Laatste Berichten. BUITENLAND. De Iersche dwangwetten. Ingezonden Stukken. Réclames. Z e e t ij d i n g e n. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen. 28 Januari des morgens te 8 uren. - 5 zo zzo z Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Pry zen van Effecten. Te Bern heeft zich gisteren eene hevige aardbeving doen gevoelen. Van een aantal huizen vielen de schoorsteenen af. Men heeft geene menschenlevena te betreuren, doch na hetgeen te Agrara is gebeurd, heerscht er in de Zwitsersche hoofdstad eene begrijpelijke paniek. De Groote Belt is sedert Zondag zoo vol ijs, dat de dienst der stoombooten is gestaakt en de overtocht met sleden plaats heeft. Sedert 6 Januari zijn met het schoonmaken der straten te Parijs dagelijks 12.000 menschen bezig, die gemiddeld iederen dag 11.000 kubieke meter sneeuw in de Seine, 2.600 in de riolen en 7.500 op ledige terreinen hebben gevoerd. De kosten bedroegen in twintig dagen fr. 2.800.000. Men maakt zich aan den Rijn ongerust over booze plannen om tusschen Königswinter en Nieder- dolleudorf eene vernisfabriek te stichten, welke vrij onaangename geuren door het Zevengebergte zou verspreiden. „Weg met die fabriek uit ons Zeven gebergte, roept de Keulsche Volkszeitung uit, minstens tot achter den Petersberg. Wie ooit eenigen tijd in Königswinter of in Honnef ver toefde, weet hoe bij zekere winden de aluinfabriek van Friesdorf, op bijna twee uren afstand gelegen, een verpestenden stank verspreidt. Een vernisfa briek op veel korteren afstand zou nog heel wat nadeeliger werken en de fabriek van kunstbont te Unkel nog overtreffen. De goede naam onzer Rijnplaatsen voor hunne gezonde lucht zou geheel verdwijnen." Zeker zal het slechts zelden voor komen dat de belangen eener gausche streek zich sterk verzetten tegen de oprichting eener fabriek. Kimberley, waarvan in de Zuid-Afrikaan- sche berichten wel eens gesproken is, is de hoofd stad van Griqualand West en het middenpunt der diamantvelden. De stad is nog slechts elf jaren oud en telt 16.000 inwoners, die jaarlijks meer dan 24 millioen gulden omzetten. Men zegt nu ontdekt te hebben dat de stad gebouwd is op een bodem die rijk is aan diamanten, evenals de omliggende velden. Amsterdam. De mailboot Koning der Nederlanden, gezagv. Bruijns, is heden namiddag, van Batavia, te IJmuidea binnengekomen. KAMEN om PLAATSEN. Ba- rom. üwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht Delfzijl. 19.4 ZO 1 z. bew. r 1 Groningen. 19.8 Z 1 betr. - 1 Helder 20.3 ZO 1 betr. [- 1 Vlissingen. 25.2 O 2 regen - 2 Maastricht. 24.7 Z 1 z. bew. Sylt 16.8 Z 1 mist. 1 Yalentia. Hamburg -16.8 ZO 4 betr. - 1 Swinemunde. 16.2 5 betr. 7 Leipzig 13.4 1 z. bew. - 5 Carlsruhe 16.8 NO 1 bew. b 1 Grisnez 28.2 NNO 2 regen - 3 Parijs. 27.2 NW 6 betr. - 6 St Mathieu -20.4 NW 3 betr. - 8 Biarritz 13.8 Z 1 z. bew. - 12 Perpignan NNO 2 betr. Christ iaansund 9.6 3 Stockholm. 5.0 WZW 2 betr - 3 Koppenhagen 12.7 6 betr. - 3 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 5.8 Y. des namiddags: Barometer te Middelburg, GraanbeursCorr Thermometer 27 Jan. 's av. 11 u. 38 gr. 28 Jan. 'smorg. 8 u. 37 gr. 'amidd. 1 u. 39 gr. 