m as. 124® Jaargang? 188L' Vrijdag 28 Januari. HET SPOOK Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van l-7regels ƒ1.50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G, L. Daubb Cie. te Parijs Londen, FrankfoTTiTTï^^ Middelburg, 27 Januari. FEUILLETON. jggcbwhtigea nevel die de kast omsluiert, blonken MIDDELBURG COURANT. Het kon. besluit van 19 Juli 1869 no. 60 (Stil. 1869 no. 210, betrekking hebbende op het Boode Kruis) luidt aldus Wij Willem III enz. Op de voordracht van onze ministers van oorlog en van marine van den 16—19en Juni 1867, kabinet litt. Y 13 en 26. In aanmerking nemende, dat wij hij de conventie te Genève, gesloten op den 22en Augustus 1864 en krach tens ons besluit van den 21en Juli 1865, onder no. 85 in het Staatsblad geplaatst, met de contracteerende mo gendheden en die daaraan later zijn toegetreden, overeen gekomen zijn, in tijden van oorlog de zieke en gekwetste militairen van alle natiën te beschermendoor het beginsel van onzijdigheid toe te passen op de plaatsen waar zij zieh bevinden, hetzij bij transporten, hetzij in ambu lancen, infirmerieën, hospitalen of particuliere woningen. Overwegende dat deze overeenkomst is uitgegaan van het verlangen der regeeringen om de rampen van den oorlog niet alleen voor zooveel in haar vermogen is te verzachten, maar ook om de pogingen van bijzondere personen en vereenigingen tot hetzelfde doel te bevorderen. Gelet op het bestaan van comité's elders ingesteld, om daartoe samen te werken en op de blijken van mensehlievendheid, ook door Nederlands ingezetenen gege ven, om in tijden van oorlog hulp en verkwikking aan zieken en gekwetsten van alle natiën te verleenen. Wenschende bij voortduring het lijden, waaraan de •krijgsman bij de vervulling zijner plichten is blootgesteld, ite helpen lenigen en onze krijgslieden to doen deelen in "l0 kuip door andere inrichtingen van internationale lief dadigheid voorbereid De raad van state gehoord, Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen Art. 1. Er zal zijn eene Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan de zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet in betrokken is. Art. 2. De vereeniging wordt bestuurd door een hoofdcomité, dat zijn zetel heeft te 's Gravenhage. Art. 4. Het hoofdcomité stelt de statuten der ver eeniging vast en zijne reglementen van orde. Art. 5. De eereleden der vereeniging, de voorzitter an de leden van het hoofdcomité henevens de secretaris, worden door ons benoemd. Art. 7. In tijd van oorlog treedt het hoofdcomité met onze ministers van oorlog en van marine in overleg over de meest doelmatige aanwending van de hulpmiddelen der vereeniging. Uit het voorafgaande ziet men dat de vereeni- gii g Hit Boode Kruis is eene geheel particu liere vereeniging, voortgekomen nit hetgeen bij de conventie van Genève is besloten (waartoe ook Engeland is toegetreden), nl. om de zieke en gekwetste militairen van alle natiën te be schermen en de onzijdigheid toe te kennen aan VAN „Gij behoeft slechts terug te keeren tot de gewoonte onzer overgrootmoeders" zei ik lachend om eenige afleiding te geven; want wij waren alle drie meer getroffen door het ongeval, dan wij wilden bekennen ot op dat oogenblik konden laten blijken. „De mijne, dat weet ik, reed op haar trouwdag op een zadeiknssen achter haar man; en ik kan allerlei autoriteiten aanhalen om de bewering te staven, dat er niets kwetseuds voor het fatsoen eeuer jonge dame in ligt om visa-vis te rijden zelf# met een vreemdeling, als er niet anders op zit om niet zoover terug te gaan als Allons done/" viel mijn schoone tocht genoot mij in de rede „als gij een van beiden mija voortvluchtig paard wildet najagen, zon het niissiMen te bewegen zijn om terug te keeren." Toen ik die taak vo:bracht had, gespte ik het zadel van Miss Osborue los en legde het op het makkere dier, dat ik tot nog toe bereden had. Wij vervolgden onzen weg zonder verdere