Laatste Berichten. BUITENLAMP. Het Transvaal-debat in de Engelsche kamer. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. 23 Januari des morgens te 8 uren. 24 Jannari des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. Zaamslag, 22 Jan. Een droevig ongeval had dezen morgen op het Zonte Spni, eene buurt schap onder deze gemeente, plaats. Eene vrouw, 32 jaar oud, wilde langs een los staande zoldertrap naar beneden komen. Toen ze den voet op de eerste trede zette, gleed de trap uit, waardoor ze met het hoofd op den grond terecht kwam. De spoedig geroepen ge neesheer kon niets anders dan haren dood con- stateeren. Moffen van bont ziet men bijna niet meer in het buitenland; het zijn alle geplooide, inge haalde, met franje, strikken, zelfs bloemen ver sierde machinerieën, in den vorm van een meer of minder ingehaalde reticule, en vervaardigd van fluweel, satijn, of de stol van het kleed, waarin, men nn ter verwarming zijn handen steekt, Overbodig op te merken dat dit een zeer kostbare dwaze mode is; want van die moffen moet men er verscheidene bezitten om eenigszins naar de mode voor den dag te komen. Tournures zijn nu een onmisbaar toiletver- eischte; de crinoline komt langzaam, maar zeker nader. Een waar schrikbeeld voor de verstandigen onder de vrouwen. Huisvrouw Vrijdag avond is trein 26 op het aanslui- tingspunt van de Bredasche en Zevenbergsche lijnen, nabij het station Zwaluwe, in aanraking ge komen met een goederentrein. Niemand der rei zigers bekwam eenig letsel, doch een conducteur werd inwendig gekneusd; deze is, volgens later ont vangen bericht overleden. Onder begunstiging van fraai weder had Zaterdag te Utrecht eene sledevaart van 33 prach tig opgetuigde arren plaats. De weg ging van 't Janskerkhof, den Maliesingel, de Baan, Biltstraat verder langs Wittevrouwenstraat en Drilt de stad weer io, de Willemsbrug over, Katharijne-, Tol steeg- en Maliesingel langs, door de Nachtegaal straat naar Smit, en van daar de Maliebaan rond, door de Heerenstraat weder de stad in, langs Runnebaan en de Oudegracht naar het Janskerk- hot, waar ze uiteengingen. Het centraal bestuur der Land League heeft strenge bevelen gegeven aan de afdeeiingen om zooveel mogelijk alle mishandeling en alle mis drijven tegen te gaan. Boycotting is nog geoor loofd, doch by uitzondering. Men wil daardoor gedurende de debatten over de Iersche wetten, die weken zullen duren, telkens gunstiger berichten aan het parlement uitlokken in de veertiendaag- sche rapporten van den minister Forster. De veerboot tusschen Antwerpen en het Vlaamsche Hoofd is door het ys medegesleept en zat gisteren zeer gevaarlijk by Austruweel, met een aantal passagieis aan boord. In t en nacht van Vrydag op Zaterdag heerscbte te New-York en langs geheel het noor- deiyk deel der oostkust van de Vereenigde Staten een geweldige sneeuwstorm. Als het dezelfde storm geweest is, welken wij hier genoten hebben, heeft hy den weg over den Oceaan in drie a vier dagen afgelegd. De houding der mynwerkers in Wigan, Lan cashire, die den arbeid hebben gestaakt, wordt zoo dreigend, dat de plaatseiyko overheid aan de regeering om den bijstand van de militaire macht heeft gevraagd. Te Skelmersdale werd eene inyn, waarin nog gewerkt werd, Vrijdag door 700 ar beiders belegerd, en de eigenaar werd gedwongen zfin werklui naar boven te laten komen, wyi an ders de touwen zouden ayu afgesneden. Er kwam politie by en er volgde een hevig