1HMI Laatste Berichten. BUITENLAND. Gemengds Berichten. 9 De Transvaal. Ingezonden Stukken. Weerkundige waarnemingen. 16 Februari des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. Den 18n dezer zal de heer Joseph Cramer, de bekende Amsterdamsche violist, den dag her denken waarop hij voor 25 jaren het eerst in Felix Meritis voor 't publiek optrad. Hij was toen 11 jaren oud en werd door de Amsterdam sche bladen als een wonderkind begroet. Die voorspellingen zijn niet onvervuld gebleven. Betrekkelijk het aanstaande watersnoodfeest in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, deelt het Ebl. mede In eene bijzaal wordt een tooneel gebouwd, waar leden van het gezelschap-Carré toeren zul len verrichten. Het midden van die zaal is bestemd voor de verloting van den hit. In het andere gedeelte wordteen tentoonstelling van schilderijen gehouden. In de bij zaal aan de andere zijde wordt een zeventiende-eeuwsche wijn-knijp ingericht. Aan de overzijde (bijzaal aan den tuinkant) zal zich een buffet met restauratie bevinden de bij zaal aan de zijde van de Hoogesluis wordt voor kunst voorwerpen en geschenken gebezigd. De winkel tjes komen in de groote zaal. Voorts zullen op verschillende plaatsen zijn een mono-polorama, een zeldzaam natuurwonder, de geheimzinnige hand, verschillende kindervermake lijkheden, een tir de salon enz. Aan verscheiden heid zal 't dus niet ontbreken. Onder de lotelingen der gemeente Slochteren, lichting 1881, telt men een gehuwde met twee kinderen, een gehuwde met een kind en een weduwnaar met een kind. Nu de vorst zich andermaal vertoont, grijpt men in 't Noorden des lands weder naar de schaat sen. Ook in Amsterdam werd reeds gereden. Daar worden ook opnieuw maatregelen geno men tot het houden van een internationalen wed strijd, dewijl men van meening is dat bij nog éea nacht flinke vorst de baan der Amsterdamsche IJsclub daartoe zou kunnen dienen. De kapitein ter zee H. B. Kip, oud-gou verneur van Curasao, heeft van de ingezetenen dier kolonie een kostbaar theeservies als bljjk van hulde en hoogachting ten geschenke ont vangen. In de N. B. Ct komt het verhaal voor van eene geheimzinnige zaakeene jonge boerendochter op een Zuid-Hollandsch dorp heeft plotseling de algemeene verbazing opgewekt door hare groote uitgaven. Zij verkwistte duizenden, voer een groot deel in dukaten en de opbrengst van oude zilveren voorwerpen. Zij beweerde, dat zij geërfd had en nog lij millioen had te wachten. Een gerucht zeide, dat een bloedverwant van het meisje een schat gevonden zou hebben in de kel ders van een oud kasteel. In December is zij met een jong mensch op reis gegaan, naar zij zeide, om haar erfenis te gaan halen. De Ministrel verhaalt de volgende anecdote, betrekking hebbende op het ongeregelde verschij nen van muzikanten bij de orkest-repetities. Een trombonist kwam weder te laat en sloop zoo voorzichtig mogelijk onder de uitvoering van een stuk naar zijn lessenaar, wat echter door den orkestdirecteur Girard werd gezien. Deze wilde eindelijk eens een voorbeeld stellen, deed het orkest ophouden en riep luide: „Mijnheer de trombonist, hebt ge geen horloge „Jawel, mijnheerstamelde de aangevallen artist, maar geen repetitie-horloge Een algemeen gelach volgde, waarmede Girard zelf instemde, en de repetitie werd opgewekt voortgezet. Den 27en dezer maand, op den 79en verjaar dag van Victor Hugo, wil men den dichter een groot feest bereiden, waartoe zich eene commissie „Alleen om mijnentwil? „Ja er is niemand anders meer Een hevige angst maakte zich eensklaps van de moeder meester. Zij stond op, zag haar man strak aan en snelde het huis in. Hij bleef zitten en sloot de oogen, totdat er