Laatste Berichten. BUITENLAND. De Transvaal. Ingezonden Stukken. Zeetijdingen. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen. 12 Februari des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. Prezen vaiï jfiifecten. en inbraken, in particuliere woonhuizen en kerken. En we hadden nogal gehoopt dat de hier sedert de terechtstelling van De Jongh gestationeerde maréchanchées alle gevaar zouden doen wijken. Weer een illusie minder! H. M. de koningin heeft den titel aanvaard van donatrice der Mij tot bevordering van nijverheid en beschermvrouw van het museum van kunst nijverheid dier maatschappij te Haarlem. Gisteren zyn de laatste 70 vluchtelingen uit Vlijmen en Nieuwkuyk, die te Utrecht nog in verpleging waren, van daar naar hun woonplaat- Ben teruggekeerd. Amsterdam. Heden vertrok van hier het stoomschip Celebesgezagv. Bakker, met bestem ming naar Batavia en 100 marine-schepelingen aan boord hebbende. Grave 12 Febr. 12 uren desmiddags. Stand der rivier 10.42; was 0.20. Stand der Beersche Maas aan de Pegelbrug 8.60was 0.10. De overtocht geschiedt per halve pont en roeibooten naar de Brouwerij. Wind NW., guur, rijzende barometer, het water staat van dijk tot dijk; de elft weg is oBdergeloopen. De buitengewone riviercorrespondentie is ingesteld. Londen. Eene dépeche van generaal Col ley van gisteren meldt dat de Boeren het slagveld bezet houden en dat eene aanzienlijke macht van Boeren nabij New Castle vereenigd is. Voorzorgsmaatregelen worden genomen tegen een complot der Fenians om het koninklijk kasteel te Windsor in de lucht te laten vliegen. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lacht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht Delfzijl 5.4 NNO 2 z. bew. - 2 Groningen. 4.8 NNO 0 mist. - 2 Helder 3.4 NNO 2 mist. 0 Vlissingen 4.5 N 0 1. bew. 0 Maastricht. 6.8 wzw 2 betr. 0 Sylt - 5.8 N 4 betr. - 5 Shields 3.4 NNW 5 betr. 1 Valentia. 1.9 ZO 5 regen 4- 7 Hamburg 8.6 NNW 4 z. bew. - 6 Swinemunde. 13.2 WNW 3 - 7 Leipzig 10.3 NW 4 - 6 Carlsruhe - 8.3 ZO 3 betr - 1 Grisnez 2.4 NNW 6 z. bew. b 1 Parijs. 3.2 NNW 3 helder - 12 St Mathieu -f 2.3 NO 1 z. bew. - 4 Biarritz Perpignan Cbristiaansund 2.3 NO 1 z. bew. 4- 4 Stockholm. 11.0 NNO 4 - 9 Koppenhagen 10.5 N 6 betr. - 7 Portsmouth Yarmouth 1 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 3.4 M. des namiddags; Barometer te Mid delburg, Graanbeurs: (Cb?r.) Thermometer 11 Febr. 's av. 11 u. 34 gr. 12 Febr. 'smorg. 8 u. 31 gr. 'smidd. 1 u. 38 gr. 's av. 5 u. 34 gr. F. Evenals er dagen geweest zijn toen men in Parijs niets anders vroeg dan Oit est Lambert? zweeft thans in Londen ieder de vraag op de lippen: Waar is Parnell? Is hij in Londen, in Parijs, in Franktort of elders En, vraagt men dan nog, wat zijn zijne verdere plannen Don derdag zeide men dat hij in Londen was en 's avonds in het parlement zou komen. Maar hij kwam niet, en de Daily News vertelde gisteren morgen dat hij in Parijs was en gisteren in Londen zou terugkomen. Een andere bron plaatst hem in Frankfort, terwijl een derde wederom Parijs als zijne verblijfplaats noemt en er bijvoegt dat de heer Dillon hem daar zal opzoeken om met hem te raadplegen en dat de groote hoofdman der Iersche party rechtstreeks van Frankrijk naar Amerika zal vertrekken om daar steun te zoeken Voor de Land League. De bladen die hem nu of binnen een paar dagen in Londen plaatsen, voegen erbij dat de regeering geen plan heeft om hem te arresteeren. Want dat schijnt le fin mot van des heeren Parnell reis te zijn. Het vertrek van den leider der Iersche beweging naar Amerika, midden onder de behandeling der dwangwetten en kort vóór die van de agrarische wetgeving, moet aan een of andere buitengewone oorzaak zijn toe te schrijven. Men meent reden