N®: 39. 134e Jaargang: 1881.' Woensdag 16 Februari. i De wilddief. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7regels ƒ4.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofd agenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 15 Februari. FEUILLETON. $EN GESCHIEDENIS UIT DE ALPEN, R0SEGGER. Op de jacht. Zierlkzee, 14 Febr. Heden had de be grafenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen jhr. mr. L. van Citters, in leven kanton rechter alhier. De leden der rechterlijke macht, alsmede de bijzondere kerkeraad der Hervormde gemeente behoorden onder de vele vrienden en belangstellenden, die den overledene de laatste eer bewezen. Eeue hartelijke toespraak werd door den voorzitter van den kerkeraad gehouden. Een zestal kransen waren door de leden der familie aan de kist gehecht. De geheele plechtigheid gaf getuigenis van de algemeene achting, die de overledene genoot. Een zijner broeders bedankte voor de betoonde belangstelling. IUIDDE Door den minister van financiën zijn in com missie benoemd de heeren rnr. C. J. Sickesz, lid van de tweede kamer, voorzitter, G. Oorthuys, hoofdinspecteur der dir. bel. enz., prof. J. W. Gunning, J. M. H. Merckelbach, lid van gedepu teerde staten van Limburg, H. F. Pasraa, lid van de provinciale staten van Friesland, H. F. Bult man en J. Huffnagel, districts veearts, als leden, ter beantwoording der volgende vragen: Zijn de klachten over de thans voorgeschreven wijzen van vermenging van het zout gegrond? Welke andere wijzen van vermenging kunnèn toegelaten worden die voor de landbouwers niet of minder bezwarend zijn, en tevens voldoenden waarborg geven tegen misbruik van den vrijdom Hoe zijn de formaliteiten voor het genot van den vrijdom te regelen, om een minimum van bezwaar voor belanghebbenden met een voldoend toezicht tegen misbruik te vereenigen? Is het wenschelijk ook gelegenheid te geven tot het binnenlands vervaardigen van liksteenen uit accijnsvrij zont, en zoo ja, op welken voet? Gesteld dat de zoutaccijus tot de helft wordt verminderd, alzoo tot ƒ4 50 per 100 kilogram, sou dan de vrijdom kunnen vervallen? Zoo neen, welke verandering zon dergelijke vermindering van belasting medebrengen ten •opzichte van de regeling van den vrijdom? Opgave van brieven, geadresseerd aan onbeken den, verzonden door het postkantoor Middelburg .gedurende de le helft der maand Januari jl.: I. H. Drijfhout, Bovenknijpe, E. D. J. de JongeD jr.. Dordrecht, P. H. van Son, 's Gravenhage, I. B Marselis, 's Gravenhage, Versie, 's Htrtogenbosch, J. Hoogkamer, Oude Tonge, C. Riemens, Rotter dam, J. Dekkers, Rotterdam. I. Bens, Rotterdam, T. J. Nieuwenhnis, Schiedam, De Vries, Zierifczee, paej. Van Dentekens Uit Oost-Souburg: A. Stormezand, Sliedrecht. In eene door 43 leden bijgewoonde vergadering van het departement Middelburg der Mj. tot nut wn 't algemeen weiden heden de bekende voor stellen van het hoofdbestuur betreffende het algemeen secretariaat ter tafel gebracht. In de eerste plaats werd bij acclamatie goed gekeurd het voorstel om aan den algemeenen secretaris, mr. Van Hees, wien na 45jarigen dienst, op zijn verzoek, eervol ontslag wordt verleend, •gen pensioen toe te kennen ten bedrage zijDer tegenwoordige jaarwedde, 3000 'sjaars. Vervolgens werd overgegaan tot de stemming VAN Gied nam zijn kind uit de wieg en deed het, Soo goed en kwaad als het ging, een luier aan. Toen nam hij zijn geweer uit elkaar, verbergde de stukken in zijn wijde, grove jas, stak een zakje met kruit en hagel bij zich, nam de kleine op den arm en verliet het huis. De zonderlingste wilddief, die ooit