N». 37. 124c Jaargang.' 1881 Maandag 14 Februari. Gemengds Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité 0. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenèn, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 12 Februari. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerkn ieuws. Landbouw. Kunstnieuws. Becütsz aken- Voor de nagelaten weduwen en kinderen der schepelingen van de verongelukte vischsloep Vrouw Clasina, is door ons nog ontvangen: van D. C. en J. ƒ3; onbekend /0.50, makende met de vorige opgaven 46.75, welk bedrag heden aan de commissie te Arnemuiden is overgemaakt. RillandBatH, 11 Feb. De collecte voor den watersnood heeft hier opgebracht f 524.68, waaronder 100, door tusschenkomst van den heer Harrison, beheerder der Engelsche polders, ontvangen van de Mij tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde. Zierikzee, It Feb. Donderdag morgen over leed alhier jhr mr. L. Van Citters, eerst griffier bij het kantongerecht te Hulst, vervolgens sub- stitnut-gnifier bij de rechtbank en laatst kan tonrechter alhier. Door zijn overigden valt een tweede plaats open in den raad. De overledene, die daarin reeds meer dan een jaar geleden gekozen werd, kon wegens ongesteldheid geen enkele maal zitting nemen. Amsterdam, 11 Feb. Op den 2 Maart a. k. zullen voor het gerechtshof alhier terecht staan A. Oliveira, Isaac Mendes, Eebecca en Sophia Oliveira, beschuldigd van met geweld te hebben medegenomen een minderjarig kind, van een plaats waar het onder opzicht en het gezag van een ander was toevertrouwd. Met belang stelling ziet men deze hier overigens geheel onbe kende zaak te gemoet. Prof. Bugs Ballot heeft bier heden avond zijn lievelingsdenkbeeld ontwikkeld: Nederland te doen deelnemen aan het plan om rond den Noord pool op verschillende stations meteorologische waarnemingen te doen. Prol Veth, voorzitter van het Aardrijkskundig genootschap, deelde mede dat dit 500 voor deze zaak zou bgdragen. Goes, 11 Feb. Het concert van de Engel sche klokkenspelers werd hier door ruim 250 personen bezocht en vond, vooral wat het vocale gedeelte betreft, algemeen bijval. Bewonderenswaardig ia zeker de handigheid, waarmede deze kunstenaars met hunne instru menten manoeuvreeren; doch de vraag rijst, of het gezicht van de inspanning, die het hun kost, niet in strgd is met de eischen der aesthetiek. Ctöthe heeft ergens beweerd dat men alleen de muziek moet boeren, doch geen muzikanten moet zien, en Eüdebrand zegt hem dit in de Camera Da. Ten aanzien van de bell-ringers schijnt deze opmerking niet onjuist. Mocht de oplaag hunner programma's uitgeput aijn en een nieuwe ter perse gelegd worden, dan geven wij den raad de vertaling aan bekwamer handen toe te vertrouwen. In de heden avond gehouden bestuursvergade ring van Eigen kuip is tot voorzitter, in plaats Van den heer Stortenbeker, die naar elders is vertrokken, gekozen L. Sampon, tot dusverre le secretaris, tot le secretaris F. Freriks en tot 2e secretaris S. Almekinders. Bij Prov. U. No. 26 is de volgende circulaire Van den minister van binnenlaadsche zaken aan de burgemeesters medegedeeld: In mijne circulaire van 22 October 1880 drukte ik het vertrouwen uit, dat de burgemeesters geene verklaringen van herkomst van naar Prnisen nit te voeren rundvee zouden onderteekenen, tenzij zij volkomen zeker zijn, dat de inhoud geheel overeenkomstig de waarheid is. Ik ben daarin teleurgesteld. De Pruisische 'regeering heeft de aandacht van Zijner Majesteits gezant te Berlijn gevestigd op eene verklaring van den burgemeester van eene aanzienlijke gemeente, waarin deze, onder eene verzekering van den belanghebbenden veehandelaar, dat het vee in de laatste 6 maanden niet in