Gemengde Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Keiknieuws. Kunstnieuws, Marine en leger, Rechtszaken. Weerkundige waarn emingen. 26 Januari des morgens te 8 uren. P ozo zzo ozo zo wzw zo zzo zzo z O zzw zo z zw zw zw i Algemeen Overzicht. f en dat de verzameling, in 1841 aangelegd door wijlen den wethouder Bethaan Macaré en thans in om vang nagenoeg verdubbeld, eerst door de nu tot stand gebrachte rangschikking en uitstalling tot haar recht komt. De eer voor dien arbeid komt toe aan onzen verdienstelijken gemeente-secretaris, wiens naam te noemen gelijk staat met onver moeide zorg voor en behartiging van al, wat tot de geschiedenis en de kunst van Middelburg behoort, te vermelden. De burgemeester felici teerde den heer De Stoppelaar met zijne volbrachte taak en wenschte hem toe dat hij nog vele jaren, als een getrouw schatbewaarder, over de onder zijn oog tot ontwikkeling gekomen verzameling het toezicht zou mogen houden. De heer De Stoppelaar bedankte voor deze woorden en zeide dat, indien het hem mogelijk is geweest iets voor deze verzameling te doen, zijn hoogste belooning zal beataan in het genoegen en het nut, dat zijne medeburgers van dien arbeid zullen hebben. Een bezoek van langer duur zou noodig wezen om ons stedelijk kabinet van merkwaardigheden, zooals het nu is ingericht, te beschrijven. Wij bepalen ons tot de vermelding dat het is uitgestald in vier lokalen, waarvan drie vroeger voor de rechtbank gediend hebben. Het eerste vertrek is de gewezen Kleine Vierschaar, welke nagenoeg onveranderd is gebleven. Het tweede vertrek bevat in glazen vitrines tal van belangrijke handschriften, bekers en andere kostbare voor werpen; in staande portefeuilles, verschillende teekeningen en plattegronden, voor den bezoeker op de gemakkelijkste wijze zichtbaar; aan den wand o. a. 12 houten beeldjes, afkomstig uit het vroegere Gasthuis, meesterstukjes van beeldhouw kunsten het bekende fraai gebeeldhouwde portiek uit het huis van Adolf Hardinok in de Lange Deltt. In het derde lokaal hebben weder glazen kasten met penningen, ketens, zegels, bekers enz. eane plaats gevonden, alsmede eene fraaie, met buitengewoon geluk en smaak gerestaureerde antieke kast. Een vierde vertrek, aan de andere zijde der vestibule, bevat hoofdzakelijk graf versieringen engevelstee- nen, uit kerken en gebouwen afkomstig. Zonder eenig9n twijfel zal de verbeterde inrich ting dezer verzameling, gelijk zij een genot en trots zal zijn voor Middel burg's ingezetenen, voor de vreemdelingen, welke onze stad bezoeken, een van de meest aantrekkelijke bezienswaardigheden worden. Niettegenstaande het schaatsenrijden alhier veel beoefenaars vindten de vesten onzer stad daartoe eene uitstekende gelegenheid aanbieden, werden hier jaar op jaar klachten vernomen over slecht ga en slechte banen, zonder dat echter iemand iets deed om daarin verandering te brengen. Ook dit jaar lieten zich de gewone klachten hooren en eenige heeren sloten zioh aaneen om eene poging te wagon tot verbetering. Het door hen geopperde plan tot oprichting eener IJsclub vond bijval, en gisteren avond werd in een druk bezochte bijeenkomst van belangstellenden tot de oprichting van zoodanige vereeniging besloten en een bestuur, bestaande uit de heeren H. J. van den Bussche, A. H. Kommers, J. J. H. Doorenbos, P. D. Koning en S. L. Woutersen, benoemd. Ofschoon de verdere besprekingen uit den aard der zaak slechts voorloopig konden zijn, werd nog bepaald dat de contributie voor dit jaar f 1 zal bedragen en aan het bestuur de samenstelling van een reglement en het nemen van de noodige maatregelen opgedragen. Aangezien in enkele dagen reeds 60 leden toe traden en de geringe contributie niemand van deelneming behoeft terng te houden, is het te verwachten dat binnen korten tijd een groot