'sav. 5 u. 38 gr. F. Het laatste stnk in de Grieksche quaestie is eene nota, welke verleden Zaterdag door den heer Coumoundonros is verzonden. Hij wijst erop hoe Europa tot bevestiging van den vrede reeds meer malen de Porte door een oorlog heeft moeten noodzaken tot afstand van grondgebied, wijl als er geen geweld wordt aangewend, de Porte altijd eene politiek van uitvluchten blijft voeren. Dit deed zij ook in de Grieksche quaestie en de ge bleken kwade wil der Porte gaf aanleiding tot de conferentie, verleden zomer te Berlijn gehou den. Zij stelde de grenslinie vast, welke Grie kenland thans vordert. De Porte zelve heelt in diplomatieke stukken de resultaten der conferentie beschouwd, niet als raadgevingen, maar als bin dende besluiten, terwijl zij nu spreekt van een simple conseil. Griekenland, sterk door Europa's besluit, heeft zich gewapend om in staat te zijn de toegewezen provinciën voorgoed te bezetten •n daar orde en rust te herstellen. Intusschen worden door den toestand van het oogenblik Griekenlands geldmiddelen uitgeput, terwijl de bevolking in groote opgewondenheid verkeert, waardoor handel en nijverheid stilstaan. In Thessalië en Epirns heerscht nagenoeg vertwijfe ling onder het volk en het oogenblik is niet ver meer verwijderd, waarop een laatste droppel het glas kan doen overloopen. De heer Coumoundonros eindigt met de woorden„Europa heeft besloten wat recht en billijk is en zal de noodige middelen moeten aanwenden om zijne beslniten uit te voe ren en den vrede in het Oosten op vaste grond slagen te vestigen." Zoover zijn wij echter nog niet. Terwijl men uit Rome verzekert dat de leiding dezer aange legenheden voortaan door de vaste hand van prins Bismarck zal gevoerd worden, schrijft men uit Athene dat koning George het geheele Turk- sche gezantschap bij zich op een avondmaaltijd heeft genoodigd, en dat men daaruit opmaakt dat de wind uit een vreedzamer hoek begint te waaien. Het kan misschien den sultan zeiven niet zoo heel veel schelen om nog een stuk grondgebied af te staan. In iedere concessie ligt voor hem echter een gevaar. Door ieder nieuw toegeven aan Europa's eischen stoot hij het Mohamedaansch element in zijn volk, den steun van zijn troon, voor het hoofd, en het zou gevaarlek voor hem zijn dat, zoo kort na Dulcigno, weder te doen. Gisteren en eergisteren heeft in den Pruisiscben landdag een belangrijk debat plaats gehad. De heer Windthorst had voorgesteld om ook aan niet onder goedkeuring van den staat benoemde geestelijken het recht te geven de sacramenten te bedienen. Het is slechts eene tegemoetkoming in het gebrek aan geestelijken, zeide de voor steller, welke de Meiwetten niet in haar beginsel aantast. Men oordeelde er anders over en ver wierp het voorstel met groote meerderheid. De heer Bennigsen, de leider der nationaal- liberalen, meende dat het voorstellen dezer wet enkel moest dienen om de agitatie onder de katholieke bevolking levendig te houden. Indien zij werd aangenomen, dan zouden niet wettelijk benoemde, ja ook afgezette en vreemde geestelijken vrijelijk de meest belangrijke fnnotiën van hun ambt kunnen uitoefenen, en zij zou een eerste stap zijn tot geheele afschaffing der Meiwetten. De staat moet vast in zijn schoenen blijven staan, wijl de eigenlijke oorzaak van den strijd de vijandschap is, welke de pauselijke regeering van den aanvang af getoond heeft tegen de oprichting van het protestantsche keizerrijk. - De nationaal- liberale partij is dus nog niet voornemens dezen strijd op te geven. Zij vordert onderwerping van de curie aan het staatsgezag, liefst vrijwillig, maar als het niet anders kan, door den sterken arm. En wanneer heeft ooit de curie zich vrij willig aan den staat onderworpen De Volkswirthschaftsrath is gisteren door prins Bismarck geopend. De kanselier deed het verschil van meening uitkomen, dat bestaat over den nationalen achteruitgang van Dnitschland, en de middelen welke daartegen zijn aan te wenden. Daarom is