N°. 43. 124e Jaargang. 1881. Maandag 21 Februari. Meuwjaars-bedeeling. Gemeente-eigendommen. Middelburg 19 Februari. Scheveningen als Badplaats. B IJ VOEGSEL VAN DB UIDDELRURGSCHE COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de commissie, die zich op hun verzoek welwillend heeft belast met de inzameling van giften en het doen van eene nitdeeling van eet waren en brandstoffen, op den nieuwjaarsdag 1881, hare rekening en verantwoording bij hen heeft overgebracht, en dat deze door hen is nage zien en onder dankbetuiging goedgekeurd. Middelburg, den 18en Februari 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd PI C K De secretaris, J. W. DE RAAD, l. t. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien artikel 230 der gemeentewet; gelet op de circulaire van gedeputetrde staten van Zeeland van den 8en Augustus 1879, no. 5, (Prof. blad no. 78); brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat bij het gemeentebestuur is ingekomen een verzoek van G. Jougepier, om van de gemeente in erfpacht te bekomen een stuk grond, ter opper vlakte van ongeveer 200 centiaren, gelegen aan den Veerscheu Singel, kadastraal bekend als ge deelte van sectie F, no. 1513, bij de inwilliging van welk verzoek bedoelde grond aan den open baren dienst zal moeten worden onttrokken. Zij, die tegen deze uitgifte in erfpacht bezwa ren mochten hebben, worden verzocht deze schrif telijk kenbaar te maken vóór of op den 25en Februari a. Middelburg, den 18en Februari 1881. De burgemeester en wetuouders voornoemd, P I C K De secretaris J. W. DE RAAD, l. s. Men schrijft ons uit Den Haag: Dezer dagen viel mijn aandacht op een adver tentie in de Amsterdamsche kranten, waarin tegen 15 dezer een aanbesteding wordt aangekondigd, te Beverwijk te hóuden, voor het bouwen van een Badhotel te Wijk aan Zee. Ik wil u wel beken nen dat me een schrik om het hart sloeg toen ik daarbij, tusschen twee haakjes, met tamelijk groote letters, de woorden „Amsterdamseh Noord zeebad" las. Dadelijk kwam de gedachte bij mij op: nu is het met Scheveningen gedaan! Eh toeu ik verder las wat men van plan is te Wijk aan Zee te maken: veranda's, eet-en conversatie-zalen, koffiekamer en plus minus 80 woon- en logeer kamers, ja toen was ik geheel uit het veld geslagen. In mijn verbeelding zag ik Scheve ningen op een zomerschen middag stil en ver laten voor me; Scheveningen dat me, als goed Hagenaar, even lief is als ons Bosch, of de, na eindeloos gehaspel, eindelijk toch, ten spijt van gemeenteraad en gedeputeerde staten, op den legger der wegen en voetpaden herstelde Laan van Meerdervoort. Voor de handhaving, als pu- blieken weg, van die laan heeft de heer Van Kerkwijk met niet genoeg te waardeeren ijver gestreden; hij heeft de overwinning verdiend. Gelukkig is mijn vrees bij nader inzien niet gegrond gebleken. De toestand onzer badplaats is van dien aard, dat ze tegen de concnrrentie van het „Amsterdamsch Noordzeebad" bestand zal blijken, mits onze gemeenteraad spoedig toona met de veranderde toestanden rekening te willen honden. Welke is de bestaande toestand? In 1880 werden er 58916 buiten- en 6416 binnen baden of douc'ies gebruikt, dat is 17692 meer dan in 1879. In de laatste vijf jaren werd eiken zomer een ruimer gebruik van de zeebaden gemaakt en over het geheel genomen mocht zich ons badoord in toenemend bezoek verheugen. Met de vermeerde ring der zeebaden hield het bezoek der vreemde lingen aan het stedelijk badhuis gelijken tred en tegenover f 46.669.53t aan uitgaven in 1880, Btond dan ook een ontvangst van 69.261.01. Neemt men aan dat er nog eenige duizenden guldens nader ten laste van het badhuis te ver rekenen zijn, dan mag in elk geval de winst der exploitatie van het vorig jaar op 15 a 20 mille wórden gesteldeen winst die