Gemengds Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Kéclames. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen, 19 Februari des morgens te 8 uren. z z Algemeen Overzicht. De Transvaal. 7EER-CAPSULES THEVENOT. Verkoudheid en Borstaandoening. De flacon fl. 0.60. Graanmarkten enz. Prijzen van iü He eten. IJxendijke, 17 Febrnari. De collecte voor den watersnood heeft alhier opgebracht f 335 in, en f 190 buiten de kom der gemeentete zamen f 26. De postpakkettendienst, waarvan het wetsont werp thans aanhangig is, zal waarschijnlijk eene groote uitbreiding der verzendingen van kleine hoeveelheden oesters ten gevolge hebben. Berekent men de duizend oesters op een gewicht van 100 kilo, dan zou een partijtje van 40 a 50 juist in de termen vallen om snel en goedkoop door ge heel Nederland en naar het buitenland te worden verzonden. De liefhebbers zouden dan veelal de tweede hand kunnen missen. (G. Cl.) Een merkwaardig man is te 'sGravenhage overleden en gisteren aldaar ter aarde besteld. De oud-majoor der mariniers P. A. Leupe, trad in 1828 als marinier in dienst, dewijl hij geen remplagant voor de militie kon betalen. Door zijno reizen aan boord van oorlogsschepen en door de krijgsverrichtingen tegen België duurde het tot in 1836 alvorens hij in de gele genheid was zijne studiën voor deu officiersrang, waartoe zijn aanleg en ij ver hem den weg baanden, te voleindigen. Toen werd hij tot 2e luitenant benoemd en diende in verschillende rangen, tot hij in 1862 als kapitein, met toekenning van den majoorstitel, gepensioneerd werd. Eenvoudig als deze loopbaan was, had Leupe toen echter reeds op het gebied der geschiedvor- sching en van het archiefwezen zich buitengewone verdiensten verworven. Als officier-instructeur aan het instituut voor adelborsten te Medemblik. bracht hij het stadsarchief aldaar in orde. Daar leerde hij het oude Hollandsch, het Latijn en het Maleisch. Later in zijn leven voegde hij er het Spaansch bij, zoodat hij zeven talen tot zjjne beschikking had. Onvermoeid zette hij zijne geschiedkundige studiën voort en wie Leupe bijgewoond hebben, onder de allerongunstigste omstandigheden, aan boord van een oorlogsschip steeds aan 't werk, zullen de zoo vaak gehoorde bewering„men kan aan boord van een schip niets uitvoeren," hebben leeren aannemen onaer het stilzwijgende voorbe houd „als de ware w i 1 er niet toe aanwezig is." Leupe's buitengewone kennis, in tal van ge schriften en tijdschrift-artikelen nedergelegd bezorgde hem echter na zijne pensioneering eene plaatsing aan het rijks-archief te 'sGravenhage. Daar werd hij een vraagbaak voor allen in binnen- en buitenland die op het gebied van marine, koloniën, ontdekkingsreizen enz historische onder zoekingen wenschten in te stellen. Op 72jarigen leeftijd overleden, laat Leupe de herinnering na van een man van buitengewone verdienste, door eigen kracht tot het standpunt gekomen waar zijn aanleg hem eene plaats aan wees, doch waarheen de toegang hem door de omstandigheden, onder welke hij zijn leven aan ving, ontzegd scheen te worden. Men schrijft uit Heusden: Heden, 17 Febr., is de beringing van de door braak klaar en zal worden opgeleverd zeven dagen vóór den bepaalden tijd, hetgeen den aannemers een groote premie verschaft. Heden staat het water weer 5,13 M. boven A. P. De val op de bovenrivieren doet ook hier val verwachten, het geen zeer gewenscht is. De dijken toch hebben zooveel geleden, dat op verscheiden plaatsen ge