een lichaam opgericht, dat bevoegd is om de wenschelijkheid en tijdigheid van nieuwe wetten te beoordeelen. Dit is des te meer noodig, wijl de vertegenwoordigers van landbouw, handel en nijverheid door hunne drukke bezigheden zich niet van hunne zaken kunnen verwijderen en den wetgevenden arbeid in de meeste gevallen aan mannen van de theorie moeten overlaten. Vol komen jnist gesproken, naar het schijnt, maar de nieuwe raad heeft éen groot gebrek: de wijze vaa samenstelling is zoo geregeld, dat de meer derheid altijd het gevoelen van den grooten kan selier zal zijn toegedaan. Zijne werkzaamheid kan echter zeer nuttig zijn in détails. Op de drukperswet, welke in de Fransche kamer wordt behandeld, is door den heer Floquet een amendement voorgesteld om den ganschen titel over persdelicten te schrappen en daarvoor éene bepaling in de plaats te stellendat er geene eigenlijk gezegde persdelicten zijn en dat alle misdaden en wanbedrijven door middel van de pers begaan, naar het gemeene recht zullen gestraft worden. Noch het ministerie, noch de commissie van rapporteurs had het tot de hoogte van dezen redely ken, door het gezond verstand geboden maatregel kunnen brengen. De kamer heeft met 273 tegen 233 stemmen besloten bet amendement naar de commissie terug te zenden om er een nieuw rapport over uit te brengen. Dit voorspelt een gunstig lot aan bet amendement. Wij vinden drie Reuter-telegrammen over den Transvaalschen oorlog. Een bevat oud nieuws, reeds vroeger door de Time» medegedeeld en door ons eergisteren vermeld. Het zegt dat de Boeren zich bij Wakkerstroom hebben samengetrokken en dat de kolonne van Col ley op korten afstand patrouilles van de Boeren had ontdekt. Een ander is van ernstiger aard. De Engelsche troepen te Pretoria zonden het kamp der Boeren aldaar vermcesterd hebben. De Boeren zonden met verlies van 27 man aan doodeu en een aantal gewonden, met achterlating van hunnen verzamel den leeftocht, gevlucht zijn. Het derde telegram is officieel en zegt dat de kolonne van Colley wordt opgehouden door regen en mist, maar dat het weêr beter wordt. Men moet er eene verkoudheid aan wagen, als men annexeereu wil. Toen de heer Forster Maandag zijne dwang wetten voor Ierland indiende, zeide hij„Had ik geweten dat mij eene zoo treurige taak wachtte, dan had ik mijne betrekking nooit op mij ge nomen." Wij willen in het midden laten of dit een bloempje der parlementaire welsprekendheid is, dan of de Engelsche minister het werkelijk mtent, en wij hellen over om het eerste te ge- looven, wijl de heer Forster de inan niet is om eene taak te weigeren, als ze moeilijk en vol bezwaren is. Zeker echter is het dat zijne rol in deze geschiedenis zeer onaangenaam was. Dag aan dag bevatten de dagbladen sedert maandeu lange kolommen vol berichten van misdrijven en anarchie, en wanneer de minister voor Ierland in den ministerraad wees op het onhoudbare van den toestand, op de noodzakelijkheid om, welke hervormingsplannen men ook voor Ierland koes teren mocht, eerst de orde in het land te her stellen dan stuitte hij af op de leer pree is no remedy," en drie maanden lang moest hij vechten, eer zijne collega's erin toestemden hem de macht te verleenen, welke hg noodig heeft om de orde in het land te herstellen. De groote schuld voor al wat gebeurd was wierp de minister in zijne toelichting op de Land Leaguewelke door haar schrikbewind de heer schappij der gewone wetten had verlamd. De schuldigen aan de misdrij ven zijn in vele gevallen aan de politie bekend, maar het baat niet ze te vervolgenwant