buitenlandt Laatste Berichten. t De Transvaal. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen, 6 Februari des morgens te 8 uren. 7 Februari des morgens te 8 uren. +1i Algemeen Overzicht, is, weet ieder, ook dat itj zelfs in het buitenland eene welverdiende vermaardheid geniet. Thomas Carlyle is Zaterdag morgen te Chelsea overleden. Hij werd in 1795 geboren de zoon van een pachter, die hem echter eene nitnemende opvoeding gaf aan de universiteit te Edinburgh. Zijne letterkundige loopbaan dagtee- kent van 1828, toen hij verschillende artikelen van zijne hand in tijdschriften geplaatst zag en zijne vertaling van Göthe's Wilhelm Meister in het licht gaf. Want Carlyle was zeer goed op de hoogte van Duitsche taal en literatuur, wat in Engeland lang niet algemeen was en is. Hij liet zijne vertaling van Göthe's werk volgen door eene levensbeschrijving van Schiller. In 1833 zag zijn Sartor Resartus het licht in Frazers Magazine en in 1837 zijne geschiedenis der Fransehe revo lutie, waardoor hij aan niet Engelsche lezers wel het meest is bekend geworden. Uit lateren tijd dagteekent eene levensbeschrijving van Erederik II van Pruisen. Carlyle's hoofdwerk is eene biographie van van Cromwell, onder den titel: „Cromwell's brieven en redevoeringen met verklaringen." Iemand die den schrijver goed heeft gekend, zegt van dit werk„Zijn Cromwell was een werk der liefde en het heeft eenige van de gebreken welke liefdebrieven gewoonlijk aankleven in de oogen van hen voor wie ze niet bestemd zijn Als een man zich jaren lang wil wijden aan het leven van een andereu man, aan de rangschikking en verklaring van ieder document, dat licht kan verspreiden over zijne loopbaan, en aan het onder zoek van ieder hoekje van elke onderhandeling, waarin hij zich ooit heeft bewogen, dan kan hij een zeer buitengewoon werk leveren, en als dan zijn held een Cromwell is, dan kan bij licht ver spreiden over een zeer belangrijk hoofdstuk der wereldgeschiedenis; maar moeilijk kan zijn boek zeer populair zijn, en zeer moeilijk kan hij het gevaar ontloopen van een wissel te trekken op de belangstelling zijner lezers, welke niet met de verwachte munt zal betaald worden." Carlyle heeft eens gezegd dat de geschiedenis „eene onuitputtelijke bron is van biographieen." Hij vond de beweegkracht van het leven der volken in den arbeid van enkele sterk uitkomen de individuen. Zulk een „providentieel wezen" gold hem voor grooter kracht dan de vooruitgang van het menschelijk geslacht. Deze vanzelf tot reactie leidende stelling beheerschte zijne geschrif ten in de laatste helft zijns levens. Carlyle had een indrukwekkend uiterlijk, buitengewoon groote oogen en grove, krachtige gelaatstrekken. Hij was een aangenaam en geestig prater, een man van veel menschenkennis. „Hij ging door de wereld, zegt dezelfde vriend van hem, welken wij straks aanhaalden, laat ons hopen naar eene die even goed of beter is, met het hoofd omhoog en de oogen wijd open. Hij ge voelde als een man, en hij sprak en schreef zoo als hij geveelde, met onvergelijkelijke kracht van gedachte en uitdrukking; en nimmer schreef hij een enkel woord waarover zijn beste vriend zich zou kunnen schamen." De overstroomingen in Spanje zijn nog niet geweken. Een gedeelte van Madrid staat onder water, terwijl ook Sevilla, Cordova en de Murcia- vallei nog overstroomd blijven. 