gevecht, waarbq verscheiden lieden ernstig werden gewond. De sohaarschte van kolen, door deze groote werkstaking veroorzaakt, doet zich sterk gevoelen. Sommige fabrieken staan reeds Btil, andere stoken cokes. Te Preston ging bet verleden week reeds moeiiijd om kolen voor huiselijk gebruik te krijgen. De prijzen zijn in Lancashire 20 k 30 percent ge stegen. Voor de eerste maal sedert 1855 is te Twi- kenham, tegenover Richmond, de Theems geheel dichtgevroren. Om het feit waardig te vieren heelt men Zaterdag middag aan den oever een geheel schaap aan het spit gebraden. Naar men beweert zal eerstdaags te Parys een dagblad verschijnen dat bestemd is om de candidatuur van den hertog van Aumale voor het presidentschap der republiek voor te bereiden. Wy betwyfëlen of Frankryk het nogmaals wagen zal met eeu president van vorstelijken bloede. De origiueele handschriften van het bekende PariêMurcizijn verkocht voor 12.300 franken. Na aftrek der onkosten heeft het nommer fr 307,607.87 opgebracht. Amsterdam. De 5e lijst der giften, inge komen by de commissie voor den watersnood, bedraagt f 33.169, zijnde met de vier vorige opgaven f 149.180, behalve vele goederen. Den 31en Januari zal alhier een concert gegeven worden, onder directie van Joh. Brahms. De gevluchte commissionair in effecten is met een tolk naar Parys vertrokken en heeft dezen in het Café Américain achtergelaten. De tolk is heden bier teruggekeerd en weet niet waar zijn reisgenoot gebleven is. Londen. De Times zegt dat zoolang on derhandeling nog mogeiyk is, Engeland aan Turkye en Griekenland zyne goede diensten niet zal weigeren, doch in geen geval zal het aan een oorlog deel nemen. (Van 16 tot 23 Januari 1881.) Middelburg. Ondertrouwd: P. B. Oost Lie- vense, jm. 26 j. met C. E. Schutz, jd. 29 j. C. Lukasse, jm. 28 j. met J. Rottier, jd. 22 j. M,J. Cense, jm. 21 j. met A. W. Laco, jd. 19 j. Bevallen: P. van der Sluijs, geb. Willekes du Bois, d. H. C. van Aartsen, geb. Bosdijk, z. A. C. Rij bering, geb. Jolmers, d. C. E. Hooftman, geb. Hotflaken, z. M. B. Leer, geb. van Kiel, z. M. A. Homburg, geb. van Flierenburg, d. L. L. A. Bosschaart, geb. Hubregtse, d. S. Landman, geb. Dobbelaar, z. Overleden: C. Hildernisse, d. 16 m. M. Zacha- riasse, wed*, van J. van Sluis, 77 j. D. Jongepier, z. 3 m. W. M. Dobbelaar, d. 31 j. A. Groene veld, d, 83 j. (Van 15 tot 22 Januari 1881), VLlssniGEN. Bevallen: A. J. Leenhouts, geb. Florschutz, z. C. M. Timmerman, geb. Streef kerk, z. C. M. Maquelin, gen. Stasse, z. J. van Sprang, geb. van de Voorde, z. P. Wiemeersch, geb. van Wolfelaere, d. Overleden: J. A. Donsen, man van A. E. Blinkhof, 79 j. G. van der Wilt, z. 5 m. R. Lou- man, wed1, van B. A. Plukhooij, 74j. A. Dabenies, vrouw van J. P. Laernoes, 71 j. A. Vervenne, z 14 m. Goes. Bevallen: J. Barens, geb. Labeur, z. P. Kerpel, geb. van Hoof, d. M P. Molhoek, geb. Goossen, z. J. Glerum, geb. Dekker, z. Overleden: H. A. Duijvewaardt, z. 5 w. Zïerikzee, Bevallenc. M. P. Kijn, geb. Ochtmau, d. OverledenG. Lokker, jm.35 j. L.Telle, jm. 23j* NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe- stand lacht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht Delfzijl. L 2.5 0 1 1. bew. 3 Groningen 2.1 ONO 0 z. bew. 2 Helder 2.8 ZW 0 bew. 0 Vlissingen. 3.0 N 1 l. bew. 1 Maastricht. 4.4 wzw 1 mist. 2 Sylt 3.4 stil 0 beider 9 Snields 9.1 NNO 1 betr. 0 Valentia .11.7 stil 0 1. bew. 2 Hamburg 1.7 NNO 2 mist. - 9 Swinemunde. 1.3 NNW 4 beu-. 