41. 124e Jaargang! 1881 V rijdag 18 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks,, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3jm. franco 5,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz..0 van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Ween en, Zurich enz. Middelburg, 17 Februari. Benoemingen en besluiten. Onder wys. Marine en leger. Kunstnieuws. ii Naar wij vernemen is in eene gisteren gehouden vergadering van het alhier gevestigde comité van het Roode Kruis besloten, uit de kas van bet comité eene som van 100 beschikbaar te stellen ten behoeve van het hoofdeomité. Uit achterstaande advertentie zal onzen lezers big ken dat nog steeds behoefte blijft bestaan aan geld. Wij voegen daarbij gaarne den wensch, dat men den eisch der menschlievendheid, tegenover onze dappere Transvaalsche stamgenooten vooral, niet vergeten zal. Het Nieuws v. d. Dag verneemt nu weder dat het oude paleis van den prins van Oranje in het Voorbout, te 'sGravenhage, reeds in èigendom is overgegaan aan Z. M. den koning. Dat paleis zal worden ingericht en veranderd om in de toe komst te dienen tot woning der koningin-weduwe. Onder de verbouwingsplannen is begrepen het veranderen der Gothische zaal in een Hofkapel. Indien de berichtgever juist is ingelicht, zal ongetwijfeld de natie hopen dat de verhuizing nog jaren lang zal uitblijven. De overneming der nieuwe koninklijke stallen fe 'sGravenhage heeft nog niet kunuen plaats hebben, omdat o. a. de aansluitingen met de gas en waterleidingen nog niet in orde waren. Door het Transvaal-comité te Amsterdam is een adres aan Z. M. den koning aangeboden in aanslniting aan dat van het hoofdcomité waarin verzocht wordt dat de koning zijne bemiddeling aan de Britsche regeering aanbiede. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft het Amsterdamsche comité op zijne vraag geant woord, dat bet geen gelden kan aannemen voor éene der strijdende partijen in 't bijzonder be stemd. Op grond hiervan heeft het comité nu besloten afzonderlijk gelden te gaan bijeenbrengen, uitsluitend voor de Transvalere bestemd. De waterstand in de buitenhaven te Hansweert is sedert eenigen tijd zeer laag en de vaargeul is thans beneden de vereischte diepte. Een menigte BChepen zelfs schepen met 7 voet diepgang loopen bij gewassen water nog vast. -t Zou daarom zeer gtwenscht zijn dat spoedig 'tot uitbaggering overgegaan, en alzoo deze voor de drukke scheepvaart onhoudbare toestand op geheven werd. Algemeen wordt door het reizend publiek zijn leedwezen te kennen gegeven over de staking van den wagendienst Hulst—Walsoorden op de spoorboot WalsoordenVlake. Ct). Zlerlkzee, 16 Feb. Onze Ató-afdeeling be sloot heden aan den aftredenden algemeenen secretaris een jaargeld toe te kennen van f 3000 ®n stelde als caudidaat te zijner vervanging den heer mr A Kerdijk. Voorts werd met algemeene stemmen goedge keurd een voorstel om den heer Sanders, van Middelburg, uit te noodigen, op kosten van het departement, hier een voordracht te houden over „huisvlijt" een nietszeggend woord, dat naar wij hopen weldra door een beter zal worden vervaDgen en daarbij het onderwijzend perso neel gratis toegang te geven. Axel, 16 Febr. In de heden gehouden ver gadering van het An/s-departement Axel is, na goedkeuring van het voorstel om aan den heer Van Hees pensioen toe te kennen, tot candidaat Voor de betrekking van algemeen secretaris geko men de heer W. J. van Gorkom. De benoeming van een candidaat voor de betrekking van algemeen secretaris heeft in ver schillende NWs-departementen plaats gehad als "volgt: Voor mr. A. Kerdijk: te Vlaardingen, N. Pekel-A, Voorne en Putten, Deventer, Wieringer- waard en Slnis. Voor W. J. van Gorkom: te Sassenheim en Langewold, Voor P. Bruijn: te