tot. AdvsrtsatiSa. De Crediet-Vereeniging, THEE-HANDEL. RITSEMA C°., HAARLEM. Stearine Kaarsen, SOIRÉE Harde, Witte en Zuivere QUINA LAROCHE ZANGVEREENIGLNG Benoemingen en besluiten. Marine en leger, Kunstnieuws, AGENTSCHAP TE MIDDELBURG- de Stearine Kaarsenfabriek Apollo" te Weenen in 4873 met de Verdienst-Medaille, te Parijs in 4878 met de Gouden Medaille. Ijzerhoudende QTTINA LAROOHB VAN KRAEPELIEN HOLM, HOEST. ASTHMA BRONCHITIS' KE ATI NG'S BORST-PAS Tl LLEN „®oi êtimin# m litapnmnjg", OP DINSDAG 22 FEBRUARI 1881 in de Concertzaal Groenmarkt. gouwe, De Rijp, Maarssen, Dordrecht, Sliedrecht, Hengelo-Borne en Wijk by Duurstede. VoorW. J. vanGorkom: te Tilourg-Oisterwijk, Hallum, Grijpskerk en Roermond. Voor P. Bruijn: te Houtrijk en PolaneD, Strijen, Winschoten, Rijnsaterwoude, Neede, Termunten, Medemblik, Druten, Hellevoetsluis eu Dalen. Weder valt een gelukkige toepassing van het participatie-beginsel op de nijverheid in ons land te vermelden. Aan de groote machinefabriek van de Gebr. Stork O. te Hengelo, is een nieuw zieken- en pensioen fonds opgericht, waarvan de baten na het vormen van een reservekapitaal worien over gestort in het pensioenfonds, dat daarentegen op zijn beurt.in noodige gevallen het ziekenfonds moet bijstaan. Het pensioenfonds heeft niet ten doel aan ouden van dagen, gebrekkigen, of weduwen en weezen een jaarlijksche uitkeering te verzekeren. De bedoeling is voor de deelhebbers een kapitaal te vormen, wat aan hen, op zestigjarigen leeftijd of als zij gebrekkig zijn, of aan hun weduwen en weezen in eigendom kan worden overgedragen, omdat in de meeste gevallen de beschikking over een klein kapitaal voor de achtergeblevenen veel meer waarde heeft dan de zekerheid van de kleine daarmee gelijkstaande lijfrente. De kapi talen worden gevormd door 3 pet. storting van het loon als vaste bijdrage. Van hun kant storten de patroons jaarlijks een gedeelte hunner winst als bijdrage in het pensioenfondszij ramen dat ge deelte op gemiddeld f 3000. De bijdragen van patroons en werklieden worden op solide wijze belegd en de daaruit voortvloeiende renten ge bracht op de hoofden der verschillende leden, met inachtneming hunner dienstjaren. Te Amsterdam is op GOjarigen leeftijd aan rnggemergtering overleden dr. G. J. Vinke, sedert 27 jaren predikant bij de N. H. gemeente aldaar. De eerste kamer der rechtbank te Amsterdam heeft een door de regenten van het burgerwees huis tegen de kerkelijke commissie der Ned. Her vormden ingestelden eisch tot jaarlijksche uitkee ring van 800 toegewezen. Zij veroordeelde de gedaagde commissie in de proceskosten, welke zij begrootte op f 500. In het Bat. Handelsblad wordt verteld dat de raad van Indië, mr. Der Kinderen, te Atjeh eene vergadering heeft gehouden meteenige bevriende inlandsche hoofden, aan wie hij als „man des vreds en jongere broeder van den gouverneur-ge neraal," beloofde hun belangen voor te zullen staan en wie hij aanspoorde onbewimpeld hun verlangen voor te dragen. Zeg mij wat gij ver langt? was zijn vraag, en het antwoord: „Snap haan Company," (Beaumont achterladers!) Men heeft zich met dit karakteristieke verhaal alge meen zeer vermaakt. Te Amsterdam wordt eene bijzondere hoogere burgerschool voor meisjes uit den aanzienlijken stand opgericht, met öjarigen cursus. Een groot waarborgkapitaal