vaarlijke wellen zijn gekomen. Met name te Wijk, Hedikhuizen en Vlijmen heeft men in groote zorg verkeerd. Een kade, die een gedeelte van het binnenland van het hooger gedeelte afscheidt, is doorgebroken, zoodat Dussen nog volop water heeft en dit dorp, benevens Meeuwen, Babiloniën- broek, Drongelen en Doeveren niet dan langs een grooten omweg zijn te bereiken. De commissiën van 's Hertogenbosch, Heusden en Werkendam zijn bezig de schade op te nemen. Nu de dooi sneeuw en ijs verwijdord heeft, komt de verwoesting eerst aan den dag. Het dijkbestuur zal een leening aangaan van ƒ85.000, om de kosten van de beringing te dekken. De eerst gelegde omkading is door het water weer geheel weggeslagen. (Vad.) De heeren Van der Hoop, Burger en Browne hebben weder, als leden der fiaancieele commissie voor de opera te Rotterdam, eene vergadering bjjgewoond. Op die vergadering werd medege deeld dat de uitgaven in 1879—80-bedroegen: aan de s'olisten 60.000, het koor f 16.000, het orkest f 22.000, verdere uitgaven 28 000, te zamen 126.000. Ontvangen werd 104.000, verlies dus 22.000, gedeeltelijk gedekt door de inschrijvers voor het waarborgfonds. Er is nu, om het leven der opera weder te rekken, besloten pogingen aan te wenden: lo. om de 16.000 coupons, die alleen voor dit seizoen geteekend zijn, te doen voortzetten voor het volgende seizoen; 2o. om nieuwe inschrijvingen voor coupons te verwerven; en 3o. om garantie-aandeelen te plaatsen van f 100, waartegen men f 50 coupons ontvangt voor den rang dien men verkiest. De heer Burger wees er echter op, dat alle opera's in 't buitenland slechts bestaan door mid del van aanzienlijke subsidieu en de heer E. van Hoboken stelde daarom voor eene toelage van ƒ20.000 aan de gemeente te vragen. De vergadering was echter voorhands nog niet tot het aannemen van dit voorstel gezind. Het is ook zeer te betwijfelen of het eenige kans op goed gevolg zou hebben. „Alles, heeft de burge meester van Amsterdam wel pas geschreven, is regeerings-zaak." Maar lang niet voor alles zijn de regeerings dubbeltjes te krijgen. {Zie vervolg Binnenland in het Bijvoegsel). De fancy fair te Amsterdam ten behoeve der watersnoodlijdenden is gisteren avond uitnemend geslaagd. Het Paleis van Volksvlijt was door duizenden bezoekers gevuld. Bij het binnenkomen .der groote zaal werd men verrast door een tem- peivormige, van sparrengroen opgetrokken en met gekleurde gasballons versierde champagne-Jat*. Tegen de* kolommen der grootè zaal zijn een twintigtal met grillige decoratiën getooide kraam pjes aangebracht; men kan zich daarin voorzien van allerlei koopwaren. In een der kraampjes was gelegenheid tot het drinken van een kop echte Russische thee, terwijl men in een Friesche wafelkraam een wafel kon nuttigen met punch. Ook wedijverde de in het midd n der zaal ge plaatste waarzegster, beuevens eenige dames bij de draaischrijf, met hare geburinnen in smaakvolle en gepaste costumes. De nationaliteit trad ook hier op den voorgrondonder de nationale klee derdrachten muntten die der bevallige Friezinnen uit. Onder de bijzonderheden verdient vermelding een wijnhuis uit de zeventiende eeuw, dat in een der bijzalen stond, geheel naar den stijl en zeifs met de gewone vetkaars verlicht. Het bedienende personeel was in het costnum van dat tijdvak getooid. Aan deze knijp grensde een ijsgrot. De andere bijzaal was door Krasnapolsky tot restau ratiezaal ingericht; terwijl eeu gedeelte daarvan was afgestaan voor een