Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BÏÏITEITLAffD. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger, Landbouw. Kunst nieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 11 Februari des morgens te 8 uren. w zw zw I 9 Algemeen Overzicht. van hunnen grond en hun onafhankelijk bestaan, Zuid- en Midden-Afrika zouden eens bevolkt zijn met Vlaamsch-, met Nederlandsch-sprekende burgers, evenzeer als Amerika met Engelsch-sprekenden is bevolkt. »Dat zou niet de minst schitterende steen in uwe kroon, niet de geringste trots uwer afstammelingen wezen, Sire Dat zou ook niet weinig de toekomst vergrooten voor de nazaten der 3.000.000 Vlamingen die deel maken van uw rijk." Het departement Zevenbergen der My. tot Nut van H Algemeen heeft zich met algemeene stemmen verklaard vóór de benoeming van mr. A. Kerdijk, tot algemeen secretaris der maatschappij. Voor de door het overlijden van mr. P, J. Snringar vacant geworden plaats in de rechtbank te Amsterdam, is het navolgende drietal opgemaakt: mr. H. N. Teding van Berkhout, subst.-off. van justitie bij die rechtbank, mr. A. Heemskerk, lid van de rechtbank te Zierikzee en mr. H. Meinesz, 6ubat.-griffier bij de rechtbank te Amsterdam. De Zuidhollandsche maatschappij tot redding van drenkelingen, gevestigd te Rotterdam, heeft van den heer Emile Robin te Parijs de beschik king gekregen over een fonds. Uit dit fonds zal de maatschappij telken jare aan den Nederland- schen gezagvoerder die de gevaarlijkste redding volbracht, f 200, aan den stuurman of matroos, die zich hebben onderscheiden, f 50 betalen. Zijn er geen termen om de premie uit te reiken) dan zullen de gelden worden besteed ten bate der achtergelaten betrekkingen van door hun beroep omgekomen visschers te Scheveningen, Ylaardingen of Katwijk. Ook voor enkele reddingmaatschappijen in het buitenland heeft de heer Robin dezelfde edelmoe dige bepalingen vastgesteld. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscften Leeuw, de heer P. M. bnickers, bisschop van Haarlem. ministerieels departementen. Benoemd bij het dep. van waterstaat, enz. tot hoofdcommies, de commies C. van Vliet Cz.; tot adj.-commies, de eerste klerken D. W. Claasen en J. van As sen bergh; tot bode, de aas. boden W. C. 't Hart en J. R. Mallée. Zierikzee, 10 Febr. Op de openbare school voor minvermogenden, hoofdonderwijzer de heer L. Karreman, is met nieuwjaar het sparen begonnen. Over de maand Januari bedraagt de gezamen lijke inleg van 134 kinderen 66.57£. Terug gegeven werd f 8.39, zoodat ter belegging over bleef f 58.18§. Prof. G. M. Francken, van de letterkundige faculteit te Utrecht, heeft den 7en dezer zijn 25jarig professoraat gevierd. Hij was tot 1877 aan de hoogeschool te Groningen werkzaam. Zijn oudleerlingen hebben'1 hem twee prachtwerken en de studenten der Utrechtsche hoogeschool een bureau-ministre met album aangeboden. De algemeene vergadering van het Ned. onderw. genootschap zal den 28 en 29 Juli a. te Zutfen gehouden worden. Jhr. mr. H. B. van Tets heeft het eere-voorzitterschap op zich genomen. De luit. t/z. Ie kl. J. H. Wouters en de off. van adm. 2e kl. J. C. Kluit, respectievelijk uit West- en Oost Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op nonactiviteit gesteld. Na de nieuwe organisatie op 1 April a. zal het leger zijn samengesteld als volgt: ook veel geluk, waarvan een man niets weet en nooit iets begrijpen .zal. Welke moeder zou niet met hart en ziel in de bres springen om dit jonge leven te beschermen. Dit alles overdacht Martha, terwijl zij op een drukkend warmen Junidag met het kind onder de schaduw van een