N°: 45. 124c Jaargang! 1881.' Woensdag 23 Februari. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 22 Februari. de Compagnie générale de PuLlicité G. L. t - Benoemingen en besluiten. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Marine en leger. Rechtszaken. Hoofdagenten voor Lef Aan het verslag der spaarbank van het depar tement Middelburg der Mij tot nut van algemeen over 1880 zijn de volgende opgaven in ronde getallen ontleend. Het cijfer der rente bleef 4 pet. Ingebracht werd 94792, tegen 80910 in 1879; terugbetaald 78910, tegen 73396 in '79; Bijgeschreven rente ƒ14726, tegen f 13794 in '79; totaal van bet aan de inbrengers verschuldigde op het einde des jaars ƒ415245, tegen ƒ384636 in '79; waar tegenover stond eene waarde aan bezittingen der bank van 515977, tegen 479015 in '79; de ontvangen renten bedragen 19522, tegen 18468 in '79. De kosten van administratie en lokaal zijn ver minderd van f 1500 in '79 tot f 1376 in '80. Het waarborgfonds oeliep in 1879 24.54 pet van het kapi taal der inbrengers, zijnde 94378 en in 1880 24.26 pet van dat kapitaal, of 100732. Het aantal inbrengers was 3255 in '80 en 3150 in '79, dat der terugbetalingen 1576 in '80 en 1515 in '79, dat der nieuwe inbrengers 513 en 456, dat der afgesloten rekeningen 319 en 309. Het geheele getal inbrengers was op 't einde van '79 3124, en op 't einde van '80 3318. Onder 't laatste cijfer waren er 41 boven f 1000; 130 van ƒ500 tot f 1000 989 van ƒ100 tot ƒ500; 1034 van 20 tot ƒ100 en 1124 beneden de ƒ20. Het gemiddeld tegoed van ieder inbrenger was 123.12J in 1879 en ƒ125.15 in 1880. De zuivere opbrengst van de door de onder- offieieravereeniging alhier gegeven voorstelling ten behoeve der nagelaten betrekkingen der veronge lukte Arnemuidsche visschers bedraagt 225.09$. Wemeldlnge, 21 Febr. Het Rijnstoomschip Batavier no 1, dat in de Ooater-Schelde aan den grond was geraakt is, na het lossen van een gedeelte der lading in een lichtermet hulp der sleepboot Progres in vlot water gebracht, zonder belangrijke schade bekomen te hebben en naar Antwerpen opgevaren. Vllsslngen, 21 Febr. Ter vervanging van de heeren P. J. Mortier en J. C. van Sprang, die uithoofde van langdurigen diensttijd zijn ai- getredenzijn alhier benoemd: tot brandmeester de heer C. J. Riemens en tot onderbrandmeester de heer P. Goerée. Biervliet21 Februari. De ontevreden Stemming, die hier heerschte bij het vernemen van de tijding dat onze gemeente geen inwonend burgemeester zal hebben, duurt voort, en in stede van te bedaren, worden stappen gedaan om alsnog inwilliging onzer werkelijk niet overdreven eischen te erlangen. Gisteren kwamen bijna alle (61) kiezers voor Seden van den gemeenteraad bijeen en vormden sich tot eene vereeuiging, met het doel om op wet telijke wijze een burgemeester in hun midden te verkrijgen. Als eerste stap daartoe weid met alge- ïneene stemmen besloten een adres te richten tot 2. M. den koning, en afschriften daarvan te Kenden aan den minister van binnenlandsche zaken en den commissaris des konings. Wij hopen dat het gerucht, als zou de gemeen teraad collectief ontslag nemen of voornemens '-zijn dit te doen, geen waarheid behelst. Het komt ons voor dat dwangmaatregelen niet passen alvorens andere ons ten dienste staande middelen uitgeput en van geen uitwerking gebleken zijn. Schouwen—Bulveland, 19 Febr. In de voordracht, die de heer A. F. Marlet heden in best Hui* van Natsau te Zierikzee hield, schetste hij de Export-maatschappij voor Zeeland in haar wezen en streven. Verdient haar pogen, om de voortbrengselen van ons land, van onze tuinen «n ons vee snel en goedkoop aan de Londensche markt te brengen en daar tegen hooge prijzen te verkoopen, dankbaar te worden begroet, het 3s onze plicht haar daarin te Bteunen, te meer dewijl dit in ons welbegrepen eigenbelang noodza kelijk is. Wel is het goederenvervoer nog niet aoo groot, dat zij een