is bijeengebracht en een deftig huis op de Heerengracht aangekocht. Het school geld bedraagt eenige honderden guldens. Het bestuur stelt zich ten doel: degelijk onder wijs te doen geven, zonder in de fout te verval len van een te ver doorgevoerd vakonderwijs; m. a. w. in den uitgebreidsten zin bij het onder richt datgene toe te passen wat voor den lateren werkkring der vrouw op practisch, wetenschappe lijk en hygiënisch gebied van nut zal wezen, met vermijding van schadelijke overlading op het ter rein der exacte wetenschappen. De school zal toegankelijk zijn voor meisjes van alle godsdienstige gezindheden en de directeur der school zal vrouwelijke hul|> ter beschikking hebben, teneinde in elk opzicht den goeden gang van het onderwijs en de opvoeding te verzekeren. gemeentebesturen. Goedgekeurd de benoe ming van de burgemeesters van Sevenum, P. H. Everts, en van Wanssum, J. Tervooren, tot secre taris dier gemeenten. ministerieels departementen. Benoemd bij het dep. van oorlog, tot commies, de adj.-comm. bij het dep. J. P. Wenteler en H. P. van der Borght, en tot adj.-comm. de le klerk bij dat dep. G. A. Hageman. TOPOGRAPHiscHB inrichting. Benoemd tot le klerk bij de topographische inrichting, de tijdelijk geëmploieerde bij die inrichting P. Recourt. consuls. De heer Andrew Munro, vice-consul der Nederlanden te Invergorcou, is in die hoedanig heid door de Britscbe regeering erkend. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein t./z. J. W, Binkes en bestaande nit Zr. Ms. schroefstoomschepen Van Galtn, Leeuwar den en Marnix, laatst komende van Suriname, den 17en dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. Uit dankbaarheid voor het succes dat de pia nist Carl Heijinann te Amsterdam mocht onder vinden, heeft hij besloten Woensdag in Felix een afscheidsconcert te geven, geheel ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood. Op dit coneert zullen geen orkest of andere solisten medewerken. Aan mr. J. P. Amersfoordt is een diner en een zilveren lauwerkrans aangeboden, ter herinne ring aan den dag, waarop hij voor 25 jaren als bestuurder van den Haarlemmermeer-polder optrad. Een watersnood-concert der liedertafel Eu terpe te Amsterdam heeft f 2058.58 opgebracht. Te Batavia is een fuselier in garnizoen, die de zonderlingste blessuur gehad heeft, die men zich denken kan. Een paar jaar geleden diende de man te Atjeh en bekwam, bij het treffen met den vijand, een schot, dat hem het gebit wegnam, maar overigens geen blijvend letsel bezorgde. Dit wat zeker zeer merkwaas dig, ofschoon misschien meer gebeurd en onze fuselier kwam er af met wat pijn en kreeg door de goede zorgen van het Boode Kruis een kuustgebit. Later werd hij weer naar Atjeh gezonden en was o. a. bij het treffen te Samalangan tegen woordig. En wat gebeurt er? De man werd weêr gewond, precies op dezelfde plaats. Een Atjehsche kogel nam ditmaal zijn kunsttanden weg. Thans zoekt de fuselier naar het Bataviaasch comité van 't Boode Kruis, om voor de tweede maai een nieuw gebit te erlangen. De voorzitter van de kamer van afgevaar digden in Frankrijk, de heer Léon Gambetta heeft als bate voor het watersnoodfeest te Am- steidam, door tusschenkomst van mevr. Van der VlietVan Hemert, de som van 100 francs doen toekomen. Volgens een telegram uit New-York kon er