Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. De Transvaal. Ingezonden Stukken. Secretariaat „Nut". Z e e t ij d i n g e n. Handelsberichten. Kunstnieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 9 Februari des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Fry zen van Effecten. jubilaris achtereen volgens heeft gediend: Eemnes, Alkmaar, Botterdam, Utrecht, het laatste gevat in de Sol Justitiae der hoogeschool. Onder aan het zwart marmeren voetstuk ziet men de naam cijfers van den jubilaris, doorweven met de af beeldingen der ridderorden, die de hoogleeraar in den loop van zijn ambtsvervulling heelt ont vangen. Tegen den heer A. C. Loffelt, als kunstbeoor- deelaar, wordt in het Vader land een scherp pro test gericht, door nagenoeg al de sujetten van het Ned. Tooneel, met mevr. Kleine en den heer Louis Bouwmeester aan hun hoofd. De heer Loffelt tracht in een naschrift met de protesteerenden een loopje te nemen, maar slaagt, naar onze meening, er toch niet in, hun gemeenschappelijke demonstratie van haar kracht te berooven. Voor zoover noodig, maken wij het publiek indachtig aan de uitvoering, welke morgen (Donderdag) avond in het Schuttershof alhier, door de bekende Engelsche klokkenspelers gege ven zal worden. Eene aanbeveling van dit vermaarde gezelschap, meenen wij overbodig te mogen achten. Naar al wat wij ervan gehoord hebben, is hun kunstvaardigheid even bewonde renswaardig als hun menschlievend werk hoog achting verdient. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 8 Februari 1880 zijn de navol gende personen veroordeeld J. B., te Middelburg, wegens het rijden met een voertuig over een wandelpad aldaar, in eene boete van ƒ3 of een dag gevangenisstraf. W, M., te Middelburg, wegens het schuren van een aan den openbaren weg aldaar gelegen stoep tusschen 12 ure 's middags en 8 ure 's avonds, in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. F. D., en J. D., beide te Middelburg, wegens het werpen met sneeuw aldaar, ieder in eene boete van ƒ1 of een dag gevangenisstraf. P. K., P. W., en F. P., allen te Middelburg, wegens het rapen van schelpvisch aan den voet van een dijk van een polder in Zeeland, ieder in eene boete van ƒ10 of een dag gevangenisstraf. W. K., beneden de zestien jaren oud, te Vlis- singen, wegens als voren, in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf. B. C. S., en C de K., beide te Vlissingen, we gens het luid schreeuwen op de straat aldaar, ieder in eene boete van ƒ3 of een dag gevange nisstraf. De pokken-epidemie te Ameide breidt zich sterk uit. Thans is in tien gezinnen die ziekte uitgebroken. De schade, door de doorbraak te Nieuw- kuyk veroorzaakt, wordt berekend op f 60,000 aan vee, ƒ20,000 aan huizen en ƒ300,000 aan landerijen. Durban. Door de Engelschen is een aanval gedaan op de Boeren die den weg naar New castle versperden waarbij de Engelschen de overwinning behaalden. 150 Engelschen sneuvel" den, terwijl het verlies der Boeren ook zeer groot is. Madrid. Een nieuw ministerie Sagasta-Cam pos is opgetreden. Dublin. De Land league heeft Parneli uitgenoodigd naar Amerika te gaan om de sympathie der Amerikanen op te wekken. De heer Dillon heeft gezegd, dat als de hoofden der League gevangen genomen mochten worden, de pachters de betaling hunner pacht moeten weigeren. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht Delfzijl 13.3 stil 0 betr. b 1 Groningen. 13.8 NW 0 mist. 2 Helder 12.5 zzw 1 regen - 3 Vlissingen 11.4 w 4 z. bew. - 5 Maastricht. 12.5 zo 2 regen - 5 Sylt 14.4 N 4 betr. 2 4.6 NO 2 betr. u 3 Valentia. 5.3 ZO 4 regen - 6 Hamborg 14.9 NW 4 regen - 2 Swinemunde. 