oestergrot van Van Laar. Het „monopolorama" was een echte kermisgrap, daar het den bezoeker niets anders te zien gaf dan hetzelfde panorama door een stuk groen, rood, geel of ander gekleurd glas. Een concert promenade werd gehouden en gelegenheid werd geschonken tot het booren van kamermuziek. Inmiddels kon de sprekende beer gehoord, de schrijvende hand gezien worden; ook het koek hakkeu ontbrak niet aan het program. Wie hooger eischen Btelde, kon deu tijd benuttigen voor een bezoek aan een schoone kunstverzameling. Oscar Carré gaf blijk van weldadigheidszin door eenige zijner kuustenaars te laten optreden. Iu de hoofdzaal werden tegen tien uren eenige Tableaux Vivants uitgevoerd. De toevloed van uieuschen werd steeds grooter, het gedrang was op sommige punten enorm De dames deden haar uiterste best om waar te maken wat professor N. G. Pierson haar had toegedicht, toen hij in het Feestblad voorspelde dat zij de staathuishoudkun dige wet zouiien teniet doen, dat hooge prijzen en een ruim debiet niét samengaan. Daar wij ruime vrijwillige betalingen, b. v. van eeu gouatiemje voor eeu wafel, opmerkten, gelooven wij dat het goede doel boven verwachting zal worden bereikt. Tegen twaalf uren schaarde men zich voor het tooneel en toen het scherm opging kreeg men een doek te aanschouwen, voorstellende de kerk met toren te Haarlem; op den voorgrond waren eenige leden van het ballet geschaard in oud-Hollandschê kleederdracüt.' Het achterdoek ging omhoog en men kreeg een schoone apotheose te aanschouwen, waarvan een transparant, voorsiellende Z. M. den koning, het midden uitmaakte. Mevrouw Kleine Hartman, in het zwart gekleed en versierd met de oranjekleuren, droeg eenige schoone regels voor, door deu heer H. J. Schimmel voor deze gelegen heid gemaakt. De tenorzanger (dilettant) J. Rog- maus zong daarop een der coupletten van ons Volkslieddat daarna door de bezoekers werd herhaald. (N. R. Ct). Het volgende ingezonden stukje vindt men in de N. R. Ct. onder teskend door Bush Ranger „Wat ik niet gaarne hoor van mijn eigen iaud- genooten zijn de drie volgende phrasen't hoort niet, 't staat niet, 't gaat niet. Reeds een week geleden opperde ik het denkbeeld om een Trans- vaal-collecte te houden in de minder geachte wij ken dezer stad. Eenigszins beleefdeiijk daartoe getart, kous ik met den heer R. de Zandstraat. En gisteren werden wij daar verrast door een aggregate bijdrage van bijna 25 gulden, die aan do Rotterdamsche afdeeling van het Roode Kruis zal woiden overgemaakt. Ziet u, 't hoorde niet, en 't stond niet, maar 't gong toch wel." Het dorp Hennaard, dat 253 bewoners telt, verkeert in zoo bioeienden toestand, dat men het armbestuur heeft kunnen ontbinden. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht Delfzijl L 6.4 OZO 2 z. bew. 1 Groningen - 6.9 ONÜ 1 betr. 1 Helder - 7.3 ONO 2 betr. 0 Vlissiugen. - 3.2 ONO 1 mist. 2 Maastricht. - 3.0 NO 1 mist. 0 - 10.8 OZO 4 betr 3 - 9.7 OZO 2 betr. f- 3 Valentia - 2.8 OZO 6 betr - 8 Hamburg -10.0 O 3 mist. - 4 Swinemunde. -13.5 OZO 4 betr. - 4 Leipzig - 7.1 ONO 3 betr. - 1 Carlsruhe - 1.3 NO 1 betr. b 3 Grisnez - 3.6 ONO 3 mist. - 5 Parijs 0.0 NNO 1 mist. - 3 St Mathieu - 3.4 O 3 betr. - 8 Biarritz - 6.1 2 z. bew. - 13 Perpignan Chnstiaansund f-U.8 ZZO 3 1. bew. 0 Stockholm. r 24.5 NNO 2 betr. - 6 Koppenhagen - I5.f 4 betr. - 2 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 4.3 B. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 18 Febr. 