N°: 32 124e Jaargang. 1881. Dinsdag 8 Februari. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommefs zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0/20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 7 Februari. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger, Sedert onze vorige opgave is nog door ons ontvangen voor de weduwen en kinderen der schepelingen van de verongelukte vischsloep Vrouw Clasina: van J. L. f 5, van een kind der weduwen te O. f 1, onbekend f 2.25; te zamen met de vorige opgaat f 43.25. Uit eene ons ter inzage gegeven mededeeling van het bestuur van het Roode Kruishebben wij met genoegen gezien dat alle aarzeling thans eindelijk opgeheven en de Nederlandsche vereeni- ging bereid is om bulp aan de zieken en gewonden in de Transvaal te verleenen. Voorloopig worden alleen giften in geld ge- wenscht. Wij verwachten dat nu ook spoedig de Middel- burgsche afdeeling van het Roode Kruis hare werkzaamheid zal toonen. De belangstelling voor de zaak onzer stamgenooten in Zuid-Afrika heeft zich in woorden genoeg geuit. Nu zij zich in daden heeft te openbaren, zal zij zeker niet be neden peil blijven. Dóór de bemoeiingen der Export-maatschappij voor Zeelandwelke daarbij de meeste ondersteu ning heeft mogen ondervinden van de directie der staatsspoorwegen, van de stoomvaartmaatschappij Zetland en van de directie der London-Chatham en Dover-spoorwegmaatschappij, wordt heden avond voor het eerst eene boeveelheid versche melk van hier naar de markt te Londen verzon den. Deze verzending zal voortaan dagelijks her haald worden. De melk wordt, na volkomen afgekoeld te zijn, aan het station alhier geleverd en na keuring in metalen kruiken churnsvan ongeveer 80 90 iiter inhoud, naar Vlissingen vervoerd met den sneltrein van 8u. 35m., met welken overigens geen bestelgoederen worden overgebracht. Aan boord van de mailboot worden de kruiken op een koele plaats op dek geplaatst en bij aankomst te Qneenborough weder met den passagierstrein, die overigens geen goederen vervoert, naar Londen gebracht en omstreeks 8 uren des morgens aan het Holborn-viaduct-station afgeleverd. Door deze proef wordt het vooruitzicht ge opend dat het geregeld leveren van versche melk, in eenigszins beduidende hoeveelheid, op de Londensche markt, voorden Zeeuwschan land bouw langzamerhand tot de uitvoerbare zaken zal gaan behooren, hetgeen tot niet gering voor deel onzer veehouders zal kunnen leiden. Aan den heer E. A. C. Bastings, inspecteur Van politie te Vlissingen, is eervol ontslag uit die betrekking verleend, terwijl in zijne plaats benoemd 'h de hoofd-agent J. C. Fancy. Arnemolden, 7 Febr. Aan den veldwachter dezer gemeente, F. J. Dozel, is, op zijn verzoek, met 15 Februari a. eervol ontslag verleend. Philippine, 7 Februari. De collecte voor den watersnood heeft alhier opgebracht /97.25i, welk bedrag aan de hoofdcommissie te Amsterdam is overgemaakt. «roede, 4 Februari. In de heden gehouden openbare raadsvergadering, welke behalve door den burgemeester, werd bijgewoond door drie leden, nam een hunner, de wethouder Cornelia, zjjn ontslag als raadslid, wegens vergevordenden leeftijd, terwijl van de vier overige raadsleden, de heeren Mazure, Leunis, De Vlieger en Geeraert, schriftelijk bericht inkwam dat zij hun ontslag namen, zonder opgave van redenen. De gemeen teraad bestaat dus thans uit twee leden, terwijl eerstdaags de ingezetenen zullen worden opge roepen tot het kiezen van vijf nieuwe. Rotterdam, 5 Febr. Uit de deze week alhier gehouden Transvaal-meeting is een „Transvaal- ambulance-comité" gegroeid, dat zich voorloopig zal bezig houden met het inzamelen van gelden ten behoeve van de verpleging der gekwetsten. Heden avond werd op Bitnoodiging van dit comité weder eene vergadering gehouden, die door vele belangstellenden werd bijgewoond en waar j de wijze, waarop