le* middel en hief haar uit het zadelwaarbij zij hem met een vluggen sprong te hulp kwam, daarop haalde hij zoover mogelijk links uit en zoo kwamen zij beiden veilig langs den ge vaarlijken boom. Huiverend vertelde hg mij dat op de plaats waar het paard eronder door was gegaan, de tak zoo laag hing, dat de zadelknop geheel verbrijzeld was. Toen ik hen inhaalde was zijn kostbare last juist afgestegen, met een verhoogden blos, waarsehynlijk door het hard rijden, maar misschien ook tengevolge van bet nieuwe en vreemde van het geval. Benton zag zeer bleek en toen zijn nicht een weinig bekomen was, zei zij met een glans in hare oogen, die weinig strookte met haar vroolijken toon „Waar hebt gij zulk een ervarenheid in het rijden opge daan, Hugo? Zulk een flink ruiter moest een weinig bevalliger zitten. En dan zet gij een gezicht, als of gij nog nooit in uw leven een schichtig paard hadt bereden. Ik moet beken nen, dat ik ook bang begon te worden en niet wist wat ik doen moest. Ik vrees, beste neef, dat gij mij bijna het leven gered hebt. Hoe vreeselyk zou het geweest zijn om tegen dien tak geslingerd te wordenEn dat zou zeker gebeurd zijn zonder uw tegenwoordigheid van geest, om dat ik er slechts op bedacht was om do pony te laten omkeeren en het is niet waarschijnlijk dat ik dat gedaan gekregen zou hebben. Mijn polsen doen mij heusch pijn. Ik dank u hartelijk, maar hoe zal ik nu verder komen naar den Prato Fiorito of terug naar de Baden [fVordt vervolgd.) dental de vereeniging in staat zal stellen krachtig op te treden en het oude Hollandsche volksver maak, door goed ingerichte banen, wedstrijden in schoon- en hardrijden, ijsfeosten enz., voor het publiek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg, werd door burg. en weth. voorgesteld om, wegens het ver vallen der beurtveer-verordeuingen, krachtens de wet van 22 April 1880, met de gemeentebesturen van Zierikzee, Ter Neuzen, Breda en Bergen op Zoom in briefwisseling te treden, omtrent het ontslaan der op die plaatsen varende beurtschippers. Om echter in het belang van den kleinhandel de geregelde af- en aanvaart op de vaste tijdstippen te bevorderen, zou aan de schippers, die zich willen verbinden om op bepaalde dagen van hier naar bepaalde plaatsen te varen, eene vaste lig plaats voor hunne schepen in de kaaien der ge meente verleend worden, gelijk tot dusver hier heeft plaats gehad. Dit voorstel is om advies verzonden naar de kamer van koophandel en fabrieken. Aan den pijpvoerder van spuit D, A. Jacobse, die bij den brand op 3 Jan. jl. aan de hand ge kwetst werd, tengevolge waarvan hij geneeskun dige hulp behoefde en gedurende drie wekeii niet heeft kunnen werken, is eene schadeloosstelling van ƒ30 toegekend. Een voorstel van burg. en weth., om eene nieuwe school B te bouwen op het terrein op de nieuwe haven bij de stadsehuur, tegenover het gevangenhuis, is aangehouden tot eene volgende vergadering. Dewijl de gemeente secretaris binnen weinige dagen eene buitenlandsche reis voor langer dan eene maand zal ondernemen, is de waarneming dier betrekking, op voorstel van burg. en weth., gedurende dien tijd opgedragen aan den heer J. W. de Baad, griffier ter secretarie. De bevolking der gemeente Middelburg, die op don 31 December 1879 uit 7307 mannen en 8739 vrouwen bestond, is in den loop van 1880, door geboorte en vestiging, vermeerderd met 724 mannen en 778 vrouwen, doch daarentegen, door overigden en vertrek naar elders, verminderd met 767 mannen en 761 vrouwen. Op 3.1 December was het aantal inwoners alzoo met 26 verminderd on bestond dit uit 7264 mannen en 8756 vrouwen, te zamen 16020. De spoorboot heeft door zwaren ijsgang op de Boompot en ia de Zeegaten heden niet van Zierikzee kunnen varen. VSissimgez», 26 Jan. De vaart naar Ant werpen is thans geheel