124® Jaargang! 188Ï.1 Donderdag 10 Februari. m u: Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco o,50„ Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7regels ƒ4.50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité O. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 9 Februari. Benoemingen en besluiten. uhiveksiteiten. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan derijks- universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de vergelijkende Indo-Germaansche taalweten schap in het algemeen en de Germaansche in het bijzonder, in het Sanskriet en de Hoogduitsche taal- en letterkunde, dr. B. Symons, en tot lector aan de rijks-universiteit te Utrecht dr. J. H. Galiée, öm onderwijs te geven in de beginselen der vergelijkende Indo-Germaansche taalwetenschap in het algemeen en der Germaansche in het bijzonder, in het Angelsaksisch of middel-Hoog- duitsch en in de beginselen van het Sanskriet, Onderwijs. Ker kn ieu ws. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 11 Februari 1881., des namid dags te 3 uren een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 9 Februari 1881. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrijdag, den 11 Februari a. des namiddags te 3 uren, eene openbare vergadering houden, ter be handeling der volgende zaken: Ingekomen stukken: bepaling van de plaats der nieuw te stichten school B; rekening der kamer van koophandel 1880. Naar wij vernemen zijn de adressen, door het Utrechtsch hooldcomité tot bevordering der be langen van de Transvaaische Boeren en door de Vereeniging Patrimonium tot Z. M. den koning gericht, om te verzoeken dat Nederland zijn diplo matieke bemiddeling moge aanbieden aan de Engelsche regeering, teneinde den oorlog in Zuid- Afrika te doen staken door herstel van de onaf hankelijkheid der Transvaaische Republiek, door den koning naar den ministerraad verzonden om advies. Volgens de wenschenvan Z.M. den koning, als groothertog van Luxemburg, hebben Frankrijk en Duitschland ieder een hoofdofficier afgevaardigd, om zich van den tegenwoordigen staat van de vroegere vesting Luxemburg te overtuigen. Die twee hoofdofficieren zijn de heerenKlein voor Frankrijk en Von Goetze voor Duitschland. {Pad.) Maandag avond heeft, niet alleen in Engeland, maar ook op verschillende plaatsen in ons land, een tweede hevige sneeuwstorm gewoed. Te Amsterdam moesten de omnibussen en tramwagens den dienst op de glibberige straten en de met sneeuw bepakte rails, staken. Te Arnhem was de gansche stad gisteren ochtend een sneeuw- moeras. Hier te Middelburg hebben wij alleen den storm gehad, zonder de sneeuw. In een aantal bladen kan men tegenwoordig de uit Groninger bron ontsproten mededeeling lezen, dat de moordenaar van Marius Boogaardt sedert zijne veroordeeling „bewonderenswaardig kalm" is. Waar de menschen toch soms hun bijvoegelijke naamwoorden van daan halen 1 Het Nieuws van den Dag maakt de opmerking, dat terwijl de namenlijst onzer oorlogschepen eene Verzameling te zien geeft van Noorsche goden en Wilde beesten, waarvan men de wedergade zeker •nergens anders vindt, er niet oen de herinnering Verlevendigt aan den roemrijken zeeslag bij Dog- gersbank, het laatste onzer groote wapenfeiten ter zee, waarvan op den 5en Augustus van dit jaar let eeuwfeest valt. Deze opmerking is juist en wij hebben in den selfden geest herhaaldelijk geschreven. Ook op de malle gewoonte om, als een Nederlandsch oorlogschip den naam KoningPrins Hendrik, Prins Maurits of Koningin Emma op zijn spiegel voert, er het langdradige toevoegsel der Neder landen aan te hangen, dat bij 't seinen en praaien lastig is, hebben wij wel eens de aandacht ge vestigd. Eenige verbetering was in de laatste twee jaren te bespeuren. De Buyter verscheen weer op de lijst, als peter van een onzer krachtigste schepen' gelukkig zonder dat men 't noodig heeft geacht erbij te zetten dat hij „admiraal-generaal" of ^hertog" geweest is. Dufa, Hadda, Hefring, Udur en Bulgia kwamen onze kleine zeemonsters ver sterken. Maar Van Speyk, zonder meer! werd in 1880 de mede-peter van De Ruyter over een nienw stoomschip le klasse. 