de provincie Zuid- Holland is geweest en ook niet in den omtrek van 20 kilometer, alleen het volgende gevoegd heeft: „De ondergeteekende verklaart, dat voor zoo ver hem bekend isbovenstaande verklaring naar waarheid is opgemaakt." Zoodanige verklaring heelt geen waarde hoege naamd. Iedereen kan verklaren dat, voor zoover hem bekend is, een ander geen onwaarheid spreekt, indien daarnaar geen onderzoek is gedaan. De belanghebbende behoort de herkomst van het vee te bewijzen, ten genoegen van den burgemeester, die de verklaring onderteekent, Onvoldoende verklaringen als de bovenvermelde zouden weldra sluiting van de Pruisische grens voor ons vee ten gevolge hebben. Ik verzoek u de burgemeesters in uwe provincie met den meesten nadruk hierop te wijzen en bnn te doen opmerken, dat, wanneer het bewijs niet wordt geleverd door den belanghebbende, zij de onderteekening behooren te weigeren. Groede, 11 Febr. In de heden gehouden ver gadering van het Nwte-departement alhier, werd de heer Van Gorkom tot candidaat voor het algemeen secretariaat gekozen; het philantropisch argument, in het departement Botterdam ter sprake gebracht, schijnt ook hier de keuze geleid te hebben. Gisteren avond hield de heer Schoo, hoofd- onderwgzer aan de gemeenteschool alhier, eene volksvoorlezing; het onderwerp, de ge mengde neutrale staatsschool, boeide de aan dacht der talrijk opgekomen belangstellen den in hooge mate; aan velen werd door deze seboone rede duidelgk gemaakt hoezeer zij dwalen die het staatsonderwgs voor ongodsdienstig, de nienwe onderwijswet als een ruïne voor de ge- meentefinanciën beschouwen. Eene opwekking tot aaneensluiting en werkzaamheid in den strgd tot verdediging van de vrijzinnige beginselen besloot deze belangrijke rede. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben den gemeenteraad van Zierikzee opmerkzaam gemaakt op een bepaling in het reglement van het burger weeshuis, „dat de kinderen van hen, die van eenig armbestuur bedeeling hebben ontvangen, in den regel van opneming in het weeshuis zgn uitge sloten." Die bepaling zou volgens ged, staten in strgd zgn met een der voorwaarden, waarop in 1795 hei toen te Zierikzee nog aanwezige armkinderhuis met het burger weeshuis is vereenigd. De raad heelt met 6 tegen 2 stemmen het tegen deel aangenomen. Het is echter te hopen, dat ged. staten in die beslissing niet zullen berusten. Het weeshuis is ryk genoeg om ook kinderen van bedeelden op te nemen, en deze zijn daar veel beter geplaatst dan in het verplegingshuis der Herv. diaconie, dat eigenlijk een gesticht is voor oude mannen en vrouwen. Daar by komt de grove onbillijkheid, dat soms kinderen door het weeshuis worden afgewezen, omdat hun ouders een weinig onderstand hebben genoten van een armbestuur, terwyl anderen worden opgenomen, nadat hun ouders jaren achtereen honderden gul dens hebben opgehaald met bedelen op lijsten langs de deuren der ingezetenen. Alleen opheffing van de door ged. staten gewraakte bepaling kan aan dezen verkeerden toestand een einde maken. Vaderland Het Ned. comité voor het adres aan H. M. de koningin van Engeland vertrok gisteren avond over Vlissingen naar Londen, teneinde het ver zoekschrift aan H. M. peraoonlyk aan te bieden. Het adres telt 10,000 handteekeningen uit Neder land en 1000 nit België. De geiden, aan het comité toegezonden tot goedmaking der kosten, zijn aan de schenkers teruggegeven, met verzoek die liever aan het Oranje- of Boode Kruis te wil len doen toekomen, dewijl het comité alle onkosten uit eigen middelen wenscht te bestrijden. Het comité bestaat nit de heeren Joh. 0. Stuyt, Ch. Zijlstra en D. H Schmüll. Te Dokkum is tot candidaat voor het algemeen secretariaat van 't Nut