'sav. 11 u. 38 gr. 19 's morg. 8 u. 38 gr. 'smidd. 1 u. 41 gr. 'b»v, 5 42 gr. F. 's Clravenhage. Het departement van het Nut alhier verkoos heden als candidaat voor het algemeen secretar aat den heer Bruiju met 53 stemmmen; op mr. Kerdijk waren 26 en op den heer Van Gorkom 3 stemmen uitgebracht. 's dravenhage. Blijkens een ontvangen telegram uit de Kaapstad heeft het Nederlandsche comité van het Roode Kruis aan de Kaap het noodige verplegingsmaterieel naar de beide strij dende partijen gezonden en geneeskundige hulp beschikbaar gesteld. Londen. Uit de gepubliceerde stukken betrekkelijk Kaboel, blijkt dat Rusland de onder handeling met Sjier-Ali heeft aangeknoopt omdat het eene oorlogsverklaring van Engeland ver wachtte. Prins Bismarck heeft van zijn optreden in het debat weder al het gevolg gehad dat hij er zich van voorstelde. De heeren in het Prnisische hoogerhuis hebben achtereenvolgens al de artike len van de wet tot belastinghervorming aangenomen. De meerderheid was van 94 tegen 41 stemmen. Nu 's prinsen redevoering van Donderdag voor ons ligt, schijnt zij ons alleen belangrijk als eene proeve van de onverzwakte geestkracht van den 66jarigen staatsman, den merkwaardigsten man zeker, naast Napoleon I, die in de wereldgeschie denis der 19e eeuw eene rol gespeeld heeft. Het gekibbel tusschen hem en zijn oud-collega Camp hausen is overigens niet van zooveel beteekenis. Maar al het snerpend sarcasme, sl de bandelooze kracht, waarmede de Bismarck van vóór 20 en meer jaren gewoon was zijn tegeustanders te verpletteren, vindt men terug in passages als deze: «Na hetgeen de heer Camphausen heeft aangevoerd om trent het verschil tusschen zijn financieel bestuur en het tegenwoordige, ben ik genoodzaakt, als verdediger tegen over hem op te treden. Ik kan mij niet laten welgevallen, dat al de fietiën die omtrent het tijdperk-Camphausen de ronde doen, tegen ons worden geëxploiteerd. Het toenmalig departe ment van financiën heeit de zeven vette jaren gehad, zonder dat er een Jozef opstond om te zeggen dat er magere zouden volgen. Het heeft mij moeite genoeg gekost iemand te vinden die deze nalatenschap onder benefice van inventaris wilde aanvaarden, en wanneer nu de tegenwoordige minister van financiën dapper voortwerkt om het vroeger gebeurde goed te maken, dan verdient hij ondersteuning. Ik moet mijn gewezen collega in herinnering brengen dat ik reeds in 1876 er niet meer aan twijfelde of wij met een verborgen deficit werkten. Herhaaldelijk heb ik toen gezegd: het moet anders gaan en ik moet van een Pruisisch minister van finauciën verwachten, dat hij het niet aan mij overlaat, financiestelsels uit te vinden, maar dat hij zelf handen aan 't werk slaat. De heer Camphausen is voor mij een dapper collega ge weest, en ik stelde zijne goede eigenschappen op zulk een hoogen prijs, dat zij voor mij de overwegende reden waren waarom ik ongaarne van hem scheidde. Maar van zijn werk op wetgevend gebied kon dit niet gezegd worden. In die dagen kon hij, wegens den zegen der milliarden, met volle handen in het geld rommelen. Dat was nu juist een tijd waarin hij had moeten over leggen: levert de toekomst den noodigen waarborg dat wij zonder tekort in alle behoeften des lands kunnen voorzien? Als minister kon de heer Camphausen maar niet begrij pen, dat er in de oude eerwaardige constructie van het Pruisische financiewezen menige schroef verloopen was. In het zesde jaar van zijn ministerie zag hij op het gedane terug, en