te hebben om te vermoeden dat de heer Parnell eene gevangen neming vreest wegens handelingen bij de agitatie in Ierland gepleegd, welke onder het be reik van den strafrechter zouden vallen; terwijl de meening ook wordt geopperd dat de regeering hem onder de hand heoft laten waarschuwen oin maar liever het hazepad te kiezen. Wat daarvan waar is, weten wij natuurlijk nietmaar als de heer Parnell in dezen tijd eene reis naar Amerika gaat maken, schynt dat als eene aanwy zing te kunnen geldeD, dat de tegenstand der Iersche party voor deze keer is gebroken, of dat er groote zaken op til zijn. De heer Gladstone zal, zoo mogelijk, Dinsdag 22 Februari de agrarische wet indienen, zoodat de debatten daarover kunnen geopend worden ongeveer tegelijk met het in werking treden der dwangwet, welke dan wel zal gereed zijn voor de handteekening der koningin. Van de Goudkust is te Liverpool een bericht ontvangen van 23 Januari, dat ia hoofdzaak de vorige berichten van den gevluchten prins en de boodschap met de gouden bijl bevestigt. De be richtgever dacht echter niet dat de zaak ernstig zou worden; zg zou wel afloopen met een inval in het westen der kolonie, die geene ernstige gevolgen zou hebben, zoodat de bezetting der kolonie geene versterking zal noodig hebben. Over al de moeilijkheden der Engelsche politiek, over Afghanistan, Ierland, de Transvaal, is in den laatsten tijd door de Duitsche pers een hard oordeel geveld, en men heeft zich daarover in Engeland gevoelig getoond. De Norddeutsche Allgemeine antwoordde daarop gisteren, dat zy schrijft voor hare landslieden en niet voor Engel- schen, terwijl zij geen ander doel heeft dan uit een volkomen objectief en wetenschappelgk stand punt het Engelsche regeeringstelsel te onderzoe ken, dat door Engelschen steeds wordt aanbevo len als een voorbeeld aan alle natiën der wereld. Temeer, wijl Engelsche staatslieden en dagbla den nimmer aarzelen op hoogen toon een oordeel uit te spreken over den politieken toestand en de staatsinstellingen van andere volken. Dat schot van de Norddeutsohe is raak. Terwijl zoo de dagbladpers wat aan het kib belen is, schijnen Engeland en Duitschland in de Oostersche politiek éene lijn te zullen trekken, indien wij althans de Politische Corresponded mogen gelooven. Het bezoek van den heer Go- schen te Berfijn moet daarop het zegel hebben gedrukt. De onderhandelingen der ambassadeurs, ieder voor zich, met de Porte zouden den 20en dezer maand aanvangen, terwijl de leiding aan graaf Qatzfeldt, den Duitschen gezant en dogen d'age der Konstantinopelsche diplomatie, zou worden opgedragen. Waarom moeten ze dan toch allen afzonderlijk onderhandelen zou men willen vragen. Maar dat zyn de geheimen der diplomatie, en niet ieder sterveling is het gegund het zintuig te hebben voor de waarneming van het gewichtige onderscheid tusschen „collectieve" en „identieke" stappen in de samenleving der regeeringen. Hoe dat ook zij, men maakt geen haast, en de besprekingen over de wijze waarop de onderhan delingen zullen zijn ingericht, zullen nog heel wat tijd vorderen. De Porte is rijk in excepties en zal niet nalaten ze op te werpen. Griekenland is de dupe, deels van het bedrog der mogendheden, deels van de gebrekkige kennis zijner regeering, welke het land in de impasse heeft geleid van tot de tanden gewapend te zijn, dagelijks daaraan enorme sommen te besteden, groote opwinding onder de bevolking gekweekt te hebben en toch den vrede te moeten be waren. De correspondent van de Standard, die zooals wij in onze beide vorige nommers vertelden, bet gevecht van Dinsdag bg de rivier Ingogo slechts kon beschryven naar de eerste berichten die te Newcastle en in het dicht daarby gelegen fort Amiel schrik en angst verspreidden, is