plotseling een rauwe kreet in het vertrek weer klonk. Het gerecht. In de kamer van het huisje in het bosch was het reeds donker. De laatste stralen der avond zon vielen nog door de kleine ruitjes op het jonge, levenlooze schepseltje in de wieg, als wilden zij die te vroeg verbleekte wangetjes opnieuw kleuren. Martha lag geknield voor de wieg en steunde. Gied stond in den versten, donkersten hoek. Hij had zooeven alles aan zijn vrouw verteld. Zij had hem aangehoord en riep nu: „zijn eigen kind geworgd!" Toen deed hij een paar stappen naar haar toe, vouwde de handen en sprak met een van aan doening trillende stem: „Jezus, Maria, vrouw! als gij zoo spreekt dan ben ik verloren." „Alleen een ellendeling koopt zijn welver diende straf af met het loven van zijn eigen kind! jtiep zij, „maar geen vader." {Wordt vervolgd.) heeft gevormd, welker eerepresident Louis Blanc is, terwijl Anatole de la Forge hare werkzaamheden in werkelijkheid leidt. Het moet niet alleen een Parijsch, maar een nationaal feest zijn, en daarom zullen deputaties uit geheel Frankrijk tot de deel name worden toegelaten, terwijl ook uitnoodigingen aan het buitenland zullen worden gericht. Het geschenk aan Victor Hugo aan te bieden, is een groote lauwerboom, op welks vergulde bla deren de namen der werken des dichters zullen geschreven zijn. Des middags van den feestdag zal op het plein van den Are da Triomphe een optocht gevormd worden, die langs de woning van den dichter, Avenue d' Eylau 130, zal defi- leeren en hem bloemen, kransen, palm- en olijf takken zal offeren. In dien stoet ontbreken natuurlijk de muziekkorpsenen zangverenigingen niet. Om twee uren heeft eene groote letterkun dige en muzikale matinee plaats waaraan de voor naamste kunstenaars der Parijsche theaters mede werken. Eokele redenaars houden lofredes op Victor Hugo, en een nieuw gedicht ter zijner eere zal worden uitgesproken. Bij deze matinée zullen 2.000 plaatsen om niet worden uitgegeven, om ze door de mairieën te laten uitdeelen aan het volk, in den engeren zin van dit woord. Iedere schouw burg in Parijs zal zoo mogelijk dien avond eenig werk van Victor Hugo op zijn programma zetten, en eindelijk zal er, ter herinnering aan dien dag, eene bronzen medaille worden geslagen, die aan de éene zijde het beeld des dichters zal dragen, met het omschriftCe siècle avait deux ans, en aan de keerzijde eene vermelding van het feest en den datum. Zoo is het voorloopig programma van dit bui tengewone feest, eene apotheose die ons den vers regel in herinnering brengt door een der jongeren, De Banville of Coppée, van den grijzen dichter geschreven Eutré vivant dans 1' immortalité De Fransche regeering is voornemens in 42 vuurtorens electrisch licht aan te brengen. Er bestaan thans zeven electrische kustlichten waarvan drie in Frankrijk. Amsterdam. De hoofdingenieur Dirks werd heden alhier tot lid der tweede kamer verkozen met 779 stemmen. De heer Van der Biesen (katholiek) verkreeg 158, de heer Wiegel (anti revolutionair) 77 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 4888. Londen. Daily News verneemt dat door generaal Colley Maandag een vredesvoorstel der Boeren ingezonden is. De ministerraad heeft gis teren een antwoord daarop vastgesteld. De koningin heeft geweigerd de Purmerendsche deputatie tot aanbieding van een adres te ontvan gen het adres is daarop aan den minister van buitenlandsche zaken overhandigd. HAMEN DEE PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht [- 0.6 OZO 1 betr. 1 Groningen. - 0.3 O 1 betr. 1 Helder - 0.9 OZO 0 z. bew. 0 Vlissingen. - 2.0 ZO 0 1. bew. 1 Maastricht. - 3.2 ZZO 1 helder 1 Sylt 3.6 ZO 3 z. bew. 4 Valentia. Hamburg f- 2.6 OZO 4 betr, 5 Swinemunde. - 6.0 ZO 2 betr. 2 Leipzig. - 2.9 NO 1 betr. 7 Carlsruhe - 0.7 Z 1 1. bew. 3 Grisnez - 2.9 NO 2 mist. 3 Parijs. - 3.9 NO 0 1. bew. - 1 St Mathieu - 5.9 ZO 2 betr. Biarritz 9.5 z 3 z. bew. Perpignan stil Christiaansund |- 9.1 0 z. bew. 3 Stockholm. -11.8 NNO 2 betr. - 7 Koppenhagen - 7.1 ZO 2 regen 2 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: G. 2.9 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs(Corr.) Thermometer 15 Febr. 