Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Weerkundige waarnemingen. 17 Februari des morgens te 8 uren. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Zierikzee, Algemeen Overzicht. volkomen in den smaak geschreven van onzen Philister, maar ook met het zicht op de krachten in het Wallner Theater beschikbaar, zoodat de opvoering schitterend en vol effect is. Als een stok om veel menschen te trekken, voldoet het aan de hoogste eischen." Ten voordeele van de achtergelaten weduwen en weezen der bemanning van de Arnemuidsche vischsloep Vrouw Clasina, werd gisteren avond in de Werkmans-vereeniging alhier eene tooneel- voorstelling gegeven, die tamelijk drnk bezocht werd en waarvan de zuivere opbrengst ruim 70 bedragen zal. Opgevoerd werden het tooneelspel Be wees in het gebergte en het blijspel Een ongelukkig minnaar, terwijl bij afwisseling een zestal zangnommers ten gehoore werden gebracht. Eene inzameling ten behoeve van Blaas Meule- meester, de eenige persoon die van de sloep gered is, doch die voor ruim 40 aan soheepabenoodigd- beden verloor, bracht 6.43 op. De tooneelvoorstelling ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood, Zondag jl. door de rederijkers-vereeniging Ons Genoegen in den schouwburg alhier gegeven, heelt zuiver f 114.62J opgebracht, welk bedrag heden aan de algemeene commissie te Amsterdam is overgemaakt. Eergisteren heeft de justitie van hier zich naar Ter Beuzen begeven tot het onderzoeken van een vermoedelijk gepleegden diefstal. Een boerenknecht, te Axel woonachtig, had ten huize van zijne zuster te Ter Neuzen eene kist staan, waarin hij zijne spaarpenningen be waarde. In 't laatst van 't vorige jaar, bemerkte hij dat een groot deel van zijn spaarpot, die naar men wil ongeveer f 700 bevatte, verdwenen was, zonder dat men vermoeden kon op welke wijze. Eerst dezer dagen werd zekere S. in arrest genomen, onder verdenking dat hij zijn dienst meisje, eene kleindochter van de vrouw waar de kist stond en die bekend waB met den inhoud der kist, den diefstal had doen plegen. Buiten gewone verteringen van het meisje en betalingen door S gedaan, hadden tot die verdenking geleid. Ook moet S in het bezit zijn geweest van een sleutel, die op de kist paste, maar thans ook verdwenen is. Nadat een aantal getuigen gehoord zijn is S weder op vrije voeten gesteld en de justitie gis teren hier teruggekeerd. Dinsdag 22 dezer, des avonds te 9 uren, zal het Miner va-borstbeeld, door het Amsterdamsch studentenkorps op het binnenplein van het uni versiteitsgebouw der hoofdstad opgerichtfeeste lijk worden onthuld. Het kasteel te Gemert in Noord-Brabant met twintig hectaren omliggend land, is verkocht aan uit Rijssel verdreven Jezuïeten. Het voor nemen schijnt te bestaan aldaar een met Katwijk conourreerend seminarium op te richten. Het nieuwe dok te Antwerpen, dat Maandag feestelijk ingewijd zou worden, is voor een groot gedeelte ingestort. Dé schade wordt op twee honderdduizend francs geschat en het zal ver scheidene maanden duren eer het in gebruik kan genomen worden. Volgens een inzender in het Vaderland loopen de politie-agenten en nachtwachts in Den Haag des nachts met zulke zware stappen en onder zoo luid gesprek door de stille straten in de nieuwe wijken, dat er geen twijfel aan kan bestaan of de inbrekers, die aldaar in den laatsten tijd druk aan 't werk zijn, worden bij tijds ge waarschuwd. Vilten of guttapercha zolen en minder spraakzaamheid zouden dus aanbeveling verdienen. Eenige dagen geleden werd een Hollander, Boelof von Baron genaamd, die thans met zijne vrouw en een kind te New-Haven, Conn., woont, door zijn broeder bezocht, die uit Botterdam ge komen was, om hem mede te deelen, dat hij de erfgenaam was geworden