die geldinzameling zal plaats hebben, geregeld werd. Een aantal sub-commissies zullen daartoe werkzaam zijn. Er bestaat hier groote geestdrift voor deze zaak. Het bedoelde comité is samengesteld uit mannen van verschil lende richting. Anti-revolutionairen en liberalen zitten daarin vreedzaam bijeen. Gemeenschappe lijke sympathie voor de Zuid-Afrikaansche stam verwanten heeft hen te zamen gebracht. Eene vergadering van geheel anderen aard had hier heden namiddag plaats, eene vergadering namelijk gewijd aan de lijdensgeschiedenis onzer opera. Er moet voor het volgende speelseizoen weder een som van 35 a 40,000 gulden gedekt worden, wil de opera nog een jaar haar bestaan kunnen voortsleepen. Maar nu hangt haar nog bovendien een andere ramp boven bet hoofd. Van de drie leden der financiëele commissie hebben er twee bedankt, de heeren Burger en Browne van Streefkerk; alleen de heer van der Hoop i3 bereid aan te blijven, mits men hem niet alleen laat zitten. Wat nu begonnen? Een der aanwezige heeren stelde voor eene commissie naar de heeren Burger en Browne af te vaardigen, om hen te verzoeken op de aanvraag om ontslag terug te komen. Dat was echter niet genoeg. Een ander deed het voorstel om aan de genoemde heeren een smeekschrift met dat doel aan te bieden, door alle kunstvrienden van Rotterdam ondertee kend. Spoedshalve besloot men de beide voor stellen te combineeren èn het een èn het ander te doen. Het smeekschrift zal ter teekening ge legd en vervolgens door eene deputatie naar de demissionaire heeren gedragen worden. De heer Browne echter, die de vergadering bijwoonde, verklaarde reeds van te voren, dat zijn besluit muurvast stond. Hij wilde wel be hooren tot eene commissie vau beheer, maar niet tot eene commissie, die uit eigen zak de tekorten had te betalen. Het komt er nu maar op aan, of de heer Burger zich zal laten veimurwen. Misschien dat, als deputatie en smeekschrift niet baten, een voetval meer effect heeft. Hoe men, ook al neemt de heer Burger zijn aanvraag om ontslag terug, aan het ontbrekende geld moet komen, daarover bekommerde heden de vergadering zich nog niet. Wij hebben hier sedert eenigen tijd eene «plan C-quaestie", die nog veel meer de gemoederen in beweging brengt dan indertijd de Dulcigno-quaestie. Plan C is het eerste groote werk, door onzen nieuwen directeur van openbare werken ontworpen. Het strekt om, in verband met de noodzakelijkheid der verbouwing en verbetering van de klepbrug over de half geamoveerde kleine Draaisteeg, een paar fraaie nieuwe straten aan te leggen midden in de stad. Burg. en weth. hebben zich met het plan vereenigd, maar uit de handeldrijvende bur gerij is er een geweldige oppositie tegen ontstaan, omdat het plan het offer eischt van een gedeelte water en de kleine scheepvaart dus zou bemoeilijkt worden. Het regent bij den raad petities tegen plan C, en er ontbreekt nog maar alleen eene „maritieme demonstratie" van de betrokken schippers aan. Onze nieuwe burgemeester zal zich zoodoende al dadelijk voor een zeer onaangename zaak ge plaatst vinden. Het beruchte plan G schijnt voor hem te zijn blijven liggen. Aan een compromis ia geen denken; de oppositie is veel te fel. Wordt plan G niet ingetrokken, dan zijn de gevolgen niet te overzien! De St. Ct bevat de wet tot vaststelling van het zevende hoofdstuk B der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1881. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag, 10 dezer, niet plaats hebben. Het hoofdcomitè van het Roode Kruii heeft duizend pond sterling aan den Nederlandschen consul te Kaapstad overgemaakt voor de verple ging van gekwetsten in de Transvaal, en voorts per telegraaf aanvraag gedaan of eene Neder- landsche ambulance zou doorgelaten worden. Het bedrag der te Parijs, door eene thans ont bonden commissie, ontvangen giften voor den watersnood in Nederland, bedraagt f 10.655, De heer Verney, voorzitter van het Engelsch comité ten gunste van de onafhankelijkheid der Transvaal, heeft aan het Nederlaudsch comité voor de aanbieding van een adres aan koningin Victoria een achrijven gericht, waarin hij zich beschikbaar stelt, evenals zijn medeleden, om de deputatie voor de overhandiging van het adres aan de koningin te Londen ten dienste te staan. Hg voegt erbij: „Zoodra ik in de Engelsche bla den uwe persoonlijke overkomst kan melden, ver krijgt uw manifestatie eene gewichtige beteekenis, zelfs al zou H. M. de koningin uw adres niet persoonlijk in ontvangst nemen. De gelegenheid tot teekening van het adres wordt heden avond gesloten; gisteren waren er reeds bijna 11,000 handteekingen (met die uit België) onder geplaatst. Over weinige dagen vertrekt het comité naar Londen om, zoo moge lijk, zelf het adres aan te bieden. Aan 't Nieuwe v. d. Dag wordt medegedeeld dat een brief aan Mennotti Garibaldi verzonden is, waarbij déze uitgenoodigd wordt zich aan het hoofd te stellen van een korps vrijwilligers voor de Transvaal. politik. Eervol ontslagen als commissaris van politie te Deventer W. H. J. van Nues. lkgee. Op zijne aanvrage, eervol ontslag ver leend uit den mil. dienst aan den len luit. der inf. J. M. C. A. Timmerman. Op verzoek, eervol uit Z. M. mil. dienst ont slagen de le luit. der inf. bij de landmacht in West-Indie L. Stumpf, adj. der troepen en van het garnizoen te Paramaribo, met toekenning van den tit. rang van kapitein en van pensioen. consuls. Opgeheven het consulair agentschap der Nederlanden te Susa. Mt Maartensdijk, 6 Febr. Tengevolge van het in 't huwelijk treden der onderwijzeres op de bewaarschool alhier, treedt deze als zoodanig af en komt hare betrekking met 1 Maart a. vacant. De sedert een paar maanden onder de hulp onderwijzers van het eiland Tholen bestaande vereeniging om zich onderling te oefenen iB de kundigheden, vereischt voor de akte van hoofd onderwijzer, heeft zich thans doen opnemen als afdeeling der Ned. Openb. Vereen, van Onderw en Eoofdonderw. te Amsterdam. Zij is, zoover wij weten, de eerste afdeeling dier vereeniging in Zeeland. Het nut van zulk eene inrichting kan hier, waar de hulponderwijzer schier alle gelegenheid mist om zich verder te bekwamen, niet betwijfeld worden. De heer M. van Westriemen, leeraar aan de H. B. S. te Apeldoorn, is benoemd tot leeraar aan de H. B. S. te Samarang. Zaamslag, 5 Febr. In eene bijeenkomst van voorstanders van het bijzonder Christelijk onder wijs, gisteren avond alhier gehouden, bleek dat het benoodigde kapitaal voor het bouwen eener School en onder wij zerswoning spoedig bijeen was. Voor de ontvangst der gelden werd besloten iemand te benoemen, die minstens eigenaar eener hofstede diende te zijn. Tengevolge van dit be sluit nam de aanvankelijk daartoe aangewezen secretaris der vereeniging zijn ontslag, dewijl hij zich door deze bepaling gekrenkt achtte. Een met algemeene stemmen aangenomen motie van vertrouwen in zijn persoon, was niet in staat den secretaris op zijn besluit te doen terugkomen. Door eeu aantal leerlingen der leerschool, verbonden aan de rijkskweekschool voor onder wijzers alhier, is heden aan den hoofdonderwijzer dier school, den heer A. de Haas, bij den overgang naar het nieuwe gebouw, een bewijs van waar deering aangeboden, bestaande in een zilveren inktstel op marmeren voet. Voor eene talrijke schare vrienden en belang stellenden trad gisteren in de Engelsche kerk alhier de heer E. J. W. Kooh op, om een woord te spreken ter nagedachtenis van wijlen zijn vriend dn. B. H. Carp, die gedurende eeu tijdsverloop van 32 jaren op deze plaats, als leeraar der kleine Engelsche gemeente, het woord had gevoerd. Tot grondslag nemende Hebr. 11 vs. 4: „Door dat geloof spreekt hij nog nadat hij gestorven is," riep spreker voor het geheugen zijner