Warga, Wirdnm, Gouda, Veendam, Broek en Monster-'sGravesande. Aanstaanden Vrijdag zal te Utrecht een samen komst plaats hebben van christelijk gereformeerden, ten doel hebbende om een eigen centraal comité op te richten, dat bij de verkiezingen in Juni met eigen candidaten zou optreden. {St.) Uit New-Toik seinde men gisteren dat de al daar wonende Nederlanders eene groote meeting zullen beleggen om sympathie te betuigen met de Boeren, eene Aoo^fe-iTrMir-maatschappij voor de Transvaal op te richten en eene petitie te teeke nen aan Engeland tegen het voortzetten van den oorlog. De senaat van New Yersey heeft eene resolutie aangenomen, om sympathie met de Boeren te betuigen. Door het hoofdcomité van het Roode Kruit worden ongehuwde Nederlandsche geneeskundigen, die genegen zijn zich belangloos, voor rekening van het Roode Kruisbeschikbaar te stellen tot het verleenen van hulp aan gekwetsten en zieken der strijdende partijen in Zuid-Afrika, verzocht zich schriftelijk bij het hoofdcomité aan te melden. Volgens den Brusselschen correspondent van 'f Handelsblad hebben de Transvaalsche Boeren een adres gericht tot den koning der Belgen, om Zr. Ms. bemiddeling in te roepen tot het herkrijgen hunner onafhankelijkheid. Zij brengen daarbij in herinnering wat in de laatste jaren door Leopold II voor Afrika en speciaal ook voor de Transvaal is gedaan. Ook circuleert er een adres der Vlamingen, met de bedoeling om den koning bemiddelend te doen optreden voor hunne stamgenooten in Zuid-Afrika. In de Fransche kamer van afgevaardigden is, op voorstel van den heer Liouville, na overleg met eene daartoe benoemde speciale commissie, een wetsontwerp op de inenting aanhangig ge maakt, waarvan de twee belangrijkste artikelen aldus lniden Art. 1. De inenting is verplicht; zij moet plaats hebben in het eerste jaar na de geboorte. In tijden van epidemie moet deze kunstbewerking echter in de eerste zes maanden na de geboorte uitgevoerd worden. Art. 3. De her-inenting is insgelijks verplicht voor alle personen van beiderlei kunne beneden de 21 jaren. De heer Liouville had de verplichte her-inenting, om de 10 jaren, willen nitstrekken tot het 50e levensjaar, doch de commissie wilde zoo ver niet gaan. Men schrijft ons uit Rotterdam dd. gisteren: De vergadering van heeren bestuurdereD onzer liberale kiesvereenigingen draagt reeds vrucht. Algemeen Belang heeft zich in eene heden ge houden vergadering aangesloten bij de candidatuur- Philippi, door Orde gesteld, nadat gisteren ook Burgerplicht zich met die candidatuur had vereenigd. De verkiezing van wijlen den heer Voorhoeve heeft er den schrik in gebracht. De voorstanders der candidatuur-Hoboken maakten zich alleen maar bezorgd, dat het den heer Philippi aan tijd ontbreken zou. Nu, als tijd disponibel hebben aanbeveling genoeg is, dan verdiende hnn candi daat zeker de voorkeur. De kiesvereenigiug Rotterdam is nn nog de eenige, die voor de liberalen kracht zoekt in ver deeldheid. De heer Van Hoboken, die in de ver gadering van Algemeen Belang tegenwoordig was, miste den takt om voor eene candidatuur te be danken, toen hij zag dat weêr en wind hem niet gunstig waren. Zal hij thans toelaten, dat Rotter dam zijne candidatuur handhaaft De kerkelijke partijen laten nog niets van zich hooren. Zjj zullen waarschijnlijk moeite hebben een candidaat te vinden. Ons plaatselijk weekblad, het Zondagsblad, dat zich meer bepaald met de Rotterdamsche aange legenheden bezig houdt, heeft het voorstel der regeering, dat Rotterdam een tiende bijdrage in de kosten voor de verbetering van den Nieuwen Waterweg, met felheid bestreden. Eerst dan, wanneer de staten-generaal mochten weigeren de gelden voor het werk toe te staan zonder dat Rotterdam iets bijdraagt, eerst dan zon Rotterdam, het mes zich op de keel gezet