onheilen $n bereikten de hoogste beuveirg, waar wij eeg alle pl atsen, waar zij zich bevindenvervolgens dat die vereeniging zelve hare statnten maakt en dat in tijd van oorlog het hoofacomité met de ministers van oorlog en marine alleen in „overleg" behoeft te treden over de „meest doelmatige aanwending" van de hulpmiddelen der vereeniging. Van deze laatste bepaling kan de bedoeling geen andere zijn, dan dat het materieel niet buitenslands worde gezonden als er mogelijkheid bestaat dat wij er zelf behoefte aan hebben, dat de ambu lances niet naar Friesland gaan, wanneer de strijd in Zeeland te wachten is en dergelijken. Het koninklijk besluit spieekt alleen maar van „over leg." Van een ter beschikking staan van de hulpmiddelen der vereeniging, overeenkomstig de bevelen van de ministers van oorlog en van marine, is geen sprake en kan ook geen sprake zijn. Het Boode Kruisdat zich gehaast heeft om in eene Nederlandsche ambulance in den Kaukasus, de gekwetsten der woeste benden van Turken en Bussen te verplegen, behoeide zich voorzeker niet achter dergelijke bezwaren te verschuilen om zijn teuten gesloten te kunnen houden voor de „Hollan ders", in de Transvaal, die door hun gedrag too- nen, dat zij nog doordrongen zijn van denzelfden geest van vrijheid als onze voorvaderen, waarop wij nog heden ten dage met eerbied onze kinderen wij zen. Hande Isblad). Tot ondersteuning van het gezin van wijlen den heer Veater», in leven verslaggever van Het Huisje zin, bij de vervulling zijner betrekking in den sneeuwstorm van den 18en dezer op noodlot tige wijze om 't leven gekomen, hebben wg f 42.50 ontvangen. Moctit iemand voor dat doel nog ietB willen af- -11Aj ter overmaking aan de redactie van i Huugeem aanbevolen. Veere, 27 Jan. Bjj den burgemeester dezer gemeente is bericht ontvangen van den Neder- lantiachen vice-consul te Bamsgate, dat B. Meule- meester, matroos aan boord üer vischsloep Vrouw Clasina, gezagv. B. Blaasse, van Veere, Vrjjdag in ungeputten toestand te Margate aan wai is gebraent, na in den top van den mast van ge noemd schip, dat Donderdag op het Longsanü is gestrand, geruinien tijd aan de felle koude dier dagen blootgesteld te zijn geweest. De kapitein, zijn zoon en de overige vier mannen der equipage ziju waarschijnlijk alle om gekomen, en indien hem niet in ttjds hulp was gebracht, zou ook Meulemeester zijn bezweken. De man is nu, schreef de vice-consul, in het CoMa^e-hospitaal en zal over een paar dagen weer hersteld zijn. ÜeroosMerke, (W.) 27 Jan. De opbrengst der watersnood-coüeoie alhier bedraagt 99,15. verrukkelijk gezicht hadden op de boschrijke valleien, die in een onafzienbare diepte lagen en doorsneden werden met bergstioomen, die in dezen tijd van het jaar echter zeer smal waren. Daarop volgde een iange, dorre, steenachtige vlakte, af gebroken door meertjes en poelen en hier en daar een lapje korenveld, die ons voerde naar een keten van rotsen, waarover wij, zonder een woord te spreken, langs een diepen afgrond voortreden, verder op bereikten wij langs een muiiezeispart den voet van den weiigen Prato Fiorito, waar wij onze vermoeide paarden vasibouden. Het gras was zoo kort en glad dat het onmo gelijk zou geweest zijn om naar boven te klimmen, als de westelijke zijde niet met grijze steenen was afgezet geweest; maar eens op den top gekomen werden wij meer dan beioond door het heerlijke schouwspel dat ons aan alle kanten omiiugde. Zelfs mijne reisgenoten die niet bijzonder veel gevoel voor natuurschoon hadden, stonden in stomme bewoaueriug die heldere lucht, die uit gestrektheid en die groote tegenstellingen te be schouwen. Alleen in zulk een kristalhelderen dampkring kan men zulke onmetelijke afstanden onderscheiden. Het was een schouwspel zooals slechts Italië en Japan kunnen opleveren, zoo verbazend paarde het den njksten plantengroei aan de grootste woestenij eu den helderBteu donkeiblauwen hemel aan het purper