5 Leipzig L 05 NW 2 betr. 7 Carieruhe h 0.3 ZO 2 10 Grisnez 3.1 N 3 betr 0 Parijs 1.3 stil 0 betr. 5 St Mathieu 3.2 O 0 1. bew. 0 Biarritz 1.7 N 4 betr. 2 Perpignan Christiaansund Stockholm. 4- 1.9 N 4 z. bew. 32 Koppenhagen 1.8 NW 4 heidei 9 Portsmouth Yarmouth. Delfzijl 9.6 ZZW 1 mist. 14 Groningen. L 10.8 z 0 helder 14 Helder -10.4 ZZO 0 mist. 9 Vlissingen. - 9.4 zo 1 mist. - 6 Maastricht. - 7.7 ZW 1 mist. 1 Sylt - 7.8 W 3 beider Valentia. Hamburg L 9.3 wzw 3 beider - 15 Swinemunde. - 3.8 ZW 1 z. bew. - 10 Leipzig ZZW 1 helder 18 Carlsruhe U 8.3 ONO 2 betr. 7 Grisnez - 7.0 ZZO 1 mist. 4 Parys - 6.1 ozo 2 betr. 2 St Mathieu - 3.6 O 3 betr. 1 Biarritz 2.1 O 2 betr. 4 Perpignan Chnstiaausund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth Zondag. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenV. 2.6 M. des namiddags: H. 0.7 M. Barometer te Middelburg, Graanbeurs Corr Maandag. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 2.7 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs :{Corr.) Thermometer» 22 Jan.'sav. 11 u. 30 gr. 23 Jan. 'smorg. 8 n. 30 gr. 'smidd. 1 u. 37 gr. 'sav. 5 u. 34 gr. 'sav. 11 u. 33 gr. 24 Jan. 'smorg. 8 u. 23 gr. 'smidd. 1 u. 30 gr. 'sav. 5 u. 24 gr. F. De rede met welke de heer Gambetta Vrydag het presidium der kamer hervatte, was meer dan eene uiting van den president der kamer; zy droeg eenigszins het karakter einer troonrede. De redenaar wees erop dat de kamer nog veel arbeid» voor zich had, al was er reeds veéi ge daan sedert de republiek, na October 1877, voor goed was gevestigd. Het overbrengen der kamers naar Parijs en de amnestie zijn volbracht. De rechten van deu staat tegenover de geestelijkheid zijn gehandhaafd. Er is zorg gedragen voor het onderwijs, waarbij de absolute eerbied voor de vryheid van geweten in de wet is geschreven en ruime middelen zyn beschikbaar gesteld, waar door een heeriyke oogst van mannen voor de toekomst is voorbereid. Veel heeft de kamer getoond over te hebben voor openbare werken voor spoorwegen, havens, wegen, kanalen. Het materieel van leger en vloot werd aanmerkeiyk verbeterd en aangevuld en de toestand van het daaraan verbonden personeel verbeterd. De trak tementen der officieren werden verhoogd, terwyi andere wetten om het werk der nationale ver dediging te voltooien by de kamer aanhangig zyn. Al die arbeid is kunnen verricht worden dank zg de bewonderenswaardige kracht van werkzaam heid en spaarzaamheid in het land, waardoor sedert vijf jaren gaandeweg de belastingen zyn kunnen worden verminderd, terwijl de uitgaven stegen. Het recht van vergadering is geregeld, en eerlang zal de pers nit hare banden worden bevrijd en zullen de vakvereenigingen wettelijk door de kamer worden erkend. Dit alles is verricht te midden van diepen vrede binnen- en buitenslands. «Vooral, zeide de heer Gambetta, in betgeen het behoud van den vrede naar buiten betreft, kan men zeggen dat nwe eensgezindheid met de regeering en het land onveranderiyk was, ten spijt van ongegronde beweringen. De gansche wereld weet dat de buitenlandsche politiek van Frankryk geene ge heime plannen of avonturen kan verbergen. Deze waarborg is gelegen in den vorm zeiven van den repnblikeinschen staat, waar alles afhangt van het souvereine volk en van eene democratie, in welker boezem de vrede naar bniten, waardig en sterk, tegelijk middel is en doel van den demo- cratischen vooruitgang." Deze duideiyke verklaring van