegenovergestelde theorie te verkondigen, al verklaarde hij zich dan ook voor de verwerping van het bewuste amen dement by deze gelegenheid, maar alleen voor de noodzakelijkheid eener latere herziening. Gisteren middag verscheen de kanselier zelf in de zitting, om de verkeerde uitlegging aan zijne bedoeling gegeven, te weerleggen. De door Rom mel voorgelezen verklaring was niet tot voorlezing bestemd, maar tot instructie van dezen regeerings- commissaris, welke door dén kanselier schriftelijk was gegeven, wijl hij voor een mondeling onder houd geen tijd had gehad. De bedoeling was alleen geweest eene reserve voor de toekomst te maken, om later deze administratieve wet te herzien, en de kanselier kon niet vermoeden dat deze zaak den onverwachten loop zou nemen, welke eraan is gegeven, Er bestaat in den boezem van het ministerie geen verschil van gevoelen, ook niet tusschen den heer Eulenburg en den kanselier, zoodat niets eene veranderiag in het ministerie zou wettigen. Dat was de korte zin van prins Bismarck's rede, voor zoover wij die kunnen opmaken uit een telegram. Het Heerenhuis verwierp het amendement van den heer Kleist-Retzow met 50 tegen 45 stemmen, volgde dus het advies van graaf Eulenburg, terwijl ook de kanselier tegen het amendement stemde. Een der heeren, de heer Brühl, kwam nog terug op eene tegenspraak tusschen des kanseliers verklaring en zijne later gesproken woorden, doch werd ruw teruggewe zen. Prins Bismarck ontzegde hem het recht om eene bewering vol te houden, welke hij, de kan selier, had weerlegd. Inmiddels weigert graaf Eulenburg nog om zijne aanvrage om ontslag in te trekken. Waarschijnlijk acht hij zich en zijn verleden te hoog om zich nogmaals aan een offi cieel démenti van den kanselier te wagen. De wond wordt niet minder pijnlijk, als zij aan on- vaorz'chtigheld is geweten *-< en misschien ook wel te wijten was of als men het werktuig breekt, waarmede zij was toegebracht. Want de heer Rommel zal wel een mauvais quart d' heurt met den kanselier bebben doorgebracht. In de Oostersche quaestie komt weer wat leven. Men verzekert dat de Porte, in overeenstemming met Duitschland en Oostenrijk, heeft vastgesteld wat zij aan Griekenland wil afstaan. De sultan zou willen geveD geheel Thessalië, volgens de bepalingen van het Berlijnsche congres, en dat deel van Epirus, dat oostelijk ligt van eene grenslijn die in zuidelijke richting van den berg Peristeri aan de Thessalische grens loopt naar de golf van Arta. De Porte weigert stellig afstand te doen van Janina, Metzovo, Prevesa, of van de haven van deze plaats. De Atheensehe correspondent van de Standard welke deze tijding mededeelt, meent te weten dat de andere groote mogendheden van deze schikking niets afwisten, maar dat zij streng geheim is ge bleven en de vrucht was van het overleg der Porte met Duitsche en Oostenrijksche ambtenaren. Zij bevat onherroepelijk het laatste aanbod der Porte. De Duitsche gezant zal de onderhandelin gen leiden, welke thans in Konstantinopel zullen aanvangen, en natuurlijk trachten de voorgestelde schikking te verwezenlijken. Inmiddels worden de oorlogstoebereidselen door de Porte onvermoeid voortgezet, zoodat eerlang een leger van 110.000 man onder Derwisch pacha in Macedonië zal staan, en eene vloot van 28 oorlogschepen gereed zal zijn onder Hobart. De toebereidselen zijn haast nog grooter dan voor den Russischen oorlog. In Frankrijk heeft men, naar aanleiding van deze quaestie, weer een standje in de kamer gehad. Een dagblad, La Justice van Clémenceau, heeft eergisteren een paar brieven afgedrukt, waaruit zou moeten blijken dat de Fransche regeering zich verbonden had om aan de Grieksche, tegen betaling, 30.000 geweren te