Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onder wy s. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Kolo niën. Kunstiieuws. hebbende werkinrichting afkomstig, heeft de ge» lnkkige gedachte gehad om aan een deel van dat geld een zeer nuttige bestemming te geven. Het heeft namelijk een aantal mannen in 't werk ge steld om de groote sneeuwhoopen, die het verkeer op straten en kaaien, sedert den sneeuwstorm, bemoeieljkten, te doen opruimen, zoodat onze straten er nu veel vriendelijker en gezelliger nitzien en hiermede aan het publiek een wezen lijke dienst bewezen is, terwijl tegelijk vele behoeftigen daardoor zeer gebaat zijn, wat bij den tegenwoordigen nood zeer op p,ijs wordt gesteld. Cloes, 25 Jan. De aangekondigde voordracht van dr. A. W. van Campen, ten voordeele der watersnoodlijdenden, had gisteren avond, voor een niet talrijk publiek plaats. Het onderwerp was: de emancipatie der vrouwen. Op onderhou dende en geestige wijze toonde de spreker de onbillijkheid en de onredelijkheid aan van de nitsluiting der vronwen van een aantal openbare en bijzondere betrekkingen en beroepen, waarin zij met eren veel recht en met minstens even veel geschiktheid als de „heeren der schepping'' werkzaam konden zijn. Hij wederlegde het be zwaar, aan de eigenaardige roeping der vrouw als huismoeder ontleend, met de opmerking dat ook de man huis-vader genoemd wordt, doch dat het goed vervullen van dien plicht hem niet van de eischen van het openbare leven uitsluit. Zoo zou het bij de vrouwen ook kunnen zijn; de lasten die na op éen geslacht drnkken, zouden over beide verdeeld kunnen worden, tot voordeel van het geheel, en de wereld zou er vrij wat beter uitzien wanneer dit gewenschte doel hier, gelijk in Amerika reeds het geval is, meer werd nagestreefd. De toejuichingen van het pnbliek bewezen dat de spreker, nevens zijn weldadig oogmerk, ook dat van ieder redenaar: de erkentelijkheid zijner toehoorders, bereikt had. Sint Maartensdijk, 24 Jan. Is het aantal vreemdelingen op dit eiland 'szomers niet groot, 's winters, wanneer sneeuw en ijs ons bijna geheel isoleeren, big ven wij geheel verstoken van bezoe kers. Daardoor hebben wij ons Vrijdag avond moeten spenen van het genot, dat ons anders eene land bon wleziug van den heer Marlet gebaard zon hebben. En dit zegt veel voor ons, daar het het eenige nommer is op het program onzer publieke wintervermakelijkheden. We willen hopen, dat het uitstel niet tot afstel zal leiden. Even als in de natuur, zoo ziet het er ook in de benrzen der arbeiders erg schraal uit. Hun gewoon winterwerk: vlaszwingelen, kunnen zij niet uitoefenen, daar het vlas, gezwingeld bij vorst, veel in waarde verliest. En daar de vlas oogst van '80 alles behalve overvloedig geweest is, zijn de boeren niet geneigd nog meer seba' te lijden. De prijs, die nu door opkoopers besteed wordt, maakt echter gedeeltelijk goed wat de oogst bedorven heelt. Voor goed vlas betaalt men f 1.80 a f 2 per steen, (een steen 28J HG.) Verder hebben sneenw en ijs ons tot nn toe niets anders berokkend dan dat wij eenige nren later dan gewoonlijk onze brieven en couranten, de eenige bewijzen tegenwoordig, dat er nog eene andere wereld is, dan ons eiland, ontvangen. Kon ik maar schrijven, dat onze tram zoo goed dienst doet, of zelfs, des noods, dat hij den dienst tijdelijk heeft moeten staken! Doch, helaas!! De wet houdende vaststelling der begrooting van uitgaven voor de rijksgestichten Ommersehans en Veenhuizen, dienst 1881, is in de St.