den heer Gam betta heeft een uitnemenden indruk gemaakt. De correspondent van een der Londensche bladen seinde nit Parijs: „De zinsneden omtrent de vreedzame politiek van Frankryk heeft onbegrensde vol doening gegeven eD de openbare meening van grooten angst bevrijd." De heer Léon Renault stond op in de kamer en stelde voor V admirable discours van den president te doen drukken en in alle gemeenten van Frankryk te laten aan plakken. Bet voorstel werd aanstonds aangenomen. Het zyn schoone dagen voor Gambettahet land toont met iedere verkiezing dat het met hem opportunist wil zijn, en als hy by eene plechtige gelegenheid den mond opent, hangt gansch Frank ryk aan zyne lippen. Hoe staat het nn met dien beloofden vrede? Wij gelooven, tamelijk goed. De Berlijnsche cor respondent van de Standard seinde Vrijdag avond „Wat ik herhaaldelijk voorspeld heb is eindelijk gebeurd". En dan vertelt hy dat er over alge- meene politiek volkomen overeenstemming heerscht tusschen Dnitschland en Frankryk. Duitschland, dat in de Montegrynsche zaken Engeland de lei dende rol liet spelen, wil in de Grieksche qnaestie gaarne de leiding aan Frankryk laten en stemt volkomen in met het terugtrekken van het voor stel van een scheidsgericht. Ook omtrent de tegenvoorstellen van Turkije is Duitschland be sloten met Frankryk éene lijn te trekken, totdat dit hoofdstuk der Oostersche qnaestie weder is afgespeeld. En om aan zyne bedoelingen het karakter van volkomen ernst bij te zetten, stemt Duitschland toe dat Frankryk bezit neemt van Tunis en Tripoli, zoodat de tegenstand van Italië op zich zelve blijft staan en derhalve niet veel te beteekenen heeft. Wat de tegenvoorstellen van Turkije betreft, houden Frankrijk en Dnitschland het voor wen- schelyk dat de Porte ineens ronduit verklare welk grondgebied zy bereid is af te staan. Wyl Rus land er bezwaar tegen maakt om dezen eisch collectief door de mogendheden te doen stellen, trachten Frankrijk en Duitschland op eigen houtje dit van de Porte gedaan te krygen. De Porte echter, die de mogendheden verdeeld ziet en voor eene uitbarsting vreest, als zij haar zoogenaamde laatste woord zegt, gaat voort met ieder afzon derlijk te onderhandelen, in het vertrouwen dat zij de zaak gemakkeiyk genoeg in orde zal bren gen, als eens de sneeuw op de bergen is gesmol ten en het seizoen een oorlog zal mogeiyk maken. Want dat is het oogenblik waarop Griekenland zyne beslissing zal moeten nemen. Wanneer Frankryk en Dnitschland, derhalve ook Oostenryk, den vrede willen en de diplomatie der Porte zooveel blyken van zelfvertrouwen geeft, dan zou het ons niet verwonderen als er eene remedie werd gevonden om de drift van het Grieksche volk te bekoelen, en als ook nog het jaar 1881 in vrede verliep, althans wat de Oostersche quaestie aangaat. Twee Reuter-telegrammen van Zaterdag bren gen nienws nit de Transvaal. Het eerste bericht dat de Engelsche troepen te Potchefstroom een uitval uit hun versterkte kamp hebben gedaan» en dat daaiblj vier Boeren gedood zyn. De Boe ren hadden getraeht eene mijn te graven onder het kamp, doch dit was mislukt. Een ander tele gram meldt dat het Engelsch garnizoen te Leiden- bnrg zich aan de Boeren beeft overgegeven. Nadere bijzonderheden behelzen de telegrammen nog niet. Met de Pondo 's, Basuto 's, Tembu 's en andere Kaffers schynt men den stryd spoedig te willen beëindigen. Een Pondomeesch hoofd heeft zich met 800 man aan de Engelschen overgegeven