124e Jaargang! 1881. N< 42 Zaterdag 19 Februari. De wilddief. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco f 5,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor hel Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlin Weenen, Zurich enz. Middelburg, 18 Februari. a FEUILLBTQlsr. EEN GESCHIEDENIS UIT DE ALPEN, van R0SEGGEFL Het gerecht. EIND®. MIDRELRURGSCHE COURANT. De Tijd maakt eenige opmerkingen over het gebrek der liberale partij aan staatslieden. Volgens baar heeft die partij er in het geheel geen. Men mag nn verwachten, dat de Tijd eens een lijstje zal meedeelen van de staatslieden der nltramontanen en antirevolntionairen die zoo noodig een krachtig en eensgezind kabinet der rechterzijde zouden kunnen vormen. Zouden Schaepman met zijn dichterlijke overdrijving en holle klachten, Haflfmans met zijn caricatuurtee- keningen, Heydenryck met zijn scherpe satiren en afbrekende critiek, Donner met zijn kerkelijke boetpredikatiën, Keuchenius met zijn onpractisehe theorieën, de door zijn scherpzinnigheid telkens uit den partijband springende De Savornin Loh- man, zouden die allen welke dan toch zeker onder de eerste mannen der rechterzijde moeten genoemd worden te zamen een homogene en krachtige regeering kunnen vormen? Tijd en Standaard mogen het wellicht meenen, wij ge- looven er niets van. Men behoeft de verschillende deelen der rechterzijde maar eens aan een be langrijke zaak bezig te zien, die buiten de school- qnaestie staat, en alle gedachte aan eensgezindheid en kracht verdwijnt. Vaderland De nieuwe koninklijke stallen in Den Qaag ïijn, zoo meldt het Vaderlandden 15 dezer aan het staldepartement des konings overgegeven en zullen eerstdaags betrokken worden. Hetzelfde blad zegt dat onder de plannen tot verbouwing van het paleis van wijlen den prins van Oranje, behoort het zetten van een nieuwe verdieping op dat gebouw. De benoeming van een candidaat voor de be trekking van algemeen secretaris heett in ver schillende Nwts-departementen plaats gehad als volgt Voor mr. A. Kerdijkte Leiden, Amerongen, Bijswijk, Capelle, Sneek, Zwolle, Dantumadeel, Beerta en Hoogeveen. Voor W. J. van Gorkom: te Groningen, Haaf- ten, Zutfen, Hogewoud, St. Jacobi-Parochie en St. Anna en Lieve Vrouwe-Parochie. Voor P. Bruijnte Gieten, Loppersum, Beem- ster, Makkinga, Enkhuizen en Langstraat. does, 18 Febr. In zijn vergadering van gisteren avond heett ons JVwfa-departement den heer Kerdijk gekozen tot candidaat voor het algemeen secretariaat. „Ja, als het met opzet geBchied was, dan iuiocht gij zoo spreken. Gij weet hoe lief ik haar had." i,Gij weet niet wat het zegt, een kind ter wereld te brengen en weer te verliezen. Hadt gij slechts een zweem van moederliefde in u, dan zon geen angst en geen begeerte Bterk genoeg geweest zijn, om n het kind ook maar éen «ogenblik te doen vergeten. Hoe had ik mijn leven en mijn zaligheid op u gebouwden daar "doolt gij intusschen lichtzinnig rond, om den goeden naam nwer familie te verspelen en ver moordt uw kind! Nu is het uit met ons, Gied! Doe mij nu nog éen dienstDaar ligt een mes, stoot mij dat in de borst! Hij sprong naar de tafel en greep het broodmes. „Ik zal het mij zeiven doen 1" Dit zeggende $ette hg het mes tegen den wand en wilde er zich in laten Tallen. I Met ingenomenheid werd op deze vergadering de mededeeling ontvangen, dat de heer I. H. C. Hei- se uit Zierikzee dezen winter nog eene spreekbeurt zal vervullen, terwijl het bestuur tegen het vol gende seizoen een rapport zal inzenden omtrent de vraag: zal het honden van lezingen vöor de leden met hunne dames bestendigd worden en, zoo ja, kunnen deze niet zóo ingericht worden dat een grooter publiek daarvan