N«: 40. 124' Jaargang.' 1881. Donderdag' 17 Februari. Oprichting Smederij. De wilddief. Gemeente-Belastingen. Jaardag Tan Z. M. den koning. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 5,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor Let Buitenlandde Compagnie générale de PuLlicité G. L. Baubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Kohieren voor de plaatselijke directe belas ting op de inkomsten en honden over 1880. Middelburg, 16 Februari. FEUIL.LBT03ST, JEEN GESCHIEDENIS UIT DE ALPEN, R0SEGGER. „Ik ben na niet voor gekheid gestemd! Benoemingen en besluiten. Onder wjjs. Marine en leger. Kunstnieuws. riYTiffirrrwirffl De burgemeester en wethouders van Middelburg, breDgen ter kennis van de ingezetenen, dat de suppletoire kohieren no 2 van de plaatselijke directe belasting op de inkomsten en honden over het jaar 1880, door gedeputeerde staten van Zee land zijn goedgekeurd, en ter invordering aan den gemeente-ontvanger uitgereikt. Middelburg, den 15 Februari 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, a. J. W. DE RAAD. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de artikelen 6 en 7 der wet van den 2 Juni 1875 \Stbl. no 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken maken bekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van C. Marsie alhier, om vergunning tot het oprichten van een smederij in perceel O no 151, in de Breestraat; dat op Vrijdag den 4 Maart a. ten raadhuize dezer gemeente des namiddags te half 2 uren gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middeiburg, den 15 Febr. 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, J. W. DE RAAD, l. t. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de verordening van algemeene plaat selijke politie; maken bekend dat ter gelegenheid van den jaardag van Z. M. den koning op den 19 Februari a., het afsteken van vuurwerken zal geoorloofd zijn op de Groote .Markt, bij uitsluiting van alle andere plaatsen, en zulks van 7 tot 11 uren des avondB, alsmede dat -de verkoop van vuurwerken eveneens tot Huren «des avonds zal worden toegestaan. Middelburg, den 15 Februari 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, a. i. J. W. DE RAAD. De minister van financiën heeft benoemd in de Commissie voor het afnemen van het in Maart a. VAK X)e moeder vraagt naar haar kind. De reebok bleef bij het geweer op bet mos in het kreupelhout liggen. De wilddief wankelde met een anderen buit den berg af, naar buis. Het was reeds schemeravond; niet ver van den gespleten boom ontmoette Gied een van de jagers die daar boven bij de lariksen naar hem gezocht hadden. „Wat draagt gij daar in dat pak vroeg deze scherp. „Dat gaat u niet aan." „Dat zullen wij zien of het mij niet aan gaat 1 op den berg is geschoten. Ik wil op Btaanden voet weten wat gij in dat pak hebt. „Zoozei Gied met een bitteren lach. „Meent gij soms dat ik de wilddief ben Hoe slim te 's Hage te houden examen voor de betrekking van commies-verificateur der dir. bel. invoerr. en ace. den heer C. Oorthuis, boofd-inspectenr dier middelen bij het dep. van financiën te 's Hage, als voorzitter, en als leden de heeren: J. B. Storij van Blokland, controleur te Amsterdam, C. J. C. van der Ven, controleur te Dordrecht, en W. H. Houwing, controleur te Middelburg. Maandag had te Londen, ten huize van sir Verney, een der eerste strijders voor de rechten van de Transvaal, een gala-diner plaats, waaraan o. a. de leden van het Purmerender comité deel namen en onderscheiden leden van het parlement. De heer Joh. C. Stuyt deed in een heildronk het voorstel om binnenkort een Europeesche bijeen komst in zake de Transvaal te hebben, welk voorstel met levendige toejuichingen begroet werd. Zaterdag wordt te Londen een monster-Trans- vaal-meeting gehouden. Tot aanvulling van het bericht omtrent 's ko- nings voornemen om het paleis van wijlen koning Willem II te gaan tewonen, wordt nog medege deeld, dat dit paleis behoort tot de nalatenschap van koning Willem II en dat Z. M. thans onder handelt met Hd. zuster, de groothertogin van Sakaeu-Weimar-Eisenach, om het voor eigen rekening te koopen. Zlerlkzee, 15 Februari. De Liberale K>es- vereeniging alhier stelde heden avond tot candi- daat voor de open plaats in den raad, ontstaan door het vertrek van den heer J. C. Pilaar, den heer S. J. Ochtman Johsz., die deze candidatuur heeft aangenomen. Met het oog op de pokken-epidemie teAmeide is de loting voor de nationale