van zijn op 102jarigen leeftijd te Botterdam overleden oud-oom, Heinrich Spier. Zijn broeder bood hem 25000 dollars, wanneer Boelof het beheer der erfenis aan hem overliet, om reden hij nooit weder in Europa kan terugkomen. Dit aanbod sloeg Boelof echter van de hand, waaraan hij wijselijk scheen gedaan te hebben, doordien hij kort hierna een telegraphisch bericht van den burgemeester van Botterdam kreeg, welke hem meldde, dat de door zijn oud-oom aan hem nagelaten erfenis eene waarde had van 250,000 lot 400,000 dollars. Op dit bericht maakte hij aanstonds alle aanstalten om zich in het bezit van dezen schat te stellen. Von Baron is omtrent 35 jaren oud, en zegt, dat hg vroeger in een twist met zijn halfbroeder, over het verlaten van den B. K. godsdienst en het priesterambt, dien broeder, door zelfverdedi ging gedreven, gedood heeft. Na dit voorval vluchtte hij naar Londen, waar hij eene Engelsche vrouw huwde en daarna met haar naar Amerika vertrok, waar hij geheel geldeloos aankwam en sedert, volgens het Amerikaansohe blad waaraan dit verhaal ontleend is, geleefd heeft. Het Nieuws van den Dag geeft het volgende Botterdamsche straat-tafereel te zien, waarvan ieder, die ooit de drukte in de Maasstad op marktdagen aanschouwd heeft, de juistheid zal kunnen bevestigen. 't Was Dinsdag meer dan druk in de stad. Zoo erg, dat men op sommige plaatsen zijn beenen niet wist te bergen. De oorzaak hiervan was dat de binnenscheepvaart weder is geopend, en zoo de nieuwe burgemeester, de heer Vening Meinesz, nog geen gelegenheid mocht hebben gehad om zich te overtuigen van wat hier de binnen handel beteekent, dan had hg niet beter kunnen doen dan heden morgen een paar uren op het leesmuseum voor de ramen te gaan zitten. Voortdurend had de politie werk eenige orde te houden in den chaos op de Geldersche kade en een absolute stremming van het verkeer te voorkomen. Op een oogenblik, ongeveer te half twaalf, stond letterlijk van het West-Nieuwland, over de draaibrug, door de Hoofdsteeg tot aan de Hoogstraat een dubbele -file van wagens en handkarren, waartegen van de Spaansche kade, uit de Nieuwe Havensteeg en de Toerijstuin verdere reeksen voertuigen vastliepen, zoodat slechts langzaam en moeielijk een ontwarring van dezen wagenknoop werd verkregen. Gelukkig is men hier aan dergelijke zaken gewend, en ieder houdt zich kalm en geduldig. Het bestuur van het Utreehtsche comité van het Roode Kruis, zegt het U. B., maakt bekend, dat wegens gemis aan voldoende onder steuning de opleiding van pleegzusters en de op neming en behandeling van zieken, ook van kinderen, in de door wijlen Z. K. H. prins Hendrik gegrondveste Amaliastichtingniet kan worden voortgezet. Het bestuur verzoekt de belangstellenden, om de door hen toegezegde jaarlijksche bij dragen te willen blijven verleenen tot kapitaalvorming en tot onderhoud van het bestaande, opdat het mogelijk zij mettertijd de instelling te heropenen. Door de politie te Antwerpen is op het postkantoor aldaar een Hollandsch handelsreiziger aangehouden, op het oogenblik dat hij op de post een brief, welke poste-restante gezonden was, kwam afhalen. Naar men zegt, zou hg in Am sterdam voor ongeveer 1000 fr. koopwaren ont vreemd hebben. Het feestblad en programma voor het Am- sterdamscbe watersnoodfeest op den ITen dezer is met wapens en zinnebeelden op toepasselijke wgze versierd en geeft in eenige dichtregelen den zin en de bedoeling van het feest te kennen. Op het tweede blad vindt men eene aanbeveling van Z. M. den koning en de koningin, met de woorden „Dit werk der liefdadigheid wordt u aanbe volen door uwen koning en koningin Willem. Emma." (eigenhandig geteekend.) Dit blad heeft eene randversiering van Oranjeloof en banderol met