BUITENLAND. 9 De Transvaal. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Zierikzee Weerkundige waarnemingen. 10 Februari des morgens te 8 uren. 3 3 zo wzw zo wzw zo w Algemeen Overzicht. landbouwers in Zuid-Beveland aangemeld, voor gevende paardenkoopman uit Holland of commis sionair te zijn. Hij wist hier en daar een koop te sluiten, waarvoor hij van de verkoopers eene premie ontvangen moest, gelijk in Holland eene vaste gewoonte was. Van de koopers vernam men echter later niets en de verstrekte premie was men kwijt. Onder Wieringen worden voortdurend ver bazend veel rotganzen gevangen men verzekert dat er jagers zijn die er 60 tot 70 per dag vingen. De prigs is 45 cent per stuk. Te Amsterdam zal binnenkort een nieuw weekblad het licht zien. Het zal driemaal 'a weeks verschijnen en verspreid worden in den vorm van 't Vliegend blad, niet alleen in de hoofdstad maar ook in de voornaamste steden van Nederland. De in aanmaak zijnde nieuwe briefkaarten, zullen iets langer zijn dan de tegenwoordige. De adreszijde van de binnenlandsche zal rozenrood, die van de buitenlandsche groen gekleurd zijn. De binnenzijden zijn wit. De nieuwe briefkaarten zullen tegen April a. in gebruik genomen worden. Nadat voor de laag gelegen polders in het district Maas en Waal reeds stoomgemalen zijn opgericht te Alphen, Dreumel en Wamel, is door ged. staten van Gelderland thans ook machtiging verleend tot het plaatsen van een stoomgemaal te Leeuwen. De uitvoer van verduurzaamd vleesch in blikken uit New-York naar Europa heeft in 1880 het verbazend cijfer van 662.848 kisten, die van California-zalm alleen dat van 540.000 kisten bereikt. Door de leerlingen der hoogere burgerschool te Zaandam is 41 ingezameld voor de Transva lere, welk bedrag door hen aan prof. Harting is gezonden. De leerlingen der rijks landbouwschool te Wageniugen hebben ƒ125 bijeengebracht voor het Roode Kruis. Het watersnoodfeest te Amsterdam zal den 18n dezer in 't Paleis voor Volksvlijt plaats hebben. De toegangskaarten kosten 5, dameskaarten 3. De kraampjes der fancy-fair zullen 22 in getal zijn Het tooneel wordt ingericht voor het oogenblik waarop in het middernachtelijk uur de ingetreden geboortedag van Z. M. den koning zal worden herdacht. De ruime bijzalen zullen slechts gedeel telijk worden ingenomen door hetgeen enkele af zonderlijke commissien hebben tot stand gebracht (kunstzaal, concert, café chantant enz.) en waar voor een matige extra-entrée zal gevraagd worden. Alhoewel natuurlijk het doel is om de geldelijke uitkomsten zoo gunstig mogelij k te maken, heeft het comité er toch voor gezorgd dat, behoudens den toegangsprijs, niemand zieh door te groote onkosten behoeft te laten afschrikken om het feest bjj te wonen. Gisteren nacht brak een brand uit in een der tabaksmagazijnen aan hoofd van de Victoria Doeks te Londen. De hevige wind wakkerde de vlammen aan, zoodat men niet vóór tegen den morgen het vuur meester was. Bijna geheel vernield werden: loods no. 1, 200 voet lang en even breed, no. 2 loods van 150 op 50 voet, no. 3 oods van 200 op 150 voet, no. 4 loods van 550 op 50 voet, het havenhoofd 900 op 40 voet, nog een groot pakhuis van twee verdiepingen, benevens een aantal spoorwagens en lichters met hunne lading. Een barkschip, da Ascalon, werd zwaar beschadigd. De verbrande gebouwen waren het eigendom der London St. Katherine 's Dock Company. Dr. Heinrich Schliemann heeft zijne rijke verzameling Grieksche oudheden aan het Duit- sche volk gegeven en, zonderling genoeg, het beheer daarover niet aan de Duitsche, maar aan de Pruisische regeering toevertrouwd. De keizer nam het geschenk aan en de koning van Pruisen beloofde het in naar Schliemann genoemde zalen te zullen plaatsen in het ethnologisch museum dat te Berlijn wordt gebouwd. Het is een rijk geschenk en eenig in zijne soort. Men kent de geschiedenis van Schliemann. Hij was de zoon van een predikant in Mecklenburg, werd eerst leerling in een handelszaak en later scheeps jongen. Op 19jarigen