's Gravenhage. De hooge raad behandelde heden de zaak van W. M. de Jongh. Door den raadsheer Jolles werd het rapport uitgebracht. De verdediger mr. Van Kossem bepaalde zich tot de bestrijding van het arrest ten principale, zon der middelen van cassatie voor te dragen, waar van verwijzing naar een ander hof het gevolg kan zijn. De Jongh vreest toch niets meer dan een vernieuwd onderzoek, waardoor hij gedwongen zou kunnen worden een en ander te vertellen omtrent de aanleiding van deze zaak. Hij zou dan ook kun nen zeggen welke bestemming hij aan de f 75000 wilde geven en toelichten waarom hij tegenover zijn advocaat zoo geheel anders gesproken heeft als ter openbare terechtzitting. Pleiter wil dus alleen trachten de levenslange tuchthuisstraf in eene geringere straf te doen veranderen. Op dien grond heeft De Jongh bewilligd in het beroep in cassatie in 't belang zijner moeder en zuster, die hem op deze aarde willen wederzien. Het eenig middel van cassatie is de schending en verkeerde toepassing der artt. 295, 296, 297 en 302 van het wetboek van strafrecht, juncto artikel 3 der wet van 1870 tot afschaffing der doodstraf, omdat het hof de premeditatie heeft aangenomen. Alleen dan bestaat er premeditatie als een vooraf beraamd plan om geweld te plegen de oorzaak van en niet de aasleiding tot den dood is. Vervalt echter de premeditatie dan kan slechts eene gevangenisstraf van 5 tot 25 jaren opgelegd worden. De conclusie van het openbaar ministerie is bepaald op Maandag a. 's Gravenhage. Men bericht het over igden van den heer mr.P. Mijer, oud-gouverneur- generaal van Ned. Indië, in den ouderdom van 68 jaren. Home. De Turksche ambassade is gemach tigd het gerucht van een opstand in Albanië tegen te spreken. Van 30 Januari tot 6 Februari 1881. Middelburg. Ondertrouwd: F. Geldof, wed'. 86 j. met L. van den Broeke, jd. 30 j. P. F. van der Feen, jm. 28 j. met J. S, Pické, jd. 23 j. A. Cornelissen, jm. 25 j. met S. Koole, jd. 25 j. Bevallen: W. C. Sinke, geb. Alewijnse, z. J. M. Buijs, geb. Tilroe, d. J. J. Vermaat, geb. Rietvelt, z. J. M. van Linschooten, geb. Riegen, d. A. M. de Bree, geb. van Maaren, z. J. Nilssou, geb. de Waal, z. J. C. van Tatenhove, geb. Kooman, d. A. E. Endhoven, geb. Zietse, z. M. Walraven, geb. Jobse, z. J. H. Meulmeeater, geb. Holman, z. L. Willeboordse, geb. de Witte, d. Overleden M. Wijkhuis, wed®, van P. Gouds waard, 82 j. J. Rommael, man van F. Onderdijk, 49 j. S. Dingemanse, vrouw van P. Klinke, 61 j. P. A Eikmans, d. 4 j. A. A. Bucker, man van R. Mones, 56 j. J. van Gilst, man van A. Daniëlse de Ridder, 59 j. H. E. Stecker, vrouw van J. P. van den Hoven, 66 j. E. J. van der Haar, vrouw van L. S. van Benthem Jutting, 32 j. Van 29 Januari tot 5 Februari 1881. Vlissingen. Gehuwd: H. L. van denAbeele, jm. 83 j. met E, A. Monjé, jd. 27j. A.Larikamp, jm. 83 j. met G. Saaij, jd. 19 j. M. P. de Wit, jm. 19 j. met A. M. Janssen, jd. 19 j. BevallenJ. Laernoes, geb. van den Berg, z. J. W. F. Fransoo, geb. Lauwereins, z. R. J. Coppejans, geb. Jans, d. A. C. Curveleijn, geb. Florschutz, z. J. Boone, geb. Le Roij, z. P. H. Clowting, geb. Gillissen, d. M. J. van der Staal, geb. Lauwereins, z. (levenl.) S. G. Caljouw, geb. Lammeree, z. Overleden: J. C. de Weerd, z. 3 j. L. F. Bracks, man van R. Maenhoudt, 63 j. Goes. Gehuwd: F. G. Riggaart, wed®, van C. F. Cornells, 58 j. met