-Ct. opge nomen. Bij den gemeenteraad van Middelharnis is in gediend een ontwerp-plan van den heer Meul- schildwacht, die dicht in onze nabijheid liep en ons een wantrouwenden blik toewierp. Het was in 1853, zooals men zich wellicht herinneren zal, een jaar van groote verwachtingen en veronderstel lingen voor Italië. Overal liepen gerachten dat de hooiden der revolutionaire partij gereed waren om het schiereiland in beroering te brengen en die hoop werd niet verijdeld door de mislukking van een opstand, vroeg in het voorjaar te Milaan die slechts leidde tot het vermoorden van een paar schildwachten. In Rome werden soortgelijke plannen beraamd om de Franeche officieren om te brengen. Te Florence bestond een bijzondere reden van opgewondenheid door het verhoor en het vonnis van Gnerazzi. De overige Toscaners waren woedend over de hervorming hunner politie volgens het model van die te Napels; door de inhechtenisneming van verschillende personen, beschuldigd van beleediging der kerk van Rome, en door de afkondiging van een nieuw strafwet boek dat te gelijk kinderachtig en drukkend was. Tegen geen van die grieven konden zij een openlijk verzet wagen, zoolang Livorno, en Flo rence nog door Oostenrijksche troepen bezet waren; eu dus dreigde de ergernis zich te uiten door het vermoorden van schildwachten, evenals onmiddellijk na de Oostenrijksche bezetting het geval was geweest. Toen waren de inwoners ontwapend, maar later werd ontdekt dat de moorden gepleegd waren met dikke paknaalden meester te Brouwershaven, voor den aanleg van een stoomtram van Middelharnis naar Sommelsdijk, Dirksland, Nienwe-Tonge, Oude-Tonge en Oolt- gensplaat, van daar met een stoomboot naar het Dinteloordsche Sas en vervolgens met een stoom tram naar Roosendaal. Omtrent de herziening der wetgeving op de grootboeken der nationale schuld heeft de minister van financiën aan de eerste kamer medegedeeld» dat zij herhaaldelijk aan het departement van financiën is afgestuit op de moeilijkheid om eene keuze te doen tussohen de zeer uiteeuloopende gevoelens der deskundigen omtrent het wettelijk karakter der inschrijving en het rechtsgevolg van overschrijvingen. Den tegenwoordigen minister beett tot nogtoe de tijd ontbroken om deze veel omvattende taak ter hand te knnnen nemen. Hij meent trouwens uit opgedane ervaring het gevolg te mogen trekken, dat de herziening, hoezeer wenschelijk, toch niet dringend noodig is, alsmede dat door zoodanige herziening de klachten waar van men spreekt, geenszins ophouden zouden. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut- griffier bg de arr.-reohtbank te Rotterdam mr. M. J. E. Viruly Yerbrugge, thans kantonrechter- plaatsvervanger en advocaat aldaar. militieraden. Benoemd tot voorzitter en burgelij ke leden en hunne plaatsvervangers in den militieraad in Zeeland voor de lichting der natio nale militie van 1881 tot voorzitter jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, lid der provinciale statentot zijn plaatsvervanger W. A. Graaf van Lijnden, lid der provinciale staten; tot lid mr. N. C, Lambrechtsen van Ritlhem, wethouder van Middelburgtot zijn plaatsvervanger mr. A. J. van Eekelen, wethouder van Middelburg. {Zie laatste berichten van gisteren). burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Buggenum, Th. Schreurs. ridderorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen LeeuwF. J. Pompe, wethouder te 's Bosch. geneeskundige dienst. Benoemd tot reserve- off. van gezondh. 