waas en de witte wolken. Ver in het verschiet achter Axel, 26 Jan. Met nog later bijgekomen giften is aan de hoofd-commissie voor den waters nood in het geheel van hier nu overgemaakt f481.50. Gisteren nam de gemeenteraad kennis van een schrijven van gedeputeerde staten, waarin de wenschelijkheid wordt uiigesproken van het stichten eener tweede openbare school nabij het Spuij en daarover in onderhandeling te treden met het gemeentebestuur van Zaamslag. De raad besloot dat bestuur te verzoeken te willen opgeven hoeveel leerlingen er uit die gemeente gebruik van die school zouden kunnen maken eu of men al dan niet geneigd is voor de toelating dier leerlingen eene jaarlij ksche toelage te verleenen. Over de stichting zelve werd geen besluit ge nomen. Goes, 27 Jan. Het raadslid Massee heeft een belangrijk voorstel aanhangig gemaakt, na melijk om den band, die tusschen de gemeente en het Werkliedengilde bestaat, op te heffen. Deze vereeniging is namelijk aan den raad, die haar hoofdcommissaris benoemt, rekenplichtig. De voorsteller meent, dat een dergelijk „gilde" Diet meer van onzen tijd is en ziet er een inoreuk in op de vrijheid van den werkgever en van den werkman. Had men hier met een „gilde", in de onde beteekenis des woords, te doen, dan zou deze zienswijze juist wezen, doch bg de tegenwoordige regeling bestaat er vrijheid voor ieder werkman, om al of met tot het gilde toe te treden; zoowel als voor den koopman, industrieel enz. om al of niet van de vereeniging gebruik te maken. De heer Massee beioept zich op mr. G. de Vries, dis <i y .>aO-u 1 vwu afkeurend oordeel uitgesproken over de vereeni gingen van wegers, meters, kraankinderen, koren- drageis, enz. die, nadat bg de staatsregeling van 1798 de gilden waren afgeschaft, verrezen en door de overheid toegelaten en bevoorrecht werden. Deze schrijver verklaart zich daarentegen zeer iugenomeu met bet kon. besluit van L8 Mei 1827 (Stll.n0 27). Omtrent dat besluit, dat juist de strekking had, aan de toen bestaande bevoorrechte vereenigingen een eind te maken eu dat dan ook de basis van ue regeling der Goesche vereeniging is, schrijft de beer de Vrma. „Br bestaan dus geen gilden, nocfi met monopolie begunstigde broederschappen of veree- uigingen van werklieden, kooplieden, of dergelijke meer. Ieder is vrij." Zoo is het alhier gebleven tot op dezen dag. Overigens is de instandhouding der werklie- denvereeniging ook te verdedigen, als midüel tot voorkoming en bestryJing van armoede. Aanstaanden Vrijdag wordt het voorstel van den heer Massee in den raad behandeld. de witte stranden dier verradelijke zee, die den lieïélijksten Engelschen dichter inhare verborgenste diepten lokte en toen, als om alle aardsehe minnaars te honen, zijn misvormd lijk op het met schuim be- spatie stranu wierp. Ten zuiden konden wg ons Dijna verbeelden de oude stad Bisa te zien, te midden der boschrgke vruchtbare vlakten, die zich tut aan deu gezichteinder uitstrekken. De korenvelden en stedekens aan den ingang der breedere val leien gingen van lieverlede in wijngaarden en dorpjes over, de wgngaarden weer in donker groene en bruine kastanje-bosschen, de bosschen in statige pgnboomen en de pguboomen in klim planten en hulsten, die hier en daar langs don kere afgronden kropen of hunne scherpe hoeken en kanten versierden, en boven die afgronden zachte welig met gras begroeide glooiingen, bezaaid met allerlei bloemen in de liefelijkste tiuten, doch die er van verte uitzagen als groote dieren, weike onder deu invloed van de kalme blauwe lucht ingesluimerd waren. Menschelijke arbeid eu vlijt hadden vloed op vloed de valleien als het ware omhoog gerold en hier en daar brokjes ervan, in den vorm van lapjes koren te'gen de hooge bergen aan, nedergeworpen. Een vroegere vloed in het leven uer natuur was nog nooger gestegen en had de dichte wouden, verstrooide pgnboomen en grasrijke glooiingen achtergelaten. Doch door dit alles heen