C. Opperman, wed®, van C. A. Verduijn, 46 j. P. Boer, jm. 24 j. met E. Danielse, jd. 22 j. Bevallen: F. de Kok, geb. Meeuse, d. A. M. van Gorp, geb. de Witte, z. D. J. Meijler, geb. Wessels, z. L. Weide, geb. v. d. Does, d. H. C. Oranje, geb. Meijers, d. E. F. Maartense, geb. Huf- kens, z. Overleden: J. de Jonge, wed", van M. Sier- vogel, 72 j. M. Groeneweg, wed", van W. Tem perman, 70 j. J. Breker, jd. 69 j. C. Mange, vrouw van A. de Wilde, 43 j. M. de Beste, wed", van H. van Halen, 91 j. C. op 't Hoff, d. 16 j. J. P. Hopmans, man van J. C. Bookelaar, 69 j. R. Vroegop, jm. 40 j. (te 's Gravenhage). Zieeikzee. Bevallen: J. de Roo, geb. Dour- leijn, z. P. van Wanrooij, geb. Admiraal, z. Overleden: L. Beije, jd. 30 j. D. C. v. d. Kreke, z. 2 j. C. van den Houten, man van N. Krabbe, 63 j. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. krach Delfzijl 12.6 ZW 0 Groningen 13.0 WZW 0 Helder 11. S W 0 Vlissingen. 10.9 NO 4 Maastricht. 13.6 ZZW 3 Sylt 13.3 stil 0 Valentia Hamburg 13.7 WZW 2 Swinemunde. 11.8 ZZO 4 Leipzig 12.6 Z 2 Carlsruhe 10.0 ZW 5 Grisnez - 7.4 NNO 5 Parijs 7.1 WNW 3 St Mathieu 0.9 N 2 Biarritz 8.0 N 3 Perpignan ZO Christiaansund 0.1 1 Stockholm. 9.9 ZW 2 Koppenhagen 12.4 z 2 Portsmouth. Yarmouth. Toe stand lucht. betr. z. bew. bctr. betr. regen mist. mist. z. bew. regen betr. betr betr. bew. z. bew. z. bew. mist. mist. Tem pera tuur. Cels. 2 2 3 4 2 1 2 0 1 3 4 3 5 1 5 0 1 Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Stockholm. Koppenhagei Portsmouth Yarmouth (- 2.6 ZW 0 1. bew. - 3.5 w 0 1. bew. - 5.0 WZW 0 bew. - 3.9 NO 0 1. bew. - 3.1 WNW 1 1. bew. 4- 0.4 Z 5 betr. -12.7 ZO 7 betr .4- 2.5 NW 3 helder - 2.3 NW 6 betr. 0.0 NW 4 betr. - 3.2 W 2 betr. - 3.3 ZO 2 bew. - 3.8 stil 0 helder - 2.6 Z 4 regen 1.4 ozo 4 bew. - 1.3 ZZW 0 regen 0.6 N 2 helder 2 1 0 0 0 1 4 1 1 0 0 7 5 20 8 Zondag. Grootste verschil iu Nederland: 's ochtends 8 urenV. 2.5 M. des namiddags: H. 3.1 G. Barometer te Middelburg, Graanbeurs Corr Maa ndag. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: G. 2.4 D. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) Thermometer„ 5 Febr. 's av. 11 u. 41 gr. 6Febr. 'smorg. 8 n. 40 gr. 'smidd. 1 u. 40 gr. 's av. 5 u. 38 gr. 's av. 11 u. 34 gr. 7 Febr. 'smorg. 8 u. 34 gr. 'smidd. 1 u. 42 gr. 's av. 5 u. 38 gr. F. De Pruisische landdag houdt zich bezig met een Verwendungsgeset», eene wet waardoor de bestem ming wordt geregeld van de gelden welke de Pruisische staat van het Duitsche rijk zal terug krijgen, als de rekening van dit laatste sluit met een goed slot. Het rijk zal, wanneer de nieuwe plannen der regeering in den rijksdag zullen zijn aangenomen, meer heffen dan voor zijne behoeften noodig is en het overschot evenredig verdeelen tusschen de verschillende staten. De Pruisische regeering stelt voor om van dat geld twee derden te gebruiken om de helft der grond- en gebouwen- belasting aan do Kreise af te staan, terwijl het andere derde deel zal moeten dienen om het minimum van inkomen voor den hoofdelijk en omslag van ƒ250 op ƒ720 te brengen. In ons nommer van 17 Januari jl. bespraken wij hoe deze voordracht het dubbele doel heeft om aan de rijksregeexing eene ruime kas te verschaffen en om de directe belastingen in te krimpen en door indirecte te vervangen. Over dit ontwerp had Vrijdag in den Pruisischen landdag een dier schitterende