's av. 11 u. 35 gr. 16Febr. 'smorg. 8 u. 32 gr. 'smidd. 1 u. 45 gr, 's av. 5 u. 41 gr. F. De Fransche kamer heette Maandag en Dinsdag bezig met de wet op de drukpers, en in hare verslagen leest men dan ook niet anders dan van aangenomen, geamendeerde en verworpen artikelen. Maar de leden waren veeleer bezig met het ont werp tot instelling van groote kiesdistricten (scrutin de liste), waarvoor de heer Bardoux in de zitting van morgen de prise en coneidération zal vragen. Menig lid der vertegenwoordiging gevoelt zich vrij benepen. Man van gewicht onder den rook zijner geboortestad, heeft hij zich door particuliere diensten aan invloedrijke kiezers, door trouwe behartiging van locale belangen te Parijs, een eerekroon verworven in de oogen zijner stede lingen, die niet altijd bestand zal blijven tegen de critiek van een gansch departement. Grooten angst koesteren zij dus dat de invoering der grootere kiesdistricten hun de invloedrijke positie, het aangename verblijf te Parijs en de 9.000 franken traktement zal kosten. Want bij nauwkeurig onderzoek vindt men bij kamerleden ook wel enkele keeren motieven, welke niet rechtstreeks zijn geput uit het algemeen belang van den staat. Een groot aantal leden der kamer verkeert dus in grooten angst, wijl zij tegen de groote stroo ming der liberalen in, toch ook niet best tegen de wet durven stemmen. Zij hebben daarop een huismiddeltje gevonden, dat echter waarschijnlijk falen zal. Om in alle veiligheid te kunnen tegen stemmen en toch later aan hunne kiezers te ver tellen dat zij vóór den maatregel waren, willen zij voorstellen over dit ontwerp met gesloten briefjes te stemmen De aanvrage daartoe moet door 50 leden worden gedaan, wier namen in het offieieele blad worden openbaar gemaakt, en ook hieraan durven velen zich niet wagen, zoodat het te verwachten is dat van dit plan niets zal komen. De ijverigste voorstander van den scrutin de liste is de heer Gambetta, die deze verandering wil doen gepaard gaan met eene vernieuwing der kamer bij gedeelten. Thans treedt de kamer ineens in haar geheel af. Op déjeuners, die hij tegenwoordig bijna om den anderen dag vóór den aanvang der zitting aan kamerleden geett, verde digt hij beide maatregelen in het breede. Zij moeten eindelijk, volgens hem, eene vaste en homogene meerderheid in de kamer scheppen. En bij zulk eene meerderheid heeft de heer Gambetta een groot persoonlijk belang; want na de ver kiezing eener nieuwe kamer zal hem zoo goed als zeker de eisch worden gesteld, dat hij als actief leider der Fransche politiek ook voor de schermen zal treden. Ea daartoe behoeft hij eene vaste, in hoofdzaken homogene meerderheid, die genoeg zedelijk bewustzijn van haren plicht heeft om terwille van groote doeleinden kleine belangen en rancunes te doen zwijgen, in éen woord wat men in Engeland noemt a loorking majority. Het is niet te verwonderen dus dat dit voorstel de gemoederen warm maakt. Voortgekomen uit het linkercentrum, wordt het warm verdedigd door de geavanceerd liberalen de heer Gambetta spaart zijn persoonlijken invloed niet, en het ver zet berust meest op redenen die men niet noemen wil, maar die daarom niet minder krachtig werken. In naam van keizer Wilhelm heeft graaf