BUITENLAND. Rusland en Sjier Ali. Gemeenteraad van Middelburg. warming en verlichting; 20e afd. fijn lederwerk, inlegwerk, speelgoed. Groep 7. 21e aid. kleeding voor beide ge slachten, geweven stoffen, gemaakte kleederen 22e afd. gebreide goederen enz., hoedenmakerij, schoenmakerij, bloemen en veeren; 23e afd. edel gesteenten, kleinoodiën. Groep 8. 24e aid. voedingsmiddelen voor export bestemd25e afd. chemische voortbreng selen, pharmaceutische voortbrengselen; 26e afd. werktuigkunde in hare toepassing op voorwerpen van export in het algemeen. III, Retrospectieve tentoonstelling van schoone kunsten en kunstnijverheid. Groep 9. Oudheden (oude kunst). Groep 10, Schilderkunst, beeldhouwkunde, bouwkunde. IV. Speciale tentoonstellingen. Groep 11. Levende dieren. Groep 12. Bloemen en vruchten. *84. Maartensdijk, 11 Febr. De vrees, bij de opening van het telegraafkantoor alhier ge koesterd, dat het de kosten niet goed zou maken, blijkt ongegrond geweest te zijn. De drukte overtreft de verwachting en neemt dagelijks nog toe. Vooral is dit het geval door het op 1 Jan. geopende kantoor te St. Annaland, waarvan de berichten hier opgenomen en verder geseind moeten worden. Van den dag der opening (20 September) tot 31 December behandelde het kantoor alhier 1328 telegrammen, waarvan ver zonden 621, ontvangen 703, opgenomen en verder geseind 4. In Januari bedroeg het aantal behan delde telegrammen 323. Verzonden werden er 51, ontvangen 73 en opgenomen en verder ge seind 199. St. Annaland verzond er in Januari 107 en ontviDg er 98, te zamen 205 berichten. Zitting van Vrijdag 11 Februari. Voorzitter de heer Pické. Afwezig met kennisgeving de heeren Snijders en Van Berlekom. Van P. Wondergem, aannemer van werkeD aan de gemeente-begraafplaats, is een schrijven inge komen, houdende mededeeling dat het door hem aangenomen werk zeer is tegengevallen en hg daardoor een groot verlies lijdt. Hij spreekt daarbij de hoop uit dat de raad hem eenige tegemoetkoming zal verleenen. Dit schrijven wordt op voorstel van den voor zitter om rapport verzonden naar de commissie van fabricage. Een request van de heeren Faro en Dhont alhier, om een stuk grond aan het kanaal door Walcheren in koop of in huur te verkrijgen, om te dienen voor den opslag van goederen, wordt om bericht en raad gesteld in handen van burg. en weth. De rekening en verantwoording der kamer van koophandel, loopende over 1880 en in ontvang f 450, in uitgaaf 435.35i, bedragende, met een goed slot van f 14.641, wordt goedgekeurd. Daarna legt de voorzitter over een bij burg. en weth. ingekomen rapport van de gezondheids commissie omtrent de Heerengracht, Dit stuk, dat gedrukt is, is aan de leden rondgedeeld. Alsnu is aan de orde het voorstel van burg. en weth. omtrent de plaats waar de nieuw te stichten school B zal worden gebouwd, over welk voorstel in de vorige vergadering de behandeling is aangehouden. De voorzitter zegt dat, zooals de leden bekend is, burg. en weth. nog een terrein gevonden heb ben en dat de leden zich persoonlijk hebben kun nen overtuigen of die plaats meer of' minder doelmatig is dan de vroeger genoemde. Onder mededeeling dat het dag. bestuur zijn in de vorige vergadering gedaan voorstel handhaaft, opent hij alsnu do beraadslaging. De heer Tak dient op het voorstel van burg. en weth. een amendement in, strekkende om de school te bouwen op een onbebouwd terrein iD de Zusterstraat. Dit amendement, behoorlijk ondersteund zijnde, kranst met bloemen en groen; er waren bonte vlaggetjes op gestoken en aan de voeten stond een bidstoel, een wijwaterbekken en een preekstoel, waarom de menigte zich verdrong zoodra de pastoor van Traboden er opklom. Er was een rood scherm overheen gespannen, daar de zon zoo fel brandde. De kruisen wierpen slechts smalle schaduwen op de dicht opeen gepakte schare. Zacht werden de vlaggen bewogen door het koeltje dat over de hoogte gleed. De pastoor begon Aandachtige toehoorders! Onze gemeente ligt in een streek, die helaas! zóóveel te lijden heeft van de verwoestende elementen, zooals Btorm, bliksem, overstroomingen