17.7 ZZW 4 betr. - 2 Leipzig -15.7 ZW 2 betr. - 1 Carlsruhe 11.9 ZW 5 regen b 5 Grisnez - 7.2 w 5 betr. - 6 Parijs 6.8 NW 4 betr - 7 St Mathieu 1.7 NW 4 regen - 8 Biarritz 3.0 NW 6 z. bew. - 11 Perpignan Cbristiaansnnd Stockholm. 6.6 NNO 2 helder - 5 Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: V. 2.4 G. des namiddags: r>aromater te Middelburg, Graanbeurs :(Corr.) ^Thermometer» 8 Febr. 's av. 11 u. 42 gr. Febr. 'smorg. 8 u. 42 gr. 'smidd. 1 u. 44 gr. 'sar. 5 u. 39 gr. F. Bij al de verdrietelijkheden welke de Engelsche regeering in dezen tijd van buitengewone inspan ning vervolgen, heeft zich, zooals wij reeds met een enkel woord hebben gemeld, eene nieuwe gevoegd. De koning der Ashantijnen dreigt de Engelsche kolonie aan de Goudknst met oorlog. Een bericht, door den gouverneur naar Madera gezonden en vandaar per telegraaf naar Londen gebracht, draagt een zeer verontrusteud karak ter. Den 18en Januari vroeg een Ashantijnsche prins, die uit Coomassie ontsnapt was, om bescher ming bij de Engelschen, en den volgenden dag kwam een gezant van den koning, met 's konings gouden bijl voorzien en onder anderen vergezeld door Saibee Ecguio, die in tertij d het tractaatmet sir Garnet Wolseley (Febr. 1874) sloot, bij den gouverneur om den vluchteling op te eischen. De gouverneur weigerde, waarop de gezanten hem zeiden dat hun koning Assim zou aanvallen, indien de vluchteling niet werd uitgeleverd. De gouverneur waarschuwde het gezantschap dat het verbreken van het tractaat zeer ernstige gevolgen zou hebben en het gezantschap verwijderde zich, tot den volgenden dag te Cape-Coaat-Castle wachtende op een schriftelijk antwoord van den gouverneur. Deze, de heer H. T. Ussher, schrijft dat het weigeren van een verzoek van den Ashantijnschen koning, wanneer dit vergezeld is van den gouden bijl, oorlog tengevolge heeft. De bijl is het sym bool dat de vragers, zooniet goedschiks, dan met geweld hun doel willen bereiken. In 1873 werd de gouden bijl naar de kust gezonden en er volgde een bloedige oorlog. Alle bevriende hoof den, ambtenaren en aanzienlijke kooplieden waar schuwden hem maatregelen ter verdediging te nemen, wat hij dan ook onmiddellijk doen zon, met vermijding van iedere provocatie. De Goudkust is nog niet door eene telegraaflijn met Europa verbonden, zoodat de berichten van daar eerst per stoomboot naar St. Vincent of Madera moeten gebracht worden, beide stations van de lijn Lissabon—Pernambuco. Er kan dus op dit oogenblik reeds heel wat gebeurd zijn, waarvan men niets weet. Hetzelfde ongemak had men tijdens den eersten Zoeloe-oorlog, toen de Kaap nog geene telegraphische gemeenschap had met het moederland. Hierin werd sedert voorzien door de lijn Aden-Zanzibar-Mozambique-Natal, althans éen goed gevolg van den oorlog. De regeering heelt aanstonds naar de West- ïndisehe koloniën geseind om uit Jamaica en Barbados zes compagnieën naar de kust te zen den, terwijl waarschijnlijk een paar bataljons uit Engeland zullen volgen. Onder al deze kwellingen zal binnen kort een hoofdstuk van het verleden voor de openbare discussie geopend worden. Men herinnert zich wellicht nog, dat na de inneming van Kaboel bekend is geworden dat daar eene verzameling papieren is gevonden, hoofdzakelijk brieven, ge wisseld tusschen de Kussische generaals Kaufmann en Stoliëtoff met den emir van Kaboel en zijn minister van buitenlandsche zaken, in het laatste halfjaar van 1878. Zij zouden de voorwaarden inhouden van een toen ontworpen verbond van Rusland met Sjier Ali. De regeering van lord Beaconsfield beeft indertijd bepaald geweigerd om deze stukken openbaar