evenals God op den zesden dag der schepping al het geschapene goedvond, zoo vond de heer Camphausen al wat hij in die zes jaar als minister had gedaan voortreffelijk. Ik kon dat evenwel niet vinden, en daarom heb ik toen met hem en andere collega's moei lijkheden genoeg gehad." Als men zich nu deze woorden voorstelt, door iemand met het prestige en de manieren van een Bismarck zijn tegenstander toegesliugerd, dan be- hoett men zich met te verwonderen indien zelta een beter redenaar dan de heer Camphausen is, zich daardoor uit het veld laat slaau. De Frausche senaat heeft bijna eenparig de drukperswet aangenomen en daarna de discussie over het tarief van inkomende en uitgaande rech ten voortgezet. Nieuws wordt over dit uitgeputte onderwerp niet meer aangevoerd. Het is het gewone debat tusschen vrij handelaars en bescher mers. Het matig vrijgevige ontwerp, zooals de kamer het heeft aangeuomen, zal vermoedelijk ook door den senaat worden goedgekeurd. De behandeling der Iersche dwaugwet is weder door een coup de force van den voorzitter van het Lagerhuis geëindigd. De Ieren hielden het debat, door onder anderen vorm steeds terug keerende amendementen, by voortduring op. De bpeaker heeft, krachtens de hem verleende wille keurige macht, de woordenwisseling gestaakt eu art. 1 is daarna met 302 tegen 44 stemmen aangenomen. In de Belgische kamer wacht men in de vol gende week belangrijke discussiën. De uiterste linkerzijde heeft eene reeks amendementen voor gesteld op de begrooting voor justitie, teneinde net ministerie te dwingen aan de geestelijkheid, na hare onverantwoordelijke aanhitsing der bevol king tegen het openbaar onderwijs, krachtig de hand vau 't gezag te doen voelen. De regeering ziet tegen deze taak op. Een brief van onzen Brusselscneu correspondent, voor welken wy heden geen plaats hebben, bevat over dit onderwerp belangrijke beschouwingen, die wij spoedig hopen mede te deelen. Uit Ladysmith wordt van den 16n dezer geseind: De Boeren, ongeveer 1500 man sterk, naar men zegt onder bevel van Joubeit, waren voornemens de kolonne van Wood op haar weg naar New castle aan te vallen, doch dewijl zij de kolonne behoorljjk tegen een verrassing op haar hoede vonden, zijn de Boeren naar Langnekpas terugge trokken. Cornelius de Villiers en een kommando Vrgsta- ters zwerven in het gebergte tusschen de Muiler eu Reenen-passen, Ia den Oranje-Vrijstaat beerscht groote opgewondenheid. De volksraad komt den 18n bijeen en zal dan de vraag, of men de Trans vaal moet bijstaan, behandelen. Men gelooft dat de meerderheid voor strikte onzijdigheid zal stemmen. De Boeren hebben zich van 200 postpaarden en een aantal ossen meester gemaakt. Op een telegram van den consul van den Oranje-Vrijstaat te Londen heeft president Brand geantwoord dat het bericht, als zou een korps Vrijstaters in Natal gevormd worden om de Transvalers bij te staan, behoort tot de boosaar dige leugens, welke de consul officieel mag tegenspreken. De president verwijst naar zijne proclamatie (Zie M. Ct. van gisteren) en zegt dat hij zijne burgers voortdurend vermaant zich buiten den strijd te houdeD, in de hoop dat zij door zoo te handelen, iu staat zullen zijn tot het herstel van den vrede feitelijk mede te werken. Het telegram van sir Colley, bevattende het telegram van lord Kimberley waarin de vredes voorwaarden worden gesteld, is den 9n door president Brand ontvangen en dien nacht aan Preturius, Kruger en Jonbert verzonden De bode zou