Gemengde Berichten. BUITENLAND. Oorlogsberi chten. Weerkundige waarnemingen. Duitscliers over Zuid-Afrika. Burgerlijke stand. Overleden; C. van Poelje, wed*, van J. van 30 Januari des morgens te 8 uren. 31 Jannari des morgens te 8 uren. z - 3 zo - 7 z ozo 1 Algemeen Over zicht. komst te Queensboro ontdekt, maar daar beki. te Middelburg een gedeelte van het gestolene trachtte te verkoopen, werd hij daar aangehou den. Bekl. verzocht vermindering van straf, maar adv. gen. mr. Gregory requireerde bevestiging van het vonnis. Dit geschiedde dan ook by bet arrest, dat door het hot werd gewezen. der Ploeg, 62 j. J. Luyk, z. 4 j. C. M. G. Ap pels, d. 4 j. C. M. P. Ochtman, vrouw van A. G. Kijn, 32 j. H. van Duin, z. 2 j. J. Verhulst, z. 11 m. H. van de Velde, wed», van I. Lokker, 56 j. de heer Parnell kleedde haar in den practisohen vorm, welke instruotiën de kommandeerende officier omtrent dit punt had gekregen, maar de regeering bleef stom. Blijkbaar heeft zij omtrent dit be langrijke punt geena beslissing genomen. Het is voor haar eene vrij netelige zaak dat deze quaestie van volkenrecht is opgeworpen. De quaestie zelve zal den heer Gladstone en zijne collega's volkomen koud laten. Zij hebben besloten de Transvaal te houden en als eens zulk een besluit is genomen, is men in de politiek gewoonlijk niet angstvallig over den vorm. De volkenrech telijke vraag is eohter een scherp wapen in het parlementair debat en kan, als ze goed wordt geëxploiteerd, op een deel der openbare meening in Engeland grooten invloed uitoefenen. De stelling dat de Boeren rebellen zijn, is niet wel houdbaar; een der Londensche dagbladen, dat fel verbeten is op de brutale Transv&lers die de voortreffelijkheid van het Engelsch staatsbestuur miskennen, bedient ïich tot hare verdediging van het argument dat men onafhankelijk moet zijn om als oorlogvoerende erkend te worden, wat op zich zelf voor tegenspraak vatbaar is. Maar bovendien: zijn de Boeren niet feitelijk onafhan kelijk, nu zij de Engelsche troepen die den drempel van hun land wilden overschrijden, met bebloede koppen hebben teruggejaagd? De radi cale leden van het parlement zullen de vraag niet laten rusten; de Standard deelde mede dat heden nadere vragen aau den heer Gladstone zonden gericht worden. Men wil hem een bepaald antwoord ontlokken. Hij zal dus óf eene zwakke stelling moeten verdedigen tegen bevoegde debaters, als sir Wilfrid Lawson en anderen, óf hij zal moeten erkennen dat de Boeren oorlogvoerende party zijn. En dit laatste kan hij niet doen, want een oorlog is veel moeilijker te motiveeren dan het onderdrukken van een opstand. Hoe zou de heer Gladstone zelf zulk een wapen hanteeren, als zijne tegenstanders nog op de ministerieele banken zaten De tekst van de wet „tot betere bescherming van personen en eigendommen in Ierland" is verschenen, bg vergissing iets te vroeg. Volgens de parlementaire routine moest de wet eerst in druk worden rondgedeeld, als het debat was afgeloopen over de quaestie of eene wet op dat onderwerp zou in behandeling genomen worden. Deze vraag maakt nog heden avond een punt van debat uit. Bg hetgeen wy omtrent den inhoBd dezer Coereion bill gezegd hebben, moeten wy na lezing van den tekst nog eene