leeftijd kwam hij ziek en arm te Texel aan wal, waar zijn schip was ge strand. Hij bleef te Amsterdam, kwam op een kantoor en wist door ontberingen en stalen ijver zich de kennis van zes talen eigen te maken, waarop hij bij de firma Schroder Co. eene plaats als correspondent kreeg. In 1846 zonden de patroons den 24jarigen jongen man als agent naar Petersburg, waar hij het volgende jaar een eigen handelshuis oprichtte. In 1863 trok hij zich geheel terug uit den handel, nadat hij een groot vermogen had verworven. Tevens had hij den tijd gevonden voor eene diepe studie van oud- en nieuw-Grieksch en Grieksche oudheid kunde. Hij ging reizen, de wereld om, en kwam in 1868 terug in zijn lievelingsoord, in Ithaka, de Peloponnesus en Klein-Azië. Zijne levenstaak werd nu het opsporen van oudheden en het be- studeeren der plaatsen, die zijne lievelingslectuur, de gedichten van Homerus, konden toelichten en het leven der helden van de Ilias aanschouwelijk voorstellen. Bij Hissarlik, waar hij de plaats van het oude Troje meent gevonden te hebben, liet hij opgravingen doen en reeds in 1873 had hij een deel eener oude stad blootgemaakt, terwijl hij in menigte vaatwerk, wapens, huisraad en lijfsieraden vond (de zoogenaamde „schat van Priamus"). Nog meer resultaten had hij te Mykenai, waar hij een schat van oudheden ont dekte in het zoogenaamde „graf van Agamemnon"* De vruchten van dit welbestede leven zullen nu aan de wetenschap ten goede komen, en Ber lijn mag trots dragen op eene verzameling, van welker mogelijkheid men nog niet vele jaren ge leden geen denkbeeld had. Er komen te Parijs een aantal financieele blaadjes uit, die fabelachtig goedkoop zijn. Yoor éen, ja dikwerf voor een halven frank in het jaar ontvangt men iedere week een blad thuis van acht of zestien pagina's, waarin uitlotingcn, koersen enz. staan opgegeven en verschillende artikelen handelen over speciale financieele quaesties. De vraag dringt zich aanstonds op hoe deze bladen hunne kosten goedmaken, als uit den abonne mentsprijs ternauwernood de frankeerkosten te vinden zijn. Yelen worden uitgegeven door bank- inrichtingen, vertegenwoordigen dus de bijzondere belangen dier bank voor weike zij reclame maken. Een onafhankelijk oordeel kan men in die blaadjes niet verwachten, en de speculant die er een leid draad in zoekt door den doolhof der financieele wereld, loopt aan den leiband van éene enkele instelling. Er is echter nog een erger soort, zoo als blijkt uit het volgende voorval dat dezer dagen te Parijs plaats had. De heer B., directeur eener bank, kreeg een brief van zekeren Marcellot, die zich eigenaar noemde van het blad la petite Bourse en hem om een onderhoud verzocht teneinde hem opmerkzaam te maken op een voor zijne bank verpletterend artikel dat eerstdaags zou verschijnen, doch waar van het drukken misschien nog te verhinderen was. B. stond het onderhoud toe, bepaalde een uur en ging toen naar den commissaris van politie in zijne wijk, die hem een inspecteur medegaf. Mar cellot kwam en de inspecteur ging door voor een lid van den raad van commissarissen. „Hier is het artikeler zullen eenige duizenden exemplaren van getrokken, worden, welke zullen worden toegezonden aan al uwe cliënten, van welke wij eene lijst hebben gekregen door een vroegeren klerk van u." „Hoeveel vraagt gij „Tienduizend frank." „Is dat uw laatste woord?" „Ja, zeker." Toen mengde de inspecteur zich in het gesprek met den afloop dien men zich zonder moeite kan voorstellen. Gisteren is te Grijpskerke te koop aangeboden Een huis en erf verdeeld in drie afzonderlijke woningen met schuur, staande en liggende te Grijpskerke op het dorp, gemerkt no. 43 tot 45, groot 5 aren 40 centiaren, verkocht voor f 1400. Een huis en erf verdeeld in zeven afzonderlijke woningen, aldaar, gemerkt no. 32 tot 39, groot 2 aren 45 centiaren, verkocht voor /735. Een schuur en erf aldaar, groot 1 are 50 centi aren, verkocht voor ƒ330. Een huis en erf met tuin aldaar, gemerkt no. 70 tot 73, groot 