ziende, moeten bewilligen. Het is Diet te wenschen voor Rotterdam, dat de gemeenteraad zich naar dit advies gedrage. Het gevolg zou zijn, dat wij nog zeer lang op een bruikbaren waterweg zouden moeten wachten. Amsterdam heeft indertijd uit eigen beweging aan de Kanaalmaatschappij eene bijdrage van 3 millioen toegezegd, als het Noordzeekanaal vol tooid zon zijn, en het heeft later, toen de staat op zich nam aan dat kanaal zekere verbeteringen aan te brengen, erin toegestemd om nog eens opnieuw 3 millioen bij te dragen. Met dit voor beeld voor oogen, kan Rotterdam moeielijk wei geren het zware offer te helpen dragen, dat opnieuw voor zijn waterweg naar zee geëischt wordt. Wel zou het bedenkelijk zijn, als algemeen geldend beginsel aan te nemen, dat in de kosten van werken, door den staat in het publiek belang ondernomen, bijgedragen moet worden door de localiteiten, die er het naast bij betrokken zijn, doch men kan in het gegeven geval, en de om standigheden in aanmerking genomen, de quaestie van beginsel erbuiten laten. Bovendien, heeft niet reeds indertijd de Rotter damsche handel eene geldelijke bijdrage aange boden? Het bedrag daarvan doet niets ter zake; bet stond in evenredigheid tot de kosten, die men toen meende dat nog maar te maken waren. Thans, nu de staatscommissie als het ware een geheel nieuw werk voorstelt, zijn de kosten zoo veel grooter en spreekt het dus van zelf dat de bijdrage daaraan geëvenredigd behoort te zijn. Maar in dat aanbod van den handel lag in elk geval de erkentenis, dat van Rotterdam een offer mocht geëischt worden. Hoe zon het dan nn te weigeren zijn De waterweg hoe dikwijls is het reeds ge zegd? is voor onze stad een levens-quaestie. Met het oog daarop zou de gemeenteraad wijs doen, zijnerzijds geen moeielijkheden in den weg te leggen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned. Indië, door middel van het stoomschip Torringtonwaarvan het vertrek uit Rotterdam op 19 dezer is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang gezonden. De brieven en verdere stukken behooren uiter lijk op 19 Febr. 's morgens vóór 11 uur te Rotterdam aangekomen te zijn. burgemeesters. Benoemd: tot burgemeester van Erp, M. J. M. de Bruyn; van Monnikendam en Katwoude, T. van der Zee; van IJzenriijke en Biervliet, Ch. de Vos; van Hoofdplaat, P. K. P. J. van Slotenvan Waterlandkerkje, J. A. Bekaaren van Nieuwolda, H. Waalkens. registratie eb domeinen. Eervol Ontslag verleend aan L. J. van Toulon van der Koog, uit zijne betrekking van inspec. der reg. en dom. lo kl. in de divisie van inspectie Utrecht, behou dens aanspraak op pensioen. Benoemd tot insp. der reg. en dom. Ie kl.in de divisie van inspectie te 'sGravenhage (leafd.) J. A. Molbuysen, insp. 2e kl. in de div. van insp. 'sGravenhage (2e afd.)in de div. van insp. 'sGravenhage (2e afd.) A. K. Daneels van Wgk- huyse, insp, 2e kl. in de divisie van insp. Deventer; van de 2e kl.in de div. van insp. Deventer, J. E. J. Jordaan, insp. 3 kl. in de div. van insp. Hoornin de div. van insp. Utrecht, J. G. Everwijn, insp. 3e kl. in de div. van insp. Sneek; van de 3e kl.: in de div. van insp. Hoorn, D. C. H. Smits, insp. 3e kl. voor den ambulanten dienst in de div. van insp. Sneek, L. J. M. Timmers Verhoeven, ontv. te Sliedrecht; voor den ambu lanten dienst, G. J. A. Hniskes, ontv. te Eeppel. kabinet des konings. Benoemd tot commies C. O. G. de Ridder en mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nyevelt, beiden thans adj.-commies tot adj.-commies G. J. F. Anders, thans le klerk tot le klerk D. J. Beek, thans 2e klerk; tot 2e klerk Th. J. van Loo. geneeskundige dienst. Benoemd tot reserve- off. van gezondh. 