den vol genden dag volledig op de hoogte gekomen en seinde Donderdag middag een uitvoerig verhaal van den slag naar Londen, waarin hg tot de slotsom kwam dat het eene ernstige neder laag was voor de Engelsche troepen. De Boeren hadden den telegraafdraad nog niet afgesneden, zoodat men in Newcastle nog gemeen schap kon houden met het kamp voor Langnek. De Engelsche troepen zgn zoo snel moeten vluchten voor het vuur der Boeren, na zes uren te hebben stand gehouden, dat zij de gewonden onder de zorg der dokters en onder de bescher ming der witte vlag op het veld moesten achter laten. Den volgenden morgen werd luitenant Ca- roll met zes man en twaalf paarden gezonden om de ambulance-wagens te halen, maar hij zag er geen kans toe, daar de Boeren zich van alle zijden op de hoogten vertoonden, en reed hals over kop naar Newcastle, wijl hg van het kamp was afgesneden. Tusschen Newcastle en het kamp stonden zes ambulance-wagens vol gewonden, doch zonder paarden of ossen. Andere gewonden lagen in het open veld, en het had den ganschen nacht geregend. Colley seinde dat men den weg tusschen Lang nek en Newcastle volkomen versperd kon achten en dat de versterkingen zich met de wapens een weg moesten banen om hem te ontzetten, wijl zyne verzwakte macht geen uitval meer toeliet. In een tweede telegram, des namiddags om vijf uren verzonden, wordt gemeld dat dr. Macgahan met 35 der minst zwaar gewonden te Newcastle was gekomen. Hjj had er nog 40 moeten achter laten, die later zouden gehaald worden. Van de gewonden hoorde de berichtgever, dat de troepen bij het uittrekken niet gerekend hadden op een dag hard vechten. De generaal had hun gezegd dat zy zich maar eens gingen vertoonen en dat zij vóór etenstyd weer in het kamp zouden zyn. Toen zy het eerst de Boeren bespeurden, zaten deze te paard, doch zoodra een op 1500 el ge worpen granaat tusschen hen was uitgebarsten, reden ze achter eene hoogte, stegen af en kwamen te voet terug. Toen vuurde men van twaalf tot zes uren op elkander, terwgl iedere party zich zooveel mogelijk aan de trefkans ontirok. Het vuur der Boeren was zoo hevig dat de Engelschen hunne kanonnen niet voortdurend konden laten werken: als de artilleristen opstonden om het stuk te laden, vielen ze byna geregeld, getroffen door een kogel der Boeren. Behalve luitenant Parsons, die eerst laat op den dag werd gewond, werd ieder officier, iedere stukrijder, iedere artil lerist en ieder paard van de batterij in den aan vang van den slag gewond. Een uur lang werden de kanonnen volkomen tot stilzwygen gebracht; toen begonnen manschappen van de infanterie ze te bedienen, die telkens moesten worden aange vuld. De stukken zelf zagen wit van de kogel- merken. De meeste van deze schoten werden gelost op ongeveer 600 meter, terwgl slechts enkele keeren de Boeren naderbij kwamen. Telkens voelden de Engelschen zich weder van een anderen kant beschoten, wijl de Boeren op de hoogten dikwerf van positie wisselden. Een storm met de bajonet was voor de Engelschen onmogelijk. Zy zouden man voor man neergeschoten zijn, eer ze den vij and bereikt hadden. Tegen zonsondergang scheen dan ook hun toestand hopeloos. De manschappen hadden geene rantsoenen medegenomen en er lag een moeilijk terrein tnsschen hen en het kamp. Toen do zon onder was, liet Colley de overge bleven paarden voor de kanonnen spannen en gaf het bevel om zoo stil mogelijk op te mar- cheeren naar de rivier, met achterlating der ge wonden. Deze lagen den ganschen nacht onder eene onweersbui op het veld en de dokter die erbij bleef, beschrijft het tooneel als hartverscheu rend. Toen de wagens uit het kamp kwamen om de gewonden naar Newcastle te brengen, ver zetten de Boeren zich niet daartegen. Zij zeiden tot de manschappen