opmerking voegen. Ar tikel drie van den eersten titel sehryft voor dat in de eerste week van iedere maand aan het parlement een staat zal moeten worden overgelegd van alle personen die zich krachtens de wet in hechtenis bevinden, met opgave van de gevangenis waar ieder is en van de redenen waarom hy is gevangen genomen. Dat is eene gelegenheid voor de lersche leden! Want zoodra de redenen der gevangenneming in een offieieel stuk aan het lagerhuis worden overgelegd, zijn zij matière a discuter en kan de obstruction over iedere gevan genneming een debat uitlokken. De behandeling der wet op de drukpers in de Fransche kamers is Vrijdag en Zaterdag een eindweegs gevorderd. De commissie van rappor teurs heeft hare voorstellen eenigszins in liberalen geest gewyzigd, hoewel zy zich met het amende ment Floquet niet kon vereenigen. Het door haar voorgestelde ariikel 24 werd Zaterdag met eene meerderheid van 7 stemmen aangenomen. Het is een dubbelganger van art. 60 Code final en verandert dus niets aan het gemeene recht. Art. 25, dat tegen de dagbladen straf bepaalde voor eene provocatie die geene Uitwerking had, liet de commissie vallen. Men zou heden voort gaan met de behandeling van het ontwerp. Chili heeft, volgens de Temp», de voorwaarden doen kennen, waarop het met zijne overwonnen vganöen, Peru en Bolivia, vrede wil sluiten. Zij zouden Autafagasta en hunne geheele oorlogs vloot moeten afstaan. De oorlogsindemniteit zou voor Peru 500, voor Bolivia 250 millioen bedra gen. Als pand voor de voldoening zou Chili Callao bezetten en voorloopig den guano-voor- raad en de koper- en salpetermijnen exploiteeren* Een der groote vragen van den dag in indus trieels kringen in Duitschland is de behoefte van het Duitache rijk aau koloniën. Zij werd in de dagbladen, in brochures, in den rijksdag bij gele genheid der Samoa-quaestie breedvoerig behan deld en gaf twee jaren geleden aanleiding tot de opriohting eener „centrale vereeniging voor han- delsgeographie en voor de bevordering van Duit- sche belangen in het buitenland." Deze vereeni ging telt de voorname aanhangers eener kolonien- politiek onder hare ledenzij legt zich toe op het vermeerderen der kennis aangaande den toestand der Duitsche landverhuizers en aangaande de debouchés voor Duitsche wareD, zy heeft zich op de tentoonstellingen te Sydney en Melbourne zeer verdienstelijk gemaakt jegens de Duitsche nijver heid en zal dat zeker weder doen „als Duitsche inzenders hunne waren zullen tentoonstellen op de groote, in het aanstaande jaar in Porto Alle- gre (Brazilië) te houden tentoonstelling. Van deze vereeniging werd Zaterdag te Düsseldorf eene filiaal opgericht voor Rijnland en Westfalen, onder den naam van Westdeutscher Verein fiïr Colonisation und Export. Deze stelt zich ten doel: lo bevordering der beweging tot het verkrijgen van landbouw- en handelskoloniën door hét Duitsche rijk; 2o bevordering van den uitvoer uit Duitschland3o het voor Duitschland productie f maken der landverhuizing door de oprichting van kolonisatle-maatschappg en Nadat de statuten waren aangenomen en een woord over de tentoonstelling te Porto Allegre was gesproken, kwam de koloniale politiek der Engelschen in Zuid-Afrika ter sprake. Hoe