gebruik maakt Het centraal comité der Duitsche vereeniging Het Boode Kruis heeft beBloten aan de Trans- vaalsche Boeren als oorlogvoerende partij voor de verpleging hunner gewonden 2500 te zenden door bemiddeling van bet Nederlandsch hoofd comité. Door het comité Wageningen en omstreken is thans voor Het Boode Kruis, ten behoeve van de Transvaal, verzonden f 513,75. De St. Ct. bevat een kon. besluit houdende nadere bepalingen omtrent het vervoer en de nederlagen van zout in het terrein van toezicht Het hoofd-comité van het Nederlandsche Boode Kruis heett een open brief rondgezonden, waarin het, tegenover de vele, somtijds bitse, beoordee lingen, waaraan het heeft bloot gestaan, zijne handelwijze ten aanzien van den Transvaal-oorlog verdedigt. Het herinnert in de eerste plaats aan het on zijdig standpunt dat de vereeniging, ingevolge de conventie van Genève, tusschen de strijdende partgen inneemt. Nimmer, ook nu niet, is de minste pressie door onze regeering op het hoofd comité nitgeoefend, doch het achtte zich, in dezen oorlog eener bevriende mogendheid met een volk van Hollandschen oorsprong, meer dan eenig comité in andere landen verplicht met kieschheid en beradenheid te handelen. Dadelijk echter na de bekende verklaring der Engelsche regeering, dat de Boeren als oorlog voerende party behandeld en de onzijdigheid van het Boode Kruis erkend zouden worden, is het comité handelend opgetreden. Keeds eer dit antwoord was ingekomen, heeft het hoofd-comité, in deze weken dagelijks verga derd, met ernst overwogen, hoe de vereeniging op de beste wijze zou kunnen werkzaam zijn. Het is gemakkelijk gezegd, dat men eene ambu lance had moeten zenden maar die dit zeggen, hebben er de rechte voorstelling niet van hoe ondoelmatig dit zon geweest zijn. Barakken of ten ten, kribben, bedden, verschooning, medicijnen enz., alles vergezeld van geneesheeren en ziekenverplegers als éen geheel, behooren daartoe. Is de oorlog ver van onze grenzen verwijderd, zelfs in een ander werelddeel, zoo is deze hulp in een ver Zij rukte hem weg. Op datzelfde oogenblik kwamen drie gewapende lieden het vertrek binnen en vroegen of de houthakker Gied thnis was. Hij trad naar voren en zei: „Hier ben ik" „Gij zijt onze gevangene en moet medegaan." Hij hield hnn de armen gekruist voor en zij sloegen er ijzeren boeien omheen. Nog éen blik op de wieg, nog éen half gesmoorde kreet: „MarthaZij zag hem niet meer aan. De mannen dreven hem voort. Met een zwaren zucht verliet Gied zijn huis. Een boosdoener, door zijn eigen geweten gefolterd, door zijn vrouw ge vloekt, zoo wankelde hij tusschen de gerechts dienaars voort. Haar kind verloren, haar man verloren alles in een oogenblik tijds Geheel alleen in het een zame, sombere huisje in het boschl Hoe zou die vrouw wel te moede zijn! Maar wat was, van alles, haar grootste verdriet? Die harde, onverzoenlijke woorden die zij hem toegevoegd had in het uur zijner grootste ellende. Zjj weet genoeg hoe lief hij zijn kind had, hoe onmogelijk het is hem te verdenken van opzet om zijn kind te dooden, hoe vreeselijk zijn vaderhart moet lijden en hoe zijn geweten hem kwellen zal. En toen hij onder heete tranen de handen smeekend tot haar ophief, dat zij hem zou vergeven en niet verlaten in het grootste ongeluk dat ooit een menscb kan treffen, toen had zij hem verstooten. Haat zoekende blik viel naar buiten. van de kust gelegen, bergachtige en moeilijk toegankelijke streek zoo goed als onmogeljjk, en bij hooge kosten, toch door onbekendheid met de plaatselijke behoeften, ondoelmatig, Het hoofd-comité begreep dus, dat het veel beter was, aan de Kaap zelve hare vlag te plan ten. De oprichting van een Nedetlandsch