gestremd en de reede vol drijfij3. Ter Keuzen, 25 Jan. Het drijfijs op deze reede vermeerdert weinig: met eb het meest, met den vloed in geringe hoeveelheid. Gisteren en heden zijn de provinciale stoombcoten van Ylissingen in den middag hier aangekomen en dadelijk weder vertrokken. Het kanaal van hier op Gent is thans ook voor stoomschepen onbevaarbaar, terwijl eene afkomen de stoomboot op een uur afstanda van Gent in het ijs is blijven zitten. Ook de gemeenschap nit dit district met de spoorwegen, correspondeerende op het Waessche spoor en Vlaamsche Hoofd, via Antwerpen, op Holland enz., is zeer onzeker, daar de overzetting aan het Vlaamsche Hoofd door het gs in de Schelde zeer bemoeilijkt wordt. Men kiest thans den zekeren weg over Mechelen, De heer A. van der Beek, ontvanger der directe belastingen enz. te Hontenisse, heeft eervol ontslag nit die betrekking aangevraagd tegen 1 April a. als wanneer hij nagenoeg 41 jaren in 's rijks dienst zal hebben doorgebraoht T.N.Ct Naar men verneemt is door de Belgische regeering aan de Nederlandsche toegezonden een ontwerp-reglement voor de heffing van scheep vaartrechten op het in Belgie gelegen gekana liseerde gedeelte der Maas. Gedeputeerde staten der naby gelegen provin ciën zijn uitgenoodigd hun gevoelen omtrent het ontwerp mede te deelen. (N. B. Ct.) Men schrijft uit Wondrichem aan het Vaderland dat de oorzaken van de doorbraak Nieuwkuijk Vlijmen door de justitie onderzocht zullen worden en dat de officier van justitie te 's Hertogenbosch reeds een onderzoek in loco heeft ingesteld. De St. Ct. bevat de statuten van de Naamlooze vennootschap Begrafenis-veremiging te' Amsterdam, ten doel hebbende het voorbereiden en bezorgen van begrafenissen met al wat daartoe betrekking heeft, zoo in als buiten Amsterdam, en het aan leggen en eiploiteeren van begraafplaatsen. Het kapitaal der vennootschap wordt aanvan kelijk bepaald op /250.000. De wetten tot vaststelling van de begrooting der uitgaven van de algemeene landsdrukkerij voor het dienstjaar 1881tot vaststelling der be grooting van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar 1881; en tot regeling der ontvangsten en uitga ven van het pensioenfonds voor burgerlijke amb tenaren over het jaar 1881 zyn in de St.-Ct. opgenomen. Verbetering. De opgaaf der opbrengst van de watersnood collecte te Vrouwepolder (M. Ct van 25 dezer) is, tengevolge van een drukfout, f 60 te Jaag geweest. Zij was niet f 30.10, maar f 90.1O- marine. Bevorderd tot officier machinist der le klasse bij 's rijks stoomvaartdienst, de off.-mach. 2e kl. J. C. Graue. telegraphie. By den rijkstelegraaf benoemd tot onder-directeur J. A. Verveen, L. Brondert en H. J.Joohems, allen thans telegrafist le kl.tot telegrafist le kl. G. C. J. Verkerk, P. J. Meer burg, J. Veldkamp, M. W. K. Barner, A. van Marion en J. A. Hummelinck, allen thans tele grafist 2e kl. 2£illaad-Bath, 25 Jan. De heer J. H. Gezelschap, caudidaat, heeft voor het beroep naar de N. H. gemeente alhier bedankt. De tooneelvoorstelling alhier, ten voordeele der watersnoodlijdenden te geven door de rederij kers- vereeniging Ons Genoegen, zal plaats hebben op Zondag den 13en Februari a. Het programma be staat uitDorit Knoopenschaar. Blijspel in twee bedrijven van A. Rugach, voorafgegaan door: Wit en zwart, of wie is de graaf Blijspel in een bedrijf van Theod. v. d. Siempel. De heer David van der Keilen Jr., directeur van het Ned. Museum voor geschiedenis en lunst waarschuwt in het Nieuws van den Dag tegen een bedrieger, die de Noordelijke provinciën afreist onder den valsehen titel van „Commissaris voor het in aanbouw zijn da rijks-museum te Amster dam." Onder dit voorwendsel tracht hij perso nen te misleiden die in 't bezit zyn van oud- en merkwaardigheden, welke zy niet aan een koop man, maar wel aan een vaderlandech museum willen afstaan. De luit. t/z. le kl. C. Hoffman, le off. aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Admiraal van Wassenaer, en die der 2e kl. C. J. G. de Booy, dienende aan boord van Zr. Ms. artillerie-instruc- tiescbip Het Loo, worden overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Eerstgenoemde wordt vervangen door den luit. t/z. le kl. P. J. Zaal. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 25 Januari jl. zijn veroordeeld: P. J. R., te Middelburg, en J. d. J., vrouw van A. S., te Middelburg, wegens het werpen van vuilnis op de openbare straat en in eene binnenhaven aldaar, ieder in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. M. C d. M., te Middelburg, wegens hef uitslaan van matten op de opeubare straat aldaar, op een ander uur dan van zes tot negen uren des morgéns, in eene boete vau f 3 of een dag gevangenisstraf. C. L. ct. P., vrouw van H. Q,, H. V., en C. M., d. P vrouw van A. H., allen te Vlissingen, wegens het als tapper aldaar, tappen van sterken drank aan personen in kennelijk beschonken toestand verkeerende, ieder in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. J. P., F. M. C., G. K., H. C. M-, J. M., vrouw van P. J. S.. allen te Vlissingen, J. J., te Arnemuiden, en J. H. M., te Middelburg, wegens het, op eene plaats bestemd tot het verkoopen van waren, voorhanden hebben van eene maat, welke niet is voorzien van het bewijs van goed keuring, onder verzachtende omstandigheden ge ploegd, ieder in eene boete van 1 of een dag J. L., te Vlissingen, en P. K., te Veere, wegens als voren van twee maten, in twee boeten van f 1 of een dag gevangenisstraf voor elke boete. A. B., te Gapinge, wegens als voren van drie gewichten, in drie boeten van 1 of een dag gevangenisstraf voor elke boete. C. S., te Vlissingen, wegens als voren van twee maten, van eene maat voorzien van het afkeu- riugsmerk, en van een andere dan eene wetteljjke maat, in vier boeten van 1 of een dag gevan genisstraf voor elke boete. H. B., te Vlissingen, wegens het op eene plaats bestemd tot het verkoopen van waren voorhanden hebben van eene maat welke van het af keuringe- rnerk was voorzien, in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf. H. J. E. G., te Middelburg, wegens het op de plaats van bestemming weghalen van ln de pro vincie Zeeland ingevoerd rundvee, uit de afzon dering waarin het van ander vee wordt gehouden, alvorens de termijn van afzondering is verstreken, in eene boete van 20 of twee dagen gevange nisstraf. De Amsterdamsche effecten-handelaar O, van wien een en andermaal in onze Laatste Berichten sprake was, heet P. J. Ogier, vroeger barbier te Gouda, zich verheugende in den naaoi van „slim in zaken" te zijn, en als zoodanig, met zijn eigen geld en dat van anderen, speculeerende op de beurs te Amsterdam. Hy was daar de toongever van die „dag-handelaars", die begin- beurs koopen en einde-beurs hun inkoopen, 'tzij dan met winst of verlies, weder realiseeren. Hy is, zooals wy reeds gemeld hebben, met een jongmensch als tolk, dien hij by advertentie ge vraagd had, naar Parijs vertrokken, heeft daar een paar dagen goed, doch niet overvloedig, ge leefd, is toen zijn tolk ontloopen zonder „dien het beloofde honorarium te betalen, en is nu door de Parijsche politie, geholpen door een zyner vele bedrogen cliënten, die hem nagereisd was, achter slot en grendel gebracht. Volgens het Dagblad heeft de drogist C., op den Heiligenweg te Amsterdam, by vergis sing, voor inwendig gebruik, in plaats van ricinus olie, geconcentreerd zwavelzuur afgegeven. Het kind van 3 maanden, dat het innam, stierf binnen weinige uren. Voor onze Duitsch-lezende lezers schryven wij het volgende, versje van een Thüringsch blad af, waarin men de gladheids-verordening van ons