hoorders het leven en de werkzaamheid terug van den bescheiden en eerwa&rdigen man, die op weinige dagen na, gedurende een halve eeuw, hier en elders, met zoo heiligen ernst aan de vervulling zijner hooge roeping gearbeid heeft. Hoe hg daarmede tot in de laatste dagen zij as levens vervuld was, bleek uit de toespraak, waarmede hij voornemens was op den dag zijuer vervulde öOjarige evangelie-bediening, zoo hij dien had mogen beleven, voor zijne gemeente op te treden. Uit deze rede, welke na zijn overigden geheel gereed gevonden was, met deze woorden tot tekst „Hulp van God verkregen hebbende, sta ik tot op dezen dag," deelde de heer Koch eeuige ge deelten mede. De luit. t/z. 2e kl. J. M. Phaff, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op nouactiviteit gesteld. De off. van gezondh. le kl. dr. C. Alers, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar, wordt op nonactiviteit gesteld, terwijl aan boord van dien bodem wordt geplaatst de luit. t/z. 2e kl. J. A. H. Beek. De off. van adm. 3e kl. W. S. van der Noordaa, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den off. van adm. 3e kl, S. J. A. Deyll. Zaterdagochtend, 5 Februari op den 50sten herdenkdag van Van Speijk's roemvollen dood, verzamelden zich alle zeeofficieren te Nieuwediep in de receptiezaal van het koninklijk Institnat voor de marine, om tegenwoordig te zijn bij het deponeeren van eenige reliquieën, betrekking heb bende op kanonneerboot no. 2. De vice-admiraal R. L. De Haes gaf de gedenk stukken onder het houden eener kernachtige aan spraak over aau den kapitein-luitenant ter zee F. Ten Bosch, die ze namens het koninklgk Instituut voor de marine in ontvangst nam. Zij bestaan uit het laatste kruitrapport van Van Speijk, eeu stukje liut van zgn Militaire Willemsorde met bewijzen van oorsprong, en nog eenige schrifturen daarop betrekking hebbende. Vrijdag vierde een der meest geaohte inge zetenen van Vlissingen, de beer C Goeree, zgn 9üen jaardag. De jubilaris, nog een der overgebleven strijders in het Fransche leger gedurende 1812, 1813 en 1814, ontving van verschillende zijden blgkeu van belangstelling. Voor de Begrafenisvereeniging te Amsterdam, die zich voorstelt met eeu kapitaal vau f 250,000 de verouderde wgze van begraven te doen ver vangen door degelgke eu tevens sierlgke begra fenissen, zgn kostbare lijkkoetsen in de maak, enkele van f 2500 het stuk, met spiegelglas eu in keurige teekening Oostenrijksch model, ter vervanging der open bakken, waarin de begrafe nissen tbans geschieden. Voor de tuigen der paarden wordt eeu soort wedstrijd gehouden, waarbij de eerste leveranciers het beste vertoo- nen wat ze in staat zgn te leveren. Voor de restauratie van de groote kerk te 'sHage is een gift van /1600 geschonken. De bevolking van het tuchthuis te Leeuwar den neemt gaandeweg toe. Gedurende het laatste kwartaal van 1880 werden 7 gevangenen ontslagen en kwamen er 15 bij. Geen enkel sterfgeval had in dat kwartaal plaats. Op het einde des jaars waren aanwezig 437 gevangenen, zijude omstreeks 50 meer dan ruim eeu jaar geleden. In het burgerweeshuis te Amsterdam is Za terdag, den öOsteu gedenkdag van Van Speyk's dood, hulde gebracht aau diens nagedaentems door het uitsteken van de Van Speyk's-vlag op de bin nenplaats eu des avonds zouden weezen een feestje worden bereid. Dinsdag avond zullen zij gevolg geven aan de nitnoodiging van de directie van het Volkspaleis, om een voorstelling bij te wonen van De smids dochter van Naarden, gevolgd door een zinnebeel dige voorsielling, op het gebeurde van 5 Februari 1831 van toepassing. Op den 4den Mei e. k. zal het 50 jaren ge leden zijn, dat de algemeen geachte hootdonder- wijzer aan de inrichting voor dooistomihén te Rotterdam, de heer D„ Hirsch, als ouderwijzer optrad. Wat deze inricb$iBg door hem

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1