pijnboom, die achter het huis stond, zat. Tusschen de ruisohende takken door zocht haar blik den lood- zwaren bewolkten hemel, als wilde zij daar de toekomst lezen van den zuigeling die aan haar borst was ingesluimerd. Zij werd in haar gepeins gestoord door tikken op de voordeur én opziende zag zij een bedelaarster voor het huis staan, die een kind op haar rug gebonden droeg. Zij wil een aalmoes. Goede God, men heeft in dezen tijd genoeg voor zichzelf en zijn gezin te zorgen. Het zal niet lang meer duren, of wij moeten zelf gaan bedelen. Zoo dacht Martha en zij ver borg zich achter den boomstam, opdat de bede laarster haar niet zou zien. Deze stond geduldig voor de gesloten deur en klopte nog eens. Daarop zag zij droevig om zieh heen, of er dan niemand thuis was, ging met wankelende schreden naar de bron, zette zich op den rand neder en zag bedrukt voor zich heen. „Ik zal haar toch een kleinigheid gaan brengen, zij is ook moeder," zei Martha bij zich zelf, maar een andere inwendige stem fluisterde„Moogt gij dat? Wat gij weggeeft, ontrooft gij uw eigen, arm kind. Het eenige gebod dat God mij heelt voor geschreven isZorg veor uw kind 1 wie zóo moet Infanterie. 1 reg. grenadiers en jagers, samen gesteld uit 3 bat. grenadiers en 2 bat. jagers; elk bataljon bestaat uit 4 compagnieën. Acht regimenten infanterie, ieder van 5 bat.; ieder bataljon van 4 comp. Het instructie-bat., het depót van discipline en de pupillenschool blijven op den tegenwoordigen voet bestaan. Cavallerie. Drie reg. elk van 5 veld-escadrons en 1 depót-escadroubij een der reg. wordt bo vendien 1 escadron ordonnancen, bij een ander reg. de rij- en hoefsmidschool gevoegd. Bereden artillerie. Drie regimenten veld art., ieder van 6 batterijen, elke batterp van 6 stukken. Ieder reg. wordt verdeeld in 2 afd., de le be staat uit 4 bat., de 2e uit twee bat. en twee compagnieën trein. Eén afd. rijdende artillerie, sterk 2 bat., elk van 6 stukken. Vesting-artillerie, a. 4 reg. a 10 comp.b. éen artillerie-instructiekorpsc. de artillerie-schiet school; d. de pontonniers e. detorpedo-afdeeling; f. een compagnie artillerie-werklieden. Mineurs en sappeurs. Een bat. van 8 comp. Hospitaal soldaten. Drie comp. Het leger te velde is ingedeeld in drie divisien, terwijl het rijk verdeeld is in drie militaire af- deelingen. De sterkte der verschillende wapens op voet van oorlog zal zijn als volgtInfanterie 41,000cavallerie 2300 bereden artillerie 4000 met 120 stukken veldgeschutvesting-artillerie 8000; pontonniers 580; torpedisten 480; mineurs en sappeurs 1450hospitaal-soldaten 750 trein- soldaten en werklieden 2800. Te zamen 61,360 man. Van den lOen tot den 14en Juli zal vanwege de Landbouw-Maatschappij van Oost-Vlaanderen, te Gent eene tentoonstelling plaats hebben van melkkoeien, vaarzen, melk, boter, kaas, zuivel- werktuigen, hulpmiddelen, plans, bestekken enz., waarvan 2 afdeelingen internationaal zullen zijn. Wenschelijk ware het, dat de verschillende inzen dingen uit ons land te Utrecht, of te'sHertogen- bpsch of te Tilburg werden verzameld, om van daar gezamenlijk naar Gent opgezonden te worden. Het Nederlandsche zuivel zou dan in Juli a. s. waardiglijk te Gent vertegenwoordigd worden, en menig inzender uit ons land er lauweren behalen. LandbCt Een zeer talrijk publiek vulde gisteren de groote zaal en de koffiekamer van het Schuttershof, waar de „koninklijke Engelsche klokkenspelers," ten getale van vijf, onder leiding van den heer Duncan S.Miller, eene uitvoering gaven. De hoog gestemde verwachting werd niet teleurgesteld. De kunstvaardigheid waarmede de artisten uit de ongeveer 130 