N°: 21. 124e Jaargang.' Woensdag 26 Januari. INSCHRIJVING BRANDWEER. HET SPOOK Ophalen van asch, vuilnis enz. Nationale Militie. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. .Ad verten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité O. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. MUaggiO. Middelburg, 25 Januari. MIDDELBIIR GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Woensdag den 26en Januari 1881, des namiddags te twte uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 24en Januari 1881. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. VOOR DE De burgemeester en wethouders van M ddelburg, gelet op art. 4 der verordening op de brand weer in deze gemeente, houdende, dat alle man nelijke ingezetenen van 35 tot 50 jaren, die niet vallen in de daarbij vermelde uitzonderingen, en uit dien hoofde later zullen worden vrijgtsteld, na voorafgaande loting verplicht kunnen worden bg de brandweer dienst te doen; noodigen mitsdien alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente uit, die op den eersten Januai i dezes jaars hun 36e jaar zijn ingetreden (hoeda- nige zijn alle ingezetenen geboren in het jaar 1845), alsmede diegenen welke hun 50e jaar niet voleindigd hebbende, sedert de laatste inschrijving in deze gemeente zijn komen inwonen, om zich in de maana Februari a., des Woensdags en Zaterdags, des morgens van 10 tot 2 uren, ter gemeente-Becretarie in de daartoe a ingelegde registers voor den dienst bij de brandweer te doen inschrijven, zullende zij, die deze aangilt verzui men, achiervolgens art. 5 van voornoemde ver ordening, ambtshalve worden ingeschreven en, onverminderd de boete, zonder loting in dienst worden gesteld. En is biervan afkondiging geschied waar het behoort, op heden den 24 Januari 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris G. N. UE STUPPELAAR. De burgemeester van Middelburg, herinnert de belanghebbeudeu, dat voor het weghalen van beer, asch ot vuilnis, geen geld of andere giften door hen, die daarmede door den pachter van het recht tot het ophalen van de asch of vuilnis in deze gemeente zijn belast, mogen gevorderd worden. Middelburg, 24 Januari 1881. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op art. 26 der wet van 19 Aug. 1861 {Stbl. no. 72); brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: dat het register van de in het vorige jaar voor 2 FEXJH-.X-.EJT03ST. va* „Dat doet er niet toe. Neem liever uwe Noordsche voeten weg van den Sasso di Dante, waarop gij juist zijt blijven staan om uw sigaar aan te steken. Die regels zijn van Wordsworth en uw houding op dit oogenblik herinneien my aan een ruwen Cumberlandscheu boer, dien ik eens zag trappen op het graf van dien dicuer te Grasmere, met zijne zware laarzen het zachte mos vertredende, voor zoover ik zien kon met geen ander doel dan om die af te vegen." Wij stonden bij de bank van Dante op de piazza del Duomo, waarvan de eene zijde, waar wij stonden, in de schaduw lag, terwijl de andere door de maan beschenen werd. Nooit is de schoonheid van den Dom treffender dan bij zulk een verlichting, di9 veel beter strookt met het gekleurde marmer dan het daglicht, terwijl de uitstekende bevalligheid van den klok kentoren van Giotto in volmaakte overeenstemming is met dat nachtelijk nor, Maar bet was ons de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijst, voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederliggen van 25 Januari tot 4 Februari a.; dat tegen register en lijst, binnen den tijd der nederliggingr, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den commissaiis des konings in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstuk ken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, ondertekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift zal moeten worden overgebracht bij den burgemeester, tegen bewijs van ontvang. Middelburg, 24 Januari 1881. De burgemees:er eu wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N DE STOIPELAAR. Het is onzen lezers bekend, dat in den gewel digen sneeuwstorm van Dinsdag jl. een verslag gever van het weekblad Het Huisgezin de heer J. A. Vesters, op een tocht in de overstroomde streken van Noord-Brabant, door de koude bevangen, het leven heeft gelaten. Hst Huisgezin bevat nu op de eerste pagina vau zijn nommer van 23 dezer een artikel in rouwrand, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen zijn mede-redacteur. Ia zeer waardeerende be woordingen brengt de redactie hulde aan de bekwaamheden van dezen journalist, die op het veld van eer, in de uitoeiening van zijn beroep stierf, en uit wiens geschriften 't een en ander wordt aangehaald, om te toonen welk een braaf en edel mensch hij is geweest. Een weduwe met zeven kinderen, waarvan het cudste 13 jaren, het jongste negen maanden telt, blijven achter. Het Huisgezin zal van zijn kant alles doen wat in zijn vermogeu is, om de toe komst van weduwe en kroost eenigszins te verzekeren, maar vraagt daarbij hulp. De redactie hoopt, dat de harten der katholieke lezers van Vesters niet gesloten zullen blijven, om voor de weduwe een bijdrage af te zonderen. „Wy meenen,voegt hei Handelsblad Lierbij,- dat ook niet-katholleken daartoe mogen worden opgewekt, eu stellen ons beschikbaar gitten te ontvangen. „Vesters behoorde tot de Nederlandsche jour nalisten, en ons dunkt, dat geen godsdienstige gezindbeid of politieke richting moet wegen bij de vraag of andere journalisten niet de pogingen der redactie van het Huisgezin zullen schn.gen. „Voor de weduwe en de kiudcren van een dier ai beidzame en energieke mannen, d:e men wel eens „de ooren en de oogen van het pubhek" heeit genoemd, roepen wij den steun der Nederlandsche iiefdadigneid in." niet gegund om lang in stille bewondering te blijven zitten, want een Amerikaan van eenigen naam herkende ons in het voorbijgaan en maakte ons een compliment over onzen goeden smaak. „Moo o-o-i 1" zei hij „Ja, het is onmogelijk om de liefelijkheid van dien campanile te beschrij ven. Het is alsof Giotto een sink van de eeuwige schoonheid had gegrepen en daar geplaatst voor de bewondering van het heelal. Welk een heerlijk verblijf is het hierIk gelooi dat de zomer de beste tijd is voor Florence, omdat dan het ongedierte ik meen de touristen verdwijnt voor den zonnegod en alleen de ware vereerders der kunst blijven. Ik heb van daag onzen be roemden Amerikaaiischen beeldhouwer ten eten gehad. Dat is een man met een echt genie, maar niet voor de samenleving. Dan is hij als een vat heerlijken, ouden wijn, waar geen kraan op is. Niets haalt bij Florence in uen zoimr ten minste voor ons Amerikanen want het klimaat van ons land bevat het klimaat van den geheelen aardbol. Wij gevoelen ons evenzeer thuis in de zandwoestijnen van Afrika als in de Noordelijke IJszee. A propos, willen wij eens gaan zien of Donin nog open is en wij hem op kunnen krijgen?" Na znlk een gesprek was het natuurlijk onmo gelijk om gemeenschap te houden met den geest van Dante en terwijl Benton al brommende eenige tegen wei pin gen maakte, volgden wij den Ameri kaan naar bet café, waar by ons weldra weer By deze woorden van het Handelsblad sluiten wij ons van ganscher harte aan. Zoodra het treurige lot, dat den heer Vesters getroffen heeft, ons bekend geworden was, rees het denk beêid aan eene ondersteuning zijner weduwe door de gezamenlijke krachten