afzonderlijke boot regel recht naar de JEngelsche markt kan laten atvaren, om het overladen te voorkomen en de vrachtprijzen te kunnen verminderen; maar zeker zal dit zoo worden, wanneer de maatschappij meer algemeen bekend en daardoor meer algemeen gezocht wordt; wanneer ieder naar zijn vermogen het zijne bijbrengt. Zeeland ligt zoo dicht bij Engeland, dat we van hieruit zeker even gemakkelijk daarheen onze goederen kunnen verzenden, en met even veel hoop op goede winsten ze daar verkoopen, als andere deelen van ons vaderland dit sedert lang doen. Daarvoor hebben we stellig veel te leeren, maar ook veel af te leeren. Te leeren in de vele streken, die nu dag aan dag en jaar aan jaar, met steeds betere uitkom sten, hunne producten en wie zal zeggen wat Engeland al niet en hoeveel het kan gebruiken naar Engeland uitvoeren. Daarheen dus niet alleen ons oog, maar ook onze schreden gericht, om door eigen aanschouwing de kennis te garen, die we nu missen. Af te leeren hebben we alle vooroordeel, alle dorperheid. Niet ieder moet, wat hij verbouwt, afzonderlijk maar te zamen eu gelijktijdig met anderen willen verzenden, tot besparing van vracht. De geliefkoosde suikerbieten gaan ook wel in dezelfde schuit naar de fabriek. Uw ooft, uw zuivel, uw vee, uw gevogelte, uwe landbouwproducten kun nen even goed vereenigd naar de Exportmaat- schappij en vandaar naar Engeland verzonden worden. En waarom zonden we het niet doen als daar meer winst te behalen is? Willen we de hooge land- en pachtprijzen blijven betalen, dan moeten we van zelf langs nieuwe banen naar een betere uitkomst streven, Te Langendijk, een streek in Noord-Holland, maakt men f 600 a ƒ700 van een bunder grond, enkel door het verbouwen van kooien. Zoo er iets is dat we hier kunnen navolgen, dan is het zeker dit. Moeten we dan groote tuiniers of koolplanters in plaats van landbouwers worden? In geenen deele, maar we moeten het bestaande inkrimpen en daarvoor het vrijvallende gebruiken. In ieder geval mogen we, uit vooroordeel tegen het nieuwe, niet bij het oude blijven, als het nieuwe het mogelijk maakt den strijd om het bestaan met meer eer te strijden. Geleidelijk beginnen en bij welslagen langzaam uitbreiden, zij ods doel. Vooral zij men indachtig om bij het telen van handelsgewassen steeds door bemesting aan den grond terug te geven wat de planten eraan ontnomen hebben; zonder dat is elke teelt onmogelijk. Verlaten we den weg tot dusver gevolgd geheel of gedeeltelijk, dan kunnen we het arbeidsveld uit breiden, den arbeid beter betalen, ons bestaan verbeteren en den bloei der Export-maatschappij bevorderen. Het Rijnvaartcomité te Amsterdam heeft in een uitvoerig adres aan de tweede kamer het verzoek toegelicht om het wetsontwerp tot verbetering der Keulsche vaart, dat in de vorige maand is ingediend, te verwerpen. Er is een beoordeeling bijgevoegd van prof. Benket te Delft, die mede het ontwerp afkeurt. De toestand van den heer Dullert, die sedert Vrijdag van hoogstbedenkelijken aard was, levert geen uitzicht meer op herstel. Elk oogenblik wordt de mare van zijn dood verwacht. ArnhCt.) Te Rotterdam vertoont tegenwoordig zekere Signor Carlo de kunst van in weinige minuten „schilderstukken" te vervaardigen. Reeds dikwijls was door velen, die de minachting der schilders van beroep voor signor Carlo's werk aan beroepsnijd toeschreven, gezegd: „Doe het hem na, als ge kunt en als het slechts eene han digheid is," tot eindelijk de schilder Schipperns de uitdaging aannam en besloot eens, maar ook niet meer dan éénmaal, een proef te leveren, als bewijs dat zij die evenveel dagen aan hun werk wijden, als signor Carlo minuten, dit slechts doen, omdat het bij hen de vraag niet is hoeveel, maar wat de stukken zijn die hnn naam lang na hun dood nog in aandenken moeten honden. Vrijdag was daarvoor de aangewezen avond in de gewone wekelijksche bijeenkomst van het