door de bosscben sloop. Reeds toen hij langs den door den bliksem gespleten boom ging, hoorde hij het gebulder van het gesehnt op de Lahmerhoogte en toen hij tusschen de dun gezaaide, grijze dwergdennen naar boven Btapte, klonk hem de muziek van het volksfeest in de ooren, waaraan al de bewonerB nit den omtrek zich daar ginds verlustigden. Zij mogen drinken en dansen, zij mogen de fraaiste prêek hooren, het is alleB niets in vergelijking van het genot dat de man met de over de benoeming van een algemeenen secretaris. Bij de eerste stemming werden uitgebracht op mr. A. Kerdijk 21, P. Bruijn 17, W. J. van Gorkom, 5 stemmen. Niemand de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, werd overgegaan tot eene tweede vrije stemming, waarbij verkregen: mr. Kerdijk 22, Bruijn 20, Van Gorkom 1 stem. De heer Kerdijk is dus, met volstrekte meerder heid van stemmen, gekozen. Discussiën werden bijna niet gevoerd. Uit eene inlichting van een der leden bleek, dat het hoofd bestuur van gevoelen is dat op deze stemming, welke in de plaats treedt eener buitengewone al- gemeene vergadering bedoeld in art. 48 der wet, toepasselijk is art. 34 der wet. De departementen brengen dus, even als in eene algemeene verga dering, zooveel stemmen nit als, naar de schaal in art. 34 aangenomen, door hun ledental wordt aangewezen. Op eene gisteren avond gehouden vergadering, zijn de statuten van de vereeniging De Ambachts school van het departement Middelburg der Ned. Mij. tot bevordering van nijverheid vastgesteld. Deze statuten zullen aan de koninklijke goed keuring onderworpen worden. De Arnhemsche Ct. verzoeken wij vriendelijk nota te willen nemen van onze opmerking, dat de beide berichten, betreffende volksliederen van onzen stadgenoot, den heer P. A. Janssen, waarop in een harer entrefilets van heden gedoeld wordt, niet in de Midd. Ct. opgenomen zijn geweest. Om bijzondere redenen, welke misschien weldra zullen blijken, zijn wij erop gesteld dit wèi te doen uitkomen. Naar aanleiding van de stappen in Portugal, in Nederland en ook in het Amerikaansche congres, in bet belang der Transvaalsche Boeren gedaan, verklaart de te Brussel verschijnende Nord, dat zij het betreuren zou, indien deze cffifieële pogin gen toenamen. Met alles, schrijft het blad, wat buks smaakt. Het kind tnur t tusschen haar hoofdbedekking door, met hare heldere oogjes in het heldere daglicht. Zij kent reeds het aange name eener boschwandelinghet is van daag niet de eerste maal dat zij zoo gedragen wordt. Zij komemtover een gladde, groene, open vlakte, waar menig bijtje gonst, menige vlinder fladdert. Gied laat zijne oogen rechts en links gaan, of hij daar ginds op de heide, of tnsschen de struiken van den jongen aanplant, ook iets kan gewaar worden. Waar de vlakte eindigt en het jonge, dichte geboomte begint, staan de vijf lariksen, die ver in den omtrek te zien zijn en die met hunne licht groene kruinen, als een koepeldak, uitsteken boven den donkeren achtergrond van het woud. In hun schaduw en door de stammen verborgen zet Gied zich met het kind neder op het gras; niet om te rusten, maar om te loeren. En ziet hij hier en daar tusschen het gebladerte niet iets be wegen? Jagers en strooperB hooren en zien niets dan hetgeen andere menschen niet hooren en zien. Gied wordt koortsachtig gejaagd. Zacht, maar schielijk zet hij zijn geweer in elkaar, laadt het en sluipt in het dichte kreupelhout. Hij wendt zich rechts en links en zoekt een gunstige plaats. Nu heeft hij er een gevonden, van waar hij aan den eenen kant den boschrand en aan den anderen de heide overziet. Het geweer