de geest der Rbgn-Pruisische industrieelen over deze zaak is, blgke uit de volgende besluiten welke de vergadering nam. Aan prins Bismarck zal de volgende brief wor den gericht Het bestuur van het Verein enz. veroorlooft zich uwe aandacht te vragen voor het volgende. Overwegende dat duizende Duitschers wonen in de onder Britsche heer schappij verkeerende landen van Zuid-Afrika; dat de in verschillende deelen van Zuid-Afrika gelijktijdig uitgebro ken opstanden en oorlogsverwikkelingen ook velerlei be langen der aldaar wonende Duitschers bedreigendat met name in de landen der westkust van Zuid-Afrika de vol kenrechtelijk onzuivere houding der Britsehe politiek den toestand der Duitschers aldaar zeer moeilijk maaktdat de koloniale overheid te Kaapstad zich buiten staat heeft ver klaard om iets te doen ter bescherming van leven en eigendom der aldaar wonende Europeanen; veroorloven zich de ondergeteekenden om aan u, als den leider der buitenlandsche politiek van Duitschland het verzoek te richten om naar vermogen op te treden voor de bedreigde belangen der Duitsche burgers in Zuid-Afrika en vooral ook de aanstelling van een consul aldaar te willen be vorderen. Deze klacht betreft het westen van Zuid-Afrika Namaqua-land eu Herero-land, waar de Engelschen rechtspraak uitoefenen, inkomende rechten en belastingen heffen, maar verklaren buiten staat te zgn voor de veiligheid te zorgen ais er Duitsche kooplieden worden doodgeslagen. Hoe de ver gadering dacht over hetgeen in het oosten der Engelsche kolonie geschiedt, kan blijken uit de volgende motie welke zy met algemeene stemmen aannam De inlijving der Transvaalsche republiek, welke Engeland in April 1879 zonder eenigen rechtsgrond tot stand bracht terwijl het in vrede verkeerde met deze volkenrechtelijk erkende republiek, was een onrecht, dat verbloemd werd door het valsche voorgeven dat de Transvaalsche Boeren de Engelsche heerschappij verlangden. Behoefde deze bewering nog wederlegging, dan zou men die vinden in het tegenwoordig verzet der Transvalers. Als ooit een volk met recht zijn land heeft verworven en bezit, dan zijn het deze Boeren, nakomelingen van Nederlandsche en Duitsche emigranten, die onder duizende bezwaren het land hebben veroverd en ontgonnen, met het uitgesproken doel om de Engelsche heerschappij te ontgaan en een eigen staat te vestigen. De vrijheidszin en de dapperheid, de volharding en de taaiheid van dezen Nederlandschen volksstam wekken onze bewonderingzijn lijden onze sympathie. De zin voor recht verzet zich tegen deze onderdrukking door geweld van den zwakkere door den sterkere. In den strijd der kleine Transvaalsche republiek tegen Engeland's wereldmacht staat de sympathie van de geheele beschaafde wereld aan de zijde van den zwakken, die strijdt voor recht en vrijheid. Als Duitschers en vrienden van Holland gevoelen wij ons dubbel verplicht onze stem ten gunste der stamverwante Transvaalsche Boeren te verheffen en onze meest levendige sympathie met hunne zaak uit te spreken. Sir George Colley gaf zelfde volgende beschrg- ving van het gevecht, waarmede Vrgdag ochtend de Transvaalsche oorlog is geopend. De troepen verlieten het kamp om half zeven. De generaal maakte een rechtsche beweging