tournooien plaats tusschen Eugen Richter en prins Von Bismarck, die lichtpunten zijn in de parlementaire werk zaamheid te Berlijn, en die zelfs in de uitvoerige verslagen der groote Du'tsche bladen slechts voor een deel tot hun recht komen, «oodat het een weinig dankbaar werk is ze tot nog beknopter vorm samen te dringen. Richter wees erop dat de wet eerst in werking moet treden, als de rijksdag 110 millioen aan nieuwe indirecte belastingen zal hebben toege staan. Hoe die besteed moeten worden, is wel te zien, maar niet hoe ze moeten worden opge bracht. Men heeft het zegel, de wissels, het bier, de tabak, de quitanties, het hoofdgeld van hen die om een of andere reden van militairen dienst vrijgesteld zijn, op het oog, en om al die belas tingen erdoor te halen, schermt men in deze wet met eene ontlasting langs andere kanalen. De indirecte belastingen moeten verhoogd, de directe voor het grootste deel ingetrokken worden. De wet moet eigenlijk Perschwendungsgetetz heeten, want dit stelsel, dat eerst geld wordt gestort in de rijkskas, terwijl deze het later weer verdeelt aan districten en gemeenten, moet leiden tot verkwisting. De kanselier heeft, volgens de cou ranten, op zijne laatste parlementaire soirêe ge zegd dat de uitgaven der gemeenten voor politie, school en armwezen ten laste van den staat moesten komen, en daardoor geeft hij weder eene volledige verandering in zijne politiek te kennen. Want vroeger, toen hij zelf de autonomie der gemeenten invoerde, erkende hij dat er het best en goedkoopst wordt bestuurd, als de administratie in handen is van de liohamen die het geld voor zekere takken van dieDSt moeten opbrengen, en nu schijnt de kanselier den grondslag van het eigen bestuur der gemeenten te willen wegnemen. Als men de lasten wil verminderen, dan schaffe men ten minste het schoolgeld af, dat den minder bevoorrechte drukt, want op de schou ders van dezen komt de zwaarste druk van al de nieuw voor te stellen indirecte belas tingen. De na invoering der hooge inkomst rech ten voorspelde stijging der loonen blijft uit, wat officieels rapporten daarover ook voor onjuiste voorstellingen mogen geven. En nu zoekt de kanselier het fiasco zijner economische politiek goed te maken door telkens met nieuwe beloften voor den dag te komen. Koning Hendrik IV) die iederen Franschman een hoen in den pot beloofde, is maar een ongelukkige stumpert, bij den rijkskanselier vergeleken, die niet alleen iederen armen man een hoen, maar in zijn pensioenfonds hem zooveel geld belooft, dat hij op zijn ouden dag een onderkomen kan vinden. En vanwaar moet hij het geld halen? Een tooverstaf bezit hij niet. Altijd zullen maar nieuwe belastingen worden ingevoerd, en als dan het volk mismoedig wordt, dan paait men het met beloften, die weer tot nieuwe lasten leiden, en zoo maar voort, totdat eindelijk dit onzalige stelsel zal instorten onder de verontwaardiging des volks. De kanselier antwoordde op de uitvoerige rede van zijn tegenstander met een dier episodische redevoeringen die, schijnbaar zonder vast systeem, huppelen over de zaken welke zij behandelen, doch telkens een diep merk achterlaten, opwek kende lectuur, waarbij men benijdt wie ze uit zijn eigen mond mogen hooren. Vooral de heer Richter vermag het om de gemoedstem ming van den kanselier in een toon te brengen) die aan zijn frisch en zakelijk