ligt goed. Nu wacht hjj. metterdaad den schijn zon kunnen hebben van eene diplomatieke pressie, zou men gevaar loopen Engelands eergevoel en prikkelbaarheid te kwetsen. Het is veel beter, meent de Nord, zich te houden op bet terrein der eigenlijk gezegd openbare meening, en er zich toe te bepalen een beroep te doen op de edelmoedigheid en rechtvaardigheid der Britsche natie en harer regeering. Dit zon te meer kans van slagen hebben, nu men te doen heeft met een kabinet, dat tegen wil en dank de politieke nalatenschap zijner voorgangers heeft aanvaard en niets liever wil dan met eere uit avonturen te geraken, welke zijne leden vroeger nadrukkelijk afkeurden. Zoodra het Britsche kabinet zelf het verlangen naar eene bemiddeling uitspreekt, dan, maar ook niet eer, zal het oogen- biik gekomen zijn om die aan te bieden. Tot zoolang verbiijve alles aan het particulier initiatief. Door het hoofdbestuur van het Boode Kruis is, blijkens eene in de St. Ct. voorkomende opgaaf, van verschillende comités en personen ƒ9138.67 ontvangen. Het hoofdbestuur van het Boode Kruis is weder tot een ruimer opvatting zijner taak tegenover de Transvaal gebracht. Het heeft besloten het niet bij geld te laten, maar ook geneeskundigen der waarts te zenden. Zooals men weet hebben zich reeds geneeskundigen daartoe aangeboden. Zoo langzamerhand, bij horten en stooten, zal de hulp uit Nederland dan gaan worden wat zij, om aan den algemeenen wensch der natie te voldoen, wezen moet. Het Transvaalsche comité nit Purmerend, dat zich met het Nederlandsche adres aan koningin Yictoria naar Londen heeft begeven, is Zaterdag aldaar met groote geestdrift door het Londensche Transvaal-comité ontvangen. Gisteren is een algemeene meeting gehouden, waarbij de Neder landsche commissieleden tegenwoordig waren. Het Groot-Oosten der Nederlanden, Zondag in buitengewone zitting vergaderd, heeft in zake de Transvaalquaestie en in het belang der aldaar gevestigde Nederlandsche vrijmetselaren, een door het opperbestuur der orde in de Engelsche taal opgesteld adres, bestemd om aan de Vereenigde Groot Loge van Engeland te worden opgezonden, aangenomen en zich vereenigd met het voorstel van een der afgevaardigden tot het verleeneu eener gift van duizend gulden aan het Boodé Kruis. Vad.) De voor het Oranje-Kruiingekomen bijdragen, behalve de gift van 1000, toegezegd door den heer H. A. Insiuger, en hetgeen door eenige dag bladen onder dien naam is ingezameld, maar nog niet werd overgemaakt, bedroegen, na aftrek van Weldra waagt zich een reebok buiten de struiken, kijkt een poosje rond op de vlakte, doch springt' terstond weer in het hout. Gied beeft van begeerte. Nog nooit heeft de hartstocht hem zóo vervuld als van daag; hij moet zich geweld aan doen, anders kan hij niet goed staan om te treffen. Daar komt het reebokje nog eens voor den dag, het heft zijn verstandig kopje op en luistert en snuffelt. Het is van daag niet heelemaal richtig in de lucht. Maar het waren slechts enkele klanken van de feestmuziek, die tot hiertoe overwaaiden. Iu dat opzicht dus geen gevaar. Hij draafde kalm over het gras en nu komt er ook eeu ree met twee flinke jongen te voorschijn en de ouden be ginnen te grazen. Meer dan éen buit in het vizier en slechts éen schot op zijn geweerDat is de grootste moeie- lijkheid in het jageisleven. De herten stappen deftig op de vijf lariksen toe, de loop in het struikgewas volgt even lang zaam elke hunner bewegingen. Eindelijk worden zij geheel zorgeloos en beginnen met elkaar te spelen. Zij lekken elkaar en de een legt den kop op den rug van den ander zij