Stolberg-Wernigerode gisteren middag den Duit- echen rijksdag geopend. In de troonrede wordt in de eerste plaats gesproken over de rijksbegroo- ting en de verdere uitbreiding der vóór twee jaren gehuldigde economische politiek, welke het rijk in het bezit moet stellen van zulke ruime middelen, dat het niet alleen volkomen zelfstandig is, maar ook aan de bondsstaten uitkeeringen kan doen, waardoor deze hun belastingstelsel knnnen hervormen. De regeering wil genezing zoeken voor sociale ziekten, niet alleen langs den weg van bedwang, maar ook door eene opbouwende wetgeving, door voorzorgen te nemen voor hen die niet meer werken kunnen, door de wet op de verzekering der arbeiders tegen ongelukken, welke thans in den bondsraad aanhangig is. De werkzaamheid der bestaande wetgeving en der particuliere maatschappijen is in dit opzicht ontoe reikend gebleken, waardoor de gelederen der sociaaldemocraten niet onbelangrijk versterkt zijn. Daarenboven zal eene wet worden ingediend op de coöperatieve vereenigingen, een wet op het weduwen- en weezenpensioen van staatsambtenaren en eene wet tot wijziging der strafwet, met het oog op het toenemen der misdaden en misdrijven. Van de vorige zitting is nog hangende gebleven een ontwerp tot wijziging der staatsregeling, om tweej aarlij ksche begrootingen in te voeren teneinde tijd te winnen voor den parlementairen arbeid, die lijdt door het dikwerf onvermijdelijk samenvallen van de zitting der landdagen met die van den rijksdag. In dit alles is niet veel nieuws, en de grootste belangstelling zal wel gewekt worden door de zinsneden der troonrede, welke over de algemeen Europeesche politiek handelen en welke wij in haar geheel weergeven. „Het Duitsche rijk verheugt zich in eene vreed zame en welwillende verhouding tot alle buiten landsche staten, en in het bij zonder beantwoordt de politieke verhouding tot de naburige groote staten aan de vriendschap welke Z. M. den keizer persoonlijk verbindt aan hunne beheersohers. Bij de Europeesche mogendheden heerscht niet alleen volkomen overeenstemming in den wil om den vrede te bewaren, maar er bestaat ook omtrent het doel der tusschen haar hangende onderhande lingen geen principieel verschil van meening. Der - halve ben ik gemachtigd Z. M. 's vertrouwen uit te sprekon, dat het aan de eensgezindheid der mogendheden zal gelukken ook gedeeltelijke sto ringen in den vrede te voorkomen en in ieder geval zoo te beperken, dat zij noch Duitschland, noch zijne naburen raken." In het Engelsohe hoogerhuis heeft lord Kimber- ley aan een interpellant geantwoord, dat de onder» handelingen met de Boeren zoo zegt althans het telegramwij vermoeden dat gesproken is over de aan president Brand opgedragen stappen tot verzoening, dat deze onderhandelingen geen vredesvoorstel van Engelsche zijde bevatten, dat de regeering zich daarover niet behoeft te schamen, maar dat zij geene verdere inlichtingen kan geven. Lord Beaconsfield zeide dat het geene goede politiek was om te onderhandelen, terwijl men strijdtwant hoe zou men een vrede op goede voorwaarden kunnen sluiten, terwijl de Engelsche troepen nederlaag op nederlaag lijden Men beweerde te Londen dat de ministerraad zich gisteren met Transvaalsche zaken had bezig gehouden. Vandaar moet de beslissing komen; de kamers zullen de regeering niet dwingen om den oorlog te staken, ook al vinden zij dien on rechtmatig, wat in geen van beide huizen tot nog toe is gebleken. Er zijn weder eenige telegrammen, doch zij bevatten geen groot nieuws. De Daily Telegraph weet te zeggen dat de Boeren Colley's kamp niet meer bedreigen, en dat men onderstelt dat zij zich verzamelen bij Biggarsberg om de versterkingen den pas af te