men durft niet tegen hen te getaigen, en ook al is er voldoende getuigenis, dnrft geene jury over hen een veroordeolend vonnis uitspreken. Onder de werktuigen der Land League bevinden zich een aantal vroegere 'fenians, die de beweging tea eigen bate exploi- teeren, een hoop boosdoeners en leegloopers, die tot alles in staat zijn. Deze lieden moeten onscha- deiyk gemaakt worden, en achter slot en grendel worden gebracht. De voorgestelde dwangmaatregelen zijn twee ërlei. De eerste laat zich het kortst kenschet sen als eene schorsing der hab. as-corpus wet. Voor den onderkoning van Ierland wordt de macht gevraagd iederen verdachte in hechtenis te nemen. De regeering heelt het woord habcas-corpus niet gebruikt, maar feitelijk bevat de voorgestelde wet een tydelijke inbreuk op dat bolwerk der persoon lijke vrjj heid in Engeland. De definitie der regeering is dat de onderkoning het recht heeft „ieder gevan gen te nemen en tot 30 September 1882 in hechtenis te honden, welke op goede gronden onder de ver denking staat vóór of na de afkondiging dezer wet, óf zelf hoogverraad te hebben gepleegd, of daaraan te hebben deelgenomen." En verder ieder die verdacht wordt van misdrijf tegen andere ter handhaving der openbare orde gemaakte voor schriften.'^ De onderkoning behoeft de zaak der gevange nen niet gerechtelijk te laten onderzoeken en kan, naar de behoefte, de wet in de verschillende graafschappen laten afkondigen, noodat de voor gestelde maatregel zeer straf te noemen is. In de practijk echter zal het zoo groote vaart niet nemen. Het natuurlijk vrijheidsgevoel van den Engelschman waarborgt hem voor misbruik van macht; want het zetelt zoowel bij hen dieregee- ren, als by beu die geregeerd worden. In 1871 werd, eveneens onder een ministerie Gladstone, de hdbeas-corpus wet geschorst, en er werden in het geheel negentien menschen gevangen genomen. Een tweede maatregel moet het verkoopen en bezitten van wapens beperken. Deze wet, de Peace preservation act, gold, toen de heer Glad stone de erfenis zgner voorgangers overnam. Hij liet haar, onvoorzichtig genoeg, met 1° Juliexpi- reeren, in de hoop dat een ministerie, waarin de namen G'ad stone en Bright voorkwamen, den Ieren een hart onder den riem zoude steken, en dat de zekere verwachting van nieuwe en billijke wetten de orde als met een tooverslag zou her stellen. Wij hebben gezien welk eene misrekening dat was. En wat was het gevolg ervan? Een der hoogste rechterlgke ambtenaren in Ierland heeft openlg k verklaard dat er tegenwoordig haast geen enkele Ier is, die geen geweer of revolver bezit. Nu zal het parlement de regeeriug mach tigen den verkoop van wapens te beperken of geheel te beletten, nc aar men kan niet ontkennen dat deze wet eene eigenschap gemeen beeft met mosterd, die na den maaltgd wordt aangeboden ze komt te laat. Wanneer deze beide wetten zullen kunnen af gekondigd worden, is nog niet te zeggen. De Iersche leden van het parlement hebben in de zitting van Dinsdag en Woensdag getoond, dat zij voor geene middelen terugdeinzen om den parlementairen arbeid te rekken, en het is zoo goed als zeker dat geene verandering in de par lementaire procedure door clóture of een ander middel zal worden gebracht, vóór de behan deling der Iersche wetten is afgeloopen. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, om openlgk buide te brengen aan de Mij tot expl. v. staatsspoorwegen, die niet geaarzeld heeft, hoogstwaarschijnlijk naar aanleiding van het ingezonden stnk, voorkomende in uw nommer d. d. 27 Januari jl., gedurende de stremming van den stoombargedienst, des morgens te zeven nren een extra-trein te laten loopen ten behoeve van de arbeidende klasse, die te Vlissingen bij het lossen der schepen enz. werk kan bekomen. Weder een bewijs dat genoemde maatschappij ook het belang van den werkman niet uit het oog ver liest. Door het inlasschen van bovenbedoelden trein zijn de reizigers voor Zeeuwsch-Ylaanderen ook uit een netefigen toestand gered. De eerstver- trekkende boot op de Wester-Schelde naar Ter Neuzen kan nu bereikt worden. X. (Prijs der plaatsing 30 cent per regeL) Mr. A. NIGUET de RRVXELLFJ, Chetni- sier des Princes, Fcurnisseur du Boi, sera Lundl prochaln 31 courant au XIEÜWE WOELEN RéTEL. Prière d'Écrire a l'avance en fixant nu rendez-vousil sera en tont cas visible toute l'après-midi a partir de deux heures a l'Hötel. *Xrlissïngen, 28 Jan. Uit het dok vertrokken het Duitsch stoomschip Berlinnaar Bremerhaven. Gent, 28 Jan. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 27.25rogge fr. 23.25 gerst fr. 20. haver fr. 19.boekweit fr 17.paarden- boonen fr. 18.koolzaad fr. 33.lijnzaad fr. 33.50; lijnkoeken fr. 27.50; koolzaadkoeken fr. 18.50; boter fr. 3.45 per kilogram; eieren fr. 3.45 per 26 stuks. Vlissengen, 28 Jan. Boter per kilogram f 1.50 a 1.45. Eieren f 6 40 a per 104 stuks. Amstjbbdah, 28 Januari. Raapolie op 6 weken f 311- Lgnolie a 28. Amsterdam, 27 28 STAATSLEENINGEN. Jan. Jan. Vederl. Cert.N. W. Sch. 2} pet. 65 65 dito dito dito. 3 7777} dito dito dito. 4 102} 102} diio Obl. 1878 f 1000. 4 103 102} België. Certificaten. 2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 80} Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 89} 89} dito Goudleenning5 74 dito dito fl 500 6 92} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 77} Oostenrjjk. Obl. Mei-Nov. 61} 61} dito Febr.-Aug.. 60} 60} dito Jan.-Jnli. 5 62} 62} dito April Oct. 5 62} 62 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 80 79} Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51} 51} dito dito 1876. 6 100} 100} dito dito 6' Ser. 1878 £100 6 100} Rusland. Obl. Hope& C. 1798/1815 5 99} Gert. Inschr. 5* Serie 1854. 5 dito dito 6° 1855. 5 82} 82} Obligatiën 1862 5 89 dito 1864 1 10005 98 dito 1864 100. 5 dito 1877 dito5 94} dito Oosteische 1" serie. .5 57} dito dito 2« 5 57} 57# dito dito 3e 5 57} 57} dito 1872 gecona. dito. 5 90} 91 dito 1873 gecona. dito. 5 90 91 dito 1850 1' Leening dito. 4} dito 1860 2e Leening dito. 4} 87} 87} dito 1875 gecons. dito 4} 82} 82} dito 1380 gecons. dito.. 4 70} 70} Cert Hope C° 1840 4 dito 2', 34e Leen. 1842/44. -4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 78} 78} dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 40} Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 22} 22# dito dito 1876 2 42} 42} dito BinnenL Es. 5000-10000 1 21} 21# dito dito 1876 2 38} 39 Turkije. Obl.Alg.Sch. 1865 5 12# 13# dito dito 1869 6 11} 11} Kgypte. Obl. Leening 1876 4 70} 71 dito dito 1876 5 93} 94} Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito Obl. 1876 4} dito dito 18716 100} 100} dito dito 1861 6 100} Brazilië. Obl. Londen 1865 5 97} 97} dito Leening 1875 5 96} dito 1863 10044 94} INDUSTRIEELS EN F IN ANCIEELE ONDERNEMINGEN. Sfederl. Afr. Hand.-V.Aand. pet 144} Ned. Hand.-Maatsch. Aand. rescontre. 5 111} 111# Ned. Ind. Handelsb. Aand. B 127 127} Stoomvaartm. Java Obl. 5 99 dito Zeeland Aand60 dito Obl. 5 dito gegarand. dito4} Dnitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. 144} Oostenrijk. Aand. Nat B,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3