klokken van verschillende afmeting, klank en toonhoogte, welke voor hen op eene tafel gerangschikt zijn, steeds de juiste grijpen en aan het geluid de vereischte kracht en duur weten te geven, is bewonderenswaardig. Het voort gebrachte geluid is dan ook zeer lief en de melodie en harmonie worden met deze instrumenten zeer wellui dend weergegeven. Ook de liederen, welke het vijftal nu en dan zong, waren recht aardig en liefelijk. Let men op het weldadige doel, waartoe deze heeren hun kunst dienstbaar maken, dan zal zeker niemand van de ongeveer 500 personen, die naar wij vernemen gisteren den toegangsprijs betaald hadden, zich met die uitgaaf geen geluk gewenscht hebben. Vlissingem, 10 Febr. „Uitvoering door de leerlingen van den zangcursus, met welwillen de medewerking van het muziekgezelschap Ons genoegenwas de titel waaronder Vlissing's Man nenkoor zijn program uitgaf eener soireé, die gisteren avond gegeven werd in het lokaal- worstelen met armoede als ik, dien mag God geen bedelaars zenden, zoolang er nog rijke boeren in het dal zijn, bij wie het koren in de schuren ligt te verrotten." De arme vrouw zat gehurkt by de bron en wiegde haar schreiend kindje in de armen. Toen hield zij haar holle hand onder den water straal en bracht zoo het arme wurm eenige lafenis aan den mond. Toen Martha dit zag sprong zij op, liep met haar kind naar de vrouw toe en riep „Wacht, ik zal u wat melk geven voor de kleine Op dat zelfde oogenblik flikkerde er een vuur stroom, er viel een donderslag en de boom, waar onder Martha nog geen minuut geleden met haar kind gezeten hadstond in lichte laaie. De regen stortte bij stroomen neder en de beide moeders vluchtten in huis. Men begrijpt dat de bedelaarster en haar kind nu onthaald werden en toen Gied later thuis kwam viel Martha hem schreiend om den hals. „Goddank, dat het zoo afgeloopen is riep hij uit, „de boom is gespleten, maar het vuur is door den regen gebluscht." „Gij weet nog niet dat wij onder den boom gezeten hebben" sprak zij. „O! Gied, zie ons toch goed aan, wij leven allebei nog. Maar ik doe de gelofte dat ikzoo lang ik nog een bete broods bezit, nooit een arme te vergeefs aan mijn deur zal laten kloppen." Op dienselfden tijd zond de pastoor van Tra» Kuypers alhier. Deze bescheiden titel beloofde minder dan ons gegeven werd; want de bijge rechten waren zoovele, en zóo goed, dat zij den hoofdschotel nauwelijks deden opmerken. Toch was dit goed gezien door het bestuur van het Mannenkoorwant de zang van kinderen, hoe lief en aangenaam ook, ia niet voldoende om de aandacht een geheelen avond te boeien. De uitvoering is volkomen geslaagd. Alle drie de in het programma genoemde vereenigingen, onder hun directeuren, de heeren W. van Kamer en G. J. Geijaen, en met medewerking der heeren Limonard (tenor) De Reeper en Geysen, (cornet a pistons en bugle-alte) als solisten, hebben daartoe gelijkelijk bijgedragen Wij waren ge tuige van eene allergelukkigste coöperatie op kunstgebied, waar die geen nap ver of misnoegen wekt, maar aller sympathie bezit. Aan het bestuur van het Mannenkoor moet lof toegezwaaid worden voor de oprichting van den zangcursu3. Het heeft juist gezien dat, om voor de toekomst bruikbare krachten te verzamelen, het noodig is met het allereerste te beginnen. Dit vereischt veel tijd en veel geduld en dat het bestuur beide eigenschappen bezit, blijkt uit de volharding waarmede deze zaak voortgezet wordt. Voor het gerechtshof te 'sGravenhage stonden gisteren terecht twee matrozen van het stoomschip Drenthe. Zij worden beschuldigd den 7en Dec. jl, uit een gelagkamer te Vlissingen een met touw gesloten pak, dat voor een waarde van f 57 aan kleederen en snuisterijen inhield, te hebben mede genomen. Adv.