en hagel, dat de raad besloten heeft, volgens oud gebruik, onwêers- kruisen op te richten; in de hoop dat de kracht der stormen zal gebroken worden door deze tee kenen onzer verlossing en dat God ons zal ver- hooren als wij Hem aanroepen door het kruis. Moge deze vrome hoop niet beschaamd worden Daar echter dit jammerdal, mijne geliefden, bestemd is tot onze beproeving, zoo kan het zeer wel zjjn dat ook in het vervolg de roede des Heeren ons niet spoorloos zal voorbijgaan. Wij moeten evenwel blijven vertrouwen en by het kruis bidden, want elk gebed vindt gehoor, tenzij er een zware zonde in hinderlaag voor ons ligt; dien vloek kan noch het kruisbeeld, noch het vurigste gebed ia zegen veranderen. Mocht, nie- verkrijgt de heer Tak het woord tot toelichting ervan. Na zijne in de vorige vergadering aan gevoerde bezwaren wat betreft het ontsieren van een fraai gedeelte der stad geresumeerd te heb ben, wijst spreker erop dat vooral daarom het door hem bedoelde terrein, dat voor een matigen prijs te koop is, beter voor den bouw geschikt is dan dat aan de Stadsschuur. Een bezwaar dat zou kunnen aangevoerd worden, namelijk dat het door burg. en weth. voorgestelde terrein stads- eigendom is en dus niets kost, terwijl het andere gekocht moet worden, tracht de heer Tak te wederleggen door op te merken dat de uiterlijke versierselen, die een gebouw op de Nieuwe Haven behoeft, in de Zusterstraat ontbeerd kunnen wor den, waardoor reeds een aanzienlijk deel van de koopsom gevonden is; ook zou het lager liggend terrein aan de Nieuwe Haven z. i. tot meer kosten bij het bouwen aanleiding geven. Einde lijk acht spreker met het oog op de gewoonte der jeugd om by en rond de school te spelen het niet zonder gevaar om die school te bouwen aan den waterkant; om ongelukken te voorko men zou daar een hek moeten worden gezet, hetgeen eveneens eene uitgaaf is die by den bouw in de Zusterstraat vermeden wordt. De heer Van Teijlingen motiveert zijne stem, die hij voor het voorstel van burg. en weth. zal uit brengen. De heer Tak heeft slechts een punt besproken, nl. de financieele zijde van de quaestie, die spreker juist minder belangrijk voorkomt. Tegen het door den spreker voorgestelde terrein bestaan naar de meening van den heer Van Teij lingen verschillende bezwaren. In de eerste plaats uit een zedelijk oogpunt. Spreker weet niet waar de toegang gemaakt zal worden, doch is dit aan den kant der Hoogstraat, danwenscht hij er toch op te wijzen dat wanneer bij het uit gaan der school de kinderen door een eng slop gaan, daar ongeregeldheden en zaken kunnen voorvallen die minder gewenacht zyn, terwijl, wordt de toegang aan de andere zijde gemaakt, eene botsing met de leerlingen der andere in de nabijheid gehouden wordende scholen te verwach ten is. In de tweede plaats acht de heer Van Teijlingen het terrein wel ruim genoeg om daarop eene school te bonwen, doch is van meening dat dewijl het terrein rondom is ingesloten door huizen, die school niet de noodige frissche lucht en goed licht zal hebben. Een derde bezwaar acht spreker de nabijheid van de school van den heer Van Kluijve; bij het onder wgs in sommige vakken, het zingen b. v., zal die nabuurschap nadeeligen invloed op den geregelden gang van het onderwijs uitoefenen. Het bezwaar dat door het bouwen op de Nieuwe Haven een deel der stad ontsierd zou worden, gelooft spreker overdreven en in elk geval niet overwegend genoeg om ei het welzijn der school aan op te offeren. De heer Jeras zegt ook tegen het amendement- Tak te zullen stemmen. Een gedeelte der bij hem gerezen bezwaren zijn door den vorigen spreker juist gereleveerd, nl. de zeer ongepaste toegang en de nabuurschap van de school in de Gravenstraat. Hg wenscht echter er nog op te wijzen dat het terrein in de Zusterstraat lager ligt dan dat op de Nieuwe haven en wederlegt de meening van den heer Tak, dat uit de versie ringen tie koopsom van den grond zou kunnen gevonden worden. Ook is hij het niet eens met den heer Tak dat een gebouw zoo als het gepro jecteerd is, daar misstaan zou; bij acht