voor het grootste gedeelte is behaald door het toegenomen badge- bruik, maar toch ook door het verharen van kamers in het badhuis, dat overigens, wat open tafel en restauratie betreft, verpacht is. Men kan niet zeggen dat deze toestand uit een financieel oogpunt ongunstig is. Toch zou de stad oneindig meer directe en vooral indirecte voordeelen van de badinrichting kunnen plukken, indien men slechts op het voetspoor van Ostende, Blankenberghe en andere zeebadplaatsen, zich meer beijverde om niet alleen aan de hygiënische belangen der badgasten de grootste zorg te wijden, maar ook meer werk te maken van de gelegen heden tot ontspanning. Ik voor mg behoor niet tot degenen, die beweren dat er te Scheveningen „niets" te doen is. In den regel zijn er 12 a 14 muziekuitvoeringen, dans-avonden of andere ver makelijkheden per maand, deels in de Kur-zaah deels op het terrasen dan reken ik de terras concerten, die eiken avond plaats hebben, soms zelis 's middags en 's avonds, niet meê. Maar de klagers beweren dat de kurzaal-amuse- menten niet mooi genoeg zijn al wordt er ook door de badgasten minder dan 10 cents voor betaald! en dat de terras-müziek te wenschen overlaat. Zij zeggen dat een goede badplaats eiken avond iets anders moet opleveren voor de vroolijken van geest, en dat de café-chantants, waarheen de vreemdelingen te Scheveningen meestal hu a toevlucht moeten nemen, beneden de waardigheid van een ordentelijke badplaats zijn. Ik zal mg in een onderzoek van de gegrondheid dezer klaagliederen niet begevenhet feit bestaat dat iedereen er bgna zoo over denkt en dat de badgasten het elders veel pleizieriger vinden, ai komen velen ook hierheen omdat ons strand zoo mooi en onze geneeskundige inrichting zoo uit muntend is. Het is daarom zeer te bejammeren dat ons gemeentebestuur tot hiertoe weinig of niets heeft gedaan om Scheveningen ook voor de „pleizier-reizigers" aanlokkelijker te maken. Zola zou misschien als afdoend middel tot verbetering aangeven: Ostende na te volgen en de breede ruimte ter afscheiding, tusschen de zeebaden voor heeren en die voor dames, op te heffen. Ik geloof echter dat onze gemeenteraad ea terecht er nooit toe zal overgaan om het dansen van quadrilles door heeren en dames in zee in de hand te werken. Maar waarom heeft de raad zich Bteeds zoo afkeerig betoond van het aan leggen van een wandelhoofd in zee? Meermalen werden daartoe aanvragen gedaan, doch steeds om het belang der visscherij afgewezen. Over dreven angst in mgn oog. Toegegeven echter, geen hoofd in zee. Waarom dan verleden jaar de ontworpen inrich ting, waaraan Scheveningen in de eerste plaats behoefte heeft, een goed Casinoniet ondersteund Er werd een rente-waarborg gevraagd en de stad durfde daarmeê niet begmneD, want het gold een particuliere onderneming. Alsof niet de bloei van Scheveningen, die er zoozeer meê gemoeid is. een algemeen belang ware voor de residentie! In tusschen is er nu een nieuw öjstwplan aan bangig, waarbg eenvoudig duingrond van de ge meente wordt gevraagd; men mag verwachten dat daartegen bg onze vroede mannen minder bezwaar zal bestaan. Zoo volkomen zeker ben ik er echter niet van. De gemeenteraad is toch door een zestal zijner leden wakker geschud en deze hebben, zij bet niet onvoorwaardelijk, dan toch bg voorkeur aanbevolen om de badinrichting „op te knappen", zóo dat eigenigk een Casino een concurreerende instelling zou worden. De bedoelde leden, de heeren Vaillant, Huygena, Gevaerts van Simons- haven, Rasch, Sohimmelpenninck van der Oge en Van Hardenbroek, hebben zich de vraag gesteld wat er in het volgend jaar, wanneer de vijfjaar- ïgksche verpachting van het badhuis, (als restau ratie), van de buffetten op het terras en van het strand -voor de plaatsing van tenten en stoelen