verkoopen. De heer Devés richtte naar aanleiding van dat belicht gisteren in de kamer eene vraag tot den minister. De heer Ferry antwoordde dat Griekenland wel afgekeurd materieel had gekocht, dat volgens de wet van 1872 mocht verkocht worden, maar dat reeds de heer De Freycinet eene aanvrage om 25.000 nieuwe geweren te koopen, had afgewezen. De heer Gambetta heeft toen het woord genomen en zich in eene schitterende redevoering verdedigd tegen de beschuldiging dat hij in het geheim regeeringsmacht uitoefende en den oorlog predikte. Wie den heer Gambetta tot deze rede genoopt heeft, vinden wij nog niet in het korte telegram, dat ook omtrent zijne rede zeer laconisch is. Zooals ons gisteren geseind werd, heeft generaal Wood eene verkenning gedaan op Transvaal sch grondgebied. Vrijdag avond, tegen middernacht, rukte hij uit met 100 huzaren, met welke macht hij tegen twee uren de Buffel-rivier, de noord oostelijke grens van Natal, overtrok. De rivier is niet doorwaadbaar, zoodat de soldaten naast hunne paarden moeBten zwemmen. Tegen zons opgang was men reeds 7 a 8 uren afstands in de Transvaal doorgedrongen. Boven Utrecht reed de troep de hoogten van het Drakengebergte op; men vond het land haast verlaten, wijl de Boeren zich allen hebben verzameld in de kampen bij Langnek en bij Meck's Farm. De gewapende troepjes in het district Utrecht hadden allen die streek ver laten, toen zij gehoord hadden dat Wood met zijne troepen te Newcastle was aangekomen. De verkenningstroep werd door de inboorlingen overal vriendelijk begroet. Deze zeiden dat de Trans- valers gedreigd hadden ze weer tot de positie van honden terug te brengen, als ze vóór de Britsche heerschappij waren, zoo seint althans de correspondent van de Standard. Zaterdag avond om zes uren kwam men terug te Newcastle. Twee compagnieën Hooglanders dekten den overtocht over de rivier. Men had in achttien uren nagenoeg twintig uren gaans afge legd en was tot op tien mijlen van Wakkerstroom gekomen. Er is geen twijfel of 't is weer de correspondent die het zegt deze gelukkige rit zal grooten invloed op de Boeren uitoefenen, wijl zij zullen zien dat hunne hoeven en bezittingen geheel blootstaan aan de Engelschen. Generaal Wood verzekerde al de Boeren, welke hij zag, dat de bewoners van het district Utrecht, welke dadelijk naar hunne hoeven terugkeeren, in de krijgsbewegingen der Engelschen, welke kun nen volgen, niet zullen worden lastig gevallen en dat zij, naar alle waarschijnlijkheid volkomen kwijtschelding van straf zullen erlangen. Een aantal van deze lieden zal waarschijnlijk van dit aanbod gebruik maken. Het is thans waarschijnlijk dat de aanval zal gedaan worden met twee kolonnes. De eene, onder Colley, zal een rechtstreekschen aanval doen op Langnek, en de andere, onder Wood, zal over de thans verkende streek, eene omtrekkende be weging maken en de Boeren van de oostelijke zijde aanvallen. In het ruwe geschat kunnen de Engelschen, na aftrek der bezetting van de communicatie-lijn met de kust, in het veld brengen 3000 man infanterie» 1000 man cavalerie en aohttien kanonnen. Uit jonge kolonisten van den gegoeden stand wordt een korps van 50 bereden spionnen gevormd. Terwijl nu in de bestiering der Eogelache troepen in Natal de vaste hand van een ervaren officier te bespeuren is, en generaal Wood gereed staat om de Boeren aan te vallen, blijft men in Engeland van vrede spreken. De heer Gladstone verklaarde gisteren avond in het lagerhuis, dat de regeering stappen heeft gedaan om tot eene bevredigende oplossing der Trans vaalsche quaestie te komen en een einde te maken aan het bloedvergieten, zonder de eer der kroon in de waagschaal te stellen. Wat men aan dergelijke vage uitdrukkingen hechten moet, valt niet altijd dadelijk te beslissen. Zij binden tot niets, en inmiddels zijn er aan stalten gemaakt cm nog wat genie-troepen naar Atrika te zenden. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat is ver gaderd en heeft president Brand gemachtigd om aan de regeering der Kaapkolonie verlof te geven troepen naar Basuto-land over Vrijstaatsch grond gebied te zenden. Goes, 22 Februari 1881. Tarwe en rogge 20 cent lager; rest onveranderd. Rotterdam, 22 Febr. Ter veemarkt van heden, waren aangevoerd 904 runderen; 117 vette, 56 nuchtere kalveren; 34 schapen; 366 varkens; 57 biggen; runderen le qual. 90, 2" quaL 74; 3" qual. 56; kalveren l6 qual. 125, 2e qual. 105schapen 90 cent. Vlissingen, 22 Feor. Boter per kilogram f 1.35 a 1.30. Eieren f 5.60 per 104 stuks. Bergen op Zoom, 22 Febr. Boter per stuk 1.12, halve f 0.75eieren per 26 stuks 95. Amsterdam, 21 22 STAATSLEENINGEN. Febr. Febr. %!ederl. Cert.N. W. Sch. 2£ pet. 65$ 65$ dito dito dito. 3 771 77f dito dito dito. 4 102$ 102f dito Obl. 1878 f 10004 1021 itelgië. Certificaten. 2£ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 9292 dito Goudleenning5 761 76§ dito dito fl. 500 6 961 96» Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenryk. Obl. Mei-Nov. 63f 63f dito Febr.-Aug.63$ 63 j dito Jan.-Juli. 5 65 65 dito April Oct. 5 65f 651 dito dito Goud 4 771 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 80 Fortug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51# 51$ dito dito 1876. 6 dito dito 6« S er. 1878 £100 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 „100 100 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 59f 59$ dito dito 6* 1855. 5 83$ 84 Obligatiën 1862 5 91$ 91$ dito 1864 f 10005 97$ 97f dito 1864 1005 94$ dito 1877 dito5 95$ 95$ dito Oostersche 1* serie. 5 58# 58# dito dito 2« 5 58$ 59 dito dito 3e 5 58# 58$ dito 1872 gecons. dito. 5 92$ dito 1873 gecons. dito. 5 93 93 dito 1850 1° Leening dito. 4$ 92 dito 1860 2' Leening dito. 4§ 88$ 88# dito 1875 gecons. dito 4£ 84$ 84$ dito 1880 gecons. dito.. 4 72ff 73$ Cert. Hope C° 1840 4 63J 63$ dito 2*, 3® 4* Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 80$ 80$ dito dito 1859 3 70 Cert. van Bank-Assign. 6 40$ inanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 21$ 21$ dito dito 1876 2 42$ 42$ dito Binnen! Es. 5000-10000 1 20$ 21$ dito dito 1876 2 39 Turkjje. ObLAlg. Sch. 1865 5 13$ 13 dito dito 1869 6 11$ 11$ lEgypte. Obl. Leening 1876 4 71$ 71$ dito dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito Ob! 1876 4$ dito dito 1871 5 100 dito dito 1861 6 Rrazilië. Obl. Londen 1865 5 98 98$ dito Leening 1875 5 97$ dito 1863 1004$ INDUSTRIEELS EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. Mederl. Afr. Hand.-V.Aand. pet. Ned. Hand.-Maatsch. AancL rescontre. 5 111$ 110$ Ned. Ind. Handelsb. Aand. 127$ Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Aand dito Obl5 - dito gegarand. dito 4$ - Oultschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrjjk. Aand. Nat. B. 116$ 117$ SPOORWEG-LEEN IN GEN Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 18715 pot. dito Maats, tot Expl. van St.- Spw. Aand9 Ned. Centr sp. Aand. f 250. 43$ 43$ dito gestemp. Obl. f 235. 67$ 67 Ned. Ind. Spoorw. Aand. 146 Ned. Kijn-spw. volgef. Aand. 150§ 150$ N.:Brab. Boxt. Obl. gestemp. 1875/8068 68$ Hongarije. Theiss. Spoorw. Aand. fl. 200 5 105$ ito dito Obl5 87$ 86$ It»aë. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 52$ 52$ Oostenrijk. Fr. O.- Sp. Obl. 3 Polen. Vv ars.-Bromb. Aand. 4 54$ 54$ Warschau-Weenen ito. 87 86$ Rusland, fir. Sp.-Maatsch. Aand5 t 127$ 127$ dito Hypoth. Oblig; fiën 4§ -•

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2