militie, die op 15 dezer te Vianen moest plaats hebben, verdaagd tot 7 Maart, met bepaling dat die alsdan in Ameide geschieden zal. Tot heden zijn daar <i personen aan de ziekte overledende daaraan nog lijdenden zijn allen herstellende en sedert 8 dezer hebben zich geen nieawe gevallen voorgedaan. De benoeming van een candidaat voor de be trekking van algemeen secretaris heeft in ver schillende Nwts-departementen piaats gehad als volgt: Voor mr. A. Kerdijk: te Brouwershaven, Klaas waal, Haarlem en Leeuwarden. Voor W. J. van Gorkom: te Heinenoord, Kieuwwolde, Assen en Apeldoorn. Voor P. Bruijn: te Wijhe, Meppel, Winkel, Middelstum en Zalt Bommel. De heer mr. S. A. Vening Meinesz heeft gisteren in een zitting van den gemeenteraad het burge- „Ik ook niet." „Ik raad n, houthakker, laat zien wat gij draagt „Ik raad u nog beter: laat mij met rust?" „Gij zijt mij al lang verdacht geweestNu heb ik u." De jager viel Gied aan, er ontstond een worste ling, die echter eensklaps een einde nam, daar de jager den doek van het lijkje had weggetrok ken en ontzet achteruit trad. „Weet ge het nu?" vroeg Gied met een doodsbleek gelaat. „Als het zoo gelegen is", stotterde de ander, „dan is het misschien toch iets anders geweesu'' Dit zeggende ging hij stil heen. Toen Gied zijn huis naderde, zag hij dat zijn vrouw nog niet terug gekeerd was. Hij opende de deur met den sleutel en legde het doode, ver stijfde kind in de kamer in de wieg. Daarna ging hij voor het huis op de bank zitten en weende. Hij zat daar heel lang met de handen voor het gelaat, totdat hp op eens voetstappen hoorde en opschrikte. Daar kwam zijn vrouw. Zij trad nader, tot vlak bij hem en bleef voor hem staan. Zij had zich voorgenomen hem bittere verwijten te doen over zijn slechtheid; maar toen hij daar zoo bedroefd zat die dierbare man, wiens lief en leed zij altijd wilde helpen dragen, ter liefde van wien zij heden het welzijn van het geheele meesterschap van Rotterdam aanvaard. Hij werd door den oudsten wethouder, den heer Eickma, met eene toepasselijke aanspraak verwelkomd en beantwoordde die op gelijke wijze. Blggekerke, 15 Febr. De alhier gehouden collecte ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood heeft f 96.62J opgebracht. De St. Ct. bevat een besluit bepalende de plaatsing in het Stbl. van de verklaring tusschen Nederland en Denemarken tot wederkeerige be scherming van fabrieks- en handelsmerken, op 14 Jan. 1881 onderteekend. De audiëntie van den minister van binnenland- sche zaken zal op Zaterdag, 19 Febr. a., niet plaats hebben. baad vak state. Benoemd tot lid van den raad van state de staatsraad in buitengewonen dienst mr. A. F. X. Luyben. koloniën. Bepaald, dat de heer F. B. 's Jacob» die den benoemden gouv.-gen. naar Ned.-Indië verge zellen zal, ten einde hem, geheel buiten bezwaar van den lande, als particulier secretaris bij te staan, zoo lang hg die functiën vervult, in rang met de gewestelijke secretarissen van Ned.-Indië zal zijn gelijk gesteld en het voor hen bepaalde oostuum zal mogen dragen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. enz. te Terschelling c. a. H Yeltman, comm. verific. Ie cat. te Amsterdam, te Joure e. a M. P. Troelstra, ontv. te Texel, te Katwijk c. a. F. H. Thorbecke, ontv. te Hazerswoude, en te Baarloo c. a. G. H. Mols, ontv. te Afferden. Benoemd tot ontvanger der invoerr. en acc. en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Groningen C. G. van Wijk Werncke, controleur der dir. bel. enz. te Hellevoetslnis. consuls. Vergunning verleend aan den heer J. H. O. Töunies, vice-consul der Nederlanden te Cuxhaven, tot het aannemen der betrekking van vice-consnl van Rusland ter genoemde plaatse. Vanwege de maatschappij Tot Nut van 't Alge meen zal dezen zomer een cnrsns geopend worden voor het onderricht in nuisvlijt. De cnrsus, die ongeveer van 15 Juli tot 15 Augnstus te Am sterdam gehouden worden zal, is niet alleen bestemd voor onderwijzers, maar ook voor be ambten van weeshuizen, gevangenissen, gestichten van weldadigheid enz. Door gedeputeerde étaten van Noord-Brabant huis op het spel had gezet, evenals hg misschien alleen uit liefde voor haar en het kind den slechten weg des stroopers was opgegaan toen brak haar het hart. Zij zonk op de kniëa voor hem, legde haar hand op zijn schonder, en zei op zachten toon„In mijne oogen zijt ge niet slecht, Aegydi, ik vergeef u." „Weet ge het dan al!" riep hij, overeind springende, uit. «Van vreemden heb