'tWerd dan ook tijd dat den roemrijken Am- sterdamschen weesjongen weder een plaats werd Ingeruimd. Dadelijk na zijn heldendood, werd bij koninklijk besluit bepaald, dat een der Neder- landsche oorlogschepen te allen tijde zijn naam zou voeren. Maar nadat de oude korvet, welke het eerst die eer had, als wachtschip te Makassar gesloopt was, bleef de marine verscheidene jaren lang zonder haar Van Speyk. Zoo verdiept was men in de hydra's, lynxen en walhalla- bewoners De heer mr. B. C. Cau te Zierikzee heeft aan Z, M. den koning, om redenen van gezondheid, ontslag gevraagd als voorzitter van het wa terschap Schouwen. Vltssingen, 8 Febr. Van bet verhandelde in de algemeene vergadering van aandeelhouders der Vlissingsche Ztevisscherij, wordt ons nog het volgende medegedeeldOp 1 Juni 1880 (aanvang van het boekjaar) wees de winst- en verliesreke ning een verlies aan van 7761.35. Daaronder was begrepen f 3543.94 voor afschrijving op het schip en tuig. De verliezen op de exploitatie bedroegen dus f 4217.41. De rekening over 1881, (1 Juni31 Januari) wees een achteruitgang aan van -1639.784 op de exploitatie, van f 13,600 321 op den verkoop van het schip. Het totaal ver liescijfer bedraagt f 19,367.511, het resteerend saldo in kas f 3432.481 of f 45.16 per aandeel. Het kapitaal der vennootschap bestond nit 80 aandeelen ad f 300, waarvan 4 stuks niet zijn uitgegeven. Het bestuur wees op het treurig einde van deze zaak „zóo uitsluitend met het doel om de be langen dezer stad te bevorderen, opgericht." Doch, aldus ging bet bestuur voort „hoe groot onze teleurstelling ook zij, hoe betreurenswaard het verlies van dat geld, in zóo korten tijd, voor ons allen ook wezen moge, wij mogen daarom toch niet besluiten tot de gevolgtrekking dat het uitoefenen der visscherij, met hoop op winst, onmogelijk is. „Wanneer men onderzoekt uit welke deelen de verliespost is samengesteld, dan blijkt, dat die geen noodzakelijk gevolg nog was van de exploi tatie van het bedrijf; maar dat de staking der vaart en het uiteenspatten der vennootschap, meer een dadelijk gevolg is van gebrek aan kapitaal. Wanneer men het verlies op den ver koop der vischsloep en de oprichtings-kosten buiten rekening laat, dan blijft er over f 5485,31J verlies, waaronder niet minder dan 3139.25 assu- rantiekosten begrepen is. Daar nu dergelijke visch- sloepen ia Holland niet geassureerd worden, komt men, op de eigenlijke exploitatiekosten die niet vermeden kunnen worden, tot een verlies van slechts f 2346.064. Ais men het oog houdt op de ondenkbaar ongunstige omstandigheden, waarmede de vennootschap gedurende haar vier jarig bestaan werkzaam ia geweest, dan zal men met het bestuur moeten erkennen dat daaraan alleen de mislukking niet toegeschreven mag worden. „Hoewel de mededeeling dezer beschouwing het verlies in geenen deele vermindert, zoo heeft het bestuur niettemin vrijheid gevonden om in deze laatste bijeenkomst dit onder de aandacht der aandeelhouders te brengen, opdat de oorzaken van den achteruitgang juist mogen geschat worden, en deze mislukte poging om iets goeds te doen, ons niet tot eene schuilplaats worde om ons in te verbergen, wanneer er in vervolg van tijd meermalen onze hulp en ondersteuning gevraagd mocht worden; maar de overtuiging, dat dit verlies alleen aau buitengewone toestanden te wijten is, ons bereidwillig of offervaardig moge maken om steeds