comité kon niet beter worden toevertrouwd dan aan onzen consul-generaal. Dit heeft per telegram plaats gehad, terwijl niet persoonlijk, maar aan de aldaar gevormde vereeniging, reeds terstond de beschikking gegeven is voorloopig over 12000, bijna de helft der som, waarover het hoofd-comité toen te beschikken had. Hierop is reeds per telegraaf een gunstig ant woord ontvangen, en kan het „Nederlandsche comité van het Boode Kruisaan de Kaap de Goede Hoop" als gevestigd besehouwd worden. Dit comité moet nu oordeelen, op welke wijze het best onze hulp aan zieken en gekwetsten kan worden verleend. Niettegenstaande de kostbaar heid der telegrammen, is deze weg weder te baat genomen, om te vragen wat er reeds gedaan is en nog gedaan moet worden, en welk soort van hulp in personen of goederen wordt verlangd. Hierop wordt ieder oogenblik antwoord te gemoet gezien. In afwachting daarvan werd reeds tot het zen den van geneeskundigen naar het tooneel van den oorlog besloten, in de overtuiging dat die in de eerste plaats nuttig zullen zijn. Het hoofdcomité meent dat deze eenvoudige voorstelling der zaken voldoende zal zijn, om het standpunt van het Boode Kruis in deze dui delijk te maken. Al wat verder te zijner kennis komt, zal het der natie en in de eerste plaats aan de comité's bekend maken; terwijl het de opge wekte belangstelling waardeert, al uitte die zich soms in min vriendelijke woorden, en vertrouwt, dat die zijne verdere bemoeiingen in dezen krach ig zal steunen. Want al mag het Boode Kruis zelf geen partij kiezen, bij elk zijner leden kan een strijd als deze op de innigste sympathie rekenen. Aan het verslag van het comité uit Purmerend, dat naar Engeland vertrokken is om een smeek schrift aan koningin Victoria aan te bieden, ont kenen wij het volgende: Bij aankomst te Londen Zaterdag morgen werd het comité opgewacht door een oommissie uit het Engelsch comité en vervolgens geleid naar de bureaux, waar het Engelsch comité van het Trans- vaalsclie bond vergaderd was. Daar had eene bespreking plaats over de maatregelen, die thans zouden behooren te worden genomen tot overrei king van het adres aan H. M. de koningin. Er werd besloten zich te richten tot H. M. Daar boven op den berg zag zij in het laatste avondlicht de drie kruisen tegen den hemel afste ken. „Mochten wij in de herinnering aan hem, die onschuldig aan het kruis leed, kracht en troost vinden voor de wederwaardigheden des levens Het kruis breidt de armen uit, om o n s te om vatten. Laat ons de menschen liefhebben, die evenals wij lijden en strijden laten wij elkaar wederkeerig oprichten." Die woorden van den pastoor kwamen de arme vrouw hoe langer hoe duidelijker voor den geest en droegen vruchten, gelijk een schijnbaar dood zaadkorreltje ontkiemt in de doorweekte aarde. Hartverscheurend weerklonk in hare ooren de kreet„Martha 1dien Gied geslaakt had toen zij hem wegvoerden. Hij was toch haar man, haar innig geliefde man Zij liep het huis uit en snelde de mannen na, om hem vergiffenis te schenken en zich zelve Tt>m vergiffenis smeekende, aan zijn borst te werpeni Maar de gerechtsdienaren met hun gevangene waren nergens meer te vinden. Martha doolde den geheelen nacht wanhoopend rond. Twee dagen later, toen het kind begraven was, meldde zij zich bij het gerecht aan en verzocht dat men haar met haar man in de gevangenis zou opsluiten. Zij alleen was de oorzaak dat hij een wilddief was gewordendaar de bezorgdheid voor vrouw en kind hem ertoe verleid had. En zij was ook de oorzaak van het ongeluk met het kind. Zij had haar moederplichten verwaarloosd, particulieren secretaris, lord Ponsonby te Osborne» en tevens werd audiëntie aangevraagd op Maandag