gisteren en heden storing in den dampkring verwacht worden met stormweder op de Noord- sche en Noord-Engelsche kusten, vergezeld van regen en sneeuw uit het zuiden tot het NW. De heer Parnell heeft een soort van mani fest tot de Iersche land-league gericht, waarin hij de toekomstige gedragslijn zijner partij afbakent. Hij gaat niet naar Amerika, dewijl hij in Ierland en Engeland meer nut gelooft te kunnen doen. Terwijl hij alle verder geweid, alsook het vormen van geheime genootschappen afraadt, wil hij een verbond tot stand brengen tusschen de Ieren eD de Engelache volkspartij op den grondslag van zelfbestuur voor Ierland, afschaffing van de voorrechten der grondbezitters en opheffing van drukkende belastingen in beide landen. In den senaat der Vereenigde Staten is een voorstel aanbaDgig gemaakt om de toepassing van het Monroe-beginsel op het toekomstige Panama kanaal te vorderen. Dientengevolge zal de goed keuring van het Amerikaansche congres, niet alleen voor het graven van het kanaal, maar ook voor de reglementen betreffende de doorvaart in oorlogs- en vredestijd noodig zijn. Een van de meest bekende Zwitsers is op dit oogenblik de inbreker Johannis Thali. In 1817 in 't kanton Luzern geboren heeft hij thans, op zijn 33e jaar dus, reeds verschillende veroor deelingen tot 31 jaren tuchthuisstraf achter den rug, van welke hij er 13 achter de traliën door bracht. Herhaaldelijk brak hij uit de gevangenis. Na zijne laatste vlucht uit het tuchthuis te Luzern, in October jl., stal hij 50 horloges hij een horlo gemaker eu daarna, op den 5en Januari jl., weder een doos met 25 horlogekettingen en andere kleinoodiëen. Hij moet nu 7 jaren te Luzern zitten, als men hem zoo lang vasthoudt. Viator Hugo is voornemens zich met Ierland te gaan bemoeien. De inleiding daarvan is een dejeuner geweest, dat hij aan den heer Parnell en twee leüen der land-league heeft aangeboden en waarbij ook Rochefort en Anatole de Laforge, een ander Parijsch journalist, aanzaten. De dichter gaf zijne verontwaardiging over de inhaligheid en den hoogmoed der Britsche regeering te kennen. De Iersche quaestie, zeide hij, is geen godsdienst- quaestie, maar een sociale strijd, een Worsteling lusschen rijken en armen. Uit Londen zal de heer Parnell een open brief aan Hugo schrijven en deze zal daarop antwoorden met een „manifest aan alle volken van Europa," getiteld Onder drukkers en onderdrukten. Als dit gebeurt zullen de Ieren, die toch reeds niet gewoon zijn aan kalm redeneeren, zeker een heelen voorraad groote woorden tot hun beschik king krijgen. Als een voorproef daarvan kan gelden, dat in het manifest de geheele wereld opgeroepen zal worden om de partij op te nemen voor het „martelaarsvolk." Het Grieksche leger is thans, volgens het rapport van den minister van oorlog, 53,000 man sterk. De meest oorlogzuchtige Grieken zonden dit cijfer reeds op 80,000 man gebracht willen zien, maar de minister-president heeft doen op merken dat indien deze sterkte reeds bereikt was, de Turken vermoedelijk niet zoo rustig zouden blijven als zij tot nu toe doen. Wanneer alle lichtingen opgeroepen werden, stond hij er overigens voor in dat men binnen weinige dagen 75,000 goed geoefende mannen onder de wapens zou hebben. Victor Hugo's tachtigste verjaardag zal den 28en Februari te Parijs met