woord het pikante bijzet, dat het type zijner redevoering voltooit. Hij was het ditmaal, zeide hij, in menig punt eens met den vorigen spreker, wat hem zijn leven lang nog niet gebeurd was, maar moest hem eerst in een en ander tegenspreken. Daarop trad hij in eene vrij uitvoerige verdediging der econo mische politiek van Duitschland, welke zich, ge heel in zijnen geest, vasthechtte aan feiten. Wij kunnen die redevoering hier niet in haar geheel volgen, maar willen toch éene bewering mede- deelen. Toen Rusland onlangs zijne inkomende rechten met 10 percent verhoogde, ging er in gansch Dnitschland een kreet op dat de Duitsche regeering toch zien moest er iets aan te doen dat het Russische rijk niet verder op dien weg voortging. Was dat een kreet van medelijden voor de armere klassen in Rusland, die volgens de Duitsche mannen der theorie grootendeels den last der inkomende rechten dragen Neen, het was de kreet van het eigenbelang der Duitsche importeurs, op welke die belasting drukt. En daardoor is het goed recht der inkomende rechten voor de volkswelvaart bewezen. Met de beperking der directe belastingen heeft de kanselier op het oog dat de man, die niets heeft dan zijn physieke kracht om in zijn levens onderhoud te voorzien, geheel vrij zal worden van staats- en gemeentelasten, en dat de belas ting eerst zal aanvangen waar bedrijfskapitaal is, hetzij in den vorm van een bepaald vermogen, hetzij in dien van verworven kennis. Wie niet bezit moet rechtstreeks niet anders bijdragen dan zijn krijgsdienst. Het schoolgeld moet worden afgeschaft en aan den onderwijzer moet eene betere positie worden verschaft. Aan dat plan van den heer Richter moet worden vastgehouden. Bij de Franschen heeft de kanselier de les geput, dat men de staatsinkomsten eer uit indirecte dan uit directe heffingen moet vinden. Zij maken zich los van den band der theorie en grijpen voor het prac- tische leven de middelen aan, welke de practijk aan de hand geeft. En Pruisen moet eerst vast stellen wat het zal doen met het geld, dat het van het rijk zal ontvangen, eer in den rijksdag met vrucht over nieuwe indirecte belastingen kan beraadslaagd worden. Wil men eene andere oplossing, dan zou men iemand moeten hebben, die zich op eene hoogte kan stellen om al de economische verhoudingen des rijks met éen blik te overzien (dit is bedoeld op Richters doctri- narisme): Einen solchen möchte ich wir auch wohl gönnen, "Würde ihn Herrn Mikrokoamus nennen. Maar zoolang wij zoover niet zijn, moeten wij stap voor stap vooruitgaan. Partijzucht is voor een deel reden der oppositie, en als de tegenpartij regeerde, zou zij menigen maatregel voorstellen, welken zij bestrijdt, wijl hij van ons afkomstig is. De tabak moet meer betalen en het gedistilleerd ook. Beide, evenals bet zegelrecht, brengen in Frankrijk tusschen de 400 en 500 millioen op. „Zijn wij Duitschers dan zooveel minder ervaren in deze zaken Neen, maar de coterie-geest, die reeds van de universi teit wordt medegebracht, zit in den weg. Zoodra men van eene andere party is dan de regeering, meent men dat men ieder regeeringsvoorstel slecht moet vinden. Prins Bismarck heeft twee jaren geleden willen aftreden; dit ligt thans niet meer in zijne bedoe lingen, vooral wijl hij weet wie zich over zijn aftreden zouden verheugen. Richter verwijt hem verandering van inzichtenTen