Aesthe- Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort tisch Genootschap te Rotterdam. Alles was in gereed heid gebracht en met den eersten slag van tien uur de heer Schipperus met palet en penseel aan 't werk. In een ommezien waren eenige likken verf in ver schillende tinten, evenals bij Carlo, tevoren op 't palet gereed gemaakt, aangebracht op hét doek en nu begon het uitwerken, dat den toeschouwers weldra een Fransch knstgezicht vol gloed, kleur en leven te zien gaf. Een pistoolschot was het sein dat de bepaalde tijd verstreken was en nau welijks weerklonk het schot, of de schilder liet het penseel vallen: zijn kunstwerk was voltooid. Het was een kunstwerk inderdaad; niet alleen de leeken, ook de kunstbroeders getuigen eenparig, dat opvatting en uitwerking artistiek zijn, al ver zekert de heer Schipperus ook dat bij later in hetzelfde onderwerp eens hoopt te toonen, wat hij onder een zorgvuldig afgewerkt doek verstaat. De heer J. Linse leverde dienzelfden avond het bewijs, dat ook portretteekenen in korten tijd slechts een handigheid is. In tien minuten le verde hij een met houtskool geteekend en uit muntend gelijkend portret van den heer Schipperus. (Iiott. Nbl.) De Coöperatieve winkelvereeniging te Delft telt thans 336 leden. De omzet in den kruideniers winkel klom in 1880 van 43,537 tot 52,963 gul den. In den schoenenwinkel (geopend 12 Mei) werd voor 7423 galden omgezet, en de opbrengst der contracten klom van 755 tot f 866. Na aftrek van alle onkosten, van reserve enz., wordt 6 pet. winst aan de leden, die gezamenlijk tot een bedrag van 68,064 in de winkels of bij de contractanten besteed hebben, uitgekeerd. De prijzen zijn concurreerend en in den schoenwinkel wordt zelfs voor belangrijk lager pry zen verkocht dan in de meeste andere winkels. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag, 25 dezer, niet plaats hebben. Sedert de opgave in de St. Ct. van 15 Febru ari jl. is door het hoofdcomité van het Boode Kruis nog 11,477.69 ontvangen. De St. Ct. bevat een kon. besluit waarbij be williging is verleend tot wijziging der akte van oprichting en verlenging met 25 jaren van den duur van de naamlooze vennootschap De Een- dragt te Zierikzee. De St. Ct. bevat een kon. besluit, houdende bepalingen nopens de bijdragen voor pensioen en de pensioenen van onderwijzers en onderwijze ressen bij openbare lagere scholen. In de spaarbank te Elleoom (Gelderland) opge richt in 1878 loor het departement der Maat schappij tot Nut van 'f Algemeen, is sedert de oprichting tot u!t°. December 1880 ingebracht 154,44.67 en terugbetaald f 5038.85. De rente over 1878 en '79 was 4$ en over 1880 4} pet. De benoeming van een candidaat voor de be trekking van algemeen secretaris heeft in ver schillende Awte-departementen plaats gehad als volgt Voor mr. A. Kerdijk te Krabbendijke, Ooster- wolde, Akkrum, Tjallebert en Schiermonnikoog. Voor W. J. van Gorkomte Harlingen, Aduard en Berkenwoude. Voor P. Bruijn: te Amsterdam. Volgens het U. D. is de directeur van de Fransche opera te 's Hage, de heer Voitus van Hamme, in onderhandeling met mej. Sarah Bern hardt, om in de maand Mei te Amsterdam en te 's Gra venhage eenige voorstellingen te ko men ge ven. Zij zal alsdan optreden in Frou FrouAdrienne Lecouvreur en Marie Gauthier. loodswezen. Toegekend de tit. rang van kap. t/z aan den kap.