te makenmaar lord Granville heeft Maandag in het hoogerhuis be weerd dat daartoe niet de minste reden bestond, zoodat de brieven aan het huis zullen worden overgelegd. Het Fransche parlementaire leven is weer in vollen gang en bemoeit zich met zeer belangrijke onderwerpen. De kamer bracht gisteren de debatten over het voorstel tot invoering der echtscheiding nog niet ten einde. Eergisteren spraken de heeren Renault en Naquet ieder eene lange redevoering uit ten gunste van het ontwerp. Gisteren werd het verdedigd door den heer De Marcère en bestreden door de heeren Brisson en Cazot, den minister van justitie, die verklaarde niet nit naam der regeering te spreken, want deze houdt zich ten opzichte van dit ontwerp onzjjdig. Spoedig komt na lang uitstel het ontwerp van den heer Bardoux in behandeling, tot invoering van den scrutin de liste. Zijn lot is nog onzeker. De heer Gambetta schijnt er een groot voorstander van te zijn en tevens te streven naar eene ver andering in de kieswet, waardoor de kamer, in plaats van in haar geheel als thans, bij gedeelten zou aftreden. Ook de heer Grévy heeft zijn oor deel gezegd over den scrutin de liste. Bij is er een voorstander van in theorie, maar vreest den maatregel in de practijk, omdat zoowel in 1849 al3 in 1871 de groote kiesdistricten ongunstige resultaten voor de republikeinsche zaak hebben opgeleverd, terwijl de enkele districten na den 16en Mei het land hebben gered van de reactie. De heer Canovas del Castillo, hoofd van het conservatieve ministerie in Spanje, heeft zijn ontslag gevraagd, wijl de koning de onderteeke- ning geweigerd heeft van een besluit tot voorbe reiding der conversie van staatsschuld, in welks overwegingen de lange duur der conservatieve regeering werd voorspeld. De koning heeft zich gewend tot Sagasta, om een liberaal ministerie samen te stellen, uit liberalen die monarchaal gezind zijn, dus met uitzondering der geavanceerde republikeinsche elementen. Volgens den correspondent van de Daily News heeft sir George Colley in de vorige maand aan de Boeren een ultimatum gezonden, waarbij ge- eischt werd dat zij den 23en Januari de wapens zouden neerleggen. Dit gebeurde niet, zooals de Engelschen den 27en bij Langnek duidelijk ge voelden. Joubert, de kommandant der troepen, had Colley's stuk naar Heidelberg gezonden, waar de regeering der republiek haren zetel heeft. Zij antwoordde dat zij niet in Colley's eisch kou treden, wijl de Transvalere daarin opstandelingen worden genoemd en beschuldigd werden van onschuldige lieden to misleiden. Met kracht drukten de bestuurders der Transvaal in hun antwoord erop dat zij bereid waren in de wenschen der keizerlijke regeeriog te treden, voor zoover deze eene Zuid-Afrikaansehe confede ratie betroffen. Zij zouden tevreden zijn, als de inlijving ongedaan werd gemaakt en de republiek herleven kon onder een protectoraat, ten teeken waarvan eens in het jaar de Britsche vlag zou geheschen worden. Werden echter deze voor waarden verworpen, dan moesten zij zich schikken in hun lot, dooh „de Heer zou voor hen zorgen." Nadat wij reeds weten dat het tot dadelijkheden is gekomen, heeft deze gedachtenwisseling slechts een retrospectief belang. Vooral blijkt emit dat Colley de Boeren in zijn ultimatum opstandelingen insurgentsheeft genoemd, eene qualifieatie die hun door het ontwijkende antwoord van den minister Childers nog niet is ontnomen. Deze toeh verzekerde dat zij zouden behandeld worden naar de erkende regelen van beschaafde oorlog voering, maar liet de vraag of de Boeren rebellen zijn ot niet, geheel in het midden. Deze vraag zal eerst beantwoord