2e kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van de landmacht, de burger-ge- neeskundigeu L. A. Faber, arts te Broek in Waterland, en J. Keyzer, arts te Breukelen. waterstaat. Benoemd D. Ouwehand, thans hnlpsluismeester, tot sluismeester by het kanaal door Walcheren, te Vlissingen; en I. Mulder Drenth, gewezen scheepskapitein, tot hulpsluis- meester bij het kanaal door Walcheren, te Vlissingen. {Zie laatste berichten van gisteren). tel egraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren, de telegrafist le kl. D. H. W. Laegendeoker. De jaarwedde van den hoofdonderwijzer der openbare school te Heinkenszand is met 1 Jan. jl. met 150 verhoogd en op f 1050 gebracht. De ontredderde toestand der Nederduitsch Hervormde gemeente te Middelburg is het onder werp van een adres van 31 lidmaten en oud- kerkeraadsleden aan het prov. kerkbestuur van Zeeland, dat met zes bijlagen gedrukt is by de firma Altorffer alhier. Aaneen overzicht der stukken in deze ingewik kelde zaak denken wij niet. Alleen *y dus vermeld dat het klassikaal bestuur van Middelburg, bij brief van den 13en dezer, in antwoord op het adres van 30 lidmaten en ond-kerkeraadsleden dd. 15 Dee. 1880, heeft te kennen gegeven dat de in houten handvatsels. Mijn huisbaas, een vurig republikein en groot snoever, vertelde mg dat hij op die manier twee schildwachten uit den weg geruimd had: Deu" zeide hij dan, twee vingers opstekende om het te bevestigen, »Deu soldati Tedesohi (twee duiische soldaten)" maar ik geloofde er geen woord van. Er werden er echter wel enkele op die wgs om het leven gebracht en dus was het volstrekt niet geraden om 's avonds laat een Oostenrijkschen schildwacht te naderen, daar hij consigne had om alle voorbijgangers op een eer biedigen afstand te houden met de punt vaD zijn bajonet. Benton, die dit zeer goed wist, ging uit koppigheid zoo dicht langs den schild wacht op den hoek der Piazza, dat alleen een plotselinge uitroep van mg in het duitach, hem bewaarde voor een kennismaking met het koude staal. De spion, de drukke Amerikaan en een ernstiger aanval van indigestie dan gewoonlgk hadden hem in zulk een stemming gebracht, dat ik my verheugde toen hg goed en wel in zijn hotel was, nadat wy afgesproken hadden om elkaar den volgenden d3g by de baden van Lucca te zullen aantreffen. Omstreeks middernacht passeerde ik de Ponte Trinita de bevaliigste brug vau do wereld teneinde mijne kamers, aan de zuidzgde van de Arno gelegen, te bereiken. Volgens een vooraf- gemaakte afspraak draalde ik een weinig ter bezwaren, ingebracht tegen de ouderlingen L. J. de Kok en A. Gideonse, geen grond opleveren om deze heeren niet als zoodanig te doen optreden. Tegen deze beslissing komen nu de 31 adressanten, bij adres van 21 dezer, in appèl by het provinciaal kerkbestuur. Indien de meerderheid in dit bestuur modern is, dan zal zgue uitspraak iu den geest der moderne adressanten, is zg orthodox, dan zal zg in dien van het orthodoxe klassikaal bestuur wezen. Om dezelfde reden is de beslissing van dit laatste bestuur, even als die van den ortho doxen kerkeraad, orthodox geweest. Deze voor wetenschap ontneemt voor ons aan al deze kerkelijke procedures veel van haar aantrekke lijkheid. Op de atoomkanonneerboot Hydra, te Vlissin gen, wordt met 1 Febr. a. gedetacheerd de ma chinist le kl. v. k. J. G. Geysen, ter vervanging van den machinist le kl. v. k. J. De Leeuw. In de zaak-De Jongh, welke den 7en Februari voor den Hoogen Raad in cassatie zal behandeld worden, zal de raadsheer mr. J. A. Jolles raads heer-rapporteur zgu, terwgl het 0. M. zal worden waargenomen door den advocaat-generaal mr. G. F. Th. van Maaneu. Twee Leidache studenten stonden gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht wegens be leediging van twee politie-agentendie hen wegens het maken van ramoer en twist, eerst uit het Café Neuf en daarna uit de wachtkamer van het station hadden moeten verwg deren. Zij hadden bg die gelegenheid en later, uit het portier van den waggon liggende, den beiden bewaarders der orde scheldwoorden, als dievenvangers, zakken rollers, smeerlappen enz. toegeschreeuwd. Een der beklaagden, student