3 aren 10 centiaren, verkocht voor 1160. Zitting van Maandag 7 Februari. Afwezig zijn de heeren Van Citters, Ochtmau en Zuurdeeg. Voor kennisgeving worden aangenomen een brief van de commissie van toezicht op het M. O., houdende bericht dat in plaats van mr. C. J. Fokker tot voorzitter dier commissie is benoemd de heer dr* J. K. de Bruijne; en een brief van de kamer van koophandel en fabrieken houdende mededeeling dat voor 1881 is herbenoemd tot voorzitter de heer C. van der Vliet Dz,, en benoemd tot plaatsvervanger voor zitter de heer J. A. van der Halen. De rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1880 wordt gesteld in handen der heeren Moolenburgh, Van Manen en Van Nes van Meerkerk tot onderzoek en rapport. Een verzoek van B. Schoenmaker, om twee perceelen moeras in gebruik te verkrijgen, is ge steld in handen van den gemeente-bouwmeester, waarop later advies zal worden uitgebracht. Een verzoek van den heer J. van der Linden, betreffende het toelaten van een leerling tot het teekenonderwfjs aan de burger avondschool, wordt gesteld in handen van burgemeester en wethou ders ter beschikking. Op een verzoek van J. van der Jagt, bediende der hoogere burgerschool om verhooging van belooning, wordt door burg. en weth. ongunstig geadviseerd. Het voorstel van burg. en weth. om afwijzend hierop te beschikken, wordt na discussie verworpen met 4 tegen 5 stemmen die van de heeren Van Nes, Goemans, Schneiders, Moolenburgh en De Lcoze. Een voorstel van den heer Van Nes, om aan J. van der Jagt, eene toelage van 100 te ver- leenen wordt met 5 tegen 4 stemmen aangenomen tegen hebben gestemd de heeren Schneiders, Van Manen, Moens en Boeije. Op voorstel van burg. en weth., overeenkomstig het advies der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, wordt na discussie besloten tot toekenning van een buitengewone belooning aan de leeraren dr. Schuringa en Hofman voor de waarneming der lessen in de scheikunde en natuurlijke geschiedenis aan de hoogere burger school. Tegen stemden de heeren Boeije, Schnei ders, Van Nes en Van Manen. Aan de onderlinge waarborgvereeniging voor arbeiders en werklieden wordt op voorstel van burg. en weth. de gewone jaarlijksche toelage uit de gemeente kas verleend, te vinden uit den post van O. U. 1881, behoudens goedkeuring van ged. staten, Een voorstel van burg. en weth. betreffende het overnemen van den grooten toren door het rijkwordt ter visie van de leden gelegd. Overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijving en tot beschikking over den post van onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1880, behoudens voor zooveel nood, goed keuring van gedeputeerde staten. Wordt medegedeeld: a het proces-verbaal der jongste opneming van de kas en boeken van den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat deze in orde waren en zich op 15 Jan. jl. in kas bevond 15,435.08|b de uitslag der gehouden aanbe stedingen; en o de opbrengst der Zelkasch in 1880 ad 8,839.60, terwijl de uitgaven hebben bedragen f 3,308.76jallen voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van het bureau van stemopneming voor de verkiezing van een raadslid ter vervan ging van den heer Pilaar, die wegens vertrek naar elders ontslag had genomen, worden benoemd de heeren Moens en Moolenburgh en de overige ld en als plaatsvervangers. Het voorstel van burg. en weth. betreffende de opmerking van gedeputeerde staten over art. 8 van het reglement van het burger-weeshuis, strekkende om als het gevoelen van den raad aan gedeputeerde staten te kennen te geven, dat eene verandering van bedoeld art. 8 onnoodig en ongeraden wordt geacht, wordt na discussie met 6 tegen 2 stemmen (die van de heeren Van Nes van Meerkerk en Van Manen) aangenomen. Hierop wordt de vergadering eenige oogen- blikken geschorst. Na heropening wordt vastgesteld het 2e suppl. kohier van den hoofdelijken omslag op 12.36J, zullende dit, na ter visie ligging gedurende 8 dagen aan gedeputeerde staten ter goedkeuring worden opgezonden. Hierna wordt de zitting gesloten. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht 20.9 Z 1 Groningen. 21.4 ZO 0 Helder 21.7 2 regen 0 Vlissingen. 22.1 6 regen -j- 8 Maastricht. 20.1 ZW 5 betr. -f- 10 Sylt 15.3 OZO 3 betr. L 9 27.5 WNW 3 1. bew. Valentia Hamburg 16.3 4 betr. 2 Swinemunde. 13.2 3 2 Leipzig. 14.0 2 betr 0 Carlsruhe 14.9 ZW 9 regen 8 Grisnez Parijs 13.7 ZW 4 betr. St Mathieu 13.1 4 betr. I 11 Biarritz 26.9 Z 3 z. bew. 4- ii Perpignan helder Christiaansund 6.1 0 2 7 Stockholm. 13.4 NNW 6 12 Koppenhagen 13.3 NNO 2 betr. 7 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 2.0 V. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs:( Corr.) Thermometer 9 Febr. 's av. 11 u. 38 gr. lOFebr. 'smorg. 8 u. 46 gr. 'smidd. 1 u. 48 gr. 's av. 5 u. 43 gr. F, De Fransche kamer heeft eergisteren met 261 tegen 225 stemmen het voorstel van den heer Naquet verworpen om de echtscheiding in Frank rijk in te voeren. De bezwaren der meerderheid vinden wij het best geresumeerd in de redevoering van den heer Brisson, den bekenden president der begrotingscommissie. Uit het oogpunt der personen acht hij de echt scheiding een valstrik voor de vrouw en uit een maatschappelijk oogpunt meent hij dat de instel ling van het huwelijk erdoor zal geschokt wor den. Van verschillend standpunt gaan de verde- digérs der wet uit. Terwijl de heer Naquet oorspronkelijk bedoelde de echtscheiding te doen uitspreken op iedere niet gemotiveerde aanvrage van een der echtgenooten, evenals men ieder ander contract opzegt, stelde de rapporteur, de heer Renault, de echtscheiding voor als eene versterking der instelling van het huwelijk. Doch als men eens aan de instelling zelve is begonnen te tornen, is het te vreezen dat men niet halver wege blijft staan en dat ten slotte de denkbeelden van den heer Naquet het veld houden, welke leiden tot het vrije huwelijk, dat is tot geen huwelijk. Het huwelijk ontrukt ons aan het egoïsme; het sticht de meest volmaakte genegenheid en draagt meer dan iets anders bij tot den voortgang der beschaving. In de ontwikkeling der maatschappij is de vrije vereeniging de eerste sport, het on ontbindbare huwelijk do laatste, die beantwoordt aan do eischen der hoogste beschaving. De in voering der echtscheiding zou eene schrede terug zijn, welke afbreuk zou doen aan den ernst der huwelijken. Is een huweljjk ongelukkig zonder kans op beterschap, dan volstaat als remedie de scheiding van tafel en bed, maar is het niet noodig de partgen in de gelegenheid te stellen een nieuw huwelijk aan te gaan. Het zou zelfs gevaarlijk zijn op de slechte huwelijken zulk een premie te stellen. Als men de vrouwen raad pleegde, zou men van haar den wcnsch niet hoo- ren om het huwelijk gemakkelijk ontbindbaar te maken. Zij weten dat de waardigheid der vrouw samenhangt met de vastheid van den huwelijks band. Men zou voor den man de gelegenheid openen aan den wensch te voldoen naar eene jongere vrouw of naar de voorrechten van den ongehnwden staat, die voor de vrouw niet bestaan. De vermeerderende scheidingen van tafel en bed toonen aan dat de huwelijksband in Frank rijk losser wordt; is dan wel het oogenblik ge komen om hem nog meer los te knoopen? In protestantsche landen wordt het huwelijk beschermd door den godsdienstzin, waarmede in Frankrijk een goed deel der bevolking heeft gebroken, en daarom zou het bedenkelijk zijn voor de republiek gevaarlijke proeven te nemen op de eenige mole cuulder maatschappij, die ongeschonden is gebleven. De voorstanders der echtscheiding wezen op het maatschappelijk belang eener behoorlijk bemoeilijkte echtscheiding en vooral op het belang der kinderen, die bij eeno scheiding van tafel en bed in den meest betreuren swaardigen toestand zijn. Zooals Legouvé het treffend uitdruktebij het onhebbelijke middending tusschen huwelijk en vrijheid, dat men in Frankrijk séparation de corps noemt, is het kind le champ de bo taille de deux haines. De beide meeningen stonden scherp