-gen. mr. Gregory vroeg veroor deeling tot 3 maanden celstraf. De uitspraak i3 bepaald op Dinsdag. Te Voorburg is gisteren nacht ingebroken in de R. K. kerk en werden uit de sacristie alle kerksieraden, tot een waarde van ongeveer f 50,060 geroofd. De voltooiing van den weg en de gebouwen voor den stoomtram van Haarlem naar Leiden wordt spoedig te gemoet gezien. De waggons voor passagiers en goederen zijn te Hillegom af geleverd en de locomotieven te Leiden aangekomen, Te Oldenzaal leeft een echtpaar dat te zamen 190 jaren teltde man is 99, de vrouw 91 jaar, en beiden genieten eene volmaakte gezondheid. Zij zijn 74 jaar gehuwd. De Sporting Timevan Londen geeft den Nederlanders den raad om naar Ierland te ver huizen, dat ze door hun arbeidzaamheid vrucht baar zouden maken. De Ieren moeten dan maar naar Holland komen. Door hun luiheid zullen ze de dijken verwaarloozen en een prooi der golven worden, want zelfs het bouwen van een ark zal hun te veel moeite kosten. Naar men zegt heeft George Sand een on-, voltooiden roman nagelaten, die met verlof der familiebetrekkingen door mevrouw Adam zal worden voltooid en uitgegeven in de Nouvelle revue. Het begint een kwade tijd te worden voor de hoofdplaatsen der kleine Duitsche staten, die in hun bloeitijd zooveel hebben bijgedragen tot ontwikkeling op het gebied der kunst. Gobnrg kan zijn opera niet meer houden, evenmin Dessau, naar men zegt, en te Gera zal de schouwburg geheel en al gesloten worden. Aangaande de oorzaak van den brand in de Victoria Docks te Londen is nog niets met zeker heid bekend. Men verzekert dat in de loods waar men het eerst den brand ontdekte, op vier plaatsen tegelijk vuur werd gezien, terwijl het zeer de aandacht wekt, dat in eene andere loods, aan de wiudzijde van den brand en dus gespaard, een baal gevlochten stroo werd ge vonden die geschroeid was terwijl er eene doos lucifers op den grond lag. Grave. Heden te 12 uren is de rivierstand alhier 10.22, was 0.37 aan de Pegelbrug 8.50, was 0.10. Wind N. W. stormachtig. Heden nacht te 2 u. 15 m. werd door een kanonschot boden de uitnoodiging voor het inwijdingsfeest der drie kruisen op de Lahmerhoogte. „Nu kan ik niet thuis blijven"zei Martha, „dus moet gij zoo goed zijn, Gied..." Hij zag haar aan, en zij hem en zij vervolgde: „en op Emmatje passen. Ik zal niet lang wegblijven, maar mijn dankoffer moet ik brengen bij die drie kruisen, omdat onze Lieve Heer mij zoo genadig lijk bewaard heeft." „Zoudt gij dat niet even goed thuis kunnen doen, Martha?" vroeg hij, „als onze Lieve Heer hier geweest is om u te beschermen, zal hij er ook wel zijn als gij hem danken wilt." „Dat is erg knap van u gesproken", zei zijn vrouw, eenigszins scherp, het is mooi als men den lieven God altijd zoo voor oogen heeft, als gij. Maar waarom hebben zij dan .kerken gebouwd en kruisen opgericht, dat zou ik wel eens wiilen weten?" {Wordt vet'volgd.) aangekondigd dat de Beersche overlaten begonnen te werken. 's Grawenhage. De begrafenis van den heer mr. P. Mij er, oud-minister van koloniën en oud gouverneur-generaal, had heden plaats. Op verzoek van den overledene werden geen toespraken ge houden. Een aantal vrienden gaven door hunne tegenwoordigheid van hun belangstelling blijk, waaronder men de oud-ministers Alting Mees, en Van Rees en de oud-gouverneur-generaal Loudon opmerkte. Zes kransen waren op de kist gelegd. loonden. De Times meldt dat de heer Parnell te Parijs met de andere leden van de Land-league eene samenkomst hebben en daarna naar Amerika vertrekken zal. namen DER plaatsen. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde, Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs. St Mathieu Biarritz Perpignan Ghristiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth -23.7 24.0 -23.7 -25.8 -25.6 -23.5 - 7.1 -6.5 -24.8 -30. -24.5 -20.7 19.6 -16.8 -19.2 -22.0 -28.5 ■25.9 Wind- richt. N N NO WZW NNO ONO WNW NW W WZW NW W N N W kracht 1 0 3 2 4 3 5 6 3 8 5 3 5 6 8 9 4 4 Toe stand lucht. betr. betr. mist. regen regen bew. bew. betr. betr. z. bew. betr. betr. betr. betr. betr. helder Tem pera tuur. Gels. O 0 1 5 5 7 1 5 3 1 -j- 6 -- 11 - 10 7 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. H. 2.1 V. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs:(Cbrr.) Thermometer 10 Febr. 's av. 11 u. 42 gr. 11 Febr. 'smorg. 8 u. 42 gr. 'smidd. 1 u. 37 gr» 'sav. 5 u. 35 gr. F. Wanneer wij de oorzaken willen nagaan van den val van het conservatieve ministerie in Spanje, komt ons het eerst in de gedachte de levendige beweging welke zich in den laatsten tijd heeft geopenbaard onder de vrijzinnige partgen. Haar invloed heeft echter slechts zijdelings gewerkt, want de naaste oorzaak van Canovas' val is de koning zelf. De dringend noodzakelij ke hervor ming der financiën was de aanleiding. De heer Canovas del Castillo zag zich geplaatst voor de keuze tusscheu het vragen van nieuwe belastingen aan de Cortes of het converteeren der staatsschuld. Hij koos het laatste eu het plan was gereed om de Spaansche schuld in een vijf percents-fouds om te zetten en de gansche zaak aan eene groote bankinrichting in handen te geven. Om een gunstigen uitslag dezer operatie te waarborgen, moest het staatsbestaar een zoo krachtig mogelijk figuur naar buiten toonen, en daarom laschte de minister in de overwegingen van het koninklijk besluit, waardoor de conversie moest worden voor bereid, eene zinsnede, dat bet ministerie het vol komen vertrouwen der kroon genoot en in functie zou blijven totdat de conversie geheel was alge- loopen, dat is nog ongeveer anderhalf jaar. De koning meende dat hij zich op die wijze niet mocht binden en weigerde zijne toestemming, naar men zegt zelfs zonder eene poging te doen om met zijn minister tot een vergelijk te komen. Men wijt dat aan persoonlijke geraaktheid, wijl onlangs de heer Canovas geweigerd heeft om zijn contre- seign te zetten onder een besluit, waarbij het jonggeboren prinsesje den titel van prinses van Asturië zou verkrijgen. Daardoor was de moeder beleedigd en de eerste minister kon bij den troon geen goed meer doen. Hieraan paarde zich de krachtige houding der liberale oppositie, en het ministerie was gevonnisd. De koning moest zich wenden tot de zooge naamde dynastieke liberalen, en wel fietst spoedig want bleef de crisis te lang bestaan, dan zou er gevaar komen voor eene groote democratische beweging. Alphonsus liet er dan ook geen gras over groeien. Dinsdag morgen kwamen de oude ministers den koning hun ontslag aanbieden, en reeds om twee uren was de heer Sagasta bij den koning, om de opdracht tot het vormen van een nieuw ministerie te ontvangen, waarmede hg 's avonds om zeven uren gereed was. Behalve den heer Sagasta vinden wij in het ministerie den maarschalk Martinez Campos, Alonso Martinez, admiraal Pavia, De la Vega Armyo, eenige sterren van minderen luister en, voor financiën, Camacho. Volgens een telegram van gisteren wordt het nieuwe kabinet algemeen gunstig ontvangen, ook door de democraten en repnblikeinen, welke besloten hebben de nieuwe ministers geene moei?

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2