een luisterrijk feest gevierd worden. Onder de eereleden vindt men den president der republiek, de voorzitter van de kamer en die vau den senaat, den minister van onderwijs enz. Alle steden van Frankrijk zullen afgevaardigden zenden. Uit naam van het Fran- sche volk zal hem een laurierboom met gouden bladeren, waarop de werken van den dichter ge schreven zijn, aangeboden worden. Een gedenk penning wordt te zijner eer geslagen. Op den boulevard Clichy te Parijs, is weder een zware wagen, met ijzeren staven geladen, door de straat gezakt. In een oogenblik was het gat meer dan twee meter diep, daar het door het water, dat zich uit een afgebroken buia der wa terleiding in de opening stortte, steeds grooter werd gemaakt. Het parlementslid Harry Verney heeft aan de Kölnische Zeitung een brief geschreven naar aan leiding der scherpe artikelen, weike door vele Dnitsche bladen in den laatsten tijd tegen de Britsche politiek gericht zijn. Hij verklaart daarin dat de Engelsehen zoowel tegenover hetDuitache rijk als Oostenrijk met de beste en vriendschap pelijke gevoelens bezield zijn. De belangen van Engeland, zegt hij, liggen meer buiten dan in Enropa en hij begrijpt dus niet hoe er tusschen het Duitsehe en het Britsche volk strijd of naijver zou kunnen ontstaan. Door stamverwantschap, belangen en politiekea toestand zijn beiden veeleer elkanders bondgenooten. De op groote schaal opgezette beweging voor het algemeen stemrecht is in Italië voor 't oogenblik uitgegaan als een nachtkaars. Na eenige dagen kibbelens zijn de 5 a 600 te Rome vergaderde afgevaardigden uit verschillende oorden des lands, het eindelijk eens geworden over een tamelijk dubbelzinnig manifest. Het plan was om dit, in feestelijkun optocht, met muziek voorop, naar het Kapitool te brengen. Maar hiertegen maakte de politie, voornamelijk met het oog op de niet zeer kalm gestemde jonge Romeinen uit de aristocratische wijken, bezwaar. Men vreesde dat het tot een botsing tusschen beide partijen zon komen. De radicalen hebben zich das in een groot theater, Sferistrofia genaamd, vereenigd en daar is, ten aanhooren van drie of vierduizend personen het manifest door den afgevaardigde Bovio met luider stem voorgelezen. Bet werd kalm aangehoord, met muziek en toejuichingen begroet en daarna ging ieder rustig naar huis. Garibaldi had bij deze gelegenheid een brief ge schreven, die wat minder opgewonden was dan gewoonlijk en daardoor ook koeler ontvangen werd. Graaf Herbert Bismarck, de oudste zoon van prins Bismarck, moet tot herstel zijner gezondheid een reis naar Italië gaan maken. Hij is door zijn vader letterlijk „afgewerkt." Het ijzeren gestel van den kanselier is tegen de geweldige inspanning, welke aan zijn vereenigden dienst van Pruisisch minister-president, minister van handel en rijkskanselier verbonden is, opgewassenmaar niemand in zijne omgeving kan het langer dan enkele jaren volhouden. Nabij Philopopel, in Rumelië, zijn de over blijfselen van een aan Apollo gewijden tempel gevonden, alsmede een standbeeld van dien god en een aantal Grieksche opschriften. In het hotel Victoria te Genua is eene dame van middelbaren leeftijd na eeDe ziekte van eenige dagen overleden, die daar sedert eenigen tijd alleen gelogeerd en bij niemand bekend was. Na baar dood bleek het dat zij eene prinses de