het inte gendeel een sieraad. Eindelgk vestigt hg de aandacht der leden erop dat wordt de school gebouwd in de Zusterstraat, na verloop van korten of langen tgd, belangrijke reparation aan muren en schuttingen, die het gebouw aan alle zgden omringen, zullen noodig zijn. Nadat de heer Fokker zijne stem, die hij, of schoon het voorstel tot bouwen eener school hem prematuur blijft voorkomen, voor het amendement- Tak zal uitbrengen, heeft gemotiveerd, sluit de voorzitter de beraadslaging en brengt het amen dement Tak in Btemming. Met 12 tegen 3 stemmen werd het verworpen. Voor stemden de heeren Nagtglas, Fokker en de voorsteller. Het voorstel van het dag. bestuur werd ver volgens met 14 tegen 1 stem, die van den heer Fokker, aangenomen. De voorzitter vraagt nu aan de vergadering of zij verlangt over de plannen, nadat üie door de commissie van fabricage zijn goedgekeurd, te beslissen. De heer Van Hoek spreekt de wenschelijkheid uit dat de beslissing bij den raad blijve, waartoe de vergadering met 14 tegen 2 stemmen besluit De heeren Snouck Hurgronje en Nagtglas stemden tegen. De vergadering is daarna gesloten. mand onzer zijn vertrouwen in het kruis verliezen; en mochten wij, door de herinnering aan hetgeen de onschuldigste, de goddelijke zelf aan dit hout geleden heeit, kracht en troost vinden voor de wederwaardigheden des levensHet kruis is zonder beeld, om ons in het geheugen, te roepen dat hg, die er eens stervend de armen tegen uitgespreid hieldnu in eeuwige heerlijkheid troont en het kruis thans de ledige balken uit breidt om ons te omvatten. Want als wij eens zijn glorie deelachtig willen worden, moeten wij hem onbedingd op den weg zijner deugden en van zyn lijden volgen. „Wij moeten echter de drie goddelgke deugden, waarvan het kruis het zinnebeeld is, niet alleen jegens God, maar ook jegens onze medemenschen betrachten. Laat ons gelooven aan onze be kwaamheid om steeds beter, meer Gode gelijk te worden, laat ons gelooven dat onze medemenschen beter zijn dan zij ons voorgesteld worden, door afgunst, zelfzucht en laster. Laat ons hopen dat het menacbelijk geslacht zich meer en meer zal onttrekken aan bet ruwe en dierlijke van deze wereld, laat ons hopen dat de mensch, als Gods evenbeeld, eenmaal nog veel machtiger dan thans, de elementen zal beheerschen en aan zich dienst baar zal maken een deel van dien geest, die de stormen gebiedt, wien de zee gehoorzaamt. En laat ons de wereld liefhebben, die de menschen Iqutert ea aoo rijk is aan geluk eu zaligheid. Engelsche staatsstukken komen tegenwoordig vroeg uit, te vroeg naar den zin van de parle. inentsleden die erop gesteld zgn de primeur van de belangrijke zaken te hebben, welke later aan hun oordeel zullen onderworpen worden. Onlangs werd „bij vergissing" het ontwerp der Iersche dwangwet te vroeg openbaar gemaakt, en Woens dag ochtend deelde de Standard den volledigen tekst mede der beruchte Cabul papersvóór nog het parlement ze kende. De heer Gladstone zeide Donderdag in de zitting dat dit niet te pas kwam en dat hij er een stokje voor zou steken. De correspondentie welke men te Kaboel heeft gevonden na de inneming dier stad, en waarvan het ministerie Beaconsfield de openbaarmaking stellig heeft geweigerd, is de nieuwsgierigheid welke zg heeft gewekt, overwaard, en de regee ring geeft biyk van groote openhartigheid door ze te laten drukken, wgl zg de redeneeringen welke de heer Gladstone en zgne vrienden in de oppositie voerden, lgnrecht weerspreekt. De ruimte ontbreekt ons om een volledig over zicht dezer stukken te gevenwij zullen trachten de meest uitkomende punten in het kort aan te geven. In Januari 1878, toen de Russisch-Turksche oorlog nog niet was geëindigd, vormde Rusland in Samarkand, Marghilan en Petro-Alexandrowsk drie militaire kolonnes, te zamen 20.000 man tellende, een maatregel die ongeveer samenviel met het zenden der Engelsch-Indische troepen naar Malta. Rusland, door Engeland bedreigd in Europa, antwoordde met eene bedreiging in Azië. Aan deze gespannen verhouding werd voor het uiterlgk een einde gemaakt door