tegenover elkander. De echtscheiding demoraliseert het huwelijk, zeide de een. Neen, integendeel, de grootste demoralisatie wordt door de onverbreek baarheid van den band veroorzaakt, antwoordt de ander. Eene vraag waarin het oordeel bij uitnemendheid subjectief moet zijn. Voor beide meeningen zijn casusposities aan te voeren, wat men dan ook niet naliet en waarop men geheele redeneeringen bouwde. Maar ten slotte blijft het toch eene zaak waarin het gevoel zijne stem doet hooren. De rede van den heer Brisson getuigt daarvan. Wij stelden haar op den voorgrond, niet omdat wij zijne conelnsiën zonden willen aannemen, maar wijl de redeneering der voorstan ders bij ons te lande meer bekend kan geacht worden dan die der tegenstanders. Zijne redenee ring is kenschetsend voor den toestand der Fran- sehe maatsohappg, want zij spruit niet veort uit het geloof aan de onverbreekbaarheid van het sacrament, waarom natuurlijk de streng katholieke wereld de echtscheiding verafschuwt; daarvan is de heer Brisson volkomen los, maar hij acht het gevaarlijk met het maatschappelijk en familie leven in Frankrijk gevaarlijke proeven te nemen. Hij acht dien patiënt dus niet sterk. De te Kaboel gevonden brieven, waarvan wij gisteren spraken, zijn in de Standard afgedrukt. Het is een vrij omvangrijk dossier, waaruit wij voor het oogenblik slechts een brief aanteekenen, die bewijst dat de onderhandelingen van Rusland met den emir niet zoo Platonisch waren als de tegenstanders van het ministerie Beacousfleld het indertijd wilden doen gelooven. In December 1878 maakte Sjier Ali aan Afghaansche hoofden bekend dat hij een brief had ontvangen van ge neraal Stoliëtoff, die toen bij den ozaar te Livadia vertoefde, waarin o. m. te lezen is„De Eugel- sche regeering verlangt door middel van den sultan tot een vergelijk met u te komen en wil dat gij raad bij den sultan zult halen. Maar het 's de wensch van den ezaar dat gij de Engel- schen niet in uw land zult laten; als het vorige jaar moet gij ze aan de praat houden en bedrie gen tot het koude weer over is Wij zullen óf door diplomatische onderhandelingen alle Engelsche tusschenkomst in Afghanistan afsnijden, óf anders zullen de gebeurtenissen eindigen in een grooten en belangrijken oorlog." Voor vriendschappelijke gezindheid jegens En geland spreken deze woorden zeker niet. Het lagerhuis nam gisteren de Iersche dwang- wet aan met 359 tegen 56 stemmen. In deze zaak verdient het zeer de aandacht wat de heer Dillon op eene meeting te Dnblin zeide. Hij meende dat zoodra de wet was aangenomen, de eigenaars den kruistocht tegen de pachters zouden beginnen om de pachtpenningen machtig te worden. De pach ters moesten echter weigeren te betalen, ook al waren al de hoofden der League gevangen genomen, zoodat zij hunne waarschuwende stom niet meer konden laten hooren. Zij moesten echter alle geweld vermijden, wijl dat toch onvruchtbaar zou zijn tegenover Engelands overmacht. Sir George Colley's maeht bevindt zich iü een zeer gevaarlijken toestand. Maandag Werd het te Newcastle bekend dat een troep van 300 Boereü gezien was tusschen die stad en het kamp der Engelschen, dat zich ettelijke mijlen verder voor den Langnek-pas bevindt. Men wist niet of dit Boeren waren, die uit den Vrijstaat kwamen, o Transvalers die over de Buffel-rivier eene om trekkende beweging hadden gemaakt. Natuurlijk was men te Newcastle zeer beangst, want Colley had daar slechts een lOOtal soldaten, meest in- valieden, achtergelaten, die met de Eugelsche inwoners der plaats en de uit de Transvaal uit gewekenen geene groote macht vormen. Eerst Vrijdag of Zaterdag konden de versterkingen, die langs de modderige wegen van Pietermaritzburg komen, Newcastle bereiken. De post van Newcastle naar het kamp werd den volgenden morgen begeleid door zes man politie te paard, bij welke zich de correspondent van de Standard voegde. Op twee en een half uur afstand van Newcastle hoorden zij rnren es

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2