van de Nederlandsche jour nalistiek en van allen, die in haar belang stellen, bij ons op. Wij moesten echter, alvorens pogin gen daartoe aan te wenden, afwachten of door hen, die met de omstandigheden van het gezin bekend waren, zeodanigo hulp noodig werd ge oordeeld. Thans, nu het oogenblik daartoe gekomen is, doen wij met vertrouwen een beroep op alle redacteurs, uitgevers en het verder personeel van dag- of weekbladen in Zeeland en op hunne lezers. Laat ons toonen dat, by alle verschil in richting, dat ons verdeelt, wij éen zijn in het goede werk der menschlievendheid en der hulpvaardigheid. Op de jongste Spectator-plaat ziet men een warm ingebakerd, maar toch verkleumd individu, of 't een oud mannentje of dito vrouw je is, kan men niet goed zien, rondwarende door de met sneeuw bedekte straten, met de verzuchting „Als het zonnetje uit het Oosten maar opkomt, dan smelten de sneeuwklompen weer." Deze kou-kleum wordt gezegd de „Nederland sche financiën" voor te stellen, bibberend en onbekwaam omdat de „zon" der Indische batige sloteu is ondergegaan. De bedoeling van den Spectator is vast, ons den raad te geven om, door de handen uit de mouwen te steken, in lichaamsbeweging en fiinken arbeid vergoeding te zoekeu voor de ontzenuwende keerkrings-zon. Met die uitlegging hebben wy vrede. Maar riet met die van het Dagblad, dat met het oude wijfje in koor medejammert over „de kou." Langs den Hollandschen IJzeren Spoorweg wordt heden de gewone dienstregeling hervat. Volgens de Standaard worden er pogingen aangewend om te Amsterdam een liberaal dagblad op te richten, dat des nachts gedrukt en des morgeus te 9 uren uitgegeven zal wordeu. Eindelijk I mag men wel ze-gen, als deze pogingen van eenigszins ernstig en aaid zijn. Op dit oogenblik toch isdetoes'and der journalistiek in onze hoofdstad zoo, dat van alles wat er 's avonds of 's nachts plaats heelt, dus o. a. van de moeste belangrijke vergaderingen, de Amsterdammers het eerste verslag of bericht moeien lezen in de 's nachts gedrukt wordende N. Eott Ct. Noch het Handelsblad, noch het Nieuws van den Dag, ondanks de gioote hulpmid- aelen waarover ze beschikken, hebben zich ooit iets aangetrokken van dezen abnormalen toestand, verliet om den beeldhouwer te gaan storen, die kalm zat te rooken. „Overal vind ik dien smerigen kerel" zei Benton op een Italiaan wijzende die in zijn cou- i ant verdiept scheen. „O, dat heb ik vergeten u te vertellen," antwoordde ik „dat verloopen sujet is de bescherm engel, die door den minister van politie aangesteld is om over u te waken. Elke vreemdeling die hier tegenwoordig komt, wordt gedurende de eerste weken van zijn verblijf streng in het oog gehouden, tenzij zijn bankier voor zyn staat kundige orthodoxie kan instaan; en gy lyktzoo- op een Italiaan, dat gy zeker nagegaan zult worden, zoolang gij te Florence blijft." „Myn grootmoeder was, meen ik, eenRomein- sche en moet ik nu daarom bespied worden? Welk een onbeschaamdheid! Zij hadden ten minste iemand met een Bchoon overhemd met die taak kunnen beiasten. En dit is niet de eerste onaangenaamheid van dien aard welke ik onder vind. Zoodia ik te Livorno aan wal stapte werd ik in hechtenis genomen, als een Italiaan die wederrechtelijk een Briisch paspoort gebruikte, ofschoon ik geen twee woorden Italiaansoh kon spreken. Maar hoe weet gij dat die man als spion over mij is aangesteld „Omdat ik van die manier van handelen gehoord heb en dan is het niet moeielijk uw bewaker en dea mijnen te optdekken. Gelukkig waaronder een werkeiyk concurrenz-fahiger jour nalist in eene groote stad, geen dag zon willen leven. Er komt echter eenig leven in de Amsterdamsche j lurnalistische brouwerij. Dat is reedu nit dj op richting van de Amsterdammer gebleken. Mis schien zal dus de Amsterdamsche nacht-editie volgen. Multatuli hield Zaterdag avond in Diligentia te 'sGravenhage voor een talrijk publiek eene schitterende improvisatie over deze twee grond stellingen „lo. Men moet de wordingsgeschie denis eer er zaak kennen om haar jaist te kunnen beoordeelen. 