de woorden: God Zij met Ons, terwgi de wapens van koning en koningin het geheel bekronen. Op een gisteren te Amsterdam geopend stembiljet voor de verkiezing voor de tweede kamer, stonden, behalve de naam des heeren Dirks, de volgende regels: Zum Rhein, zum Rhein, zum Deutschen Rhein Dirks will des Stromes Hüter sein. Gisteren heeft men met goed gevolg, door middel van torpedo's, het wrak der Engelsche brik Amy laten springen, die 14 November 1880 in het Bokkengat gezonken was. Voor de verkiezing van twee leden in den gemeenteraad te Kampen, moet eene herstemming plaats hebben tusschen de hh. W. G. Boele, J. Kanis, mr. P. Boetert Tak Ez. en S. T. de Jong. Naar wij vernemen zal het gedicht van den heer B. ter Haar Bz., voorkomende in het Nieuws van den Bag van 7 Februari jl., afzonderigk verkrijgbaar worden gesteld en de opbrengst strekken ten voordeele van de Boeren in de Transvaal. Te Beyrout in Syrië heeft weer een standje tusschen Christenen en Turken plaats gehad. Een Turk had in een koffiehuis een Christen dood geslagen, waarop een aantal Christenen de wijken der Turken inliepen, en het tot een gevecht kwam, waarbg tien menschen werden gedood. Dit gebeurde Zondag, en Maandag daarop werd er weder gevochten, met nog onbekendenuitslag. Alle handelszaken zgn gestaakt en de bazars gesloten. Voor het vredegerecht te St. Petersburg is zekere mevrouw Frieber gestraft met drie maan den gevangenisstraf wegens „symbolische beleedi- ging." Zg had aan mevrouw Wassiljew, eene dame met welke zg sedert lang op gespannen voet leefde, tot Nieuwjaargeschenk een met zwart krip bekleede doodkist en een doodshemd gezon den. Mevrouw Wassiljew gevoelde zich gekwetst door deze duideigke toespeling dat haar langer vertoeven op deze schoone aarde ongewenscht scheen te zijn en wendde zich tot den rechter. Peterhead, in het noorden van Schotland, was Zondag door een feilen storm geheel van de buitenwereld afgesloten. De telegraaf werkte niet en spoortreinen kwamen niet aan. De tele graaflijn over zee was echter ongeschonden en iemand die naar Aberdeen, op misschien tien uren afstand, moest telegrafeeren, deed dit over Egersund (Noorwegen), Arendal, Christiania, Go- thenberg en Newcastle. De minister voor landbouw en handel in Frankrijk heeft bij circulaire aan de prefecten bericht dat alle levensmiddelen, waarin salicylzuur of een zijner verbindingen te vinden is, gevaarlijk voor de gezondheid te achten zijn en dat de ver koop daarvan dient verboden te worden. De commissie voor de volksgezondheid in Frankrijk is, na onderzoek, tot de slotsom gekomen dat het salicylzuur niet alleen gevaarlijk is door zijne onmiddeligke werking op het organisme, maar ook wijl de aanwezigheid van het zuur, vooral in wijn en bier, de toevoeging van menig ander schadeigk bestanddeel mogelijk maakt. Goes. De gemeenteraad besloot in zgne zitting van heden tot herziening der jaarwedden van de leeraren aan de H. B. S. en van den leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan de H. B. S. voor meisjes. Als beginsel is aan genomen dat de leeraren in meer dan éen vak en die in de experimenteels wetenschappen hooger bezoldigd moeten worden, dan de anderen. Na een warmen woordenstrijd werd de hiertoe strek kende voordracht van burg. en weth., welke door de commissie van toezicht en den inspecteur ondersteund werd, aangenomen. De verbodsbepaling tegen het verkoopen vóór beurstijd is ingetrokken. 's Gravenhage. De eerste kamer is opge roepen tegen den 28en dezer, des avonds. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwgk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht Delfzijl b 2.2 OZO 1 1. bew. 2 Groningen - 1.9 O 2 helder - 3 Helder - 2.5 O 1 1. bew. - 2 Vlissingen - 1.2 O 0 mist. -j H 1 Maastricht. - 1.4 OZO 1 1. bew. - - 2 Sylt 6.3 zo 3 betr 3 2.0 z 1 betr. 4 Valentia. - 3.6 zo 5 regen 8 Hamburg b 4.3 OZO 3 helder - 3 Swinemunde. - 8.3 OZO 3 betr. - 4 Leipzig - 2.7 ONO 2 betr. 1 Carlsruhe - 1.0 zo 1 z. bew. - 1 Grisnez 1.4 NO 1 bew. b 4 Parijs - 3.3 zzo 1 helder - 4 St Mathieu - 5.5 zo 2 betr. - 8 Biarritz - 5.5 zo 2 z. bew. - 10 Perpignan betr. Christiaansund b 11.2 O 3 1 Stockholm. -16.7 O 2 mist. 3 Koppenhagen - 9.9 zo 4 betr. - 1 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 1.3 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 16 Febr. 'sav. 11 u. 34 gr. 17 s 's morg. 8 u. 33 gr. 'smidd. 1 u. 45 gr, 's av. 5 u. 44 gr. F. Hoek, 15 Februari. Heden heeft alhier de openbare veiling plaats gehad van eene hofstede met landerijen enz., in drie perceelen, waarvan de opbrengst wasperceel 1, eene hofstede met erf, tuin, boomgaard, wei- en bouwland, dijk enz., met al de daarbg behoorende cijnsgronden, gelegen in den Koudenpolder, in deze gemeente, groot 25 hectaren 10 aren 52 centiaren; verkocht voor 39,592, (ƒ700 per oud Gentsch gemet) boom- prijs 7400, perceel 2, 11 hectaren 97 aren 10 centiaren bouwland, gelegen als voren verkocht voor ƒ21,492, (ƒ800 per oud Gentsch gemet,) perceel 3, 7 hectaren 35 aren 85 centiaren bouw land en dijk, gelegen als voren; verkocht voor ƒ10,073, (ƒ610 per oud Gentsch gemet.) Zitting van Woensdag 16 Februari. Afwezig is de heer Zuurdeeg. De voorzitter deelt mede een brief van tnevr. de douarière van wijlen jhr. Van Citters, hou dende kennisgeving van het overlijden van haren echtgenoot, waarop de voorzitter eenige woorden van hulde wijdt aan de nagedachtenis van den overledene en voorstelt, die kennisgeving met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. Aldus besloten. Komt in behandeling het voorstel van burg. en weth., betreffende het verleenen van crediet voor de aanlegplaats van eene stoomboot. De voorzitter deelt de verschillende plannen mede die bij burg. en weth. in overweging zijn geweest en dat zij tot het besluit zijn gekomen, om de ligplaats der spoorboot naar de Venkel te verplaat sen en voorde Zeeland als ligplaats aan te wijzen de plaats waar thans de spoorboot ligt. Daartoe is een crediet noodig van 2600, onder bepaling dat de ondernemer van den stoombootdienst Zee land een borgtocht van 2000 zal behooren te stellen, welke hij zal verbeuren als die dienst binnen de 5 jaren wordt gestaakt. Voorts deelt hij mede dat daar straks zgn ont vangen 3 requesten en wel éen van de heeren C. van der Vliet, Enzlin, Bal en Van den Bout, houdende bezwaren tegen de verplaatsing der spoorboot met het oog op hunne pakhuizen; êe van den directeur der Zeeuwtche Spoorboot-Maat schappij, en éen van commissarissen dier maat schap pg, houdende mede bezwaren tegen de verplaatsing, welke adressen door burg. en weth- nog niet in overweging zgn genomen. Hg acht het van belang dat de leden hiervan kennis nemen en stelt daarom voor die stukken ter visie te leggen en in eene volgende zitting die zaak te behandelen. Indien iemand der leden nog inlichtingen ver langt zal de heer Houwer, voorzitter der com missie van fabricage, die geven. Nadat den heer Moolenburgh eenige inlichtingen zijn gegeven, ontstaan er langdurige discuasiën en wordt een voorstel van den heer Ochtman om he gevraagd crediet niet toe te staan verworpen met 7 tegen 3stemmen (Ochtman, Goemans en DeLooze); Het voorstel van burg. en wethom de zaak aan te houden tot eene volgende vergadering, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De heer Parnell is nog steeds het onderwerp van een aantal gesprekken in Londen en overal waar men zich met Iersche politiek bemoeit. In Parijs maakt hij grooten opgang. Hij