minnekozen. Daar knalt een schot. De bok springt iu de hoogte, loopt een paar schreden voort, zijne voorpooten knikken en hij zakt ineen. De anderen zijn in het bosch gevlucht; enkele onkosten, circa 2000. Dit bedrag is aas het Boode Kruis overgemaakt. Uit Den Hrag wordt aan de N. B. Ct. medege deeld, dat hunne majesteiten het plan helbenom het paleis in het Noor deinde te verlaten en dat van wijlen koning Willem II in het Voorhout te betrekken. Dit laatste paleis (laatstelijk bewoond door wijlen Z. K- H. den prins van Oranje) wordt in- en uitwendig veifraaid. De benoeming van een candidaat voor de be trekking van algemeen secretaris heeft in ver schillende JTwfs-departémenten plaats gehad als volgt Voor mr. A. Kerdijkte 's Hertogenbosch, Arnhem, Tiel, Delft, Oldenzaal, Giethoorn, Char- iois, Landsmeer, Blokziji,Kolhorn, Warmenshuizen, Oud-Beijerlaud, Oldenzaal, Anna-Paulowna. Voor W. J. van Gorkom: te Zwartsluis, Fra- neker en Eibergen. Voor P. Bruijn: te Utrecht, Hoorn, Groothuizen, Leerdam, Hoog Carspel, Beest. Het Vuis-departement Delft heeft aan de andere departementen een brief gezonden tot wederlegging van dien van het dep. Vlissingen. De aanbeveling van den heer Kerdijk door het hoofdbestunr en diens aanspraken op de benoeming worden daarin op ongeveer dezelfde gronden als door ons reeds beknopter zijn aangevoerd, met warmte verdedigd. De brief is opgenomen in het le blad van de N. B. Ct. van heden. Een ander stuk van gelijke strekking is in het zelfde blad ingezonden door den heer C. H, B. Boot, te Maastricht. De wet houdende definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1881 is in de St. Ct. opgeuomen. De St. Ct. bevat een kon. besluit, houdende vaststelling van het programma van het examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid ais onderwijzer en als onderwijzeres, bedoeld in art» 56a, der wet van 17 Aug. 1878 (St. bl. no. 127). De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag, 13 dezer, niet plaats hebben. Het water in het land van Altena vermindert niets, integendeel in de laatste dagen is het weer hooger; sommige menschen, die hun woningen, betrokken hadden, staan op het punt die opnieuw te verlaten. De hoogere stand wordt veroorzaakt doordat het water van het land van Heusden af zakt, waarbij komt, dat de rivier in de laatste dagen bela. grijk gewassen is, waardoor de dijken Een blauwe rook stijgt uit het gebladerte op Gied snelt naar zijn buit„Zoo jongentje," zegt hij tot den dooden bok, „nu gaan wij samen!" en hij sleept hem over het gras in het kreupel hout. Het dier trekt nog met de pooten en met de ooren en ziet hem met een brekend oog aan. „Het spijt mij," zegt Gied, „maar nu kan ik u geen goed meer doen, dan diten hij geeft hem den genadestoot. Nu was de vraag hoe hij het dier het best en veiligst naar huis zou krij gen. Daar kwam het kind hem in de ge dachte. Waar was dat Het moest nog onder de vijf lariksen liggen. „Verwenschi!" prevelde hij „als Martha dat eens wist!" eu hij snelde niet zonder ontroering naar de plaats waar hij met het kind gezeten had. Eu toen hij het op het gras vond liggen en zag hoe het, met hare kleine oogjes, een witten vlinder volgde die boven haar hoofdje danste, toen sprak hij „Zie ge wel, ik wist wel, dat gij zoet zoudt zijn. - Nu hebben we ook een prachtigen kerel gekaapt." Hij nam het kind op en ging ermee naar zijn buit in het kreupelhout om daar gemakkelijk op te laden éen voor en éen achter. Nog was hij hier mede bezig toen zich mannen stemmen lieten hoeren. Gied hield verschrikt

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1