en in Tembn-land had een gevecht plaats waarin 150 Kaffers om het leven kwamen. De Engelschen behaalden, volgens een officieel telegram, een bnit van 20.000 runderen, 10.000 schapen en 1000 paarden. Dat is nog eens de moeite waard om voor te vechten. Reuter meldt bovendien dat de koloniale troepen, aanzieniyk versterkt, nn met groote kracht tegen de Basuto's zullen ageeren. Klaarklijkelyk wil men de handen vrij honden voor den Transvaalschen oorlog, die Engeland heel wat inspanning zal kosten, tenzy men door middel van president Brand een vergeiyk met de Boeren treffe. Dit schynt ons nog zoo heel onwaarschijniyb niethet antwoord van den heer Gladstone in het debat over de motie Rylands, dat wij lager resnmeeren, spreekt niet van veel zelfvertrouwen. De Engelsche re geering zit verlegen met die geheele Transvaalsche geschiedenis en zon er gaarne af zijn. Als aan den anderen kant de Boeren, bij deze verlegenheid bnnner tegenstanders, voor de enkele erkenning der Engelsche suprematie hunne zelfregeering, b. v. onder EDgelsch protectoraat, konden koopen, dan zouden zij geen kwaden koopsluiten. Geheel onafhankelijk worden zy nooit meer. Het is maar al te goed bekend in Engeland dat de Duitsche regeering wel eens het oog heeft geslagen op de Delagoa-baai, die casu quo wel van Portugal zon te koopen zyn. De gevolgen van zulk een koop zouden te voorzien zijn. En als de Transvaal dan toch moet geannexeerd worden, zegt de practische Engelschman, dan liever door ons dan door Von Bismarck. Vrydag heeft de heer Rylands zyne motie over de annexatie der Transvaal in het lagerhuis ver dedigd. Hij veroordeelde de inlijving als niet politiek en niet te rechtvaardigen en wilde bet huis laten verklaren dat het met leedwezen zou zien dat er maatregelen genomen werden om met geweld de Engelsche heerscbappy daar te hand haven. Uit een geschiedkundig overzicht der zaak leidde hy af dat de inly ving was eene met overleg gepleegde woordbrenk, en dat het parle ment in dien tyd misleid was aangaande de wenschen der Boeren. Later hadden dan ook de redevoeringen van de beeren Gladstone en Har rington, toen zy nog geene ministers waren, de Boeren in de verwaohting gebracht dat deze re geering de politiek der vorige ongedaan zou maken. Nadat de heer Cartwight in het algemeen de politiek had bestreden welke tot voortdurende uitbreiding van Engelauds koloniale macht leidt, verdedigde sir John Lubbock de annexatie. Vol gens hem hadden de Boeren grovelyk hunne ver bintenis geschonden om geene slaven te houden, en was ten tijde der inlijving hunne regeering vol komen krachteloos geworden, terwijl de schatkist ledig was. Uit aanzienlyke plaatsen des lands waren verzoekschriften aan de Engelsche ïegeering gericht om het land te annexeeren; de Kaffers, inboorlingen des lands, verlangden dien maatregel, en sir John ontzegde de Boeren het recht om op de sonvereiniteit over den grond der Transvaal aan spraak te maken. Alderman Fowler vertegenwoordigde het senti- menteele standpunt dat in een Engelsch debat niet licht wordt gemist. Hij drong er bij het huis op aan om toch geene republiek weder in het leven te roepen, die slaven had gehouden, die zich had schuldig gemaakt aan gruwelyke wreedheden tegen de Kaffers enz. enz. Dit is een dankbaar thema; wie over gruwelen speekt, kan altijd zeker zijn van een talryk gehoor. Serjeant Simon goot wat kond water over al dit misbaar en zeide ronduit dat het