in de rechten, droeg zelf zijne verdediging voor, waarby hg öt het bezigen der genoemde woorden ontkende, óf de beleedigende beteekenis ervau betwistte. De eisch was f 10 boete. De uitspraak is bepaald op Maandag a. Gisteren is de instructie voor den rechter commissaris te 's Gravenhage geopend in zake Bouman, verdacht van het afleggen van valsche getuigenis in de strafzaak tegen W. M. de Jongh. De hooge raad deed gisteren uitspraak omtrent het beroep in cassatie van den notaris J. S. J., te Veen, ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, waarbij hij, met bevestiging van een vonDis der rechtbank aldaar, is veroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting ter zake van misbruik van vertrouwen. Het arrest werd door den raad vernietigd en de zaak ver wezen naar het gerechtshof te Arnhem. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning eene gunstige beschikking genomen op de requesten houdende verzoek om gratie van de veroorüeeling tot 3 maanden celstraf door het gerechtshof te 's Gravenhage uilgesproken tegen een aantal personen uit Rotterdam, ter zake van vergrijp tegen de zeden, door het verhuren van kamers aan jonge meisjes, nadat bun door de Rotterdamsche recht bank slechts een boete van f 50 was opgelegd. De door het hof opgelegde straf is thans voor ieder hunner veranderd in een geldboete van ƒ25. Voor de eerste maal is door een der mailbooten, van de maatschappg Nederland, bij het vertrek van Batavia gebruik gemaakt van de nieuwe haven van Tandjong Priok. De boot kon nog niet in de binnenhaven komen; maar, indien het slecht weer ware geweest, zou, ook zonder dat, het groot gemak van den stillen buitenhavenkom hoogte van de derde boog en werd spoedig be groet door een man in een wijden mantel, die mij op geringe afstand volgde en de hooge trap beklom die naar de ultimo jtiana leidde, waar mijne kamers lagen, met het uitzicht op de traankleurige rivier. Na onze eerste begroeting was er geen woord tusschen ons gesproken en hg hield zijn gelaat zorgvuldig afgewend, terwgl hij een pak onder zijn mantel van daan haalde en op tafel legde; daarna maakte hg een diepe buiging en vertrok even geheimzinnig als bij gekomen was. Ik had niet het minste vermoeden wie die man was en ik wist evenmin wat het pak bevatte, ofschoon daarover allerlei gissingen by mij oprezen. Al wat ik zeker wist, was dat het door de revolutionaire partij als van veel gewicht werd beschouwd; dat het gevaar om het over te brengen, in geval van ontdekking veel grooter zou zijn voor een Italiaan dan voor een Engelschman en dat het van zeer veel belang was dat, zoo het in verkeerde handen kwam, niemand met eenige moeilgkheid kon nagaan waar het van daan kwam. Ik nam de bezorging er van op my, gedeeltelijk uit vriendschap, gedeel telijk omdat ik er pleizier in had en zonder my in het minst om den inhoud te bekommeren. Toen ik den volgenden morgen vertrok, droeg ik het gevaarlijke pak met een touw om mijn arm gebonden en een dikke jas er overheen, om dat alle bagage onderzocht wordt als men te boven de woelige ree van Batavia duidelijk zijn uitgekomen. De flinke wyze, zegt het Alg. Dagbl., waarop de aanleg der havenwerken gedreven wordt door den hoofdingenieur De Gelder, wordt hier zeer gewaardeerd met groote bekwaamheid» beleid en onvermoeide energie en werkzaamheid heeft hy op het werk de nieuwste uitvindingen in toepassing gebracht en weet hij uit weinig perso neel veel werk te krggen, en ook de inlanders, zelfs de dwangarbeiders, door hen op stuk te laten werken, tot Hinken arbeid te bewegen. Omtrent onze gewezen stadgenoote, mej. Van den Houte Willems, die zich op een concert der Dillettanten- Vereeniging te Arnhem heeft doen