brekende en er vol grootsche wilde majesteit boven tioouende, stonden de wervels van den ruggegraaf van Italiö de {oodg gg Breskeas, 26 Jan. De collecte voor do watersnood-igdendon heeft in deze gemeente 155.44J opgebracht. Met de benoeming van onzen burgemeester, den heer J. Gerritsen, tot burgemeester vau Groede en Nieuw vliet, hebben velen alhier hunne ingeno menheid getoond door bg zgne aankomst per stoomboot uit Middelburg, werwaarts hg ver trokken was, om als zoodanig beëedigd te worden, de vlaggen, zoo van gebouwen als schepen, te doen wapperen. In het jaar 1830 zgn te Vlissingen ingeklaard 454 schepen, metende gezamenlijk 102.957 kub. meter. Daarvan voerden 400 de Nederlandsche, 12 de Duitsche, 29 de Engelsche, 4 de Fransehe en 3 de Noorsche vlag. Van die vaartuigen kwamen 440 schepen, metende 977.477 kub. meter, geladen binnen, en 14, nietende 25.480 kub. meter, in ballast. Een dier vaartuigen was bestemd naar de los plaats Delfsbaven, 2 naar Dordrecht, 26 naar Middelburg, 14 naar Botterdam, 407 naar Vlis singen en 4 na*r Botterdam en Vlissingen. Litgeklaard werden 395 geladen vaartuigen, metende 400.181 kub. meter, en 61 schepen in ballast, metende 84.760 kub. meter. Hiervan voerdeu 401 de Nederlandsche, 2 de Belgische, 14 de Duitsche, 34 de Engelsche, 1 de Fransehe, 3 de Noorsche en 1 de Zweedsche vlag. 5 dier schepen waren bestemd naar Brazilië, 424 naar Groot-Bnttannie, 1 naar Hamburg, 1 naar Java, 3 naar Noord-Amerika, 2 naar Noor wegen, 4 naar Pruisen, 7 naar Busland, 1 naqy potasch, bier, boter, spdcerijen, landbouwwerk tuigen, garens, gist, granen, huiden (bewerkt en onbewerkt), gzer (bewerkt en onbewerat), koffie, steenkolen, kramerijen, manufacturen, olie, touw werk, wol en zeep. Uitgevoerd werden hoofdzakeigk aardappelen, aardewerk, boter, fabriek-, landbouw- en stoom werktuigen, versche- en gedroogde groenten, scheepsbouw- en timmerhout, gzer (ruw en be werkt), kaarsen, koper, kramerg6n, lompen, manu facturen, cement, touw, visch en wild. (N. v,d.D.) Blijkens het jaarverslag der bouwvereeniging Help u zeiven te Goe3, telde deze bg het begin dezes j&ars 110 leden, wier gezamenlijk kapitaal 9884, of f 997 moer dan een jaar te voren be droeg. Het reservefonds is 668de schuld f7700; het totaal vau kapitaal, reservefonds, schuld eu eenige andere posten 18.584. Deze som was verdeeld in waarde aan gebouwen f 17.502, uitgezette gelden f 1011, in kas f 71» De zuivere wiust over 1830 is f 494. witte punten en pieken der kale rotsen van de hao« gere Appenynen. Aan den eenen kant teekenden zich de bergen van Ca/rara af met bun wit mar mer en aan den anderen kronkelde de weg naar Modena zieh door een woesten bergketen, doof wiens spleten men de witte wolken zag schijnen, De lucht was volmaakt stil en de eenige geluiden die wg vernamen was het zacht gedruuch der ruischende stroomen, beneden in de valleien en het krakeu van het door den zonnegloed ver schroeide gras. Eeu plotselinge uitroep van onzen gids deed ons allen in de richting van Modena zien, waar zich een merkwaardig natuurverscuijnsel vertoonde. In net eerst was het alsof een iange reeks van bergen zich langzaam in de wolken verhief en daarna scheen er een dikke, zwarte muur achter die bergen te verrijzen, op het punt om de ge- heeie streek in een vreesetgke omwenteling der natuur te verzwelgen. Dit was het begin der najaarsregens, die eenklaps op de langdurige droogte volgden, en ouder het geroep vau „regen 1 regeu 1" spoedde de gids zich met ons van den bergtop af. Die nederdahng zou reeds vrij be zwaarlijk geweest zijn als wij het op ons gemak hadden kunnen doen maar nu gleden en spron gen wg maar onversaagd naar beueden en hadden in een oogenblik onze paarden bereikt. Het is vrg wat aangenamer om langs deze bergpaden naar boven te ryden dan af te dalen, maar onze lastdieren legden een jgrbpgnde gwgfggdbeid aag

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1