onrechte over de economische politiek had hij geene in zichten, toen andere zaken zijne aandacht geheel in beslag namen. Toen verliet hij zich geheel op Delbi üok, en eerst nadat deze was afgetreden, maakte hij zijne eigen plannen. Twee episoden besloten deze redevoering, een mozaiek van rijke kleuren, niet altijd uit even stevige grondstof gemaakt. Ten eerste beweerde de redenaar in het betalen van directe belastingen door de niet-bezitters een element voor revolutie te zien, op het gezag van een Poolsch revolutionair, die eens heeft gezegd: „als maar eens voor den hoofdelijken omslag de meubels op de straat worden gezet, dan hebben wij het gewonnen!" En ten slotte gaf hij de vrij overtollige bewering ten beste, dat hij niet in zijn persoonlijk eigen belang als groot kapitalist en grondbezitter had gesproken. De wet zal door dit optreden waarschijnlijk gered zijn. Prins Bismarck's woord over dan cöterie-geest in Duitschland zal zijne uitwerking doen op het gros der nationaalliberalendie vele opofferingen overhebben voor de Duitsche eenheid en dit meermalen in hun steun aan den kanselier hebben doen blijken, Behalve hetgeen wij hieronder van de Trans vaal melden, is er niet veel nieuws. De Engel sche regeering heeft eene nieuwe verrassing ge kregen in een bericht dat de Ashantijnen aan de kust van Guinea eene dreigende houding tegen over de Engelsche kolonie aannemen. Nog eeH oorlog daar te voerendat ontbreekt er nog aan. In de meening, welke wij in den laatsten tijd meer dan eens uitdrukten, dat het Turksch- Grieksche geschil wel vreedzaam zal afloopen althans voorloopig vinden wij ons versterkt door eene verklaring van den heer Coumoundouros in de kamer te Athene. „Wij moeten ons niet haasten", zeide hij. Meer verlangt Europa voor het oogenblik niet. De regens blijven aanhouden, seint men uit Newcastle. Men herinnert zich zulk een weer niet om dezen tijd van het jaar en de wegen zijn haast onbegaanbaar. Langs den weg zag ik decor respondent van de Standard die met de verster kingen naar het tooneel van den strijd is gereisd bijna ieder kwartieruur wegs een of meer wagens hopeloos in den modder steken. De uit Indië aangekomen troepen hebben thans alle Maritz- burg verlaten en rukken met inspanning van alle krachten vooruit. Het 15e regiment huzaren, dat inlandsche en ongeoefende paarden berijdt, oefent deze op den marsch, om ze bruikbaar te maken voor den dienst tegen den tijd dat ze hier zullen aankomen. De Boeren zijn gekampeerd aau de andere zijde van den Langnek-pas met kleine afdeelingen ver spreid over den ganschen rug van het Drakenge bergte. Hunne patrouilles komen tot zes mijlen van Newcastle toe. Hunne stelling op Langnek is sterk verschanst en de gesteldheid der plaats maakt eene omtrekkende beweging zoo goed als onmogelijk. Hun aantal vermeerdert met den dag. Zij pressen hunne Hottentotsche huisbedienden, zoodat zelfs1 jongens en oude mannen in hunne rijen dienen Daarenboven krijgen zij uit den Vrijstaat weerbare mannen en geld, zoodat hun aautal, dat op den dag van het gevecht op 2.000 werd geschat, nu zeker 5.000 bedraagt. Te Newcastle zijn de troepen in een versterkt kamp buiten de stad gelegerd, terwijl de weerbare inwoners hebben dienst genomen bij de Engelschen. De stad zelve zou niet te houden zijn, indien de

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2