weder te willen medewerken zoo dikwijls daar iets te doen zal zijn tot verbe- tering van het lot van de stad onzer inwoning.' De voorzitter deelt de nog mede dat de aandeelen en kantore van den secretaris kannen ingewisseld worden tegen f 45 per aandeel. De heer C. N. Riemens, aandeelhouder, bracht met een hartelijk woord dank aan het bestuur, voor de bemoeiingen en werkzaamheden die het ten behoeve der vennootschap heeft gehad; en drukte de hoop uit dat, als weder iets beproefd of ondernomen mocht worden in het belang dezer stad, dan ook dit bestuur zich weder aan het hoofd zal willen plaatsen. De voorzitter herinnerde dat tengevolge van het verlies, dat meer dan 75»/, van bet maatschappelijk kapitaal bedraagt, de vennootschap, van rechts wege, ontbonden is en sloot daarna de vergade ring. Zierikoee, 8 Feb. Door den gemeenteraad is in zijne Maandag gehouden zitting besloten aan de heeren dr. Schuringa en Hofman, leeraren aan de H. B. S. eene buitengewone belooning toe te kennen voor de waarneming van eenige lessen aan die school. Een voorstel van het dag. bestuur, betreffende het overnemen van den grooten toren door het rijk, werd voor de leden ter visie gelegd. Zierikzee, 8 Febr. De smaakvolle tentoon stelling van voorwerpen voor de watersnood loterij, in de vorige week alhier door eenige dames gehouden, veranderde even snel als Maju's licht" beelden, in eene fancy-fair, een kermis die hier nog nooit, zelfs niet op de kermis, vertoond is. Om baar te komen zien en tegelijk het beoogde doel te bevorderen riep de Zierikzeesche Noods- bode, die alleen bij watersnood en fancy fairs ver schijnt, alle burgers naar de concertzaal, teneinde hunne beurzen te ledigen ten behoeve van den watersnood, op straffe van bij niet-verschijnen, zich het misnoegen der schoone verkoopsters op den hals te halen. Die oproeping vond weerklank. Van acht uur af vlotte door de rijk versierde zaal, gedurende meer dan twee uren, eene dichte schare, die, naarmate ze vertrouwd werd met het levendig tafereel dat zich voor haar oog ontrolde, aan 't koopen ging met een ijver alsof de behoefte even groot was als de watersnood. Nu, waar zooveel doelmatige artikelen en een zoo rijke verscheidenheid van verversehingen worden aangeboden, door zooveel schoons en met zooveel gratie, daar zon zelfs een man als Molière's Vrek tot koopen verleid worden, al kost het dan ook wat meer dan in de winkels. Ieder had gaarne 75 cent voor een bloem- tuiltje of een kwartje voor de Zierikzeesche Noods- bode over, door jonge dames den kermisganger met bescheiden drang aangeboden. Middelerwijl speelde de muziek en hadden de buffetdames het erg druk om de hongerigen en dorstigen te bedienen, die zich rond haar fraaie verfrisschingstempehjes verdrongen. Aan 'teind van de kermis waren kleinen en grooten aan den draai, dat hiër, hoe dnur het ook anders is, maar een dubbeltje kostte. Nie mand kon het lieve kind en zijn draaibord voorbij. Nooit is het op een Zierikzeesche kermis zoo druk geweest, en terwijl op elke andere kermis ieder klaagt dat het zoo slecht gaat, was hier iedere kraamster tevreden, en roemde over haar omzet, juichte in haar drukte. Gelukkig waren ze van alles voorzien: Flescbjes, mesjes, kurketrekkers, Presse-papiers en doosjes lekkers, Broche's, knoopen, spelden, scharen, Kaarten, prenten, klosjes garen, Platen, fraai geëncadreerd, Geschilderd glas, dat nooit verweert, Vogels op papier gezet, Met haar veeren, fijn en net, Lekk're zeepen, sterk van geur, Borst-bonbons van alle klenr, Kanten, kraagjes wat niet al, Boekjes zeer geschikt voor 't bal, Potlood, inkt om mee te schrijven, Thee om nuchter van te blijven, Chocolade, fijne wijnen, Sinaasappels en rozijnen, Fijn banket en fraaie boeken, Scheurkalenders, peperkoeken. En