met artillerie en het 58e reg. om half negen. Het derde bataljon van het 60ste regiment Rifles nam positie in eene vallei voor Langnek, terwijl het 58e de reserve vormde, de marine-brigade links, de artillerie rechts was opgesteld, en de cava lerie zich achter deze laatste bevond. Te 9.25 werd het vuur der artillerie geopend, en om 10 uren begon het 58e, dat inmiddels vooruit ge rukt was, de bestorming. Dit regiment en de Boeren beschoten elkander op korten afstand, met het gevolg dat de Boeren den heuvel werden op gedreven. Boven vonden zij echter versterking, en zg vuurden zoo hevig op het 58e, dat dit ge noodzaakt werd tot terugtrekken. Om half twaalf dekte de kolonne dezen aftocht door een hevig artillerie-vuur, en nu bevinden wij ons op het zelfde terrein als vóór den aanval, op den bergrug voor Langnek. Het 58e is in de achterhoede gebracht. De Engelschen brachten ruim 1000 man en zes kanonnen in het gevecht. Zij hadden 181 man dooden en gewonden, Dit is een officieel telegram, dat ons niet heel veel leert De generaal, die deze nederlaag leed, zal zich later uitvoeriger te verantwoorden hebben. Hg rukte met zyne zwakke kolonne op de Boeren aan, terwijl hg slechts enkele dagen had behoeven te wachten op de door de Euphrates aangebrachte versterkingen uit Indië. Als reden voor dezen spoed wordt opgegeven dat enkele Engelsche garnizoenen in de Transvaal in grooten nood verkeeren. Wat daarvan waarheid is, moet later blijken. Misschien hebben wy eenvoudig te doen met een dier onbezonnenheden, welke geene zeldzaamheid zijn in de koloniale oorlogen der Veere, 22 Jan. De sedert Woensdag jl. vermiste dykwachter van Westkapelle, I. van Straten, is dood gevonden door W., bewoner van de Oranjezonaan het strand tusschen Oostkapelle en Yrouwepolder. Hij schijnt op reis geweest te zyn naar Yeere om een verkooping aldaar bij te wonen en een beroerte te hebben gekregen. Biervliet, 30 Jan. Den landbouwer C. onder deze gemeente heeft hef ongeluk getroffen dat bij het schieten met een geweer door het springen van den loop een zgner handen totaal verbryzeld is. Hevig bloedverlies belet niet alleen de amputatie, maar doet ook het leven van den ongelukkige in gevaar verkeeren. Door de brood- en meelfabriek De Nijverheid te Bergen op Zoom zal, te beginnen met 1 Febru ari, by elk brood een gestempelde bon worden afgegeven. Yoor 50 van die bons zal in de maanden Januari en Februari een tarwebroodvan li kilo worden verstrekt. Die bons zijn derhalve spaarpenningen, welke in den winter aan de armen ten nutte kunnen komen. Yan de Scheveningsche visschersvloot zijn tot heden 63 schuiten van bemanning voorzien men vermoedt, dat in elk geval 20 a 30 schuiten zullen blijven liggen. De bemanning der sleepboot Zierikzee heeft eene aanzienlijke gift ontvangen van de reedery der Engelsche stoomboot Leeds, als belooning voor het redden harer bemanning by het vergaan dier boot op het Noorderhoofd aan den Nieuwen Maasmond. Het te Amsterdam voorgekomen geval der verwisseling van wonderolie met vitriool, waar door een klein kind is gedood, wordt in een bericht in de N. R. Ct. „zeer begrypelijk genoemd" De twee flesschen stonden by den drogist op éen plank naast elkaar. Om ze te