gemeentebestuur in een dichterlijk kleed terug vindt Uebt immer Eure Biirgerpflicht Auch wenn es schneit und friert, Vergesst das Aschestreuen nicht, Sonst werdet Ihr notirt. Der Paragraph steht nicht zum Spasj In unser'm Ortstatut, Und wer schon auf dem Pilaster sass, Der weisz wie weh das thut! De keizer van Duitschland heeft den heer Alma Tadema benoemd tot ridder der orde Peur le mérite (afdeeling knnsten en wetenschap pen.) De Engelschen zyn een practisch volk, dat eene zaak gaarne van alle zyden bekykt. Wy lezen daarvan een voorbeeld in een verslag eener vergadering van de regenten van een werkhuis te Fnlham. Een der regenten diukte zijne voldoening uit dat de vergadering voor de epen posten van vader en moeder in het gesticht in beginsel een getrouwd paar verkozen, „want ongehuwden ver beuzelen den halven tijd met kijven en kussen." Hij stelde voor geen menschen onder vijftig jaren te nemen. Een andere regent wilde den leeftijd op 45 stellen. „Ik word vandaag zelf vyftig jaar,— zeide bij (toen stonden de heeren allen op en wenschten hem dat hij den dag nog dikwijls mocht beleven), en ik voel me niet zoo goed als ik wel geweest ben". Een ander sprak voor 30 jaren. „Wat, zeide een vierde, William Pitt was op zijn 24e jaar eerste minister van Engeland!" Maar de president deed wijselijk op merken dat William Pitt niet met oude vrouwen en jonge meisjes in een werkhuis te doen had. Of de heeren het eens zijn geworden lezen wij niet. De zaak is misschien aangehouden of in handen eener speciale commissie gesteld. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs. St Mathieu Biarritz Perpignan Chnstiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Wind- richt. kracht 2.2 2.2 2.7 5.0 6.0 0.4 1.3 11.7 4- 9.2 0.0 2.9 6.0 6.9 12.4 11.8 2.6 4.2 1.2 O O O 1 1 0 1 1 1 6 2 4 1 1 2 1 3 3 5 2 2 8 Toe stand lucht. helder helder l. bew I. bew mist. mist. mist. betr. helder heider helder betr. betr. betr. betr. betr. betr. mist. Tem pera tuur. Cels. 13 17 10 8 7 12 14 -f- '2 18 20 20 7 4 10 4- 10 12 4 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. G. 3.8 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs:(Cb*r.) Thermometer 25 Jan. 's av. 11 u. 13 gr. 26 Jan. 'smorg. 8 u. 13 gr. 'smidd. 1 u. 30 gr. 'sav. 5 u. 32 gr. F. Beuter seint dat de mogendheden bezig zijn om te onderhandelen over een stel grondslagen voor eene conferentie over de Grieksche quaestie. Vijf punten zonden worden vastgesteld 1" zon den de beraadslagingen diep geheim moeten biyven; 2° zou Griekenland niet op de conferen tie worden toegelaten; 3» zou Turkije met een bepaald voorstel omtrent eene grenslinie moeten voor den dag komen4° zouden middelen moeien worden aangewezen om de te nemen besluiten uit te voeren, als er eene grenslijn was vastge steld, en 5° eindelyk zon men aan Griekenland kennis geven dat Europa zich jegens zijne regeering niet meer zal gebonden achten, ais deze geen genoegen neemt met de besluiten der con ferentie. Er is in deze grondslagen wel een en ander wat tot commentaar aanleiding geeft. Het schijnt echter voorzichtig daarmede te wachten tot men de zekerheid heeft dat niet het gansehe bericht uit do lucht is gegrepen. Er gaan allerlei praatjes over de GriekschTurksche quaestie. Zoo vertelt men te Berlijn dat prins Bismarck eerlang het initiatief zal nemen tot eene vreedzame interventie, en dat dan alles wel goed zal gaan. Men late zich echter niet medesleepen door deze geruchten en beschouwe vooral de Benter-telegrammen met voorzichtigen achterdocht. Het proces tegen den heer Parnell en eenige zyner vrienden is gisteren afgeloopen. De jury berichtte het hof, na zeven uren beraadslaagd te hebben, dat zy niet tot eene slotsom kon komen Do beschuldigden zyn dns vrygesproken.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2