-luit. t/z J. Spanjaard, inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 6e district. marine. Op verzoek, ter zake van in- endoor den dienst ontstane lichaamsgebreken, op peusioen gesteld de luit. t/z 2e kl. E. J. Hoos, onder toe kenning van een j aarlij ksch pensioen van 1300 en van eene verhooging van 625 's jaarSj Bevorderd tot luit. t/z le kl., de luit. t/z 2e kl. R. de Vidal de St. Germain. De St. Ct bevat de volgende opgave van ge plaatste, overgeplaatste en op nonactiviteit gestelde officieren der zeemacht. Op nonactiviteit worden gesteld de luit. t/z 2e ki. W. H. Souman, off. van gezondh. Ie kl. dr. J. D. de Boer, off. van adm. 2e kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy, van de Panterluit. t/z 2e kl. P, H. Brocx, off. van adm. 2e kl. F. Lensing van de Hyenaluit. t/z 2e kl. C, A. de Brauw en off. van adm. le kl. J. A. H. Haart van de Alkmaar. Aan boord van de Alkmaar wordt geplaatst de off. van adm. J. A. M. Korpershoek van der Kooy. Overgeplaatst van de Hyena de luits. t/z 2e kl. J. E. Sickens a/b van het wachtschip te Willemsoord, R. Reinders op Het Loo en P. C. Swaan op de Alkmaarvan de Panter de Inits. t/z 2e kl. J. A. H. Lamie en J. B. Suethlag9 a/b van het wachtschip te Amsterdam en A. L. Boelen a/b van het wacht schip te Hellevoelsluis. Het gerechtshof te 'sGraveahage heelt gisteren het vonnis der rechtbank alhier bevestigd in de zaak van F. S. te Hulst, tegen de hh. S. en G., waarbij hem werd ontzegd eene vordering tot rekening en verantwoording en afgifte eener er fenis, welke vordering werd ingesteld op grond dat eene bemaking aan den „tijdelijken pastoor" eener Roomsch Katholieke kerk, aan welke laatste de koninklijke machtiging tot aanvaarding was geweigerd, moest beschouwd worden als een tusschenbeide komende persoon, op naam waarvan de beschikking aizoo toch ten voordeele dier onbekwame kerk was gemaakt. De Scheveningsche jongeling, die zich bjj het visschersoproer schuldig maakte aan het werpen met steencn door de ruiten van het sociëteitsge bouw Neptunus, te Scheveningen, werd daarvoor gisteren door de rechtbank te 'sHage gestraft mat 15 dagen eenzame opsluiting en 25 boete. Vlisslngen, 21 Febr. Zaterdag avond is iemand in de Noordstraat alhier, die toeschoot om twee vechtende jongens van elkander te Bcheiilen, gevallen met bet ongelukkig gevolg dat hij een belangrijke beenbreuk bekwam. Te 'e Gravenpolder begint de lust tot land* verhuizing zich te openbaren. Vrijdag vertrok een gezin uit den gegoeden arbeidersstand naar Amerika en naar men zegt worden ook door anderen toebereidselen gemaakt om zoo spoedig mogeiijk derwaarts te vertrekken. Vrijdag middag viel in de Reguliersbree- straat te Amsterdam een meisje voor den in volle vaart zijnden tramwagen. Het paard stapte zorgvuldig over het kind heen; de wielen gingen rakelings langs haar en toen de wagen voorbij was, stond het kind ongedeerd op en liep weg. Gisteren nacht is een lauwerkrans met wit zijden strik op het standbeeld van Spinoza te 's Graveubage neergelegd, ter berinnering aan zijn, stertaag. Op de linten van den strik zijn 5 spreuken, aan Spinoza's werken ontleend, gedrukt. Zaterdag avond jl. is in bet teestgebouw te Rotterdam de doonoopende tentoonstelling geo pend. Onderscheidene inzendingen zijn nog niet aangekomen. De volgende zijn de meeste belang stelling waardig: Desoios en Kost, van de fabriek De Snelheid te Amsterdam, met keurige houten kamerbetim meringen en lijstwerk. Bouvy uit Dordrecht met glaswerk. Job. Koopmans Go. uit Amsterdam en Rotterdam, met een overweldigende boe veelheid Auierikaauscbe praciische bedrijvigheden. Tassemeijer van Rotterdam met electrische veiligheidsdeuren, dito gordijnen en dito trappen. Ribeauville uit Brussel met brandkasten, waar van er ïu de volgende maand een aan de vuurproef wordt onderworpen. Het aantrekkelijke van deze tentoonstelling ligt voor bet groote puoliek in de aanwezigheid van een echten Chinees, die echt Chinees verlakt verkoopt, van een graveur en een monogrammen- drukker, die onder de oogen van jan en alleman kun werk doen, van een pers, van eenige Turken die in een afzonderlijk lokaaiije een concert arabe geven, enz. Te Oldeboom is door de dames Lyklama a Nyeholt f 700 geschonken aan de aldaai bestaande iiaaiscuool van net uc-pt. der ina&tschappi; tot Nut van 't Algemeen, om uit de renten aan een paar minvermogend^ meisjes onderwijs te verstrekken?

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1