die by de wagens waren, dat zij den oorlog betreurden, doch dat zij alle Engelsche soldaten die in hun land wilden komen, zouden moeten doodschieten. Was het den generaal niet gelukt in den nacht te ontsnappen, dan had bij zich den volgenden morgen moeten overgeven. De Boeren zonden met het aanbreken van den dag hem hebben aangevallen, maar zij hadden geene goede wacht gehouden en meenden dat de Ingogo zoo door den regen was gewassen, dat de Engelschen er niet door zouden komen. De gewonde soldaten dachten niet dat de Boeren in dit gevecht sterker waren dan 600 man. Dr. Macgahan beschrijft de houding der Trans- valers als rustig en vol zelfvertrouwen, zonder eenigen lust om op hunne victorie te bluffen. Colley is nagenoeg zijn gansehen staf kwijt, terwijl zijne manschappen ontmoedigd zijn. Bij de Boeren heeft het gebeurde juist in tegenover- gestelden zin gewerkt. Aan de Times wordt uit Durban geseind dat een commando Boeren van 1000 man naar de Sunday-rivier, Biggarsberg, was getrokken om de versterking op te wachten. Deze is onge veer even sterk als deze maebt der Boeren en bestaat uit een esoadron huzaren en het tweede bataljon van hei 60e regiment Rifles. Ook uit sir George Colley's kamp ontving de Times een telegram, waaruit wij ter aanvulling nog het volgende opteekenen. Colley's macht in het gevecht van Dinsdag was 500 man sterk. De kanonniers verborgen zich achter doode paarden om zich tegen het vuur der Boeren te beschermen. De gewonden leden groot gebrek aan water. Men zag den ganschen dag reikhalzend uit naar hulp uit net kamp, doch er kwam niets opdagen. „Het is onmogelgk de zaak anders te beschouwen dan als eene nederlaag voor ons, hoezeer onze man schappen dapper vochten." De Boeren vertelden aan den magistraat van Newcastle, dia was uit gegaan om gewonden te halen dat zg slechts negen dooden en Vier gewonden hadden, wat blijkbaar ougergmd is, volgens den correspondent. In het lagerhuis verklaarde de heer Childers gisteren dat per telegraaf aan generaal Colley belangrijke versterkingen waren aangeboden, infan terie, cavalerie en artillerie, en dat aan het mini sterie van oorlog op zijn antwoord werd gewacht. De versterkingen die nu nog moeten gezonden worden, helpen hem echter voor het oogenblik niet veel. Mijnheer de Eedacteur De heer J. van Lith jr., president der Veree- niging voor Handel en Nijverheid alhier, heeft mij de bgzondere eer aangedaan, bij uitzondering op mgn schrgven van voor acht dagen te antwoorden. Ik wil deze onderscheiding gaarne hoog waar- deeren en ten bewyze daarvan den heer Van Lith een goeden raad geven, nl. dezevan voort aan als on-dits en onwaarheid niet te kenschetsen wat hij, in zijn eigen schrgven, als voikomen waarheid erkent of althans door niets weerlegt. Ik schreef u dat Handel en Nijverheid na het bedanken van den heer De Charro zweeg. Wat zegt nu de heer Van Lith? Zweeg H. en N. niet? Geenszins. De Grondwet, zegt hg, verga derde eerst Zaterdags middagsDinsdag morgens was de verkiezing; dus het bestuur was in de onmogelgkheid nog een algemeens vergadering bijeen te roepen. Aan die onmogelijkheid neem ik de vrgheid te twgfelen. Want al bedankte de heer De Charro ook pas Zaterdags officieel, Vry dags wist iedereen uit de kranten en wist ook reeds vroeger in den middag het bestuur van H. en N. officieus, dat deze heer de candidatuur niet aanvaardde. Kon men toen geen vergadering meer bgeenroepen tegen Maandag middag 3 of 4 uur? En zelfs, by advertentie, tegen Zaterdag avond Vergis ik me niet, dan is dit meermalen voor spoedeisckende zaken gebeurd en in elk geval had het kunnen geschieden. Om het even, bet feit is en blijft waar: na de afwijzing der candi datuur, door den heer De Charro, zweeg H. en N. Handel en