drie dagen noodig hebben om Heidelberg te bereiken. De president eindigt met zijne hoop uit te spreken dat door deze stappen de vrede tot stand gebracht moge worden, waartoe de Oranje-Vrijstaat, die met al zijne buren in goede verstandhouding staat, hoopt mede te werken, teneinde geheel Zuid-Afrika in dien zegen te doen deelen. Koningin Victoria heeft aan generaal Colley per telegraaf haar bewondering voor de dapper heid zijner troepen in den slag van Ingogo en hare deelneming in bet lot d r gewouden betuigd. Newcastle, 18 Febr. (Officieel). Generaal Wood keert terug naar Maritzburg, ten einde toe te zien op de vorming en het uitrukken van eene tweede kolonne, welke zal worden samengesteld uit de versterkingen, die thans ontscheept zijn. De weg is geheel vrij. (Prijs der plaatsing 30 cent per regeL) ETHER-CAPSULES THEVENOT. Zenuw-aandoeningen enz. De flicon fl O 75. In'tklein: In alle Apoth. In'tgroot: vandegoor- BEHGH, Breda; uloth, Amsterdam en hunne corresp. Fliggingen, 19 Feb. Tengevolge van den zwaren mist kwam de mailboot van gisteren eerst heden morgen te twee uren van Queenbo- rough hier aan. De boot van heden is nog niet binnen. Zwolle, 18 Febr. Granen. Tarwe f 9.40 a f 9.90; rogge ƒ8.20» ƒ8.50; gerst a 6.75; boekweit ƒ6.59 a 7.—paardenb. 8.15 a 8.70 ;aardapp. ƒ2.25 a 3.alles per HL. Boter per klg. 1.40 a 1.80per 20 klg. of vat primo qual. ƒ36.50 a 39.50; at wij kende soort 32.50 a 34.50; 2e soort 25.50 a 27.50. Eieren 3.75 a 4.50 per 100 stuks. Vee. Vette koeien en ossen aan bouten 70 a 77$ ets dito stieren 52$ a 62$ ets.; dito kal veren 97$ a 110 ets.; dito scbapeu 60 a 70ets.; neurende en versch gekalfde koeien 140 a 270; dito schotten en vaarzen f 115 a 220; gaste spoeling-koeien f 120 a 170; winter- en voorjaarsdal veren dito f 140 a f 180; guste vaarzen 90 a 140; ossen voor den bak 80 a 180; jarige springstieren 90 140; vaars- pinken 80 a f 115; tuk kal veren 40 a 60 nucb.ere dito 5 a 12. Varkens. De 6/w. biggen golden 8a/ 11.50; 10/w. 13 a 17; m gere vaikens 25 a 45; drachtige dito 60 a 75; vette dito le soort 55 a 60 ets.; 2e soort 47$ a 52$ ets. de KG. Beugen op Zoom, 19 Feor. Boter per stuk 1.15, halve f 0.76eieren per 26 stuks 1. Amsterdam, 18 19 STAAT9LEENINGE». Febr. Febr. Siederl. Cert. N. W. Sch. 2$ pet. 65$ 65$ dito dito dito. 3 77$ 77$ dito dito dito. 4 102$ 103 dito Obl. 1878 f 1000. 4 103 102$ BelgiC. Certificaten. 2$ 67$ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 n dito Goudleenning5 75$ 75 dito dito fl. 500 6 94$ 95# Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 a 82$ Oostenrjjk. Obl. Mei-Nov. 62£ 62# dito Febr.-Aug. 62$ 62$ dito JaD.-Juli. 5 64$ 64# dito April Oct. 5 64$ 64$ dito dito Goud 4 9 76$ Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 n 79$ 79$ Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51A 51$ dito dito 1876. 6 j, dito dito 6e Ser. 1878 £100 6 9 101$ Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 9 100 Cert Inschr. 6* Serie 1854. 5 9 59$ 59$ dito dito 6® 1855. 5 84 84 91# 97}# 98 9 94$ 94$ dito 1877 dito5 9 95$ 95# dito Oostersche 1* serie. 5 9 58$ 58$ dito dito 2® 5 9 58$ 58$ dito dito 3" 5 9 58$ dito 1872 gecons. dito. 5 9 92$ 92# dito 1873 gecons. dito. 5 9 92$ 92& dito 1850 1* Leening dito. 4$ 9 dito 1860 2® Leening dito. 4$ 88# 88$ dito 1875 gecons. dito 4$ 84$ 84$ dito 1880 gecons. dito.. 4 72# 72$ Cert. Hope C° 1840 4 9 dito 2®, 3® 4® Leen. 1842/44. 4 i

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2