2e kl, bij het personeel van den geneesk, dienst van de landmacht, de burger geneeskundigen dr. F. J. Michelsen, arts te Amsterdam, en dr. J. G. Bolle, arts te Middelburg. Tot assistent aan de rijks-landbouwschool te Wageningen is benoemd de heer J. P. Strieker jr te Amsterdam, laatst leeraar aan de landbouw school te Bnitenzorg. Bij Gebr. Van Cleef te 'sGravenhage is uitge geven een belangrijk verslag omtrent eenige buitenlandsche militair-geneeskundige applicatie- scholen en hospitalen, bezocht door den heer vV. P. Ruijsch, arts en officier van gezondheid le klasse, thans adj -inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Brabant en Limburg. Op last der regeering bezocht de heer Ruijseh de applicatie-scholen en hospitalen te Dresden, Berlijn, Weenen, Parijs en Londen en de nitkomst van zijn onderzoekingen heeft bij in genoemd verslag meegedeeld. De stoomstuurinrichtingen, door de maat schappij De Schelde te Vlissingen aangebracht aan de rammonitors Panter en Hyena, zijn gisteren middag op het Haringvliet beproefd en goed be vonden. Na afloop der proefneming zijn de rammonitors naar de marinewerf te Hellevoetsluis gestoomd. Met den laatsten dezer wordt de kap.-luit. t/z G. Doorman eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schoefstoomschip 3e kl. Alkmaar en dat bevel opgedragen aan den kap.-luit. t/z T. C. Gobée, en zulks onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde kommando over Zr. Ms. ramschip Stierhet bevel over dat ramschip wordt opgedragen aan den kap.-lnit t/z H. Dijserinck. Zr. Ms. rammonitors Panter en Hyena, lig gende te Hellevoetsluis, worden buiten dienst gesteld en de kommandanten dier bodems, res. pectievelijk de lnit. t/z le kl, J. G. Joekes en G. A. Le Bron de Vexeia, op nonactiviteit gesteld. De luit. t/z le kl. H. Nrjgh, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. De luit. t/z 2e kl. J. G. van Wessem en J« M. Wgers, dienende respectievelijk aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Anna Paulowna en wacht schip te Hellevoetsluis, zullen met 1 Maart a, onderling van bodem verwisselen. De zangeres Albani viert in ons land een sehit« terenden triomf. Na haar optreden in Lucie te Amsterdam kwam aan de toejuichingen, fanfares en andere teekenen van bijval in den schouwburg schier geen einde. Daarna werd haar in haar hotel Den Doelen een serenade gebracht. De Doelenstraat stond volgepropt met menschen toen de muziek aankwam, zoodat de ergerlijkste tooneelen van wanorde en verwarring voorvielen. Het dunrde gernimen tijd eer men erin slagen kon de muzikanten en koristen behoorlijk te groepeeren. De duizenden die de uitvoeringen van muziek en zang toejuichten, stemden in met de hulde die der kunstenares werden gebracht en het Leve Albani! klonk tot na middernacht door de lucht. Mohr, de bekende geestige posthoorn-mede werker van de Kölnischt Zeitung, zegt een woord van een nieuwe klucht vau L'Arronge, den schrijver van Liefdadige dames en Dokter Klaus. Het Dieuwe stuk heet Der Compagnon en bevat de oude geschiedenis van den bevrijdingsoorlog van jonggetiouwden tegen schoonouders. ^Klein burgerlijke levensbeschouwing, zegt Mohr, en platte gemoedelijkheid kenmerken dit nieuwe werk van den vruchtbaren tooneelschrijver als al zijne vroegeie. De jonge L'Arronge dicht, zooals de oude L'Arronge speelde, en zijn aange wezen gebied is de klucht. L' Arronge heeft eene bijzondere handigheid om zijne stukken te krui den met realistische trekken uit het alledaagsche leven. Zoo ziet men in dezen Compagnon een volledigen verhuisboel over het tooueel trekken, zooals een eehte Berlijner dien ieder jaar pleegt te beleven. Zulke kunstvoorbrengselen weet het Berljjnsche publiek beter te waardeeren dan de in handeling gebrachte problemen en bet fijnere werk van Sardou. Doch niet Eileen ft het sttt&j

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1