Sant' Antimo, moeder van den hertog van Bagnara, was. Zij had eene aanzienlijke som aan geld bij zich en had, by olographiseh testament, haar zoon Fiaminio tot haar erfgenaam gemaakt. Den 9" dezer werd in den lijk-oven te Milaan verbrand het lijk van Giuseppe Zennaro, oud 88 jaren, overleden te Padua. Den volgen den dag had de verbranding plaats van bet lijk van Luigi Misso, oud 20 jaren en van Antonietta Gosmini, oud 2 jaren, beide te Milaan gestorven. Men ziet dat de lijkverbranding daar tot de gewone zaken begint te behooren. (Kantoor Z,zij de van den Dam, G 28). leemt gelden aan a deposito, 'tzij in eens 't zij in gedeelten opvorderbaar, tegen ver goeding van rente, bedragende thans 3 pet. Neemt aanvragen tot Crediet-verlee ning in ontvangst van f 1500 tot f 60,000. De Agent DE KANTER. ©roote en kleine kapitalen zyn be schikbaar als Hypotheek op Land en op Gebouwen, ten kantore van J. A. TAK O. Agenten van de Softerdamsche Hypotheekbank. Depdt Mej. de Wed. J. A. R0CHAT—HENRIJ, Lange Noordstraat, L n° 184. ZWARTE THEE van af f 3.50 tot f 0.80 per Kg. ST0FTHEE 1.25 0.65 GROENE THEE 4.— 1.— Verkrijgbaar in pakjes van 2§ en 5 ons. Délicieuse BLOEM-THEE 25 Cts. per pakje. Prijsnota's op franco aanvraag verkrijgbaar. VAN te SCHIEDAM:. BEKROOND: Zgn verkrijgbaar by alle voorname Winkeliers. m Apothekers te Zeist. OPWEKKEND, VERSTERKEND, KOORTSVERDRIJVEND. Aanbevolen door de Geneesk.-Courant. Is verkrijgbaar in flesschen van f 1.en f 1.90 te Middelburg bij den heer A. A. NONHEBELApoth.GoesKROL v. d. HOEK; Sluis, HENNEQUIN; Tholen, VAN RIJS- SEL; Vlissingen, VAN OCKENBURG; Zierikzee, GASILLE, en verder door 't geheele rijk in de bekende Depotsiedere flesch is met onze hand- teekening voorzien. Talrijke certificaten van Geneesheeren bewijzen dat geen enkel geneesmiddel zoo heilzaam werkt ter bestrijding dezer kwa len als de Een enkele Pastille brengt reeds verlich ting aan. Zij bevatten noch Opium, noch Morphine, nog eenig ander sterk werkend bestanddeel en kunnen door de zwakste gestellen verdragen worden. Het publiek gelieve vooral te letten op de Woorden Keating'* Cough Lozenges* door het Engelsche gouvernement op het roode cachet afgedrukt en zonder hetwelk geen een doos echt is. J>t f&brithant THOMAS KBATM1W, Ohrniet U Londen. Verkrijgbaar te Botterdam, bij F. E. VAN SAN TEN—KOLFF; te Middelburg, bp L. RIPPING.J der PROGRAMMA: eerste gedeelte. Scenen uit de OperaOrpheus und Euri- dice", Chr. W. von GLUCK. tweede gedeelte. 13e Psalm WOLDEMAR BARGIEL. ElegischerG-esang L. van BEETHOVEN. Heilige Nacht NIELS W. GADE. SOLISTEN: Sopraan. Mej. ANNA C. LENAERTZ, Concert-Zangeres te sGravenhage AltMej. M. SCHNEIDER, Concert-Zangeres te Keulen. Aanvang te half acht. Niet-leden kunnen, tegen betaling van f 1.99, geïntroduceerd worden door het BESTUUR op Dinsdag 22 Februari a., des namiddags van 3—4L uren, in het Concertgebouw. Dameakaarten k f 1, alsook Tekstboekjes a f 9.29, verkrijgbaar bij den Concierge. Voor Jongelieden beneden de 1® jaren, zgn alleen op den avond der uitvoering, toegang- kaarten te bekomen ad f 1. NB. Toegangkaarten voor de Algemeene Be- petitie op Maandag 21 Februari a., des avonds te 7 uren, zijn a f 0.99 te verkrij* gen bij den Concierge. gedrukt bij de gebroeders abrahams TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 6