afgeloopen zal zijn, gebeuren moet. Zg be seffen het ook dat ons badhuis, na een meer dan öOjarig bestaan, niet voldoet „aan hetgeen onze tgd vordert" en aan de behoeften die elders worden vervuld; zij vreezea ook voor concurren tie in Noord-Holland en zijn van meening dat: óf het badhuis alleen tot Kurhaus en badinrich ting moet worden bestemd, waar iedereen, tegen betaling van zekere „kurtaxe", geneeskundige behandeling en baden vindt, maar waar niemand kamers huren, thee komen drinken en dineeren kan; óf dat het bestaande uitgebreid en het werk der gemeente voortgezet moet worden. Blijkbaar lacht dit laatste denkbeeld de voor stellers het meeste toe Zij hebben, nu ja, ook wel het eerste idéé aangegeven, maar zg gigden er overheen. De gedachte dat de stad zoo geheel en al het kasteleins- en logementhouders werk aan kant zou doen, wil er bg onze raadsleden niet in. Dus uitbreiding willen de heeren. Zij hebben grootsche plannen. Er moeten meer logeerkamers komen, een ge heel© nieuwe verdieping; de beneden-verdieping van het badhuis moet geheel tot restauratiezaal aan de eene en tot koffiekamer aan de andere zijde worden ingericht, met éen doorgang in het midden, van de buitenzijde naar het terras; de tegenwoordige leeszaal moet bij de veel te kleine Kursaal getrokken worden en deze van betere ventilatie worden voorzien; nienwe lees- en bil- jardkamers moeten worden gebouwd en eindelijk moeten alle kamers van openslaande ramen met balcons, in plaats van schuiframen van het jaar nul worden voorzien. Ge zijt er nog niet. De voorstellers willen nog meer: een afzonderlijk hoekje op het terras voor de badgasten; afsluiting van het geheele terras, dat alleen tegen matig entrée-geld toegankelgk zou worden voor het groote publiek en eindelijk een splinternieuwe muziektent! Hocus pocus pilatus klaar zijn weSche veningen is gered, Wijk aan Zee, Ostende, alles dood en begraven. Er is geen twgfel aan of, als de plannen van den wethouder Vaillent en da vijf andere raadsleden alle of bgna alle leden der commissie van bgstand in het beheer van het badhuis verwezenigkt worden, dan zgn we er. Burgemeester en wethouders, die pread vies over het voorstel zullen uitbrengen, kunuen, in miju oog, haast niet anders doen, dan met beide handen het grootsche plan aangrijpen. Evenwel zullen zij dan twee kleinigheden heb ben op te helderen. lo. Waartoe een kostbare uitbreiding van het getal kamers dienen moet, nu er in de laatste jaren zooveel hotels te Scüeveningen zgn gebouwd, die alle ruimte over hebben 2o. We k onderdeel van het voorstel der zes heeren nu eigenigk bestemd is om te gemoet te komen aan het éenig bezwaar: het gemis aan amusement? 't Is mij nog niet gelukt deze vragen op te lossen. Baarland, 18 Febr. Gisteren had zekere K. S. uit Ovezand, die alhier op de bruiloft zijner zuster was, het ongeluk dat zgn pistool, waarmêe vreugde schoten door hem moesten worden gelost, sprong tengevolge waarvan zijn linkerhand als het ware werd vermorzeld en hoogstwaarschijnlijk afgezet moet'worden. Het is te verwonderen dat zoodanige ongelukken niet meer voorvallen, omdat de meeste scbutteis aan hun wapen vreemd en niet zelden beschonken zgn. Het ware daarom wenscheigk, ja noodza kelijk, dat de plaatselijke overheid zulk gevaariijk spel ten strengste verbood. Vholen, 18 Febr. Do heer A. F. Marlet hield heden voormiddag te Poortvliet eene land bouwvoordracht, waarin hij de bemesting in het algemeen, het aanwenden van kunstmeststoffen in het bijzonder behandelde. vVie, onbevooroordeeld, deze belangrgke voor dracht heeft gevolgd, zal moeten erkennen dat zij rgk was in nuttige, practische wenken, en dat zij, verre van het nieuwe aan te prijzen zonder grond, aanspoorde tot bedachtzaam overleg, doch het oude, waar het goed en in