slavenhonden nooit de ware reden der inlijving was geweest. Nog hsd de heer Gladstone gezwegen, en de heer Cbaplin oordeelde dat hij meer rechtstreeks in het debat moest worden geroepen. By vroeg eene onverbloemde verklaring van de regeering of zij van plan was de annexatie al of niet He handhaven. Dat had zyn moeilijkheden wel voor de regeering, merkte hij ondeugend op, maar dat was niet de schuld van den voorsteller der motie of van de Boeren. Dat was maar éen van de tallooze moeilijkheden, welke voor deze regeering in het leven zijn geroepen door een aaotal moeifljk goed te maken verklaringen en nitingen van den eersten minister en sommigen zijner agabtgenooten even vóór de laatste verkiezing. De berichten uit de Transvaal zyn wel onrustbarend,doch niemand ter wereld heeft minder recht om over hot gedrpg der Boerente klagen dan depremier, wanneer men ziet dat hy acht ot negen maanden geleden zich duidelijk heeft verbonden om de annexatie te repudiëereD. Den len April 1880 sprak by te Peebles: „Zoo is het karakter van het. voegen van landen als Cyprus en het land van de Zuidi- Afrikaansche Boeren by het Britsche rijk. En daarenboven wil ik er byvoegen dat, al hadden die inlijvingen even groote waarde als zy nn waardeloos zijn, ik ze zou repudiëeren, wijl zij zijn verkregen door middelen die het karakter van ons land onteeren." De heer Ch. oordeelde derhalve, dat het verzet der Boeren was uitgelokt door den heer Gladstone zeiven. Toen was de beurt aan den heer Gladstone. Uit zijn antwoord zal den lezer blyken waarom wij het Engelsche to repudiate hebben weergegeven door het leelyke stadhuiswoord „repudiëeren." *De minister erkende de juistheid van het ver slag zjjner rede, dat hem liet zeggen dat hij de staatkunde der inlijvingen van de vorige regeering in Cyprus en de Transvaal repudiëerde, en hy zal er waarschyniyk wel een woordje over ue Afrikaansche grens hebben bijgevoegd. De heer Chaplin echter onderstelde dat het woord „repu diëeren" geen anderen zin had dan dien van „om verwerpen" doch inderdaad behoeft men aan het woord die beteekenis volstrekt niet te hechten. By voorbeeldde spreker repudiëerde volkomen de redevoering van den heer Chaplin, maar daar om kon hij die redevoering niet ongedaan maken; ook kon hij haar niet voorkomen hebben, ander» had hij dat zeker gedaan. Toch repudiëerde hy die rede, evenzeer als hy dit de inlij ving van Cy prus en Transvaal deed. Eene inly ving af keuren is éen ding, haar laten varen een tweede. Wat de motie zelve betreft verzette de heer Gladstone zich tegen de verklaring door het huis dat de inlijving niet politiek en niet te rechtvaardi gen was, wijl daardoor de moeilijkheden van den toestand zouden vermeerderd worden; terwijl hy het slot der motie rechtstreeks tegen de troonrede gericht achtte, waarin gezegd werd dat H. M. maatregelen nam om haar gezag te handhaven. Terwyi de oorlog feiteiyk aan den gang was, kon znlk eene verklaring niet anders dan kwaad stichten. Ten slotte las de heer Gladstone een brief voor, welken de regeeriug aan president Brand, van den Oranjc-Vrystaat, had gericht en waarin wordt verklaard dat, „mits de Boeren hnn gewapend verzet tegen het gezag der koningin willen staken, de regeering niet wanhoopt aan eene voldoende schikking"terwijl er werd byge- voegd dat, zoodra het gezag der kroon was her steld, het de plioht der regeeriug zon zijn eene

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2