worden aan het einde van den oorlog, want zoodra de regelen van beschaaf den krijg van beide zijden worden toegepast, is er geene aanleiding om haar te beslissen vóór het erop aankomt de gevolgen van den strijd te regelen. Hoe het garnizoen in Pretoria opgesloten zit, blijkt uit den weg welken eene boodschap van kolonel Lanyon naar Kaapstad heeft ge nomen. Uit Pretoria den lOen Januari verzonden, bereikte zij, over Kimberley, de hoofdstad van Griqualand West, eerst verleden Zaterdag Kaap stad, vanwaar de gouverneur, sir Hercules Robin son, haar dadelijk naar Londen seinde. Lanyon berichtte dat hij wel aan alle zijden ingesloten was, maar toch veilig en goed gepro viandeerd. Den 6en Januari bad hij het kamp der Boeren aangevallen, een bericht dat Europa reeds vroeger langs anderen weg heeft bereikt. De Engelschen schijnen toen nogal verliezen te hebben geleden, wat Lanyon toeschrijft aan het vuren der Boeren, nadat de witte vlag was geheschen. „Bij iedere gelegenheid vuurden de Boeren op onze manschappen," seint hg. Zijne veiligheid en die zijner manschappen schijnt dus enkel binnen de muren van het fort te bestaan. De stelling der Boeren op Langnek boezemt den Engelsehen een heilzamen eerbied in. De Boeren bereiden zich voor tot een wanhopigen weerstand, seint de correspondent van de Standard. Zij versterken hunne stellingen regelmatig, werpen verschansingen open maken versperringen van ijzer- draad. Een rechtstreeksche aanval op de positie kan alleen slagen ten koste van zeer veel men- schenlevens, en iedere dag tijds die men den Boeren laat, vermeerdert de moeilijkheid. Mochten de Boeren overwonnen worden, zoo bericht men weer uit een andere bron, dan zullen ze weer noordwaarts „trekken," het land achter hen zooveel mogelijk verwoestende. Een telegram van gisteren morgen uit Dur ban bericht dat de post van Durban naar New castle is teruggekeerd uit angst voor eene patrouille Boeren. De postkar werd vergezeld door een escorte te paard, dat eenige schoten met de Boeren wisselde. Men vermoedt dat deze patrouille zoo ver vooruit gerukt was om de telegraafdraden af te snijden. Zij heeft achter de stellingen van Colley om moeten trekken om tusschen Durban en New-Castle te komen. Wat echter nog erger is voor de Engelschen: in den rug van den linkervleugel hunner kolonne voor Langnek heeft men een troep Boeren van ongeveer 1000 man ontdekt, welke daar niet kunnen gekomen zijn dan over Vrijstaatsch gebied. Dat maakt de kansen nog ongunstiger voor sir George Colley en zijne troepen. Geachte heer Redacteur 1 Overtuigd dat gij, evenals wij, bij een eerlijken strijd voor de candidatuur van een algemeenen secretaris der maatschappij Tot Nut van 't Alge meenzooveel mogelijk alle misverstand wilt voorkomen, verzoeken wij u beleefd het navol gende nog onder de aandacht uwer lezers te brengen. In uw verslag van onze circulaire - zie het blad van Maandag jl. wordt juist datgene gemist, wat naar ons bescheiden oordeel, de meeste kracht moet bjjzetten tot bevestiging van onzen hoofdgrond voor de keuze vau den heer P. Bruijn. En dit is: dat met het zuiver practisch karakter onzer maatschappij (in het voorbijgaan gezegd de beste, indien niet de éenige waarborg, dat het Nut nimmer „uit den tijd" zal gaan„nog altijd „do bloei van menig departement vooral ten „platten lande ten nauwste samenhangt." Al wenschen wij overigens niets af te doen van de verdiensten van mr. A. Kerdijk, door n op waardige wijze gehandhaafd, toch is en blijft, naar wij verzekerd zijn op goeden grond, de heer P. Bruijn de aangewezen man voor het algemeen secretariaat. Met achting