2o. Als men de wordingsgeschiedenis eener zaak kent, is daarmede voor ons nog niet de reden van bestaan dier zaak gerechtvaardigd." Het Vaderland zegt van deze redeDe voor dracht was uitmuntend en met onverdeelde be langstelling volgde het talrijk gehoor de in menig opzicht van geest en vernuft tintelende opmer kingen. Niet alle beschouwingen waren ev6n juist, maar bij den verbazenden rijkdom van opmerkingen schaadde dit weinig. Dit ter herinnering, zou noodig, dat de beer Douwes Dekker Donderdag den 27en dezer ook te Middelburg een voordracht hoopt te houden. Het winterweer zal, vertrouwen wy, niemand terughouden van een genot dat, hoe men overigens ook over de opmerkingen en improvi- satiën van den genialen denker oordeele, toch onder de belangrijkste versch nselen verdient gerangschikt te worden, welke bet geestelijk leven van ons land op dit oogenblik oplevert. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag, den 26 Januari a», des namiddags to twee uren een openbare zitting houden ter behan- d liug der volgende zukeu. Ingekomen stukken. Voorstellen van burg. en weth.a betreffende de plaats waar de nieuw te bouwen school B zal gevestigd worden; b nopens de beurtveren in deze gemeente; c af- en overschryving onvoor ziene uitgaven begrooting 1880; d schadeloosstel ling aan een der bedienden bij de brandweer; vaststelling der suppletoire kohieren no. 2 voor d® inkomsten- en honden-belasting 1880. De Zeeuwsche Spoorbootmaatscl appij gaat, met lofwaardigen ijver, voort de g meenschap met Zierikzee te onderhonden. Heden morgeuvertrok de boot te 10 u. 30 m. van Zierikzee, buitenom, naar \eere, om van daar heden weder de terug reis te aanvaarden. Te 1 u. 30. m. waren de passagiers uit Zierikzee reeds bier aangekomen. Ylisstngcn, 25 Jan. Het bestnnr der Nijverh, iclsvereeniging alhier, dat nog altijd eeni ge gelden beheert, van de vóór vele jaren bestaan is mijn vriend in den laatsten tijd minder ijverig1 geworden, nn hij ziet dat ik geregeld ga eten in een restauratie die veel door Oostenrijksche offi cieren bezocht wordt en met hen in hun moeder taal spreek. Duitsch bedekt hier een menigte zonden." „Dat zou ik ook denken, in nw geval al thans, zei mijn metgezel, want gy hebt genoeg oproerigheid in uw hoofd om een koninkrijk uit een te doen spatten en toch schijnt gij alle soorten van dwingelandij en verdrukking goed te kennen." „Ach ja" zei ik „het is een moeieiyk vraag stuk of de berg ongelijk heeft met den vulkaan te onderdrukken, of de vulkaan met den berg uit elkaar te slaan. Ik keur bet Oosteurij asch beheer iu Italië goed, omdat het, hoe streng en barsch cos, toch den stempel draagt van een wet en een stelsel, en daardoor de Italianen oefent in vastberadenheid, orde en eerlijkheid. „Vau den andereu kant heb ik de Italiaansohe opstanden lief, omdat zij getuigen van toenemend volksüewustzijn en eer een volk zijn nationaliteit kan bekrachtigen, moet het met bloed gedoopt zijn. Maar ais wij daarover nog meer willen spreken, laat ons dan hier van daan gaan." Opnieuw begaven wy ons naar de Piazza del Duomo en zetten ons in da scnaduw ned r op de vooruitspringende trap van een oud paleis. De nach telijke stilte werd alleen verbroken door den awaren, afgemeten stap van een Qostenrijkachei» l

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1