snijden. Sir Evelyn Wood, een officier die zich in den laatsten Zoeloe-oorlog verdienstelijk heeft gemaakt, was van Pieterma- ritzburg naar het front vertrokken. In dezelfde plaats was ook bericht ontvangen dat de Kaap- sche Hollanders, die als militie dienen tegen de Basuto, blijven wegloopen uit de gelederen. Ook de Times bericht dat zich groote troepen Boeren ten zuiden van Newcastle bewegen, klaar blijkelijk om de versterkingen aan te vallen. De Boeren trachten ook de gedoopte Kaffers van de Engelschen te vervreemden, zeide men te Durban, en men was er bang voor de houding van Oh&m, den Zoeloekoning. Vier lijken van officieren wer den Maandag op het slagveld van Ingogo opge graven, waarschijnlijk om ze naar Engeland te zenden. De menschen die hiermede belast waren, zagen wel gieren, maar geen enkelen Boer. Omtrent de troepen die Colley ter hulp snellen, verneemt de Standard een en ander uit Durban. Dinsdag werd eene batterij negenponders, zonder paarden of manschappen, met een extra-trein naar Pietermaritzburg gezonden, die waarschijnlijk moet dienen voor de bewapening van een verschansing welke men wil opwerpen tusschen Ladysmith en Landmans Drift, tot dekking der Engelsche legermacht op weg naar Newcastle, tegen een aanval in den rug. Het 92e regiment, bet tweede deel van het 60e, het löe huzaren en de mariniers van de Dido be reikten zonder hindernis Zondag de Sunday- rivier. Het 97e zal de gemeenschap tusschen Lady smith en Newcastle openhouden; terwijl eindelijk het 83e en het laatste escadron huzaren Zondag Pietermaritzburg verlieten en zoo snel mogelijk oprukken. In genoemde plaats is een depot op gericht, voor de reserve en de gewonden. Het transportschip Queen met troepen was Maandag op de reede van Durban gekomen, maar het was slecht weer, zoodat de troepen nog niet konden landen. De gouverneur van de Kaapkolonie, sir Hercu les Robinson, seinde aan den minister van kolo niën onder dagteekening van den 12en (Zaterdag): „Pondoland is rustig. Ik heb van Umquikela een bevredigend antwoord op mijne boodschap ge kregen. In Kaffraria heeft Baker's ruiterij het geheele land van Umhlonhlo afgereden, maar zij vond noch bevolking, noch vee. Het district is geheel verlaten. Uit Basuto-land rapporteert Bayley dat eene patrouille de rebellen bij Maseru heeft verslagen. De vijand werd op de vlucht geslagen, terwijl de koloniale troepen haast geen verliezen leden en vijf dorpen in brand staken. Lerothodi vroeg eenige dagen wapenstilstand om mijn antwoord aan hem te overwegen. Ik stond hem eene week toe. Kolonel Drury Lowe, die in den Zoeloe-oorlog het 17e regiment lanciers kommandeerde, vertrekt onmiddellijk naar Afrika om de cavalorie-brigade aan te voeren, welke zal bestaan uil vier regi menten geregelde cavalerie, éen regiment infante rie te paard en een troep ongeregelde ruiterij (inboorlingen Dit ligt echter nog in de toekomst; eerst moet de kolonel met zijne troepen er zijn, wat vooral nogal bezwaarlijk is, omdat men zoo veel scheepsruimte voor de paarden noodig heeft. In Natal kunnen de troepen niet veel paarden vinden. Die er nog zijn, worden door de Holland- sche Boeren uit de buurt gehouden. Om tot eene berekening te komen der macht, die onder kolonel Lowe de Transvalers over drie weken moet verslaan, diene dat in Engeland de regimenten cavalerie tellen van 530 tot 628 man met 320 tot 384 paarden, buiten de officieren- en treinpaarden. In Indië tellen de regimenten 545 man en 456 Boldatenpaarden. Hieronder zijn de depots begrepen. Middelburg, 16 Febr. 1881. Aan de redactie van de Middelburgsche Courant In uw nommer van heden verzoekt u de Arn->

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2