Nijverheid trad nu in het strijd perk," schreef ik. Onwaar zegt de geachte voor zitter. Volkomen waar, herhaal ik. Had dan de handelaars-vereeniging niet reeds de heeren Van der Putten en De Charro candidaat gesteld Wel zeker ik heb dit nooit ontkend. Maar wat ik gezegd heb en volhoud is, dat eerst na het in 't debat brengen van de anti-semieten-quaestie, H. en N. in den strgd tusschen de heeren Grandia en Parser partij heeft gekozen. Dit is zóo waar, dat de candidatuur van den heer Grandia, di aanvankelijk in H. en N. geen voldoenden steun vond, ofschoon de aanbevolene oud-president en mede-oprichter der vereeniging was, eerst na dat tgdstip met ongekenden gver door die vereeni ging en door het te voren minstens zeer lauw gestemde bestuur, is ondersteund. Dit is zóo waar dat van uit het bestuur aan invloedrijke Israë- lietische kiezers het verzoek werd gedaan om tegenover hun geloofsgenoot in de dagbladen een advertentie ten behoeve van den heer Grandia te plaatsen. Wie zal dan nog beweren dat het op treden van H. en N. in den stryd tusschen de Parserianen en Grandianen niet van toen dag- teekent Eindelijk„Fluks wordt het reglement gewij zigd, om den redacteur van het Dagblad gelegen heid te geven lid te wordenschreef ik. „Zooveel woorden zooveel onwaarheden" antwoordt de heer Van Lith. Zeventien onwaar heden dus? Laat ons zien. Het reglement ia gewijzigd, dat erkent de heer Van Lith; de door mg bedoelde redacteur werd lid, ook dit geeft hg toe. Blgft de vraag over; werd het reglement fluks gewijzigd? geschiedde het om den redac teur gelegenheid te geven lid te worden Die vragen wensch ik te beantwoorden met een derde vraag: kon de redacteur in quaestie onder de werking van het ongewijzigd reglement lid worden antwoord: Neen. Overigens had de vaststelling van het reglement op, de aanneming van het nieuwe lid na de ver gadering plaats, waarin de candidatnren-Grandia en Parser het eerst ter sprake kwamen. Sapienti sat. De heer Parser is als lid der kamer van koop handel toegelaten, de zaak is afgeloopen en ik heb tegenover de beleefdheid van den heer Van Lith mijn plicht gedaan. Ik stap van de zaak af, tenzg ik verplicht mocht worden nadere bij zonderheden meê te deelen om de gegrondheid myuer beweringen te staven. Want er zijn er nog meer. Ik hoop er echter niet toe genoodzaakt te wor den, want ik meon te moeten betwijfelen of de belangstelling uwer lezers in deze zaak, welke, van baar algemeene zijde ontdaan, niet meer dan een plaatselijke beteekenis heeft, wel zoo groot kan zijn als, uit den aard der zaak, die van den heer Van Lith of die van Den Haag, 11 Febr. Uw Correspondent. Vlissingen, 12 Febr. Vertrokken naar Botterdam het Ned. stoomschip Amsterdam, gez. Taat, na gelicht te hebben tot 54 palm diepgang. Zwolle, 11 Febr. Granen. Tarwe f 9.50 a/10; rogge f 8.a/8.50; gerst 6.25 a 6.75boekw. 7._ a 7.50paardenb. 8 a f 8.50 aardapp. 2.25 a f 3.—alles per HL. Boter per klg. 1.40 a 1.50; per 20 klg. ot f vat primo qual, 34 a 37 afwijkende soort f 30 a 33.— 2e soort 25 a 28. Eieren 3.50 a 4.75 per 100 stuks. Vee. Vette koeien en ossen 72j a 80 cent; dito stieren 55 a 62 J cent; dito kalveren 95 cent a f 1.05dito schapen 60 a 70 cent, alles per KG. schoonneurende en versch gekalfde koeien 140 a f 260dito schotten en vaarzen f 115 a f 200; winterkoeien dito f 145 a f 190; spoeling koeien f 110 a 150jarige springstieren f 80 a 125vaarspinken f 85 a 115fokkalveren 10 a ƒ60; nuchtere dito 8 a f 14. Bergen op Zoom, 11 Febr. Boter per stuk 1.15, halve f 0.76eieren per 26 stuks f 1.70. Amsterdam, 11 12 STAATStSEHIHGEl». Febr. Febr. Seder! Cert. N. W. 8ch. 2i pet. 651 65J dito dito dito. 3 77J dito dito dito. 4 103 103

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2