UE. Dw. dienaren, Namens het departement „Vlissingen", Van Duuren Dutilh. Stewart Schültz, 7 Febr. '81. Secret. (Wij hebben geen ander doel gehad dan onze zienswijze te verdedigen, dat het hootdbestuur, door den heer Kerdijk het eerst op de voordracht te piaatsen, aan de departementen veeleer een nut tige vingerwijzing gegeven, dan een onbehoorlijke daad gepleegd heeft. Daarom hebben wij ons tevreden gesteld met de aanspraken van den heer Kerdijk uiteen te zetten zonder op die der beide andere candidaten iets af te dingen. Nu het bestuur van het dep. Vlissingen echter verzekert „op goeden grond" dat de heer Bruijn de „aangewezen man" zou zijn, zou niet alleen aan ons, maar aan alle departementen een dienst bewezen worden door eene mededeeling der gronden waarop die verzekering steunt. Ons is van den heer B. alleen bekend dat hij 53 jaren oud is, van 1854 tot 1862 doopsgezind predikant was te Rottevalle (Friesland) en te Alkmaar; dat hij daarna eenige jaren buiten betrekking en vervol gens redacteur van de Zioolsche Courant is ge weest; voorts medewerker is, of geweest is, aan den Tijdspiegel, den Ned. Spectator, den Gids en het theologische tijdschrift Oud en Nieuw. In de Vaderl. Letteroefeningen van 186668 vond men letterkundige schetsen van zijne hand en in 1869 zag een bloemlezing nit zijne geschrif ten het licht, die in 1871, onder den titel Letter kundige Silhouetten, opnieuw gedrukt werd. De heer Bruya is dus letterkundige en voorts, evenals de mede aanbevolen heer Van Gorkum, gewezen modern predikant. Een bijzon dere qualifieatie voor de betrekking van alge meen secretaris van het Nut kan hierin moeilijk gevonden worden. Zijn eenige, ons bekende, aanbeveling is, dat hij gedurende eenigen tijd bij het secretariaat werkzaam is geweest. Maar hier staat tegenover dat het hoofdbestuur juist hem niet aanbeveelt en daarentegen den heer Kerdijk, wiens verdiensten in andere opzichten bekend zijn, wèl. Een weinig „meer licht," te ontsteken door wie in 't bezit ervan is, ware daarom niet overbodig. Red.) Vlissingen, 9 Febr. De gestrande bark Suzanna Elizabeth, waarvan wij gisteren melding maakten, zit vol water en zal vermoedelijk wrak zijn. De Noorsche schoener Saphir is heden nacht vlot gekomen en iek alhier in het dok gebracht. Amsterdam, 9 Februari. Raapolie op 6 weken 31. Ljjnolie 28*. Amsterdam, 8 9 Febr. Febr. 65 65* STAATSLEENINGEK. ftederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet, dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 dito Obl. 1878 1000. 4 België. Certificaten. 24 Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 - dito Goudleenning5 dito dito fl. 500 6 Italië. Gert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrjjk. Obl. Mei-Nov. dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli. 5 dito April Oct. 5 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 dito dito 6e Ser. 1878 £100 6 Rusland. Obi. Hope& C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 58 Serie 1854. 5 dito dito 6" 1855. 5 Obligatiën 1862 5 dito 1864 10005 dito 1864 100.5 5 5 5 5 5 5 a a a a a a V n n v dito 1877 dito. dito Oostersche 1" serie, dito dito 2C dito dito 3" dito 1872 gecons. dito. dito 1873 gecons. dito. dito 1850 1° Leening dito. 4j dito 1860 2' Leening dito. 4* dito 1875 gecons. dito 4* dito 1880 gecons. dito.. 4 Cert. Hope C° 1840 4 77* 77* 102* 102* 102* 103 90 90 73* 73* 93* 93* 81* 61* 61* 62* 62* 62*f 62* 62* 75* 80 79* 51* 51£ 101* 101* 101* 101* 99* 99* 58* 58* 83. 82* 90 90 98* 98 94* 58* 57* 58* 58* 58 57* 91* 91* 91 91* 91* 87* 87* 83^ 83* 72 71*

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2