hooren, lezen wij in de Arnh. Ct. „Al dadelyk moeten we verklaren geensdeels te zyn teleurgesteldimmers we ontmoetten in haar eene pianiste van niet alledaagsche bekwaamheden, die aan eene ontwikkelde techniek eene goede voordraoht paart." Te Borssele is het nog wel niet als in Lui lekkerland, dat de gebraden vogels iemand in den mond vliegen, toch latende levende zich reeds met de hand vangen. Verleden week u. 1. streek uit een troep ganzen, die over het dorp vlogen, er een op het dak van den timmerman M. V. neder, kwam vervolgens in den hoenderloop terecht, waar men zich van haar meester maakte. Zg liep den vol genden dag ving in den winkel rond en droeg geene sporen van aangeschoten te wezen, zooda* alleen gebrek oorzaak van hare uitputting za' geweest zijn. Ct Een nieuw weekblad, dat onder den zomer- achtigen naam van liet Heidebloempje teDedems- vaart uitkwam, is na een bestaan van skchts drie weken, bezweken. Misschien is het wel doodge vroren. Te Ameide en Tienhoven is een „stroopers- bond" opgericht, tot onderlinge ondersteuning by overtredingen wegens jacht-delieten. Zgn zinspreuk is: „Veel honden zgn der hazen dooa." 'Aan het tot stand komen der koloniale en nijverheidstentoonstelling te Amsterdam, te honden in het jaar 1883, op de terreinen achter het dan van buiten gereed zijnde ryksmuseum, mag, zooals aan het Hbl. wordt medegedeeld, niet meer worden getwijfeld. Men meent ook te kunnen staat maken op rgkssnbsidie en op tegemoet koming van gemeentewege door kosteloozen af stand van het terrein. Te Veendam heeft een 8jarig jongetje de onvoorzichtigheid gehad zijn tong tegen een ijzeren hek te houden. Bet gevolg was dat de tODg onmiddeliyk aan het hek vastvroor en eerst na groote moeite en hevige pijnen weer kon worden losgemaakt, Een Engelsche stoomboot, de Eddystone viel Zaterdag ochtend te IJmuiden binnen en moest naar Amsterdam. Maar het kanaal lag dicht. Dan er doorbreken, luidde het bevel. En de Eddy stone begon op het ys in te stoomen en los te beuken. Na vier uren was pas een vierde deel van den tocht achter den rug. De commissie tot spijsverzorging voor min vermogende Israëlieten te Rotterdam heeft, met het oog op de strenge koude en den bestaanden nood, besloten het aantal barer bedeelingen gedu rende eenige weken te vermeerderen. De extra bedeelingen znllen bestaan in warme en krachtige hutspot. Op Maandag den 17den dezer is de heer C. Livorno komt. Ik was zeer big toen ik, aan het station gekomen, merkte dat ik niet vergezeld was van den tpia, die belast was mg in het oog te houden. Maar juist op het oogenblik dat de trein vertrekken zon, kwain hij in grooten haast aanloopen en zoodra hg my zag sprong hy in den wagon, zonder zelfs van een kaartje voor zien te zgn. Gelukkig was de trein heel vol, zoodat hij niet naast my kon komen en het mg weinig moeite kostte het pak verborgen te houden, zonder daardoor zgn aandacht te trekken, ofschoon hg blijkbaar overtnigd was dat ik iets in mgn schild voerde, waar hg achter moestzien te komen. Mijn grootste bezorgdheid was hoe ik hem aan het einde van de reis kwyt zon raken, zoodat ik door de poort te Livorno kon gaan eer hij tijd had gehad de beambten een wenk te ge ven om myn persoon te onderzoeken, iets wat niet altgd geschiedde. Het aantal passagiers be gunstigde mijn voornemen; ik kon vóór hem uitstappen en in plaats van op bagage te moeten wachten of aan het station een rytuig zoeken, liep ik schielyk naar de poort, passeerde de dou anen zonder eenige moeielykbeid en toen ik daarna in een rgtuig stapte, smaakte ik het genoegen mgn smerigen vriend bij de poort te zien post vatten, in afwachting van mgn aankomst. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2