onderscheiden, droeg die met wonderolie een étiket, die met vitriool niet. Maar door 't aanhoudend uitschen- ken was het olie-étiket eerst onleesbaar, daarna onzichtbaar geworden. „Van daar de ver gissing." Inderdaad, buitengewoon begrijpeiyk! Maar dan toch ook buitengewoon en onvergefeiyk on voorzichtig! Uit Nagasaki wordt gemeld, dat de eigen, dommen van het oudste in Japan gevestigde han delslichaam, de Ned. Handelmaatschappijden 1 December 1880 in publieke veiling zijn ver kocht. Onder den inventaris komt ook voor de oude Nederlandsche vlaggestok, die gedurende vele geslachten de driekleur op de voormalige factorij te Desima heeft gedragen. De eigendom men, bestaande in woonhuis en een groot steenen pakhuis, werden voor 2200 dollars aangekocht door het katholieke Zendelinggenootschap. Jan Huisman, te 's Gravenhage, drijft biy- kens zyne adreskaartjes handel in „piano's, kip pen, rijtuigen, pelsjassen" en nog een en ander. Deze veelzijdige handelaar is, volgens den Haag- schen commissaris van politie, niet te vertrouwen. Yan 23 tot 30 Januari 1881. Middelburg. Ondertrouwd: A. A.Mes, wed'. 31 j. met J. S. Dries, jd. 30 j. Bevallen: A. Wattez, geb Dommisse,d. M.G. Want, geb. Bijlmakers, z. J. de Lissine, geb. Sim pelaar, d. C. M. Hendrikse, geb. de With, z. F. Joosse, geb. Andriesse, z. M. de Klerk, geb. Pol derman, d. F. Dekkers, geb. Bastiaeas, z. P. Wil- lems, geb. Murk, z. J. J. Smith, geb. Le Cointre, d. Overleden: M. Jobs, wed". van A. Koenen, 92j. L. C. M. Want, z. 11 uren, F. J. Pouleyn, man van E. M. Castenmiller, 42 j. P. L. M. Dekker, z. 2} j. M. Kleynhorst, wed', van J. Wondergem, 71 j. J. Troost, wed", van J. Peeman, 71 j. M. K. Jeras, wed*, van M. de Glien, 84 j. J. J. Koos, man van M. C. Bouters, 42 j. Van 22 tot 29 Januari 1881. Vlissingen. Gehuwd: I. J. Braakx, jm. 23 j. met A. Janssens, jd. 21 j. Bevallen: G. Spoelstra, geb. Hubmans, d. M. Stroo, geb. Stroo, z. E. A. Slot, geb. Bolder man, z. P. Janse, geb. Meerman, z. F. T. Beijê, geb. Corveleijn, z. M. L. Devoghel, geb. Dewitte, d. J. B. Sorel, geb. Stecher, z. C. Hendrikse, geb. de Kam, d. S. C. van Dilst, geb. de Lysor, z. D. P. Jonasse, geb. Vos, z. M. de Landmeter, geb. Boon, z.(levenl.) W. Goedhart,geb. Clowting,d. Overleden: W. Pieterse, wede. van L. J. N. Laratte, 68 j. IJ. B. Maquelin, z. 5 d. P. J. J. van Dierendonck, z. 15 m. M. P. de Bruijn, wede. van W. van Malcoté, 71 j. J. Pieterse, vrouw van A. C. Bestelink, 78 j. T. Fattré, vrouw van M. van der Plaat, 79 j. R. van Zwyndregt, wed', van J. de Witte, 80 j. M. Boon, vrouw van J. de Landmeter, 30 j. Goes. Gehuwd: I. Roose, wed'. 37 j. met P. van Ast, jd. 29 j. J. Roels, gescheiden man van M». Brand, 57 j. met K. Proos, jd. 40 j. BevallenP. Geene, geb. Jeremiasse, d. D. P. Oosthoek, geb. de Witte, d. W. Blaas, geb. Bonze, d. P. J. Verbeem, geb. de Laat, z. en d. (tweel.) P. Thewes, geb. Warres, d. (levenl.) Overleden: M. Adriaanse, man van F. Verha gen, 63 j. S. M. Veenstra, jd. 40 j. Zierikzee. Bevallen: M. Filé, geb. Verton, d. J. P. Schults, geb. de Graaf, d. S.A. Schouls, geb. van Beveren, z. ramen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. CelB. richt. kracht Delfzijl 18.9 ZW 1 bew. 4 Groningen 19.2 Z 1 z. bew. 4 Helder 19.7 ZZW 3 mist. r- 4 Vlissingen. 