ik moeten booren, wat gij gedaan en mij vtrzwegen hebt, Gied! van vreemden! Ik weet niet wat er nu gebeuren zal. Ik zal alles met u dragen, ik wil honger lijden en bedelen, huis aan huis, als gij het maar laat, beste man. Ga niet meer in het bosch, laat bet stroopen na 1 Denk aan ons kind, het eenige dat wij hebben, en bedenk dat wij haar niets kunnen nalaten dan een eerlijken naam." „Zij weet het nog niet" mompelde hij en viel weer op de bank neer. „En als zij nu komen om u weg te voeren Gied, verlies dan den moed nietzie, gij zijt een brave man en ik zal de gevolgen van hetgeen gij toch slechts ter wille van uw gezin gedaan hebt, zonder morren dragen. Die harde tijd zal voorbij gaan en dan zult gij weer gerechtvaardigd worden. Wij zullen wel weer werk vinden en nog gelukkig zijn. Kom, wees goedsmoeds, beste jongen! en vertel mij eens hoe het Emmatje gaat.1; is aan J. H. van Willigen, hoofd der openbare school te 's Gravenmoer, vergunning geweigerd om lid van het kerkbestuur of ouderling te zijn. De weigering is gegrond op de overweging, „dat de taak van den openbaren onderwijzer, zooals de wet die omschrijft, niet wel vereenigbaar is met kerkelijke dienstbetrekkingen." De onderwijzer is van deze nitspraak bij den koning in hooger beroep gekomen. Door Z. M. is bepaald, dat met 1 April a. zullen plaats hebben de garnizoensveranderingen, die hieronder zijn aangeduid: 2e reg. inf. hoofdadministr. overgeplaatst van Grave naar Maastricht; 3e reg. inf. hoofdadmin. van Middelburg naar Bergen op Zoom4e reg. inf. hoofdadmin. van Gouda naar Leiden; le reg. huz. 5e esc. van Haarlem naar Zntfendepot-esc. van Leiden naar Amersfoort; hoofdadm. van Leiden naar Amersfoort; 2e reg. huz. staf van 'sHerto genbosch naar Venlo; le esc. van Breda naar Venlo; 2e esc. van Breda naar Venlo; depot-esc. van Venlo naar Haarlem; 3e reg. huz. le esc. van Bergen op Zoom naar's Hage; depot-esc. van 's Hage naar Leiden; staf van Arnhem naar Utrecht; le reg. veld.-art. 3e batterij van Amersfoort naar Utrecht; 4e batt. van Amersfoort naar Utrecht; 5e batt. van Arnhem naar Amersfoort; 6e batt. van Arnhem naar Amersfoort; 2e reg. le batt. van Arnhem naar 's Gravenhageveld-art. 2e batt. van Arnhem naar 's Gravenhage3e reg. 5e batt. van Zntfen naar Bergen op Zoom; veld-art 6e batt. van Zutfen naar Bergen op Zoomkorps rijd. art. staf en hoofdadm. van Amersfoort naar Arnhem le batt. van Amersfoort naar Arnhem; 2e batt. van Amersfoort naar Arnhem. Standplaatsen van nieuw opgerichte staven en onderdedenle reg. veld-art.staf le afd. te Utrecht j id. staf 2e afd. te Amersfoort; 2e id. le afd. te 'sHage; id. 2e te Leiden; 3e id. en hoofdadm. te Breda; 2e atd. te Bergen op Zoomle afd. 3e batt* te Breda; 4e batt. te Breda; le comp. trein te Breda; 2e comp. trein te Breda; rijd. art. instr.» batt. te Arnhem; le reg. vest-art. staf en hoofd adm. te Utrecht; 2ereg. vest.-art. staf en hoofdadm. te Naarden; 3e reg. vest-art. stat en hoofdadm. te Gorinchem; 4e reg. vest.-art. staf en hoofdadm. te Helder. De Haarlemsche rederijkerskamer De Wan Vrienden heeft bij den te Mechelen gehouden internationalen wedstrijd den len prijs, bestaande in een gouden medaille van 1000 franken en twee personeele prijzen, elk van een gouden medaille) verworven. „Blijf hier, blijfl" riep hg op doffen toon, haar bij den arm vattende, „ga eerst nog wat bij mg zitten op de bank, weet gij, omdat, omdat de avond zoo heerigk is." „Slaapt zij „Ik denk het wel Martha. Doe het ter liefde van mg, blijf nog wat." Hg sprak schieigk en gejaagd en hijgde naar adem. Zij zette zich naast hem neer. Ter liefde van hem. Hoe kon zy dat weigeren Zg begon opnieuw te vragen, hoe hg het als kindermeid gemaakt had, hg hoorde het niet. „Het is zoo plotseling gekomen, Martha nietwaar!" zei hij, „alseeu bliksemstraal, die nit den hemel valt, Ik wilde dat ik ook bg u gezeten had, daar onder dien pijnboom eenige dagen geleden, en dat wij alle drie op den don derslag gewacht hadden dat zou beter geweest zijn." „Zoo moet gij niet spreken, Gied." „Het zou beter geweest zijn, zeg ik n „Hoe zgt gij nu eensklaps zoo wanhopend" zei zij, „hebt gg dan nooit bedacht dat het zon uitkomen? Nu is er niets meer aan te doen, nn moet gij het dragen Ik wilde het drsgenriep bij uit en wrong de handen „ik zal mijn heele leven geen gerus nnr meer hebben en wil het ook niet zoeken. Alleen om uwentwil) om uwentwil) Mwtbft

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1