bij den Nederlandschen gezant, graaf Van By- landt. Het Nederl. adres, welks vorm en inhond zeer geprezen werden, zal in alle Engelsche bladen worden opgenomen en in exemplaren onder het Engelsche volk worden verspreid. Maandag morgen vroeg kwam het antwoord van H. M. particulieren secretaris. Daarbij werd het Nederl. comité den raad gegeven, zich om toela ting bij H. M. te wenden tot een van Hr. Ms. verantwoordelijke ministers of tot den Nederl. gezant te Londen. Tot andientie bij graat Van Bylandt toegelaten, ontving het Ned. comité bescheid, dat de tusachen- komst van den gezant niet kon plaats hebben, om reden dat deze particuliere zaak van het adres officieel zou worden, zoo spoedig de gezant er zich mede bemoeide en omdat de Nederlandsche regeering in de Transvaalzaak de strengste neu traliteit in acht neemt. Hierop is het adres aan koningin Victoria in handen gesteld van lord Granville, den Engelachen minister van buiten- landsche zaken, teneinde het aan H. M. te over handigen. Des namiddags (Maandag) werd het Nederl. comité afgehaald door eene commissie uit het Eng. comité en begeleid naar de meeting voor de belangen der Transvaal. Deze vergadering, ge presideerd door den heer Verney, werd o. a. bij gewoond door tien parlementsleden. Op de meeting voerden verschillende sprekers van naam het woord. Engelands politiek ten opzichte der Transvaal vond in allen hevige be strijders. Die politiek werd door velen gebrand merkt als het kenmerk dragende van schandelijke huichelarij (hypocritiea I and abominable). Een der sprekers, M. M ooüie, Bprak ODder luiden by val der vergadering als zijne meening uit, dat waar 40 miilioen Engelschen oorlog voeren tegen 40 duizend Boereu, elk oogenblik door Engeland de strijd kan worden opgegeven, zonder gevaar voor Engelands prestige. De heer J. C. Stuyt betuigde in korte bewoordingen namens al de onderteekenaars van het Nederl. adres dank aan diegenen van Engelands burgers, die eerlijk me destrijden voor de rechten der Transvaalsohe Boe ren. (Luide toejuichingen). Het Nederl. comité heett alle reden tot erken telijkheid voor de hartelijke ontvangst, vooral van de zijde van het Engelsche comité, en aan de opdracht zoo goed mogelijk voldaan hebbende, verklaart zich hierbij het Purmerender comité ontbonden. De Amsterdamsche bladen bevatten een wel sprekende oproeping van zes onderwijzers te door het huis te verlatenhet kind hoorde bij de moeder en niet bij den vader, die niet berekend was voor alle kleine zorgen, die zulk een jong schepseltje vordert, daar het zijn plicht was het dagelijksch brood te verdienen. Zoo stond de zaak en nu verzocht zij haar straf te mogen ondergaan. Daarover ontstond veel heen en weder gepraat en geschrijf bij het gerechtmaar eindelijk kwam er advies van den landeigenaar, zoowel bij het ge recht als bij de houtvesterij. Hij verlangde dat de houthakker Gied op vrije voeten gesteld werd, daar de hemel reeds geoordeeld had over dezen wilddief. Na alles wat hij van dien man gehoord had en na hetgeen er voorgevallen was, hield hij zich overtuigd dat hij voortaan het stroopen wel zou laten varen en opdat hem alle aanleiding van buiten af daartoe ontbreken zou, gelastte hij dat hem vast werk zou gegeven worden aan het hakhout op den berg. En zoo is het ook geschied. Gied en Martha wonen nog altijd in Schirmthal en werken hard. Zij zijn alles voor elkaar. Over dien zomerdag spreekt nooit iemand meer een woord maar het is ook zeker dat zij hem niet vergeten hebben. Op den berg staan de drie hooge kruisen, maar onze arme lieden in het dal blijven met hun beiden. Zij dragen het met gelatenheid.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1