gekozen de heer W. J. van Gorkom; te Waterland de heer P. Bruijn; te Hazerswoude de heer mr. A. Kerdijk. Het hoofdbestuur van den Multapatiorsbond heeft zich, ter voldoening van een opdracht van de algemeene vergadering, tot alle spoerwegdirec- tiën van Nederland gewend, met het dringend verzoek om aan haar beambten te verbieden in dienst sterken drank te gebruiken. „Het zgn" zoo verklaarde de geneeskundige raad van Drente en Overgsel „niet zoozeer dronken personen, welke de schuld van spoorwegongeluk ken dragen, dan wel de zoodanigen, die zonder ooit in den eigenlijken zin dronken te worden> door het gestadig gebruik van jenever ontzenuwd» sut en vergeetachtig geworden zijn." Het hoofdbestuur der Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft een adres aan de tweede kamer gezonden, met verzoek dat het wetsontwerp op den postpakketten-dienst tot wet moge worden aangenomen. Het lijdt toch geen twijfel dat allen, die dik wijls pakketten van kleinen omvang en weinig gewicht moeten verzenden, en onder deze be- kleeden de tuinbouwers en bloemisten eene eerste plaats, zeer zullen gebaat zgn, indien hunne ver zendingen in korten tijd naar alle plaatsen van Nederland kunnen worden overgebracht. Vervolg Binnenlandwaaronder Tiet verslag der voordracht van den heer van Gorkom over de Transvaal, zie het Bijvoegsel.) peusioener. Pensioen verleend aan A. W. Jorissen, verificateur le categ. by 's rijks belas tingen, ten bedrage van 1180 's jaars. waterstaat. Eervol ontslag verleend aan den ingenieur van den waterstaat le kl. F. D. N. van Deventer. coksüls. De heer Enrico Berie, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Oneglia, is in die hoedanigheid door de Italiaansche regeering erkend. Door den gemeenteraad van Delft is tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium be noemd, de heer A. van der Meij, predikant bij de herv. gemeente aldaar. Door burg. en weth. van Amsterdam is, in overleg met curatoren der hoogeschool aldaar, aan den gemeenteraad voorgesteld prof. dr. H. de Vries, bnitengewoon hoogleeraar in de kruidkunde, te benoemen tot gewoon hoogleeraar. Zij hopen daardoor dien uitstekenden geleerde van de aan neming van het beroep naar Berlijn terug te honden. Door de Engelsche gemeente alhier is met meerderheid van stemmen beslist dat het beroepen van een predikant en de benoeming van ouder lingen en diakenen even als tot dusver door de stemgerechtigde lidmaten zal geschieden. Te Vlissingen, waar die benoeming tot heden door den kerkeraad geschiedde, is nog geen be slissing genomen. Het Utr. DU. bevat een brief uit den Tieler- waard, waarin de bekende, ook door ons herhaal delijk ontwikkelde bezwaren tegen de tegenwoor dige beetwortelen-teelt nogmaals aldus samengevat worden „Wie niet leeft te midden van landbouwers, kan zich niet voorstellen, welk een demoralisee renden invloed het voorschotten-stelsel heeft uitgeoefend. De personen, die langzaam aan achteruitgingen, namen zooveel voorschotten als ze krygen konden. Om nog meer te krijgen, huurden ze land veel te duur. Bij publieke verpachtingen waren zij de opjagers. 't Gebeurde ook wel, dat enkelen contracten sloten en voorschotten namen van meer dan óen agent, voor een en hetzelfde perceel. Men vernam ook van voorschotten op perceeleu, die ói niet bestonden éf het eigendom van anderen waren. Dat achtte men niet oneer lijk. Zedelijk gingen ze te gronde en ook velen werden, anderen zullen worden, van landbouwers arbeiders. Een agent, wien ik de opmerking maakte, of 't niet beter zou zijn wanneer geen voorschotten werden gegeven, zei„maar dan kregen de fabrie ken geen pitten." Juist, daar ligt de knoop. De fabrikanten willen blijven werken, Ze moeten daarvoor beetwortelen hebben. Daarom geven ze voorschotten. Werd gedaan wat gebruikelijk is: regelde zich de prys naar de verhouding van vraag en aanbod van de reeds gegroeide beetwor telen, de toestanden zouden gezonder zijn. 