onze dagen nog dienstig is, niet afkeurde. Jammer blijft het, dat dergeigke voordrachten nog zoo weinig worden gevolgd door hen, die er rechtstreeks belang bg hebben, en dat men ze, worden ze al gevolgd, niet het vertrouwen schenkt, dat ze verdienen. Tot veler verwondering is de aanstaande ver wisseling van garnizoenen door het departement vau oorlog vastgesteld op 1 April. Voor een groot aantal officieren is dit een groot bezwaar, omdat de huishuren bgna overal loopen van en tot 1 Mei. Voor den oificier, die nu van woon plaats moet veranderen, is het hoogst bezwarend met 1 April een woning te vinden. Hg zou dan zijn gezin zoo lang in de vorige garnizoensplaats moeten achterlaten en zelfvoor een maand in een hotel gaan wonen, hetgeen financieel hoogst be zwarend is. Het komt ons voor, dat de minister van oorlog wel geneigd zal zijn het gegronde van dit bezwaar te erkennen, en de voorgenomen garnizoensver- wisseling in plaats van op 1 April op 1 Mei doen vaststellen. Op de overige administratie kan het niet van nadeeligeu invloed zijn en tal van offi cieren worden ermede gebaat. N.v.d.D In November dezes jaars zal te Utrecht eene tentoonstelling worden gehouden van slechts éene bloemsoort, Chrysanthemum, welke ia Engeland tegenwoordig zeer algemeeu, doch in ous laud in hare nieuwe verscheidenheden nog weinig bekend is. De tentoonstelling gaat uit van de afdeeling Utrecht van het Genootschap voor landbouw en kruidkunde. De St. Ct bevat een kon. besluit houdende tgdeigke voorziening omtrent de gevangenissen, waarin de door den kantonrechter te Zaltbommel veroordeelden kunnen worden geplaatst. In de St. Ct is opgenomen een kon. besluit betrekkelijk de invordering van gelden en quitan- tiën tusschen Nederland en Duitschland door tusschenkomst der posterijen. Den 9 Febr. 1881 heeft te St. Petersburg de uitwisseling plaats gehad van de akten van be krachtiging der overeenkomst tusschen Nederland en Rusland tot wederkeerige uitlevering van mis dadigers, den 13 Aug. 1880 aldaar gesloten. Big keus bericht van den Franschen gezant zullen in Frankrijk, te rekeaen van Augustus a., geene FranBche of vreemde wijnen in den handel gebracht mogen worden, waarin eene hoeveelheid zwavelzure potasch van meer dan twee gram per liter aanwezig is. De nieuwe buitenhaven van Batavia heeft thans voldoende diepte voor alle schepen; vaartuigen met 23 voet diepgang liggen onder den wal ten anker; in een g&oot deel van de binnenhaven is 20 vott water, zoodat ook in dit bassin de meeste stoomschepen een veilige ligplaats vinden. De communicatie van Priok met Batavia is ge reed, het kanaal is over zgne geheele lengte voor de grootste prauwen en stoomscheepjes bevaarbaar. Een dam sluit evenwel de Tjiliwong van het kanaal af; deze zal opgeruimd worden, zoodra de •ignalen van de spoorwegbrug door do fabriek aij geleverd zgn, hetgeen in de maand December ver wacht wordt. De zuidelijke spoorbaan is voor een groot deel gericht en gelicht. De draaibrug over het kanaal, die ten behoeve der Nederlaudsch Indische spoorwegmaatschappij is gebouwd, werd voorloopig beproefd met een last van drie locomotieven. De brug voldeed aan alle eischeu; zij zal, zoodra de gelegenheid zich aanbiedt, nog bovendien onderworpen worden aan eene beproeving met toevoeging van een doode be lasting met rails. De gezondheidstoestand der Europeanen, vooral der zeeheden, was slecht, zoodat het personeel steeds zeer incompleet was. De ongesteldheden waren alle van weinig betee- kenis. Do benoeming van een candidaat voor de bé trekking van algemeen secretaris heeft in ver schillende Nw/s-departementen plaats gehad als volgt Yoor mr. A. Kerdijkte Delden, Heerenveen, Delfshaven, Heusden, Voorburg, Arum, Noord-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 5