19.1 ZZW 2 betr. r 4 Maastricht. 19.1 ZW 2 betr. 7 Sylt 19.3 ZZW 4 regen - 2 Shields 20.6 WZW 1 mist. 2 Valentia 17.8 ZW 2 bew. 5 Hamburg 17.7 ZO 3 betr. 3 Swinemunde. 15.3 ZZO 2 betr. - 2 Leipzig 14.7 zzo 2 betr. 2 Carlsruhe 16.2 z 2 betr. - 3 Grisnez 19.9 ZZW 4 betr. - 6 Parys 17.9 ZZW 2 betr. - 6 St Mathieu 24.2 ZZW 3 betr. - 9 Biarritz 16.8 ZW 4 betr. - 11 Perpignan helder Christiaansund 0.2 stil 0 5 Stockholm. 7.9 NO 2 betr. 4 Koppenhagen 15.4 ZO 2 mist. 1 Portsmouth Yarmouth. 13.2 Z 1 z. bew. h 4 Groningen. 13.6 Z 1 betr. - 4 Helder 13.8 0 mist. - 3 Vlissingen. 11.5 ZW 3 1. bew. - 4 Maastricht. 12.1 ZW 2 betr. - 6 14.1 ZZW 2 betr. - 3 11.8 ZZO 1 mist. - 1 Valentia. 14.0 ZW 4 bew. - 4 Hamburg 11.1 ZZO 2 mist. Swinemunde. 8.9 Z 1 betr. - 1 Leipzig 9.3 Z 1 betr, - 1 Carlsruhe 8.5 ZW 3 betr. - 5 Grisnez 11.5 ZW 3 helder - 5 Pargs. 10.0 1 1. bew. - 1 St Mathieu -12.9 O 1 z. bew. Biarritz 11.1 3 betr. - 13 Perpignan - 6.3 O 3 1. bew - 1 Christiaansund 5.1 1 betr. 2 Stockholm. 4.1 ONO 4 3 Koppenhagen 8.8 Z 2 mist. Portsmouth Yarmouth Zondag. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenD. 0.8 H. des namiddags: G. 2.6 V. Barometer te Middelburg, Graanbeurs (Corr.) Maandag. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: V. 2.3 H. des namiddags: Barometer te Middelburg,Graanbeurs(Corr.) Thermometer 29 Jan. 'sav. llu.42gr. 30 Jan. 'smorg. 8 n. 41 gr. 'smidd. 1 u. 47 gr. 'sav. 5 u. 43 gr. 'sav. 11 u. 40 gr. 31 Jan. 'smorg. 8 u. 40 gr. 'smidd. 1 u. 46 gr. 's av. 5 u. 42 gr. F. Nadat Vrydag avond de minister van oorlog, de beer Childers, in het Engelsche lagerhuis het bericht van de nederlaag by Langnek had mede gedeeld, ontspon zich een debat over een vraag welke wy reeds meer dan eens hebben aangeroerd, de vraag of de Boeren moeten beschouwd worden als rebellen of als oorlogvoerende natie. De heer Samuelson vroeg wat de meening der regeering daarover was. De ondersecretaris voor koloniën, de heer Grant Duff, antwoordde dat de regeering nog geene berichten had ontvangen, welke haar noodzaakten of rechtvaardigden om een onderzoek in te stellen naar de rechten der Transvalers als oorlogvoerenden. De lastige vrager nam wederom het woord en vroeg of die vraag dan niet beslist sou moeten worden, zoodra de eerste Boer door de Engelschen zou gevangen genomen zgn. Hij sloeg den spijker op den kop, want volkenrechtelgk is de toestand van een gevangen genomen oproerling een geheel andere dan die van een krijgsgevangene. De heer Duff antwoordde niet, maar zeide dat, als men een antwoord wilde uitlokken over een punt van volkenrecht, men van de interpellatie vooraf aan de regeering moest kennis geven. Toen mengde zich de vurige sir Wilfrid Lawson in het debat en vroeg een duidelijk antwoord op de vraag: „Zal het leger dat de heer Childers uitzendt, gebruikt worden tegen rebellen of tegen eene oorlogvoerende natie Daarop nam de heer Glad stone zelf het woord en herhaalde het antwoord van den heer Grant Duff: de regeering zou geen antwoord op de vraag geven dan na voorafgaande kennisgeving der interpellatie en na beraad. Nogmaals doet de heer Samuelson de vraag, en

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2