't Is mogelyk, dat daartegen gegronde bezwa ren bestaan. Doch dit staat bij mjj vast, dat, komt er geen verandering in de beetwortelen- cultuur, ook eindelyk de fabrieken zullen gesloten worden. Dat mag nog eenige jaren duren, nog vele boeren znllen eerst te gronde gaande lan- deryen zullen meer en meer in handen van enkelen komen en eindelijk zal de laatste beet wortel scheep gebracht worden, begeleid door een krachtige, welgemeende verwensehing van eenige honderden." Gisteren avond is de zangeres Albani voor het eerst in de opera alhier opgetreden. Het publiek, ondanks de zeer hooge pryzen der plaatsen of misschien wel we hebben dat in deze aristo cratische stad meer gezien juist om die ver hoogde prijzen, in grooten getale opgekomen, was opgetogen. De Engelsche zangeres, die haar partg in het Italiaansch zong even als de heer De Vries maakte een zeldzamen opgang en van den gewonen regel atwykende bood men haar geen ruiker oi krans, maar een bloemkorf aan, van kostbaar maaksel en met even schoone bloemen gevuid. Albani is nog jong; baar stem, helder als kristal, is niet buitengewoon krachtig, maar zij zingt zoo gemakkelijk en zoo wegsleepend melodieus dat men er door betooverd wordt. In trillers en andere muzikale moeielykheüen is zij onovertreffelijk. Men verwacht dat zg, na den in Lucie de Lammermoor geoogsten by val, ook in la Traviata groot succès zal behalen. Het Toonkunst-concert van Dinsdag is vrij koel afgeloopen. Het was middelmatig, doch het publiek is zóo gewand geraakt de uitvoeringen slecht te vinden, dat het zelfs de zeer goede passages met onvoorschilligheid liet voorbijgaan. Den 23en dezer vangen naar ik verneem, de nieuwe repetitiën der zangvereeniging aan voor de laatste uitvoering in dit seisoen, waarop we zullen worden vergast op Schumann's Das Para dies und die Peri. De twee knapen B. en B., die de vorige week voor de rechtbank alhier terecht stonden wegens diefstal van een karaf met jenever uit de wacht kamer van het station te Goes, werden in de gisteren gehouden zitting veroordeeld, de eerste tot cellulaire gevangenisstraf van 21 dagen en de tweede tot eene boete van 8. Vrijdag is te Baarland gearresteerd, om naar de gevangenis te 's Hage overgebracht te worden, J. T., oud 22 jaren, slaohter en stroodekker, die den 3 Maart a. voor het hof aldaar moet terecht staan, beschuldigd van valschheid en oplichterij. Hij had van zekere B, geld geleend, de schuld bekentenis en quitantie ter inzage gevraagd en die, zonder te betalen, teruggehouden. Later dwong hij den schuldeischer, die niet lezen en zeer gebrekkig schryven kan, een stnk ta teeke nen dat eene schuldbekentenis van 7000 bevatte. Toen het feit ter oore der justitie kwam, nam T. de vlucht naar Antwerpen, van waar hij in Augustus terugkwam. Drie getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. De kleermaker-paardeukooper V. W., die, zoo als in een vorig nommer gemeld werdverdacht wordt op sommige plaatsen in Zuid-Beveland oplichterijen gepleegd te hebben, is te Cortgene aangehouden en gevankelijk naar bet huis van arrest te Middelburg gebracht, ter beschikking van den officier van justitie. «Schouwen-Duiveland, 11 Feb. Met onzen tram staat het beter dan ooithet kantoor is reeds gevestigd in de Aart-Van-Nos-etraat te Botterdam Ren Raag, 11 Febr. Het ziet er op het gebied der openbare veiligheid hier donker uit. Schier dagelijks hooren we va» nieuwe diefstallea

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1