de geheime overeenkomst tusschen Rusland en Engeland, waar van het congres van Berlgn het gevolg was. De eerste der gevonden brieven is geschreven door generaal Kaufmann tijdens de opening van het congres, in Juni 1878, en bevat de introductie van generaal Stoliëtoff als Russisch gevolmach tigde bij den emir Sjier Ali. De Engelsch-Indische regeering, steeds goed ingelicht, beantwoordde deze zending met de kennisgeving aan Sjier Ali dat er een Britsch gezantschap naar Kaboel zou komen. Sjier Ali talmde met het geven van antwoord, waarop het gezantschap zonder verlof trachtte den Afghaanschen grond te betreden, doch werd afgewezen. Stoliëtoff had inmiddels Kaboel weder verlaten, zekeren kolonel Rosgonoff als zgn plaatsvervanger achterlatende, en schreef uit Samarkand den 2Ien September aan den minister van buitenlandsche zaken in Afghanistan „Ik ga den czaar persoonlijk over onze zaken spreken. Ik hoop dat zij die de poort van Kaboel van het oosten zullen willen binnentreden, de deur gesloten zullen vinden, en dan behage het God dat zij zullen sidderen." Veertien dagen later schreef hij een brief, waaruit wij de vol gende merkwaardige zinsneden vertalen „Ik zeg u de waarheid, dat onze regeering wijs is als eene Blang en argeloos als eene duif. Er zijn vele dingen welke gij niet kunt begrijpen, doch onze regeering begrijpt ze alle. Dikwerf komt het voor dat iets, dat op den eersten aan blik onaangenaam schgnt, naderhand eene zegening blijkt. Thans, lieve vriend, zeg ik u dat de vgand van uwen beroemden godsdienst vrede met u wil maken door den sultan van Turkije. Daarom moet gij zien naar uwe broeders die leven aan de andere zijde der rivier (de Oxus, de Russen dus). Indieu God hen opwekt en hun het strijdzwaard in handen geeft, maak u dan op in den naam van uwen Godstrgden zij niet met u dan moet gij zijn als eene slang: openbjk vrede houden en in het geheim u bereiden ten oorlog, en als God Laat ons onze naasten lief hebben, die met ons iyden en strgden, laat ons elkander opheffen. Als de menschenliefde algemeen is, dan is de wereld verlost. Die kruisen, die wy heden zegenen, zullen ons wederom zegenen. Zij mogen op deze een zame hoogte door bet lieve zonlicht beschenen, of door bliksem en donder getroffen worden, de zware winterstormen mogen er langs bulderen ten allen tgde moeten zij voor ons zgn de drie voudige stem van geloof, hoop en liefde. Zij mogen nederzien op lachende, vruchtbare dalen, vol vroolijke menschen, of op kommer en ellende zooals God wil! Steeds moeten zij voor ons zijn een aanmaning tot geloof, hoop en liefde. Amen." B't zij zoo mompelde men bier en daar, wel een bewijs dat de woorden des priesters in gang in de harten gevonden hadden. Daarop volgde de plechtigheid derkruiswgding die door het afschieten van stukken geschat tot in de verste dalen verkondigd werd. Het volk lag geknield voor de drie boomstam men, en de timmerman, die eenige dagen te voren, met een pijpje in den mond en het hoofd vol aardsche zorgen, de palen afgekapt bad, kuste die thans met innigheid want van dat oogeublik af was dit hout geheiligd door den zegen des pries ters en door het geloof van het volk. Onder de knielenden bevond zich ook de vrouw van den boaehbaas. Zjj was misschien de eenige dan zijn bevel openbaart, dan toont gij uw ware gélaat. Indien de gezant van uwen vgand in uw land wil komen, zal het goed zijn in des vyands land een bekwamen boodschapper te zenden, met de tong eener slang en vol misleiding, opdat hij met zoete woorden des vgands verstand moge verbgsteren en hem ertoe brengen zgn plan om u te bestrijden te laten varen. Mijn lieve vriend, ik beveel u aan in Godes bescherming. Moge God de beschermer zgn van des emirs koninkrijk en moge siddering de leden uwer vganden bevangen. Zoo zg het." De ..correspondentie werd voortgezet, van Sjier Ali's kant echter zakelgker en minder dubbelzinnig dan de Russische generaal zijne brieven inkleedde. De emir wees nadrukkelijk op zgne gespannen verhouding met Engeland en zeiUe op hulp te rekenen, als hij die noodig zou