dineert bg Victor Hugo en heeft langdurige samenkomsten met Clémenceau en Bochefort. Dan moet bij bankiers spreken om eene geschikte plaatsing te zoeken voor de 70.000 pond sterling, waaruit men zegt dat bet vermogen der Land League bestaat, en welke hg in Engeland niet veilig acht. De heer Bochefort publiceert in zijn blad een onder houd dat hij met den Ierschen vrijheidsman heeft gehad. Wg zien daarin dat een der voornaamste redenen van Parnell's bezoek te Pargs is, om in de Fransche pers al den laster tegen te spreken, door Engelsche bladen over zijne vrienden, zijn streven en zgu persoon verspreid. Hg vertelde Bochefort dat de ministerieele bladen te Londen de artikelen overnemen, welke de Républiquo Franchise tegen hem richt, en dat ze die uitgeven voor de openbare meening in Frankrgk. „Toch weet ik, ging Parnell glimlachende voort, waaruit die vijandschap van den heer Gambetta voortspruit. Hij is er bgzouder op gesteld den prins van Wales plezier te doen. Hij heeft eens bij den prins aan tafel gezeten en laat nu ous zjn diner betalen." „Juist, antwoordde de heer Bochefort, groote gedachten komen uit het hart, lage gedachten nit de maag." Terwgi beide heeren zoo van drie tot zes uren in een koffiehuis zaten te praten, stoud een reporter van de Gaulois op Parnell te wachten, die hem onmiddeligk daarna aanklampte. Aan dezen verklaarde het parlementslid voor Cork„Al bigft voortaan ons politiek middelpunt in Dublin, ons financieel middelpunt zal in Parijs zgn. We zullen de geldkas goed buiten bereik der Engel sche regeering brengen." Toen de reporter vroeg: „Staat gg in verband met de fenians ant- woorde Parnell: „De fenians droomen van een onaf hankelgke Iersche republiek en deze kan slechts worden ingesteld door eene gewelddadige omwente ling. Ons doel ligt meer nabg. Wg zoeken eerst eene agrarische hervorming, en dan zullen wg de wederinstelling vragen van een Ierscb parlement, doch wij hebben volstrekt geen plan ons af te scheiden en een vrgen staat te vormen. Deze plannen zijn te stout om voor verwezenlijking vatbaar te zijn." Ongeveer gelijktijdig met dit gesprek had er eene groote meeting in Hyde-park plaats ten gunste der Iersche zaak. Iersche parlementsleden gaven daar in nog veel krasser termen eene her haling van hetgeen zg reeds dikwerf in het par lement zeiden. „Hyde-park, zeide een hunner, was de wieg geweest van dit ministerie, het zou ook zijn graf zijn. Het is een liberaal kabinet dat zijne liberale beginselen verloochent. In het zelfde park verdedigde Gladstone de onderdrukte Bulgaren, hij die thans de rechten der Ieren met voeten treedt." Waar parlementsleden sprakeü, waren het de hoofdgroepen der 20.000 man sterke meeting, en deze hadden hun werk, het aannemen van eenige resoluties, iu twintig minuten gedaan. Daaruit ontwikkelden zich kleinere groepen, dié tot diep in den nacht bgeen bleven. Dat moet een merkwaardig tooneel zgn. Onder een of anderen grooten boom plaatst zich de redenaar op eene verhevenheid, met een groot vaandel naast zich waarop zijne leuze staat te lezen. Straat jongens, die hun plezier nemen waar zij het vinden, hangen in de takken van den booin spreken een woord mede en werpen met oranje, schillen, terwijl de redenaar zijnephilippica houdt Zulk een redenaar moet een groote hoeveelheid koelbloedigheid en humor in voorraad hebben. „De ministers, zeide een dezer redenaars op de laatste meetingzgn allen gelgk. West gij het onderscheid tusschen de vroegere en de tegenwoordige Niet Ik zal het u zeggen. „Goed, maar gauw dan,!" „Beaconsfield zeide openlijk dat hij ons ver trappen zou; Gladstone beloofde ons vrgheid, maar vertrapte ons toch." „Hij beeft gelijk!"

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2