ik weet niet wat al meer, Vindt ge op onze Fancy-fair. Zoo luidde haar dichterlijke advertentie, en ze bevatte nog maar een deel van het goede en schoone dat er te zien en te koop was» De eene helft van de winst is voor den waters nood, de andere helft voor de weduwe van Stoffel Admiraal, wier man in den jongsten sneeuwstorm van de reddingkotter geslagen en verdronken is. De geheele opbrengst van de watersnoodloterij, f 450, is aan de commissie overgemaakt. Zij, die de loterij ontworpen en gehouden heb ben, en zij die daaruit een fancy-fair wisten te scheppen, verdienen, bij de zeltvoldoening die elk liefdewerk geeft, onzen dank. teerd, tegen lager rente te diseonteeren dan de andere wissels. Bij den tegenwoordigen rentestand is dat ver schil op 1 pet bepaaldalzoo worden gouverne- ments-aecepten gedisconteerd van 9 Februari af voor 2 pet. Een van de bekwaamste, binnen- en buitenslands meest geachte Nederlandsche ingenieurs, de heer J. van Gendt jr., is op 47jarigen leeftijd overleden te Jokohama, waar hem door de Japansche regeering de aanleg van een kanaal was opge dragen. Door zijne geschriften over bouwkunde en bruggenbouw is bij bij alle mannen van 't vak bekend. Hij was eerst werkzaam bij den Rijn spoorweg, daarna, onder Stieltjes, gednrende drie jaren bij den spoorweg-aanleg op Java, vervolgens sectie-ingenieur bij den aanleg van het Noordzee kanaal. Hij was mede-oprichter van de Botter- damsche Bierbrouwerijmede directeur van de Heineken's Bierbrouwerij te Amsterdam, oprichter eener asphalt-fabriek aldaar, bouwmeester der inrichtingen voor de maatschappij Nederland te Nieuwediep, en werd indertijd door de Russische regeering belast met een onderzoek naar da mid delen tot verbetering van de haven van St. Pe tersburg. Het Nieuws van den Dag, waaraan deze bijzon derheden ontleend zijn, zegt tevens dat de hoofd ingenieur Dirks van den overledene getuigt„dat hij hem nevens Schouw Santvoort, Koolemans Beijnen en Albers, die als pioniers van beschaving en vooruitgang op verre kusten sneefden, stelt." De St. Ct. bevat een kon. besluit, tot wijziging van eenige artikelen van het bijzonder reglement op den loodsdienst in de districten Goedereede, Maas en Brouwershaven, vastgesteld bij kon. besluit van 23 Jan. 1879 (St. U. no. 25.) De wet van den 22en Januari 1881, houdende vaststelling van het negende hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1881 is inde St. Ct. opgenomen. De directie der Nederlandsche Bank heeft be sloten papier, door het gouvernement geaccep Heinkenszand, 8 Febr. Hef bestuur dezef gemeente heeft eene woning naast het schoolge bouw aangekocht om dit te vergrooten. Ofschoon de school slechts 7 jaren geleden gebouwd is, werd, door de vermeerdering van het aantal kin deren, tengevolge der opheffing van de bijzondere school, het overigens aan de eischen voldoende gebouw te klein, zoodat in een enkele klasse drie kinderen op bankjes, die voor twee bestemd zijn, moesten plaats nemen. De kosten van aankoop der aangrenzende woning bedragen 1300. Den hoogleeraar Van Oosterzee is bij gelegen heid van zijn 40jarigen evangeliedienst door eenige honderden leerlingen en oudleerliugen een mouumentaal geschenk aangeboden. Het bestaat uit een zilveren vrouwenbeeld, voorstellende den godsdienst, met toepasselijke zinnebeelden. Achter en naast het beeld zijn de titels aange haald van de hoofdwerken van den hoogleeraar Christologie, Leven van Jezus, Dogmatiek, Leer redenen. Het opschrift luidt: Viro elarissimo Johanni Jacobo van O. ster zee per XL annos optime de ecclesia merito gratissimi discipuli. Rondom het beeld is een guirlande in goud aangebracht, hou dende de wapenschilden der gemeenten, welke df

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1