hebben. Ruslands politiek scheen echter nog geen feitefijke botsing met Engeland te dulden, en den 4en November schreef Kauffmann aan den emir: „Ik hoor uit goede bron dat de Engelsehen vrede met u willen sluiten, en als vriend raad ik u aan hun aanbod aan te nemen." Het aanbod was echter het be kende scherpe ultimatum van 29 October 1878, waarop de emir eerst na den gestelden termijn antwoordde, zoodat de oorlog onvermijdelijk was. Ruslands beloften dienden toen verwezenlijkt te worden, maar men vond er eene goedkoope manier op. Kauffmann schreef den 26en November„De Engelsche ministers hebben aan onzen ambassa deur te Londen beloofd dat zg geen inbreuk zul len maken op de onafhankelijkheid van Afgha nistan." Tegelijkertijd schreef hij aan zgn agent, kolonel Rosgonoff, dat hij al het mogelijke moest doen om den oorlog te verhinderen en dat hij indien de Engelschen toch doorzetten Afgha nistan moest verlaten en naar Taschkent komen. om rapport te doen. Rusland wilde zich blgkbaar de vingers niet branden. Na de eerste zege pralen der Engelschen, de inname van Ali Mushid en van Peiwar Kotal, vroeg Sjier Ali om de beloofde hulp. „Wiji, zoo schreef hij, er volkomen eendracht heerscht tusschen de verhe ven regeering van zijne keizerlijke majesteit den czaar en de door God ingestelde regeering van Afghanistan, op grond van oude vrienschap en het nieuwe verbond, door generaal Stoliëtoff ge sloten, zou, indien wat God verhoede schade of schande der Afghaansche regeering overkwam, het stof van den blaam zich zeker vasthechten aan den zoom van het kleed van des czaren regeering." Van dat met Stoliëtoff gesloten verbond werd bij de papieren een concept gevonden. Het was een tractaat van vriendschap tusschen een ouderen en een jongeren broeder. Rusland zou Afghanistan beschermen tegen aanvallen van overmachtige vganden, maar de emir zou zelf geen oorlog aan vangen zonder verlof der Russische regeering. De Russische regeering zou de Afghaansche kooplie den die op haar grondgebied kwamen, bescher ming verleenen en zorgen „dat zij hunne winsten meê konden nemen"maar de emir zou op vriendsehappelgke wyze alles mededeelen wat in zyn ryk omging en al zyn wensehen en belangen aan generaal Kaufmann openbaren. Intusschen werd Sjier Ali keer op keer gesla gen, en de Russische hulp bleef uit. Hy vluchtte uit Kaboel en gaf het in zijne omstandigheden zeer begrgpelgke plan te kennen om den czaar zeiven te St. Petersburg te gaan spreken. Hij vertrouwde blijkbaar die generaals niet veel. Maar Kaufmann raadde het hem af, wat gelijk stond met een verbod om over Russisch grondgebied te reizen. „Ik heb een bevelschrift van den czaar gekregen, schreef hg nog, inhoudende dat het onmogelijk is u thans met troepen by te staan. Ik hoop dat gg gelukkig zult zgn. Alles hangt af van Gods raadslagen." Inmiddels veroverde de regeering van lord Bea consfield de „wetenschappelijke grens." 't Is met groote heeren kwaad kersen eten. waarachtig aandachtige van allen, want zij sprak haar dankgebed uit voor de redding van een wissen dood; maar niet voor haar eigen leven dankte zy zoo vurig neen, voor dat van haar kind. Daarbij was zij vreeselijk angstig. Het was alsof zij zich niet mocht opheffen, voordat zij om iets groots gebeden had en zij wist niet, wat. Zij zag in de richting van Schirmthal of er geen onweerswolk boven haar huis hing. De hemel was heden zoo helder en rein, maar haar hart werd hoe langer hoe meer bedrukt. Zij hief het oog op naar het kruis en schrikte, want van het middelpunt, juist op de plaats waar het hoofd van den heiland gerust heeft, ging een verblin dende glans uit. Het was geen spel harer verbeelding, opgewekt door haar geloovig gemoed het was werkelijk heid. Vlak achter het krnis stond de zon, op dit oogenbiik door het hout bedekt, zoodat de stralen van het kruis zelve schenen uit te gaan. Dó schaduw van het kruis viel op de borst en het gelaat onzer arme biddende. Wordt vervolgd.) GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS TE MIDDEDBPBG,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 6